Wethouder J. van Leeuwen naar s laatste rustplaats gedragen BEMITO ACHTER DE RUG Commercieel een succes Financieel een fiasco )1 bij Zeekadetkorps IJmond Boltini naar de IJmond reharmantej mode ELZER’s Engelse zeekadetten op bezoek Zeevisgroothandel niet blij met grotere EEG voor a.s. moeders bij maminette «I a Vrouw na val Stichting blijft met groot tekort zitten IN DE VISHAL Aanvoer aardbeien iets minder om dokter Havenberichten Opnieuw start met ongelijke verhoudingen tussen leden Geparkeerde auto stond in brand Sovjetschip verzocht IJmuiden 1 Zeer velen op dodenakker aanwezig uit raam gewond Korps schip „Pieter Florisz” in andere kleur 4 IJMUIDEN EN HUURPRIJS HEEMSKERK -4 8E 1 I BON I I I I I l I I I I I 5 DONDERDAG 1 JULI 1971 IJMUIDER COURANT Onderhandelbaar SCHOOLBOEKEN ERASMUS Voorwaarden Compensatie OVERHEMDEN (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Bemito 1971 is achter de rug. Woensdagavond elf uur verlieten de laatste bezoekers de Beverwijkse Middenstand en Industrie Tentoonstelling, die gedurende zeven dagen ruim 6.500 bezoekers heeft ge trokken. Voor de Stichting Bemito een teleurstellend gegeven, want een beurs in de staalstad van ruim 40.000 inwoners moet zeker tenminste 15.000 bezoekers trekken. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De voorzitter van het Bedrijfschap voor Vis- en Vis- produkten, de heer W. Gouda, ziet in een vergrote EEG geen voordelen voor het Nederlandse visserijbedrijf in zijn totaliteit. Hij voorziet voor Nederland eerder een moeilijker con currentiepositie. In Kiel heeft mi nister dr. Gerhard Meseck de West- duitse visserij eveneens een zwaar dere concurrentie voorspeld. Ook de Belgen zijn niet erg gerust: zij vrezen, dat bij de komende onderhandelingen de (sterke) kandidaatleden van de ge meenschap teveel hun zin zullen krij gen in allerlei voordelige voorwaar den en uitzonderingsbepalingen. lange nieuwstraat 415 ijmuiden j I M r 4 Engelmundus- Een overzicht tijdens de plechtigheid in de Engelmunduskerk in Driehuis. ADVERTENTIE WVVVAASVVVIVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVtrt/Vt/VVVVVlA/VVVVVUVWXASWWVVV^ ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) NAAM ADRES A L. Nieuwstraat 243 IJmuiden, tel. 13144 HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 IJMUIDEN ner- veer ®te- en irele veer jnse alen van isme 1 en it te der- één gis- ver- nog zo (ten. ook Hen laar ij en Ige- IJMOND. Circus Toni Boltini komt op dinsdag 13 juli naar IJmuiden en op maandag 16 augustus naar Heemskerk. Over- pater drs. J. het Paulinum De heer Ridder: „De grondslag voor die beurs is nu gelegd. Heel veel standhou- TE: Daarna kunt u mij' noteren als pas rei- roep ver dijk. iens- Hoofdstraat 234 Santpoort tel 378371 1 in- 690 lieg- tour. eden Zij Hjn- lelen 'dta- Zo’n ADVERTENTIE uwe erse Al- de ver- VWVVWWVVWWVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVWWVVVVV^^ Na de laatste avondvoorstelling in IJmui den wordt al het materiaal direct ver voerd naar Castricum, waar woensdag 14 juli het circus een paar voorstellingen ver zorgt. In Heemskerk worden de wagens en de grote tent op het parkeerterrein aan de Beethovenstraat geplaatst. Na zeven beursdagen in de sporthal is wel gebleken dat de hal niet is geschikt voor dergelijke evenementen. De vloerop pervlakte, die toch in eerste instantie de haalbaarheid van een netto-financieel re sultaat moet ruggesteunen, is te klein. Slechts 700 m2 van de sporthalvloer kan aan standhouders worden verkocht. Voorts is de geringe belangstelling van de Be- verwijkse middenstand een doodsteek in de rug van de Stichting Bemito geweest, aldus de heer P. W. Ridder, voorzitter van de Stichting. Talloze vierkante me ters in de sporthal zijn op het allerlaat ste moment, toen een paar afzeggingen van Beverwijkse zaken binnenkwamen, voor een appel en een ei verkocht. Bo vendien trokken Beverwijkse middenstan ders eerder gedane toezeggingen over op ties en hoeveelheid vierkante meters stand- ruimte in. Het heeft de Stichting vele dui zenden guldens gekost, aldus de heer Rid der. De standhouders, zo bleek woensdagavond, onderschrijven dit, maar voegen daar tevens de stelling aan toe, dat de beurs commercieel een succes is geworden. Vooral de Beverwijkse standhouders hebben de laatste dagen de gunstige werking van de beurs mogen ondervinden in hun winkels. Financieel is de Bemito 1971 echter een flop geworden. Wat een groot financieel succes zou moeten worden is uitgelopen op een financieel fiasco. De Beverwijkse Harmonie Kapel, voor wie de netto-opbrengst van de beurs was bestemd, zal de bodem van de niet bijster goed gevulde kas niet kunnen aanvullen met de zo broodnodige pecunia. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Russische 1800 brt metende vrachtschip „Baltysky”, onderweg naar Antwerpen, heeft woensdagmiddag, toen het schip ter hoogte van IJmuiden voer, om medische hulp verzocht ten be hoeve van een ziek geworden opvarende. Toen de Rus buiten de pieren van IJmuiden lag, is, op verzoek van het Rode Kruis, dr. J. de Vries uit IJmuiden met de KNZHRM-reddingboot „Johanna Louis- sa” naar de „Baltysky” gegaan. Dr. De Vries achtte de toestand van de patiënt niet van dien aard dat hij hier van boord moest voor opname in een ziekenhuis. De „Baltysky” is dan ook met de zieke door gevaren naar Antwerpen. ■nil- zien ;rije mil- Al- mil- n. re- rec- end, ier- >ord elke (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De brandweer moest woens dagmorgen uitrukken voor een door onbe kende oorzaak in brand geraakte perso nenauto, welke aan de Planetenweg ge parkeerd stond. Het vuur was spoedig ge doofd, doch toen was de auto reeds ge deeltelijk uitgebrand. IJMUIDEN. Voor het Zeekadetkorps IJmond wordt juli een maand vol plezie rige en nuttige activiteiten: bezoek van Engelse collega’s naar het zomerkamp in Hilversum en een kustreis op een koop vaardijschip. Het korpsschip „Pieter Florisz” van het Zeekadetkorps „IJmond” heeft een andere kleur gekregen en wel een zwarte romp met witte bies, witte brug en een zwarte schoorsteen met oranje band, de kleuren IJMUIDEN. In IJmuiden werden woensdag de volgende besommingen (in guldens) gemaakt: SCH 10 4.200, KW 109 428, 177 460, TH 21 4.950, TX 24 3.060, 38 3.100, UK 18 1.690, 47 1.460, 215 5.900e 245 750, VD 9 2.100, 15 1.500, 19 1.900, 24 3.100, 44 1.700, 75 1.500, IJM 8 810, 23 1.490. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De aardbeienprijzen lagen woensdag lager dan normaal. De aanvoer was iets minder. Er waren nu 6000 kistjes aardbeien. Voor de eerste soort werd van 400 tot 470 cent per kistje be taald. Voor de tweede sortering betaalde men al vanaf 300 per kistje. De gehele aan voer werd door de binnenlandse handel afgenomen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Onder medelevende be langstelling van vele honderden vrien den, bekenden, collega’s, autoriteiten, re laties en familieleden is vanmorgen op de begraafplaats Duinhof het stoffelijk over schot van wethouder J. van Leeuwen ten grave gedragen. Voorafgaande aan de Plechtige Heill- van de Koninklijke Ned-Lloyd N.V. Het jaarlijkse onderhoud en extra werkzaam heden zijn geheel door de zeekadetten verricht. Het inwendige moest een gron dige herziening ondergaan. Het sanitair is gerepareerd en de kombuis gemoderni seerd en dat was noodzakelijk, vooral omdat van 14 tot 24 juli 30 Engelse zee kadetten uit Kendal aan boord zullen verblijven. Het vorig jaar bracht het IJmuidense korps een tiendaags bezoek aan Engeland en nu worden de Engelsen in IJmuiden verwacht voor een tegenbezoek. Dit bezoek valt gedeeltelijk samen met het jaarlijkse Zomerkamp van het Zee kadetkorps Nederland in Hilversum, waar aan IJmuiden met 18 man zal deelnemen onder leiding van de zeekadetofficier A. J. van Schalk en de onderofficieren P. Lan ser en Alb. Krab. Dit heeft plaats van 5 tot en met 14 juli. Het Engelse korps, onder leiding van commander D. J. Ward, arriveert op 10 juli in het kamp en zal daar enkele dagen blijven om dan op 14 juli naar IJmuiden te komen aan boord van de „Pieter Flo risz”. Vandaar uit zullen zij dagelijks excursies maken. Evenals voorgaande jaren zullen tien zeekadetten weer een kustreis meemaken met een koopvaardijschip en de jongens staan dan wederom onder leiding van de commandant van het IJmuidense korps, de heer A. van der Veer. De Koninklijke Ned-Lloyd heeft de „Ommenkerk” voor dit uitstapje aangewezen, die 12 juli van Rotterdam zal vertrekken om via Bremen, Hamburg en Antwerpen op 20 juli in deze haven terug te zijn. In de EEG is Nederland een vis-expor- terend land. Of dit in de toekomst nog mo gelijk zal blijken, zal dus afhangen in hoe verre men aan de verscherpte concurren tie en concurrentievervalsing het hoofd kan bieden. ge Requiemmis in de Engelmunduskerk te Driehuis reed de droeve stoet aller eerst door een deel van de gemeente op welke weg ook het stadhuis werd gepas seerd, waar de overledene een belangrijk deel van zijn leven voor talrijke gemeen tebelangen en de belangen van de ge meentenaren heeft besteed. De rouwstoet arriveerde omstreeks 10 uur bij de roomskatholieke kerk H. En- gelmundus aan de Driehuizerkerkweg in Driehuis. Terwijl het stoffelijk overschot de kerk binnen werd gedragen zong het koor tesamen met de ongeveer vierhon derd aanwezigen „Zingt God de heer”. Daarna volgde een sobere maar indruk wekkende liturgieviering, die geleid werd door pastoor F. Frericks, waarbij hij ge- De reactie van een standhouder; de heer J. Soesan uit Beverwijk: „Ik vond het een geweldig fijne beurs. De modeshows trokken veel publiek. Voor Beverwijk be tekent Bemito een commercieel succes van de bovenste plank. Of de Stichting er financieel is uitgesprongen laat ik in het midden. Ik weet zeker dat de beurs in 1972 goed zal gaan draaien”. De heer Gouda die onder andere te vens voorzitter van de Nederlandse Zee visgroothandel Vereniging is ziet wei nig terecht komen van de aanstaande be sprekingen in Brussel, waar met de kan didaten onder meer zal worden onderhan deld over de toegang tot eikaars visserij- zones. De uitwijkmogelijkheden, volgens welke viswateren toch gesloten blijven voor de EEG-partners indien dit een levensbe lang is voor de kustbevolking, zal nog meer dan nu al het geval is in het na deel van Nederland werken. De Stichting Bemito 1971 is er van overtuigd, dat de tekorten worden aange zuiverd. Een fikse verlaging van de huur prijs zal mogelijk dit negatieve saldo op heffen. „De uitslag laten wij Beverwijk nog wel weten”, aldus de heer Ridder. Burgemeester J. G. S. Bruinsma, die woensdagavond in de stand van de ge meente Beverwijk had plaats genomen, meende, dat er nog te w einig ervaring door het Stichtingsbestuur van de Bemito was opgedaan om alle zaakjes soepel te laten verlopen”. Het is bijzonder aardig, dat een dergelijke beurs in Beverwijk mo gelijk is. De verscherpte concurrentie en nog meer concurrentievervalsingen, welke mo gen worden verwacht door de uitbreiding van het EEG-gezin, zullen ongetwijfeld hun terugslag hebben op de her-export van die vissoorten welke uit de Scandinavische landen worden geïmporteerd. ■ü- Doorhalen wal met verlangd wordt. „Te veel huur gevraagd? De Stichting was indertijd dolgelukkig, dat de sport hal voor de Bemito beschikbaar was. Men had gerekend op een veel duurdere opzet met de tenten aan de PI esmanweg”. De heer Bruinsma vroeg zich voorts af of de beurs in een eerdere periode kon worden gehouden. „Je zit nu met vakan ties, mooi weer en al dat soort dingen”. De sporthal is volgens de heer Bruinsma een uitermate geschikte plaats om een beurs te organiseren. „Een iets kleinere beurs dan deze, wel te verstaan. Ik denk bijvoorbeeld aan een bloemenbeurs, die een vervolg kan krijgen op de wandelpa den buiten”. Donderdagmorgen werden door negen tien vaartuigen in IJmuiden aangevoerd: 2831 kisten en 394 kleine kisten vis, 2500 kilogram tong en 23 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 740 kisten en 300 kleine kisten schelvis, 146 kisten wijting, 320 kisten gul, 875 kisten koolvis, 240 kis ten en 94 kleine kisten makreel, 288 kisten schol, 110 kist schar en 92 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: heilbot 9-7.90, tarbot 7.78-7.01, grote tong 7.43-6.97, grootmiddeltong 7.70-7.14, kleinmiddel tong 8.60-8.30, tong I 9.16-8.68, tong II 7.20-7.05, zalm 10.82-9.08. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 166- 130 middel kabeljauw 154-126, grote zwar te koolvis 78-76, middel zwarte koolvis 78- 75, grote leng 92-74, grote en middel heek 326. Per tien stuks: grote en middel kabel jauw 126. Per hoop: vleet 204-144. Per 50 kilogram: grote schelvis 43, groot - middel schelvis 46, kleinmiddel schelvis 48, schelvis I 49-25, wijting 45-29, schar 30-20, gul I 101-57, gul II 70-56, gul III 53-27, makreel 48-20.20, grote schol 75, schol I 79, schol II 76-67, schol III 50-41, tarbot 279- 138, griet 148-100, bot 9, zwarte koolvis I 34-28, zwarte koolvis lï 30-27, witte kool vis I 52, heek I en II 102, kleine leng 30, horsmakreel 6-5, wolf I 84, poon 29, haai 61-43, rode poon 81-52. Scheveningen. De aanvoer in Schevenin- gen bestond donderdagmorgen uit: 250 kis ten gul, 25 kisten wijting, 100 kisten schol en 2200 kilogram tong. maandabonnee 6,90 -J. kwartaalabonnee 20.10 Momenteel worden onderhandelingen met het bestuur van de Stichting Sporthal Beverwijk gevoerd om te bekijken in hoe verre de huurprijs van de sporthal (ƒ18.000) kan worden verminderd. „De gesprek ken worden nog gevoerd en wij willen de sfeer van deze gesprekken niet vertroe belen door allerlei uitspraken over de Stichting”, aldus de heer Ridder. Stadscentrum Het ongeluk gebeurde bij het ramen lap pen in een woning boven een woningin richting op Plein 1945. De dame gleed door onbekende oorzaak uit en viel met haar rug op een balkonleuning. Vervolgens smakte zij op een plat dak. Zij liep daar bij rugletsel op en een gebroken boven been. De politie en de ongevallendienst moest de brancard met het slachtoffer naar beneden takelen, alvorens zij naar het Zeeweg Ziekenhuis kon worden ver voerd. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een 45-jarige dame uit Ijmuiden viel woensdagmiddag uit een raam op een plat dak, waarbij zij ern stig werd gewond. Woensdag aangekomen In Ijmuiden: Kacha, Cont.plat; Memel, Londen; Calvijn, Gafle; Dalny, Venezuela: Bravo Contender, Immingham; Gaas- terland, Hamburg; Pamir, Londen. Archangelos G, Buenos Aires; Erik, Bremen; Rolf Behrmann, Londen; Novaya Landogo, Piombino; Amyntas, Bremen; Randi Brovig, Thundersbay; Venus, Bergen; Balong, Antwerpen; Jan v. Galen, Den Helder; Aaltje, Londen; Alderamine, Ryeka; Gazelle, Woolwick, Zaandam; Expo, Rotterdam; Steersman, Londen; Niedersachsen, Hull; Har- niss, Flixborough. Woensdag vertrokken van Ijmuiden: Rijn stroom, Shoreham; Nusakan, Duinkerken, IJmui den; Coleron, Concameau, Ijmuiden; Brunswick Wharf, Londen; Ruestringen, Duinkerken, IJmui den; Fem Spring, Norfolk; Tor Hollandia, Im mingham; Hummel, Swinoujscie, Ijmuiden; Trtnitas, Rotterdam; Stormvogel, Cont.plat, Ijmuiden; Oranje Nassau, Southampton; Twa- dika, Hamburg; MaUarca, Vlano Costes; Fero- sia, Goole; Vega, Rotterdam; Aeneas, Rotterdam; Sirius, Stavanger; Memel, Dagenham; Tekla, Great Yarmouth; Groznli, Zwarte Zee f/o; Wega, Hamburg; Bravo Contender, Immingham; Istra, Archangel; Jettie, Boulogne; Meteoor, Bilbao; Jalta, Henoesande; Wilhelm Koerts, Liverpool; Kacha, Cont.plat; Venus, Bergen; Lissabon, Rot terdam; Kattenturm, Cont.plat. Donderdag aangekomen in Ijmuiden: Medon, Rotterdam; Alderd-L, Goole; Brinda, Duinker ken, IJmuiden; Janey, Durban; Martha Frie- secke, Poole, Ijmuiden; Baltique, Oslo; Carta gena de Indias, Antwerpen; Amstelstroom, Hull. Donderdag vertrokken van Ijmuiden: Transit, Southampton; Ciudad de Armenia. (Ais geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) De heer H. L. Hirschfeld, directeur van organisatiebureau „Orbeto” uit Amster dam, die door de Stichting Bemito in al lerijl is aangetrokken om de in eerste in stantie volkomen de mist ingegane t en- toonstelling weer op „poten” te zetten, zegt: „Het is duidelijk dat de beurs voor de zakenmensen als geslaagd wordt be schouwd. Daar is iedereen van overtuigd. Financieel draait het niet zo lekker. Er is een tekort. Hoeveel dat zal bedragen moet nog worden bekeken. Het loopt in de duizenden guldens. Maar volgend jaar zal alles op een andere wijze worden gere geld. Ik hoop volgend jaar een Bemito te organiseren, in een andere periode, maar dan wel met de volle medewerking van de Beverwijkse middenstand, in casu het Stadscentrum. Want zoals het nu is ge gaan kan natuurlijk niet goed worden ge praat”. ders kwamen naar mij toe en verklaar den volgend jaar opnieuw op de Bemito te willen komen. Dat zegt toch wel iets dacht ik”. Bemito 1972 zal in het uiterste geval weer in de sporthal kunnen worden geor ganiseerd, maar dan wel met losse ten ten rondom de hal, aldus de heer Hirsch feld. „Dit is een sporthal en geen beurs hal. Het is hier gewoon te klein”. Een grotere EEG met nog meer aparte regelingen voor een nog groter aantal le den creëert een onhandelbaar monstrum, daar zijn de belanghebbenden in Neder land, West-Duitsland en België het in elk geval wel over eens. assisteerd werd door rector Th. bruggen uit Ijmuiden en van de Geijn, rector van gymnasium. Het dameskoor van de kerk, onder leiding van pater G. Janssen, zong onder meer de liederen „Blijf mij nabij, Niemand leeft voor zichzelf” en „U zij de Glorie!” Na de Requiemmis werd het stoffelijk overschot naar buiten gedragen, terwijl het „In Paradisum” werd gezongen. In de aula van de begraafplaats Duin hof vormde het Rode Kruis Korps, waar van de overledene gedurende vele jaren een actief lid is geweest, de dodenwacht bij de met talrijke bloemstukken bedekte baar. Ook hier had een korte dienst plaats, wel ke evenals in de kerk mede werd bij ge woond door representanten van de ge meenten van Haarlem af tot aan Heems kerk, door provinciale en gemeentelijke autoriteiten en de vele overigen met wie de overleden wethouder in zijn leven con tacten heeft onderhouden. Pater drs. J. van de Geijn benadrukte in zijn toespraak dat allen bij hun vertrek van de doden akker de opdracht hebben het werk van de overledene door te geven. Bij alle vraagstukken welke dit verschei den oproept blijft als vaststaand, dat de overledene een formidabel mens is ge weest, die nog velen gelukkig had kunnen maken dit heeft niet zo mogen zijn. In drukwekkend was zijn menselijk contact met de medemens, welke hij steeds har telijk en warm begrijpend tegemoet trad ook al was hij hard voor zich zelf. Wet houder J. van Leeuwen was geen boe ken- of bureauman; hij moest tussen de mensen zijn en werken en was op en top een modern mens, die men thans ten zeerste zal missen. Het was in deze toe spraak, dat werd ingegaan op een frase in het boek „Kort Amerikaans” van de auteur Jan Wolkers, waarin een jongen met de dood wordt geconfronteerd een geschiedenis, waarin de goede lezer de mens in zijn algemeenheid zal herkennen. Op de tonen van het „Ave Maria” ver lieten de aanwezigen de aula om de over ledene op zijn laatste gang te begeleiden. Om aan de ongelijkheid in pröduktie en produktiekosten het hoofd te kunnen bie den, zouden de Scandinavische landen toegelaten moeten worden onder voor waarden van compenserende heffingen ge durende een periode van vijf jaren, aldus de mening van de zeevisgroothandel in Nederland. in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - Ijmuiden Met eerdergenoemde dr. Meseck is de heer Gouda het overigens eens, dat een algemene visserijpolitiek in de grotere EEG alleen dan uitvoerbaar is, wanneer voor elk lid gelijke voorwaarden gelden als voor alle andere partners. Noorwegen en (in mindere mate) Dene marken zullen zeer zeker zoveel mogelijk profijt trachten te trekken uit bovenge noemde mogelijkheid. De toetreding tot de EEG door het Vere nigd Koninkrijk, Ierland, Denemarken en Noorwegen betekent in feite, dat er in de visserijsector van deze gemeenschap op nieuw wordt gestart met scheef getrokken concurrentieverhoudingen. De natuurlijke ligging van genoemde noordelijke landen ten opzichte van de vis gronden werkt al onmiddellijk in hun voor deel. Zij hebben het vanggebied om zo te zeggen „vlak bij huis” en zij kunnen hier door tegen een veel lagere kostprijs produ ceren dan de overige EEG-partners. Daar tegen te concurreren zal uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk zijn. De uitbreiding van de EEG van Zes tot Tien zal wat de visvoorziening betreft niet veel verandering brengen, daar mo menteel reeds geen quantitatieve invoer beperkingen gelden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5