SULLIVANS BEGON AGRESSIEF Detroit-coaches raken hun toeren Nederland liet kansen liggen: 7-4 Scheidsrechter stuurde coaches van het veld USAFE maakte reputatie met overwinning op Detroit waar ■De vijfde dag Italiaanse coach Coppola Honkbalweek weer met Nederland samen „Wij moeten gauw over in cijfers gaan werken” Van den Berg overleden Wereldtijd horden Steenken met geluk Europees kampioen ij 16 II DONDERDAG 1 JULI 1971 (Van onze honkbalmedewerker) (Van onze honkbalmedewerker) Profhonkbal - (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Homerun of niet. Dat was de inzet van een felle dis cussie tussen de Amerikaanse veld- scheidsrechter Fernandez en De troit-manager Weis in de tweede helft van de negende inning van de wedstrijd DetroitUSAFE. De situatie was uiterst spannend: USAFE leidde met 54, Detroit was aan zijn laatste slagbeurt bezig en had met twee nullen een honk bezet. Michael Berg had nadat hij op 2 slag kaal had gestaan, een honkslag gegeven en Richard Cop pol volgde hem op in het slagperk. Weer kwam USAFE-werper Lee Daney in kansrijke positie toen hij Coppol op 2 slag kreeg. De volgen de bal werd echter door Coppol uit het veld geslagen. De bal zeilde over, naast de goede of verkeerde kant van de paal die de fout- lijn markeert? „Fout” besliste eerstehonk-scheidsrechter Fernan dez zeer beslist. i' •I r het hele gewicht van coach Kaltz in de vijfde in- (Van onze honkbalmedewerker) ’s Avonds bracht Bob Sullivan weer een Coach Copoola: samenwerking koos USAFE tot zijn favorieten en kreeg loon naar werken, toen uitblinker George Jones in de negende inning zijn tweede homerun sloeg. (5-4). Over amateur- of profhonkbal in Italië heeft Coppola ook zijn eigen ideeën. „Het geld dat we via de sponsors hinnenkrij- gen (9 van de 12 hoofdklasse-teams heb ben bij ons een sponsor), moet in de sport gestopt worden en niet in de spelers. De eerste tien jaar moeten we het geld ge bruiken om materiaal te kopen en jeugd- trainingen te organiseren. Van de jeugd moeten we het hebben. Er moet vooral aandacht aan de jeugd van 7 tot 12 jaar worden besteed. Op die leeftijd hebben de jongens alleen nog belangstelling voor de sport. Dan komen een paar jaren, waarin ze het moeilijk met zichzelf hebben. Ko men ze daar doorheen, dan heb je goede honkballers. Maar het moet ze vroeg ge leerd worden. Als je de jeugd niet pakt, wordt het niets! Dat zie je aan het Spaan se honkbal. Het is sinds 1960 niet meer gegroeid”. zien en dat krijg je op deze manier. Daar bij komt dat de Italianen een ander spel letje moeten spelen dan de Nederlanders. Wij zijn klein, hebben weinig power, dus zullen we de punten op een andere m* nier binnen zien te krijgen.” HELSINKI. De Amerikaan Talph Mann heeft gisteravond tijdens interna tionale atletiekwedstrijden in Helsinki de 400 meter horden gewonnen in 48,9 secon den, de beste tjjd van dit seizoen. De Fin Ari Satin die als tweede eindigde, vestig de met 49.6 seconden een nieuw nationaal record. Derde werd de Westduitser Rainer Schubert. Ook hij bleef met 49,9 seconden nog binnen de vijftig-secondengrens. Tijdens wedstrijden in Oslo leverde de Noor Sverre Vornaess een opvallende pres tatie. Hij bracht de 3000 meter steeple chase op zijn naam met een tijd van 8 mi nuten en 26,4 seconden. Het betekende een nieuw Noors record. USAFE-werper Lee Daney kwam in de laatste Detroit-slagbeurt even in moei lijkheden en had bepaald geluk toen een verre tik van Richard Coppol die de bal buiten het veld deed belanden, als fout- slag werd beoordeeld door scheidsrech ter Fernandez. Daarna ontstond er een dis cussie tussen de Detroit-coaches en Fer nandez. De coaches beleefden het einde van de wedstrijd niet want ze werden van het veld gestuurd. USAFE won de knappe wedstrijd met 5-4, voor de tweede keer bracht het inter nationale honkbaltoemooi in Haarlem sen satie. Even wachtte Detroit-manager Larry Weis in zijn coach-box bij het derde honk. Toen realiseerde hij zich waar schijnlijk dat een homerun de zege bij hem zou hebben gebracht en op een draf ging hij via hoofdscheidsrechter HAARLEM Voor een volledig uitverkocht Haarlems honkbalstadion heeft het Nederlands team gister avond met 74 van de Grand Rapids Sullivans verloren. Een zwak begin van werper Ade Fijth werd ogen blikkelijk afgestraft door de slag- grage Sulivans die vier homeruns produceerden. Toen Ben de Brouwer in de derde inning Fyth afloste ging het beter met de Nederlandse ploeg. Nederland kwam in de eerste inning aan drie runs door een homerun van Jan Kramer Freher met twee honken bezet. Dat gebeurde op het werpen van Carl Angelo die vijf innings op de heuvel bleef. In de derde inning stond Angelo nog een run toe, daarna was het afgelopen, toen achtereen volgens Hoag en Terpstra op de heu vel klommen. In de laatste slagbeurt kreeg Nederland nog wel scorings kansen, maar die bleven onbenut. De Sullivans bleven ongeslagen door een 74 zege. Coppola heeft ook een bijzonder goede visie op de huidige situatie in het Europe se honkbal. ..Ik praat hier als Coppola. Ik heb niets met de Italiaanse bond te maken, tenminste niet wat bestuursbeleid betreft. Daarom vind ik het zo enorm jam mer dat de Nederlandse en Italiaanse bond niet beter met elkaar kunnen ópschieten. We hebben elkaar juist zo nodig. Ons honkbal is van ongeveer gelijke kracht. Als wij naar gelijkwaardige tegenstanders bui ten Europa moeten zoeken, dan kost da* enorm veel geld. Van regelmatig contact kan dus geen snrake zijn en dat ligt voor Nederland en Italië veel gunstiger. Wi* kunnen veel van elkaar leren, maar we zouden ons niet alleen moeten bepalen tot wedstrijden van de nationale teams. Als we honkbal werkelijk op peil willen bren gen, dan moeten we zo veel mogelük en on elk niveau tegen elkaar spelen, zelfs Little League. We moeten daarbij het eindresul taat wat naar de achtergrond dringen. Die felle eerzucht is misschien wel de oorzaak HAARLEM. Het tweetal wedstrijden dat woensdag werd verspeeld, leverde tweemaal een show op van Amerikaanse semi-prof-teams. ’s Middags dacht Larry Weis wat te kunnen stoeien met het USAFE-team, inaar dat eindigde in een 5-4 nederlaag voor de ploeg uit Detroit. Weis zelf maakte dat niet meer mee, want hij werd in de tweede helft van de negen de inning eruit gestuurd door de scheids rechter. Het was voor één speler een heel karwei om uit de buurt van scheidsrechter Fernandez te houden. speelde, bracht de stand ning op 2-2. Daarna verving Detroit-manager Larry Weis zijn werper Gordon Reck door Ches ter Kapla. Een voor insiders misschien onbegrijpelijke beslissing, maar men moet bedenken dat het eigenlijke toernooi pas zaterdag begint. Kapla moest zwichten in zijn eerste optreden voor honkslagen van John Tolman, George Lyttle en David Brink dat leverde USAFE een 4-2 voor sprong op. Detroit dat morgenavond tegen Sullivans in het veld komt, antwoordde in de gelijk makende slagbeurt met een homerun van John Zbercot met een man aan boord (4-4). Daarna wisselden Detroit-werper Kapla en eerstehonkman Oberliesen regelmatig van positie, hetgeen het Haarlemse pu bliek (2500 man) maar matig beviel. Het „Wij hebben het vorig jaar de Univer- siteitspelen in Italië gehouden. Als propa ganda voor honkbal hadden wij naast dit grote gebeuren een honkbaltoemooi geor ganiseerd. Het werd zo’n succes dat we een „vol huis” van 8000 bezoekers had den, terwijl er nog 6000 buiten de hekken stonden. Van de organisatie van het grote toernooi kregen we de volgende dag het verzoek onze wedstrijden naar de middag te verplaatsen, omdat anders het basket- baltoernooi helemaal geen toeschouwers zou krijgen. Dat was een prachtig toer nooi. Nederland was ook uitgenodigd, maar kwam niet. Waarom niet? Kon het sterk ste team niet gestuurd worden? Dan stuur je toch een andere ploeg? Als je maar kunt spelen. Met stilzitten krijg je geen goede honkballers. Als je een B-team had gestuurd, had je waarschijnlijk een paar nieuwe talenten ontdekt.” HAARLEM De USAFE-ploeg heeft zijn reputatie in de zesde Haar lemse honkbalweek volledig waarge maakt. De militaire ploeg had dan ook in Lee Daney een werper van formaat en hij hield de Detroit-slag- ploeg gisteren op slechts vier runs. Het werd een kostelijke wedstrijd, waarin USAFE uiteindelijk met 54 zegevierde door een tweede homerun van George Jones, de onverbiddelijke uitblinker in deze wedstrijd. In de gelijkmakende negende slagbeurt ont stond een heftige discussie tussen de Detroit-coaches en scheidsrechter Fernandez die uiteindelijk leidde tot het wegsturen van de twee Detroit- strategen. Nederlands starting-pitcher Ade Fijth trof de Sullivans in een aanvallend agres sieve bui. Dave Mackhamer opende met een honkslag, even later sloeg Bruce Mer- kowicz een homerun (2-0). In de gelijk makende slagbeurt opende Roy van den Dungen Gronovius met een stootslaghonk- slag. Op een doorgeschoten bal en een infield-hit van Boudewijn Maat bereikte Roy het derde honk. Er volgde een tik van de jarige Wim Crouwel, maar er werd niet op gescoord. Toen kreeg Jan Kramer Freher een mooie bal van Carl Angelo en het was raak: homerun en 2-3. De vreugde was van korte duur: in de tweede inning sloeg Dave Mackhamer met Jim Berkey op de honken een homerun (4-3). Nog een inning later velden homeruns van Gary King en Jerry Terpstra werper Ade Fijth. Ben de Brouwer kwam voor Fijth in de plaats en deed knap werk door de Sulli vans voor de rest van de wedstrijd op slechts vier hits te houden. Daaronder zat een homerun: Baily Oliver haalde in de zevende inning vol uit. De eindstand werd daardoor 7-4, daar Nederland in de derde inning nog een keer gescoord had door Boudewijn Maat op een tik van Fred Beckers. Het Nederlands team kreeg in de negende slagbeurt nog fraaie scoringskansen, toen een vrije loop voor Hamilton Richardson werd gevolgd door een tweehonkslag van Boudewijn Maat. Met het derde en tweede honk bezet en nul uit gaf dat nog perspectieven, maar gescoord werd er niet. dat het tussen onze landen niet botert.” „We moeten daarbij nooit vergeten dat we amateurs zijn. Winnen is mooi, maar het moet niet ten koste gaan van de juis te verstandhouding tussen twee landen die door intensief contact als enigen het Euro pese honkbal naar een hoger niveau kun nen brengen. Voor Nederland kan een in tensief contact ook grote voordelen bren gen. Denkt u maar eens aan ons klimaat: nu in het zuiden van ons land honkbal ook van de grond komt, kunnen we bin nenkort het hele jaar door spelen. Hier is men gebonden aan een paar zomer maanden, bij ons kan er nog in november gespeeld worden. En nogmaals: niet alleen door de nationale teams, maar ook teams van spelers onder de 23, juniorenteams. BRL-ers en ook universiteitsteams.” Detroit: 0-1-0-1-0-2-0-0-0—4 USAFE: 0-1-0-0-1-2-0-0-1—5 Wer persresultaten Detroit: Reek 9-2-3 (5 inn.) Kapla 4-0-7 (2 2/3 inn.) Oberliesen 1-1-0 (11/3 inn.) USAFE: Daney 5-1-9 (9 inn.) Fouten: Detroit 1, USAFE 3. Homeruns: Detroit: Hornyak (2), Zbercot (6); USAFE: Brink (2), Jones (5 en 9). Slaggemiddelden Detroit: Zbercot en Pratt 750, Berg 400 en Homyak 250. USAFE: Jones 667, Tolman 600, Brink 500 (2 uit 4), Lyttle 333, White en Klecak 200. Nederland: 3-0-1-0-0-0-0-0-0—4 Sullivans: 2-2-2-0-0-0-l-0-0=7 Werpersresultaten Nederland: Fijth 1-2-7 (2 2/3 inn.) De Brouwer 4-2-4 (6 1/3 inn.) Sullivans: Angelo 2-2-5 (5 inn.) Hoag 1-0-2 (2 inn.) Terpstra 3-1-1 (2 nn.) Fouten: Nederland 2, Sullivans 1. Homeruns Nederland: Kramer Freher (1). Sullivans: Merkowicz (1), Mackhamer (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Roger Coppola ge niet van het gebodene in de zesde Haarlemse honkbalweek. Maar de Italiaan geniet niet alleen van het spel, hij analyseert het ook terdege. Coppola is voorzitter van de Italiaan se coaches en heeft een uitgebreide opleiding als coach achter de rug. Zo was hij in januari gedurende 22 dagen met nog 13 Italiaanse coaches en acht scheidsrechters in Cuba voor een cli nic. Zij werden onder handen ge nomen door zes Cubanen, terwijl de scheidsrechters eveneens een half do zijn leermeesters hadden. Men stak daar enorm veel op. Coppola leerde veel over het analyseren van tegen standers. Daarom zit hij nu ook in Haarlem. Voornamelijk om het Ne derlands team goed te bekijken. Hij ontkent dat wel. maar het lijkt duide lijk: als morgen Chet Moraan. de Amerikaanse manager van het Ita liaanse team komt, vertrekt Coppola weer. Zijn taak als spion zit er dan op. USAFE had zolang Gordon Reck bij Detroit op de heuvel stond weinig te vertellen. Dat betekende niet dat USAFE niet kon scoren in die periode. David Brink sloeg in de tweede inning een ho merun (1-0), die in de gelijkmakende slagbeurt door John Hornyak voor Detroit werd beantwoord (1-1). Detroit kwam in de vierde inning met 2-1 voor, maar een homerun van USAFE-derdehonkman Geor ge Jones die een schitterende wedstrijd (Van onze sportredactie) LEIDEN. In zijn geboortestad Leiden is in de nacht van dinsdag op woensdag plotseling de internationale schaakmeester drs. C. D. van den Berg aan een hartver lamming overleden. Hij was 47 jaar oud. Carel van den Berg, die in 1951 in Gro ningen afstudeerde in de filosofie en de sociologie, maakte reeds op jeugdige leef tijd naam als schaker. In de jaren na 1945 kwam hij vele malen in Nederlandse ploegen uit, speelde o.m. op de Olympiade in Leipzig in 1961 en nam deel aan diverse belangrijke toernooien als I.B.M. en Hoog ovens. De grootste verdienste van schaak meester Van den Berg heeft ongetwijfeld gelegen in zijn theoretische werk. Hij werkte jarenlang met prof. dr. Max Euwe samen en behoorde tot de steunpilaren van de internationaal vermaarde „losbla dige schaakberichten”. AKEN. Een zesde plaats in het derde en laatste onderdeel is voor de 29-jarige Westduitser Hartwig Steenken uit Han nover voldoende geweest voor de Europese titel springruiters. Tijdens de wedstrijd had Steenken zich zelf nog maar weinig kans gegeven op het kampioenschap. Toen zijn 13-jarige vos Simona in de tweede manche bij de 1,60 hoge rode muur weigerde, wierp de tem peramentvolle Duitser zijn sporen van zich af. „Het is mijn eigen schuld. Simona liep me uit de hand”, sprak Steenken geërgerd. Hij was er toen van overtuigd dat zijn grootste rivaal, de sterke Engelsman Har- vy Smith als laatste ruiter zijn zesjarige hengst Evan Jones wel zonder fouten zou rondvoeren. Maar de 32-jarige man uit Yorkshire ging ten onder aan zenuwen. Op de laatste drie hindernissen maakte hij twee fouten. Zo kwam de titel toch nog bij Steenken terecht. gave show. Eerst wierp Carl Angelo vijf innings en hij stond enkele verre klappen toe: debutant Jan Kramer Freher hapte gretig en sloeg zijn tweede homerun. Ne derlands starting-pitcher Ade Fijth was niet opgewassen tegen de Voluit slaande Sullivans en moest in de derde inning van de plaat worden gehaald. De Sullivans hadden toen al via vier homeruns zes runs gescoord. Ben de Brouwer deed het knap in relief en stond nog maar een punt toe. De wedstrijd eindigde in een 7-4 zege voor de Sullivans. De stand luidt nu: Sullivans 3-6, USAFE 4-4, Stags 3-2, Ne derland 3-2, Detroit 3-2. Als hij het wel kan. dan is het meege nomen, kan hij het niet, dan moeten coaches de ploeg opvangen. Maar een ma nager als Urbanus moet je op handen dra gen. Een manager Is er voor honkbalza- ken en die ziet Charles als geen ander in Europa.” Mast naar Fernandez. Het werd een kostelijk gesprek, waar de geroutineer de Fernandez waarachtig geen tranen van in de ogen kreeg. Het resulteerde in het uit het veld sturen van Weis. Daarna meende de assistent-coach van Detroit nog een duit in het zakje te moeten doen, maar de oude man raak te geheel over zijn toeren en werd eveneens weggestuurd. Hij moest worden vastgehouden door enkele spelers van Detroit die er niet kapot van waren. Het was misschien „part of the show”, maar een oude man in honkbalpak zich zien te misdra gen en dan langzamerhand geheel over spannen te zien raken, draagt weinig bij tot het propageren van honkbal. Weis voerde woensdagmiddag nog een show op: hij zette Gordon Reck op de heuvel en deze pitcher deed het uitstekend. In vijf innings liet hij de cijfers 9-2-3 no teren. Weis was tevreden en zette toen een andere pitcher in: Cherster Kapla. Deze kreeg meer moete met de USAFE hitters en toen volgde een voortdurend wisselen van Kapla en manusje van al les James Oberliesen die de wedstrijd als eerstehonkman begon. In totaal wis selden deze twee spelers zevenmaal van plaats! Waarbij Weis dan nog een enkele maal gebruik maakte van het recht dat een nieuwe werper zich mag ingooien. Het was een smakeloze show maar het leverde de 2.500 toeschou wers weer veel stof tot joelen. Ontevre den keerde het legioen huiswaarts. Het was overduidelijk: ook voor Larry Weis begint het echte toernooi pas zaterdag. (2), King (3), Terpstra (3) en Oliver (7. Slaggemiddelden Nederland: B. Maat (600). Beckers en De Brouwer 333, Crouwel 250, Van den Dungen G-ronovlus en Kramer Freher 200. Sulllvans: Mackhamer 750, Merkowicz en King 500 (2 uit 4), Terpstra 33a, Snoap, Oliver en Berkey 250. Onbegrijpelijk vindt Coppola het wegstu ren van Charles Urbanus. „De honkbal- bond heeft een on vergeef lijke fout ge maakt. Urbanus is de beste coach van Europa en door hem weg te sturen heb je je beroofd van een enorm brok honk- balkennis. In Italië zijn we altijd jaloers geweest op Nederland, omdat die de be schikking had over Urbanus. Wij hebben in Italië ook wel goede coaches, maar lang niet van de klasse van een Urbanus. Bovendien zijn ze te jong. Glorioso is bij voorbeeld een beste coach, maar hij speelt nog steeds. Cameroni is ook een goede coach, maar nog te jong o‘m manager te zijn. Nee, hadden wij Urbanus maar! Het argument dat Urbanus niet zo goed met spelers om kan gaan, houdt geen enkele steek. Daar is een manager niet voor. Een omstreden actie tijdens de wedstrijd SullivansNederland. Pitcher Angelo tikt Crouwel duidelijk met zijn verkeerde hand uit. De scheidsrechter was in dit geval een andere mening toegedaan. Als Roger Coppola hoort dat het Ne derlands team dit jaar niet mee zal doen aan de wereldkampioenschappen honkbal in Cuba valt zijn mond open van verba zing: „Waarom niet? Het enige wat je moet betalen is de reis van Amsterdam naar Madrid. De rest betaalt Cuba. Wat zonde dat Nederland niet gaat. Het is zo’n prachtige gelegenheid om weer bij te le ren. Nederland en Italië hebben het ze ker niet slecht gedaan in Columbia. Juist op zulke toernooien leer je veel. Ik vind het ook bijzonder jammer dat Italië niet gespeeld heeft in de Haarlemse honkbal week. Het zou een nuttig onderdeel voor de training voor het Europese kampioen schap zijn geweest. Het is deze week va kantie in Italië en het Italiaanse team is toch in trainingskamp geweest.” Coppola analyseert deze week niet al leen het spel van Nederland, maar ook dat van de andere teams. „Ik zoek con stant naar het soort honkbal dat wij moe ten gaan spelen. Ik ben allang vergeten om naar het Amerikaanse profhonkbal te kijken. Dat spel kunnen wij niet spelen. We moeten ons aanpassen aan onze moge lijkheden. Het spel van de California Stags komt het meest met het Europese honkbal overeen, al speelt de homerun voor hen ook een belangrijke rol. Dan zie je wed strijden met veel 3sl. en een paar home runs. Wij moeten het zoeken in hit en run en bunt en run. Dan kunnen de men sen wel zeggen dat is geen goed honk bal, maar de toeschouwers willen actie

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17