R. Verbeek door zeer velen J. Smit met pensioen de laatste eer bewezen Nieuwe trawler van in I H. C. de Gooyer veertig jaar actief in paardensport Vrolijk IJmuiden vaart in september m a llli #1 SU VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Henri Dunant Afscheid bij gas en water INSTRUCTEUR BIJ MANEGE KENNEMERGAARDE iï Oudste Casco van SCH 81 gleed in Leiden vlot te water begraven Atjeh-strijder, K. H. Bilder, weer in IJmuiden oud-wethouder grote dank Gemeente is I ■h TEL. 15000 Mi| Sl|l IbIÈ ■BlisÈs 5 IJMUIDER COURANT ZATERDAG 3 JULI 1971 Velsen-IJmuiden SCHOOLBOEKEN ERASMUS Heemskerk Sterke diepvriezer Kiel voor nieuwe Velse n-Noord Beverwijk j TAXI 3000 TEL. 23000 Postzegel- handel „IJMOND” import, export, detail Door uitbreiding van onze postzegelhandel, kunnen wij u nu de grootste sortering aan bieden en tegen scher pe prijzen leveren. I v i 'fer (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) toonbeeld „Een VELSEN. ADVERTENTIE l standaard 54 me- A. 500 L. Nieuwstraat 243 IJmuiden, tel. 13144 (Van een onzer verslaggevers) MAANDAG 5 JULI Openbare Bibliotheek. Filiaal Wijker- «traatweg, geopend 14.30-17.30 u. De heer De Gooyer (59) heeft zijn grote liefde voor paarden van thuis meegekre gen. Zijn ouders hadden een boerderij met twee paarden. Al vroeg wilde hij, vanwege het paard rijden huzaar worden en toen hij werd opgeroepen voor militaire dienst, deelde men hem tot zijn grote vreugde in Voor het werk dat de heer De Gooyer tjjdens de oorlogsjaren, als lid van de lan delijke organisatie voor onderduikers, heeft gedaan kreeg hy onderscheidingen van ko ningin Wilhelmina, de Engelse koning en de president van de Verenigde Staten. Verder is hjj, als instructeur, tien jaar verbonden geweest aan de Berger Rij school en sinds enige jaren geeft hjj aan tientallen kinderen en volwassenen les in paardrijden in de manege Kennemergaar- de, iets wat hij nog vele jaren hoopt te doen. en Tel. 14864 Voor Hoofdstraat 234 Santpoort tel. 378371 De kiel van dit schip op 16 oktober van het vorig jaar gelegd. Het vaartuig is 54,16 meter lang en heeft een breedte van 9,20 meter. De diepgang voor is 3,50 meter, achter 4,50 meter. De inhoud van het visruim is 270 kubieke meter en het diepvriesruim heeft een in houd van 235 kubieke meter. De diepvries capaciteit is goed voor 25 ton per dag. Aan boord is accommodatie voor 24 be- IJMUIDEN. Directie en personeel van de gemeentelijke bedrijven voor gas en water hebben vrijdagmiddag in de kantine aan de Trompstraat afscheid genomen van de heer J. Smit, hoofdboekhouder A, die met pensioen gaat. SANTPOORT-NOORD Zondag 4 juli zal de heer II. C. de Gooyer, instructeur van de manege Kennemergaarde in Sant- poort-Noord, veertig jaar actief zijn in de paardensport. Ter gelegenheid van dit ju bileum zullen vanavond om zeven uur in de manege een grote handicap wedstrijd en springconcours om de „Instructeur de Gooyer-Beker” plaats vinden. Daarnaast zal zondagmiddag om twee uur in de foyer van de manege een receptie worden gehou den. Bij Scheepswerf BootLeiden NV is nu alweer de kiel voor een ander vissers vaartuig gelegd: dit wordt dan het zus terschip van de vrijdagmiddag te water gelaten „Frank Vrolijk Czn” SCH 81, dat bestemd is voor de Scheveningse Rederij Jaczon. ZATERDAG 3 JULI Openluchtbad Heerenduinen, IJmuiden- Oost, open van 10 tot 18 uur. ZONDAG 4 JULI Openluchtbad Heerenduinen. IJmuiden- Oost, open van 10 tot 18 uur. MAANDAG 5 JULI Openluchtbad Heerenduinen, IJmuiden- Oost, open van 6.30 tot 18 uur. bij het 1ste Regiment Huzaren in Amers foort. Hij diende onder de bekende mili taire ruiter Pahud de Montagnes en later, toen hij had bijgetekend, onder overste Camerling Hemolt op de Militaire Rij school. Na de capitulatie werd hij bij de Rijks- veldwacht te Bussum geplaatst en na de opheffing van dit korps kwam hij in An- dijk (N.H.) terecht. Ook daar kon hij „zijn” geliefde paardensport beoefenen. Geluk kig voor hem was daar een slager, die twee paarden had. Deze liepen achter de dijk, waar nooit de Duitsers kwamen, zodat de heer De Gooyer kon rijden dat het een lieve rust was. (Van een verslaggever) IJMUIDEN/LEIDEN. Mevrouw M. P. G. M. Vrolijk-Van Tol heeft vrij dagmiddag de naar haar drie jaar geleden overleden echtgenoot genoemde trawler „Frank Vrolijk Czn” te water gelaten. Het casco van deze diepvrieshektrawler gleed gistermiddag om half drie feilloos van de Scheepswerf Boot aan de Sumatrastraat dwars in z’n element, een „behouden vaart” toegewenst door mevrouw Vrolijk en onder gejuich van de talrijke belang stellenden aan de wal. Het schip is be stemd voor de NV Cornells Vrolijk’s Vis serij Maatschappij in IJmuiden. Onder de vele gasten van de scheeps- werfdirecteur A. Pronk waren de direc teur der Visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij ir. Th. J. Tienstra, het hoofd van het Technisch Visserij On derzoek de heer J. de Wit ing., de heer W. Meyboom, voorzitter van de Vereni ging van Reders en Vissersvaartuigen en vertegenwoordigers v an de aanvoer- en handelssectoren van het visserijbedrijf. Als alles evenals tot dusver volgens het schema verloopt dan zal de „Frank Vro lijk Czn” reeds in september van dit jaar voor het eerst ter visserij gaan. De nieuwe diepvrieshektrawler belooft een prachtige aanwinst voor de Neder landse zeevissersvloot te worden. Het schip is het tweede van een serie IJMUIDEN IJMUIDEN Vrijdagmiddag vond op de Westerbegraafplaats de begrafenis plaats van de heer K. H. Bilder, de oud ste Atjehstrijder in Nederland, die afge lopen dinsdag in de ouderdom van 101 jaar in IJmuiden was overleden. ADVERTENTIE Na de oorlog kwam de heer De Gooyer bij de Rijkspolitie en werd hij in zijn vrije tijd instructeur bij de Koninklijke Federatie van Landelijke Ruiters, hetgeen hij tot 1960 bleef doen. Ook heeft hij veel andere verenigingen les gegeven, onder andere in de Wijde Wormer, Purmerend, Schermer, Beemster, Heiloo, Stompetoren en Zaandam. Ook toen hij in 1950 bij de N.D.S.M. in Amsterdam ging werken, na dat hij eervol ontslag had aangevraagd en gekregen bij de Rijkspolitie. ZATERDAG 3 JULI Sportfondsenbad. Kuikensweg, geopend 10-15.30 uur. ZONDAG 4 JULI Sportfondsenbad. Geopend van 10-16 uur. MAANDAG 4 JULI Leger des Heils. Geijssendorferlaan 4. 20 u. werkgroepavond AA. Beverwijkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg 20-22 u. spreekuur. Verenigde Openbare Bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: 14-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 15.30- 17.30 u. De heer De Gooyer, temidden van „zijn” geliefde paarden tijdens een instructie in de manege Kennemer gaarde in Santpoort-Noord. Om half één werd in de aula van het uitvaartcentrum aan de Eemstraat een korte rouwdienst gehouden. Deze werd ge leid door een neef van de overledene, de heer K. H. Bilder, majoor van het Leger des Heils. In een korte toespraak brachl hij nog eens in herinnering dat de oud- Atjehstrijder niet voor Indië had gekozen vanwege het militairisme, maar om het gezin waaruit hij kwam, financieel uit de brand te helpen. „Deze betrouwbaarheid kwam ook later terug in de burgermaat schappij, toen hij huizen bouwde. Bilder kon alleen maar werken volgens bestek en plan. Hij knoeide niet. Zoiets kon alleen maar voortkomen uit een geestelijke ach tergrond van een betrouwbaar karakter”. Namens het bestuur van de Bouwbond N.V.V., afdeling Haarlem, sprak de heer A. Brusseker. Hij noemde het overlijden van de heer K. H. Bilder, die vijftig jaar lid was geweest van de Bouwbond, een groot verlies. „Het getuigde van grote moed en doorzettingsvermogen aan het be- gjn van deze eeuw de straat op te gaan en te strijden voor de belangen van vak genoten en medemensen”, aldus de heer A. Brusseker. Na de plechtigheid in de Eemstraat vond rond twee uur de begrafenis plaats. ZATERDAG 3 JULI Progress Sociëteit, Const. Huijgensstraat. 20 u. discotheek. ZONDAG 4 JULI Parkeerterrein. Oudendijk. Vanaf 8 u. «portinstuif voor heren en jongens. Progress Sociëteit. Const. Huijgensstraat. 20 u. discotheek. van vier zo genoemde ter diepvrieshektrawlers; het is een van de vier identieke vaartuigen die besteld werden bij de NV Sleephelling Maat schappij in Scheveningen, waarbij besloten werd twee in Scheveningen en twee in Leiden te bouwen. Het eerste schip, de „Prins Claus der Nederlanden” werd in maart van dit jaar door Prins Claus in Scheveningen te water gelaten en de Rederij Jaczon aldaar heeft haar nieuwe vlaggeschip inmiddels in be drijf gesteld. Hoewel de N.V. Cornelis Vrolijk’s Vis serij Maatschappij in IJmuiden is geves tigd, wordt de „Frank Vrolijk Czn” straks in Scheveningen geregistreerd on der het merk SCH 81. Als basis werd voor het ontwerp ge bruikt de twee eerder door de SMS ont worpen hektrawlers: de „Cornelis Vro lijk Fzn” SCH 171, destijds in Schevenin gen gebouwd, en de „Alida” SCH 6, die door Scheepswerf BootLeiden NV werd gerealiseerd. Tevens werden de ervarin gen, opgedaan met het rijksvisserij-onder- zoekingsvaartuig „Tridens” (gebouwd door de SMS) in het ontwerp voor de „Frank Vrolijk Czn” verwerkt. Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; fi liaal Wüstelaan 79, Santpoort, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; jeugd- en tienerbiblio- theek, Willemsbeekweg 15.30-17.30 uur. Oude Raadhuis, Kerkplein, Velsen-Zuid, tentoonstelling van het prehistorisch ver leden; dagelijks 10-12 u. en 14-17 u.; zon dag alleen 14-17 u.; de expositie is tot en met 15 augustus. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den, bejaardensoos, meisjesclub, tiener groep, volksdansen voor jong en oud. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.45 u. Bridgeclub De Jump. - Garage Scheldestraat 87 BEVERWIJK: Garage Breestraat 55. manningsleden, die hun hutten op het hoofdek en het bovendek hebben. Óp het bovendek zijn tevens de kombuis en de messroom. Het brugdek is geheel gereserveerd voor het stuurhuis en de kaartenkamer. Door dat de ruimte geheel intact is gelaten dus niet onderverdeeld in kleinere ruim ten door tussenschotten wordt een maxi maal uitzicht gegarandeerd aan de dienst doende wachtsman. De voortstuwing geschiedt door middel van een Lips verstelbare schroef, gedre ven door een Deutz hoofdmeter van 2000 pk. Aan de voorzijde van de motor wordt, via een tandwielkast, de winch en de boordinetgenerator aangedreven. De Deutz 400 pk hulpmotor dient voor aan drijving van de noodtrawlwinchgenerator van 50 kw en een boordnetgenerator van 300 kva. De Freon 22 diepvriesinstallatie is van SARBROE in Alphen a/d Rijn. In de motorkamer zijn hiervoor drie compresso ren opgesteld, geschikt voor het invriezen van 25 ton vis per dag in drie horizontale platenvriezers en een diepvriestunnel. In het diepvriesruim wordt een temperatuur van -30 graden C. gehandhaafd. De waterverplaatsing bij de uitreis zal ruim 900 ton zijn. van kracht rijst voor ons op, indien wij den ken aan wethouder R. Verbeek. Kracht gepaard met een haast tomeloze energie, een enorme activiteitsdrang en een scher pe snel werkende intelligentie, maar vooral kracht in figuur, stem, aanpak doch ook in volhouden en volbrengen”, aldus sprak burgemeester W. M. B. Bos man vrijdagmiddag toen hij tijdens de crematieplechtigheid op Westerveld de laatste eer bewees aan deze overleden oud-wethouder. Zeer velen hebben de heer Verbeek op diens laatste gang begeleid, wy zagen daarby vertegenwoordigers van diverse gemeenten, van de provin cie, oud-collega’s en representanten van de Provinciale Ziekenhuizen. Alleen het gemeentebestuur van Beverwijk liet ver stek gaan. Burgemeester W. M. B. Bosman tij dens de toespraak in de aula van het crematorium. Directeur P. J. de Klerk memoreerde, dat de waardering voor de verdiensten van de heer Smit al eerder tot uitdrukking kwam in de gouden onderscheiding, die hem bij het vijftigjarig bestaan van het bedrijf, bij bevordering was uitgereikt. „Men kan een uitstekend medewerker zijn, maar als persoon minder waardering genieten. Bij u was dat niet het geval, want u hebt hier alleen maar vrienden gemaakt”, aldus de heer De Klerk, die de heer Smit kenschetste als een rustig man met gevoel voor humor. Om te bewijzen, dat de wens om de heer Smit ook na zijn pensionering nog eens terug te zien op het bedrijf geen frase is, bood de directeur hem vier koffiepennin- gen aan. x De heer Smit kwam in 1927 in dienst als meter-opnemer. Hij bracht het na negen bevorderingen tot hoofdboekhouder A, on der verschillende directies en onder ver schillende wethouders. „Een prachtige loopbaan”, stelde de heer De Klerk vast, waarna hij de heer Smit een enveloppe met inhoud ter hand stelde. Wethouder 'H. A.cTe Boer, die de waar dering van het gemeentebestuur tot uit drukking bracht, legde de* nadruk bp het vermogen van de heer Smit om allerlei zaken te relativeren en de grote lijnen vast te houden. Een boek en een kijker waren de cadeaus van het gemeentebe stuur. De heer C. Stelling voerde het woord namens de personeelsvereniging, die het klaar speelde om de heer Smit tijdens de receptie al een foto-reportage vjm zijn afscheid aan te bieden. In zijn dankwoord herinnerde de heer Smit aan zijn eerste jaren bij het bedrijf, in de tijd van de gaslampen en de kroon tjespennen. In zijn toespraak heeft burgemeester Bosman van Velsen nadrukkelijk gesteld, dat wethouder Verbeek niets half deed. Als hij zich inzette voor een zaak, dan deed hij dat compleet met alle onstuimig heid en levenskracht waarover hij mocht beschikken. Zo was hij tien jaar, van 1955 tot 1965, als wethouder zo moet (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Het hospitaal-vakantie- schip van het Rode Kruis, de Henri Du nant, meerde vrijdagavond weer by de kleine sluis in IJmuiden af met tweeën zeventig patiënten aan boord, van wie er zeven uit deze omgeving afkomstig waren. Vandaag gaan de gasten weer naar huis, na een week vakantie aan boord van het door Nederland varende schip. Voor de meesten van de patiënten is dit schip de enige mogelijkheid om met vakantie te gaan. Gebruikelijk is, dat de Rode Kruis-af- deling in de plaatsen waar het schip ’s avonds aan de wal ligt voor enige ont spanning zorgt. De afdeling Velsen-IJmuiden kreeg vrij dagavond de medewerking van het ma jor ettenpeloton „Dandy”, dat door de va kanties ernstig door verzuim werd gehan dicapt, maar dat desondanks aan het ver zoek om een show te willen verzorgen voor de gehandicapte gasten van het Rode Kruis, voldeed. De plaatselijke afdeling van het Rode Kruis verraste elke patiënt ook weer met een presentje. ADVERTENTIE G. BAKKER. Sneeliusstraat 53, IJmuiden - Telefoon 150 53 hij ook geweest zijn in de fabelachtige loopbaan van 45 jaar welke daaraan voor afging bij de Provinciale Ziekenhuizen in Noord-Holland. Maar die kracht en ener gie en de intelligentie welke hij tentoon spreidde zouden er niet geweest zijn, in dien zij niet gedragen en gevoed werden door karaktertrekken van een zachtere aard, welke niet zozeer aan de dag tra den, misschien wel zorgvuldig verborgen werden gehouden, doch er toch waren! Hoe anders is te verklaren aldus de burgemeester dat zijn leven zo in het teken stond van dienen. Het dienen van de gemeenschap, van de kwetsbare, zwakkere medemens. Hij deed zich ken nen als een overtuigd democraat en fer vent bestrijder van de totalitaire en de structieve krachten in de maatschappij. Velsen zal de heer Verbeek blijven her denken als de kundige, scherpzinnige, slagvaardige bestuurder, wethouder van openbare werken en volkshuisvesting, die een belangrijk en werkzaam aandeel had in het totstandkomen van het na-oorlogse IJmuiden. Een rondgang door de gemeen te zou tal van objecten opleveren, welke door zijn daadkracht en inzet zijn tot stand gekomen. Daarvoor is hem gfote dSnk. verschuldigd. In een zeer uitvoerige toespraak hééft Gedeputeerde W. Mensink getuigd''van' het medeleven van het Provinciaal Be stuur. Hij schetste de overledene als ie mand, die een ander onomwonden de waarheid kon zeggen, doch die direct daarna in alle gemoedelijkheid het ge sprek kon voortzetten. Hij was een man, recht-door-zee, met een warm hart voor de psychiaterie. Een man ook, die kon terugzien op een knappe loopbaan in dienst van de provincie, die zich van de nederigste functie heeft weten op te wer ken tot economisch directeur van de Pro vinciale Ziekenhuizen. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. van Os van de Abeelen noemde de heer Verbeek een man, die in zijn vrije tijd aan gemeente politiek heeft gedaan. En dan voortreffe lijk, want als geen ander was hij in staat de grote lijnen te trekken. Hij had visie op structuren voor de verre toekomst. Maar daarnaast was hij er ook wanneer het ging om de details of het helpen van de medemens. Met een dankwoord van een dochter van de overledene werd deze droeve plechtigheid besloten. 3 S 3 1 i t 1 K - 4 - S'" "i* 'SS* 7 I*»

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5