V erblijfs vergunning voor Ralph Waver Kankervirus niet goed Ruzie tussen Westduitse ministers Schiller en Leber Adviezen milieudeskundigen onvoldoende gevolgd bij streekplan Noordzeekanaal Zomerweer r aktie’68 geïsoleerd in de VS „Luik was I i! dicht” ft Bezuinigingsplannen oorzaak Vereniging Sociale Geneeskunde: Nota gezonden In komende week: VANDAAG AGENDA pagina 8 IN ERBIJ: Verder in de krant 150 doden huursubisie Verruiming regeling voor aanvullende Japans mijnbedrijf vervuilde water: Vliegtuig gekaapt in Mexico in prijzenslag: 165 dollar voor Zelf kiezen tussen tuniekpak en japon uwu’rtzendburoheet Icelandic leidt HET WEER aan provincie en 19 gemeenten retourtje VS „Om eindbeslissing af te wachten" Lcj F ÏJw t r Ml ZATERDAG 3 JULI 1971 61e JAARGANG NUMMER 203 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Russische journalist: Het woord is aan... Sojoez lekte „Dom gezwets” Het Pentagon-rapport HooSdstad zoekt urinoir-sponsors Mannen in de verpleging Biennale der tapijtkunst markten thuis Acht rapporten Autobedrijf KONING N.V. Ekseptions Rick van der Linden: van alle Hoofdredactie: Jos. L. LodewQks E. Koning VLOERBROOD v. d. Vooren bakt ’t Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur In Rode-Kruisziekenhuis Beverwijk Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Italiaanse spoorstaking weer afgelast 2 3 3 4 6 8 8 9, 10, 11 23 23 22 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 105 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Weinig wind San Francisco, Ameri kaanse metropool met een Europees „gezicht” 1 l w t IJmuider Courant t Dom Helder Camara: jr (Van onze redacteur in Bonn) official dealer 11 Wie het geweld afwijst, moge be denken dat onrecht geweld is. TOKIO (DPA). Het Japanse mijn en hoogovenbedrijf Mitsoei heeft onge veer 660.000 gulden uitbetaald aan slacht offers van waterverontreiniging die door een niet meer geëxploiteerde zinkmijn van de firma werd veroorzaakt. Het geld ging naar 31 zieken of nabestaanden. Bloemstraat Showroom STATEN BOLWERK 3 (t.o. achteruitgang station) TEL. 312170 (dag. 9 - 19u. en zaterdag 12 - 18uJ. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Kerkdiensten Plaatselijk nieuws 4,5, Kunst Radio en tv Weerrapport Beeldverhalen Sport Economisch nieuws Scheepsberichten Luidsprekers Overwegend droog weer met zonnige perioden, maar vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. In het algemeen wei nig wind, maar in de middag aan de kust wind van zee. Minimum temperaturen omstreeks 11 gra den. Maximumtemperaturen van 20 tot 25 graden, maar aan de kust enkele graden lager. Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij 15141* 11001 Tot dusver is officieel nog niets in de Sovjet-Unie bekend gemaakt over de oor zaak van het ongeluk. Een commissie van onderzoek heeft nog geen rapport gepu bliceerd. DEN HAAG. Sinds 1 juli kunnen ook bewoners van bepaalde vóór 1960 gebouw de woningen voor aanvullende huursubsi die in aanmerking komen. Het gaat hierbij, aldus een mededeling van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, om woningen waar van de huurprijs, in het kader van de huur- harmonisatie, met een hoger percentage is verhoogd dan dat van de verplichte jaar lijkse huurverhoging (voor 1971 zeven per cent en voor volgende jaren zes percent). Voor de aanvullende huursubsidie komen zij in aanmerking, die een belastbaar jaar inkomen lager dan 17.000 hebben en hier van meer dan eenzesde of eenzevende deel aan huur betalen. Minister Schut had de ze verruiming van de regeling voor aan vullende huursubsidie toegezegd bij de parlementaire behandeling van het wets ontwerp inzake de huurharmonisatie. De staatssecretaris vindt het overigens onjuist te spreken van een voor Waver ongerechtvaardigde toestand. De rechtson zekerheid vloeit namelijk voort uit de door Waver zelf gekozen rechtsgang en het tij delijke karakter van de door de president van de Haagse rechtbank getroffen maat regel, aldus de bewindsman. Zij zou zich ook voordoen als tegen de beslissing géén beroep zou zijn aangetekend. Er zijn eisen tot schadevergoeding inge diend namens in totaal 514 zieken of na bestaanden. het zou Brandt kon voorkomen, dat andermaal ministers hun ontslag indienenden. Zes weken geleden verliet de minister van Fi nanciën Müller het kabinet. Zes weken geleden ook werd Karl Schil ler belast met de supervisie over alle fi nanciën en de economie van de Bonds republiek. Hij zegde nu al elke verdere medewerking op voor het geval zijn col lega’s hem en zijn nijver werkende amb tenaren nog langer zouden belasteren en dwarsbomen. (Van een onzer verslaggevers) leiding Leon Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine BERENDSEN EDISONSTRAAT 4 - IJMUIDEN M.I. Tectyleer-station ADVERTENTIES Na het vaststellen in 1968 van het streek plan voor het Noordzeekanaalgebied heeft een studiegroep van de Universiteit van Amsterdam een achttal rapporten opge steld, waarin onder meer informatie wordt verschaft over een aantal milieu-hygiëni- sche aspecten, waaraan naar het oordeel van de studiegroep onvoldoende gewicht is gegeven bij het opstellen en aanvaarden van het streekplan. Het doel van een en ander is te bewerkstelligen dat bet streek plan zo mogelijk zal worden herzien of dat bij de verdere uitwerking via bestem mingsplannen rekening zal worden gehou den met de verstrekte informatie. Het hoofdbestuur stelt zich geheel achter de conclusies en aanbevelingen der rapporten het stellen van normen terzake van lucht verontreiniging en de noodzaak van de groenzones. Het meent dat met deze rap porten ernstig rekening dient te worden gehouden. Het acht het noodzakelijk dat fouten en tekortkomingen in het streekplan op het gebied van de volksgezondheid alsnog wor den gecorrigeerd op basis van de normen en aanbevelingen die door deze studie groep zijn aangegeven. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Ons land komt geleidelijk aan de flank van een hogedrukgebied te liggen waarvan het centrum zich van de Noordzee naar Scandinavië verplaatst. Daardoor draait de wind naar het oosten. UTRECHT De voor vrijdagavond aangekondigde 24-uursstaking van perso neel van de Italiaanse spoorwegen in het district Bolzano is niet doorgegaan. Het treinverkeer van en naar Italië was nor maal. Sinds vorige week vrijdag is in Ita lië nu al drie keer een spoorwegstaking aangekondigd en vervolgens weer afgelast. Anderzijds in in Moskou vernomen dat de drie ruimtevaarders gestorven zijn aan embolie gasvorming of klonten in het bloed zoals duikers ondervinden wanneer zij te snel van grote diepte naar het wa teroppervlak stijgen. Waarschijnlijk is dat gebeurd toen het landingsdeel van de So joez zich afscheidde van een ander deel van het ruimteschip om in de dampkring terug te keren. 7 7 Op het Rode Plein in Moskou hebben duizenden Russen gisteren de laatste eer bewezen aan de drie omgekomen kosmonauten van de Sojoez-11. Een lange stoet mensen bracht de urnen met as naar de muur van het Kremlin. De foto toont de kosmonauten Teresjkova en Nikolajev met de twaalfjarige dochter Maria, van de omgekomen Georgi Dobrovolski. Een rechtbank veroordeelde Mitsoei tot de schadevergoeding wegens vervuiling van een rivier met cadmium en andere zware metalen. Tot dusver zijn 150 men sen gestorven en enige honderden ziek ge worden na gebruik van het water. BONN Een ruzie tussen de Westduitse ministers Schiller en Leber heeft deze week het Westduitse kabinet op zijn grondvesten doen wankelen. Alleen een vertwijfeld be roep van kanselier Willy Brandt heeft de homogeniteit in zijn links-liberale regering althans naar buiten nog weten te hand haven. Dit is het resultaat van een gedachten wisseling en een enquête gehouden on der de verplegenden in dit ziekenhuis. De enquête wees uit, dat geen overeenstem ming te verwachten was over een andere kleur dan wit. Zowel bij de japon als bij het tuniek pak behoren zogenoemde „geruisloze” schoenen. Het haar moet kort zijn, dan wel opgestoken worden. De muts is fa cultatief gesteld. Model en snit worden binnen ruime grenzen aan de keuze van de verplegenden overgelaten. STRANDVERWACHTING De wolkenvelden van de Noord zee lossen op. Zondag een meer noordoosten wind met wat drogere lucht waardoor geleidelijk meer zon. Temperatuur 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Hoge druk met in de komende dagen ’s zomers strand weer. MEXICOSTAD (DPA) Na een gedwon gen verblijf van ongeveer vijf uur in de Noordmexicaanse industriestad Monterrey, is een door een gewapende man en een vrouw gekaapt passagiersvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Bra- niff International opnieuw vertrokken, waarschijnlijk met bestemming Trinidad. De kapers hadden eerst de 103 passagiers laten uitstappen. De luchtvaartmaatschap pij had de kapers hiervoor een losgeld van 350.000 gulden overhandigd. DEN HAAG. Minister Polak van Jus titie heeft vrijdag, overeenkomstig het eenstemmig advies van de adviescommis sie voor vreemdelingenzaken, aan Ralph Waver een verblijfsvergunning verleend „om het hem mogelijk te maken de uit eindelijke beslissing inzake de overleve ring naar Amerika in ons land af te wach ten.” Eveneens overeenkomstig het advies van de commissie is het beroep van Waver op het vluchtelingenschap afgewezen, zo deelt het ministerie van Justitie mee. Het door de staat ingestelde beroep te gen de voorlopige rechterlijke beslissing inzake Ralph Waver is gericht op het ver krijgen van een uitspraak van de hogere rechter over de aard en de omvang van de verplichtingen welke krachtens het Navo- statusverdrag op Nederland rusten, de be voegdheid in deze van de president in kort geding en over andere vraagpunten die in de motivering van de beslissing worden genoemd. Dit deelt staatssecretaris Wiers ma van Justitie mee in antwoord op vra gen van de Tweede-Kamerleden mej. Ba- rendregt en de heer Roethof (beiden P.v.d.A.). Mr. Wiersma verklaart voorts dat tot het instellen van dit beroep de staat gehouden is „uit hoofde van zijn algemene rechts plicht tot en verantwoordelijkheid voor de juiste naleving van verdragen.” Tenslotte zou de onzekerheid waarin Wa ver verkeert slechts kunnen worden opge heven, als de regering de vrijheid zou heb ben thans te beslissen dat er geen ver plichting tot uitlevering meer zou bestaan. Mr. Wiersma meent deze vrijheid niet te bezitten. Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond HAARLEM. Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Sociale Geneeskunde is verontrust over het feit dat bij de opstelling en aanvaar ding van het streekplan voor het Noord zeekanaalgebied onvoldoende rekening is gehouden met rapporten en adviezen van deskundigen op het gebied van de milieu hygiëne. Dit zegt het bestuur in een nota over „Het betrekken van volksgezondheid- aspecten bij het ontwerpen van streekplan nen.” LONDEN (AFP). De drie Russische ruimtevaarders van de Sojoez-11 zijn om gekomen door embolie of door gebrek aan zuurstof. Volgens de gewoonlijk goed in gelichte correspondent in Moskou van het Britse blad „Evening News” de Rus Vic tor Louis, is het drietal gestikt. Een luik van het Russische ruimtevoertuig was niet goed gesloten. De drie kosmonauten waren al enkele da gen zeer vermoeid, zo meldt de „Evening News”. Nadat zij uit de Saljoet in de So joez waren gegaan voor de terugtocht bleek dat ze een document of belangrijk instrument hadden vergeten. Met grote moeite is dat vergeten voorwerp naar de Sojoez gehaald. Misschien heeft toen de nodige lichaamskracht ontbroken om de „sluis” goed te sluiten. 34, IJmuiden, Tel. Vechtstraat 2, Tel. Ook voor de komende week wijst de si tuatie op zomerweer. Er worden tempe raturen van ongeveer 25 graden ver wacht. BEVERWIJK. De verpleegsters en ziekenverzorgsters in het Rode Kruiszie kenhuis zullen in het vervolg voor hun uniform mogen kiezen tussen een witte japon, lengte tot op de knie en een tu niekpak van dezelfde kleur. NEW YORK (AP) De Icelandic Air lines wil met ingang van 1 augustus per sonen van 12 tot 29 jaar voor 165 dollar van Luxemburg naar New York vliegen en terug, of omgekeerd. Als de Amerikaanse regering dit goed keurt gaat de IJslandse maatschappij, die geen lid is van de I.A.T.A. daarmee het goedkoopste luchtvervoer aller tijden over de Atlantische Oceaan invoeren. Passagiers die een goedkoop retour wil len kopen hoeven, aldus de maatschappij, alleen maar hun paspoort te laten zien als bewijs dat de leeftijd klopt I Deze nota is toegezonden aan Gedepu teerde Staten en Provinciale Staten van Noord-Holland alsook aan burgemeester, wethouders en raadsleden van 19 gemeen ten in het Noordzeekanaalgebied. Het bestuur merkt in het algemeen op dat met de inhoud van rapporten van des kundigen op het gebied van de volksge zondheid zowel door planologen als door beleidsinstanties in hoge mate rekening dient te worden gehouden. Het afwijken van de volksgezondheid kan bij uitvoering van gemaakte plannen aanleiding geven tot zeer ernstige gevolgen. In de praktijk blijkt dat door de verantwoordelijke in stanties dikwijls onvoldoende rekening wordt gehouden met de volksgezondheids- aspecten. De aanleiding tot deze eerste werkelijke interne crisis sinds de vorming van het kabinet-Brandt is banaal genoeg. Georg Leber, de impulsieve minister van Verkeer, had uitlatingen van Schillers ministerie over de noodzaak van eën nieuwe eenheids- wegenbelasting „dom gezwets” genoemd. Schiller eiste hiervoor Lebers veront schuldigingen. Leber daarentegen verlang de een openlijke veroordeling van Schillers voor de belastinghervormingen verant woordelijke hoge ambtenaren. Dat een aanvankelijk in de Westduitse kranten nogal luchthartig opgevatte twist nu toch zoveel ernstiger en heftiger van aard blijkt te zijn, dat een man als minister Schiller er zijn zwaarste geschut bij in stelling bracht, moet worden herleid tot het feit, dat de socialistische ministers het in tegenstelling zoals werd verwacht, niet aan de stok kregen met hun liberale coali tiegenoten, maar juist onder elkaar. De laatste maanden blijkt bij sommige leden van het Westduitse kabinet in steeds mindere mate de wil aanwezig te zijn tot samenwerking, vooral niet tot coöperatie met de bezuinigingsplannen van prof. Schiller, waarmee de inflatie moet worden bestreden. De cadmiumverbinding, die in lichaam van de slachtoffers kwam, kalk aan de beenderen hebben onttrokken in een proces dat zich verder over vele ja ren uitstrekte. De ziekte veroorzaakte veel pijn en talrijke patiënten moeten voor de rest van hun leven in bed blijven. Een groep geleerden onder van dr. Elizabeth Priori en dr. Dmochovski van het MD Anderson-hospi- taal en tumorinstituut in Houston heeft het virus geïsoleerd uit een v-eefselcul- tuur met cellen van een kind dat kanker aan het lymfesysteem heeft en „Bur kitts’ ziekte” genoemd wordt. Er werd al lang vermoed dat bepaalde typen virussen een grote rol spelen bij sommige soorten kanker. HOUSTON, (Reuter) Amerikaanse geleerden hebben gisteren bekendge maakt dat zij voor de eerste maal een virus hebben geïsoleerd dat bij mensen kanker veroorzaakt. Het virus is van het type-c. Het is rond van vorm. y». '4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1