ANNEMIEKE BOUMA WIL A-MEISJE WORDEN KNAU vraagt zich af: zo'n natuurtalent f Honkbalweek in cijfers Nederlands honkbal heeft zich beroofd van vakman Programma Opnieuw 4500 toeschouwers in Pim Mulier-stadion Vierde optreden Nederland liep van op een enorme teleurstelling uit - SPORTPROGRAMMA - „Hoe begeleiden wij Selectie voor Man Atletiektreffen Inhaalwedstrijd voor Schoten Europa-Amerika in Bonn Ajax wil niet naar Montevideo De zesde dag 18 19 VRIJDAG 2 JULI 1971 99 Nerveus Gemak Is r HONKBAL CRICKET nimnin b '.X: XX X illiw MiliM ^•- W V. (Van onze sportredactie) Annemieke Bouma met haar trainer Gerard Kamp. (Van onze honkbalmedewerker) (Van onze honkbalmedewerker) (Van onze honkbalmedewerker) a, HENK KNOL BONN. De atletiekwedstrijd tussen de ploegen van Europa en Amerika zal op 18 en 19 augustus, drie dagen na de Euro pese atletiekkampioenschappen in Helsinki in Bonn worden gehouden. HAARLEM Het vierde optreden van het Nederlandse honkbalteam in de Haar lemse honkbalweek is op een enorme te leurstelling uitgelopen. In de wedstrijd tegen de California Stags waarvan het publiek (4500 man) grote verwachtingen had kwam het Nederlands team niet tot grote daden. Starting-pitcher Nol Been- ders kende een moeilijke start en dat werd direct afgestraft met een homerun die goed was voor drie runs. Het Nederlands team kwam die klap niet te boven. Geroutineer de slagmensen gingen als kinderen voor 3 slag, enkelen keken naar de derde slag bal. Ook in het veld werd een niet al te beste prestaties geleverd, ondanks schitte rende vangballen van de gebroeders Maat. Beenders leek in de gelijkmakende in ning op zijn gemak, maar in de derde Stags-slagbeurt was het weer mis met de controle en gaven Robinson en Mills honk- slagen. Runs leverden die tikken echter niet op. In de vierde inning voorkwam een schitterend door Fred Beckers ingezet dub- gelspel verder onheil. In de eerste helft van de vijfde inning bracht Harry van de Vaart de spanning terug: zijn hoge tik Annemieke Bouma heeft een mooie tijd Voor zich. Zij zal nog drie en een half jaar A-meisje zijn en ze kan in die perio de vooral op sprintgebied nog veel leren. Voor een eventuele vijfkamp is dat ab soluut noodzakelijk. Zij heeft weinig snel heid in de benen, waardoor 200 meter en verspringen nog voor grote moeilijkheden zullen zorgen. Voorlopig gaat ze echter en kele dagen in „retraite” om zich in alle rust voor te bereiden op de Nederlandse kampioenschappen. „Daarna zal ik af en toe eens een wedstrijdje doen, want ik ga niet alles pakken wat er te pakken valt”. werd gemist in het Stags-binnenveld en door een foutieve aangooi van de Stags- catcher Hayes kwam hij op het tweede honk. Een knappe honkslag van Arnoud Blom deed Van de Vaart scoren (3-2). Dat geschiedde allemaal op het werpen van Jones die ogenblikkelijk werd ingezet, toen starting-pitcher Don Black een run tegen had gekregen. Jones hield ip de vier innings dat hij op de plaat stónd, Nederland moeiteloos HAARLEM. Schoten speelt zaterdag middag een inhaalwedstrijd tegen het Amsterdamse ABC dat nog de enige se rieuze bedreiger van koploper RAP is in de eerste klasse B. De wedstrijd wordt gespeeld op het honkbalveld aan het Bad- mintonpad en begint om drie uur. van de thuisplaat, de daarna ingekomen Lindsey (een inning) en Adrian Witt (twee innings) toonden de Nederlandse zwakte aan slag. De Stags kwamen in de vijfde in ning nog tot runs door twee honkslagen en drie fouten en Ron Renooy moest de in ning afmaken voor Beenders. Renooy moest in de zevende inning buigen voor verre klappen van Bill Joost (driehonkslag) en Don Lewis (tweehonkslag) die door een foutje van Roy van den Dungen Grono- vius twee runs opleverden (2-7). Carel de Eerste klasse B: SchotenABC Tweede klasse A: Rooswij kSpartaan LaakkwartierRCH (Van onze honkbalmedewerker) voor Nederland ongetwijfeld nederlagen opleveren, maar je kunt ook als trotse verliezer het veld verlaten. Dat was gis teren geenszins het geval. MONTEVIDEO. „We gaan onder geen beding naar Montevideo.” Ajax-penning- meester Timman liet er donderdagavond geen enkele twijfel over bestaan, dat het de Europa-cuphouder ernst is niet naar Uruquay te reizen voor het spelen van een der wedstrijden om de wereldbeker tegen Nacional. „We hebben dat er niet voor over. Er heerst daar een heel an der klimaat, we moeten lang acclimati seren en dat geeft een terugslag op de prestaties. Kijk maar naar AC Milan en Feijenoord. We kunnen beter verder voor uit kijken en ons richten op de nationale competitie om de strijd om de Europacup te behouden,” aldus Timman. Nacional liet donderdag in Montevideo weten definitief in de hoofdstad van Uru quay te willen spelen en niet in Londen (Wembley-stadion) zoals eerder was voor gesteld. Men heeft zelfs al een datum ge reserveerd: 12 oktober. ATLETIEK. De 26-jarige Japanner Keni- chi Ohtsuki zal deelnemen aan de inter nationale marathon van Enschede, annex Nederlands kampioenschap, die dit jaar 4 september wordt gehouden. Zijn beste tijd op de marathon is 2 uur 18 minuten 48,6 seconden. Derde klasse B: SEC—Hoofd dorp QuicR—'l HB Derde klasse Cs DVSTrekvogels DracntenLeeuwarden Tex TigersESCA Derde klasse D: SCR—CVV ABF—Holy ÜHS—Geldrop JekaDen Bosch Eerste klasse: HCC 3—Sparta Bl’daal—SSCC Hercules—De Krekel» VOC—Hermes DVS ‘t, P- ZATERDAG 3 JULI Hoofdklasse Rood en Wit—HHC 1 Excelsior—VRA ACC—HBS Het opspelen van Smeltzly tegen scheids rechters in de wedstrijd tegen Detroit heeft een aantal spelers echter aange grepen om dat ook te gaan doen. Uitgaan op 3 slag is niet fijn voor een slagman, een verkeerde beslissing van de hoofd scheidsrechter kan pijnlijk zijn voor een slagman, maar als die valt, dan moet een slagman niet met zijn hoofd blijven schud den maar op de volgende zwaaien met de knuppel. Het werkte totaal verkeerd donderdagavond. Hopelijk herstelt het Ne derlands team zich tijdens het weekeinde, wanneer het toernooi echt begint. Dan zal Ter sprake zal ook komen het trainings kamp, waarin de topatleten voor de Euro pese kampioenschappen voorbereid moeten worden. Joke van der Stelt, Miep van Beek en Mieke Sterk hebben nu al laten weten niets te voelen voor zo’n intensieve, naar Nederlandse begrippen ongebruike lijke sportweek op Papendal en ook An nemieke Bouma vindt de periode dat ze in Helsinki kan zijn lang genoeg. „Het is wel erg mooi in Papendal, maar het wordt met elkaar toch te lang. En ik wil ook nog naar een zeilkamp deze vakantie. Het gaat toch wel gauw vervelen als je de he le week alleen maar hoogspringen als ge spreksonderwerp hebt”. HAARLEM. Het Nederlands team heeft donderdagavond geen schijn van kans gekregen tegen het team uit Cali- fornië. Niet alleen faalde het beste deel van de Nederlandse slagploeg, bovendien werden in het veld af en toe de knul- ligste fouten gemaakt. Bovendien bleek het Nederlandse moreel ver beneden peil en werd eigen falen afgewenteld op de scheidsrechter. HAARLEM De voorzitter van de Jeugdcommissie van de Nederlandse Atletiek- unie. Joop van Drunen, kwam er vandaag aan te pas om het KNAU-bestuur mee te delen, dat Annemieke Bouma op het laatste moment besloten had promotie aan te vragen naar de A-meisjes, hetgeen als belangrijkste gevolg heeft, dat zü kan deel nemen aan de Nederlandse atletiekkampioenschappen, die dit weekeinde in Drachten worden gehouden. Na de geweldige hoogtesprongen van de afgelopen twee weken, kwamen er plotseling onverwachte perspectieven voor de Haarlemse atlete, die met 1.77 meter niet alleen op ongekende Nederlandse hoogte staat, maar zelfs in het buiten land haar gelijke niet zou kunnen vinden. Eigenlijk begon de drukte rond haar reeds afgelopen zondag, toen zjj voor de eerste maal boven de oude recordhoogte van 1.74 meter kwam. Vele goedbedoelende belangstellenden hebben haar week ongekend vol gemaakt. Zelf zegt ze: „Ik ben er helemaal niet aan gewend. In het begin is die drukte niet leuk. Woensdagavond was ik voor het eerst eens echt moe. Het springen ging dan ook slecht”. Reserve 1: Ajax 2Sparta 2 Schoten 2Celerltas 2 Vries wierp de achtste inning voor Neder land en dat werd een snelle inning. Daar door werd Apeidoornse Carel direct de fa voriet van het publiek. Te veel conclusies moeten echter niet getrokken worden uit de prestaties van De Vries: het is een goe de veelbelovende werper, maar hij kwam in op een moment dat zowel de Stags als hoofdscheidsrechter Fernandez een eind aan de wedstrijd wensten. Dan ontstaat direct een verlangen om te weten wiens schuld dat allemaal is. Er is geen schuldige! Er zijn wel oorzaken. Het Nederlandse honkbal heeft zich be roofd van een kundig manager en zocht een tussen-oplossing: Hal Smeltzly kwam voor enkele weken naar Nederland. Deze Amerikaan weet nog veel meer van honk bal dan welke Nederlander dan ook, maar trof het Nederlands team in mineur-stem- ming. Had hij meer tijd kunnen krijgen, dan had Smeltzly misschien nog wat kun nen bouwen, nu moest hij ervan maken wat er van te maken viel. Hij vecht voor zijn team wat hij kan. Dis cussieert zelfs met scheidsrechters over feitelijke beslissingen, om zijn team maar over de drempel te helpen. Het lukt niet. Smeltzly de schuld geven van het falen van het Nederlands team in de wedstrijd tegen de Stags is zeer oneerlijk. Men moet zelfs waardering hebben voor het feit dat hij zich heeft willen lenen voor een der gelijk experiment. Reserse 2 A: O VVO 2—PSV 2 Storks uNicols 2 Reserve 2 B: Neptunus 2Feijenoord 3 ZONDAG 4 JULI Eerste klasse B: CeleritasN eptunus Tweede klasse A: DSSVolewljckers W assenaarT YBB LijndenOnze Gezellen Tweede klasse B: BloemendaalTomsons Euro StarsTilburg Derde klasse A: F AKBosbokken (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Zaterdagmorgen wordt om half elf een extra-wedstrijd gespeeld in de zesde Haarlemse honkbalweek. Het betreft geen wedstrijd tussen de kundige teams die deelnemen, maar een wedstrijd tussen oud-internationals en persvertegen woordigers. De opbrengst van de wed strijd komt ten goede aan de honkbal-pro- paganda-vereniging De Kieviten. Vana vond valt vuurwerk te verwachten bij de wedstrijd DetroitSullivans. Zaterdagmiddag en avond volgen de halve finales waarna zondag 4 juli ’s mid dags de verliezersfinale plaatsvindt en ’s avonds de strijd om de eerste en twee de plaats wordt gespeeld. Het werd een 7-2 zege voor de Stags die een viertal werpers gebruikten. Ook in deze wedstrijd kwam duidelijk tot uiting dat ook de Stags zich degelijk voorberei den op de finale-wedstrijden die zaterdag beginnen. Nol Beenders kreeg het ver trouwen van manager Hal Smeltzly en zo’n opdracht is een uiterst moeilijke voor een jonge werper. Ruim 24 uur heeft zo’n jonge werper de tjjd om zich voor te be reiden. De omstandigheden waren ideaal voor honkbal, toen Beenders voor het eerst de heuvel betrad. Zijn eerste tegenstan der, Bill Havard, werd op schitterende wijze uitgevangen door Boudewjjn Maat, maar het werd al op die eerste slagman duidelijk dat er wat mankeerde aan de controle van Beenders. Robinson kreeg 4w„ Bill Mills volgde met een honkslag, waarna Will Wilkins met een homerun voor drie runs zorgde (3-0). Nederland kwam nog even terug in de tweede inning, toen Ha milton Richardson door een infield-hit op de honken gekomen, scoorde na honksla gen van Harry van de Vaart en Arnoud Blom (3-1). Van de Vaart scoort hier het tweede punt voor Nederland. Het gebeurt in een volkomen onbelangrijke jase van de strijd aangezien de Stags op dat moment al zeker waren van de zege. ging, toonde het ware moreel. In wiel- rennerskringen zou men zeggen: Neder land zag af. Volgens de persdienst van de stad Bonn heeft het bestuur van de Europese Atletiek Federatie tijdens een vergadering in Parijs besloten de organisatie van de wedstrijd aan de Duitse stad op te dragen. Of de ploegen inderdaad in het „Stadtpark Nord” tegenover elkaar komen te staan hangt volgens „Bonn” nu alleen nog af van de financiële besprekingen die reeds aan de gang zijn. GOLF. Nederland won te Ganton in de eerste ronde van groep een voor het toer nooi om het Europees golfkampioenschap voor landenteams dames met 4-3 van Schotland. Het werd 2-7 na een weinig interessan te wedstrijd, waarin de California Stags al in de eerste inning een 3-0 voorsprong namen door een homerun van Will Wil kins met twee man aan boord. Dat ge schiedde op het werpen van Nol Beenders. Hij moest in de vijfde inning van de plaat, toen zijn velders hem in de steek lieten. Ron Renooy nam het werpen over, moest nog twee runs toestaan, waarna Carel de Vries de laatste inning knap afmaakte. Bij het Nederlands team faalde practisch het gehele team aanvallend: alleen Harry van de Vaart en Arnoud Blom kwamen tot aanvaardbare prestaties .De stand in de Haarlemse honkbalweek luidt nu: Sul livans 3-6, Stags 4-4, USAFE 4-4, Detroit 3-2, Nederland 4-2. Reserve 2 B: Stories 2—UW 2 Stags: 3-0-0-0-2-0-2-0-x—7 Nederland: 0-l-0-0-l-0-0-0-0=2 Werpersresultaten: Stags: Black 4-0-3 (2 inn.), Jones 6-1-1 (4 inn.), Lindsey 1-0-1 (1 inn.), Witt 5-1-1 (2 inn.). Ne derland: Beenders 5-3-6 (4% inn.), Re nooy 4-1-2 (2’/s inn.). De Vries 2-0-0 (1 inn.). Fouten: Stags 3, Nederland 5. Homeruns: Stags: Wilkins (1). Slaggemiddelden: Stags: Mills .750, Ro binson, Wilkins, Lewis en Goldsberry .333, Joost .250. Nederland: Blom .667, Van der Vaart .500 (2 uit 4), Richard son en Van Breda .250. HAARLEM. De 7-2 nederlaag die het Nederlands team donderdagavond leed, heeft duidelijk aangetoond dat het nog steeds mis is met het Nederlandse top- honkbal. De nederlaag op zich is goed te begrijpen: de Stags vormen een sterke tegenstander. Sterker dan de ploegen die Bill Arce vorige jaren naar Nederland bracht. Vooral het krachthonkbal de homerun wordt nog meer gehanteerd door de Stags. Een nederlaag is dan ook zeer begrijpelijk. Alleen de manier, waar op die nederlaag ondergaan werd, toonde aan dat het met het Nederlands team volledig fout is. Zeer geroutineerde honk ballers gingen als kinderen voor drie slag op inderdaad zeer goede werpers, maar de manier waarop men op drie slag uit- Haar trainer Gerard Kamp: „Wat moet het dan wel niet worden, als ze zelf vindt dat het goed gaat”. Feit was dat ze op Papendal verschillende malen „afsprong” op een haast stuntelige manier. „Er valt nog veel te verbeteren”, zei bondstrainer Herman Hofstede dan ook lachend. Daar stond tegenover, dat de pogingen, waar bij Annemieke uit angst naar beneden kijkend met de handen de lat wegdrukte, vergeefse inspanningen bleven, die eigen lijk niet mogen voorkomen. „Ik ben soms gewoon bang voor die grote h oogte en voor de manier w'aarop ik terecht kom”, een gebrek aan routine, dat snel opgehe ven kan worden nu ze A-meisje gaat wor den en grotere wedstrijden kan gaan doen. ARNHEM. De KNMV zal naar de internationale motorzesdaagse die dit jaar van 20 tot en met 25 september op het eiland Man wordt gehouden, de volgende coureurs afvaardigen: Vaasteam: Jan van Beek (Zelhem), Arno Dreezen (Maastricht), Herman van Hoegee (Tienhoven) en Jan Tijhuis (Nijverdal); Terphyteam: Rudi Boom (Amsterdam), Gerrit Elbert (Hen- gelo/Ov), Wiebe van der Meulen (Appel scha), Frits Selling (Amsterdam), Dirk de Vos (Heliendoorn) en Henri Zijdemans (Den Haag). tief uit. Men heeft vertrouwen in de vast heid van haar karakter, ook al gezien het feit, dat zij tijdens belangrijke wedstrij den totaal onaangedaan blijft onder grote druk. In de vereniging Atmodes was men aanvankelijk nogal bevreesd voor een te snelle overgang naar de A-meisjes, van wege vroegere moeilijkheden met de KNAU en met landenploegen. Gerard Kamp: „Er is geen bond zonder rotzooi, maar in de KNAU is er veel verbeterd. Onder andere door ploegleider Hans Koo- men, die het voortreffelijk schijnt te doen. Zelfs voor een lang verblijf in Hel sinki zie ik weinig moeilijkheden, als hij en bijvoorbeeld Annemiekes moeder mee gaan”. Annemieke: „Mijn moeder is geen pro bleem. Van haar mag ik best mee”. Tweede klasse B: HazenkampK’land HCTIW—DVH Derde klasse A: MeteoorGeuzen Shell—Gouda SCHH—Blue Birds BosbokkenArrows Derde klasse B: Herons—Foresters HFC H’lem—HBC ’64 Wat.meerAlc. victr. Derde klasse C: DomstadHMS Derde klasse D: EBHC—LLC De ontwikkelingen deze week hebben elkaar in nerveus tempo gevolgd. Jour nalisten moesten te weten komen wie An nemieke Bouma was, officials kwamen interesse tonen, maar de belangrijkste vraag werd al gauw gesteld door het KNAU-bestuur bij monde van de heer Oskam: „Hoe begeleiden we een natuur talent zo, dat het behouden blijft en hoe besparen we Annemieke een terug val, zoals Mieke van Doom die op het ogenblik heeft”. Oskam is zo verstandig geweest in het geheel geen pressie uit te oefenen op de schijnbaar verlegen havo- leerlinge, die voor de keus stond óf „in te treden” in de topsportwreld óf het hoog springen als een aangename vrijetijdsbe steding te blijven zien. Hij zei slechts een plaatsje open te houden bij de Neder landse kampioenschappen en achtte be slissingen omtrent uitzending naar Hel sinki voorbarig. Aan doktoren en psychologen heeft men deze week advies gevraagd omtrent de eventuele schade die een 15-jarige kan oplopen door een voortijdige deelname aan senioren wedstrijden. Naast Annemie kes eigen wil („ik wil heel graag naar de Nederlandse kampioenschappen en naar Helsinki”) vielen ook deze adviezen posi- -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19