Mannen in de verpleging M de seksualiteit Gehandicapten en Zonnebrillen-grillen Paella a la Paquita WOUW i «r dat vindt men nog een beetje vreemd a Vrouwelijkheden z 16 Geld I - FM gig yU'c ZATERDAG 3 JULI 1971 de 1 Lucht-mode Spruiten Graaff, sinds 1 april hoofd verplegings dienst van Utrechts Academisch Zieken huis. Want er wordt hem in zijn ken nissenkring bij herhaling gevraagd: wat doe jij nou eigenlijk? collegae-medici voor welke vreem de confrontaties de verzorgsters van gehandicapten soms geplaatst worden. Het komt nogal eens voor dat een ernstig gehandicapte haar vraagt, hem behulpzaam te zijn bij de masturbatie, of zelfs bij een coïtus ingeval van twee zeer ern stig gehandicapte huwelijkspart ners. EEN PROBLEEM dat zelden in de openbaarheid komt is de sek sualiteit van lichamelijk gehandi capten. Op een medisch congres in Het Dorp is het onlangs uitvoerig ter sprake gekomen. Dr. K. Hes linga, orthopedagoog en staflid van de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie, onthulde daar voor (Van een onzer redacteuren) Krijgen en houden (Van een medewerker) ANNEN IN DE VERPLEGING: daar wordt nog een beetje vreemd tegenaan gekeken. Niemand die dat beter weet dan de heer A. G. Eilandje r\MA EN OPA zijn terug I 1 van hun vroege vakantie in Spanje. Gezond, ge bruind. Zes weken zijn eigenlijk tekort. Terwijl ze vorig jaar drie maanden hadden overwinterd, en wij allemaal zaten te huive ren in de hufterige Hollandse kou. Drie maanden vonden ze te lang, zes weken tekort Maar met de elf pakken koffie die oma had meegesmokkeld naar Spanje zijn ze goed uitgekomen. i Trouw-dorp Erbij 1 3 I w- GASTON GOURMET lingen zwerven. Dan komen ae proble men naar voren, kunnen ze je aanklam pen. Dan zien ze ook geen pottekijker in je, maar de vent die met hen de ver- plegings- en arbeidsomstandigheden zo regelt dat alles optimaal functioneert. EN NA die fraaie belijdenis voegt hij er gelukkig met plezierige zelfspot aan toe: „Dat lukt niet altijd. Maar ga d’r ook maar es aanstaan in zo’n omvang rijk bedrijf”. De best denkbare verzor ging van de patiënt is alleen bereikbaar als de hele ziekenhuisorganisatie func tioneert op de best denkbare manier. ELF FLESSEN (goedkope, niet wat kwaliteit betreft) Franse of Spaanse cognac werden zichtbaar. En daar stond opa dan in zijn kleurige hemd en onderbroek. „Wat is dat nou?” zei DR. HESLINGA refereerde ook aan een onderzoek (met individuele inter views en gespreksgroepen gehandicap ten), in de afgelopen jaren uitgevoerd de douanier terwijl hij een stukje speelgoed (voor de kleinkinderen”) in de hand hield. EN OPA, die geen vliegtuig had willen kapen, die geen schietijzers bij zich had en die baalde van het zwa re koffers sjouwen was niet zo goed of hij moest de (ontdoken) invoer- belasting betalen. Tot de volgende overwintering zal hij zeker genoeg hebben aan dit voorraadje. ZIJ WAS GEEN ster in koken, maar ze had de kunst goed bij moe der in Andalusië afgekeken. Samen met haar op de markt kochten opa namelijk in jaar wachten echtscheiding DAT ILLUSTREERT wel hoe groot de nood is in de kringen der gehandi capten. Gespreksgroepen, zowel van me dewerkers (verzorgsters, verpleegsters, opvoeders) als van gehandicapten zou den hier wellicht heilzaam kunnen wer ken, meent dr. Heslinga. „Maar voor alsnog gaan onze gedachten primair uit naar een „technologische partner, zoals deze zijn gebruikt en beschreven door Masters Johnson”. VANOUDS ZIJN er dan nogal wat mannen werkzaam in de psychiatrie, omdat het daar vooral vroeger nog wel eens letterlijk om mankracht ging en verder is de laatste tijd in de arbeids- therapie een steeds ruimer werkterrein aan het ontstaan dat aansluit bij wat dan over het algemeen geacht wordt de mannelijke interessensfeer te zijn. STEWARDESSEN zijn tegenwoor dig niet alleen gastvrouwen maar ook vertegenwoordigsters van een stukje mode: geen luchtvaartmaat schappij laat haar stewardessen nog in strenge fantasieloze uniformkle- ding de lucht ingaan. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft zo juist weer iets nieuws voor de vliegende dames laten ontwer pen. Marie Claire meldt dat we de Belgische stewardessen binnenkort kunnen ontmoeten in jersey zomer jurkjes die tegen de winter verwis seld zullen worden voor pantalons rflet tunieken. Ontwerpster van de nieuwe (Havannakleurige) uniform- kleding is de 22-jarige Brusselse stlliste Jacqueline Bémé. DAT KAN betekenen dat het opname- beleid (afgezien van spoedgevallen) soms afgeremd moet worden. Ten slot te heeft het geen zin patiënten op te nemen die maar voor de helft verzorgd kunnen worden. Door verpleegsters die te zwaar belast zijn. De tegenwoordige intensieve medische behandelingen ma ken kortere opnemingstijden mogelijk. Dat is winst voor de patiënt, maar voor de verpleegkundige staf is de an dere kant van de medaille: een voort durende intensieve belasting. Even uit hijgen als de patiënt het ergste gehad heeft is er niet meer bij: dan ligt er al weer een ander in het bed. BETER DAN OPA, die bij terug komst in Nederland danig door de mand ging. Toekomstige luchtpira ten poogt men op de nationale lucht haven te ontdekken met behulp van een ingenieuze apparatuur, die bon ken ijzer (allerlei schiettuig) zicht baar moeten maken, maar voor klei ne dranksmokkelaars als opa blijft de getrainde neus van een douane man de beste detector. DE GRAAFF: De meeste mensen zien de verpleging nog te veel als een vak van wassen en spuiten. Zo ligt het helemaal niet. Zeker aan de technische kant is er voor een mannelijke ver pleegkundige een geweldige inbreng, mogelijk. Een man kan alle kanten op in dit vak. Hij kan hoofd van een af deling worden en zich dan helemaal uit leven in het leiding geven. Hij kan zich ook specialiseren in een bepaald vak, denk maar aan de anesthesie. En de apparatuur waarmee een moderne ope ratiekamer uitgerust is trekt ook vaak mannelijke verpleegkundigen bijzonder aan. EEN KARDINAAL punt voor de man in de verpleging: het geld. De Graaff: „Vraag jongens waarom er nog zo wei nig belangstelling voor de verpleging is en het antwoord is: u betaalt te weinig. Een Bemetel-jongeman. een jon gen met een opleiding in de metaal sector, heeft uitzicht op 18 a 24 dui zend gulden per jaar. Ze zeggen: dat kunt u niet bieden en in het algemeen is dat ook waar. Om financiële rede nen zien daarom op het ogenblik jon gens soms af van een loopbaan in de verplegingssector, terwijl ze er wèl in geïnteresseerd zijn. Voor meisjes blijkt dat nog altijd anders te liggen. Jongens die komen praten of sollicite ren vragen: wat is het salaris? Wat zijn de vakanties? Meisjes vragen: wat voor werk krijg ik? Op welke afdeling kom ik? En als ze de deur uitgaan moet je soms vragen: wil je niet weten wat je verdient? O ja, zeggen ze dan. TOT IN HET recente verleden is daarna onder invloed van maatschap pelijke factoren de ontwikkeling in een andere richting gegaan, maar de laat ste jaren zijn de mogelijkheden in het beroep voor de man snel groter ge worden en het ziet er naar uit dat dat door blijft gaan. pitalen vormt het mannelijke ele ment de ordebroeder, een niet te on derschatten aandeel. HET MOET ALLEMAAL nog groei en en dat heeft gewoon tijd nodig. Zoals in de medische sector de vrou welijke arts nogal eens op onbegrip stootte maar nu zo langzamerhand als iets heel normaals aanvaard wordt, zo moet in de verplegingssector nu gelei delijk de man, de verpleger aanvaard worden als een even normaal verschijn sel. Dat gebeurt ook en zelfs wie er van uit blijft gaan dat technische be roepen specifiek mannelijke zouden zijn en verzorgende beroepen specifiek vrou welijke, moet dat als een logische ontwikkeling zien. Want de apparatuur die bij de moderne verpleging te pas komt is iets waarvan vrouwen volgens de klassieke opvattingen horen te zeg gen: „doodgriezelig”. DE HEER De Graaff benadert het belang van meer mannen in de ver pleging van twee kanten. Natuurlijk is het van belang dat jongéns die zich tot de verpleegkunde aangetrokken voe len, daarin hun kansen vinden voor een voldoening gevend stuk persoon lijkheidsontplooiing. Maar daarnaast is dat ook voor het ziekenhuis heel be langrijk, want wat meer evenwicht tus sen de twee seksen in de personeels bezetting geeft een veel grotere stabi liteit. „Met enkel vrouwen is het moei lijk een organisatie op te bouwen”, zegt de heer De Graaff. „Zo heb je je hele opzet rond, zo gaan ze met een vriendje mee naar een andere stad of trouwen en je moet weer gaan schuiven en passen”. EVEN ZELDZAAM als vrouwelijke directieleden van grote ziekenhuizen, zijn mannelijke hoofden van de verple gingsdienst van zulke ziekenhuizen. Het SAZU loopt hier dus voorop in een aan de gang zijnde ontwikkeling en in dat opzicht de Amerikaanse toestanden vooruit, want daar zijn mannen in de verpleging nog zeldzaam. Toch sluit de nieuwe ontwikkeling die in Neder land aan de gang is aan bij historische toestanden. In de religieuze orden in zekere zin de bakermat van onze hos en oma: 1 stuk konijnerug (ongeveer 250 gr.), 2 kippepoten, 1 stukje var kensvlees (200 gr.) 6 Spaanse worst jes (te vergelijken met onze borrel- worstjes), 6 grote garnalen, 'h pond mosselen. Verder gebruikte Paquita: een kopje rijst per persoon, 2 papri ka’s, 4 tomaten, 2 uien, peper, zout, 2 kopjes water p.p. saffraan, 4 teen tjes knoflook, 4 lepels olijfolie (ge wone olie, boter of vet). Konijn en kip werden van het been ontdaan en in kleine stukjes ver deeld evenals het varkensvlees. De olie verwarmd in een grote platte pan (koekepan of nog beter een ech te paella-schotel) met twee oren. Hierin kip, konijn en vlees gebraden. Daarna fijngesnipperde ui en knof look erbij. Daarna één kopje rijst per persoon erin gefruit (saffraan erbij of de veel goedkopere colorante ad- ditivio, per kopje rijst twee kopjes water en vervolgens alles laten gaar worden op laag vuur in zo’n dertig tot vijfenveertig minuten. De schotel tenslotte voorzien van de in snippers gesneden paprika’s en tomaten en er een theelepel zout en een theelepel peper over strooien. In het laatste kwartier er de worstjes op leggen en in de laatste vijf minu ten de schoongewassen en verse mos selen over de schotel verdelen, tot dat de schelpen opengaan. Opdienen met stokbrood en een eenvoudige rode wijn. door een speciale commissie uit de Ne derlandse Vereniging voor Revalidatie. Een wat uitgebreider wetenschappelijk onderzoek is nu aan de gang en zal wellicht volgend jaar voltooid worden. Voor alles is nodig: betere voorlich ting der gehandicapten, onder andere door het verschaffen van visueel illu stratiemateriaal over gevarieerde seksuele omgangsmogelijkheden van ge handicapten. Tijdens het congres bleek dr. Heslinga (die in het jongste num mer van Medisch Contact d.d. 25 juni verslag over dit alles doet) dat men in Zweden in dezelfde richting denkt, zodat hij met zijn Zweedse collega’s kan af spreken, gezamenlijk deze oplos singen te concretiseren: „Nog maar al te vaak beschouwt men de gehandicap te medemens als een sekseloos wezen. Het congres in Het Dorp heeft in zijn discussies duidelijk gesteld, dat men er in ieder land bij de overheid op zal aandringen dat middelen beschikbaar komen om op doeltreffende wijze hulp te kunnen verlenen bij de huwelijks- en relatie-problematiek der gehandicap ten.” UIT SPANJE brachten ze een re cept mee, dat ik na toetsing en na het verhaal gehoord te hebben Pael la a la Paquita genoemd heb. belangstelling van de (voorna melijk jeugdige) bezoekers ging echter vooruit naar de zonne brillen die zich door hnn mo dieuze of hippe vormgeving onderscheidden. TWEE VAN DE origineelste monturen ztfn hierbij afge- beeld. Het ene heeft ovale gla zen van kunststof die opge hangen zijn aan een hippe klemband om het voorhoofd. Het andere model heeft een „vizier” van transparant ge kleurd plastic waarin ook de neus van de draagster is op genomen: ideaal volgens de fabrikant om verbranding en vervellen van het reukor gaan te voorkomen. De prijzen van deze „inne” modellen wa ren respectievelijk f 10,75 en f 15. dat (volgens Elle) „een eilandje” op twee passen van Saint Germain des Vrienden en familieleden komen en gaan of blijven logeren, haar huis is „de haven van de ontheemden”, een stukje van het verloren land. Melina heeft een nieuwe langspeelplaat ge maakt met chansons over de liefde en de ballingschap. Ze wijdt zich helemaal aan het chanson, treedt voor radio en tv op, prepareert zich voor elk optreden alsof het om een recital gaat. Melina: „Mijn voor naamste eigenschap is een Griekse eigenschap: ik heb geen gevoel voor eigendom. Vandaag leef ik in dit huis, morgen ergens anders, maar overval creëer ik mijn eigen sfeer.” Op de vraag hoe ze zichzelf over tien jaar ziet, zegt ze: „Ik ben jong. Alleen burgermensen maken zich bezorgd over de toekomst.” EEN VAN DE oplossingen: meer ver pleegkundigen. Meer meisjes, meer jongens die het verplegingsvak kiezen. De Graaff: „We zouden eigenlijk veel meer aan voorlichting moeten doen. Ook op middelbare scholen. Misschien zou dat iets zijn voor alle Utrechtse ziekenhuizen gezamenlijk. Of misschien zouden we ook gewoon met ons eigen ziekenhuis de boer op moeten gaan.” OP HET GEBIED van de zonnebril-excessen hebben we nu wel alles gehad (dachten w(j). Maar een speciale „Sun- glasses-Exposition”, een dezer dagen in Londen gehouden, be wees dat de fantasie van de ontwerpers der brilcouture nog lang niet uitgeput is. Niet min der dan 500 nieuwe modellen en varianten werden daar ge toond, van super-de-luxe tot heel eenvoudige. DUURSTE SPECIMEN was een met de hand gemaakt exemplaar van 24 karaats wit goud met „handgeslepen” optische glazen van een licht paarse,-„in de massa geverfde” tint, dat gegarandeerd een uni ca is en 856 pond sterling 6350) moest opbrengen. De DE HEER De Graaff is sinds 1 augustus 1969 aan het Academisch Zie kenhuis verbonden. Tot 1 april was IN PARIJS LEEFT de actrice Me lina Mercouri in een appartement, (volgens Elle) „een Grieks afstand Prés is. hij coördinerend hoofdverpleegkundige voor de afdelingen psychiatrie, neurolo gie en neurochirurgie, obstetrie en gy naecologie. Tweeëndertig jaar jong is hij nu hoofd van de hele verplegingsdienst (rond 800 verpleegkundigen) en zijn voornaamste probleem is een dubbel probleem: hoe krijg je ze, hoe houd je ze. Krijgen is al verschrikkelijk moei lijk; houden soms nog moeilijker. Be langrijk daarvoor is de sfeer, het werk klimaat. De heer De Graaff zegt: Het klinkt arrogant, maar je moet zorgen dat ze zich happy voelen en niet ondergaan in een anonieme massa. Je moet zorgen dat je weet wie wie is. En als je bij achthonderd mensen niet precies ieders naam weet, moeten ze in ieder geval de jouwe weten. Een coördinerend hoofdverpleegkundige moet niet achter zijn bureau zitten, maar langs de afde- MET MANNEN is het juist het te genovergestelde het geval. Je hoeft niet bang te zijn dat ze weglopen als ze zich gaan verloven. En afgemeten aan het kinderen krijgen zou je haast zeg gen dat er iets waars zit in de oude aanduiding van de man als vertegen woordiger van het sterke geslacht. Want noch het kinderen krijgen noch het vaderschap zelf benadeelt zijn werk prestaties. Meestal is ook al weer een kwestie van stabiliteit het tegen deel het geval. DE HEER ROBERT BOUVET, burgemeester van de Franse ge meente Novel in Hoog-Savoye, maakt van zijn dorp een tweede Las Vegas. Zonder veel omslag trouwt hij gelieven wanneer ze hun verhou ding om bepaalde redenen (zwan gerschap, echtscheiding van een der partners) snel gelegaliseerd willen zien. Volgens Paris Match loopt het aantal huwelijksvoltrekkingen op het dorp in de honderden per maand en zijn de voornaamste gegadigden Zwitsers. Die moeten hun eigen land drie voordat ze na een kunnen hertrouwen. Oefenen met een plastic baby.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16