DR. BERRY: WELLICHT GASSEN VRIJGEKOMEN l Drie rechters niet uitspraak eens met Fa. B. ENGELENBERG Victor Louis knapt vooral moeilijke karweitjes op voor de Sovjet-Unie n Mogelijke oorzaak ramp met Sojoez ll Zweden wenst geen rol als Een Amerikaans voorbeeld waarnemer Schoenen uit tijdens protest Publicatie-verbod opgeheven Hoofd van CIA drie dagen in Israel Geheime missie van Russische journalist in Israel Acht miljoen geroofd in Straatsburg t" „Er bestaat geen verdrag met Londen” Jim Garrison op borgtocht vrij 3 [de DONDERDAG 1 JULI 1971 2 rtp ft r Gissen Dr. Ellsberg KRAUTZBERGER VERFSPUITEN Te snel Premier van Malta: (Van onze redactrice in Wenen) Formosa T oenadering Luxe KGB-agent Tijdens Zuidvietnamese verkiezingen TE KOOP GEVRAAGD voor onze relaties in Haarlem en omgeving Woonhuizen, Flats, Bunga lows, enz. Inl.Kantoor o.g. i OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN WENEN Tussen 3 en 19 juni heeft de bekende Russische journalist Victor Louis in Israel contactgesprekken gevoerd, naar men aanneemt over het opnemen van diplomatieke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Israel. Zowel hijzelf als officiële kringen in Tel Aviv hebben dit bezoek bevestigd. Het is niet de eerste keer dat deze 43 jaar oude ondoorzichtige dubbelfiguur, die zijn Frans en Engels perfect beheerst, door het Kremlin met een geheime missie op pad is gestuurd. Wie is deze Rus met zijn on- Russische naam en zijn on-communistische luxueuze levensstijl? Stralingen --i .Lj (Van onze redacteur in Stockholm) de Amerikaanse ADVERTENTIE (Vervolg van pagina 1) u> ADVERTENTIE ambtgenoot zijn KENNEMERLAND wijl ook zij toch voor alles wat volgens hen niet deugt bij de rechter moeten zijn. „Ontoelaatbaar” is een woord dat niet van een minister, maar van een rechter moet komen, en zeker wanneer het betrekking heeft op iets dat de publikatiemiddelen, pers, radio of televisie, als nieuws open baar maken. De nationale moraal ligt vast in de wet. En pas als de wet wordt over treden, is iets „ontoelaatbaar”. Bij ons lijkt het aantal nationale gewetens met de dag toe te nemen. Er is echter nog steeds maar één bevoegd geweten, dat ons aller respect opeist: Vrouwe Justitia. En haar achter naam is niet Klompé. sident p, dat na en "grote sn dit uwen t zijn kwijt, r Van inets- ;eval- Onder Kroesjtsjev werd hem als zove- len amnestie verleend en keerde hij naar Moskou terug. Sindsdien werkt hij als eni ge Russische journalist voor een westers dagblad: „The Evening Newa”. Ook zijn Engelse vrouw Janet, met wie hij twee kinderen heeft, schrijft free lance voor En gelse kranten. In zijn omgeving heerst er geen twij fel aan, dat Louis in werkelijkheid een agent van de Russische geheime dienst KGB is en zijn werk als journalist alleen Van welingelichte zijde wordt vernomen dat Helms een onderzoek instelt naar de operaties van de Russische inlichtingen dienst in het Midden-Oosten. gebrek aan zuurstof of van een falen van de werking van het hitteschild waardoor de temperatuur plotseling zeer hoog is kunnen oplopen. In het laatste geval zou dat echter bij het openen van de luiken terstond kenbaar moeten zijn geweest. Tenslotte moet een nieuwe mogelijkheid bepaald niet worden uitgesloten: de in- TEHERAN (Reuter en AP) De Indiase minister voor Industriële Ontwikkeling, Sjri Sjoedoeri, heeft in Iran op een pers conferentie gezegd dat zijn land stappen zou moeten nemen „de zes miljoen Oost- pakistaanse vluchtelingen te dwingen terug te gaan” als Pakistan en de wereld niet tot een oplossing van het probleem kun nen komen. heeft hij een buitenhuis in Peredelkino, een luxueus bungalowdorp voor de elite in de omgeving van Moskou. Zijn „datscha” is met alle denkbare comfort ingericht: een uit het buitenland geïmporteerde olie- stook, een sauna, een kostbare ikonenver- zameling en in een park eromheen een zwembad. Zijlweg 138 - Haarlem - Tel. 32 77 77 Privé 26 77 00 De jongste missie van Victor Louis zou wel eens die met de grootste historische betekenis kunnen blijken te zijn. Al sinds het mysterieuze pinksteruitstapje van Gol- da Meir naar een Finse jachthut is er sprake van geheime Russisch-Israelische contacten, die later in de Verenigde Sta ten zouden zijn voortgezet. spraak- van de rechter, vooral nu na de beslissing van het Hooggerechtshof, lopen uiteen. De meest liberale van de opperrechters, William Douglas, zei in zijn commentaar: „Geheimhouding door de regering is fun damenteel ondemocratisch, omdat het de bureaucratische fouten voort laat gaan. Een openbaar debat over nationale kwes ties is van belang voor onze nationale ge zondheid”. Doodvonnis. Een militaire rechtbank in Djakarta heeft een sergeant ter dood veroordeeld wegens moord op één van de zes generaals, die bij het begin van de mislukte staatsgreep van 1965 om het leven werden gebracht. boren iboor- czaam nster- is hij t ma il ook inter- niers- cura- lijme- d van pakte ncties n der en lid leder- >orzit- ernis- lissie- inder- aerlid n So- raagd ti het irving arok- n het ebben ver te zo len. zich Bbben sman ?t zij t mo- n het n za- Ihris- ir. P. ntaar, i rond B van imen- TEL AVIV (AP) Het hoofd van de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA), Richards Helms, is vandaag na een geheimzinnig bezoek van drie dagen weer uit Israel vertrokken. voet- ng van een ■seille kern- over- ict op 'diger van 1” zei taken, et als toeten trege- le so- irdere npak- prio- b we- i On- J. Pi- ■rdam 5 ele- at tot wordt 1 aus- undi- ysical PARIJS (DPA en AFP) Zeker vier mannen hebben gisteren het hoofdpost kantoor in Straatsburg van naar schat ting 11,6 miljoen francs (by na acht miljoen gulden) beroofd. Het geld was juist onder politiebewaking aangevoerd. De mannen maakten zich in een gang van de buit meester, toen de politiemannen al ver trokken waren. Het Opperste Gerechtshof heeft de pu- blikatie van de topgeheimen niet in strijd geacht met de veiligheid van de staat. Of publikatie het prestige van regeringen en staatslieden aantast, is niet de zorg van de rechter. Het recht op informatie kan slechts door de rechter worden beknot in dien grotere belangen van staatsveiligheid of de wet In het gedrang dreigen te komen. De regering van de V.S. is door de rechters van het Opperste Hof terugverwezen naar de plaats waar zij rechtens en grondwet telijk gesteld is: de plaats van dienaresse des volks. Een regering, een minister kan menen dat hij of zij niet de dienares of dienaar van de natie is maar het autori taire geweten. Dat is een misverstand, al thans wanneer men in aanmerking neemt dat het staatkundige stelsel democratisch is in bouw, bevoegdheden en praktijk. De inhoud van de term „democratie” wordt vaak door de hoogste democratische functionarissen het eerst vergeten. De pre sident van de Verenigde Staten zijn naam doet er niet toe komt uit de Viet- namdocumenten te voorschijn als de vol gens democratische regels aangestelde re geringsleider, die getracht heeft de demo cratische beperking zijner bevoegdheden te vloed van stralingen. Er kunnen buiten aardse stralen-bombardementen zijn op getreden van een aard, die tot dusver op aarde niet of voldoende is onderkend. Dit zou een element zijn, dat men in de ruim tevaart meende te hebben overwonnen. Maar in de ruimte zijn nog veel onbeken de oorzaken. President Warren Burger gaf hiervoor „The New York Times” de schuld, omdat te haastig zou hebben gehandeld na dat het een publikatieverbod was opgelegd. Het was ook Burger die sprak over „ont vreemde documenten” een uitspraak die de voormalige kandidaat voor het president schap, senator Barry Goldwater, er blijk baar toe bracht om te zeggen dat er nu een proces aanhangig gemaakt diende te worden tegen de eigenaar van „The Ti mes” op grond van de wet op de spiona ge. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 Onze medische medewerker tekent hier bij aan: Omdat nog nauwelijks gegevens bekend zijn gemaakt over de doodsoorzaak van de drie Russische kosmonauten, moet de buitenwereld blijven gissen. Ongetwij feld zal men in de Sovjet-Unie alles doen om het raadsel van de laatste minuten In de Sojoez te ontwarren. De bemande ruim tevaart staat er immers mee op het spel. Al in 1968 heeft Louis voor de Russische leiders een delicate missie uitgevoerd naar een wereldpolitieke crisishaard. Op een grote reis deed hij namelijk Formosa aan, toen de controverse tussen Russen en Chi nezen juist rood begon aan te lopen. Louis maakte daar zijn opwachting bij de minister van Defensie Tsjang Tsjing- Kuo, een zoon van Tsjang Kai Tsjek en vermoedelijk ook diens opvolger. Het was niet minder dan een openlijke provocatie tegenover Mao Tse Toeng, waarmee Mos kou te kennen wilde geven dat het op de gunsten van Peking geenszins was aange wezen en dat een samenwerking met For mosa helemaal niet was uitgesloten. Voor Dr. Ellsberg pleit verder dat hij vier delen van de 47 boekdelen van de studie achterhield, omdat zij bij publika tie nadelig zouden kunnen zijn voor de on- derhandelingen in Parijs en voor het vraag stuk van de Amerikaanse krijgsgevange nen in Noordvietnamese handen. De drie rechters die niet akkoord gin gen met de meerderneidsuitspraak van het hooggerechtshof legden er in hun per soonlijke commentaren de nadruk op dat deze rechtszaak te snel is afgehandeld om tot een redelijk overwogen oordeel te ko men. ^VVVVVVVVVVVVVVVVVVV\/VV>AA7>AZVVVVVVVVVVVVV\AZVVVVVVVV\/VV\n/VVVVX/VVVVVVVVVVV\/\/VVVVVVVVVVVVVVV De Amerikaanse samenleving, een staal kaart van alles wat goed en slecht, bewon- derenswaardig en afschuwelijk, edel en barbaars, recht en onrecht is, lokt onop houdelijk het oordeel uit van de buiten wereld omdat zij een leidende positie in Internationale verhoudingen inneemt en als voorbeeld geldt voor wat men „de vrije wereld” noemt. De Amerikaanse gedragin gen, de Amerikaanse politiek, het Ameri kaanse beleid in oorlog en vrede, dat alles staat voor wat de niet-communistische en in het kapitalistisch systeem samengeklitte naties min of meer dogmatisch volgen. Soms blijkt echter dat dit dogma in de eigen Amerikaanse gelederen niet een stemmig wordt erkend en goedgekeurd. Met name het dogma van de Vietnam- politiek, waarop in het bevriende buiten land nauwelijks kritiek wordt geduld, is in Amerika een splijtzwam gebleken. De Amerikaanse maatschappij is verdeeld ge raakt, de onzekerheid over het „goed of slecht” van het Vietnambeleid der opeen volgende regeringen is tot optimale graad gestegen. Het besef is doorgedrongen dat niet alles aanvaardbaar is, ook al wordt het door de Amerikaanse vlag gedekt. Topgeheirpen van de ontwikkeling en toepassing van dit Vietnambeleid zijn aan het daglicht gebracht en gepubliceerd. De regering van de V.S. is in grote verlegen heid geraakt door de openbaring van poli tieke machinaties met betrekking tot Indo china, die de openbare mening diep ge schokt hebben. Zij heeft geprobeerd het gat te stoppen, haar macht over de publikatie middelen in de V.S. is ontoereikend ge bleken en ten einde raad heeft zij zich tot het gerecht gewend, het gerecht dat in let terlijke zin „het geweten van de natie” kan worden genoemd. als dekmantel gebruikt. Anders zou hij nooit als eerste over al die sensationele informaties beschikken, waarmee zijn krant internationale faam heeft veroverd. Zo wist Louis op 14 oktober 1964 het eerst, dat Kroesjtjev ten val was gebracht. Hij kondigde op 20 augustus 1968 al twaalf uur voor de invasie in Tsjecho-Slowakije aan, dat de Russen klaar stonden om Dub- cek te liquideren. Louis had in septem ber 1969 de wereldprimeur over de ont moeting tussen de Russische premier Ko sygin en zijn rood-Chinese Tsjoe en Lai. Tegen deze theorie pleit echter de om standigheid, dat bij vorige langdurige vluchten de tijdsduur weliswaar korter was, maar dat toen geen lichamelijke oe feningen werden uitgevoerd. De eind-om- standigheden kunnen derhalve niet al te sterk verschillend zijn geweest. Het ver schil tussen vorige lange vluchten en de jongste moet daarvoor toch als te klein worden aangemerkt. Bovendien pleit te gen de theorie van ’t intreden van de dood door drukvermeerdering de omstandigheid dat juist op dit punt de kosmonauten voor wel eens voor het nationale geweten, ter- treffelijk worden getraind. Opmerkelijk is, dat bij de daling van gisteren alle drie de kosmonauten binnen enkele minuten vrijwel gelijk zijn gestor ven. De gedachten gaan bij deze overwe ging onmiddellijk in de richting van een Universiteit bezet. Gehelmde politieman nen hebben in Venezuela onder leiding van legerofficieren de universiteit van Caracas bezet nadat demonstrerende studenten het kantoor van de rector magnificus hadden geplunderd en de auto van diens plaatsvervanger in brand hadden gestoken. Gisteren is op ruime schaal gespecu leerd over de gevaren van langdurige ge wichtloosheid.- Daardoor wordt ontkalking van het beendergestel bevorderd, zodat bij voorbeeld de ribben te zwak zijn geworden om de druk bij het normaliseren van de levensomstandigheden te dragen. Ook an dere vitale organen zouden door ontkal king en vervolgens een herstel van de nor male zwaartekracht gevaar kunnen lopen. Een straf-verminderende omstandigheid in de rechtszaak tegen hem zal ongetwij feld zijn dat sommige van de achttien dagbladen die tenslotte gebruik maakten van het rapport, hun exemplaren kregen van andere bronnen, zodat de regering bij een veroordeling van dr. Ellsberg gedwon gen zou zijn om ook deze andere leveran ciers van de documenten te vervolgen. zorgde er in de zomer van 1967 voor, dat een vervalste versie van de memoires van Stalins dochter Svetlana in het westen in omloop werd gebracht, toen de Russen van de echte memoires te veel pijnlijke ont hullingen vreesden. En in augustus 1970 overhandigde hij in hotel „Angleterre” in Kopenhagen de vertegenwoordigers van „Life” de zogenaamde memoires van Kroesjtjev, waarmee de KGB naar men vermoedt Kroesjtsjevs politiek achteraf in diskrediet heeft willen brengen. Dr. Berry zei dat er in ieder ruimte schip honderden uitrustingsstukken zijn die ook bij een kleine brand giftige gas sen veroorzaken. Hij wees op de Russische mededeling dat de drie mannen bij de ber ging van de Sojoez „als slapend” in hun zetels zijn aangetroffen, hetgeen erop wijst dat zij plotseling en totaal verrast zijn gestorven. Dr. Berry achtte het niet waarschijnlijk dat een plotselinge on derbreking in de zuurstofvoorziening de doodsoorzaak was. Zelfs bij een geheel wegvallen van de zuurstof, treedt de dood pas na 14-16 seconden in. Ook in zulk een korte tijd zouden de drie kosmonauten getracht hebben de fout te herstellen. Niets wees erop dat zij dit gedaan hebben, aldus dr. Berry. MALTA (AP). De nieuwe regering van de socialistische premier, Dom Min- toff op Malta heeft gisteren gezegd dat het Brits-Maltese verdedigingsverdrag van 1964 niet langer bestaat. Het verdrag werd door de vorige natio nalistische regering al vier jaar geleden opgezegd, aldus Mintoff en er zijn alleen maar mondelinge afspraken voor in de plaats gekomen. Over de Amerikaanse zesde vloot zei Mintoff „dat er tussen Malta en de V.S. geen verdrag of overeenkomst bestaat die de Amerikaanse Zesde Vloot het recht geeft de Maltese havens als ligplaats te gebruiken.” STOCKHOLM Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Stockholm ontkende gisteren dat de Zweedse regering samen met Frankryk en Zuid-Vietnam de verkiezingen zullen con troleren. Ontkend werd daarentegen niet dat het voorstel van de regering-Thieu be sproken is en dat een beslissing alsnog moet worden genomen. Zweden en Frankrijk zouden in dit ge val waarnemers naar Zuid-Vietnam zen den, die de gang van zaken zouden moe ten controleren tijdens de komende presi dentsverkiezingen in augustus en de alge mene verkiezingen in september. Het Zuidvietnamese voorstel wordt voorlopig door de Zweedse regering afgewezen, aan gezien men er niet van is overtuigd dat alle betrokken partijen hieraan hun goed keuring hebben verleend. Aangezien dit jaar voor de eerste keer de Zuidvietname se bevrijdingsbeweging FNL de bevolking heeft gemaand deel te nemen aan de ver kiezingen, verwacht men nadelige gevol gen voor de tegenstanders van het huidige regime. Ex-generaal Minh grote tegenstander van president Thieu heeft een coalitie op het programma staan met het Zuid vietnamese Bevrijdingsfront, een zaak die hem enkele jaren gevangenisstraf kan op leveren. Dit gebeurde namelijk met zijn voorganger een advocaat uit Saigon, die nog steeds gevangen wordt gehouden we gens voorgenomen samenwerking met de vijand. NEW ORLEANS (Reuter). De offi cier van justitie in New Orleans, Jim Gar rison, die op verdenking van omkoperij, illegaal gokken en het verhinderen van handhaving van de wet werd gearresteerd, is giteren op een borgtocht van 18.000 gul den vrijgelaten. Garrison kreeg bekendheid door zijn po gingen de zakenman Clay Shaw ervan te beschuldigen medeplichtig te zijn geweest bij de moord op president Kennedy. Maar zonder de protectie van de KGB zou Louis ook nooit al die speciale pri vileges kunnen genieten, waaraan zijn Russische collega’s niet kunnen tippen. Louis heeft drie auto’s: een Mercedes, een Landrover en een Porsche. Naast een flat in Moskou met maar liefst zeven kamers Daarnaast knapte Louis zulke karweit jes op als de zogenaamde .vlucht van de Russische schrijver Tarsis in 1966 naar het westen. In werkelijkheid wilde de veilig heidsdienst Tarsis kwijt, omdat rebelse schrijvers als Daniel en Sinjavski in het buitenland al veel meer opzien hadden ge baard dan het Kremlin lief was. Louis Maar met het officieel bevestigde optre den van Louis in Israel zijn die contac ten voor het eerst ook openlijk toegege ven. Kennelijk om die bittere pil voor de Arabieren wat te verzoeten, hebben de Russen daarvoor een ietwat louche figuur als deze Louis uitgezocht. De consequenties zijn daar niet minder om. Een toenadering tussen de Sovjet- Unie en Israel, waardoor de Arabieren tot voorzichtigheid zouden worden gedwongen, kan in ieder geval zekere ontspanning in het midden-oosten betekenen. HOUSTON (Reuter en DPA). —Het hoofd van de medische dienst van het Ame rikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimte vaart dr. Charles Berry, heeft in het Amerikaanse ruimtecentrum in Houston gezegd dat hij het voor zeer waarschijn lijk houdt dat de drie Russische kosmo nauten om het leven zijn gekomen door giftige gassen die zich hebben ontwikkeld bij een brand aan boord van de Sojoez-11. Ontduiken, om dingen te doen en plannen te maken waartoe hij de toestemming en de instemming van het Congres nodig had, maar waarvan hij kon verwachten dat het Congres ze niet zou accepteren. Dat is één facet van de onthullingen, die door de Amerikaanse pers, radio en televisie zijn ontleend aan de beruchte „MacNamara- documenten”. Andere facetten zijn al even schokkend gebleken, zoals bijvoorbeeld de duidelijke onverschilligheid van regerings personen en militaire adviseurs voor de enorme verliezen aan mensenlevens, Ame rikaanse en Indochinese, bij de koelbloedige voorbereiding van de oorlog tegen Noord- Vietnam, de vlotte aanvaarding van strijd middelen van vernietigende, meedogenloze aard tegen een weerloze burgerbevolking en haar bestaansmiddelen. Maar het meest schokt het facet, dat tot uiting brengt dat men aan de top eenvoudig wist dat de oor spronkelijke bedoeling van de inmenging in Indochina niet meer met geweld te be reiken viel, en dat men desondanks op steeds groter schaal Amerikaans bloed veil gehad heeft uit louter prestige-overwe- gingen. De beslissing van het Amerikaanse Op perste Gerechtshof is een historische daad, die het vertrouwen in samenleving sterk kan doen toenemen. Amerika heeft bewezen een eigen, onaf hankelijk en onbeïnvloed geweten te heb ben, waarvan de stem geëerbiedigd en gehoorzaamd dient te worden. Dat is de bevestiging van een goed functioneren der democratische orde. De wet heeft het laat ste woord en de justitie handhaaft de wet. En alle andere belangrijke of minder be langrijke lieden op welke posten ook, zijn onderworpen aan de wet. Wie zich wil beklagen, moet bij de rechter zijn. Wie zijn recht zoekt, kan dat slechts bij Justitia vinden en Justitia leest het uit de wet, die vastligt in de constitutionele orde. In zo’n situatie krijgt men de gewaar wording, dat men bij alle kritiek op Ame rikaanse toestanden eerst eens orde in eigen huis dient na te streven. Want niet zelden wordt met de vastberaden hand having van de democratische orde, zoals de V.S. die nu beleven, in andere democrati sche landen en landjes gemakkelijk de hand gelicht. In Nederland met name spe len dienaren van de staat zoals dr. Klompé of andere ministers en staatssecretarissen Een van de protesterende leraren in het Londense Hyde Park trok er gis teren zijn schoenen bij uit. Op zijn hoofd droeg hij in kernachtige termen strant was één van de 35.000 Britse uitgedrukt zijn eisen mee. De demon leraren, die een massabijeenkomst hielden in de Britse hoofdstad. Ze vinden dat ze niet voldoende betaald worden. Victor Louis heet in werkelijkheid Vitalij Jevgenjevitsch Lui en is weliswaar gedeel telijk van Franse origine, maar in de Sovjet-Unie geboren. Na de oorlog studeer de hij in Moskou rechten, tot hij in 1947 by de massale zuiveringen van Stalin werd gearresteerd en met vijfentwintig jaar dwangarbeid naar Siberië gestuurd. WASHINGTON De Amerikaanse kranten „The Boston Globe” en „The St. Louis Post-Dispatch” die een publikatie verbod was opgelegd, hebben vandaag hun serie artikelen hervat. In totaal wa ren er tenslotte achttien dagbladen die ge deelten uit het omvangrijke rapport publi ceerden. De voormalige minister van Bui tenlandse Zaken onder president Johnson, Dean Rusk, wiens adviezen in het rap port herhaaldelijk worden geciteerd, heeft toegestemd in een televisie-vraaggesprek dat morgenavond in de V.S. zal worden uitgezonden, aldus meldt onze redacteur in Washington. De vraag is nu wat de regering zal on dernemen tegen dr. Daniel Ellsberg, de voormalige regeringsemployé die mee werkte aan de studie, en die foto-copieën van het origineel ter beschikking stelde van „The New York Times”. De algeme ne verwachting is dat dr. Ellsberg schul dig zal worden bevonden aan het „ont vreemden van geheime regerings-documen- ten”, maar de meningen over een uit-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3