Resultaten zullen pas op 17 augustus bekend zijn VERKIEZINGEN Moeilijk plaatsbaar kabinet Overleg met communisten en radicalen Francois Mitterand kondigt socialistisch Frankrijk aan Veel Britse drinkgelegenheden op zondag potdicht KvanVEELEN Pentagon wil troepen sneller terugtrekken uit Zuid-Vietnam „Pubs” misschien langer geopend AMERIKAANSE „KUSTWACHT" i IN INDONESIË V» m S ut vliegtuigkapers in Engeland Volgens „Los Angeles Times”: Stockholm Symposium over leefmilieu in Diplomaten van VS naar Cairo Gedemilitariseerde zone in Vietnam gebombardeerd Levenslang voor ZATERDAG 3 JULI 1971 3 i V erkiezingssysteem Kritiek I ntimidatie Gedoemd (Van onze redacteur in Londen) Hogere prijzen Potdicht „Public House” EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Gesprek over heropening van het Suezkanaal LONDEN Nu Engeland zich in de richting van de EEG beweegt er moeten nog allerlei hindernissen worden overwonnen, voordat toetreding in kannen en kruiken is begint het hoe langer hoe meer continentaal te denken. Vandaar wellicht dat de Britse vereniging van gemeentelijke in stellingen op een desbetreffend onderzoek, dat de regering instelt, heeft gereageerd met het uiten van de wens dat de „pubs” in de toekomst van negen uur ’s morgens tot twee uur ’s nachts geopend zullen mogen zijn. TE KOOP GEVRAAGD voor onze relaties in Haarlem en omgeving 9 (Van onze redacteur in Parijs) ADVERTENTIE t s r Iedereen die een glas bier of iets anders KENNEMERLAND In het perspectief van die Kamerverkie zingen heeft Francois Mitterrand als de voornaamste voorman uit het niet-commu- nistische linkse kamp het offensief nu op dat gaullistische conservatisme geopend en zoals wij hem in Parijs beluisterden, hoeft Frankrijk over de zegevierende uit slag van die strijd zich al nauwelijks meer zorgen te maken. Het gaullisme dat zich, zo herinnerde Mitterrand, nu eveneens met de kleuren van het socialisme durft te tooien, is door zijn verleden en zjjn sociologische voe dingsbodem niettemin gedoemd fundamen teel conservatief te blijven. LONDEN, (Reuter). Het Britse Lager huis heeft in beginsel een wetsontwerp van de regering goedgekeurd om het kapen van een vliegtuig met levenslang te be straffen. Het wetsontwerp stelt Engelang in staat de Haagse Conventie ter bestrijding van vliegtuigkapingen te ratificeren. De con ventie is al door 65 landen getekend en door drie geratificeerd. Vooral de laatste heeft hard terugge vochten bij monde van haar vice-voorzit- ter Subchan. De belangrijkste campagne leider bij de Golkar was minister van Bui tenlandse Zaken Adam Malik, een van de weinige niet-militairen in de regering. Malik heeft de afgelopen twee maanden meer door Indonesië gereisd dan welke In donesische minister ooit eerder heeft ge daan. Overal waar hij kwam sprak hij tuur, de wetenschap en de derde wereld zullen in een groots opgezette landelijke campagne worden belicht. met simpele woorden, wat humor en zon der enige stemverheffing de mensen toe. Al improviserend sprak hij dan zo’n an derhalf tot twee uur over democratie, voor uitgang en de politiek van de „oude orde” die tot niets heeft geleid. Als de Golkar inderdaad de door haar zo vurig gewenste meerderheid in het par lement behaalt, dan is het voor een groot deel aan hem te danken. Bij een dergelijk succes zal Malik’s politieke ster dan ook sterk stijgen, al zegt hij zelf eigenlijk niets liever te willen dan gauw met pensioen te gaan, maar hij wordt deze maand pas 54. De „Golkar”-mensen zijn over het al gemeen optimistisch. Bij proefverkiezin gen die hier en daar zijn gehouden zijn soms percentages bereikt van 80 percent voor de Golkar. Ook de genoemde vereniging ijvert daar voor. bestelt moet zijn naam en adres in een dik politieboek schrijven. In Wales wordt door een plaatselijke stemming bepaald of de lokale pubs al of niet op zondag een paar uur open zul len zijn. In de meeste plaatsen zijn ze dicht. Nixon's adviseur voor nationale veilig heid Henri Kissinger is donderdagavond naar Saigon vertrokken om ter plaatse de mogelijkheden voor snellere terugtrekking te onderzoeken. Hij zal verder nagaan wel ke consequenties dit voor de algemene si tuatie zal hebben. „De legerleiding, aldus de „Times”, is „Het Amerikaanse ministerie van De fensie zal de veiligheidsmaatregelen gaan verscherpen om te voorkomen dat geheime documenten in het openbaar komen”. Dit zei gisteren de Amerikaanse minister van Defensie, Melvin Laird, kort voordat hij voor twee weken naar Japan en Zuid- Korea vertrok. De nieuwe veiligheidsbepalingen wor den genomen na de verwikkelingen ont staan door de dagbladpublikaties uit het geheime Pentagon-rapport over Vietnam. van mening dat pas na volledige terug trekking uit Vietnam kan worden begon nen aan de heropbouw van het moreel en de discipline in het Amerikaanse leger die door gebruik van verdovende middelen en rassenproblemen ernstig zijn ondermijnd. Zijlweg 138 - Haarlem - Tel. 32 77 77 Privé: 26 77 00 m- ing 6 zan het er- im- er- een zan zan iti- WASHINGTON, (Reuter). De Ame rikaanse diplomaten Bergus en Sterner gaan morgen naar Cairo om de Egyptische regering het Amerikaanse standpunt over te brengen wat betreft een heropening van het Suezkanaal. Zy zullen ook een voor lopige oplossing van het Arabisch-Israe- lische geschil bespreken. Volgens diplomatieke waarnemers gaat het om een nieuw en weloverwogen Ame rikaans initiatief om te trachten de diplo matieke impasse in het Midden-Oosten te doorbreken. Verwacht wordt, dat spoedig ook op deze wijze contact met Israel zal worden opge nomen. SAIGON (Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft bombardementen uitge voerd op luchtafweerstellingen in het noor delijk deel van de gedemilitariseerde zone in Vietnam. De acties „waren een antwoord op beschietingen van Amerikaanse toestel len die het zuidelijk deel van de zone bom bardeerden”, zo is in Saigon bekendge maakt. fl ipt een om lijk af aar ing en. jel- ’gel •di- □p- Het een het lad, tijd rij de is ge- 3od lijk rim ar- kel on- :ijn •ins de on- ne- oos rdt ins iti- dat eid. aat en- ■ui- sn- ian ge- rof. zou uw sus zelf zou de de rof. s n in- ide m- ard De lijk er- ilet (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA Voor het eerst in zestien jaar gaat het Indonesische volk vandaag naar de stembus. Het mogen dan in democratisch opzicht geen ideale verkiezingen zijn, maar over een paar weken heeft Indonesië dan in ieder geval weer een min of meer representatief parlement. MABKIEZEN/ZONKIESCHERM^N RDllUIKEN/LUXAPLCX JALOUZIEEN Een pub afkorting van Public House, ofwel openbare drinkgelegenheid is een typisch Engels verschijnsel en een meng sel tussen een bar en een café. Men kan in pubs behalve alcohol ook frisdranken krijgen en soms ook koffie. Er zijn al lang stemmen opgegaan om een deel van de pubs uitsluitend voor niet-alcoholische dranken te bestemmen, zodat ook gezin nen met kinderen daar kunnen verpozen. Men kan niet zeggen dat de nieuwe re gering van mr. Biesheuvel overal met veel gejuich is ontvangen. Het is dan ook een moeilijk plaatsbaar kabinet. Mr. Bies heuvel zei bij de presentatie van zijn mi- nisterslijst dan wel dat hij er geen be zwaar tegen zou hebben als men het „links georiënteerd en progressief” zou noemen, maar dat was een van die typische grapjes die hij nogal eens debiteert. Waar deze regering precies staat is net zo moeilijk te zeggen als waar de heer Biesheuvel zelf staat. Dat maakt het moeilijk voor zowel de behoudende als de vooruitstrevende vleugel in de confessionele partijen er zich in te herkennen. En de kiezer herkent er ook de programma’s der confessionele par tijen niet meer in. De anti-revolutionairen hebben op dit kabinet een stevige greep gekregen. Met hun twaalf Kamerzetels leveren zij maar even de premier, de minister van Sociale Zaken en die voor Ontwikkelingssamen werking. Dan schijnt ook de nieuwe mi nister van Economische Zaken prof. Lang- man nog een halve anti-revolutionair te zijn. Hij is tenminste van gereformeerden huize en kan het erg goed met Biesheuvel vinden. Maar de liberalen kunnen troost vinden in de gedachte dat de nieuwe DS’70-minister voor het Wetenschapsbeleid jhr. De Brauw tot voor kort nog lid was van de WD. Zo houdt de zaak zich in evenwicht. Of de bezetting van de sociaal-economi- sche driehoek, waarover Biesheuvel zo te vreden is, ook inderdaad zo sterk zal blij ken moet nog worden afgewacht. Het is nog zeer de vraag of drs. Boersma het op Sociale Zaken zal weten te klaren. Nie mand begrijpt goed hoe hij er met zijn linkse imago toe gekomen is zijn mede werking aan dit kabinet te geven. Het is duidelijk dat Boersma het vertrouwen van de vakbeweging moet terugwinnen dat zijn partijgenoot Roolvink met zijn loonwet nA/VVVVVVVVVVVVXAA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVtAAAAAAAAA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV>AfVVVVVVVVVV\A VWVVVVVVVV\A/VVVVVVVVV%AAAA#VVVVVVV>AA/VWVVVV»AA/*A/VVWVVV>A7VVVV>AA/VVVWVVVWVVVVVVVVVVVVVXA/ PARIJS Tijdens de eerste persconferentie die hij in zijn nieuwe kwaliteit als topman van de Franse Socialistische Partij in Parijs bijeen had geroepen, heeft Fran cois Mitterrand die van strijdlust leek te blaken voorspeld dat het socialisme in Frankrijk in 1978 definitief gevestigd zou kunnen worden. De Brit is dol op zijn „pub”, het meest populaire toevluchtsoord, dat een belang rijke sociale functie vervult, speciaal de „local”, het buurtcafé. Buren komen niet gauw bij elkaar op bezoek. Men ontmoet elkaar in de pub als algemene ontspan- nings- en verzamelplaats en men speelt er zijn werpspelletje, dart. Biljarten kan men er echter niet. Bijzonder aantrekkelijk zijn de oude lan delijke pubs, vol echte Engelse atmosfeer. De meeste pubs kennen echter ook een typisch Brits klasseonderscheid, omdat ze verdeeld zijn in twee ruimten, namelijk de goedkopere, vaak kale zogenaamde pu blieke bar voor het lagere volk en de weelderige salonbar voor de betere stan den. Sinds het begin van deze eeuw is Groot- Brittannië een deel van de ochtend en middag en het grootste deel van de zon dag drooggelegd. Vooral voor buitenlandse In Schotland sluiten de pubs al om ne gen uur ’s avonds en zyn ze op zondag potdicht. In dat land kan men op die dag voor een drankje alleen in hotels te recht, wanneer men tenminste kan aan tonen een bonafide reiziger te zijn, name lijk tenminste een afstand van vijf mijl (acht kilometer) te hebben afgelegd. Nu men auto’s bezit, betekent dat dat men even gauw naar een ander dan zijn eigen dorp of naar de dichtsbijzynde stad kan overwippen om iets te drinken. MlODIgNHA'gmsrRWTZT UMUtOni msw-him Na een overwinning van de linkse coali tie die hij voor de komende Kamerver kiezingen in 1973 zo niet eerder al vast in het vooruitzicht stelde, zal de vijf jarige zittingsperiode van het nieuwe par lement dan aan de ombouw van de hui dige kapitalistische naar een socialistische structuur kunnen worden besteed. Aan dit eerder ambitieuze actieprogram denkt Mit terrand intussen onmiddellijk te beginnen door de onderhandelingen met de commu nisten zowel als met de radicalen inten sief voort te zetten. De bedoeling is de grote lijnen, zo niet de details, van een toekomstig regerings programma op te stellen waarvoor dan een intensieve propaganda zal worden gevoerd, onderwerpen als het socialisme en de cul- heeft verspeeld. Maar of dat zal lukken hangt vooral af van de mate waarin dit nieuwe kabinet de vakbeweging tegemoet komt. Het laatste SER-advies over de loon- en prijspolitiek biedt wel mogelijkheden. Van dit kabinet mag in ieder geval een grotere dadendrang en een betere presen tatie van zijn beleid worden verwacht dan van het vertrekkende kabinet-De Jong. Mr. Biesheuvel is een man met grote be stuurlijke en politieke ervaring. Hij zal de Interne spanningen, die gezien de samen stelling onvermijdelijk in het kabinet zul len optreden, waarschijnlijk wel de baas kunnen. De vraag is alleen voor hoe lang. Dat is namelijk iets wat de nieuwe pre mier niet zelf in de hand heeft. Optimisten geloven dat de nieuwe re gering wel twee jaar zal meegaan. Tegen die tijd kunnen de spanningen in en rond het kabinet zelf zo groot zijn dat ook Bies heuvel het niet meer zal kunnen houden. Informateur Steenkamp heeft van de klip pen die Biesheuvel op zijn weg zal vinden, al een kleine indicatie gegeven. De bezuini- gingsmanies van DS’70 en VVD hangen de nieuwe premier nu al als een blok aan het been. Ze zullen veel weerstand oproepen en voor een geprikkelde stemming zorgen. Vroeg of laat komt aan die bezuinigings- woede toch een eind en moeten er onder druk van de oppositie en de linkervleugel van de KVP belastingen worden verhoogd om nieuwe taken mogelijk te maken. Het debuut van de regering-Biesheuvel, dat nog niet eens heeft plaatsgehad, wordt nu reeds door een kwalijk bijverschijnsel verduisterd: het uitlekken van het bezui nigingsplan van de commissie-Nelissen en de daaruit door de oppositie getrokken conclusie van „dubbel spel” verzwakt bij voorbaat het vertrouwen in de confessio nele oprechtheid, een verzwakking die haar invloed zal hebben op de verwach tingen waarmee het nieuwe kabinet wordt begroet. LOS ANGELES, (AP en ANP). Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft er bij president Nixon op aange drongen de terugtrekking van de troepen uit Zuid-Vietnam in een sneller tempo te laten verlopen dan aanvankelijk was voor voorgenomen. Dit meldde gisteren de „Los Angeles Times”. De „Times” schreef van welingelichte zyde in Washington te hebben vernomen dat de gezamenlijke chefs van staven voor het eerst hebben gevraagd om minder in plaats van meer manschappen in Vietnam. Op het ogenblik worden maandelijks 14.300 militairen uit Zuid-Vietnam terug getrokken, men schat dat de militaire lei ding dit aantal wil opvoeren tot 20.000 per maand. Een van de ernstigste beschuldigingen kwam van de kant van de „PSSI”, een Federatie van Socialistisch Georiënteerde moslims, waarvan een zegsman verklaar de dat de verkiezingscampagne van de „Sekber Golkar” hem deed denken aan het optreden van het Japanse bezettingsleger tijdens de oorlog. Zowel de „Nahdatul Ula- ma” (NU) de partij van islamitische schriftgeleerden, alsook de Islamitische partij „Parmoesi”, de jongere generatie van de nog steeds verboden „Masjoemi”, beschuldigen het regime van arrestaties van Mohammedaanse leiders. De samenstelling van dat parlement, en de lokale besturen die tegelijk worden ge kozen, ligt vandaag in handen van 58 mil joen kiesgerechtigden. Daarvan is de helft jonger dan 34 jaar. Net als bij ons in Nederland is men hier in Indonesië op 18-jarige leeftijd stemgerechtigd. Het huidige Indonesische bewind van pre sident Soeharto, die deze verkiezingen heeft uitgeschreven, heeft kosten noch moeite gespaard om zijn positie te kun nen handhaven. Daartoe is vorig jaar ok tober het gezamenlijk secretariaat van functionele groepen, opgericht dat als lijst vijf aan de verkiezingen deelneemt. Deze functionele groepen, kortweg „Golkar” genoemd, zeggen in feite geen politieke partij te zijn, maar als voornaamste doel de verdere opbouw van het land na te streven zonder dat energie verloren gaat met ideologische discussies en twisten tus sen de bestaande politieke partijen. De verkiezingscampagne werd geken merkt door beschuldigingen van verschei dene politieke partijen en kerkelijke lei ders aan het adres van „Golkar”, die zich aan intimidatie en geweldpleging zou heb ben schuldig gemaakt. Ook is melding ge maakt van arrestaties en incidenten die mensenlevens hebben gekost. Het gaat in totaal om 460 volksvertegen woordigers waarvan er 100 door de presi dent worden aangewezen en voornamelijk naar de militairen zullen gaan. Men kan er zeker van zijn dat dit allemaal Golkar- sympathisanten zijn. De Golkar hoeft in feite maar zo’n kleine 37 percent van de stemmen te veroveren voor een eenvoudi ge meerderheid in het nieuwe parlement, terwijl iedere andere partij zeker 64 per cent van de zetels zal moeten bemachti gen. De officiële uitslag wordt pas op 17 augustus, Indonesië’s nationale feestdag, door president Soeharto bekendgemaakt. Maar als alles goed gaat kan men woens dag al wel een vrij aardig beeld van de stemverhouding verwachten. Dan zullen namelijk praktisch alle stemmen op Java zijn geteld en Java vertegenwoordigt 62 percent van het hele Indonesische kiezers volk. Daarna zal Sumatra volgen terwijl de uitslagen uit de „buitengewesten”, zo als ze in de koloniale tijd werden ge noemd, nog wel enige weken op zich zul len laten wachten. Maar in feite gaat het om Java en Sumatra. Overigens stemmen de Papoea’s van West-Irian deze keer niet mee omdat die in 1968, tijdens de „Act of free Choice”, al hun negen vertegen woordigers in het centrale parlement heb ben gekozen. Die blijven gewoon zitten. Woonhuizen, Flats, Bunga lows, enz, Inl.Kantoor o.g. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. In de Zweedse hoofd stad heeft de afgelopen dagen een sym posium plaats gevonden waarbij parle mentariërs en milieu-experts de bestaande problematiek nader onder de loep hebben genomen. Uit zeventien landen waren 150 vertegenwoordigers gekomen. Eén van de belangrijkste lezingen werd gehouden door professor Barry Commoner van de Amerikaanse universiteit in St. Louis. Hij waarschuwde er voor dat een conflictsituatie zou kunnen ontstaan tij dens de internationale conferentie van de Verenigde Naties over het leefmilieu dat volgend jaar in Stockholm zal worden ge houden. „Normen die wij wensen te han teren zijn zeker niet acceptabel voor de ontwikkelingslanden, zei hij en begrijpelijk is dit ook wel”. Een verbetering van het leefmilieu door een verlaging van de levensstandaard is begrijpelijker wijze voor de landen van de derde wereld geen alternatief. Wij ver snellen momenteel alleen de milieuver vuiling in die landen, verklaarde prof. Commoner. Neem bijvoorbeeld de Verenig de Staten. Wij exporteren DDT naar een serie landen terwijl het gebruik in ons land en vele andere landen verboden is. 0 9 2 4 De hele campagne van „Sekber Golkar” heeft dan ook in het teken gestaan van critiek op deze partijen, waarbij in het bijzonder de twee grote volkspartijen als de Nationalistische Partij (PNI) en de Islamitische Nahdatul Ulama (NU) het moesten ontgelden. HET GROTE probleem is echter dat de meeste pubs door echtparen worden ge dreven, die niet de klok rond kunnen wer ken. Extra personeel zou hogere prijzen betekenen. De eerste reactie op de suggestie om de pubs langer open te houden, was gun stig. De politie gelooft niet dat er een verband bestaat tussen het aantal uren dat de pub open is en dronkenschap. De algemene mening is verder dat langere openingsuren niet tot grotere beschonken heid zullen leiden. Minder openingsuren juist wel, omdat men in die beperkte tijd geneigd is meer te drinken. Een 25-jarige Australiër, die juist uit ons land is teruggekeerd, zei: „Ik heb in Engeland meer dronkenschap gezien dan in Nederland”. Het gezagsorgaan voor Brits toerisme vindt echter dat het voor stel te ver gaat: „Laat de openings- en sluitingstijden zoals ze zijn, maar geef de kasteleins toestemming om, wanneer de vraag dit wettigt, langer open te blijven”. toeristen die op hete zomerdagen naar een glas bier snakken, is dit een bedroevende ervaring. De meeste pubs openen tegen elf uur ’s morgens en sluiten omstreeks kwart voor drie, om dan weer om half zes open te gaan en al naar de gemeente verordeningen dit voorschrijven tussen half elf en elf uur weer sluiten. In vroeger tijden heerste er in Enge land, vooral in de industriegebieden groot drankmisbruik. Onder invloed van de ma- tigheidsbeweging werd het aantal drink- uren tenslotte drastisch beperkt. In Carlisle in Noord-Engeland werden de pubs zelfs door de staat genaast om de zaak beter in de hand te kunnen houden. Pas enkele maanden geleden zijn de staatspubs weer in particulier bezit over gegaan. Een van de regels van deze over- heidspubs was, dat het daar verboden was staande te drinken, omdat men dan sneller dronken kon worden. Inreisverbod. De bekende Belgische marxistische econoom Ernest Mandei mag niet naar Zwitserland. Als reden voor het inreisverbod gaf het ministerie van Justitie in Bern de „politieke activi teiten” van Mandei op. Brood. Het Vaticaan heeft zijn bakkerij gesloten omdat het broodverbruik ge ring was en de drieduizend inwoners ge makkelijk hun brood in Rome kunnen kopen. Proces. Een rechtbank in Manilla heeft opdracht gegeven tot beslaglegging op alle eigendommen in de Philippijnse hoofdstad van het Amerikaanse blad „Time”, hangende een aanklacht die de Philippijnse president, Ferdinand Mar cos, tegen de maatschappij heeft inge diend. Aanleiding was een artikel waar in smadelijke verklaringen zouden heb ben gestaan Tretinongeluk. Bij een treinongeluk in de buurt van Chester in Engeland zijn gis- avond twee schoolkinderen gedood en vijf kinderen ernstig gewond. Twee „Minuteman”-raketten, opge steld langs de Amerikaanse westkust in de staat California, tijdens een proef lancering. De raketten die een kernlading kunnen vervoeren noemt men in de Verenigde Staten „een mo derne kustwacht”.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3