Rijkswaterstaat kapt 1000 bomen TOEKOMST VAN DE RUN BEVAARBARE GOOT Duisburg trots op filters in citroensap Tot nu toe 33 mensen omgebracht PAK SLAAG Alleen in dubro citron zit edit NA LIFT Politie treft geen blaam de zaak-Strasser Turkse kranten krijgen het steeds moeilijker (Van onze redacteur in Istanboel) Illi CIJFERS EERSTE HELFT 1971 Verdwijnend verkeersbeeld NS-Vakantie- dagtochten Nu citroen frisheid voor uw hele afwas Samen op reis? Neem een 2-pluskaart! een dag onbeperkt reizen door Nederland. Tientallen journalisten op gepakt Volgens recherche-onderzoek: Een halve citroen z- in dit flesje 11 WOENSDAG 30 JUNI 1971 Langs de rivier geplande kernreactoren zullen temperatuur 28 graden doen oplopen Koelwater Niet algemeen KINDEREN voordelig uit met NS ISTANBOEL Een medewerker van het Parijse dagblad „Le Monde”, Paul Balta, is voor twee weken naar Turkije gekomen op uitnodiging van de regering-Erim, om een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de politieke gedetineerden hier behan deld worden. Dit is een uitvloeisel van een anonieme publikatie in bovenge noemd dagblad, waarin werd gezegd dat een Turks journalist, Cetin Altan, bij zijn arrestatie was „gefolterd”. „Oorvijgen 2 personen ƒ30.- 3 personen ƒ35.- 4 personen ƒ40.- 5 personen ƒ45.- „Consequent” Mohammed Hatta bij koningin ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE V Aanvankelijk was door de berichten uit West-Duitsland de indruk ontstaan dat de Rijn plotseling sterker verontreinigd zou zijn. Nog niet lang geleden, volgens rijks waterstaat precies 14 dagen terug, was het zuurstofgehalte van de Rijn in Duitsland teruggelopen tot nul, terwijl in ons land een zeer kleine hoeveelheid was aangetrof fen. De filters zouden in de komende herfst worden vervangen de nieuwe staan al op de kade in Duisburg maar men re kende niet op de co-incidentie, dip nu ge leid heeft tot de vuiligheid die in de stad uit de kranen komt. Daardoor was het begrijpelijk dat bij de betreffende instanties de vraag opkwam of men nu met een plotselinge calamiteit te doen had. „De Duitsers melden altijd zeer punctueel in zulke gevallen”, aldus rijks waterstaat, „zodat we ons niet kunnen voorstellen dat het water zelf nog sterker De politie gaf dinsdag een verklaring uit, waarin ze zegt tot de conclusie te zijn gekomen dat de mensen geen nala tigheid kan worden verweten. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat toen de politie voor het eerst bij het pand aan de *s-Gra- vendijkwal verscheen alles rustig was. Zo als meer gebeurt bij loonuitbetalingen be vonden zich een groot aantal werknemers in het pand. Zekerheidshalve besteedde de geüniformeerde politie extra aandacht aan het pand tijdens de surveillance tus sen half zeven en acht uur. Later gingen de arbeiders over tot ver nielingen en plunderingen. De politie werd pas in een laatste stadium gewaarschuwd. Vast is komen te staan, dat na de komst van de politie geen goederen zijn vernield of voorwerpen van waarde zijn ontvreemd. Men ziet het handhaven van de orde als een eerste taak van bemoeienis van de politie. Tactisch wordt het genoemd, dat de politie niet aanstonds tot arrestaties overging. Dit zou een enorme vechtpartij hebben veroorzaakt. Bovendien kon de po litie moeilijk arresteren, omdat de politie geen vernielingen heeft zien verrichten en degenen, die waardevolle goederen wegna men, niet meer aanwezig waren. De gepubliceerde foto waarop een agent De arrestant pikte de lifter in het cen trum op en bracht hem tot voor de deur van zijn woning. Daar aangekomen zei hij: „Wat wordt er betaald?” Toen de lif ter daarop begon te lachen, greep de bak ker hem vast en gaf hem een pak slaag. verontreinigd zou zijn”. Dat is dan niet het geval, aldus het ministerie het land Noordrijnland-Westfalen. „Dit is gesuggereerd, maar er moet nog over gesproken worden of er geen andere maatregel mogelijk is”. Welke dat kan zijn, wilde men in de industriestal niet zeggen. Wel werd met enige trots gewe zen op het feit dat juist gisteren de fil- Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of TexeL Keuze uit 30 mogelijkheden. ook van De 27-jarige in Leidschendam wonende Chinese vrouw Mei Li Szu werd uit jaloe zie op 21 januari door messteken vermoord door haar ex-echtgenoot. In Rijswijk werd op 17 februari een 25- jarige monteur aangehouden omdat hij zijn echtgenote had gewurgd. Op 24 fe bruari sloeg in Vlaardingen een vader zijn zoon met een bijl de schedel in. In Heer- Op 21 april overleed in Schiedam een 3- jarig meisje aan de gevolgen van ernstige mishandeling door de 18-jarige vriend van haar moeder. Drie dagen later werd in Arnhem een kind van elf maanden door zijn vader doodgeslagen. In Weert werd op 25 april een 50-jarige koopman gedood door enkele schoten uit een flobertgewëer, die zijn vrouw na een echtelijke twist op hem afvuurde. In Gro ningen wurgde een student op 26 april Op 14 juni werd in haar woning in Am sterdam het stoffelijk overschot gevonden van de 72-jarige weduwe N. Oosterling- Jacob. Zij was enkele weken daarvoor ge wurgd door een 72-jarige veehouder. Op 26 juni werd in een sloot bij Leiden een in plastic gewikkeld lijk gevonden van een vrouw. Zij was door haar 30-jarige echtgenoot gewurgd. In de nacht van 20 op 21 juni werd in Uithoorn het lijk gevonden van de 15-jarig Cora Mantel. Totdusver is de dader nog niet gegrepen. De politie vermoed dat hier sprake is van een „crime passionel”. De TRT (Turkse radio en televisie), die tien jaar als een autonoom en objectief lichaam heeft gefunctioneerd, wordt vol gens een nieuw wetsvoorstel weer aan de staat getrokken. De pers zal zich, volgens het ontwerp-amendement, moeten bewegen „binnen de beperkingen van publieke orde, nationale veiligheid en algemene zedelijk heid”. De Turkse unie van journalisten heeft in een verklaring haar bezorgdheid uitgesproken over de vaagheid van deze formule, die door komende regeringen, minder liberaal dan die van Erim, naar believen zal kunnen worden geïnteres seerd. Alle duizend bomen aan de westzijde van de weg Arnhem-Nijmegen worden gerooid. Deze week sneuvelden de eer sten, tot verontwaardiging van pas serende automobilisten. De Tweede- Kamerleden Jans en Van Ooyen, beiden uit deze streek afkomstig, hadden mi nister Bakker om het rooien gevraagd nadat in mei en juni zes mensen om het leven waren gekomen doordat hun auto’s bij drie ongevallen op deze weg tegen bomen waren gebotst. Zij vroe gen het kappen van honderd bomen. Rijkswaterstaat maakt er nu tienmaal zoveel van. De groepscommandant van de rijkspolitie in Eist, de heer Klink hamer, heeft betoogd, dat de bomen later toch zouden moeten worden ge kapt in verband met verdere verbre ding van de (vierbaans)weg. In zoverre zit er, door de decennia heen, een zekere consequentie in het optreden van de strijdkrachten: in 1960 vervolgden zij alles wat van rechts het parlementai re systeem had ondergraven, nu doen zij hetzelfde met al diegenen die het van links hebbenbestookt. De oorzaak van de situatie in Duisburg: de waterzuiveringsinstallatie kan in zijn huidige vorm de reiniging niet aan. De toe stand in deze stad is veroorzaakt door een samenspel van factoren, waarvan de lage waterstand na het droge voorjaar en de verouderde filters in de reinigingsinstalla- tie de belangrijkste zjjn. staat afgebeeld bij een politieauto en op de achtergrond een man met een stoel, is door de fotograaf genomen toen de politieman iemand aan het verbinden was. Het geldkistje, dat op een andere foto om hoog wordt gehouden, is later weer in het huis teruggezet. Het rechercheonderzoek wordt in samenwerking met de rijkspolitie voortgezet en omvat zowel de gebeurtenis sen in Rotterdam als Brielle. Er zijn tot dusver zes arrestaties verricht. AMSTERDAM. Een 47-jarige bakker uit de hoofdstad heeft maandagavond een lifter het ziekenhuis in geslagen toen deze hem niet wilde betalen voor een lift van de binnenstad naar een adres in de staatsliedenbuurt. Het slachtoffer is met een beenfractuur in een ziekenhuis opge nomen. De bakker werd dinsdag gearres teerd. ROTTERDAM. De politie-ambtena- ren, die anderhalve week geleden aanwe zig waren bij de plundering van het kan toor van de Oostenrijkse koppelbaas Ru dolf Strasser door een honderdtal werk nemers, kan redelijkerwijs geen verwijten gemaakt worden voor hun optreden. Tot deze conclusie komen de rechercheurs, die een onderzoek hebben ingesteld naar de gebeurtenissen. De zes Rotterdamse politiemensen werden ervan beschuldigd lachend te hebben toegezien hoe de plun deringen zich voltrokken en hoe de ar beiders kantoorinventarissen ontvreemd den en in auto’s afvoerden. Weer Amsterdam: op 28 januari werd de 24-jarige Amsterdamse prostituée Renny Hunsche-Hoffmann ’s nachts in haar huur- kamertje met een mes op beestachtige wijze omgebracht. Een 23-jarige magazijn bediende was de dader. In Arnhem werd op 29 januari de 39-jarige Aartje Verhuur- Holland uit Ederveen bij Ede met haar eigen sjaal gewurgd door haar ex-vriend, een 26-jarige fabrieksarbeider. 31 januari werd de 26-jarige ongehuwde Henk van de Polder uit Rosmalen, na een woordenwis seling, door twee Turkse gastarbeiders in Den Bosch met een mes doodgestoken. In Abbenbroek werd op 1 februari de 66-jarige huisschilder T. de Bruijn in een sloot verdronken. De dader was een 22- jarige veehouder. Op 6 februari werd in Dordrecht een uit Rotterdam afkomstige 74-jarige zwerver door een 18-jarige jon gen in blinde woede doodgetrapt. Op zon dag 14-februari werd de 52-jarige mevrouw A. de Vreugd (een ex-prostituée) in haar flat in de Amsterdamse Bijlmermeer dood gestoken door een 49-jarige man die bij haar inwoonde. Het gemeentebestuur van Duisburg heeft nog geen beslissing genomen over de op lossing die moet worden gevonden. De me dedeling in de Duitse pers dat gisteren voor het eerst tankwagens voor water zou den zorgen, is niet juist geweest, aldus betrokken afdeling van de gemeente Duis burg. Dit is intussen onjuist gebleken. De be treffende journalist, die enige weken voor het uitroepen van de staat van beleg op 26 april jongstleden een artikel had ge schreven onder de titel „die stakkers van de veiligheidspolitie” is intussen voor de krijgsraad verschenen, die zich onbevoegd verklaarde en de zaak naar een burger- rechtbank verwees. scheidene malen voor een Istanboelse krijgsraad geweest, samen met de uitge ver van zijn dagblad „Cumhuriyet”, we gens een daags voor de uitroeping van de staat van beleg geschreven artikel. Te gen Soysal is dezer dagen ook een offi ciële aanklacht gedaan zodat hij uit de kazerne waar hij werd vastgehouden werd overgebracht naar de militaire Mamak- gevangenis in Ankara. Het waren deze drie commentatoren die zich de laatste jaren het felst in anti-par- lementalre zin uitlieten en bijvoorbeeld de ruim dertig percent van de kiezers die bij de laatste verkiezingen niet opkwamen uitriepen tot de „eigenlijke volkspartij” en de hoop voor de toekomst. (Van een speciale verslaggever) DUISBURG De steeds catastro- faler vormen aannemende vervuiling van de Rijn heeft nu in West-Duits land voor een noodsituatie gezorgd. Een derde deel van de stad Duisburg, de noordelijke rand met ongeveer 150.000 inwoners, krijgt in plaats van water een stinkend drab uit de kra nen. Chemici van de stad hebben het vocht wetenschappelijk gekwalifi ceerd als „vervuild met overmatige hoeveelheden ammonium-nitraat en mangaan”. De toekomst van de Rijn ziet er overi gens zeer somber uit. Wanneer straks de langs de rivier geplande kernreactoren zul len gaan werken, die het Rijnwater als koelwater gaan gebruiken, zal de tempera tuur van het water tot ruim 28 graden op lopen. Dat wil dan zeggen dat al het dier lijk leven onmogelijk zal zijn, waarmee de Rijn nog maar een bevaarbare af- voergoot wordt. len bracht op 26 februari een 25-jarige bouwvakker zijn 24-jarige vrouw door wur ging om het leven. Op 4 maart mishandel de een 28-jarige man in Woerden zijn ruim eenjarig dochtertje zodanig dat het kind aan de gevolgen daarvan overleed. In ho- tel-café „The Silver Dollar” in de Am sterdamse binnenstad werd op 6 maart de 24-jarige barjuffrouw Tine Marijke Roos door een onbekende de schedel ingesla gen met een barkruk. Op de 27ste van de zelfde maand schoot een barkeeper in Ol- denzaal na een ruzie een klant aan de bar dood. Aan boord van een tanker in Rotterdam stak op 27 februari een ma troos een bootsman neer. Op 14 april werd de 64-jarige diamantair J. Barber in zijn flat in Amsterdam-Buitenveldert door twee onbekend gebleven buitenlanders met wie hij onderhandelde over een transactie, doodgeschoten. Kort hierna werd in Amsterdam op 18 april de 60-jarige apothekers-assistent Jo sef Stöhrman door twee jonge Duitsers met een ceintuur in zijn woning gewurgd. Een dag later schoot een 60-jarige man die daarvoor gehuurd was, de 38-jarige Italiaanse restauranthouder Mazzilli dood, in opdracht van de vrouw van de Italiaan. zijn vriendin. Op 1 mei werd in Kampen een student door een uiitbener met een stiletto doodgestoken. In de nacht van 13 o 14 mei werd in Utrecht de 48-jarige prosti tuée J. Wever-Hofman gewurgd door een 30-jarige huisschilder uit Putten. Op 23 mei werd de 32-jarige Turkse hulp- vakarbeider Attila Balaban in Amsterdam neergestoken door een 31-jarige landgenoot Kort daarna overleed het slachtoffer. Op 27 mei werd tijdens een woordenwis seling in het woonwagenkamp in Drieber gen de 35-jarige F C. Zwakhoven door zijn 20-jarige broer doodgeschoten. De echtge note van het slachtoffer werd ook door een kogel geraakt en werd ernstig gewond. Op 5 juni werd een 47-jarige wachtmees ter eerste klas aangehouden op verdenking het 14-jarig meisje Gerrie van de Biezen een huis vriendinnetje van het gezin van de verdachte door enkele slagen op het hoofd om het leven te hebben gebracht. In Haarlem werd op 10 juni de 26-jarige mevrouw Ineke Visser gewurgd door een 29-jarige buffetbediende uit Haarlem. De man, die pas uit het Huis van Bewaring in Amsterdam was ontslagen, was als „en quêteur” in het huis van het slachtoffer binnen gedrongen. ters zijn aangekomen. „Daaruit kunt u concluderen dat de gemeente de ernst van de toestand al lang heeft onderkend, want in 24 uur koop je geen filters”, aldus de zegsman van Duisburg. Zatei’dag en zondag onbeperkt geldig. Maandag t/m donderdag van 9 uur ’s morgens af, vrijdag niet. Neem een pasfoto mee! Alle informatie in de brochure Vakantiedag- tochten op de stations. Wijzigingen. De Japanse premier Eisako Sato heeft na teleurstellende verkiezin gen een ingrijpende wijziging in het ka binet en de partijtop van zijn Liberaal- Democratische partij aangekondigd. Op 4 januari werd de 36-jarige zwangere vrouw Tijken in Emmen door haar man gewurgd. In Amsterdam werd op 20 januari de 56-jarige ongehuwde magazijnbediende J. H. Meeuwis door twee jongemannen de schedel ingeslagen. Roof zou hun motief zijn geweest. DEN HAAG. In de eerste helft van 1971 zijn niet minder dan 33 mensen op gewelddadige wijze om het leven gekomen, tegenover 21 in dezelfde periode van het afgelopen jaar (47 over het hele jaar). Het begon al onmiddellijk bij het begin van het nieuwe jaar. Op nieuwjaarsmor gen werd de 36-jarige Amerikaanse mili tair James L. Hosea dood aangetroffen in een straatje in dep Amsterdamse binnen stad. Hij was door een onbekende ver moord. Het motief bleef in het duister. Wel is in de Turkse pers-wereld deining ontstaan over de behandeling die de poli tie zou hebben toegepast op de interna tionaal bekende caricaturist Turan Sel- cuk, die zich heeft beklaagd over „mis handeling” vanwege de politie, iets wat pas twaalf dagen later bekend werd. De regering suggereert dat het slechts om „enkele oorvijgen” gaat doch heeft wel een onderzoek laten openen. De komst van Balta heeft in Turkije verontwaardiging gewekt bij het groot ste dagblad, de „Huerriyet”, dat een der gelijke visite „beneden Turkije’s waardig heid” noemt. Er zitten nog enkele tientallen Turkse journalisten in detentie. De meesten wa ren medewerkers van uiterst linkse tijd schriften als „Devrim” („omwenteling”) en Ant („Eed”). Maar ook de drie meest geduchte kroniekschrijvers uit de linkse dagbladpers zitten nog vast. Dit zijn bovengenoemde Altan, Ilhan Selcuk (broer van bovengenoemde teke naar) en Ilhami Soysal. Selcuk is al ver- Tassen. Als variant op het bestaande voorlichtingsmateriaal ter voorkoming van misdrijven gaat de politie in Am sterdam plastic boodschappentasjes uit delen met een tekst die, naar men ver wacht, de belanghebbenden zal aan spreken. De boodschappentasjes wor den door het adviesbureau ter voorko ming van misdrijven, een onderafde ling van de gemeentepolitie, met in gang van 1 juli 1971 in omloop gebracht DEN HAAG. De Indonesische oud- vice-president Mohammed Hatta, die in 1949 zijn land bij de souvereiniteitsover- dracht vertegenwoordigde, is door konin gin Juliana in paleis Soestdijk ontvangen. Slechts anderhalve week mogen auto mobilisten nog de „adembenemende” route door de Amsterdamse Leidse- straat volgen. Dan wordt de straat voor hen taboe en moeten ze op zoek naar een alternatieve, ongetwijfeld minder ludieke route. Dr. Hatta, die in Nederland verblijft voor een medische behandeling en zijn memoires schrijft had, naar eerst thans is bekend geworden, op 18 juni een gesprek van ruim een half uur met de koningin. ij

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11