Nixon over voorstel Bevrijdings front: ;el Schroot met geheimen maar Noord Vietnamese troef McGovern: tal Paus schrijft brief over kloosterleven Engeland vat Malta-crisis kalm op Twaalf pagina’s in New York Times uit Pentagon-rapport: voor Johnson zag De Gaulle als bedreiging de Amerikaanse Vietnam-politiek „Nu geen „Vredesplan positief excuus meer” onaanvaardbaar” Persconferentie guerrilla's in Moskou Britse soldaten F alkland-eilanden Alphenaar Brits-Agentijns akkoord over Dr. Timothy Leary in Zwitserland Drie omgekomen ruimtevaarders op eiland Man moeten feeën begroeten bijgezet gearresteerd fps WT Wf- VRIJDAG 2 JULI 1971 3 2 6,- I 30,- Ellsberg Commentaar Diem 30,- Speciale aanbiedingen KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 5,- TE KOOP GEVRAAGD voor onze relaties in Haarlem en omgeving i 4 (Van onze redacteur In Londen) (Van onze redacteur in Washington) ADVERTENTIE I KENNEMERLAND rgelui, e man zerden politie oor 31 5 jaar pgoed, i'onin- Platen cassette met de viool concerten van Brahms, Mendels sohn, Tschaikowsky, gespeeld door Jascha Heifetz. Rigoletto hoogtepunten met o.a. Joan Suntherland ■n zegt, i is in- ;r voor >u kun- werk- achten ïlkaar, eringe e. Een Is der- zraagd nstens s naar >k met en het litie. In het document zegt de paus verder dat alle soorten religieuze ordes een taak te vervullen hebben, zelfs de contemplatieve zoals de trappisten. Hij legt ook grote nadruk op de kuisheid, die volgens hem belangrijker is dan ooit nu de wereld wordt bedreigd door een „verwoestende erotiek.” De paus geeft toe dat „bepaalde uiter lijkheden” in het religieuze leven zijn ver ouderd en veranderd moeten worden maar herinnert de monniken en nonnen er aan dat zij hun eed voor Christus hebben afge legd en dat deze „totaal en onomkeer baar” is. Zijlweg 138 - Haarlem - Tel. 32 77 77 Privé 26 77 00 The Washington Post, dat erop wees dat de uitspraak van het Hof in wezen erop neerkwam dat de regering onvoldoende bewijs-materiaal heeft aangevoerd om de publikatie van het rapport te blokkeren. The „Boston Globe”, „The Washington Post”, en de overige 15 kranten kregen hun documenten niet van dr. Ellsberg, maar het is onduidelijk in hoeverre ze hun bronnen niet van hem kregen. In ver schillende gevallen werden de kranten door anonieme informanten opgebeld en gevraagd of zij belangstelling hadden voor de papieren, waarna ingewikkelde en geheime instrukties vólgden om ze op een bepaald punt af te halen. LONDEN. De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken Godber heeft gis teravond in het Lagerhuis gesproken over het verzoek van Malta’s nieuwe premier Dom Mintoff tot herziening van de in 1954 met Engeland afgesloten defensie- overeenkomst. „Internationale”. In Parijs is een „gaullis tische internationale” gesticht, die vol gens een door deze organisatie uitge geven communiqué aanhangers telt in verscheidene landen van de vijf conti nenten. In een memorandum, gedateerd 16 maart 1964, schreef de toenmalige minister van Defensie Robert McNamara aan president Johnson: „Hoewel De Gaulle niet duide lijk is over wat hij bedoelt, doelt hij ken nelijk niet alleen op een Zuid-Vietnam dat geen westelijke basis is of onderdeel van HAARLEM DEN HAAG DELFT en toe- ondui- estuur- sneraal ilander en, zo- oldoen, :n krij- le, be- i Am- 18 en ien in bruari irg op ireken. Minister van Justitie John Mitchell heeft inmiddels aangekondigd dat de uitspraak van het Hof niet betekent dat degenen die de documenten ter beschikking stelden van de pers en van anderen, niet vervolgd zullen worden. De paus zegt dat kuisheid, armoede en gehoorzaamheid voor de kloosterorden ook in de huidige tijd noodzakelijk blijven. De vernieuwing van het ordeleven vol gens het concilie moet een antwoord zijn op de onrust en onzekerheid die nu in ve le ordes heersen. Het document verwerpt „de onbeschaamdheid van bepaalde wille keurige transformaties, overdreven wan trouwen van het verleden en de mentali teit van buitensporige haast om zich aan te passen aan de diepgaande veranderin gen die onze tijd verontrusten” en waar door sommigen kloosters verouderd vin den. buiten- :m. De n huis- aak” is en. Ook ing. Zij zonder nog al ziektes Mevrouw Binh, de vertegenwoordig ster van het Zuidvietnamese Be vrijdingsfront, die gisteren het nieuwe vredesplan in Parijs bekendmaakte. Vaticaanstad )dpa en Reuter). In Va ticaanstad is gisteren een „apostolische vermaning” over de vernieuwing van het kloosterleven volgens het tweede Vaticaan se Concilie gepubliceerd. Het document is ondertekend op 29 juni. MAN, (AP) De Britse troepen die op het eiland Man zijn gelegerd, zullen moe ten salueren voor de feeën. De traditie op dit Britse eiland wil, dat er feetjes en elfjes wonen onder een brug in de weg tussen Douglas en Castletown. 1 zwak- .■oor 444 itssecre- mndheid Crayen- i het be vrij p te iere uit- tomen. 27 in- id. Zij ims en vaarde Deze analyse werd gemaakt in het nu niet meer geheime Vietnam-rapport van het Amerikaanse ministerie van Defensie, in een aflevering van „The Washington Post”, nadat het was vrijgegeven door een beslissing van het hooggerechtshof. „The New York Times” publiceerde gistermor gen twee afleveringen van de Pentagon serie, met een totaal van twaalf pagina’s aan analyses en illustraties. Zowel The New York Times als The Washington Post verschenen gisteren met hoofd-artikelen, commentariërend op de beslissing van het hooggerechtshof. The Times schreef: „De meerderheid van het hof heeft duidelijk erkend dat het feit dat regeringsfunktionarissen uit het verleden of zelfs de huidige in ver legenheid gebracht kunnen worden, on voldoende reden is om een verandering aan te brengen in wat rechter White om schreef als „de inderdaad buitengewone bescherming bij de grondwet tegen cen suur vooraf”. Wanneer eilandbewoners die brug pas seren nemen zij hun hoeden af uit res pect voor het kleine grut onder de brug. Het leger heeft nu besloten, dat de 500 soldaten van het 71ste Schotse pioniers- regiment, die op het eiland in een tenten kamp zijn ondergebracht, moeten salue ren. en haai ven, zijn men als 1 Joego- iebezoek i zullen ;t presi- Senator McGovern was van mening dat er nu geen enkel excuus meer is om de vijandigheden voort te zetten. Hij zei dat iedere Amerikaanse soldaat die vanaf van daag zou sneuvelen, wordt opgeofferd om de regering van president Thieu in het zadel te houden. The Times verbond aan de uitspraak van het Hof ook nog een vermaning aan het adres van de regering-Nixon: „de hui dige regering zou er goed aan doen om met veel meer zorgvuldigheid en begrip dan in het verleden, zich opnieuw te be zinnen op het fundamentele belang van de persoonlijke vrijheden voor het voortbe staan van de Amerikaanse democratie”. Minder lovend was het hoofdartikel van President Nixon en zijn adviseur, dr. Henry Kissinger, pleegden gistermorgen overleg onmiddellijk na het bekend wor den van de voorstellen. Dr. Kissinger is gisteravond vertrokken voor een reis naar vijf landen. Hij gaat onder meer naar Saigon en Parijs. LONDEN (AFP). Engeland en Ar gentinië hebben gisteren in Buenos Aires een akkoord getekend dat voorlopig de kwestie van de soevereinigiteit over de Falkland- eilanden „bevriest.” Deze eilan den zijn een Britse kolonie waarop Ar gentinië al 137 jaar aanspraak maakt. Op grond van het akkoord zal Argen tinië een regelmatige luchtverbinding tot stand brengen tussen Argentinië en de ei landen, die 500 kilometer van Argentinië verwijderd zijn. De Argentijnen zullen bo vendien de post-, telefoon- en telegraaf verbindingen onderhouden. Engeland belast zich met het onderhou den van een bootverbinding tussen Port Stanley, de hoofdstad van de Flaklandei- landen, en Argentinië. Hij doelde hiermee op dr. Daniel Ells berg, de voormalige medewerker van de ministeries van Defensie en Buitenlandse zaken die aan de samenstelling van het rapport meewerkte, en die verklaard heeft dat hij het is geweest die de documenten aan The New York Times verstrekte. storisch ’eboren. 8-jarige diertjes in ge- sbeurte- s alleen ekomen. ectieve- iden na Phoca ngetrof- nnikoog, ran drie dder als n. De Britse hoge commissaris in Malta bevindt zich op het ogenblik in Londen voor consultaties hierover. De verklaring van de minister wordt be schouwd als een bevestiging dat Malta niet eenzijdig een defensie-verdrag kan verbreken. Godber sprak de hoop uit dat Mintoff niet zo onverstandig zal zijn om onrede lijke eisen aan Engeland te stellen. De Britten zijn Malta welgezind wegens hun lange historische connecties met het eiland en de strategische belangrijkheid ervan, hoewel zij die, nu Mintof om meer geld vraagt, tracht te kleineren. Ze gooien het namelijk over de boeg van de NAVO voor wie Malta nu waarschijnlijk militair van groter gewicht is dan voor Engeland. Parkeermeters. De gemeenteraad van Pa rijs heeft het besluit genomen in het centrum van de stad parkeermeters te plaatsen. Het systeem van parkeer- schijven, dat tot dusver werd gehanteerd, is geen oplossing gebleken bij het we ren van langparkeerders. De reis was al voorbereid voor het be kend worden van de Vietcong-voorstellen. In Washington wordt aangenomen dat er geen officiële Amerikaanse reaktie op het plan zal zijn, voordat dr. Kissinger op 10 juli is teruggekeerd. Senator Hugh Scott, de leider van de republikeinse minderheid in de senaat, noemde de voorstellen van het Bevrij - dingsfront „historisch” en een bewijs dat het Amerikaanse Congres er geen goed aan deed om zelf een datum vast te stel len voor de terugrekking van de Ameri kaanse troepen uit Vietnam. Hij zei dat de voorgestelde terugtrekkingsdatum (per 31 december), die in wezen dezelfde is als die door het amendement van de senatoren McGovern en Hatfield werd voorgesteld, „misschien te vroeg is”, maar senator Scott zei dat de voorstellen een recht vaardiging zijn van het door president Nixon gevolgde beleid. Zijn collega, senator Mike Mansfield, de leider Van de democraten in de Senaat, zei dat de voorstellen in verband staan met de door president Nixon in de afge lopen maanden genomen initiatieven. De democratische senatoren Birch Bayh en George McGovern drongen er bij de president op aan om de voorstellen aan te nemen. Senator Bayh zei dat het al of niet ingaan op deze voorstellen een proef op de som is van Nixons Vietnam- beleid' inhoeverre dit beleid erop ge richt is om de oorlog in feite tot een eind te brengen en in hoeverre de Nixon-re- gering er meer in geïnteresseerd is om het regime van president Thieu in stand te houden. vragen zij niet en. Die >ok cri- xurder. itie is Swart, univer- en de- ing wil >ns hem soepe- andere oed van telingen 1 zijn i wil de Het rooms-katholieke kloosterleven is kwijnend door gebrek aan roepingen en doordat grote aantallen kloosterlingen uit het klooster treden omdat zij zich niet lan ger kunnen verenigen met het kloosterle ven of omdat zij wensen te trouwen. INTRODUCTIEPLAAT King College choir Cambridge Platen cassette met de piano concerten van Tschaikowsky, Rachmaninoff, Grieg, gespeeld door Arthur Rubinstein. 1 par- V-bond i water running t al bjj d, mis- De ka- jkregen lieren. MOSKOU, (Tass). De drie omgeko men Russische ruimtevaarders zijn gis teravond gecremeerd. De urnen met hun stoffelijke resten werden vervolgens over gebracht naar het gebouw van het rode leger in Moskou. De uitvaart vond vanmiddag plaats. De urnen werden bijgezet bij de muur van het Kremlin, aan het Rode Plein. Gistermiddag trok een lange rij zwijgen de mensen langs de drie ruimtevaarders, die in het centrale gebouw van het Rus sische leger in Moskou lagen opgebaard. In het midden lag Vladislav Volkov, met de twee gouden sterren aan een rode band voor de tweevoudige titel „Held van de Sovjet-Unie” op zijn rechterborst. Do- browolski’s mondhoeken waren omlaag getrokken en zijn oogleden samengeperst. Patsajev had hoog op zijn rechterwang een grote donkere vlek, blijkbaar een bloeduitstorting. Naast hen stonden de Russische lei ders: partijleider Brezjnev, premier Ko- sigin en president Podgorny en andere leden van het Russische politburo. De nieuwe voorstellen van Noord-Viet- nam op de Parijse conferentie worden al gemeen als zeer belangrijk beschouwd, of schoon de eerste reacties van Amerikaanse zijde zeer koel en sceptisch werden ge houden. Het „onaanvaardbaar” is op deze nu al jaren slepende conferentie bijna automatisch in gebruik gekomen, van bei de kanten trouwens, omdat men elkander daar geen duimbreed diplomatiek terrein wil schenken. De eigenlijke basis voor een definitief akkoord over de beëindigingsformule van de Vietnamese oorlog moet men ook niet van de Parijse conferentie verwachten. Deze dagelijkse bijeenkomst van Ame rikaanse en Vietnamese delegaties is ge worden tot een louter formele demonstra tie van het feit, dat men nog steeds met elkander wenst te praten. Veel méér be tekent deze conferentie niet. Wat er ech ter achter diplomatieke schermen gebeurt ten aanzien van eventuele voorzichtige, schoorvoetende bewegingen naar elkander toe, is op geen enkele manier te achter halen. Op zeker moment kan blijken dat er méér overeenstemming over bepaalde details van de vredesregeling is dan door de resultaten van de Parijse conferentie duidelijk werd gemaakt. porten van neutrale waarnemers en onder zoekcommissies hebben uitgewezen dat er geen gevallen van massale sterfte in de krijgsgevangenkampen voorkomen en dat de soberheid in voeding en kleding niet de overlevingskans aantast. Overigens zijn dat zeer fragmentarische en onvolledige waarnemingen geweest, waaruit nooit een totaal beeld kan worden afgeleid. Men mag echter aannemen dat de Amerikaan se inlichtingendienst die met de Zuidviet namese samenwerkt, wel enige zekerheid over het lot van de krijgsgevangenen heeft verkregen, want de Amerikaanse regering maakt kennelijk van haar kant eveneens een belangrijk punt van deze krijgsgevan genen in haar onderhandelingen over een eventueel akkoord. Zij moet dus weten dat het gros van de gevangenen nog te red den is door hun terugkeer conditioneel te stelten bij de eventuele afmars der troe pen uit Vietnam. Over het lot van de Vietnamese gevan genen in handen van de zuidelijke rege ring wordt niet gerept. Het is een benau wende vraag wat met deze „Vietcong-re- bellen” is gebeurd. Er wordt blijkbaar in Zuid-Vietnam niet veel verschil gemaakt tussen een Vietcongstrijder en een sol daat van de geregelde Noordvietnamese troepen. De verhoren en opsluiting van deze gevangenen hebben waarschijnlijk veel doden gekost. Het is nog niet zo lang geleden dat de persbureaus foto’s mochten publiceren van een Zuidvietnamese gene raal die eigenhandig een krijgsgevangene neerschoot. De kwestie van de „tijger- kooien”, die in Amerika veel opzien heeft gebaard, is nog zeer recent aan het dag licht gekomen. Maar Noord-Vietnam maakt van een terugkeer der krijgsgevan genen geen belangrijke factor in de on derhandelingen. De wat primitiever en la conieker levende Noord Vietnamees van het thuisfront is waarschijnlijk al verzoend met het idee dat alle gevangenen in Zuid- Vietnam als verloren moeten worden be schouwd. Voor de Amerikaanse openbare mening gevoed door de duizenden ge zinnen waarin man of zoon ontbreekt doch waar de hoop op terugkeer niet is vervlo gen is de Noordvietnamese troef, gis teren uitgespeeld, een allerbelangrijkst fa cet in de onderhandelingen. Een facet dat president Nixon terdege zal moeten ho noreren. OSLO (Reuter). Het Noorse mi nisterie van Defensie heeft het krante- bericht bevestigd dat archiefkasten met supergeheime NAVO-papieren „per ongeluk” als oud ijzer zijn verkocht. De koper heeft alle documenten terug gegeven. De zaak wordt onderzocht en de NAVO zal worden ingelicht over deze schending van de veiligheidsvoor schriften. in de inge- en aan s zijn Intussen moet de buitenwereld het doen met wat er van het Parijse overleg wordt vrijgegeven. Dat is nu, als laatste ontwik keling, de Vietnamese bereidheid om de Amerikaanse krijgsgevangenen te laten vertrekken tegelijk met de laatste Ameri kaanse troepen. De Noordvietnamese stra tegie op het diplomatieke front houdt sterk rekening met de Amerikaanse publieke mening, waardoor het lot van de Ameri kaanse krijgsgevangenen waarschijnlijk heel wat gunstiger is dan dat van de Noordvietnamese krijgsgevangenen in Zuid-Vietnam. De Noordvietnamezen heb ben blijkbaar al heel vroeg tijdens het conflict ingezien dat krijgsgevangenen een goede troefkaart zouden vormen bij even tuele onderhandelingen. Aan dode krijgs gevangenen heeft men niets. Vandaar, dat de behandeling van de Amerikaanse ge vangenen ondanks de zeer moeilijke om- «tandigheden waarin Noord-Vietnam ten gevolge van de verschrikkelijke bombar dementen is komen te verkeren, betrek kelijk gunstig kan worden genoemd. Rap- ^azvwvwwwvvvvvvvvv\a/vvvvvvvvvvwvvvvw\a/vvvvvvvvvvvvvvvvvv>a/vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv% VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXAAA/VVVXAAn/VVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV een bondgenootschap (posities die wij zou den kunnen aanvaarden), maar ook op de terugtrekking van alle buitenlandse mili taire hulp en in het bijzonder de algehele terugtrekking van de Verenigde Staten. Om op deze basis te onderhandelen, bete kent heel eenvoudig een communistische machts-overname in Zuid-Vietnam”. Zowel uit de door The New York Times gepubliceerde documenten als die uit The Washington Post, blijkt verder dat de Amerikaanse regering in het begin belang had bij het regime van de later vermoorde Zuidvietnamese president Ngo Dinh Diem, omdat het Diem was die zich verzette te gen de „vrije verkiezingen” van 1956, zo als voorgeschreven door de overeenkomst van Genève. Deze verkiezingen zouden volgens het rapport hebben geresulteerd in een overwinning voor de regering van Ho Tsji Minh. (Zoals bekend, liet Washington Gemaskerde guerrilla’s van het Ar gentijnse „Revolutionaire Volksleger" hebben een persconferentie gehouden waarin zij bekendmaakten welke stappen zij zullen nemen naar aan leiding van de anti-guerrillamaat- regelen van het regime in Buenos Aires. De guerrilla’s ontvoerden na afloop vijf journalisten en fotografen om de geheimhouding van de pers conferentie te verzekeren. het later na om president Diem op de hoogte te stellen van de machts-overname die door Zuidvietnamese generaals werd voorbereid, en die Diem en zijn broer Nhoe het leven kostte). (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON President Nixon heeft gezegd dat de voorstellen van de delegatie van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront in Parijs „zowel posi tieve als onaanvaardbare elementen bevatten”. Het uitgangspunt in Witte Huiskringen schijnt te zijn dat er in ieder geval nooit sprake kan zijn van een overeenkomst waarbij een com munistische regering zich van de macht verzekert in Saigon. WASHINGTON President Johnson en zjjn adviseurs zagen in het voorstel van president De Gaulle om Zuid-Vietnam te „neutraliseren” de dreiging van een dubbele vernedering voor de Verenigde Staten. In de eerste plaats was De Gaulles visie in strijd met het streven van Washington om wat het zag als „communistische expansie in Zuid-Vietnam een halt toe te roepen. In de tweede plaats zag het De Gaulles voor stel als een poging om de Franse invloed in Zuidoost-Azië te herstellen, om daarmee Frankrijks rol in de wereld te vergroten en te ontkomen aan de „hegemonie” van de Verenigde Staten”. SAN LUIS OBISCO (Reuter). Dr. Ti mothy Leary, bekend verdediger van het gebruik van drugs, is in Zwitserland gear resteerd. Dit is gisteren door de politie van San Luis Obisco, in Californië, mee gedeeld. Leary wordt door de politie van deze plaats gezocht. Hij ontsnapte daar onlangs uit de gevangenis waar hij een straf moest uitzitten wegens een veroordeling voor ge bruik van verdovende middelen. Men heeft de Zwitserse autoriteiten ver zocht Leary in arrest te houden hangende een verzoek om uitlevering. Woonhuizen, Flats, Bunga lows, enz. Inl.Kantoor o.g. te krijgsgevangenen. Ik geloof dat het een ernstige vergissing zou zijn om de krijgs gevangenen als pionn te gebruiken voor een terugtrekking van troepen”. De voorstellen zijn in feite acceptabeler voor de Senaat, te oordelen naar de door een meerderheid van de Senaat in de afgelopen maanden aangenomen voor stellen, dan voor de regering. Een van de faktoren die nu een rol zulten gaan spelen, is in hoeverre Washington bereid is de in september te houden presidentsverkie zingen in Vietnam te steunen. Want het steunen daarvan kan moeilijk samengaan met het onderhandelen in Parijs over de algehele terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. McGovern kondigde verder aan dat, wanneer het voorstel van het Front niet wordt aangenomen, hij zijn amendement en dat van senator Hatfield (waarbij de president gedwongen zou worden om de Amerikaanse troepen per 31 december van dit jaar terug te trekken), opnieuw voor een stemming zal indienen in de Senaat. De voorstellen van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront gaan op verschillende punten in tegen de door Washington in de afgelopen maanden geformuleerde politiek. Minister van Defensie, Melvin Laird, zei op 9 maart: „Ik wil waarschuwen tegen een regeling waarbij de geleidelijke terugtrekking van Amerikaanse troepen gekoppeld wordt aan de vrijlating van de

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3