Bouma kan naar s Bes in doel Haarlem van Asparoechov In finale tegen Court na zege op King EVONNE GOOLAGONG EFFENT DE WEG VOOR NIEUWE GENERATIE Wiersma bedwong Koeperman Wkantie? Neem Aspirine dan ook mee! Resultaten Wimbledon Annemieke l Europese kampioenschappen verongelukt Russische dammers kregen gevoelige afstraffing Trnava: dubbel Ml voor EERVOLLE UITNODIGING Zwemmarathon in Ijsselmeer Van de Wildenberg en Buise beste Ter Mors geruild Van der Lei Deense wielerzege jeugdtennissers Vbor de kinderen: Aspirine Junior met vruchtensmaak. DONDERDAG 1 JULI 1971 Van Sloten en Vesters vertrokken naar DWS a (Van onze sportredactie) Handicap Voorzichtig It It B N A BAYER E d I» (Van onze sportredactie) onze sportredactie) (Van 4 22 at Annemieke Bouma: opnieuw een nationdal record. was er OP Wiersma: zege jk ADVERTENTIE th. moeilijke backhand-slag al heel aardig onder de knie. Iets waar anderen maan den of jaren over doen. Maar ze heeft nog twee zwakke punten: haar tweede service is nog niet hard genoeg, en bovendien heeft ze moeite om zich volledig te concentre ren, vooral tegen zwakke tegenstandsters. Wat Annemieke Bouma betreft is een periode van zes weken te lang om nog voldoende tijd te kunnen beste den aan haar HAVO-studie. Het over leg is nog niet voorbij en leidt een aantal problemen in, die de 15-jarige Haarlemse nog te wachten staan. Wil Asparoechov kwam uit in het Bulgaars» elftal dat in 1962, 1966 en in 1970 de eind ronden van het toernooi om het wereld kampioenschap bereikte. Volgens het Bul gaarse persbureau BTA zijn drie personen die zich in de auto bevonden waarin ook de Bulgaarse topspelers zaten bij het on geluk om het leven gekomen. De wagen i* in botsing gekomen met een vrachtauto. Hans Prins, winnaar in 1970 en lid van KZC-Beverwijk, behoort ook nu weer tot de deelnemers. Een van de andere vijftien krachtpatsers, die zes tot zeven uur in het water zullen liggen, is de 17-jarige Daan Kramer, lid van het Haarlemse Njord ’59. Het evenement start om zeven uur ’s och tends. PRAAG. Spartak Trnava heeft in Tsjecho-Slowakije de dubbel bereikt. Na dat Spartak al landskampioen was gewor den versloeg het in de finalewedstrijden om de Tsjechische beker Skoda Plzen met 2-1 en 5-1. Omdat Spartak Trnava zal deelnemen aan het toernooi om de Europa- beker voor landskampioenen zal Skoda Plzen uitkomen in het toernooi der beker- kampioenen. bouwde na een afgeslagen aanval van de Rus in het gevorderde middenspel met weinig schijven zo’n superieure stelling op, dat Koeperman er moedeloos onder werd. KOSOVSKA MITROVICA. De Deen Högh heeft gisteren de zesde etappe van de ronde van Joego-Slavië voor amateurs gewonnen. Hjj legde de 126 km. van Ivan- grad naar Kosovska Mitrovica af in 3 uur, 7 min. en 47 sec. De Rus Slobodenioek werd tweede en de Nederlander Vermeu len derde. SOFIA. Twee Bulgaarse voetbalinter nationals, beiden uitkomend voor Levski Spartak, zjjn bjj een auto-ongeluk om het leven gekomen. Het zijn de zeer talent volle spitsspeler Georgi Asparoechov en Nicolas Kotkov. Van Sloten en Vesters vertrokken naar Amsterdam, waar zij beiden de gelederen van DWS gaan versterken. Hun voorbeeld zal vandaag waarschijnlijk nog gevolgd worden door Van Nee, die in principe overeenstemming heeft bereikt met Blauw Wit. Maar Goolagong’s vrienden hadden het goed gezien. Zonder ook maar een moment werkelijk in gevaar te komen, overklaste zij gisteren King. De Amerikaanse was in het geheel niet bestand tegen de sterke eerste service en prachtige backhands van Goolagong. Daar kwam nog bij, dat King zelf onnodig veel fouten maakte: „Zoals ik nu speelde, had ik van iedereen ver loren. Maar Evonne profiteerde erg goed van mijn fouten. Vooral mijn eerste ser- Van die laatste handicap had Goolagong tegen King natuurlijk in het geheel geen last. King (27) is tenslotte een speelster met een geweldige reputatie. Drie maal won ze Wimbledon en de laatste vijf jaar stond ze steeds in de finale. „Daarom,” zegt Evonne Goolagong, „had ik niets te verliezen. En dat geldt ook voor mijn fi nale tegen Margaret Court. Toen vrien den vóór Wimbledon tegen mij zeiden, dat ik de finale zou bereiken, kon ik het zelf echt niet geloven. Ik heb alleen maar ge antwoord: Jullie maken een grapje, je kunt het niet serieus menen." „Dit heeft het dames-tennis nodig”. De laatste tien jaren werd het dames-tennis immers teveel overheerst door slechts en kele speelsters, Court, King, Bueno en Jo nes. De twee laatstgenoemden zijn inmid dels gestopt met tennis, maar aanvanke lijk leek er niemand voor hen in de plaats te komen. Ook Goolagong slaagde er vor- rig jaar niet in om door te stoten naar de top. De hooggespannen verwachtingen bleken te veel voor haar: zij werd reeds in de tweede ronde uitgeschakeld door de Amerikaanse Peaches Bartcowicz. Over die nederlaag zegt Edwards nu: „Het was niet belangrijk. Ik heb geduld met Evon ne. In 1974 acht ik haar rijp om Wimble don te winnen.” De afkomst van Goolagong heeft overi gens steeds een schaduw over haar le ven geworpen. Haar huidskleur verraadt inheems bloed in de aderen (een van haar grootouders behoorde tot de autochtone bevolking van Australië) en daarover werd ze in het verleden voordturend lastig ge vallen. Zij is dat zo vervelend gaan vin den, dat zij thans met geen woord meer wil reppen over haar afkomst. Vragen van journalisten over dit onderwerp, worden door haar volledig genegeerd. Toen anti racistische organisaties haar verzochten om niet in Zuid-Afrika te gaan spelen, zei ze alleen maar: „Ik wil er niets mee te maken hebben. Zuid-Afrika laat mij toe en dus ga ik er heen.” Evonne Goolagong is duidelijk een ten nisster met ongelooflijk veel aanleg. Vic Edwards: „In een paar uur had ze de Ook de tweede Russische internationale grootmeester, Korchov, moest moedeloos het hoofd buigen. Hij capituleerde bij de stand acht om zeven voor het technisch nagenoeg volmaakte spel van Sijbrands. De derde Rus, die een gevoelige afstraffing kreeg, was wereldkampioen Andreiko. Deze moest remise toestaan aan de Ame rikaan Birnman. De Rus verkeek zich op een combinatie van Bimham, die daardoor een dam veroverde. Andreiko nam die wel iswaar terug, maar de druk op de stelling van de Amerikaan verdween. WIMBLEDON Het is nu on geveer acht jaar geleden, dat de Australische trainer Vic Edwards door een scout op het spoor werd ge zet van een bijzonder talentvol tennis- meisje, Evonne Goolagong genaamd. Edwards pakte onmiddellijk zijn kof fers en reisde af naar Barellan, een plaatsje in Nieuw-Zuid-Wales. Daar, in de binnenlanden van Australië, kwam Edwards snel tot de conclusie, dat zich een zeldzaam talent aan hem had geopenbaard. „Je kon het meteen zien”, zegt Edwards, „de natuurlijke souplesse waarmee zij zich over de haan bewoog, verried veel talent”. ARNHEM. De jongste aanwinst voor de Nederlandse top-atletiek, An nemieke Bouma, is een talent, waar zelfs Oost-Duitsland trots op zou zijn. Een vijftienjarig meisje, dat 1.77 me ter hoog springt, treft men in die atle- tiek-natie niet aan, laat staan elders. Het Atmodes-pupilletje van Gerard Kamp sprong gisteravond voor de eer ste maal op de kunststofbaan Papen dal en nivelleerde daar niet alleen de Helsinki-limiet (1.75) in de derde po ging, maar kwam tevens tot een ver betering van haar eigen Nederlandse' record, nog geen week geleden op 1.76 gebracht, met één centimeter. Omdat die succesvolle sprong door een lichte aanraking van de lat niet vlekkeloos was, werd besloten slechts met een centimeter te verhogen. Op 1.78 me ter sprong Annemieke Bouma niet meer ontspannen, ze keek te veel naar de lat, zag de grote hoogte en stak de armen voortijdig naar beneden. Het rit me was verstoord, de maillot die ze tot en met de recordpoging ter verwar ming van de spieren aanhield, was uit gegaan en hoger dan 1.77 kwam ze niet ondanks optimistische voorspel lingen van Gerard Kamp. Het bedan ken van de jury de gebruikelijke formaliteiten na afloop van het hoog springen was een eenvoudige inlei ding van het lastigste werk van de avond: het te woord staan van officials en journalisten, die haar talent voor het eerst van nabij aanschouwd had den. Met die voorzichtige voorspelling wil Ed wards kennelijk h et enthousiasme van Goolagong’s fans wat intomen. Het Is in derdaad niet erg waarschijnlijk, dat Goola gong reeds dit jaar een geslaagde greep naar de macht zal doen. Weliswaar klop te zij Court in januari van dit jaar, maar daarna volgden enkele kansloze nederla gen. Daarom zou een nederlaag van Court in de finale een sensatie van de eerste orde zijn. Voor Edwards is een dergelijk snel succes echter beslist niet noodzake lijk. „Ik ga in de toekomst eerst nog wat werken aan haar opvoeding en algemene vorming”. Daarmee verricht Edwards een nuttig karwei, want Goolagong kwam als dochter van een arme boer op het plat teland niet aan een behoorlijke schoolop leiding toe. Vorig jaar zag ze eindelijk wat meer van de wereld, toen ze voor het eerst op buitenlandse toernooien moeht uitkomen. Sindsdien heeft ze zich ontwik keld tot een dartel meisje, dat zich ge heel vereenzelvigd met de jonge genera tie: „Ik houd van jongens met lang haar en van popmuziek”. Billy-Jean King: „Daarom gun ik haar deze zege ook zo: Evonne is een fijne meid. Ze is zo ent housiast en jeugdig. Je kunt aan haar mer ken dat ze in de mooiste tijd van haar leven is. Toen we terugkwamen in de kleedkamer zette ze meteen de radio aan om popmuziek te horen.” GRONINGEN. De Bredanaar Jan Buise en Leone van de Wildenberg uit Goirle hebben in Groningen de tennis kampioenschappen voor jeugdspelers tot 15 jaar gewonnen. De uitslagen zijn: jongens: halve finales: Max Oolders (Roden)-Rene Heffels (Am sterdam) 6-1 4-6 6-0, Jan Buise (Breda)- Theo Gorter (Amsterdam) 6-3 5-7 9-7, fi nale: Buise-Oolders 7-5 4-6 6-3. Meisjes: Leone van der Wildenberg (Goirle)-Annet van der Mei (Leiden) 6-1 7-5, Nicolette van der Poll (Den Haag)-Ingrid de Jonge (Zaandam) 7-5 6-2, finale: Van der Wilden- brg-Van der Poll 11-9 6-3. Bert Krijnen, de huisschilder uit Hilversum, komt in zijn drift om pols stok te springen steeds verder. Giste ren ging het niet helemaal naar wens, maar hij wilde de verzamelde belang stellenden toch niet teleurstellen. Daar om verhoogde hij na een geslaagde poging over de recordhoogte van 4.70 meter slechts met één centimeter. De opzet slaagde volledig. 6-3. 1-6.' 8-6; Maud/ v/A/Tgltri 11» (A.US) 6-4, Aus/VS'-McDonald/ 6-2. (rvine/Gourlay -Aus'G.Br) 3-6, 7-5. VS/Aus) -Alexander/ Kock/Bonicelli HOOGEZAND Het vooruitzicht op een zege in het zesde internationaal damtoer- nooi in Hoogezand-Sappemeer voor onze nationale kampioen Ton Sjjbrands heeft in de achtste ronde vaste vormen aangeno men. Daarvoor zorgde in de eerste plaats Harm Wiersma, die voor het eerst sedert zijn intrede in de internationale damwereld oud-wereidkampioen Isir Koeperman ver sloeg. Wiersma, die na zjjn zege in de eer ste ronde op de Amerikaan Birnman zes maal achter elkaar remise behaalde, meter bracht 13.9 op de chronome ters van de juryleden. Juichend om helsde de op dit moment werkloze Van Enkhuizen zijn vrouw met zoveel geweld, dat zij haar contactlens ver loor en niet meer terugvond. „Dan loop je een keer 13.9 en kost het je nog 80 gulden ook” was zijn ironische com mentaar. HAARLEM. HFC Haarlem heeft op de valreep (de transferperiode liep van nacht om 12 uur af) nog een viertal trans acties tot stand gebracht. De eerstedivisie- ciub kwam rond met RCH-doelman Bes, een speler die de Haarlemmers al lang op hun verlanglijstje hadden. De plaats van Bes wordt bij RCH voorlopig ingeno men door Schutz, die voor een jaar aan de Heemstedenaren wordt uitgeleend. Els van Noorduyn zag weinig in de kogel, die zij gisteravond moest sto ten. Vóór haar concurrentieloze strijd zei ze: „Het zal wel niet veel worden. Ik heb echt acclimatiseringsmoeilijk- heden na mijn stage in Oost-Duitsland. Er is daar een wereld voor me open gegaan. Ze hebben dit keer weinig voor me geheim gehouden en ik heb er ontzettend veel van geleerd. Die lan- denwedstrijd tegen Oost-Duitsland paste helemaal niet in het schema. Dat was voor mij geen wedstrijd. En dat is het nu ook nog niet”. De Am sterdamse verkeek zich zelf op de ver wachtingen, die Karl Heinz Bauers- feld in Oost-Duitsland ten aanzien van haar had uitgesproken („Je moet 18 meter kunnen halen”) en reikte gis teravond al een heel stuk in die rich ting. Ze verbeterde in de derde stoot haar oude Nederlandse record met 47 cm. en kwam uit op 17.75 meter. „Dat had ik nou helemaal niet verwacht. Maar ja er zijn nu eenmaal eigenwij ze mensen en daar ben ik er een van”. In vijf van de zes stoten bleef ze boven haar oude record, haar serie was in drukwekkend: 17.47, 17.08, 17.75, 17.38, 17.68 en 17.60 meter. vice was erg slecht. En ik weet niet wat ik eraan moet doen”. Na afloop van het duel was overigens niets te merken van de controverse die er zou bestaan tussen „Women’s Lib” (een organisatie van pro fessionele tennissters, waar ook King lid van is) en de groep van onafhankelijke speelsters, waartoe Goolagong behoort. Billy-Jean King: „Ik weet niet, waar al die geruchten vandaan komen. Wij heb ben ons van het herentennis afgescheiden, omdat ons dat de enige manier van over leven leek. Nu pas kunnen ook wij veel geld verdienen. Wij hebben ook Court en Goolagong gevraagd mee te doen, maar als ze daar geen zin in hebben, is dat hun zaak.” De finale van het heren-duibbelspel wordt een Amerikaans-Australische strijd tus sen Laver-Emerson (die van hun landge noten Alexander en Dent wonnen) en As- he-Ralston, die afrekenden met Graebner- Coch. Betty Stöve plaatste zich met haar partner, de Zuid-Afrikaan Maud in de kwart-finales van het gemengd dubbel spel, na een zege op Diblêy-Melville. Trudy Walhof en haar partner, de Itali aan Palmieri werden uitgeschakeld. Birnman hield daarna de strijd op groot se wijze in evenwicht en hoewel Andreiko zich wat meer mogelijkheden schiep waren die toch niet voldoende voor een zege. De Gambiaan Faal kwam tot winst. Hij profi teerde van het zwakke eindspel van de Surinaamse kampioen Ramcharam. Hisard kwam in een slechte partij tegen de Ame rikaan Smith niet verder dan remise. Smith liet tot tweemaal toe zelfs de winst liggen. In een klassieke partij met wisse lende kansen, kwamen Drost en de Frans man Mostovy tot een eerlijke verdeling der puinten. Achtste ronde: eregroep: Andreiko (Rus) Birnman (VS) 1-1, Sijbrands (Ned) Korchow (Rus) 2-0, Koeperman (Rus)— Wiersma (Ned) 0-2, Faal (Gam)—Ramcha ram (Sur) 2-0, Hisard (Fra)—Smith (VS) 1-1, Drost (Ned)Mostovoy (Fra) 1-1. De stand na de achtste ronde: 1. Sij brands 13 pnt., 2./3. Koeperman en Andrei ko 11 pnt., 4./5. Wiersma en Hisard 10 pnt., 6./7. Korchow en Drost 8 pnt., 8.Z9. Mos tovoy en Smith 7 pnt., 10. Faal 6 pnt., 11. Birnman 4 pnt., 12. Ramcharam 1 pnt. Edwards nam het elfjarige kind bij zich in huis en gaf het een all-round tennisop leiding, zoals alleen hij dat kan: Edwards was ook degene die indertijd Newcombe, Stolle, Mulligan en Hewitt onder zijn hoe de nam. Thans mag Edwards eindelijk de vruchten plukken van zijn behoedzame coaching: gisteren drong Evonne Goola gong, als derde geplaatst, door tot de fi nale van het dames-enkelspel op Wimble don, na een bijzonder fraaie zege (6-4, 6-4) op de fameuse Amerikaanse Billy-Jean King, tweede op de plaatsingslijst. In de eindstrijd ontmoet de negentienja rige Goolagong haar landgenote Margaret Court, die in haar met roem overladen carrière drie maal de Wimbledon-teitel won en morgen haar vijfde finale zal spe len. Court bereikte ditmaal de finale via een zege op haar landgenote July Dalton, die alleen in de eerste set redelijk tegen stand kon bieden (4-6, 6-0, 6-1). Wimbledon mag blij zijn met Evonne Goolagong. Want Billy-Jean King had ge lijk, toen ze na haar nederlaag stelde: Een zeer beperkt programma ver schafte toch nog enkele interessante onderdelen. De enige twee 400 meter hordenlopers, die Nederland in het buitenland zouden kunnen vertegen woordigen, Jan Struyk en Wim Braaks ma liepen een tweemansrace. De technisch weinig begaafde Struyk buitte zijn grotere snelheid volledig uit en won van Braaksma, die (te) veel vermoeiende wedstrijden heeft gelo pen om de Helsinki-limiet te doorbre ken. Aantekening verdient, dat Braaks ma drie maal een horde omver liep. Struyk finishte op 0.3 van de limiet voor de Europese kampioenschappen: 51.8: „Zaterdag en zondag komen er nog twee kansen tijdens de Nederland se”, sprak hij optimistisch. Braaksma zou verrassen als hij nog in Finland terecht zou komen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Gestimuleerd door het succes vorig jaar, organiseert de zwemver eniging DES uit Den Haag zaterdag 3 juli voor de tweede maal de IJsselmeerzwem- marathon van Stavoren naar Medemblik over een afstand van 25 kilometer. Gemengd dubbelspel: Derde ronde: McMillan/Dalton (Z.Af/Aus)- Hewitt/Goolagong (Z.Af/Aus) 6-1. 6-3; Stöve/ Maud (Ned/Z.Af)-Morozova/Melrelev1 (Rus) 6-3, 3-6, 6-4. Vierde ronde: Collins/Appleby (VS)-Deel/ Bentzer (VS/Zwe^en) 7, Z. Z Z. Stöve (Z.Af/Ne'f'-Dibley/Melville (Aus) 6-4, 9-8; Davl ^son/Kin- Hogan lAi’s/VSi 6-4. (Rho/Aus 1-Kei'’’e S’/aw 6-2: Riesser öurt Alexander 'Aus' 7-5. 6-2: (Braz/Peru'-. ’-e;.,;,/Harris (Aus) 7-5. 6-3. Herendubbelspel, halve finales: Emerson/ Daver (Ausi-Alexander/Dent (Aus) 6-4, 3-6, 6-3, 6-4; Ashe/Ralston (VSl-Graebner/Koch (VS/Bra) 8-9, 6-3, 8-6. 6-4. Dames dubbelspel kwart finales: Chanfrau/ Durr (Fral-Mosthoff/Orth (WD) 6-4. 6-3. ARNHEM. Annemieke Bouma heeft van de Zuidafrikaanse coach Potgieter, wiens pupillen Malan en Broberg gisteravond op Papendal te genvallende prestaties leverden op de 400 en 1500 meter, een uitnodiging ge had om volgend jaar zes weken in Zuid-Afrika te verblijven en uit te komen op grote wedstrijden. Tevens probeerden de Zuidafrikanen Bram Wassenaar en Sjef Hensgens aan zich te binden. zij deelnemen aan de Nederlandse kampioenschappen, die dit weekend in Drachten worden gehouden, dan zal zij moeten promoveren tot A-meisje, waarvoor niet alleen haar eigen toe stemming, maar ook die van de KNAU noodzakelijk is. Ook een eventuele deelname aan de Europese kampioenschappen, waar voor de Haarlemse in aanmerking komt vanwege haar prestaties, is nog onzeker. Er zijn geen internationale regels, die leeftijdslimieten stellen, maar de zorg om het behoud van het nieuwe talent baart zorgen. Een man als bondstrainer Herman Hofstede is ertegen om Annemieke op alle num mers A-meisje te maken. De nationale recordhoudster zelf wil dolgraag naar Helsinki. DEN HAAG. Op de laatste dag van de transferperiode zijn nog enkele spelers van vereniging verwisseld. Egbert Ter Mors, die eind vorig jaar van Rot Weiss Essen naar De Graafschap kwam is nu door deze club „geruild” tegen André van der Lei van Go Ahead. De 24-jarige Eddy Sobczak van Limburgia werd als reserve- doelman door PSV gecontracteerd. Sobczak kreeg een eenjarig contract. Het record van Annemieke Bouma was niet de enige oogst van de voor laatste NOS-wedstrijd, waar de TV niet aanwezig kon zijn door besognes bij het Holland-festival. Hans van Enk huizen was een van de vier, die een seniorenrecord voor zijn rekening nam. De Westphal-adept leek de laat ste maanden niet in staat zijn record van 14.1 sec. op de 110 meter horden scherper te stellen. Zijn Helsinki- droom werd steeds juist niet gecon cretiseerd als het er op aan kwam, on danks voortdurende bluf vóór belang rijke races. Ook nu weer orakelde hij voor zijn nummer begon: „Vandaag heb ik 13.9 in de benen”. Maar dit maal maakte hij zijn uitspraak waar op een grandioze wijze. Een snelle start en een soepel verloop van de 110 De secretaris van de KNAU, Oskam trok een bedenkelijk gezicht, toen hij ook de 4 x 100 meter estafette-ploeg de Helsinki-limiet zag egaliseren. „Dat wordt veel te duur”. Theun de Boer, de niet voluit sprintende Eddy Monsels („Ik ben bang voor blessu res”), de zich snel evoluerende Haar lemmer Bert de Jager en Ad van Boekel (Ad de Jong was afwezig) evenaarden het Nederlands record van Piet Tamminga, Leo de Winter, Wim Blom en Rob Heemskerk (40.- sec.), dat dateert van drie september 1966 (Budapest). Wilma van den Berg kwam op de 100 meter dames, snel wegschietend uit de startblokken, tot 11.4 en ook Anneke de Lange bleef onder de Hel sinki-limiet. In tegenstelling tot de Udense had deze 800 en 1500 meter- loopster wel een scherpe tijd nodig om voor uitzending in aanmerking te komen. Op de 800 meter mislukte het in de afgelopen weken telkens ter nauwernood, op de 1500 meter slaag de zij gisteravond definitief: 4.19.3 sec. Bij het hoogspringen dames lever de Mary van der Raadt weer eens een zeer goede prestatie door als eer ste te eindigen voor o.a. de plotseling terugvallende Marjan Ackermans met de uitstekende prestatie van 1.70 me ter. Nog geen waardige tegenstandster, maar toch een zich voortdurend ma nifesterend talent is Elna Schalk, die het presteerde om geïnspireerd door haar „grote zus” haar eigen jeugdre- cord met 24 cm. op te vijzelen tot 14.65. Opmerkelijk is dat deze Rotterdamse ondanks „zwaarlijvigheid” bij het hoogspringen tot 1.60 komt.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19