Ton was te veel voor rovers INFLATIE BEDREIGING VOOR MAATSCHAPPIJ regering kl Hoongelach voor huidig Surinaams bewind Bezuiniging SER-voorzitter drs. De Pous: 1 NW hoopt op generaal pardon van i Eskimokunst uit Canada Pi H.&J.Lamp WK terstal II I H I 1 PZEM-directeur bi betaald IN CANADA Koningin opende nieuw gebouw van de SER Belastingschuld van weduwe Ruim 3000 gastarbeiders zonder werkvergunning in Waterweggebied WILMA ZINGT Surinamecomité vierde „Dag van Onderdrukking” Rijpaard voor omstreden Vragen in Staten over kruitschepen „BOVEN WATER** x TERSTAL INTERIEURS MGR. SIMONIS BIJ DE PAUS Wie zegt dat een 36-delig Cannelee-Arzberg servies 364.45 kost, had GISTEREN gelijk. VANDAAG kost het nog maar 225.- compleet. H i I i EISEN 2. VR VRIJDAG 2 JULI 1971 (Van onze Haagse redactie) Barteljorisstraat 18 Haarlem- p Trein vertraging in Italië DEN HAAG Koningin Juliana heeft vanmorgen de officiële opening verricht van het nieuwe zeven verdiepingen tellende gebouw van de So- ciaal-Economische Raad in Den Haag. Onder de vele genodigden bevonden zich enkele ministers en de burgemeester van Den Haag mr. Marijnen. In zijn rede tijdens de buitengewone vergadering in de zeer fraaie raadzaal deelde de voorzitter van de SER, drs. J. W. dè Pous mee, de gelegenheid te gebruiken om de prestaties van de raad in het verleden en zijn nog grotere daden in de toekomst naar voren te brengen. Drs. De Pous wees hierbij op de circa 500 adviezen die door de raad en de bijna 2.000 adviezen die door de commissies in de afgelopen twintig SER-jaren uitgebracht zijn. fii 9 f z->z - X® a ah r WVVVIMWVVVWVVWIMWWVVWVVWVVVVVVVVVVW van IWVVVVVWVVVVVWVVVVVVWVIWVVVVVVWVWVVVVVVVI ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ter herdenking van de nu nog onder- r' 0 .-.i V Hofleverancier Deze vertegenwoordiger der studenten wenste ook een koppeling der militaire opleiding aan het onderwijs, opdat drei gende agressie gekeerd zal kunnen wor den. Geëist werd van de in Nederland EINDHOVEN. De Eindhovense politie heeft 12 jongemannen gearresteerd voor 31 inbraken die z\j van december vorig jaar af hebben gepleegd. Zjj roofden snoepgoed, sigaretten, radio's en sieraden uit wonin gen, scholen en kantines. Ingesloten zijn twee 20-jarige jongelui, een 18-jarige jongeman, een 31-jarige man en een 22-jarige man. De anderen werden weer vrijgelaten. Int met vrijgi kelin Amei vertr kaan: tegie reker meni kaan heel Noor Zuid- ben Kom, bel of schrijf om onze WK-documentatie. Tot slot werden allen opgeroepen mee te lopen in de demonstratieve optocht, die de vereniging „Ons Suriname” zaterdag middag vanaf 17.00 uur van het Frederiks- plein wil houden. Om acht uur ’s avonds is dan een feestavond in Krasnapolsky aan de Dam, waar ’s middags de demonstratie zal eindigen. Va ticaa vern klooi se C onde Drs. De Pous: „Wanneer In de periode dat de SER bestaat de ontwikkeling van de welvaart en de verdeling ervan wordt bezien, dan kunnen enkele opmerkelijke feiten worden geregistreerd. Het reële na tionale inkomen is sedert 1951 meer dan 2,5 maal zo groot geworden, vooral dank zij een produktiestijging van dezelfde orde van grootte”. „Verder is de omvang van de nieuwe woonmogelijkheden meer dan verdrievoudigd en het volume van de be drijfsinvesteringen ruim verviervoudigd”, aldus drs. De Pous. Prinses Margriet heeft donderdag de tentoonstelling „Eskimokunst uit Ca nada" geopend. Zij deed dit door een beeldje van een pinguin te onthullen. Op de foto: de prinses (rechts) in ge sprek met eskimo’s. De expositie is in Madurodam. De schuld, welke de weduwe had bij de belastingen, is door derden betaald, nadat, aldus de staatssecretaris, perspublikaties waarin de aangelegenheid onvolledig en eenzijdig belicht werden van de zaak mel ding hadden gemaakt. de man in kwestie moeilijkheden zou kun nen opleveren, te bezien of hij een werk vergunning zal verlenen”. De geho in di D( lijkt oud< heri: dat legd baai H kwi, dooi het ger ven (Vervolg van pagina 1) De gens op d le 01 „de keur trou teit te p gen door den. Haarlem - Wagenweg 13 en 15, Tel. 31 21 72 Hoek Houtplein, parkeergelegenheid voor de deur! international LID GOED WONËM Dit zijn verbitterde klachten van teleur gestelde Surinamers in Nederland, die don derdagavond onder auspiciën van het Su- rinamecomité in Amsterdam waren sa mengekomen om het feit te vieren dat honderd jaar geleden de slavernij in Suri name werd afgeschaft. Naar de bijeen- AMSTERDAM. „Honing Willem I gaf ons de vrijheid, dat is een pertinente leugen. Wij hebben die vrijheid afgedwon gen. Wij hebben nu nog steeds de onder drukking van de Nederlandse bedrijven. De Amerikaanse hoef ik eigenlijk niet te noemen, want die gangsters zitten overal. De bedrijven halen miljoenen uit ons land en laten gaten als werkeloosheid, armoede, honger en prostitutie voor ons achter. Eén grote materiële uitbuiting. Daarom is 1 juli geen dag van de vrijheid, maar van de wantoestanden”. „Degene die niet wil, zal door zijn volk wel gevonden worden”, werd gezegd. „De huidige regering van Suriname bestaat uit de slaven van nu. Ze zijn te zeer aan de grote buitenlandse bedrijven gebonden.” De nam gemei schoo zijde houdt nu a auton de ké daar wil s De akko< de V: van Deze rikaa wordi tie v elkan teken ter a ten schoo toe, i halen er m detail de r< duidt DEN HAAG De fiscus heeft het vor deringsrecht tot een bedrag van f 429,- jegens mevrouw A. Alewjjn-de Bok in Hooge Zwaluwe, weduwe van de in sep tember 1969 in Willemsdorp vermoorde benzinepompbediende waarover w(j be richtte laten vervallen. Het op het meubi lair van de weduwe gelegde beslag wordt opgeheven, aldus heeft de demissionaire staatssecretaris Grapperhaus van Finan ciën donderdag meegedeeld in zijn ant woord op vragen van het Kamerlid Wes- terterp (KVP). Door hun bekentenissen kwamen 27 in braken en diefstallen tot klaarheid. Zij vertoond een voorliefde voor kostuums en maakten daarvan voor een totale waarde van 26.000 gulden buit. Alleen in het Waterweggebied zijn er volgens een schatting van de Rotterdam se districtbestuurder van de NVV-metaal- bedrijfsbond P. Burgerjon twee en een half tot drie duizend buitenlanders zonder ver gunning. De vakbeweging, die dit pro bleem had zien aankomen, heeft er enke le weken geleden met minister Roolvink over gesproken. De volgende suggesties van het plan Wit- teveen zijn o.m. uitgelekt: Bezuiniging op bijstandsuitgaven door o.m. de werkingsduur van de werkloos heidswet met een half jaar te verlengen. Verhoging van de wegenbelasting met tenminste 2Oo/o. Verhoogd collegegeld tot 1000 gulden ook voor oudere dan vierdejaars stu denten. Verlaging van rijksstudietoelagen met 10%. Afremmen van waterstaatswerken. Drastische besnoeiing van subsidie, o.m. voor openluchtrecreatie en het toerisme. Afschaffing van subsidies (al of niet ge leidelijk) voor nieuwe sportaccommoda ties, voor het operagezelschap Forum, voor nieuwe dorpshuizen, voor ama teuristische kunst- en volkscultuur, voor vormingswerk. Vermindering van het aantal toneelge zelschappen en orkesten. Bezuiniging op sociale werkplaatsen. Groei maatschappelijke dienstverlening en club- en buurthuiswerk afremmen. Verdubbeling kleutergeld. Afschaffing taakuren voortgezet onder wijs. Heffing van dubbel schoolgeld voor het hele voortgezet onderwijs (Commissie- Nelissen wil dat alleen voor boven zes tienjarigen, die niet meer onder de leer plicht vallen). Vermindering van het personeelsaccres in het wetenschappelijk onderwijs. Bezuinigingen in sfeer van rijksgebou- wen. De commissie-Nelissen heeft deze lijst niet ongewijzigd overgenomen, maar er een keus uit gedaan en er nieuwe suggesties aan toegevoegd. Op basis van de bevin dingen van de commissie-Nelissen moet het nieuwe kabinet nu bezuinigingsbeslissingen gaan nemen. Het moet ons verontrusten, wanneer een crisis in het internationale monetaire be stel vooralsnog tot geen andere conclusie voert dan „laat maar zweven”, terwijl op nationaal niveau de sterk accelereren de kosten- en prijsstijgingen sommigen ook in ons land in vertwijfeling tot de uitspraak brengen: „Laat maar waaien, de wal zal het schip wel keren”, aldus drs. De Pous. De SER-voorzitter concludeerde tot slot dat een alternatieve maatschappij, die vanuit het grondvlak door confligerende en elkaar permanent bestrijdende groe pen moet worden opgetrokken, in een land waar straks 17 a 18 miljoen inwoners op elkaar wonen en waar de actieve be roepsbevolking zo’n honderd a tweehon derd percent of meer van de toeneming van haar inkomen ter wille van het be houd van welzijn en leefbaarheid moet af- UTRECHT. Het Italiaanse spoorweg personeel in het district Bolzano gaat van avond om negen uur voor 24 uur in sta king, aldus heeft de Nederlandse Spoor wegen meegedeeld. De staking houdt in dat geen treinverkeer mogelijk is via de Brenner-pas. Reizigers die via deze pas naar Italië reizen moeten rekening houden met een vertraging van 24 uur in het Oostenrijkse Innsbruck. Reizigers die met de Berglandexpress naar Italië reizen zul len met bussen worden vervoerd. der Burgerjon ging het om een „generaal pardon”. Als de „illegale” buitenlander bereid was aan bepaalde voorwaarden, zo als een medische keuring, te voldoen, zou hij alsnog een vergunning kunnen krij gen. Het ministerie van Sociale Zaken zegt, dat de heer Roolvink alleen „bereid is in-1 De Tilburgse politie heeft een bende, be staande uit twaalf Tilburgers en één Am sterdammer, in de leeftijd tussen 18 en 49 jaar, opgerold, waarvan de leden in wisselende combinaties tussen februari 1970 en mei van dit jaar in Tilburg op stap gingen om te roven en in te breken. Bij een fotozaak in Driebergen is in de nacht van woensdag op donderdag inge broken en voor ongeveer 11.000 gulden aan apparatuur ontvreemd. De daders zijn spoorloos. „Na twintig jaar SER is de situatie zo. dat er een drietal terreinen te onder scheiden zijn, waarop de raad zich in het verleden heeft bewogen en zich in de toe komst nog zal bewegen. Allereerst de structuur van de maatschappij, verder de sociaal-economische beleidsvorming en tenslotte de verdeling van de welvaart”, aldus de SER-voorzitter. Inrichting. In Nootdorp komt een zwak zinnigeninrichting met plaats voor 444 patiënten. De demissionaire staatssecre taris Kruisinga van Volksgezondheid heeft de Bossche stichting „Crayen- burch” toestemming gegeven om het be schikbare terrein alvast bouwrijp te maken om stagnatie bij de verdere uit voering van het project te voorkomen. „Tïi i vervanging. Dit complete 36-delige tafel-, thee- en ontbijt servies voor 6 personen bestaat uit: 6 platte borden, 6 diepe borden, 6 dess./ontbijtborden, 2 dekschalen, 1 sauskom, 1 vlees schotel, 1 slabak, 1 broodschaai, 1 botervloot, 2 vlees/zuur- schaaltjes, 1 theepot, 1 suikerpot, 1 melkkan en 6 kop-en-schotels. Alles bij elkaar niet 364.45, doch slechts 225,- Bij een inbraak in een apotheek zochten de dieven verdovende middelen bij elkaar, maar namen ten slotte slechts een geringe hoeveelheid voor eigen gebruik mee. Een 17-jarige uit Eindhoven, inmiddels als der tiende gearresteerd, die hun had gevraagd hem te beroven wanneer hij minstens honderdduizend gulden voor zijn baas naar de bank moest brengen, lieten zij ook met rust. Het bedrag was hen te groot en het risico te hoog, zeiden zij tegen de politie. Vertrouwend op het „generaal par don” had het bestuur van de NVV-bond zijn kader aangeraden voor „boven water gekomen” buitenlanders een vergunning aan te vragen. „Maar dat is direct al bjj het eerste geval dat zich voordeed, mis gelopen”, aldus de heer Burgerjon. De ka derleden hebben nu het advies gekregen geen vergunningaanvragen te stimuleren. De illegaal in onsland werkende buiten landers vormen een groot probleem. De heer Burgerjon wijst er op dat hun huis vesting vaak een „erbarmelijke zaak” is omdat zij ondergedoken moeten leven. Ook de volksgezondheid is in het geding. Zij komen namelijk ons land binnen zonder medisch gekeurd te zijn. Er komen nog al eens gevallen van tbc en dergelijke ziekte» bij hen voor”. Reden dat zij geen vergunning vragen liggen in hun verleden waardoor zij niet voor toelating in aanmerking komen. Die redenen kunnen politieke, maar ook cri minele zijn, aldus deze NVV-bestuurder. Hun juridische en sociale positie is uiterst zwak, zo schreef mr. A. J. Swart, medewerker aan de Amsterdamse univer- siteit, onlangs in het blad „Delikt en de- linkwent”. De Nederlandse regering wil de stroom van vreemdelingen volgens hem indammen om drie redenen: een soepe ler toelatingsbeleid dan dat van de andere Westeuropese landen zou een toevloed van in die landen ongewenste vreemdelingen teweeg brengen; Nederland wil zijn eigen arbeidsmarkt beschermen en wil de overbevolking niet erger maken. Zeehondjes. In het Texels Natuurhistorisch Museum zijn twee zeehondjes geboren. Daags na elkaar baarden de 18-jarige Phoca en de 13-jarige Robby de diertjes. De geboorte van een zeehond in ge vangenschap is een zeldzame gebeurte nis. In Nederland schijnt zoiets alleen één keer in Artis te zijn voorgekomen. De moederdieren kwamen respectieve lijk drie dagen en enkele maanden na hun geboorte in het museum. Phoca (Van onze correspondent) VLISSINGEN. De afgelopen dagen hebben personeelsleden van de Provin ciale Zeeuwse Energiemaatschappij verspreid over de gehele provincie akties ondernomen om duidelijk te ma- kan, dat zij positief staan ten opzichte van de nu met ziekteverlof zijnde PZEM-direkteur ir. T. Bogerd. Het gaat daarbij met name om een anonieme geldinzameling, die tot doel heeft de direkteur voor zijn verjaardag op 8 juli een geschenk aan te bieden. Dat zou dan een rijpaard moeten zijn. Een aantal personeelsleden hoe veel is niet duidelijk is niet gelukkig met de mening van de vakorganisaties, die zich hebben uitgesproken voor het vertrek van ir. Bogerd. Zoals bekend is zou ir. Bogerd na zijn ziekteverlof ontslag krijgen in ver band met het feit dat hij verantwoor delijk zou zijn voor „verschrijvingen” in de boekhouding van de PZEM voor de bouw van zijn tweede riante woning. De rijksrecherche, die in opdracht van de Middelburgse officier van Justi tie een onderzoek instelt naar de PZEM-kwestie is nog bezig met de bestudering van de stukken over deze zaak. Inspecteur Rood, die het onder zoek leidt, kon nog niet zeggen binnen welke termijn men het zal hebben af gerond. We hebben er nog wat voor u op de kop kunnen tikken. Laten we zeggen dat een speciaalzaak vaak een wit voetje heeft bij de fabrikant. Cannelee serviezen van Arzberg, in de originele fabrieksverpakkingen. Die laten we er rustig omzitten. U neemt ze mee, pakt thuis uit en u profiteert. Mankeert er iets aan? Geen probleem, u komt maar rustig terug en wij zorgen voor VATICAANSTAD, (Reuter). De paus heeft donderdag de bisschop van Rotter dam, mgr. Simonis, in particuliere au diëntie ontvangen. De bisschop had de paus na zijn benoeming nog niet ontmoet. De benoeming van mgr. Simonis tot bisschop veroorzaakte destijds onrust onder de progressieve rooms-katholieken in Ne derland omdat hij beschouwd werd als een aarts-conservatief die zich volledig stel de achter het pauselijke standpunt inzake het priestercelibaat. drukten werd op instigatie van een der aanwezigen één minuut stilte in acht ge nomen. Namens de Surinaamse studten was er een spreker, die niet alleen een retrospectieve beschouwing hield over de vooral economische wantoestanden van het Nederlandse rijksdeel, maar tevens een eisenpakket neerlegde. Tot dit pakket be horen onder meer: uitroeping van een on afhankelijke republiek Suriname; alle be langrijke industrieën, landbouwbedrijven van de slavendrijvers, nutsbedrijven, enz., nationaliseren; grond aan de boeren, kos teloze medische verzorging en onderwijs alsmede afschaffing van de kinderarbeid en stopzetting van feodale acties, zoals de Sticusa. MM In alle ven zoal nad: bela bedi werd destijds uitgehongerd aangetrof- fen op het strand van Schiermonnikoog, en Robby werd als zeehondje van drie maanden op de dijk bij Den Helder als lijder aan longworm aangetroffen. Vakantiebezoek. Prinses Margriet en haai echtgenoot, Pieter van Vollenhoven, zijn IK vandaag in Joegoslavië aangekomen als X gasten van de toeristenbond van Joego- slavië. Het wordt een vakantiebezoek xf maar de prinses en haar man zullen 3sg eerst een onderhoud hebben met presi dent Tito. komst waren ruim 100 Surinamers en sympathisanten gekomen. Vele sprekers spuiden hun gram over de misstanden in het rijksdeel. In één van de vertoonde films kwamen premier Lachman (hij werd door sprekers „Lachman van Oran je” genoemd) en minister van Financiën Radhakishun (minister van het bedrijfsle ven genoemd) tijdens een interview in beeld. Zij werden door de aanwezigen weggelachen en bestempeld als „leuge naars of volksmisleiders”. Een hoongelach ging op, toen de heer Lachman zei dat zijn regering uit idealisten bestond die het beste voor Suriname nastreefden. De mi nister van Financiën kreeg eenzelfde „toe juiching” toen hij vertelde dat hij door zijn bindingen met het zakenleven meer integer zijn functie kon uitoefenen dan in geval hij geen bindingen zou hebben. DEN HAAG. De ministers van Jus titie en Sociale Zaken zullen waarschijn lijk op korte termijn een beslissing nemen over de 18 Portugezen die woensdag door de Rotterdamse politie zijn aangehouden en waarover wjj gisteren berichtten. Dat heeft het ministerie van Sociale Zaken op vragen meegedeeld. De departementen voer overleg om tot een gezamenlijke beslissing te komen. De Portugezen, van we er inmiddels twee onder meldings plicht door de politie zijn vrijgelaten, wa ren in dienst van een koppelbaas al eni ge jaren zonder vergunning In ons land. De ministers zullen waarschijnlijk een voorzichtig standpunt innemen, zo zei een woordvoerder van het ministerie van So ciale Zaken. Nu de koppelbazen aan ban den zijn gelegd, zijn duizenden buiten landse arbeiders, die illegaal in Neder land verblijven, niet meer in staat om aan werk te komen. De minister heeft toen informeel een toe zegging gedaan waarover nu enige ondui delijkheid bestaat. Volgens districtbestuur- Confl goed, tuele gevai de b vang ■tanc dividuele gevallen, waarin terugkeer voor gevd demt kelijl WWV verblijvende Surinamers, dat ze teruggaan naar Suriname. Men wordt opgeroepen, zo spoedig mogelijk de terugreis te aanvaar den. Gehoopt wordt de intelligentia naar Suriname te krijgen. I staan, weinig kans van slagen biedt. Drs. De Pous sprak de wens uit dat het SER- gebouw tot in lengte van dagen mag gel den als symbool van de samenwerking van bedrijfsgenoten. De heer B. Roolvink bracht voor de laatste maal dit jaar in de functie van minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, namens de regering de geluk wensen over bij de opening. „Dit gebouw is niet alleen maar een nieuwe behuizing, het is ook een teken en een bevestiging van de belangrijke plaats die de raad in het Nederlandse sociaal-economische en staatkundige leven inneemt”, aldus minister Roolvink. De be windsman zei verder dat een adviserend orgaan als de SER tweeërlei houding kan aannemen. „Men kan afwachten wat de re gering voorstelt en daarop kritiek leveren, maar men kan ook meedenken en zelf met oplossingen komen. De SER heeft ge toond niet alleen kritiek te leveren, maar ook mee- en vooruit te denken. Niet het conflict, maar de harmonie was steeds het einddoel van de raad”, aldus de minister. Tot slot zei de minister dat de Sociaal- Economische Raad sterk de nadruk heeft gelegd Op het zoeken naar een synthese naar een evenwicht tussen de verschillen de krachten die in onze maatschappij werk zaam zijn. Drs. De Pous zei voorts: „De omvang van de inflatie heeft momenteel in de westerse wereld een zodanige omvang be reikt, dat zonder al te veel overdrijving kan worden gesteld, dat deze niet alleen de bekende nadelen als onrechtvaardige verschuivingen in de inkomens- en vermo gensverdeling, aantasting van de besparin gen en scheef trekken van de economische calculatie verscherpt, maar zelfs een rechtstreekse bedreiging van de maat schappelijke orde gaat vormen SCHIPHOL Wilma, het zangeresje uit Oudorp, is donderdagmiddag van Schiphol naar Toronto vertrokken om daar op te treden voor de Nederlandse kolonie. De nu 14 jaar oude Wilma Land- kroon gaat zaterdagavond zingen voor de Dutch Canadian Entertainment Club, die haar voor deze korte tournee heeft uitge nodigd, en vervolgens zal ze zondagmid dag in de openlucht optreden voor het radiostation CHIN in een populair pro gramma. Dinsdag keert Wilma in Ne derland terug. ZWOLLE. Het CPN-statenlid T. Stui- venberg heeft Gedeputeerde Staten van Overtfssei vragen gesteld over de muni- tieschepen die in het Zwarte Meer by Kampen liggen. De heer Stuivenberg vraagt, wat voor stappen G.S. denken te ondernemen om aan de volgens het staten lid gevaarlijke toestand een eind te maken. Ook heeft hij gevraagd, of de nodige ver gunningen voor het afmeren van munitie- schepen in het Zwarte Meer zijn verleend, Volgens de CPN-fractie in de Overijsselse staten vormen de schepen een bedreiging voor de natuurreservaten en moeten zij daarom verdwijnen. F

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2