Na diefstal t van bromfiets Nieuwe gegevens over Zuurcampagne moet bevolking in Zeewijk miljoenen redden Tamelijk veel verhuizingen Nieuwe kleuterschool in Santpoort Maquette in vrije tijd Als Zes Tien wordt komt er vervaardigd wel verschuiving in visserij aangehouden VERFMimM^HIEUWS UIT DE IJMONI* TULPENCULTUUR DOOR Wonen in de duinen SCHIMMEL BEDREIGD aanvoer van consumptievis I I I I I I l aan veiling was behoorlijk Meer open zones en verdubbelde Wiel liep vast - auto over de kop Drie brandjes tijdens weekeind Aanvoer aardbeien -4 4 5 MAANDAG 28 JUNI 1971 IJMUIDER COURANT Kort IJmondnieuws Onkerkelijkheid Catechismus Beroepsklasse V erhuizingen Te warm Alweer V elsen-IJ muiden Ethyleen Haring Vismeel Exporteurs Bestuurder verdween (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN In het kader van het onderzoek, dat het Provinciaal Op- bouworgaan Noord-Holland in Zeewijk heeft ingesteld, is ook een aantal gegevens betreffende de bevolkingssamenstelling beschikbaar gekomen. Het onderzoek beperkte zich in deze tot het westelijk kwadrant van deze wijk en de hoogbouw aan de Orionweg. Tot deze beperking is besloten, om dat dit deel van de wijk voor het grootste deel al is bebouwd en bewoond en omdat mag worden aangenomen, dat hier de mensen wonen met de groot ste woonervaring. H eemskerk Overschot (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN Over twee weken zullen in het kader van de Britse toe treding tot de Europese Economische Gemeenschap belangrijke bespre kingen worden gehouden met betrek king tot de visserij. Er moet namelijk een oplossing wórden gevonden in zake de overneming van het EEG- visserij beleid, waarbij primair aan de orde komt: de toegang tot de visserij- zones. Beverwijk Jong V elsen-N oord of Zes MAANDAG 28 JUNI wie de bestuurder van de wagen is. (Van onze correspondente) (Van een medewerker) I* NAAM u. ADRES maandabonnee 6,90 kwartaalabonnee 20.10 Doorhalen wat niet verlangd wordt. Cassetterecorder. Uit een op de Bou levard in IJmuiden geparkeerde auto werd vrijdagavond een cassetterecorder gesto len. Men kwam de wagen binnen door een gat in het linnen dak te snijden. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Vernielingen. Tussen vrijdagmiddag vier uur en zondagmorgen half negen heb ben vandalen huisgehouden in de Jan Campertschool in Driehuis. De brandkraan van de school werd opengezet, waardoor in heel het gebouw de vloeren onder wa ter kwamen te staan. Een zak met veertig nieuwe tennisballen verdween en een elek trische wandklok werd vernield. i naar IJmuiden een flink parkeerterrein met veel lucht verontreiniging, dat is voor onze kleuters niets gedaan”. Wanneer men de gegevens van 1968 en 1969 als basis neemt, dan zal de grotere De politie trof de bromfiets later aan voor een café in Santpoort. Twee agenten postten enige tijd en toen een jongeman op de bromfiets wilde wegrijden, werd hij aangehouden. De jongen bekende de dief stal en is voor verder verhoor overgege ven aan de Haarlemse politie. Een maquette van het nieuwe school gebouw, door een bestuurslid thuis vervaardigd. Nederland en Frankrijk zijn binnen het raam van de huidige Zes de enige landen van betekenis voor wat de uitvoer betreft. Als de Zes Tien zijn geworden, dan zal Noorwegen ongetwijfeld een belangrijker rol daarin gaan spelen. een schaal appels bij een bos anjers zet ten. Binnen een paar uur krimpen de an jers ineen tot mummies. DINSDAG 29 JUNI De Zandkraai, Handelstraat. 13.30-18 bejaardensoos. De Schakel, Maerelaan. 9-11.30 en 13.30 16 u. peuterspeelzaal. TE: Daarna kunt u mij noteren als SANTPOORT. Van een zeventienja rige scholier uit Haariem werd vrijdag avond op het Marsmanpiein in Haarlem- Noord een bromfiets gestolen. Zijn vriend zag een jongen met de brommer in de richting van Santpoort verdwijnen. ge- re- het 71- ■er- be- i in ar- ar- ien ing and er- eze eke met □e- van Iree idi- en- >or- ide- leid ner scr een I er wa- i d« :ou- ong Toen kwam de grote klap, het aantal mummies werd groter en groter, men ont dekte de geur en noemde het verschijn sel „zuur”. Deze schimmel gedijt namelijk uitstekend in warme vochtige grond. Blij ven de bollen lang op het veld dan loopt de bodemtemperatuur op, vermenigvuldigt de schimmel zich en gaat „druk” uitoe fenen Net zo lang tasten de sporen een bol aan tot er een bres is geslagen of gevonden en dan is de bol reddeloos ver loren. Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 19-21.30 u. Cultureel Centrum, Moerbergplantsen, 19.30 tot 20.45 uur bibliotheek en inlich tingencentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Cultureel Centrum, Moerbegrplantsoen, 19.45 uur bridgeclub De Jump. Boksclub De Ring, in de Ossendorp- school aan de Wijk aan Zeeërweg, 19.30 tot 20 uur trainen. Die schimmel is altijd netjes binnen de perken gehouden door een afweerstof in de tulpen. Deze stof is ontdekt door Dr. Bergman van het Lab. te Lisse en Dr. Beijersbergen. Ze noemden hem tulipaline. Zo lang de bol in de grond groeit be vatten, de buitenste rokken tulipaline, die de zuurschimmel doodt. Sterven die bui tenste rokken af om het mooie bruine huidje te worden dan verdwijnt de tuli paline. Het verhaal is nu rond. Laat rooien, stijgende bodemtemperatuur, ver dwijnende tulipaline en toeslaande schim mel. BOLLENSTREEK. Al zo’n jaar tien, vijftien zijn de bloembollenkwekers in gevecht gewikkeld met een schimmel, die hun gehele bestaan bedreigt. Hij ruikt wat zurig, banaanachtig en daardoor heet die ziekte zuur. Zeer voorzichtige reke naars schatten de schade op zo’n tien mil joen gulden per jaar. Een Werkgroep Kwa liteitsverbetering Bloembollen heeft een grootse campagne op touw gezet met me dewerking van het Laboratorium voor Bloembolleponderzoek om door middel van zuiver hygiëne de voortwoekering van de schimmel te stoppen. Drs. W. J. de Munk heeft ontdekt, dat bjj 1 deel ethyleen op 10 miljoen delen lucht dat gedurende veertien dagen in een bewaar- ruimte zit al schade optreedt. Een heel eigenaardige schade, want door de ethy leen gaat de spruit in de bol wijken. Hij wordt iets geremd in de groei. De meel draden niet en die worden opgezocht door mijten. Deze diertjes kunnen de loofblaad- jes niet beschadigen, de meeldraden wel. Ze hebben altijd wel sporen van schim mels bij zich, die zich weer tegoed doen aan de beschadigde meeldraden. Kernrot heet dat en het is een duidelijk Nederlands woord. Veel verse snelstromende lucht kan ethyleen onschadelijk maken. Men ontdekte al spoedig, kwekers en on derzoekers samen, dat vroeg rooien een op lossing was, veel lucht zorgde ook voor beperking van de schade, kortom, men ging er iets tegen doen. Toen de tulipali ne ontdekt werd dacht men een bestrij dingsmiddel gevonden te hebben. Het is echter een gecompliceerde chemische stof die miljoenen aan ontwikkelingskosten zou vergen en dan in te kleine hoeveelhe den zou worden afgenomen. Bovendien is de stof zo mogelijk nog giftiger dan kwik. Het blijft dus bij vroeg rooien, veel luchten in de cellen, ontsmetten in Ben- late. Enfin een hele waslijst. Nog veel erger is, dat die zure bollen ethyleen produceren. Ethyleen is een heel vervelende stof. Een bekend voorbeeld is, Groep 1 omvat 377 hoofdbewoners, die afkomstig zijn uit de eigen gemeente Vel sen. Uit dit cijfer blijkt, dat Zeewijk een belangrijke funktie vervult voor de opvang van de woningnood in de gemeente. Een nadere detaillering van dit gege ven laat zien, dat 88 van deze hoofdbe woners geboren en getogen zijn in de ge meente Velsen. Zij hebben nooit in een andere gemeente gewoond. De overigens 289 hoofdbewoners zijn afkomstig van bui- tende gemeente, maar zij woonden, voor- dag zij zich in Zeewijk vestigden, al een aantal jaren in de gemeente. Groep twee omvat 121 hoofdbewoners, die, voordat zij zich in Zeewijk vestigden, nog geen woonervaring in Velsen hebben opgedaan. Van deze groep komen 26 hoofdbewoners uit de overige IJmondgemeenten, 23 uit Haarlem, 16 uit Amsterdam, 16 uit overige gemeenten in Noord-Holland en 40 van an dere provincies of uit het buitenland. SANTPOORT-ZUID. Het bestuur van de Christelijke kleuterschool „Kennemer- vreugd”, Bloemendaalsestraatweg 185 in Santpoort-Zuid, hoopt binnenkort te kun nen beginnen met nieuwbouw. De school is nog immer gehuisvest in een noodge bouw. Sinds 1962 is al grond gereserveerd voor een nieuwe school, die geprojecteerd is tussen de N.V. Bijenstand „Mellona”, de Da Costa Pedagogische Academie en kwekerij Groeneveld. in- en uitvoerpatroon. Praktisch alle groe pen visprodukten (verse, bevroren, be werkte etcetera) laten nu nog een import- overschot zien. Maar in een verruimde EEG zal voor sommige groepen en voor sommige vissoorten een uitvoeroverschot ontstaan. Dit zou dan het geval zijn voor kabeljauw en de groep gezouten, gedroog de en gerookte visprodukten. Voor met na me Noorwegen zitten hierin perspectieven, door wijziging en- of aanpassing van het produktiepatroon. Men gaat nu een poging doen om de tul pen zo vroeg te laten rooien, dat er nog wat tulipaline in zit of in ieder geval de zuurschimmel nog niet veel kwaad kan doen. Door middel van affiches en een ge le kaart met vuistregels, probeert men de aandacht gespannen te houden. Een „zuur- boekje” is tevens meegegaan. Iedere bloembollenkweker kreeg dit thuis gezon den. In de vorm van een eenvoudig vraag en antwoord-spel wordt getracht duidelijk te maken, waarom alles zo wordt gead viseerd. De wetenschappelijke onderzoekers heb ben achter de honderd vragen in dat boek je simpel gehouden artikelen geschreven, zodat iedere kweker nu kan lezen wat hij moet doen. Maandag 12 juli gaat men de beperken de bepalingen welke thans gelden voor vrij entree tot eikaars viswateren binnen de gemeenschap onder de loep nemen. Op dit punt zal overleg pl.aats hebben niet alleen met het Verenigde Koninkrijk, maar ook met Denemarken en Ierland. In de verruimde EEG (tot tien leden) zal de totale aanvoer van visprodukten nagenoeg verdriedubbelen; de aan voer van vis voor menselijke consumptie zal ongeveer verdubbelen. DINSDAG 29 JUNI Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 10-12.30 u. en 14.30-17.30 u.; jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeek- weg, IJmuiden-Oost, 15.30-17.30 uur. Federatie Bejaardenzorg, spreekuren v. sociaal advies: 9 tot 10 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden in benedenzaal 3, telefoon 02550-15010, 11 tot 12 uur in het Buurt huis „De Loods”, Geelvinckstraat 28 te Velsen-Noord, tel. 02510-24025; 15 tot 16 uur in gebouw CUSA, Hoofdstraat 133, Santpoort-Noord, tel. 023-378014. Verder volgens afspraak bij het secretariaat Hoofdstraat 133, Santpoort, tel. 023-378014. 378014. Slechts acht hoofdbewoners kunnen tot het hoger sociaaleconomisch milieu wor den gerekend. Honderdzevenenzeventig hoofdbewoners oefenen een beroep uit dat tot het middelbaar sociaal-economisch mi lieu kan worden gerekend en de grootste groep 313 hoofdbewoners wordt ge vormd door het lager sociaal-economisch milieu. Koplamp. Een bewoner uit Sant poort-Noord deed aangifte dat van zijn bromfiets, die bij de roomskatholieke kerk in de Dinkgrevelaan in Santpoort-Noord stond geparkeerd, dc koplamp en het ach terlicht werden gestolen. zingen voorgedaan, in totaal 120. Van deze 120 zijn er 20 waarbij de hoofd bewoners een andere woning in Zeewijk hebben betrokken. Honderd hoofdbewoners hebben Zeewijk verlaten. Eén van de be langrijkste redenen voor het vertrek is de gezinsgroei geweest. Het gemiddeld aantal kinderen van de vertrekkenden bedroeg 2.5, van de nieuwkomers 1,1. Deze veron derstelling wordt nog versterkt doordat on geveer 65 percent van de vertrekkenden in de gemeente Velsen is blijven wonen. Het motief beroepswisseling zal daarom slechts van geringe betekenis zijn geweest. In hoeverre ontevredenheid met het wo nen in Zeewijk een motief is geweest, kan uit de gegevens niet worden achterhaald. Tropenvrienden. Tropenvrienden, af deling IJmond, besloot zaterdagavond het seizoen met een festivalprogramma, waar aan drie bands deelnamen. De zaal in de Slof was geheel bezet en zelfs na 12 uur kwamen er nog enthousiaste mensen bin nen. Het bestuur van de Tropenvrienden kan terug zien op een succesvol seizoen. Burgerlijke stand Beverwijk - R O M in open enveloppe zonder postzegel opsturen IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - IJm VELSEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op Rijksweg 9 een perso nenauto aangetroffen die over de kop was geslagen. Van de bestuurder was geen spoor te vinden. Een inzittende, een achttienjarige jongen uit IJmuiden-Oost. bleek uit de wagen te zijn geslingerd en door omwonenden naar een woning te zijn gebracht. De jongeman is met verwondingen aan de rug en het hoofd overgebracht naar het Zeeweg Zie kenhuis. De oorzaak van het ongeluk moet waar schijnlijk worden gezocht in het vastlopen van het rechterachterwiel. Nadat dit wiel afbrak, botste de wagen tegen de vang rail en kantelde. De wagen werd geheel vernield. De politie onderzoekt op het ogenblik (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Vrijdagavond ontstond er een bermbrand aan de Kanaaldijk, waar bij tweehonderd vierkante meter ruigte verbrandde. Door kortsluiting in de bedrading brak zaterdagmorgen brand uit in een auto in de Rijnstraat. Het vuur was spoedig door de brandweer gedoofd. Tenslotte moest de brandweer zondag avond uitrukken voor een brandje in een onbewoonbaar verklaarde woning aan de President Krugerstraat. Bij onderzoek bleek dat een hoop vuil smeulde. Hoewel Zeewijk nog betrekkelijk jong is, hebben zich in de loop van de jaren toch reeds een betrekkelijk groot aantal verhui- MAANDAG 28 JUNI Beverwjjkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 u. spreekuur. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4. 20 u. werkgroepavond AA. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 10 tot 18 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: volwassenen 19-21 u. Van de in het onderzoek betrokken hoofdbewoners is 24,5 percent rooms-katho- liek, 16,1 percent Nederlands Hervromd, 10,4 percent gereformeerd, 8,2 percent heeft een andere kerkelijke gezindte en een opvallend hoog percentage ruim veertig percent rekent zich niet tot een kerkgenootschap. DINSDAG 29 JUNI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 10 tot 18 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14- 17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15- 17.30 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30- 17 30 u. BEVERWIJK. Vrijdag en zaterdag was het aanbod van aardbeien aan de vei ling Kennemerland behoorlijk. Vrijdag wa ren er 5000 kistjes aardbeien, die van 400 tot 650 cent per kistje noteerden. Zaterdag was de aan voer kleiner en lagen de prij zen iets lager. Er waren 3000 kistjes, die van 400 tot 520 cent per kistje opbrachten. Wat de haring betreft zijn geen ingrij-i pende wijzigingen te verwachten aange zien het overwegende deel van de haring- voorzieningen in de EEG toch al door Skandinavische leveringen gedekt worden. Met de kabeljauw ligt dat wel anders: Noorwegen en Denemarken zijn immers twee belangrijke producenten en aanbie ders. Groot-Britannië en de Verenigde Sta ten zijn momenteel hiervoor klanten van Noorwegen. Naast de huidige Zes zijn voor Denemarken afzetmarkten in de Verenig de Staten, Zweden, Groot Britannië en Zwitserland. De huidige EEG-invoer komt thans voor 35 percent uit de lidstaten, 24 percent kemt uit de kandidaat landen en 41 per cent wordt ingevoerd uit derde landen. In de grotere EEG zou 45 percent uit derde landen worden ingevoerd. Een van de leden van het schoolbe stuur, de heer S. G. Veenstra, heeft in zijn vrije tijd tachtig uur besteed aan het maken van een maquette van het nieuwe schoolgebouw, dat is ontworpen door ar chitect H. A. Peters uit Driehuis. Er ko men twee klaslokalen in, een kamer voor hoofdleidster mejuffrouw C. J. Louisse, een grote hal en bergruimten. De vergun ningen, alsmede een urgentieverklaring voor de bouw, zijn binnen. De school telt momenteel zeventig leer lingen. Er zijn veel rooms-katholieke kin deren bij, want de oecumene leeft in Santpoort-Zuid, zo zegt de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. C. Bolsen- broek. Hij meent dat snel een begin met de bouw gemaakt moet worden. „We moeten hier gauw vandaan. Zo vlak bij In dit gedeelte zijn 1657 inwoners ge vestigd in 498 woningen; dit is een ge middelde woningbezetting van 3.33. woningen waren nog niet bewoond. Uit de bevolkingsgegevens kon worden afgeleid, dat dit deel van Zeewijk vijftig onvolledige gezinnen telt. In dit gebied wo nen relatief veel alleenstaanden, namelijk vijfenveertig. EEG een invoeroverschot hebben om aan de behoefte te voldoen. De samenstelling van het in-, aan- en uitvoerpakket zou uiteraard voor sommi ge vissoorten en voor sommige groepen visprodukten een verschuiving vertonen. In het raam van de Zes is Duitsland belangrijke aanvoerder van rode poon en haring; Frankrijk van schaal- en week dieren, kabeljauw, kool vis, makreel, sar dien, wijting en tonijnsoorten; Nederland tong, schol, schaal- en weekdieren; Ita lië van schaal- en weekdieren en haring- achtigen. Binnen de verruimde gemeenschap (met het Verenigd Koninkrijk, Noorwe gen, Denemarken en Ierland) gaat Noor wegen ongeveer 35 percent van de totale aanvoer verzorgen, terwijl Denemarken met 19 percent en Groot-Brittannië met 15 percent eveneens zeer belangrijke plaatsen gaan bezetten. Gebouw PTT, Lange Nieuwstraat- Spaarnestraat, IJmuiden, 19 tot 20 uur spreekuur Medisch-Maatschappelijk Con sultatiebureau voor Alcoholisme. Stichting Huish. en Gezinsvoorlichting, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-10715. De Brulboei, Kanaalstraat 288, IJmuiden, bejaardensoos, kinderclubs, pottenbakken en klaverjassen, jeugdsoos. Manly Sport, lessen en training in de gymnastiekzaal van de Moerberg Comité School, Kerkstraat, IJmuiden-West, van 19.30 tot 21.30 uur. Openluchtbad Heerenduinen, open van 6.30-20 uur. Onder de hoofdbewoners is de kategorie 31 tot en met 40 jaar het sterkst verte genwoordigd (36,3 percent). In totaal is 65 percent van de hoofdbewoners veertig jaar of jonger. Wordt het aantal kinderen in relatie ge bracht, tot het aantal gezinnen (volledige en onvolledige), dan betekent dit, dat er gemiddeld per twee woningen ruim drie kinderen voorkomen. Hierbij wordt in het rapport opgemerkt, dat een aantal bewoners van deze wijk (nog) geen kinderen heeft, zodat mag wor den aangenomen gelet op de leeftijd dat in de toekomst het aantal kinderen van deze wijk zal toenemen. Naar her komst kunnen de hoofdbewoners van het bij het onderzoek betrokken gebied wor den onderscheiden in een tweetal groepen. DINSDAG 29 JUNI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 19-21.30 u. Die zuurschimmel is er altijd geweest, maar kon zich niet zo op de voorgrond dringen, dat iemand hem ontdekte. De aangetaste bollen versteenden en geen mens maakte zich om die paar „mum mies” druk. Bij de roep om verhoging van de produktie kwam de grote ellende. Door allerlei kunstgrepen zorgde men er voor, dat de bollen later op kwamen en langer groen bleven, dus doorgroeiden. Iedereen juichte over de snelle groei, waardoor kostenstijgingen, loon maakte toen zijn 50 percent van de kosten uit, konden worden opgevangen. Van de Noorse en Deense aanvoeren gaan echter respectievelijk zeventig en tachtig percent naar de vismeelfabrie- ken. De aanvoer van de Zes en van Ier land is praktisch geheel voor menselijke consumptie bestemd (slechts zes percent van de huidige EEG-aanvoer wordt niet door mensen geconsumeerd). De verwachting is, dat de aanvoer van haring en kabeljauw, bestemd voor men selijke consumptie, anderhalf maal gro ter wordt. Reeds nu gaat een groot ge deelte van de Scandinavische haring naar Duitsland; ondanks de grote aan voer van kabeljauw in Engeland, wordt daar nog niet voldaan aan de vraag. Ver ruiming van de EEG rechtvaardigt aldus de verwachting, dat voor wat deze vis soorten betreft, de invloed op de huidige markten van beperkte aard zal zijn. Verschuiving is ook te verwachten in het De Werkgroep Kwaliteitsverbetering hoopt op deze wijze het zuur langzamer hand terug te dringen. Als men ook nog het risico wil nemen om de bollen vroe ger op te laten komen, zoals een jaar of veertig geleden, dan kan deze kwaal bin nen redelijke grenzen worden gehouden. Het is de moeite waard en met tien pro cent verbetering is al een miljoen gulden verdiend.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5