Dodelijk Ook fusie tussen Willem II en NOAD is van de baan ongeval Jurriaans gordijnstoffen van duivenboden Vreselijk saaie Veel belangstelling voor middag op Wimbledon finale herenenkelspel NEWCOMBE EN SMITH STOEIDEN WAT MET HUN TEGENSTANDERS nieuw zonnige prijs softmeubel 898 van duivenboden van duivenboden Uitstekende prestaties in Helsinki Sijbrands dicht bij zege 5,95 p. meter Resultaten Wimbledon r M hoekbank ATLETIEK MCC begon rustig tegen Flamingo’s lih Of j ra Hr. UB I VRIJDAG 2 JULI 1971 17 eksklusieve dessins en kleuren 1 z losse kussens afdeling woningtextiel ged. oude gracht 108-110 natuurlijk bij haarlems grootste meubelshow - 4000 m2 in ribcord - diverse kleuren 3-zits en 2-zits ged. oude gracht 88-90-92 telefoon 025-31 3840 ged. oude gracht 88-90-92 telefoon 023-313840 zie onze etalages eksklusief I n nederland nieuwe materialen nieuwe vorm nieuwe zitmogelijkheden alweer bij OOR L I 1 n i ADVERTENTIE van L L 1 ADVERTENTIE ADVERTENTIE t 1 1 t (Van onze sportredactie) WIMBLEDON Zelden zullen de mensen, die gisteren weer voor grof geld toegang verkregen tot Wimbledons Centre Court, zich zo bekocht heb ben gevoeld. Wat anders een van de meest spectaculaire dagen van Wimble don pleegt te zijn, de dag van de halve finales by de heren, ontaardde im mers in een stomvervelend gebeuren, dat nog geen hele middag in beslag nam. In welgeteld drie uur werden twee tennissers zonder omwegen naar de slachtbank geleid: de vermaarde, 36-jarige Ken Rosewall, en de jonge Ame rikaan Tom Gorman. Van de eerste tot de laatste minuut van hun party waren zij volstrekt kansloos tegen respectievelijk John Newcombe, de titel houder, en Stan Smith, de man met de hardste service die ooit op Wimble don aanschouwd is. John Newcombe, de sterk verouderde tennis-playboy, die juist op Wimbledon vaak zeer sterk voor de dag komt. Hij wordt voor de finale als favoriet getipt tegen de Amerikaan Smith die de sluwheid van de Australiër moet zien te ondervangen met zijn verschrikkelijk harde service. Ben Jurriaans, die dit jaar (foto) onder meer de vijfde etappe van Olympia’s Ronde door Nederland won. meente Tilburg, dat bestond uit vier pun ten. De gemeente zou Willem II een schuld van 220.000 gulden moeten kwijtschelden, een jaarlijkse subsidie van een ton aan de nieuwe vereniging FC Tilburg geven, verder een eenmalige uitkering doen van 75.000 gulden om de aanloopkosten te dek ken en als vierde en laatste punt zou de gemeente Tilburg garant moeten staan voor de rente en aflossing van een lening door FC Tilburg te sluiten tot maximaal 300.000 gulden. aan te zien dat hij veel last had zijn blessure. Wanneer dit laatste voor de gemeente niet haalbaar zou zijn, stelde het plan als alternatief de subsidie van 100.000 gulden te verhogen met het bedrag dat nodig is voor rente en aflossing. De gemeente Tilburg deelde de FC Til burg donderdag mee dat men alle voor waarden accepteerde behalve het punt van de rente en aflossing van de lening tot maximaal drie ton omdat dit door over- heidsbeperkingen onmogelijk was. De gemeente Tilburg wilde wel praten over verhoging van de subsidie van 100.000 gulden mits de clubs vooraf een exploita tiebegroting wilden indienen en het club bestuur van de nieuwe vereniging het ver trouwen van het gemeentebestuur kon ver werven. De gemeente vroeg bovendien een plan waaruit zou blijken dat de FC Til burg een grotere rol voor de passieve re creatie zou gaan spelen dan Willem II en NOAD. Volgens de mening van Willem II ging de gemeente Tilburg niet ver genoeg. Wil lem II trok zich daarop terug uit de fusie en gaat nu door op basis van het sane ringsplan van de KNVB en de FBO. Wet houder De Grood van sportzaken in Til burg betreurde het ten zeerste dat de fusie niet door ging. „Er is nauwelijks verschil tussen hetgeen gevraagd werd en de ge meente wil geven”. Bij NOAD was men zeer verbaasd over de weigering van Willem II. Voorzitter Bolsius van NOAD vond het jammer dat de fusie niet doorgaat. „Het is voor NOAD onbegrijpelijk dat Willem II de zaak heeft laten afstuiten. De medewerking van de gemeente is optimaal. Wij moeten ons nu nog beraden over de nieuwe situatie”. (Van onze cricketmedewerker) LEIDSCHENDAM. De 19-jarige ama teur wielrenner Ben Jurriaans uit Amster dam is donderdagavond tijdens de vierde wedstrijd voor de wielerzesdaagse in Leid- schendam zo ernstig gevallen dat hij een uur later aan zijn verwondingen in de Ur- sula-kliniek in Wassenaar is overleden. AMSTELVEEN. Het MCC-elftal heeft tijdens de eerste dag van de twee daagse cricketontmoeting met de Flamin go’s op het terrein van VRA te Amstel veen de kat eerst eens rustig uit de boom gekeken. Hun eerste optreden bleef dan ook met een totaal van 160 enigszins be neden de verwachtingen. PAARDESPORT. De Italiaan Raimondo d’Inzeo heeft tijdens het internationale concours Hippique van Aken een zoge noemd knock out springconcours gewon nen. In de laatste ronde bleef d’Inzeo met Schockemöhle over. De Italiaan besliste dit duel in zijn voordeel. Het hoogtepunt was de 1500 meter, waar op vier lopers onder de grens van 3 min. en 40 sec. kwamen. Het nummer werd ge wonnen door de 23-jarige Fin Pekka Va- sala, die met 3.38.8 een nieuw nationaal record vestigde. Hij versloeg de Olym pische kampioen Kipchoge Keino, die een achterstand van 0.4 sec. had. De Engels man Peter Stewart (3.39.3) en de Ame rikaan Tom van Ruden (3.39.7) waren de twee andere lopers, die onder de 3.40.0 bleven. HELSINKI. Op de tweede dag van de wereldspelen in het Olympisch Stadion van Helsinki waar van 10 t.m. 15 augustus de Europese atletiekkampioenschappen worden gehouden, zjjn donderdagavond enkele voortreffelijke prestaties geleverd. Gorman: „Echt felle pijn voelde ik niet, maar ik had wel een stijf gevoel in mijn rug. Vooral als ik moest volleren en snel heen en weer lopen, werd ik belemmerd in mijn bewegingen.” Gorman was dan ook geen schaduw van de man die Laver enkele dagen eerder vernederde. Stan Smith: „Tom en ik zijn goede vrienden. Ik wist dus dat hij last had van zijn rug, maar dat maakte het voor mij niet zo veel gemakkelijker. Ik vond het erg moeilijk om me steeds optimaal te concentreren: als Tom pijn had, sloeg hij missers, maar op andere momenten kon hij opeens een ace slaan”. TILBURG. De ledenvergaderingen van NOAD en Willem II behoeven op 8 juli niet meer bijeen te komen om hun fiat te geven aan de fusie tussen de beide Tilburgse betalende voetbalclubs. Willem II heeft zich donderdag teruggetrokken omdat het zich niet kon verenigen met de financiële steun van de gemeente Tilburg. Willem II en NOAD hadden nadat vo rige week besloten was tot een voorlopige fusie en een contract getekend was, een financieel plan aangeboden aan de ge- Door die dominerende service werd het tennis als kijkspel volkomen verwoest. De heren Newcombe en Smith kleunden hun serviceballen zo verschrikkelijk hard over het net, dat hun tegenstanders doorgaans zelf niet aan retourneren toekwamen. En als de arme Rosewall en Gorman soms een zieltogend returnballetje mochten produ ceren, werd dat ding met een even harde volley aan het net onschadelijk gemaakt. Wat Newcombe en Smith lieten zien, was krachttennis van de onaantrekkelijkste soort. Natuurlijk mag hen niet worden kwalijk genomen dat zjj op deze manier hun sterkste wapen, de service, uitbuitten. Maar omdat Wimbledon bestaat bij de gratie van het publiek, moet toch gevreesd worden dat de mensen weg zullen blijven, als zij in de toekomst alleen maar dit power-play te zien krijgen. Vermoedelijk zal het echter nooit zo ver komen, want per slot van rekening blijft het een gave om zo ontstellend hard te kunnen serve ren: spelers als Okker, Rosewall en Richey zullen dat nooit onder de knie krijgen. Niemand had overigens verwacht dat Rosewall, de drievoudige Wimbledonfina- list, zo’n snelle afgang zou beleven. Vorig jaar bood Rosewall in de Wimbledonfinale veel meer tegenstand. In een langdurige vijf setspartij met oogstrelend tennis bleef Newcombe zijn negen jaar oudere tegen stander toen de baas. „Maar”, zegt New combe, „vandaag had ik veel meer zelf vertrouwen dan vorig jaar, want ik heb de afgelopen maanden tijd genoeg gehad om mijn zwakke punten bij te schaven. Bovendien vond ik het erg fijn dat ik in de halve finale kwam zonder veel publiciteit. De aandacht werd van mij afgeleid door allerlei andere grote partijen.” Newcombe was er kennelijk op gebrand om Rosewall met royale cijfers te ver slaan. Hij zal het zeker niet vergeten zijn dat Rosewall zich na de finale van het vo rige jaar nogal laatdunkend over zijn spel uitliet. Rosewall vindt Newcombe geen werkelijk grote speler: „Hij speelt nogal schools, maar hij heeft een geweldige ser vice en op Wimbledon speelt hij altijd goed." Rosewall toonde ook gisteren weer zijn weerzin toen hem gevraagd werd naar de „jonge generatie van tennissers.” „Wie zijn dat dan?” vroeg hij quasi- verbaasd. „Newcombe kun je daar niet toe rekenen, want die is er al zolang bij. En Gorman en Smith moeten zich nog waar maken. Gorman heeft nu van Laver ge wonnen, maar ik denk dat hij de volgende keren prompt van hem zal verliezen.” Newcombe schiep er duidelijk behagen in om de oude meester te laten zien dat hij wel degelijk een groot speler is. Hij speelde enorm geconcentreerd en zette Rosewall ook in diens eigen servicegames onder grote druk. Newcombe is dan ook wel degelijk een „complete” speler van grote klasse. Hij beheerst alle onderdelen van het spel. Gisteren hoefde hij eigenlijk alleen maar hard te serveren om Rosewall de stuipen op het lijf te jagen, maar hij kan nog veel meer: hij volleert en smasht voortreffelijk, kiest steeds de juiste posi tie en slaat oerdegelijke groundstrokes. Bovendien helpt zijn vechtersmentaliteit hem doorgaans snel over inzinkingen heen. Stand: 1. Sijbrands 14 punten, 2. Koe- perman en Andreiko 12, 4. Wiersma en Hisard 11, 6. Korchov 10, 7. Mostovoy en Smith 9, 9. Drost 8, 10. Faal 6, 11. Birman 5, 12. Ramcharan 2. Koeperman vormt dus geen bedreiging meer voor Sijbrands en ook wereldkam pioen Andreiko kan als uitgeschakeld wor den beschouwd nu hij in de negende ronde de punten moest delen met Harm Wiers ma. In een eindspel met weinig variatie werd al spoedig tot remise besloten. Dat de Amerikaan Smith zou winnen van Frank Drost strookte niet met de ver wachtingen, evenmin als de puntendeling, die Ramcharan bereikte tegen de sterke Fransman Hisard. Korchow en Mostovoy straften zwak eindspel van respectievelijk Bimman en Faal vakkundig af. In de hoofdgroep werd de Russische jeugdspeler Nicolai Metsjanski toernooi- winnaar. Hij speelde in de negende ronde remise tegen de laag geklasseerde Bras- camp. Negende ronde: Eregroep: Wiersma (Ned)Andreiko (Rus) 1-1, Faal (Gambia)Mostovoy Fra) 1-1, Birnman (VS)Korchow (Rus) 0-2, Drost (Ned)Smith (VS) 0-2, Ramcharan Niettemin maakte Smith in de kortste keren een einde aan het duel: 6-3, 8-6 en 6-2. Met grote nieuwsgierigheid wordt de AustralischAmerikaanse finale tussen Newcombe en Smith, die morgen plaats vindt en op de televisie wordt uitgezon den, tegemoet gezien. Iedereen vraagt zich af wat het antwoord van Newcombe zal zijn op de ongelofelijk harde service van Smith. Bovendien zal Smith (die New combe onlangs op Queen’s club klopte) eindelijk antwoord moeten geven op de vraag of hij ook de andere onderdelen van het spel volledig onder de knie heeft. Sommigen twijfelen daaraan. Rosewall: „Voor mij is Newcombe favoriet. Smith lijkt mij achter in het veld minder vast. Maar iemand die zo goed serveert als Smith, is natuurlijk in geen enkele partij kansloos.” Betty Stöve en haar partner Ro bert Maud werden gisteren in de kwartfi nale van het gemengd dubbelspel uitge- D.ames dubbelspel, halve finales: Billie-Jean King/Rosemary Casals (VS) Gail Chanfreau/Franeoise Durr (Fr) 4-8, 6-4, 6-4: Margaret Court/Evonne Goolagong (Aus)Mary-Ann Curtis/Valerle Ziegenfuss (VS) 8-2, 6-4. HOOGEZAND-SAPPEMEER. De strijd in het zesde internationale damtoernooi van Hoogezand-Sappeneer is beslist. Maar niet op een manier als de organisatoren en de deelnemers zich dat hadden voorge steld. Nadat oud-wereldkampioen Isir Koeperman donderdagmorgen bij het oversteken van de Kerkstraat in Hooge- zand door een auto is geschept is de Rus voor het verdere gedeelte van het toernooi uitgeschakeld. Koeperman liep een her senschudding op en moest op medisch ad vies rust houden. Door het uitvallen van Koeperman is de nationale kampioen Ton Sijbrands nu vrijwel zeker van de eerste plaats want in overleg met het organisa tiecomité en de deelnemers is besloten de drie nog resterende partijen van Koeper man als remise te noteren. De MCC-batslieden hadden de grootste moeite met het voortreffelijke bowlen van Ernst Vriens, die in 25 overs ten koste van 44 runs vijf wickets veroverde. Ook „newcomer” Oostra, die in 12 overs 3 voor 21 nam oogstte succes. De Flamingo’s bracht het op hun beurt tot een totaal van 172, waarbij Jeroen Zweerts (42), Rijkens (18), Dick Klijn (21) en Dolf Oostra, die met 21 not out bleef, voor goede bijdragen zorgden. Het was echter wel opvallend, dat de meeste batslieden slechts korte tijd aan de wickets vertoefden. De slowbowlers Way (6 voor 71) en Pauncefort (3 voor 65) buit ten het gebrek aan voetenwerk van de Nederlandse batslieden uitstekend uit. Meestal werd een batsman na enige for se slagen te hebben geproduceerd in het verre veld gevangen, doordat men te bru taal werd, iets wat men tegen bowlers van dit formaat niet moet proberen. Het ongeluk gebeurde in de laatste ron de van de wedstrijd toen een achtjarig meisje te ver voorover boog vanaf de stoeprand op het moment dat het peloton op volle snelheid voorbij kwam. Ben Jur riaans sloeg tegen het wegdek en moest met ernstig hersenletsel naar de Ursula kliniek in Wassenaar worden vervoerd. Ook het meisje (Annelies Meeuwisse) moest met hersenletsel naar het zieken huis worden gebracht. De Haagse ama teur Habets, die over Jurriaans viel, werd licht gewond. Ben Jurriaans was een veel belovende amateur, die dit jaar zegevier de in de vijfde etappe van Olympia’s Ron de door Nederland. In 1970 won hij ruim twintig criteria. Vorig jaar legde Ben Jur riaans ook beslag op de eerste plaats in de wielerzesdaagse. De Amsterdammer voerde ook dit keer weer het algemene klassement aan. Ben Jurriaans was lid van de Acifit-ploeg. Heren-enkelspel, halve finales: Newcombe (Aus)—Rosewall (Aus) 6-1, 6-1, 6-3; Smith (VS)—Gorman (VS) 6-3, 8-6, 6-2. Gemengd dubbelspel, kwartfinales: McMillan/Dalton (Z.Afr/Aus), vierde ge plaatst, Koch/Bonicelli (Braz/Peru) 7-5, 6-2: Riessen/Court (VS/Aus)Collins/Apple- y (VS) 6-3, 6-2. 4e ronde: Frew McMillan (Z.Afr)/Judy Dalton (Aus)John Palsh/Sally Holdsworth (GB) 6-1, 6-1; Stöve/Maud (Ned/Aus)—Jean King/Davidson (VS/Aus) 8-9, 7-9; Casals/ Nastase (VS/Roe)Gourlay/Irvine (Aus/Rho) 6-3, 6-2. -W" v „John is momenteel geweldig in vorm. Hij miste werkelijk niets.” Omdat Rosewall geen moment de kans kreeg zijn eigen, op een virtuoze techniek gebaseerde spel te ontplooien, was het snel met hem ge beurd: na 80 minuten moest hij met be schamende cijfers (1-6, 1-6, 3-6) de kleed kamer opzoeken. Rosewall stelde later triest vast: „Mijn kansen om ooit nog eens Wimbledon te winnen, worden elk jaar kleiner.” Tom Gorman verging het in zijn halve eindstrijd tegen zijn landgenoot Stan Smith al niet veel beter. Maar Gorman kon gisteren althans nog een redelijk excuus aanvoeren: hij werd weer eens ge kweld door zijn rugblessure die hem in Amerika buiten de militaire dienst hield. Gorman had zijn rug de afgelopen dagen in lastige partijen te veel geforceerd. Voor de halve finale had de dokter hem een dag rust (zonder training) voorgeschre ven, maar het heeft Gorman niet mogen baten. Het was de Amerikaan vaak zich bewegend met een wat gekromde rug schakeld door King en Davidson (9-8, 9-7). WS&xlr i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17