Maatschappelijk welzijn in Zeewijk OMVANGRIJKE TAAK Koppeling van krachten Nieuwe mammoettanker gaat september door noordersluis m Kunstproject aan Duin- en Kruidbergerweg IN VOLLE GANG NEDERLAND Medewerking bevolking van beslissende betekenis a rth ijl: m- in, PS- m- m; ce, en, Opnieuw dieptebom opgevist AANLEG „OBSERVATORIUM” VOOR „BUURTWERK” Nieuwbouw voor Nederlandse Crematie oud-wethouder R. Verbeek monumenten Roger Morris geïnspireerd door eeuwenoude zeevisserij Hengelwedstrijd voor de jeugd Driejarig jongetje aangereden door vrachtwagen GORDIJN VOORDEEL Negenhonderd gulden ontvreemd uit woning „Fina Canada bij NDSM bijna voltooid T:' fü Ji|| 31 Hij WW w Q WOÈNSDAG 30 JUNI 1971 4 5 IJMUIDER COURANT WONINGINRICHTING Informatie Scholen Brulboei Gevonden voorwerpen Koppeling Hoofdbrekens Stenen 4 J is (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN In het rapport van de Stichting Provinciaal Opbouworgaan Noord-Holland over Zeewijk, dat als ondertitel heeft gekregen „Op zoek naar aanknopingspunten voor de maatschappelijke uitrusting en de samen levingsopbouw in een nieuwe woonwijk”, wordt veel aandacht besteed aan de organisatie van het maatschappelijk welzijn. De resultaten van het onderzoek zijn verwerkt in een groot aantal aanbevelingen, die we onder staand onverkort publiceren. Deze luiden: - -'i J BB - - ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Roger Morris (in de midzomersleuf) wil geen kunst voor de artiest zelf of de verzamelaar, maar zoekt contact met het grote publiek. Het voorschip van de „Fina Canada” op de bouwhelling van de NDSM. IJMUIDEN. Een driejarig jongetje liep dinsdagmiddag plotseling tussen twee geparkeerde auto’s de Ampèrestraat op. Hij werd aangereden door een vrachtau to, die op dat ogenblik met een vaartje van veertig kilometer voorbij kwam. Het jongetje kreeg een lichte hersenschudding, alsmede een hoofdwond en wat ontvellin gen. Hij is opgenomen in het Zeeweg Zie- rk de Twee tractors zijn grommend bezig op de weide langs de Duin- en Kruidberger weg hoge aarden wallen op te werpen. In het midden van het projectterrein hebben werklieden een grote palissade van zes honderd dunne dennestammetjes opgezet, waartegen Robert Morris de ter plaatse De organisatorische nadelen van deze gedecentraliseerde opzet dienen te worden gecompenseerd door het beschikbaar stel len van een „service-bus” aan het orgaan voor „buurtwerk” ten behoeve van mate riaal en mankracht. „buurtwerk" zal moeten worden gezocht naar mogelijkheden voor gedecentraliseer de huisvesting, waarvoor in het bijzonder de basisschool in aanmerking komen. aanwezige duingrond hoog laat verschui ven. In deze arena-achtige piste zijn drie sleuven aangebracht, waardoor men waar nemingen kan doen met betrekking tot de zonnestand in de loop der seizoenen. Hier door krijgt het kunstobject het karakter van een observatorium. De twee buitenste sleuven zijn precies gericht op de plaatsen waar op 21 juni en 21 december de zon opkomt en als men door de middelste sleuf de zon probeert te observeren, kijkt men naar het oosten. De bepaling van deze plaatsen hebben Robert Morris en vertegenwoordigers de gemeente Velsen, de provincie Noord-Hol- land en de stichting „Felison” uit Velsen nogal wat hoofdbrekens gekost. Eerst heeft men met een eenvoudige stadskaart het oos ten proberen te bepalen. Toen men echter op het terrein zelf met kompassen ging werken, klopten de bevindingen niet. De Velsense meetdienst bracht tenslotte licht in de duisternis door de punten heel precies te markeren met behulp van coördinaten van kadasterkaarten. Rond het eigenlijke observatorium wor den drie heuvels aangelegd. Twee ervan komen aan de kant van de Duin- en Kruid bergerweg, één aan de achterzijde van het object. Tussen de twee zandbergen september door de noordersluis van IJmui- den gaan voor zjjn proeftocht op de Noord zee. Aanstaande zaterdag wordt het voor schip te water gelaten. Op de vrijgekomen helling wordt dan meteen de kiel gelegd voor een eveneens 230.000 dwt metende tanker, bestemd voor Texaco. VELSEN. In het bericht van het over lijden van oud-wethouder R. Verbeek, dat ons juist voor het ter perse gaan van de editie van dinsdag 29 juni bereikte, is he laas een ernstige fout geslopen. Het voorschip van de „Fina Canada” is in tien weken gebouw; het zal, in het water liggende, worden gekoppeld aan het ach terschip, welk deel eerder werd gebouwd op dezelfde helling. De „Fina Canada” is de tweede mam- De crematie vindt vrijdag namelijk niet plaats om half drie, maar om half twee. Ook de mededeling, dat de heer Verbeek de laatste jaren in een rusthuis in IJmui den verbleef, blijkt onjuist te zijn. Onze verontschuldigingen voor deze in de haast gemaakte fouten. VELSEN Zaterdagmiddag 3 juli orga niseert de hengelsportvereniging „Velsen” onder auspiciën van de Velser Sportstich ting een jeugdhengelwedstrjjd, als verleng stuk van de Velser sportweek. Er zal wor den gevist in de Velsertunnelput. schap heeft gecultiveerd huizen is gaan bouwen. Ook hoopt hij dat veel men sen, die het observatorium zullen bezoe ken op hun „Toer in Noord-Holland” mid den in de houten ring wat van de specifie ke sfeer zullen proeven. De ontwerper meent, met dit project een kunstvorm te hebben gevonden, waar bij het contact met het publiek centraal staat en er niet kunst terwille van de ar tiest zelf of de verzamelaar wordt bedre ven. Aan deze wedstrijd kunnen deelnemen jongens en meisjes van zes tot en met vijf tien jaar. Het vissen begint om drie uur en zal tot ongeveer vijf uur duren. Voor elke gevangen vis wordt een punt toege kend en er zijn aantrekkelijke prijzen te winnen voor degenen die veel punten weten te scoren. De vangst wordt na de registratie onmiddellijk weer in het water terug gezet. moettanker in een serie van negen reuzen, elk van 230.000 ton, die op het bouwpro gramma van de NDSM staan. Na de proeftocht zal de „Fina Canada” worden overgedragen aan Petrofina SA. Deze tanker is 329,66 meter lang en 48,68 meter breed; diepgang 19,91 meter. De voortstuwing zal worden verzorgd door 32.000 APK sterke Verolme/General Elec tric turbines. De inschrijfadressen (kwartje meenemen) zijn: Fa. Engelhart, Trompstraat 92 en Kennemerlaan 20; de firma Van der Sluis, Houtmanstraat 37 en de firma Hellings, Eikenstraat 1 in IJmuiden. IJMUIDEN, Marktplein 21. Altijd volop parkeerruimte. Sleephellingmij Scheveningen bouwt twee hektrawlers: een voor Pronk in IJmuiden en een voor Rederij en Haringhandel Jac- zon in Scheveningen. VELSEN Van 19 tot en met 25 juni 1971 werden bij de Velsense politie de vol gende gevonden voorwerpen gebracht. IJMUIDEN Vrijdagmiddag gaat een nieuwe diepvrieshektrawler voor de Ne* derlandse zeevissersvloot van de helling. Het is de „Frank Vroljjk Czn” SCH 81, ge bouwd door de scheepswerf Boot-Leiden n.v. Opdrachtgeefster is de N.V. Cornelis Vroljjk’s Visserjjmaatschappy in IJmuiden. In Zaandam worden twee hektrawlers gebouwd op de scheepswerf Haak, voor rekening van Parlevliet in Katwijk; een van de twee zusterschepen staat op stapel. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van Velsen. De gedeponeerde voor werpen kunnen worden afgehaald elke dinsdag en vrijdag van 16.30 uur tot 17.30 uur. Op de werf Vooruit, ook in Zaandam, wordt een kotter gebouwd voor Fenijn in Breskens. (Van een onzer verslaggevers) EUROPA MEUBEL (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) nd ig, d- 56- 561 18- 19- d- ir- is- lo- is- ;en lar ir- id- 18- Im 'n elke gang, in elke keuken. Nylon loper. Oersterk en niet besmettelijk. 100 breed 22.50; 70 breed ƒ15.75 per meter. Loop morgen ook voor cocoslopers even binnen. er, re- id; id; an. lip rd. üo- ic- >r; sn; ig; m; an. «n- rg; ss, m; en je- D0, 47 DO, 30. 19 15 re, le- rd, w- er- tii- el- ot- >na ijl, ar- m- iil- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Werklieden en jongeren van het IJmuidens PEN-jeugdcentrum zijn al enkele dagen bezig met het vervaardigen van een groot kunstproject op een terrein langs de Duin- en Kruidbergerweg, schuin tegenover het kindertehuis ,,’t Vinkennest” Het betreft hier de aanleg van het zoge naamde „Observatorium”, een idee van de Amerikaanse kunstenaar Robert Morris. Dit project is opgezet in het kader van de manifestatie „Sonsbeek buiten de perken”. Daarnaast zal het „Observatorium” ook dienen als halte- en recreatieplaats voor deelnemers aan de „Toer in Noord-Hol- land”, georganiseerd door enige Noordhol- landse overheidsinstanties, die naast dit kunstobject tal van andere attracties aan bieden. IJMUIDEN. Het Staatsvissershaven- bedrijf meldde dinsdagmorgen de Velsen se politie dat zich aan boord van UK 18 een dieptebom bevond. Rond twaalf uur had de Koninklijke Marine het projectiel onschadelijk gemaakt. De bom is vervol gens naar Den Helder vervoerd. Robert Morris wil naast de aanleg van een observatorium met dit project een verbinding vormen tussen het duinland schap en de bevolking die het natuurland- VELSEN. Uit een woning aan de Ja cob van Heemskerkstraat in IJmuiden verdwenen zondagavond negen biljetten van honderd gulden. Men kon naar bin nen klimmen door de op een kier staande ramen aan de achterzijde van het huis. De huidige aktiviteiten van het clubhuis „De Brulboei” zullen organisatorisch en bestuurlijk moeten worden verzelfstandigd in een nieuw orgaan voor „buurtwerk” in Zeewijk. Voor de huisvesting van de aktiviteiten van het „buurtwerk” zal men toch gedeel telijk aangewezen blijven op gebruik van schoolgebouwen; er zal een financiële te gemoetkoming moeten worden geboden voor de bijzondere maatregelen en rege lingen die getroffen moeten worden voor beheer, schoonmaken en dergelijke. Bij de opzet van nog te bouwen scholen moet re kening worden gehouden met gebruik bui ten de schooluren. Vooruit bouwt ook een trawler; in op dracht van Redert in Goedereede. Het gezamenlijk gebruik van een aan tal kleinere, over de wijk verspreide ruim ten vergt concentratie van het beleid ten aanzien van gebruik en beheer van deze accommodaties. Het beleid inzake het ge bruik zou in handen kunnen worden ge legd van het bestuur van het orgaan voor „buurtwerk”. Beheer en onderhoud kun nen worden opgedragen aan de bestaande stichting voor het beheer van gebouwen met een sociaal-culturele bestemming in Velsen. Het verdient geen aanbeveling in Zee wijk het ontstaan van een speel tuinorgani satie en georganiseerd jeugd- en jongeren werk te stimuleren, tenzij dit laatste een duidelijk levensbeschouwelijke doelstelling heeft (zondagsschool, bijbelclubs, e.d.). Het jeugd- en jongerenwerk moet worden in gepast in het „buurtwerk”, waarbij het ac cent zou moeten liggen op kinderen tot veertien jaar. De sportverenigingen, die gehuisvest zijn in of nabjj Zeewijk dienen zeer attent te zijn op de behoefte aan georganiseerde en vrije sportbeoefening van Zeewjjk-be- woners; daarnaast zal ook het „buurtwerk” (eventueel in samenwerking met gemeen telijke dienst voor sportzaken) aandacht moeten besteden aan de behoefte aan re creatieve sportbeoefening. aan de voorkant zullen enkele staalplaten van Hoogovens worden geplaatst die pre cies voor de middensleuf komen te staan. Op beide heuvels, ook weer precies voor de openingen van de „zomer- en winter- punten”, twee geweldig grote natuurste nen, die Rijkswaterstaat beschikbaar stel de. Tussen de drie heuvels ondiepe gleu ven, waarin water komt. Het geheel zal waarschijnlijk met gras worden beplant. De Amerikaanse kunstenaar, Robert Morris, voelt zich duidelijk geïnspireerd door de eeuwenoude Engelse „Stonehead” monumenten, waarbij het ook de bedoe ling was de bevolking bij het natuurgebeu ren, onder andere de seizoenwisselingen, te betrekken. De gemeentelijke overheid dient, even tueel in samenwerking met de Initiatief groep Zeewijk en later het orgaan voor „buurtwerk”, regelmatig informatie en voorlichting te geven over de verdere ont wikkeling van Zeewijk en omgeving (aan alle inwoners) en over de gemeente, de voorzieningen en de mogelijkheden in Vel sen, in het bijzonder aan nieuwe inge zetenen. Bij de bewoners, een jong echtpaar, be stond het vermoeden dat een voormalig huisgenoot de diefstal had gepleegd. In Huizen (N.H.) werd op het politie bureau een 25-jarige tuinman ontboden, die toegaf de negen biljetten te hebben gestolen. Het geld werd later in zijn woning aangetrof fen. De tuinman is voor verder verhoor overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Velsen. Het bestuur van het orgaan voor „buurtwerk” in Zeewijk dient in de eerste plaats te bestaan uit bewoners van deze wijk en wel zodanig, dat vertegenwoordi ging van bewoners uit alle kwadranten en uit de hoog- en laagbouw is gewaarborgd. De Initiatiefgroep „Zee- en Duinwijk” kan als eerste start fungeren: per kwadrant kunnen stuurgroepen worden gevormd; door vertegenwoordiging in de Velser Ge meenschap nieuwe stijl kunnen bredere doelstelling op het gebied van de samen levingsopbouw worden gerealiseerd. Voor zover hieraan in de praktijk be hoefte blijkt te bestaan, kunnen aktivitei ten van het „buurtwerk” in Zeewijk zich ook uitstrekken over gedeelten van Duin wijk. Konijn, ring met drie sleutels, lipssleu- tel in etui, verzekeringsplaatje bromfiets PRF 813, herenbril, hondje, ring met twee sleutels, ring met vier sleutels, ringetje, herenpolshorloge, jongensjas, herenporte feuille met drie bankbiljetten, halsketting, tas met broodtrommel en fietspomp je, transistorradio, autosleutel, jongensjack, etui met vier sleutels, twee sleutels aan twee ringen, jongenstrui, bril, gevarendrie hoek, ring met vier sleutels, bankbiljet, hond, aansteker, bankbiljet, damespols- horloge, bankbiljet, tas met sportkleding, bankbiljet, pukkel met sportkleding, ring met negen sleutels, pakje met schuimrub ber, damespolshorloge, armband, ring, por temonnee met inhoud, zonnebril, truitje. Heit kan van beslissende betekenis zijn mede met het oog op het voor gaande de bevolking zowel van Zeewijk als geheel, als per kwadrant en eventueel per belanghebbend hoogbouw-complex te betrekken bij de voorbereiding en de aan leg van voorzieningen en accommodaties. de aktiviteit moeten plaatsvinden; per kwadrant is tenminste één huisvestingsmo- gelijkheid voor aktiviteten noodzakelijk, waarbjj gedacht dient te worden aan ruim ten die voor verschillende doeleinden zijn te gebruiken (multi-funktioneel). - - ;«-■■■ Het orgaan voor „buurtwerk” in Zeewijk zal een regelmatig en nauw contact dienen te onderhouden met onder meer de bestu ren van onderwijs, de gemeentelijke bi bliotheek, de stedelijke muziekschool, de sportverenigingen, de maatschappelijke dienstverlening en de gezondheidszorg. De contacten tussen de Velser Gemeen schap en het orgaan voor „buurtwerk” in Zeewijk zullen tevens moeten dienen om een geringe toegankelijkheid van Velsense organisaties vanuit Zeewijk te voorkomen of te verhelpen. Het orgaan voor „buurtwerk” in Zee wijk zal bijzondere aandacht moeten be steden aan de communicatie in de kwa dranten, onder andere door middel van de uitgave van een informatieblad over de activiteiten in Zeewijk. Door de stedebouwkundige opzet van Zeewjjk is het niet wenselijk het „buurt werk” te concentreren in één gebouw; er zal een gedecentraliseerde huisvesting van Bij de voorgenomen herstructurering van de Velser Gemeenschap zal in het bij zonder aandacht moeten worden besteed aan de decentralisatie van activiteiten op het gebied der samenlevingsopbouw. Voor het aanstellen van professionele opbouw werkers vormt Zeewijk een geschikt start project. Een belangrijk stuk verantwoordelijk heid voor de organisatie van het maat schappelijk welzijn in Zeewijk dient te worden gelegd in handen van een orgaan voor „buurtwerk”, dat echter duidelijk ge koppeld dient te zijn aan een lokaal orgaan voor samenlevingsopbouw, met name de Velser Gemeenschap nieuwe stijl, onder meer door detachering van een opbouw werker. Deze week denkt Robert Morris de grondwerkzaamheden te beëindigen, waar na hij volgende week met de afwerking hoopt aan te vangen. Daarnaast is het de bedoeling in het noordelijk koetshuis van Beeckesteyn een expositie in te richten van foto’s van het „Observatorium” en andere projecten van Robert Morris. De aandacht voor de kwantitatief wel licht niet omvangrijke maatschappelijke en fysieke nood van onder andere bejaarden, gehandicapten, alleenstaanden en onvolle dige gezinnen in Zeewijk moet worden vergroot. Dat zou kunnen gebeuren op basis van een koppeling van krachten van gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst, de gemeentelijke sociale dienst, maatschappelijk werk en pastorale zorg. De stedelijke muziekschool zal voor de algemeen vormende cursussen moeten af zien van een uitsluitende huisvesting in de „entresols” op het Zeewjjkplein. In overleg met het te vormen orgaan voor Bij Metz in Urk staat een kotter op sta pel voor Boer en Zn, Urk. Voor Gebroeders Koffeman in Urk bouwt de werf Visser in Den Helder, een kotter. r,- V--' v Voor de financiering van bouw en ex ploitatie van de verschillende accommoda ties voor maatschappelijke en cultureel- recreatieve doeleinden in Zeewijk zal, naast subsidies van gemeente en rijk, ook door de bewoners op enigerlei wijze dienen te worden bijgedragen. IJMUIDEN De bij de NDSM in Am sterdam in aanbouw zijnde mammoettan ker „Fina Canada” (230.000 dwt) zal in j (Van een onzer verslaggeefsters) De ring van het „Observatorium” bijna voltooid. Op de foto zijn twee van de drie sleuven zichtbaar, door welke men de zon zou kunnen obser veren. 5 Sb Sr

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5