Vertrekkende dokter C. Nielen door patiënten uitgeluid Bandrecorder op receptie aangeboden Spannende finale op Bemito Planoloog A. Zoetmulder ziet grenzen gemeenten in toekomst “vervagen RINA VAN LUYN (17 JAAR) MISS HOTPANTS BEVERWIJK MIT IS „WIJ ZULLEN EUROPEES GAAN DENKEN” L W - - i ij j Bs Record aanvoer aardbeien Bier uit clubhuis Tweede ronde van OUD-DIRECTEUR SOCIOGRAFISCHE Jongen door auto aangereden I I I I I l Heerhugowaard Gezellige drukte in sporthal DIENST „LEERT NU NIETS DOEN” gestolen Drie Spanjaarden gewond bij aanrijdingen H S I I POLITIEK WONINGBOUW I 1 1:^ r r ÊL o 1 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 30 JUNI 1971 6 SCHOOLBOEKEN ERASMUS t n u LAATSTE BON Exclusieve couture 3 Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties ORIONWEG 88 IJMUIDEN TEL. 12232 I I I A I Lv 3 ■E ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Tl ADVERTENTIE AT 15 van NAAM ADRES Doo’Haler- «ai niet verlanqd wordt Modehuis 7115 L. Nieuwstraat 243 IJmuiden, tel. 13144 TE: - Daarna kunt u mij noteren als (Van onze wielermedewerker) een bandrecorder hand stelt. De woningbouw van Beverwijk is thans in een stadium gekomen, waarin met veel pijn en moeite een „gaatje” voor nieuwe huizen kan worden gevonden. De heer Zoetmulder: „We moeten thans oppassen, om niet in slecht vaarwater te geraken. Ik heb er onlangs op gewezen, BEVERWIJK. Dinsdag werd een re cord hoeveelheid aardbeien aangevoerd. Nu zijn dagelijks gang naar het Stads kantoor niet meer nodig is en hij in zijn woning aan de Noorderwflkweg 11 a zich bezint „wat straks te gaan doen" probeert het verenigingsleven van Beverwijk be slag op de heer Zoetmulder te leggen. „Er zijn er al hier geweest om te vragen of ik iets voor hen wil gaan doen. Politieke par tijen hebben ook een visje uitgeworpen.’’ De heer Zoetmulder houdt de aanbie dingen in beraad. Zijn ja of nee hoort men binnenkort wel. dend van oordeel, dat de 17-jarige Rina haar vijf mede-titelkandidaten had ver slagen. De Bemito bood dinsdagavond een ge zellige aanblik. Het was iets drukker in de wandelgangen dan gedurende de andere dagen, hetgeen ongetwijfeld is veroorzaakt door de veel publiek trekkende Miss Hot- pants-verkiezing, die werd geleid door de heer Soesan uit Beverwijk. Tweede in de Miss-finale werd Alie Visser uit Heemskerk (15 jaar) en derde, haar zuster Ria Visser (23 jaar). De overige finalisten waren Jelske Bakker uit Heemskerk (15 jaar), Marianne Vinke uit Velsen-Noord (17 jaar) en Ezelina van Bree (14 jaar) uit Beverwijk. •JJ- maandabonnee 6,90 kwartaalabonnee ƒ20.10 A. H. ZOETMULDER de tijd zal het leren Hoofdstraat 234 Santpoort tel. 378371 >r k IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 De knaap, die met zijn fiets op de Laan van Assumburg reed, wilde linksaf slaan, juist op het moment, dat een uit Heems kerk komende automobiliste hem passeer de. De auto reed tegen een boom in een plantsoen en werd nogal flink beschadigd. Op de Ridder Arnoudlaan werd een bromfietser uit Heemskerk door een auto geschept. Ook deze deelnemer aan het ver keer moest met verwondingen in het St. Jozefziekenhuis worden opgenomen. Het heeft hem altijd Siberisch gelaten wat een instelling of een gemeentebestuur met de cijfers en conclusies van zijn so ciografische dienst hebben gedaan. Welk beleid er werd gevoerd interesseerde hem niet, omdat de heer Zoetmulder de aan- drager was van de bouwstenen, waar mee een beleid, gericht op de toekomst, kon worden uitgestippeld. Er waren 8000 kistjes op de veiling. Het vormde voor de afzet geen bezwaar, want dep rodukten werden op een vlotte markt met veel vraag verhandeld. Een deel van de 8000 kistjes ging weg voor verse con sumptie naar West-Duitsland. De prijzen voor de eerste kwaliteit lagen tussen de 460 en 540 cent per kistje, terwijl voor de tweede kwaliteit van 320 tot 480 cent per kistje van 2 kilo betaald werd. „De afstand tussen wetenschap en po litiek is ontzettend groot. Er was tussen de dienst en het gemeentebestuur van Be verwijk geen politieke samenwerking. We tenschapsbeoefenaren behoren in principe onafhankelijk te staan. Het botsingsrisico tussen een sociografische dienst en een bestuur van ener gemeente is zeer groot, maar dat hebben wij nooit als een be zwaar gevoeld. Er is natuurlijk wel een zekere mate van ondergeschiktheid, po litiek gezien namelijk. Wij maakten de rapporten, leverden ze in en daarmee was de kous af. Of ze de rapporten wilden ge bruiken is hun zaak. Ik heb het ook wel eens aan het verkeerde einde gehad, want de wetenschap kan nimmer op de hoogte zijn van wat er zich op politiek terrein af- speelt. De ondergeschikte positie ten op zichte van het gemeentebestuur hield ge lukkig geen naar-de-mond-gepraat in. Dat heb ik altijd geweigerd”. Tijdens de vorige week vrijdag gehouden afscheidsreceptie van de heer Zoetmul- veel jonge onervaren krachten worden in gezet om preblemen uit te diepen. Hoe kun nen deze mensen een oordeel vellen over bijvoorbeeld het bejaardenprobleem. Ik be twist namelijk, dat iemand, die zelf nog niet tot de leeftijdsgroep van de veerti gers behoort zich de psyche van een be jaarde kan indenken. En omgekeerd is het ook waar; een zestiger kan moeilijkheden hebben met het aanvoelen van de jonge ren. HEEMSKERK. Patiënten en patiënt jes van groot tot klein hebben dins dagavond in „De Vrjjburcht’’ massaal af scheid genomen van hun huisarts en huis vriend dokter C. Nielen, die deze gemeente gaat verlaten om zich als arts verder te gaan specialiseren. Voor het echtpaar Nie len is dit afscheid geworden tot een on vergefelijk ogenblik voor dokter F. Na ber en zjjn echtgenote, die de plaatsen van de familie Nielen gaan innemen was het een indrukwekkende gebeurtenis. Het moment waarop enige patiënten het echtpaar Nielen het afscheids cadeau een bandrecorder ter Hij verklaarde met de bandrecorder on gelofelijk blij te zijn en als ware muziek liefhebber er stellig veel gebruik van te zullen maken. Het officiële gedeelte was hiermede ten einde, doch niet de receptie, want een lange rij patiënten stond inmiddels te wachten om de vertrekkende familie Nie len de hand te drukken en kennis te ma ken met het echtpaar Naber. (Van een onzer verslaggevers) dat er wel woningen in Beverwijk gebouwd zouden kunnen worden, ten westen van de spoorlijn, maar niet in die grote hoeveel heden als men wel dacht. Enkele honder den woningen zie ik eertijds nog wel ver rijzen. Meer is echter niet verantwoord, want de gemeenschapsvoorzieningen; groen scholen, parkeerplaatsen, buurthuizen en wat dies meer zij- slokken tegenwoordig zoveel ruimte op, dat het contingent wo ningen danig zal moeten worden ingekrom pen. De leefbaarheid in Beverwijk is naar omstandigheden nog behoorlijk, aldus de heer Zoetmulder. „Er is weliswaar min der groen dan elders, dat echter wordt ge compenseerd door een groot duinterrein aan de rand van de gemeente. De exploi tatie van de vroeger gebouwde wijken liet niet veel ruimte open voor groenvoor zieningen. De grond was ontzettend duur en des te meer woningen werden gebouwd des te lager kon de grondprijs worden ge steld.” Bemito. Hier staat ze bij de stand van de Beverwijkse Courant aan dachtig het laatste nieuws te lezen, dat via de telex op de Bemito binnen komt. „Ik zeg eerlijk wat ik over een onder werp denk. En of het nu de provincie is of een gemeentebestuur, aan wie ik een rap port uitbreng, dat maakte voor mij geen verschil. Ik sprak als wetenschapsman en men moest er rekening mee houden, dat ik conclusies trok uit cijfers, die mijn dienst verzamelde.” zegt hij ietwat fel. der en zijn familie sprak pater A. Hogema uit Uitgeest treffende woorden, die door de genodigden in het Stadskantoor met ge lach werd ontvangen. Pater Hogema zei toen namelijk: „De heer Zoetmulder heeft één gebrek. Hij bezit geen ellebogen.” De heer Zoetmulder, dinsdagmiddag: „Ik heb nooit geprobeerd een ander weg te drukken. Ik bezat wel de ruimte om te gaan drukken. Mijn karakter verzette er zich tegen. Ik wil graag iedereen in zijn of haar waarde laten.’ De Stichting Bemito liet Rina van Luyn niet zonder geschenken huiswaarts keren. Tooide kort na haar verkiezing tot Miss een fraaie sjerp haar schouders, het mooiste cadeau was wel de Brussel-reis, die de Stichting Bemito 1971 haar aanbood. Op een nog nader te bepalen dag zal het Be verwijkse meisje vanaf Schiphol naar Brussel vliegen om daar tesamen met zes andere gelukkige dames en heren, een diner te gebruiken in het Hiltonhotel, wat door de Belgische stad te wandelen en een be zoek te brengen aan ’t moderne winkelcen trum van Brussel. Het gezelschap Brussel- gangers zal door de Stichting Bemito van huis worden gehaald en weer naar de woonplaats worden gebracht. Naast Rina van Luyn bood het Stich tingsbestuur aan zes mensen een Brussel- reis aan, want iedere duizendste bezoeker of bezoekster werd voor de trip naar de Belgische stad uitgenodigd. De beurs trok tot nu toe 6000 bezoekers. De beide artsen en hun dames arriveer den per auto bij „De Vrijburcht”, waar de drumband van St. Caecilia zijn opwach ting maakte en de auto de laatste tiental len meters begeleidde. Voor de ingang van het gebouw stond een aantal willekeurige patiëntjes, feestelijk uitgedost gereed om een ere-haag te maken, terwijl tegelijker tijd de dames een kleine bloemenhulde werd aangeboden. Bij tientallen tegelijk kwamen daarna de patiënten binnenstro men. Gezamenlijk hadden zij op instigatie van een speciaal daartoe gevormd comité hun HEEMSKERK. Op de Laan van As sumburg is dinsdagmiddag een zesjarig jongetje door een auto aangereden. Hij werd per ambulance naar het St. Jozefzie kenhuis vervoerd. Het jongetje liep ver wondingen aan gezicht en armen op. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK „Mijn vader vertelde mij, toen hij 65 jaar werd: niets doen moet je leren. En dat ga ik nu in praktijk brengen. Maar het lukt toch niet. De tijd zal het wel leren, denk ik”. Aldus de heer A. H. Zoet mulder, sinds vrijdagmiddag een gepensioneerd man. Als planoloog ver diende de 65-jarige Beverweker zjjn sporen, niet alleen in Beverwijk, waar hij in 1966 tot directeur van het Sociografische Bureau van de gemeente Beverwijk werd benoemd, maar ook in de gemeente Rotterdam. Als mede werker van de dienst stadsontwikkeling en wederopbouw heeft hij in de jaren na de tweede wereldoorlog zijn steentje bijgedragen aan het herstel van de havenstad. Talrjjke publikaties van zijn hand werden nationaal ge waardeerd. In Beverwijk tenslotte beëindigde hij zijn carrière, die in deze staalstad niet altijd even glad en rimpelloos is verlopen, maar de heer Zoet mulder tilt daar niet zwaar aan. De heer Zoetmulder heeft zich in zijn vijfjarige loopbaan als planoloog te Be verwijk met ontzettend veel onderwerpen- maatschappelijk probleemstellingen zoals, wonen, leven, werken, recreatie, jeugd- bezig houden Vaak zegt hij tijdens het ge sprek: „Och, man, daar kunnen wij een hele middag over bomen.” Zijn leeftijd heeft hem de laatste jaren gelukkig geen parten gespeeld om zich vol ledig voor zijn sociografische dienst in te zetten. Kwam hij lichamelijk nog heel goed mee, geestelijk was hij ook niet „murw” te krijgen. „Ik hield de snelle gang van maatschappelijke veranderingen goed bij.” Zijn grote bezwaar tegen het maat schappelijk werk van heden ten dage: „Te- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Rina van Luyn uit Beverwijk is dinsdagavond in het overvoile restaurant van de sporthal tot Miss Hot pants 1971 van Beverwijk gekozen. Een uit vijf personen bestaande jury was eenslui- De bestuurlijke aangelegenheid, de sa menvoeging, laat hij rusten. „Dat is een hoofdstuk apart .Ik zie in de toekomst wel een verandering, namelijk in die zin, dat er zogenaamde schappen komen, die een groot gedeelte van de provincie bestu ren en bij de nationale regering kan plei ten voor bijvoorbeeld betere voorzieningen in West-Friesland. Geen gemeenten dus meer, misschien wijkraden, die mogelijk als een gemeenteraad worden betiteld. Dus een verticale opbouw van het bestuurs apparaat. Momenteel vecht ieder voor zijn eigen straatje. Wij zullen straks Europees moe ten gaan denken. En dat is niet meer haal baar als we de enige gemeentelijke en vaak ook provinciale grenzen blijven handha ven. Een stokpaardje van mij, dat in de toekomst geen stokpaardje meer zal zijn. Het idee zal dan verwezenlijkt worden.” BEVERWIJK Bij een tweetal botsin gen raakten drie in Beverwijk wonende Spanjaarden gewond. Op de Spoorsingel viel een 28-jarige Spanjaard van zijn bromfiets, toen hij bij een uitrit eèn duw tje kreeg van iemand, die samen met een paar kennissen zijn wagen de Spoorsingel opduwde. De Spanjaard brak zijn been en werd opgenomen in het Rode Kruis Zie kenhuis. Op de kruising Romerkerkweg, Duin- wijklaan en Populierenlaan kantelde een auto, die een aanrijding had veroorzaakt met een vrachtauto. De kantelende auto raakte een fietser, een in Beverwijk wo nende Spanjaard. De man moest in het Rode Kruis Ziekenhuis ter behandeling van zijn opgelopen verwondingen wor den opgenomen. Een passagier van de ge kantelde personenwagen werd eveneens gewond. Ook hij werd in het ziekenhuis behandeld. De vrachtauto liep bij de aan rijding nogal wat schade op en moest wor- Ik vergelijk het altijd maar met een verloskundige, die een bevalling beter kan begeleiden als zij zelf ook een kind ter wereld heeft gebracht. Ik sluit de mede werking van de jonge garde aan het op lossen van de maatschappij-problemen niet uit. Men is echter wel eens te fel in zijn uitspraken.” Na haar presentatie aan het Bever wijkse publiek op één van de tafels ,in het sporthalrestaurant maakte Miss Hotpants 1971, Ria van Luyn uit Beverwijk, een wandeling over de bijdragen geofferd voor een afscheids geschenk. Daarvan getuigde hun woord voerder de heer J. A. Kroon, die onthulde hoe in de tweede week van de actie het geld van alle kanten binnenstroomde. Voor de organisatoren een hartverwarmende zaak. Op een van de cheques stond ver meld: „dit is niet met geld te betalen”. Het allerbeste bewijs aldus de heer Kroon dat dokter Nielen niet „zomaar” een dokter is, doch een dorpsdokter, die be halve een medische vriend voor zijn pa tiënten ook een huisvriend is geweest en vaak ook een geestelijk vader. Voor de patiënten was het een klap, toen zij vernamen, dat hun huisarts in verband met verdere studie hen ging verlaten doch de heer Kroon hoopte, dat dokter Naber erin zal slagen in de voetsporen van zijn voorganger te treden. In aansluiting op deze toespraak werd door twee patiënten het cadeau aange boden, dat men voor het geld had gekocht: een fraaie bandrecorder, met daarbij een geschenk onder couvert. Een totaal verraste dokter Nielen, die het liefst „zomaar stilletjes” uit Heems kerk was vertrokken doch zich niet aan de afscheidsreceptie had kunnen onttrek ken, dankte vervolgens voor dit geschenk. Hij benadrukte, dat hij zonder de hulp van zijn echtgenote nimmer zijn werk had kunnen doen op de wijze zoals hij het nu heeft gedaan. Het wielerfeest in Heerhugowaard begint ’s morgens om kwart over elf met een rit voor aspiranten over 25 km., daarna starten om twaalf uur de nieuwelingen voor een race over 50 km. en om half twee beginnen de dames aan een rit over 35 km. Onder de deelneemsters bevinden zich de nationale kampioenen Keetie Ha- ge (weg) en Anneke Lute (sprint). Met de „Tour de Spektakel” wordt om half drie begonnen. Onder de 94 ingeschreven amateurs, die om half vier van start gaan voor een race over 100 km., bevinden zich de plaat selijke favorieten Pé van Stralen (vorig jaar winnaar), Hans Tesselaar en Arie Stet met voorts kanshebbers als Nanno Bakker, Ted Blom, Gerrie Fens, Dirk Groen, Gerard Kamper, Cor Leunis, Mar cel Pennings, Aad Duyker, John Vendel, Nico Hendriks, Henk Poppe, Jos Dekker, Lies de Vries, Frans v.d. Ruit en de ex- profs Jan v.d. Horst, Cees Lutë, Herman Hoogzaad en Henk Cornelisse. Start en finish zijn op het Raadhuisplein. in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - IJmuiden BEVERWIJK. Door de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland” wordt zon dag in samenwerking met de supporters club „Pé van Stralen” voor de tweede keer een ronde van Heerhugowaard gehou den. Er nemen vele favoriete amateurs aan deze -onde deel. Voorts krijgen de nieuwelingen, aspiranten en dames start- gelegenheid en vindt er een „Tour de Spektakel” plaats met fietsen van de meest vreemde makelij. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Dinsdagnacht is er een inbraak gepleegd in het clubhuis van hockeyvereniging Scheybeeck aan de Pa rallelweg. Er zijn 40 flesjes bier verdwe nen. I '!ql I ■Mj X.. *5 W Ki r fit*». ■4 L

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7