Spoorbrug gestolen PUBLIKATIE VERBOD De interessante killers Overeenkomst in Genève verwacht Meer wapens uit VS naar Pakistan Geen sprake van windstilte in Cairo „Toetreding van Spanje tot NAVO niet „MONITOR” KRIJGT GEEN „CIA gaf Washington verkeerd beeld” in ons belang” n voor achtergrond Heiligenbeeld Colombo v,*- ■■W Ex-SS’er Fritz Sierra Leone Gebauer krijgt levenslang huisarrest Vier executies in Xte/Weens 023-320791 ■F KEIP Optiek WOENSDAG SO JUNI 1971 3 „Niet gevaarlijk” Povere rapporten Spaans monarchistisch blad „ABC": (Van onze redacteur in Beiroet) Gehakt vriendschap en bijstand met de Sovjet-Unie vooreerst nog beperkt is. Lijfsbehoud Gisteren begon nieuw ontwapeningsgesprek TE KOOP GEVRAAGD voor onze relaties in Haarlem en omgeving Woonhuizen, Flats, Bunga lows, enz. Inl.Kantoor o.g. I JAN van den BROEK Vaco BANDENSPECIALIST OK KEIP BEIROET De grote politieke stormen over Cairo zijn nu wel wat af genomen, maar van een windstilte is nog geen sprake. Integendeel, bij het consolideren van zijn positie als sterke man van Egypte heeft Sadat zeer weinig tijd voor bezinning over. De binnenlandse ontwikkelingen vormen voorlopig de grootste bedreiging. Deze zijn bij het stagneren van de onderhandelingen met Israel vermengd met de politieke situatie in het hele Midden-Oosten. Ondanks speculaties over het tegendeel be staat in de Arabische wereld zelf de indruk dat Sadat een onafhanke lijker koers aan het uitzetten is, waarbij het belang van het verdrag van 1I i I 1 rf Een publikatieverbod geldt op het ogen- ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE be- Ali van KENNEMERLAND AMSTERDAM HAARLEM PURMEREND „De frontrapporten van de Amerikaanse geheime dienst, die zeer sterk gebaseerd waren op Zuidvietnamese inlichtingen, wa ren pover en te optimistisch. Zij gaven hoge regeringsfunctionarissen een verkeerd beeld”. van voor 1 de mil- FREETOWN (Reuter). In Freetown, Sierra Leone, zijn vier officieren terecht gesteld. Zij werden beschuldigd van deel neming aan de mislukte militaire coup, enkele maanden geleden. Van twee andere ter dood veroordeelde officieren is de straf veranderd in levens lang. Tenslotte heeft Sadat niet voor niets veel linkse leiders van hun functies ontheven en een aantal topmensen ach ter slot en grendel gezet. De crisis in Egypte zou al een belangrijk zuive rend effect hebben gehad op de enige politieke organisatie: de Arabisch So cialistische Unie. Via deze Unie meen den de Russen hun greep op Egypte spoedig te kunnen completeren. In een hoofdartikel legt het blad dat in Boston wordt uitgegeven er de nadruk op, dat men het materiaal zorgvuldig heeft De Analyse werpt naar de „Monitor” meldt, in het bijzonder een ongunstig licht op de rapporten van de Amerikaanse ge heime dienst (CIA) die tot de belangrijk ste grondslagen voor de politieke beslis singen in Washington behoorden: Volgens het oorspronkelijke plan zou het Amerikaanse contingent van 12.000 in het begrotingsjaar 1964 tot slechts 1.500 man In het begrotingsjaar ’68 verminderd wor den, aldus de „Monitor”. Uit de Pentagon- analyse zou evenwel blijken, dat dit plan vrijwel vanaf het begin tot mislukken ge doemd was. ziging desastreuze waartegen nauwelijks stand is. De reden voor het veranderingen bij de van top bestudeerd om er zeker van te zijn, dat publikatie de Amerikaanse veiligheid niet in gevaar zal brengen. „Wij kunnen met voldoening vaststellen, dat dit materiaal slechts van historische betekenis is”, al dus het blad. doen zeer blik nog wel voor de „Washington Post” de „New York Times”, de Boston Globe” en de „St. Louis Dispatch”. Het Amerikaanse ministerie van Justi tie heeft twee dagen geleden opnieuw ver zekerd, dat het tegen dertien andere Ame rikaanse kranten die eveneens uittreksels uit de Pentagon-studie afgedrukt hebben, geen gerechtelijke stappen zal onderne men, omdat het gepubliceerde materiaal niet „gevaarlijk’ ’voor de veiligheid van de Verenigde Staten wordt geacht. Plaatsvervanger. De Italiaanse ambassa deur in Ottawa Paolo Pansa Cedronio is benoemd tot plaatsvervangend secre- taris-generaal van de NAVO. Brand. Bij een brand in oen inrichting voor geesteszieken in de Zweedse plaats Malmköping zijn vandaag vijf personen om het leven gekomen. De brand ont stond in de televisiekamer van het hou ten gebouw. Winterweer. In het begin van de zomer is in de Beierse Alpen de winter terug gekeerd. In Wendelstein is in de nacht van maandag op dinsdag het kwik tot één graad onder nul gedaald. Er viel ook sneeuw. Op de Zugspitze de hoogste top van de Beierse Alpen, vroor het ze ven graden. Enige niet gebonden landen, onder aan voering van Zweden, hebben kritiek op het nieuwe Russische standpunt en dringen aan op terugkeer naar de oorspronkelij ke van Moskou inzake gelijktijdig verbod. WASHINGTON (AP). Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat er in de komende één of twee maanden nog vier of vjjf schepen Amerikaanse wapens naar Pakistan gaan brengen. b In- TOUW isdag g de pend. CRM lijkse is op lings- 3 ju- OPTIEK Zijlweg 138 - Haarlem - Tel. 32 77 77 Privé 26 77 00 i in den H. ler- bij vil- las- (i in sma. »rop 1 de ■rste vees iede w>r. een he- >uit tot :ost de Pin van >eren land, i ge- i de jemd we- Pin- i aan icieel in sn- rrij ie- lei- in 50 be- gde m- ne- „de af- len- i in „ge- een on- ilitie wart n 19 ■aam ping, ikele De aan- met Al dit materieel wordt geleverd onder een officiële goedkeuring van Washington. Die goedkeuring was verstrekt voor 25 maart van dit jaar, de datum waarop de provincie Oost-Pakistan in opstand kwam tegen het centrale gezag. India heeft verzocht alle economische en militaire hulp aan Pakistan te staken in afwachting van een politieke regeling van het geschil en de terugkeer, uit India, van de Oostpakistaanse vluchtelingen. Tot het oorlogsmaterieel dat naar Pakis tan wordt gezonden behoren geen vliegtui gen, aldus de Amerikaanse woordvoerder. van voor ver- t i te dnet- it in zeer epro- met s en De Times en de Post kunnen weliswaar, krachtens een besluit van het Hoogge rechtshof van vorige week vrijdag, die de len van de analyse publiceren, die door het Pentagon niet meer als geheim ge kenschetst zijn, maar beide bladen heb ben nog niet van deze mogelijkheid ge bruik gemaakt. De Verenigde Staten, die hun bases in Libië hebben moeten ontruimen, willen nauwere banden tussen Spanje en de Noordatlantische Verdragsorganisatie. De WASHINGTON (DPA en AP) Het Amerikaanse ministerie van Justi tie heeft geen bezwaar tegen de publikatie door het Amerikaanse dagblad „Christian Science Monitor” van twee resterende artikelen in een reeks die volgens de Monitor gebaseerd is op geheime documenten van het Pentagon. Dit heeft een woordvoerder voor het ministerie gisteren bekendgemaakt. Redacteuren van de Monitor hebben aan het openbaar ministerie in Boston de aard van de inhoud van beide artikelen bekendgemaakt. DOBBIACO (AP). Onbekende per sonen hebben de vijf ton wegende sta len spoorburg nabij de Italiaanse plaats Dobbiaco in de Dolomieten gesloopt en gestolen. De brug, die over een bergstroom was gebouwd, maakte deel uit van de niet meer gebruikte spoorweg van Cor tina naar Dobbiaco. Gisteren kwam een schaapherder de politie vertellen dat de brug in het afgelegen berggebied was verdwenen. De politie denkt dat de dieven de brug hebben gestolen om het metaal als schroot te kunnen verkopen. Grote Houtstraat 137 (naast Luxor) Hoe men ook oordeelt over de wijze waarop een „doder” zijn schuld moet be talen en „correctie” moet ondergaan, één feit blijft duidelijk: de bestraffingsnormen werken niet preventief. In Libanon hangt men een moordenaar eenvoudig op. De Libanese justitie wil paal en perk stellen aan het toenemend aantal geweldsmisdrijven in dat land en houdt er deswege deze middeleeuwse ma nier van „correctie” op na. Dat is een onbeschaafde manier, waarvan men in on ze Westerse samenleving gruwt. In veel gevallen zal die doodstraf ook veel zwaar der zijn dan de schuld van de dader. Maar tussen de doodstraf en een verblijf van enkele maanden of jaren in de gevan genis (al of niet gevolgd door een klinische behandeling die allerminst als „straf" l*H/WWVVVVVVVWVVWVVVVVVWVWVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVWVVVVVW^^ In het eerste half jaar van 1971 blijken 33 mensen op gewelddadige manier het le ven te hebben verloren, dat is een aantal dat bedenkelijk dicht het totaal van 1970 nadert. Vergeleken bij vorige jaren is er een sterke stijging te constateren, waar bij moet worden aangetekend dat men pas met cijfers over het gehele jaar enige zekerheid kan krijgen over de vraag of men met een incidentele samenloop van gevallen danwel een gestadige stijgings- tendens te maken heeft. Afgezien van deze statistische overwe ging kan men wel uitgaan van 'de stellige vrees dat het geweld terrein wint. De agressiviteit neemt toe, de ontlading van drift efi andere emoties neemt gevaarlij ker vormen aan, de huiver om een zo on herroepelijke daad als doodslag te stellen wordt kennelijk minder. Opvallend is dat de drieëndertig opgetelde gevallen nage noeg alle door de politie tot klaarheid zijn gebracht. Theoretisch zitten de moorde naars slechts In één geval was een vrouw degene die het dodelijke wapen han teerde achter slot en grendel. In de praktijk blijkt echter telkens weer, dat de strafmaat en de bijkomstige justitiële maatregelen een zachtaardig karakter dra gen, zodat de daders slechts korte tijd uit de maatschappij verdwijnen en zelfs ge durende hun straftijd kans zien, zich weer opnieuw op pad te begeven. MADRID (EFE). Het in Madrid ver schonende monarchistische blad „ABC” meent dat toetreding van Spanje tot de NAVO op het ogenblik „niet in het belang van Spanje zou zijn”. teringen uit het westen zijn vereist. Onenigheid over deze zienswijze heeft direct geleid tot de poitlieke crisis, an derzijds is zij ook de oorzaak voor de vastbeslotenheid ten aanzien van een politieke zelfstandigheid. Gezien zijn leeftijd 65 jaar en zijn gezondheidstoestand is hij echter in vrij heid gesteld. Hij heeft huisarrest en de verplichting zich wekelijks bij de politie te melden. GENÈVE (Reuter) Een verbod op biologische wapens en een verdrag waar door het nemen van kernproeven dus ook ondergrondse geheel wordt verbo den zijn de voornaamste punten op de agenda van de ontwapeningsconferentie in Genève. De conferentie is gisteren begon nen aan de zomerzitting. Er nemen 25 landen deel aan het overleg. De afgevaardigden van de VS en Enge land verklaarden in mei dat een over eenkomst over een ontwerp-verdrag dat het ontwikkelen, vervaardigen en opslaan van bacteriologische wapens verbiedt en vernietiging van bestaande voorraden aan beveelt, in de herfst kan worden bereikt. Dat wil zeggen voordat de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties begint. De Russische onderhandelaar Alexei Rosjtsjin noemde vorige week, toen hij aan het hoofd van zijn delegatie uit Mos kou in Genève aankwam, de biologische en chemische wapens en het kernstopver- drag de voornaamste vraagstukken. De VS en de Sovjet-Unie zijn mede-voor- zitters van de conferentie. De Amerikaan se afvaardiging staat opnnieuw onder lei ding van ambassadeur James Leonard. In maart liet de Sovjet-Unie haar eis, dat strijdgassen en bacteriologische wa pens gelijktijdig moeten worden verboden, vallen nadat partijleider Brezjnev een re de over ontwapening had gehouden. De Sovjet-Unie diende toen een ontwerp in dat veel leek op het door de VS gesteunde Britse voorstel, eerst alleen de biologische wapens te verbieden. Om de nog bestaande tegenstand te gen Sadat geen kans te geven zou niet het gebruik maken van harde en angstaanjagende maatregelen tegen de bevolking gepland zijn. Ofschoon evenmin duidelijk is hoe de president zijn beloften over het opheffen van de strenge civiele controle in het land wil inlossen. Het toestaan van politieke en sociale vrijheden houdt immers het ri sico in dat de tegenstanders de kans wordt gegeven zich te herorganiseren. MAAR MET de zuivering van de Arabisch Socialistische Unie is slechts de directe stimulans voor een kritische opstelling tegenover Sadat weggeno men. De aanhang van de voormalige vice-president Al Sabri steunt nog steeds op de sterkste pijlers van het Egyptische staatsbevel: het leger en de politieke geheime dienst. Boven dien is de egyptische bevolking na vijftien jaar Nasser-propaganda over tuigd van de noodzaak tot samenwer king met de communistische landen om zich tegen de imperialistische drei ging staande te kunnen houden. Al weet niemand eigenlijk wat dat precies betekent, het resulteert wel in agressieve reacties wanneer er al te De Amerikaan Joseph Colombo, die gisteren op straat werd neergeschoten en die door de autoriteiten wordt be schreven als één van de acht „hoge commissarissen” van de grote mis- dadigersorganisatie „Cosa Nostra", is nog in leven. Colombo werd neerge schoten door een neger, die onmiddel lijk na de aanslag werd doodgescho ten. Op de foto: een groepje mensen bleef gisteren de hele dag voor het ziekenhuis wachten op nieuws over de toestand van Colombo. De jongen op de voorgrond houdt een kaars en een heiligenbeeld vast. Het ministerie van Buitenlandse Zaken en het ministerie van Defensie hebben daarop justitie laten weten dat de inhoud „geen gevaar oplevert voor de nationale veiligheid”, aldus de woordvoerder. tie „Christian Science Monitor” is de achttiende Amerikaanse krant die uittrek sels publiceert uit het geheime rapport over het betrokken raken van de Verenig de Staten in de Vietnamese oorlog. Uit de in de „Monitor” afgedrukte pas sages van de Pentagon-studie blijkt, dat de regering-Kennedy en later ook de rege- ring-Johnson plannen uitwerkten waarna binnen een periode van vijf jaar nagenoeg alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet- nam teruggetrokken zouden moeten wor den. Gebauer werd de moord op 21 joden in Lvov, in de Oekraïne, ten laste gelegd, maar de rechtbank achtte uiteindelijk drie moorden bewezen. DE VERSTERKTE vrees bij de hui dige Egyptische leiders is mede inge geven doordat linkse groeperingen, in VS, en daardoor in toenemende mate de NAVO, worden echter in de Arabische we reld beschouwd als verdediger van de be langen van Israel, terwijl goede betrek kingen met de Arabische landen de hoek steen van de Spaanse diplomatie vormen, zo stelt het blad. „De belangen van de Verenigde Staten zijn absoluut onverenigbaar met die van de zuidelijke leden van de NAVO, en de politiek van enerzijds de VS en anderzijds de zuidelijke NAVO-landen begint vol strekt uiteen te lopen”. Gegeven het feit dat Spanje een Mid dellandse Zeestaat is, lijdt het geen twij fel dat toetreding tot de NAVO het land in de toekomst aanzienlijk nadeel zou berok kenen, terwijl het er nu absoluut geen baat bij zou vinden”, aldus „ABC”. Het blad herinnert er voorts aan dat „een deel van het Spaanse grondgebied” Gibraltar al door de NAVO wordt ge bruikt en dat het voornamelijk vliegtuigen van NAVO-landen zijn die het Spaanse luchtruim rondom Gibraltar schenden. doorvoeren Egyptische is de ontevredenheid over de weinige resultaten tot nog toe van de na 1967 gevolgde koers. Hierdoor werden wel de grote mogendheden nauwer bij het conflict rond Israel betrokken, maar het leverde geen resultaten op voor Egypte zelf. In de wat onbestemde ir ritatie heeft zich een tendens ontwik keld volgens welke sociale en écono mische ontwikkeling de eerste basis dient te zijn voor Egyptische macht, nodig om Israel terug te dringen. Het Japan van na de Tweede We reldoorlog en ook het steeds machti- ger wordende Europa worden als voor beeld gebruikt. Het bereiken van een werkelijk Egyptische of beter Ara bische macht kan niet met alleen Rus- siche hulp worden bereikt. Ook inves- samenwerking met die uit andere Ara bische landen, via propaganda en ge deeltelijk ook door infiltratie elke mo gelijkheid willen benutten om het sterkste Arabische land van de recht se samenzweerders te bevrijden. Er bestaan weinig betrouwbare gegevens hoe Sadat precies zijn tegenstanders tot blijvende gehoorzaamheid wil dwingen. Wel zijn er enkele aanwij zingen over de toe te passen methode. De belangrijkste daarvan is de oproep tot steun aan de Islamitische sjeiks. Hun gezag is door Nasser weliswaar sterk ondermijnd, maar zij bezitten nog wel invloed. De sjeiks krijgen veelvuldiger zitting in comité’s, die de verkiezingen op 1 juli a.s. moeten voorbereiden. Op deze Wijze zouden linkse kandidaten minder mogelijkhe den krijgen om voor herverkiezing in aanmerking te komen. Het in de arm nemen van de sjeiks hoeft niet zonder meer te betekenen dat Sadat het conserverende gezag van de Islam ook na de verkiezingen, een grote rol wil laten spelen. Wel mag worden aangenomen dat de reli gie zijn invloed weer meer kan laten gelden. Dit temeer, omdat het sterke gevoel van eigenwaarde van de sjeiks aansluit bij de wens van het staats hoofd naar grotere macht in de we reldpolitiek. Meer economische vrijheid en her oriëntatie onderstrepen op een andere manier het zoeken van Sadat en de zij nen naar het scheppen van een Arabi sche macht. Door onafhankelijke des kundigen wordt erop gewezen dat dit streven, economisch gezien, niet ge heel grootheidswaanzin is. Na de over eenkomsten inzake de olie komt veel geld in de Arabische wereld als ge heel binnen, wat bij hechtere economi sche samenwerking kan resulteren in grotere onafhankelijkheid van hulp van buitenaf. kan worden aangemerkt) ligt een aanzien lijk terrein van straf nuances, waaruit mis schien ook onder beschaafde normen wel een andere keuze zal moeten worden ge maakt dan die, waarmee onze justitie de misdaad te lijf gaat. De preventieve werking van de straf is een belangrijke factor bij de misdaadbe strijding. Deze preventie wordt op ander gebied van de delicten wel degelijk uitge buit, zoals bijvoorbeeld bij de verkeers overtredingen. Steeds hogere geldboeten wachten degene, die achteloos met de ver keersregels omspringt en hij wéét dat. Ook op dat gebied kan men steeds min der rekenen op de beleefdheid en de hu maniteit, ook weer voornamelijk bij de mannen achter het stuur, en dus zoekt men het in de belofte van gevoelige straf fen. Aangezien bij de 33 moorden de meer derheid van de slachtoffers werd gevormd door vrouwen en kinderen, is het duide lijk dat de agressie en het gebrek aan eerbied voor andermans leven voorname lijk bij mannen tot uiting komen. Het argument van de psychische storin gen en de emotionele explosiviteit een argument dat de dader in de meeste gevallen verkorting van de ge vangenisstraf en een klinische behandeling oplevert verliest wel wat van zijn ge loofwaardigheid als men bedenkt dat die zwakke psyche en die verdrongen com plexen en al dat psychiatrische aantoon bare préoccuperende en schuldontlastende toch ook bij vrouwen aanwezig moet zijn, want waarom zou men uit psychisch oog punt verschil moeten maken tussen bio logisch verschillende mensen? De vrou wen doen toch blijkbaar op eigen initia tief meer hun best om maatschappelijk in de rails te blijven en anderen te ontzien. Het bange vermoeden ontstaat dat de we tenschap daarin enthousiast gesteund door een onverantwoordelijk stuk riool- journalistiek zich te veel in het „inte ressante” verdiept en de strenge justitie te veel werk uit handen wil nemen. Afge zien van de kwetsuur aan de ambitie der politie is een al te zachtaardige behande ling van agressoren sociaal gevaarlijk en verderfelijk. vriendelijk over de Verenigde Staten wordt gepraat, die worden aangewak- kerd door het langdurige touwtrekken met Israel, nadat eerst de hoop door Rogers reis op een spoedig einde van het conflict met Israel reëel leek voor de Egyptenaren. In deze situatie kan een drastische en plotselinge koerswij- gevolgen hebben, een leider De ongewoon harde woorden van Sadat over de gevangen leiders en hun sympathisanten van hen zou hakt” worden gemaakt dergelijke veronderstelling waarschijnlijk voorkomen. SAARBRÜCKEN (AFP). De recht bank In Saarbrücken heeft na een proces van negen maanden de voormalige SS-Iul- tenant Fritz Gebauer tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Temeer, omdat de kracht Sabri groter is gebleken dan Sadat in eerste instantie heeft verwacht. Het voortduren van de perscampagne en het in staat van beschuldiging stellen van de voormalige ministers zijn er voorbeelden van. Met de openbaring van de spritistische seances van Faw- zi en Goma’s is verder een poging ge daan om de hele linkse beweging in Egypte te associëren met de primi tieve en diepgewortelde angst voor de „djins” boze geesten die het ge zag van de almachtige en goede Allah ondermijnen. n

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3