Herman Beidschat nu Arbiter Fernandez vloog op ook mentaal een erg eigen kosten naar Nederland goede honkballer Augustinus bracht Hamilton Richardson Honkbalweek in cijfers en Crouwel slagva ardig offensief op gang Nederlands negental had weinig moeite met team van USAFE Programma Ploeg van Bill Arce de sterkste (7-5) F Stags en Detroit toonden hoe mooi honkbal kan zijn JL p De derde dag W' I DINSDAG 29 JUNI 1971 12 (Van onze honkbalmedewerker) Contact A I Blij (Van onze honkbalmedewerker) 01 - •ijf (Van onze honkbalmedewerker) HERMAN BEIDSCHAT In de gelijkmakende slagbeurt kwam Stags-werper Black voor het eerst in moei- (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De achterstand die in de zesde Haarlemse honkbalweek was opge lopen wegens de regen van zaterdagmid dag, is weggewerkt. Maandagmiddag speel de het Nederlands team na een vrij matig begin het USAFE-team van het veld. De Nederlandse ploeg kende zelfs de luxe van een 7 Inningszege: 2-13. De avond- wedstrjjd tussen Detroit ITM en California Stags bracht schitterend honkbal, gekop peld aan sensatie wegens een verrassend scoreverloop. De Stags namen een 3-0 voorsprong die In een klap van John Hornyak veranderde in een 3-4 achterstand. Detroit liep naar 3-5 en leek in gewonnen positie. Vooral Will Wilkins zorgde en daarna voor dat de Stags op het nippertje gelijk kwamen om Beidschat stampte echter niet met de voeten, ging niet mopperen op de scheids rechter, maar zocht een tussenoplossing door te experimenteren. Hij wierp die ballen die Fernandez wel slag gaf en na twee innings waren beiden weer aan el kaar gewend. Een zeer knap staaltje honkbal dat waarschijnlijk voor de mees- ten der 2500 toeschouwers verborgen bleef. Herman Beidschat een ster! Nog steeds! De Nederlandse catcher Hans Augusti nus komt de eer toe, het Nederlands team uit een impasse te hebben gehaald. Juist toen het publiek muisstil op de tribunes zat, zorgde Augustinus na een vrije loop voor sensatie door het tweede honk op spectaculaire manier te stelen. Hij raak te daarbij wel gewond, maar speelde door en nam het Nederlands team op zijn rug. Beidschat gaf een honkslag en daarop scoorde Augustinus-weer pp spectaculaire wijze. Een honkslag van Richardson bracht Beidschat over de plaat, een hoge klap van Boudewijn Maat werd gemist en daar profiteerde Richardson van en Wim Crou wel sloeg daarop een homerun (2-8). HAARLEM Ook het Nederlands team heeft weinig moeite gehad met het team van de USAFE: in zeven in nings werden de Amerikaanse mili tairen naar een 213 nederlaag ge speeld. Het ontbreekt de USAFE- ploeg aan werpers van klasse en dat werd zelfs aangetoond door de Neder landse slagploeg, waarin Hamilton Richardson en Wim Crouwel grote fi guren waren met drie hits uit vier beurten. Wim Crouwel, Robert Maat en Fred Beckers sloegen homeruns, de twee laatsten zelfs opeenvolgende homers en dat betekende het einde voor USAFE-werper Scharfenberg die werd opgevolgd door John Tol man maar ook hij kon een 7 innings- nederlaag niet voorkomen. De Amerikaanse werper had allang ver vangen moeten worden, maar bleef op de heuvel bij gebrek aan een ander. Toen Ro bert Maat en Fred Beckers in de volgende slagbeurt achter elkaar homeruns sloegen, moest Scharfenberg wel van de heuvel. Midvelder Tolman nam zijn plaats in. Hij moest echter in de zevende inning buigen voor runs van Robert Maat, Fred Beckers en Hans Augustinus waardoor het verschil in runs meer dan tien werd (2-13). zich knap door de moeilijkheden door wor stelde en de Nederlandse slagploeg faalde op het bepaald niet moeilijke werpen van Bill Scharfenberg. Fernandez die vrijdag uit de States aankwam, was overigens blij dat de openingswedstrijd verregende. „Het is een moeilijke zaak om de dag nadat je uit de States komt, meteen te scheidsrechteren. Er bestaat een dus danig tijdsverschil dat je een paar dagen nodig hebt om geacclimatiseerd te raken". Een waarheid als een koe, waaruit de commissie die scheids rechters aanwijst in Haarlemse honk- balweken lering kan trekken. Overi gens is Fernandez bereid iedere vol gende honkbalweek direct uit het vliegtuig het scheidsrechterspak aan te trekken. Hij is gek van Nederland en honkbal en dat hij ean ambassa deur is, is duidelijk! Het contact bleef bestaan. In 1964 was Fernandez scheidsrechter in een Europa Cup-wedstrijd in Rotterdam, ook op de in hetzelfde jaar gehouden Europese kampioenschappen in Mi laan was hij van de partij. In ’65 stuurde Fernandez als hoofdscheids rechter bij een wedstrijd om wederom het Europese kampioenschap maar nu in Madrid de Nederlander Si mon Arrindell uit het veld. Kort daarna ging hij terug naar de States, waar hij in 1966 moest bedanken voor een uitnodiging van Jan Hartog om weer te komen scheidsrechteren in de Haarlemse honkbalweek, omdat zijn militaire bazen geen vrij wilden geven. Fernandez bleef in contact met het Nederlandse honkbal via correspon dentie met Jan Hartog en toen hij het vorig jaar hoorde dat een Nederlands jeugdteam in Wellington (Kansas) zou spelen, was hij de eerste die besloot om dat te gaan zien. Met zijn zoon, reed hij drie dagen lang acht tot tien (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Hoe fraai honkbal kan zyn, bleek maandagavond in het Haarlems honkbalstadion. De wed strijd tussen de California Stags en de Detroit ITM-ploeg leverde naast prachtig honkbal, ook spanning op. Het werd uiteindelijk een 75 zege voor de ploeg van Bill Arce na tien innings. Beide managers Larry Weis en Bill Arce gebruikten drie werpers. Del Lindsey werd de win nende werper voor Arce, linksvelder Will Wilkins was de belangrijkste aanvaller voor de Stags. Hy sloeg twee homeruns en driemaal een punt binnen. De Stags kwamen in de twee de inning met 10 voor. Het leek er niet op: Detroit-starter Dave Pratt had er goed de wind onder en scha kelde in die tweede Stags-slagbeurt de eerste twee man op 3 sl. uit. Will Wilkins kwam echter op het tweede honk op een verre tik die net werd gemist door de Detroit-rechtsvelder. De volgende honkslag van Greg Hayes zorgde voor 10. Een homerun van Bill Mills bracht in de vierde inning de stand op 20 en een homer van Wilkins in de vijfde inning be tekende een comfortabele 30 voor sprong voor de Stags. lijkheden. Tevoren had (alweer) Will Wil kins hem goede steun gegeven met een schitterende vangbal op een klap van Pratt. In die vijfde inning kreeg Radako- vic (invaller voor Pratt) 4w. Mike Berg en Rick Coppol volgden met honkslagen, waardoor de honken gevuld raakten. Jim Hornyak deed toen waar alle honkballers van dromen: met een grootslem-home- run bracht hij zijn ploeg voor (3-4). Black moest in de zesde inning nog een run toe staan na een vrije loop voor Kraft en een tweehonkslag van Nic Radakovic (3-5). Adrian Witt nam het werpen over en stop te Detroit verder af. HAARLEM Sterren stralen over al. Het is bekend dat sterren op den duur uitvallen. Dat is ook in honkbal zo. De tand des tijds knaagt. Ook het Nederlands honkbal kende zyn ster ren en kent ze nog. Een van die uit blinkers is Herman Beidschat, de werper. Krantenlezers zyn er al aan gewend: als Beidschat weer eens een schitterende wedstryd heeft gewor pen, valt dat niet meer op. Jonge pit chers zullen wat jaloers op Beidschat zyn: hy staat al zo lang aan de top en hij pakt keer op keer de publici teit weg. Begrijpelijke zaken. Maan dagmiddag toonde Herman Beidschat zyn jongere collega’ wat een werper allemaal moet kunnen incasseren om werkelijk een heel grote te kunnen worden. Niet door een one man-show door tientallen tegenstanders kans loos met 3 sl. terug te sturen. Zeker, hy leverde een knappe prestatie door slechts drie honkslagen toe te staan aan de Amerikanen, maar het werke lijk klasse-werk speelde zich af in de beginfase. USAFE: 0200000 2. Nederland: 3000523 13. Werpersresultaten: USAFE: Scharfen berg 1 1 8 (5 inn. plus 2 man), Tolman 3 2 4 (2 inn.). Nederland: Beidschat 6 2 3 (7 inn.). Fouten: USAF 5, Nederland 1. Home runs: USAF: Lyttle (2). Nederland: W. Crouwel (5), R. Maat (6), Beckers (6). §laggemiddeldenUSAFE: Tolman, Hedgecock en Lyttle .333. Nederland: Richardson en Crouwel ..750, R. Maat .500 2 uit 4, Beckers, Augustinus en Beidschat .333, Van den Dungen Grono- vius .200. Detroit: 0000410000= 5. Stags: 0101100112 7. Werpersresultaten: Detroit: Pratt 5 0 4 (4 2/3 inn.), Radakovic 6 1 4 (3 2/3 inn.), Oberliesen 1 1 2 (1 2/3 inn.). Stags: Black 4 3 7 (5 2/3 inn.), Witt 1 0 0»(l 1/3 inn.), Lindsey 7 0 1 (3 inn.). Fouten: Detroit 4, Stags 1. Homeruns: Detroit: Hornyak (5). Stags: Mills (4), Wilkins (5 en 9), Havard (10). Slagge- middelden: Detroit: Berg .500 (2 uit 4), Radakovic .500 (1 uit 2), Zbercot .400, Kraft .333, Coppol .250, Hornyak .200. Stags: Wilkins .600, Hayes .600, Havard .400, Mills en Black .250. paalde bal slag, bij een ander wijd. Als je als werper een worp hebt losgelaten en je denkt dat het slag is en de scheids rechter schudt meewarig het hoofd, dan is dat een tegenvaller. Die tegenvallers kunnen snel achter elkaar komen en dan kun je als werper uit concentratie raken en op een verschrikkelijke manier de mist ingaan. Dat is Beidschat vroeger ook wel eens gebeurd: we herinneren ons een derby SchotenEHS, waarin Beid schat op zo’n manier verloren ging, maar dat is tien jaar geleden. Beidschat kende maandagmiddag een paar moeilijke momenten. Hij kende scheidsrechter Fernandez, maar het was heel lang geleden en daarom moest het even wennen. Beidschat controle is zijn grootste wapen leek aanvankelijk zonder controle. Hij moest af en toe gaan mikken en dat leverde USAFE-hitter Ge orge Lyttle in de tweede inning waar schijnlijk de enige homerun op. Nederland nam in zijn eerste slagbeurt al een ruime voorsprong (3-0). Van den Dungen Grenovius bereikte het honk op een fout, Hamilton Richardson volgde met tweehonkslag, waarna een verre tik van Boudewijn Maat voor 1-0 zorgde. Een honkslag van Wim Crouwel deed Richard son scoren (2-0), waarna Crouwel met at tent honklopen profiteerde van een derde Amerikaanse veldfout (3-0). Beidschat kon het aanvankelijk niet vinden met de hoofd scheidsrechter en moest aan George Lyttle in de tweede inning een homerun toestaan, waarvan ook Leroy Weddington meepro- Nederlands team die in stromende re gen werd gespeeld. „Ik ben nog steeds op zoek naar een Nederlands weekblad dat wat later een schitterende over zichtsfoto publiceerde van die wed strijd. Het kan me niet schelen wat het kost, maar ik zou zo graag die foto willen hebben”. Het eerste contact met Nederlands honkbal leidde tot een vakantie met zijn gezin (twee kinde ren) in Nederland. „Mijn gezin zal nooit Madurodam vergeten”. uur per dag om bij het toernooi te kunnen zijn. Hij maakte foto’s en een film van hetgeen daar gebeurde en stuurde die op naar Nederland (Har tog). Toen hij niet lang daarna een uitnodiging kreeg om weer in Neder land te scheidsrechteren, bedacht hij zich geen ogenblik, al moest hij de vliegreis zelf betalen. „Die trip naar Wellington kostte me meer dan dit toernooi. I]c vind Nederland een prach tig land en doe alles om het Neder landse honkbal in de Verenigde Staten te propageren”. Vandaar ook dat Fer nandez bij terugkeer in Hampton een foto-serie mag uitbrengen over de zesde Haarlemse honkbalweek. „Ik verdien er niets aan, maar wie weet levert dat nieuwe contacten op”. De Amerikaanse spelers werden na een homerun niet alleen ingehaald door de eigen spelers maar ook door de enthousiaste jeugd die over de afrastering was geklommen. Hier wordt de Stags-speler Mills belaagd. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Vanavond om 8 uur wordt de honkbalweek voortgezet met de ontmoeting USAFEStags. Morgen om drie uut speelt Detroit tegen USAFE. ’s avonds om 8 uur gevolg door Neder- Detroit-pitcher Radakovic had weinig moeite met de Stags tot de achtste in ning, toen Bill Havard een tweehonkslag gaf. Snel honklopen van Havard bracht de stand op 4-5, toen èen tik van Mills te moeilijk bleek voor ’t Detroit-binnenveld. Het was echter Will Wilkins die een ver lenging voor de Stags versierde door in de negende inning een homerun te slaan (5-5). Het publiek (3.000 man) had de Stags als favoriet gekozen en kwam in de verlenging volledig aan zijn trekken: Bill Havard opende in de tiende inning met een homerun (6-5) en een paar Detroit- fouten brachten Lindsey op het tweede honk. Weer was het Wilkins die een punt binnensloeg (7-5). Lindsey die in de acht ste inning was ingezet door Arce, wierp zeer sterk al liet zijn controle af en toe te wensen over. Maar van de twaalf tegen standers die hij ontmoette, schakelde hij er zeven met 3sl. uit. Zijn laatste slacht offer was Sid Kline. Daarna gingen de Stags-fans feestvieren en werden de gro te mannen van de ploeg uit California ge fêteerd: Lindsey, Wilkins en Havard ver dienden dat zeer duidelijk! Hoofdscheidsreehter Fernandez heeft zijn eigen slagzone, zoals iedere scheids rechter die heeft. Bij de een is een be- HAARLEM. Frank Fernandez is Een 45-jarige ex-Cubaan die zijn brood verdient met fotograferen in Hampton, Virginia. Daar fotografeert hij naast bruidsparen allerlei andere onderwerpen sinds een jaar. Voordien was hij fotograaf in de luchtmacht. Half ’70 zat zijn contract met de luchtmacht erop en vertrok hij naar Hampton. Waar Fernandez ook terecht mag komen in zijn verdere leven, Nederland zal een warm plekje in zijn hart houden. Vandaar dat hij maar al te graag vanuit Hampton voor eigen rekening naar Nederland vloog toen hij van de Stichting Sportinitiatieven een uitnodiging kreeg om weer te gaan scheidsrechteren in de Haarlemse honkbalweek. Scheidsrechteren en fotograferen dat zijn de hobby’s van Frank Fernandez die vanaf ’61 tot ’66 in Europa verbleef in Wiesbaden. „Toen ik nog op Cuba woonde, kwamen de jongens me altijd van huis halen. Ze hadden een scheidsrechter nodig: ik was toen 14 jaar", zegt de in Havanna geboren Fernandez. Toen hij later naar de Ver enigde Staten ging en Amerikaan werd,, kwamen de vroeg opgedane ervaringen goed te pas. Hij ging in militaire dienst en verdiende er met scheidsrechteren wat bij. Toen hij in West-Duitsland werd gestationeerd, kreeg hij via (natuur lijk) Jan Hartog een uitnodiging om in de Haarlemse honkbalweek van 1963 te scheidsrechteren. Hij herinnert zich nog als de dag van gisteren de wedstrijd tussen de Sullivans en het Hans Augustinus speelde gistermiddag een uitstekende wedstrijd. Mede door zijn initiatief kon Nederland betrekkelijk een voudig doorstomen naar een glansrijke overwinning. Hier komt Augustinus over de thuisplaat en scoort daarmee het vierde punt voor Nederland. Scheidsrechter Fernandez ziet nauwlettend toe. 4 H de inning gehandhaafd, omdat Beidschat landSullivans. te winnen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 12