NIEUWE ONTHULLINGEN UIT GEHEIM RAPPORT e VS m Koningin Elisabeth van Engeland met aanslag op haar leven bedreigd Vliegtuigongeluk Hanoi heeft felle kritiek op Nixon W est-Bengalen treedt af Hogere collegekosten Koorddanser boven Parijs ZuidAfrika gaat Mirages bouwen Rus praat in Israel over herstel van betrekkingen Anoniem stuntelig briefje aan plaatselijk blad Regering van Weer hotel- stakingen in Italië LS Acht doden en acht vermisten Vierduizend jaar oude boom ontdekt Viervoudige moord op Westduits schietterrein 1 b v 3 2 MAANDAG 28 JUNI 1971 Druk op Johnson Akkoord met Dassault Tachtig percent (Van onze redacteur in Londen) Bomaanslag Volledig beeld JAN van den BROEK Vaco BANDENSPECIALIST LONDEN De Britse politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen wegens een mogelijke bedreiging van het leven van koningin Eli sabeth tijdens haar vandaag met prins Philip aan York te brengen bezoek. De Britse koningin gaat naar York in verband met het negentiende eeuw feest van deze door de Romeinen gestichte stad. Spaans blad verboden „Hoop op winsten” I II prijs ge- Er ADVERTENTIE ander alarm kwam naar aan- AMSTERDAM HAARLEM PURMEREND eerd dere naar men iden taan rkeir g af. sgde igier if te Devaluatie „won”. Zuid-Korea heeft de Zuidkoreaanse munt de „won” met in gang van vandaag met 14 percent ge devalueerd. TAIPEN (Reuter). Op het Aziatische eiland Formosa is een reusachtige boom ontdekt die naar schatting meer dan vier duizend jaar oud is. De boom is zo hoog als een gebouw van twintig verdiepingen. Hij groeit nog steeds. gebruikt, waren afkomstig uit steengroe ven bij Parijs. De heer Paul Lewis, de hoofdredacteur van het blad, heeft verklaard, dat nie mand weet wie ze zijn. Maar volgens hem zijn er velen die als potentiële vol gelingen van de Angry Brigade kunnen worden beschouwd. kaan- irgra- Broe- rlogs- onge- sr wie ndels. ;t een I. van rland- De door zerge- rit de izake van izake van van tant- nbas- A. de ifees- iman- onseil ?t an- lleerd >lmas, aarna hoog- wijn- ïurige Dez* >ege- i, de af- 8 re- wik- ngs- i de der- iiten 'ten. iloot mbt Ny- CALCUTTA (Reuter). De uit tien par tijen samengestelde regering van de In diase staat West-Bengalen zou vandaag aftreden om de weg vrij te maken voor een nieuwe periode van rechtstreeks be stuur door de centrale regering in New Delhi. water m het Poel- ver- café- inken. leken, ag de zusie :r de >en de bleek en andere Amerikaanse bladen uit de ge heime stukken over de oorlog in Vietnam. Door de slechte gang van zaken in Vietnam is een scheuring ontstaan in de Dat zal dan een uitspraak moeten wor den die de zaak dient, waarom het hier in eerste instantie gaat: bezuinigingen op Collectieve voorzieningen waarmee be halve dringende onderwijs- en yormings- zaken ook nog andere kunnen worden betaald, die ieders primaire sociale be staan raken, zonder dat daarvoor al te grote lastenverzwaringen over de hele linie nodig zijn. Dat is een volksbelang, waartegen niemand bezwaar kan maken. De voorgenomen verhoging van de kos ten voor kleuteronderwijs kan met een heel andere redenering benaderd worden. Hier geldt niet de vraag van de begaafd heid of mislukking. Bij het kleuteronder wijs speelt de factor van algemene voor bereidende vorming de grootste rol. Deze vorming kan van eminent belang zijn voor de verdere aanpassing van het kind aan onderwijsvormen. Het streven zou moeten zijn gericht op een volledig gratis kleuteronderwijs, ook al omdat de laagst betaalde gezinnen niet moeten worden gestimuleerd tot bezuiniging op dit stuk van kinderzorg. Het samen met de regering gedane voor stel beoogde het instellen van een mini mum loon van 75.000 lire (120 dollar) per maand plus vrije kost en inwoning. De bonden hadden destijds voorgesteld 95.000 lire (152 dollar). Bovendien staat in het voorstel dat de werkweek van de huidige 48 uur geleide lijk over een tijd van zes jaar moet wor den verminderd tot 40 uur. Vandaag zijn alle sigarenwinkels dicht, die staatseigendom zijn. Die winkels zijn de enige plaatsen waar men legaal rook waar kan kopen. De bonden willen uitbreiding van het win kelpersoneel zonder verhoging van de si- garettenprijs, maar de regering zegt dat dit zonder die verhoging onmogelijk is. Op het Romeinse centraalstation was het zondag een chaotische toestand door acties van zowel linkse als rechtse extre mistische elementen. De meeste treinen konden niet vertrekken of aankomen en dit leidde tot grote wanorde en misnoe gen. De Rus zou journalist zijn van het par- tijorgaan „Prawda”. Hij zou gesproken hebben met overheidsfunctionarissen maar niet met ministers. Al sinds 29 mei, toen mevrouw Golda Meir een bezoek bracht aan Fins Lapland doen speculaties en onbevestigde berich ten de ronde over diplomatieke contacten tussen Israel en de Sovjet-Unie. ons n na- r da- 1 van ïlijke :aag- land Igens 1 be- :dko- roge- zou oeten 'ra tie wel- :s 10 land) vol- ir de hun ij ten, wor- litke- W en In een artikel dat gebaseerd is op de geheime „Pentagon”-documenten zegt ge noemd blad dat de militairen in 1966 en 1967 druk hebben uitgeoefend op presi dent Lyndon Johnson, de oorlog tot Laos en Noord-Vietnam uit te breiden. De toen malige minister van Defensie, Robert Mac Namara, verzette zich daar tegen. In 1966 klaagde generaal Westmoreland, opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Vietnam dat de communisten hun toevlucht zochten in Laos en Cambod ja. In die tijd opereerden kleine eenhe den Amerikanen langs de Laotiaanse grens onder de codenaam „Shining Brass”, al dus het blad. Op 21 februari 1967 ver zocht de generale staf aan president Johnson toestemming te verlenen tot nieu we militaire initiatieven in dat gebied. De president stond toe dat de operaties tot 20 kilometer binnen Laos door de klei ne eenheden werden voortgezet, maar hij wilde geen grotere eenheden zoals batal jons beschikbaar stellen, waar de gene raals om hadden gevraagd. De bladen van de Amerikaanse pers groep Knight, waaronder de „Philadel phia Inquirer”, hebben in hun edities van gisteren een nieuwe serie onthullingen gedaan over de oorlog in Vietnam. JERUZALEM, (AP). Volgens een doorgaans goed Ingelichte zegsman in Je ruzalem is een niet officiële Russische ver tegenwoordiger in Israël om te praten over hervatting van de diplomatieke betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en Israël. EUREKA (Reuter en AP). Een Ame rikaans chartervliegtuig met 23 personen aan boord is gisteren bij de start van een vliegveld in Eureka in zee gestort. Het commentaar een artikel dat ge woonlijk wordt geschreven door een hoog geplaatste Noordvietnamese functionaris had als kop: „De meest obscene bedrie gerij uit de geschiedenis”. Het vliegtuig was gecharterd door een onderneming die grond verkoopt. De mees te inzittenden waren kandidaat-kopers. Men heeft tot dusver acht lijken geborgen. Er zijn nog acht vermisten. Zeven inzit tenden hebben het ongeluk overleefd. Het vliegtuig een twee-motorige, ouder wetse DC-3, raakte bij het opstijgen van de luchthaven een gebouw en stortte in de Grote Oceaan. Het toestel bleef twintig mi nuten drijven. Vorige maand hebben 250 politieman nen koningin Elisabeth bewaakt tijdens een tocht van 40 kilometer naar de lucht haven van Stansted in Essex na een be dreiging door het Ierse vrijheidsleger de IRA. In al deze gevallen deden zich geen incidenten voor. De Angry Brigade” is een guerilla - organisatie die een onderdeel vormt van een groep die zich noemt „internationa le beweging voor revolutionaire solidari teit”, welke speciale contacten onder houdt met een centrum in Parijs. De „brigade” zou verantwoordelijk zijn voor zeven recente bomaanslagen in En geland. Een aantal explosieven, daarbij De bedreiging werd geuit in een ano niem. stuntelig geschreven briefje aan een plaatselijk blad, waarvan de zinnen worden gevormd door opgeplakte druk letters en waarin gezegd wordt, dat de koningin door het hoofd zal worden ge schoten. „Het uitlekken van de geheime Vietnam- documenten is niet het werk van een vrije pers maar van ontevreden Ameri kaanse zakenlieden. Hun hoop op winsten uit de Vietnamese oorlog is niet uitgeko men”. Dit schrijft Yoeri Zjoekov, de voornaamste commentator van het Rus sische partijblad Pravda, in een artikel over de publikaties in de New York Times ROME. Vakbonden die 22.000 man hotelpersoneel vertegenwoordigen hebben zondag opgeroepen tot een nieuwe natio nale hotelstaking van drie dagen, nadat de directies een met behulp van de rege ring ingediend voorstel over lonen en werktijden hadden verworpen. De nieuwe staking begint op 1 juli. De kans bestaat dat het hotelpersoneel „in de provincie” nog twee dagen langer weg gaat blijven. De in Engeland verschijnende national Times”, het „blad van Ontploffing. Bij twee explosies in een olie raffinaderij in het Poolse Dziedziny ten zuiden van Katowice hebben veertien mensen het leven verloren: zeven brand weerlieden en zeven militairen. leiding van een gewapende man, die was gezien temidden van de menigte die naar de koningin kwam kijken toen zij op weg was naar de opening van de nieuwe tun nel onder de Mersey. De volgende dag werd een krant in Folkestone anoniem opgebeld dat er een bom zou ontploffen in een park, waar langs prins Philip zou passeren bij een bezoek aan de kustwacht. Volgens het commentaar zou het onjuist zijn te suggereren dat president Nixon on schuldig is aan de „agressieve Amerikaan se politiek die in het „Pentagon-rapport” is onthuld. Nixon is in de periode van acht jaar die in 1960 eindigde vice-presi dent van de Verenigde Staten geweest en in die periode heeft hij zichzelf, aldus het commentaar, laten kennen als een on verbetelijke oorlogshitser”. MADRID, (Reuter). Het Spaanse weekblad „Triunfo” is voor vier maanden verboden na de publikatie van artikelen waarin de roomskatholieke opvattingen over de onontbindbaarheid van het huwe lijk worden gekritiseerd. profijt dat zij van hun studie hebben naar redelijkheid te laten betalen. Als de voorgestelde regeling erdoor komt, zal de studiebeurs- en voorschot- regeling moeten worden uitgebreid. En daar zal ook een stuk van de opbrengst van het hogere collegegeld in gaan zitten. Daarmee willen de initiatiefnemers van de verhoging het beginsel van de verdelen de rechtvaardigheid zo ver mogelijk door voeren. Ze hebben, in dit stadium van de discussie, nadrukkelijk gezwegen over andere bezuinigingsmogelijkheden in de top van het hoger onderwijs, zoals een studentenstop voor bepaalde faculteiten, omdat deze „numerus fixus” al op voor hand „gelijke kansen voor iedereen” zou blokkeren. Onder het beleid-Veringa is daar al genoeg over gezegd. Overigens moet men er wel voor op passen dat de stelregel „gelijke kansen voor iedereen” niet verkeerd wordt ge hanteerd. En dat dreigt te gebeuren als men de relatie studie - begaafdheid prijs geeft. Studeren tegen beter weten in is in dubbel opzicht geldverspilling. Het kost zowel degene die het om statusredenen soms jarenlang tevergeefs probeert als het rijk nodeloos geld. Voor- en tegenstanders van hoger col legegeld zijn het er intussen over eens dat het redelijk is te eisen, dat degene die van de studie duidelijk profijt heeft, daarvoor ook redelijk betaalt. De kwestie is alleen: moet dat nu vooraf of achteraf gebeuren. Als de nieuwe regering zou menen, dat het eerste het meest in aan merking komt, dan moet zij daarvoor met goede argumenten komen. Documentatie over aantallen afgestudeerden, over ver wacht aanbod van studenten, over de noodzaak van beurzen en voorschotten, lijkt dan hoogst wenselijk. De financiële consequenties zullen dan duidelijk moeten worden afgewogen, tegen de argumenten van de tegenstanders van collegegeld verhoging en de opbrengstprognoses van terugbetalingen achteraf. Pas als dat ma teriaal voorhanden is, kan er van het parlement een beslissing worden gevraagd. De kans is groot dat het collegegeld vervijfvoudigd wordt. Het voorstel is dat het vier studiejaren achtereen, straks duizend gulden moet zijn. De nieuwe mi nister van Onderwijs en Wetenschappen, wie dat dan- ook mag worden, is door het initiatief al in populariteit gedaald nog vóór hij benoemd is. Dat is uit het voor schot aan protesten van de oppositie en uit de studentenorganisaties wel duidelijk geworden. Welke redenering zit er nu achter die verhogingsplannen? Deze: het wetenschap pelijk onderwijs is de grootste geldver- slinder in de rijksbegroting. Doordat er zoveel miljoenen in die onderwijs-top gaan zitten, komen de onderste gelederen er totnogtoe maar bekaaid af. De verbetering van het basisonderwijs en met name de verkleining van klassen staat al jaren te boek als een wens, die op het financie ringsprobleem bleef hangen. Hetzelfde geldt voor de verbetering van opleiding en vorming van de werkende jeugd, die daar enkele keren met vliegend vaandel en slaande trom de straat voor op is ge weest. De ruimte, die voor het uitvoeren van deze wensen nodig is, zou gevonden worden door bezuinigingen in de top. Dat wil zeggen, door de onderwijsvoorzienin gen daar meer te laten opbrengen dan ze tot heden doen. Want ofschoon de voor standers van een ongebreidelde „demo cratisering” van het onderwijs vinden, dat zowel de basis- en de voortgezette scho ling als academische vorming gratis zou den moeten zijn, staat het vast der er vele duizenden studenten profiteren van kost bare onderwijsvoorzieningen, zonder dat zij hun studies ooit zullen beëindigen. Een „navordering” op deze categorie bij de beroepsuitoefening heeft geen zin, omdat zij die goedbetaalde baan als gevolg van hun studieresultaten zeer waarschijnlijk nooit bereiken. Ook de groep, die zich vier jaar lang laat inschrijven bij een hogeschool of universiteit en daar dan een jaar of acht blijft meehobbelen omdat het zulke aardige aftrekmogelijkheden voor de belasting biedt, wordt door een vervijf- voudiging van het collegegeld aangepakt. Dat zij zich slimme mee-eters uit de dure staatsruif toonden, zonder ooit te worden aangesproken voor het profijt dat zij van hun handigheid hadden, was menigeen een ergernis. De discussie, die zich dezer dagen op het televisiescherm ontspon tussen oppo sitieleider Den Uyl en de demissionaire minister Witteveen van Financiën, spitste zich hoe kan het anders weer toe op de laagst betaalden. De redenering Witte veen: het nieuwe collegegeld is ook nog maar een fractie van de kosten. Maar wie dat niet op kan brengen, moet een studie beurs of een voorschot kunnen krijgen. Op dit moment is het trouwens al zo dat de begaafdsten uit de lage-inkomensgroe- pen op een beurs gratis kunnen studeren. Wie minder begaafd is, kan een voorschot krijgen, dat dan later moet worden terug betaald. Vooral dat laatste spreekt Den Uyl het meest aan. Hij zegt: dat die dure onderwijsvoorzieningen meer moeten op brengen, akkoord. Maar zorg er dan voor dat er achteraf geld terugvloeit door de afgestudeerden in de dure banen voor het Enkele maanden geleden werd een deel van de woning van de Britse mi nister voor Werkgelegenheid Robert Carr door twee bommen verwoest. De daders werden later opgespoord en veroordeeld. Ze zouden iets met genoemde groep te maken hebben gehad. Vorige week werd het huis van de heer William Batty, de directeur van de Brit se Fordfabrieken door een bom bescha digd. Ook deze actie werd aan de noemde guerilla’s toegeschreven. De bende is goed georganiseerd. TOKIO (Reuter, AFP, AP en DPA) Noord-Vietnam heeft verklaard dat uit de geheime studie van het Amerikaanse ministerie van Defensie is gebleken dat de Amerikaanse regering bestaat uit „de meest barbaarse en gevaarlijkste kolonialistische imperialisten uit de geschiedenis”. Het Noord vietnamese persbureau VNA meldt dat het regeringsblad „Nhan Dan” een hele pagina heeft gewijd aan een commentaar op het geheime rapport waar van gedeelten in Amerikaanse kranten zijn gepubliceerd. en tevens cte Aeste fffe/ZWeCMS 023-320791 Scotland Yard zou een volledig beeld hebben van de Angry Brigade. Men heeft de namen van de twaalf belangrijkste verdachten, maar voldoende bewijsma teriaal ontbreekt om hen te arresteren. zijn evenveel mannen als vrouwen lid van. De „Angry Brigade” tracht de Tu- pamaras in Uruguay na te bootsen, die met hun operaties tegen banken en ande re commerciële instellingen het toerisme ernstig hebben benadeeld. Zij volgen ook het voorbeeld van de zogenaamde „Wea thermen” in de Verenigde Staten, kinde ren van de heersende klasse, die aanwij zingen ontvangen van rijpe revolutionai ren, die de Amerikaanse samenleving door het smijten van bommen willen ver nietigen. PRETORIA, (Reuter). Zuid-Afrika gaat Franse gevechtsvliegtuigen van het type Mirage in licentie bouwen. Dit is gis teren door de wapenontwikkeling en -pro- duktiemaatschappij Armscor, eens staats onderneming, in Pretoria bekendgemaakt. Armscor en Dassault, de Franse vlieg tuigfabriek, hebben daartoe een technisch en industrieel samenwerkingsverdrag ge sloten. De Zuidafrikaanse vliegtuigfabriek Atlas, een nevenbedrijf van Armscor, zal de Mirages-3 en F-l maken. De directie van Armscor wilde niet zeg gen om hoeveel toestellen het gaat. Men hoopt zo spoedig mogelijk met de produk- tie te beginnen. De Zuidafrikaanse lucht macht beschikt al over een aantal Mirages. Hoog boven Parijs tussen de twee torens van de Notre Dame voerde in het weekeinde de 21-jarige koord danser Philippe Petit zijn halsbreken de toeren uit. Philippe bleef verschei dene uren op zijn draad aan het werk, zodat de politie niet kon ingrijpen. Dat deden de agenten wel na afloop van de „voorstelling”, want op deze manier koorddansen is verboden in de Franse hoofdstad. DUSSELDORP, (DPA). Op een schietterein bij Iserlohn in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen zijn giste ren de lijken van twee mannen en twee ontklede vrouwen gevonden. Volgens de politie zijn de vier vermoor de mensen met een nekschot gedood. monopolistische top van de Verenigde Sta ten. De brand in de asfaltjungle van de VS brak ditmaal uit omdat de machtige groeperingen van het zakenleven de werkelijke bestuurders van dit land met elkaar in conflict zijn gekomen. Dit kon gebeuren doordat het Ministerie van Defensie het land op de rand van een nationale ramp heeft gebracht waardoor de hoofdpijlers va het kapitalisme op hun grondvesten wankelen, aldus Zjoekov. „De dollar heeft zijn gewicht verloren. De mark en gulden dicteren nu zijn koers”. „Inter- het blad dat zichzelf de ondergrond” noemt, heeft tot nu toe alle communicees van de „Angry Brigade” afgedrukt. Deze wer den over de post ontvangen of werden ’s nachts in de bus gestopt. Het briefje is afkomstig van de zoge naamde „Angry Brigade” (Woedende bri gade”), een kleine beruchte Engelse guerrilla-groep. Hoewel zelfs de naam daarvan verkeerd werd gespeld. Het is daarom mogelijk, dat het briefje van een gestoorde figuur afkomstig is, maar de politie kan natuurlijk geen risico’s ne men. In het verleden heeft de „Angry Brigade” na bomaanslagen meestal ook dergelijke briefjes geschreven. Het is de derde maal in drie dagen tijd, dat het leven van een lid van de Britse koninklij ke familie wordt bedreigd. Vorige week donderdag ontving de politie van Man chester een directe waarschuwing, dat het leven van de koningin in gevaar was. Een In april 1967 liet Westmoreland weten dat volgens de generale staf Laos een „slagveld van primair belang werd”. Ge neraal Wheeler, stafchef, zei tegen presi dent Johnson dat „de Amerikaanse troe pen zich gedwongen zouden kunnen voe len tegen de Noordvietnamezen in Laos en Cambodja op te treden”. Hij opperde een „aanvalsactie” tegen Noord-Vietnam in de vorm van een invasie. „De president bleef sceptisch”, aldus het blad. Het risico van rechtstreekse Chinese interventie en zelfs van een Unie was groot. „Philadelphia Inquirer” publiceert ook een geheim rapport van de CIA, waarin stond dat de bomaanvallen op Noord-Viet nam betrekkelijk weinig doelmatig waren. Dit uit 1966 daterend document zegt dat tachtig percent van de Noordvietnamese slachtoffers burgers waren. Het besluit is gisteren genomen op een bijeenkomst van het Westbengaalse kabi net onder voorzitterschap van premier Moecherdji, die verklaarde dat de rege ring is bezweken door de toevloed van meer dan vijf miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakistan en de steeds slechter wor dende situatie op het gebied van recht en orde. De coalitie beschikt slechts over een kleine meerderheid tegenover de samen werkende linkse oppositie, die wordt be heerst door de sterke marxistische-com- munistische partij. Deze was vroeger pro- Chinees, maar nu neutraal. Als het 1.600 km. van Calcutta verwij derde New Delhi opnieuw het bestuur over West-Bengalen in handen neemt zal dit voor de derde maal binnen een periode van drie jaar zijn. Op aanbeveling van premier Moecherdji ontbond gouverneur Djavan eind vorige week de Wetgevende Vergadering van West-Bengalen. Overstroming. In het noorden van Colum bia is het dorp Salgar overstroomd door dat een rivier buiten de oevers trad. Ze ker vijftien mensen zijn verdronken. Dertig personen worden vermist. Dienstweigeraars. In 1970 hebben 20.000 dienstplichtigen in West-Duitsland dienst geweigerd. Dit getal is meege deeld op het congres in Kassei van de Westduitse Bond van Dienstweigeraars. Het Spaanse regime nam de maatregel tegen het blad, dat ook een boete van ongeveer 13.000 gulden kreeg, omdat de artikelen „een aanval op de morele op vattingen en goed gedrag betekenen”. x k i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3