Ondanks grote financiële nood TREKVOGELS NESTELDE ZICH IN RECORDTEMPO IN TOP VAN JEUGDKANO Johan Schans bleef ondanks zijn eerste wereldkampioenschap een onbekende Springfield College gaf zich pas na tien innings gewonnen: 7-4 fase had het er telkens de schijn van, dat het Springfield College de winst zou forceren, doch ondanks hits van Debbie Morgan en Joanne Palumbo bleven runs uit. iHS 13 i m I I Wh DINSDAG 6 JULI 1971 THE BEST THERE IS... Durex. En dat percentage stijgt nog steeds. Logisch. Want Durex geeft zekerheid en is niet storend in het gebruik. En er zijn geen bijverschijnselen, ook niet op langere termijn. Dat is ook de reden dat veel huisartsen het gebruik van condooms adviseren,’n veilig gevoel. Geen felicitatie Zo’n geheugensteuntje is vandaag de dag heel gewoon. Meer dan een half miljoen mensen in Nederland kopen geregeld condooms. In de winkel of uit de automaat. Even makkelijk als een rol drop of een tube tandpasta. Ruim 70% van de verkochte condooms is ooi x F W 5 h Ir Vóór een kanoer in wedstrijden aan de start kan komen, moet er eerst heel wat geld geïnvesteerd worden. Johan Schans, in eigen land ondergewaardeerd. ADVERTENTIE ((Van onze softbalmedewerker) r i 1 1 Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. van van het dit jaar helemaal moeilijk, nu zijn trainer-coach Herman Willemse uit De Meern hem niet meer onder zijn hoede heeft. Vorig jaar besloot Johan Schans het helemaal alleen te doen, dit met het oog op de financiën. Her man Willemse was het hier overigens volkomen mee eens. Voordat hij ruim twee jaar geleden met Johan Schans begon vertelde hij hem dat hij het over een jaar of twee alleen zou moe ten kunnen doen. zich laten horen. Juist van hen is me dat zwaar tegengevallen”, aldus Johan Schans over het behalen van zijn wereldtitel in het afgelopen seizoen. „Erg fijn vind ik het dat de Hagenaar Jan van Schijndel ook mee gaat naar Ca nada. Hij heeft vorig jaar aardig verdiend en dat terwijl het zijn debuut was. Ter wijl ik stad en land heb afgezocht naar een sponsor is het Jan van Schyndel ge lukt er een te vinden, een melkfabriek. Momenteel ben ik bezig met de KLM. Het is mij alleen te doen om een vlieg ticket”. Sensitol'Extfu fabricated ELECTRONICALLY TESTED (Van onze sportredactie) UTRECHT „Als wereldkampioen zal ik het dit seizoen beslist veel moeiljjker krijgen dan vorig jaar. Ik moet nu mijn titel verdedigen en dat is bij iedere tak van sport altijd een zeer zware opgave”, vertelt wereld kampioen lange afstandszweinmen bij de professionals Johan Scliaüs. De Utrechtse marathonzwemmer krijgt Uit het nieuwe arsenaal zóu Trekvogels dan ook dankbaar opvolgers voor de wed- strijdkanoërs van nu kunnen recruteren, waarmee de successen op de lange duur verzekerd kunnen worden. Om de huidige ledenaanwas, die wellicht in de toekomst door de ambitieuze plannen van Trek vogels nog verder uit zal groeien, op te kunnen vangen werkt het bestuur verder niet alleen aan de verbetering van de sterk verouderde accommodatie (de ge meente bekijkt momenteel wat het nog HAARLEM. Na een uitermate boeien de wedstrijd tegen Springfield College is het Nederlands softbal negental er gister avond in geslaagd in het bezit te komen van de Hans Brinkers-cup. Beide ploegen gaven elkaar in het vierde duel zo weinig toe, dat pas in de tiende inning de beslis sing viel. In tegenstelling tot de voor gaande wedstrijden overheersten aanvan kelijk de slagploegen. Noch Joanne Pa lumbo noch Mary Boekhout slaagden er in zich staande te houden. Bijzonder teleurgesteld was hij wel over het feit dat de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond eveneens niets van zich heeft laten horen. „Ik heb me toch jarenlang voor deze bond ingespannen en dan ver wacht je toch tenminste een felicitatie. Niet dat ik daar overigens om verlegen zat, hoor. Trouwens mijn eigen vereniging „De Vechtstreek” heeft ook niets van Ook voor de ex-wereldkampioen Herman Willemse was het vorig jaar een grote verrassing dat zijn pupil de wereldtitel al na twee jaar in zijn bezit had. De pas 22- jarige Johan Schans, een van de jongste zwemprofessionals, kan nog heel wat ja- ren mee. Evenals Herman Willemse be treurt ook Johan Schans dat er dit jaar geen belangstelling was om weer een wed strijd voor professionals in ons land te houden. Het langeafstandzwemmen in Nederland is overigens lang niet zo populair als in Canada. Daar zou een man als Schans na het behalen van een wereldkampioenschap in alle toonaarden bejubeld zijn. Hier is alles praktisch geruisloos v oorbijgegaan. Johan Schans in het dagelijkse leven, zweminstructeur bij de sportschool Van Hellemond in Hilversum, waar hij steeds alle medewerking krijgt vindt dit na tuurlijk erg jammer. (Van onze sportredactie) HAARLEM Als Steensma, Deege, Roossen en Rutte, samen het sterkste kanoviertal van Nederland bij de aspiranten, willen oefenen dan moeten zij naar Amsterdam; als de Haarlemse kanovereniging Trekvogels, waar dit succesvolle kwartet toe behoort, het geld voor een vierpersoons kano (ruim 2.000) op zou kunnen brengen, dan zou er nog een gat in de wand van het clubhuis langs het Spaarne gezaagd moeten worden om het vaartuig „onder dak” te brengen; en zou het bestuur van Trekvogels tenslotte de moed heb ben om voor zijn nationale kampioenen een grote race voor eigen publiek te organiseren, dan zou dat waarschijnlijk het faillissement van de vereni ging betekenen, door de hoge kosten bij de aanleg van een met boeien af gezet traject in het Spaarne. Op het eerste gezicht is men geneigd om deze handicaps als een ongeneeslijke kwaal te kwalificeren, waaraan zelfs een kerngezonde vereniging op den duur zou overlijden. Niet echter Trek vogels, dat momenteel een recordseizoen beleeft en met zeven nationale kampioenschappen waarschijnlijk voor de eerste keer alleen (vorig jaar moesten de Haarlemmers de eer nog delen met Hydronauten en Geuzen, die evenals Trekvogels vier kampioenschappen binnenhaalden) in het bezit zal komen van de „Kraaierbeker”, de jaarlijkse onderscheiding van de kanobond voor de meest succesvolle vereniging van ons land. Voorzitter Koel: „Wij hebben het on derwerp al ter sprake gebracht in de Sportraad. Het is de bedoeling dat de ge meente voor de aanschaf van een aantal goedkope boten zorgt, die tijdens de va kanties en vrije dagen ter beschikking van de schooljeugd staan. Wij geven daar met ons kader verder graag alle mede werking aan. Op die manier hopen wjj de drempel, die er is door de hoge kos ten, voor de jongens en meisjes weg te nemen”. gen op de winnaar, de Egyptenaar Mar wan. Door deze wedstrijd heb ik prak tisch de gehele winter door moeten trai nen. Oorspronkelijk zou ik in oktober naar Syrië gaan, maar door de dood van de Egyptische president Nasser werd deze wedstrijd af gelast. Ik heb alle vertrou wen in het komende seizoen, waar de Ar gentijn Horatio Iglesias weer m’n groot ste concurrent zal zijn. Eerst had Iglesias met zwemmen willen stoppen. Hij was er' vorig jaar een beetje moedeloos van geworden dat ik steeds van hem won, uit gezonderd dan de eerste wedstrijd in de Maarsseveense Plassen. De eerste wed strijd, dit seizoen in Canada is in Chicou timi op 18 juli. Alles bij elkaar zal ik tot begin september wegblijven. In de zwembaden Den Hommel, De Lies- bosch en in de Maarsseveenseplassen heeft Johan Schans zich dit jaar voorbe reid op het komende seizoen, dat aan staande zaterdag begint met de wedstrijd Capri-Napels, een wedstrijd over circa dertig kilometer en die meetelt voor het wereldkampioenschap. Johan Schans heeft overigens dit jaar al twee wedstrijden ge zwommen en wel in Egypte. Deze reis maakte hij in maart, samen met zijn vrouw. De eerste wedstrijd in Asswan was een race over twintig kilometer in de Nijl. Het was een goed begin van de jon ge wereldkampioen. „Het water was daar ontzettend smerig. We zwommen steeds langs een ziekenhuis, dat alle afval in de rivier loosde. Op een gegeven moment werd ik hiervan zo misselijk, dat ik de wedstrijd moest staken. Tot dat moment had ik steeds op de eerste plaats gezwom men. De tweede wedstrijd in Cairo, ook in de Nijl, ging de eerste vier uur heel goed. Daarna gingen de Egyptische organisato ren me erg dwars zitten. Er werd op een gegeven ogenblik zelfs met peddels ge dreigd, zodat ik onmogelijk kon winnen. Egyptische officials deden er alles aan mij van de eerste plaats af te krijgen. Ze hebben ze zelfs een heel stuk laten om zwemmen en legden stukken hout in het water. Uiteindelijk finishte ik als zesde, en dat terwijl ik minuten lang voor had gele- „Eerst had ik de 24-uurs wedstrijd in La Tuc met Jan van Schijndel willen zwemmen, maar ik ben tenslotte prof- zwemmer en moet tijdens een kort aan tal wedstrijden zo veel mogelijk zien te verdienen en dus zwem i k deze zoge naamde koppelwedstrijd samen met de oud-wereldkampioen, de Argentijn Hora tio Iglesias”. aan het 35 jaar oude clubhuis te verbete ren valt), maar lonkt het ook naar „nieuw trainingswater”. In Amsterdam kunnen de toppers van de vereniging sinds kort terecht in het trainingscen trum van de kanobond, terwijl Trekvo gels het steeds slinkende trainingsopper- vlak op den duur hoopt te verwisselen voor de geplande baan in het Spaarnwou- derbos. Voorzitter Koel: „Er zal nog wel een jaar of tien overheen gaan voor we in het Spaarnwouderbos terecht kunnen. Maar dan zal het wel nodig zijn”. Dick Eindhoven vult aan: „We raken nu al veel water kwijt door de vervuiling. Vroe ger ging ons vaste trainingsrondje door de stad. Maar dat is nu niet meer moge lijk, omdat al het hout dat in het water drijft onze boten te veel beschadigt”. Ook in de verlenging waren de beste kansen voor het Springfield College. In de achtste inning betekenden honkslagen van aanvoerdster Char Phelps en Judy Bridges het einde van Mary Boekhout op de werpplaat. Coach Houtkamp liet Inke van der Veldt haar plaats innemen. Diana Porter vertrouwde toen echtei te veel op haar long-ball-hitster. En in plaats van de verwachte stootslagen, werden Debbie Morgan en Joanne Palumbo met drie slag uitgeschakeld. Een inning later leek het Springfield College definitief toe te slaan. Honkslagen van Pam Prentice Beth Cross en een opzettelijke vier wijd voor Nancy Darsch deden de honken volstromen. Op nieuw kwamen de stootslagen niet en dank baar grepen Ineke van der Veldt en Riet je Sleeswijk de geboden vangkansen. Had Nederland in de verlenging geen enkele honkloopster gehad, in de tiende was het raak. Betty Veenstra en Marijke Bouman begonnen met honkslagen. Hoe wel Rietje Sleeswijk hierna door fraai veld spel van Char Phelps nog sneuvelde werd de hit van Erna van Ewijk beslissend. Toen bovendien Ineke Wessels kon profi teren van een slechte aangooi op het eer ste honk van Joanne Palumbo was de strijd gestreden. De 7-4 achterstand was te veel Vooi het Springfield College. De ploeg zag geen kans meer terug te komen in de laatste slagbeurt. Voor Nederland wierp Mary Boekhout 1x3 slag, 0x4 wijd kreeg elf honk slagen tegen, terwijl het Nederlandse veldwerk vier keer mis greep in 7 1/3 inning. De cijfers van Ineke van der Veldt in 2 2/3 inning waren: 2-1-3-0. Joanne Palumbo, die de gehele wedstrijd wierp had als cijfers: 0-0-12-5. Ludy van Mourik, Betty Veenstra, Ma rijke Bouman, Rietje Sleeswiik, Erna van Ewijk. Beth Cross Judy Bridges, Debbie Morgan en Joanne Palumbo hadden allen een slaggemiddelde van 0.400 (2 uit 5). Had het Springfield College in de voor gaande wedstrijden aan slag niet zo’n ster ke indruk gemaakt, maandagavond was de start overdonderend. Pam Prentice en Sheila Bewsee sloegen direct diepe bres sen in de Nederlandse verdediging en voor Nederland van de schrik bekomen was zorgde een driehonkslag van Nancy Darsch voor twee runs. Runs, die hard nodig wa ren, omdat Nederland in de eerste helft van deze inning zo mogelijk nog sterker van start was gegaan en door slaggeweld van Ludy van Mourik, Marijke Bouman, Erna van Ewijk en Mary Boekhout een onaantastbaar lijkende 3-0 voorsprong had genomen. In de tweede inning nam net Springfield College zelfs de leiding. Judy Bridges open de met een honkslag en kon scoren toen Erna van Ewijk faalde op een tik Debbie Morgan. Een tweehonkslag Joanne Palumbo plaatste de formatie van coach Houtkamp vervolgens voor een 4-3 achterstand. Wat Nederland ook probeer de, pas in de vierde inning kwam de na tionale formatie weer naast het Spring field College. Een homerun van Ludy van Mourik was hiervoor de basis. Naarmate de strijd vorderde kregen beide verdedigingen steeds meer greep op de aanval. Schaarser werden de scorings kansen. Bovendien viel er vooi de talrijke toeschouwers te genieten van goed veld spel. Vooral gelegenheids verreveldster Conny Broere zorgde door enkele bijzon der fraaie vangen, dat Nederland niet op nieuw achter kwam te staan. In de slot- De voornaamste mededinger voor deze onderscheiding is nu nog het Eindhoven- se Beatrix, dat de Haarlemmers op de voet bleef volgen, maar zelfs al gaat de beker dit jaar nog naar Brabant dan mag er van een wonderlijk goed geslaagd sei zoen gesproken worden. Anderhalf jaar geleden hadden de weinige leden van de toen kwijnende kanoclub niet kunnen be vroeden dat hun vereniging in zo’n korte tijd naar een dergelijke top zou groeien. Trainer Dick Eindhoven, zelf nog actief kanovaarder, legt uit: „Na het vertrek van Hans Klein, die lange tijd als trainer fungeerde, is de vereniging een half jaar lang zonder oefenmeester geweest. Vorig jaar heb ik toen de draad weer opge pakt en ben met een klein groepje bijna helemaal opnieuw begonnen”. Drie trainingen per week en vrijwel ie der weekend wedstrijden deden wonde ren. De ploeg groeide gestadig en nu, een jaar na de opleving, kan Trekvogels op negentig leden rekenen .Daarvan komen er 24 in aanmerking voor de regelmatige trainingen onder Dick Eindhoven, terwijl de anderen de kanosport hoofdzakelijk als recreatie beoefenen. Dat Dick Eind hoven met zijn „kernploeg” goed> uit de weg kan blijkt wel uit de resultaten van zijn zonder uitzondering zeer jonge pupillen. Op de nationale titelstrijd ging maar liefst zevenmaal een Haarlemse boot als eerste door de finish. Op de ere lijst van Trekvogels prijken nu de vol gende titels: Steensma KI 3000 meter), Rutte en Deege (K 2 1000 en 500 meter), Steensma, Deege, Roossen en Rutten K4 500 en 1000 meter), Luteyn (SK 1000) en de dames op de K2 (500 meter) Steens ma en Breeuwer. Als belangrijkste evenement resteert nu nog de clubtitelstrijd (eind septem ber), waar men vast kan stellen welke vereniging in zijn geheel het sterkst is. Er wordt dan gevaren door senioren, ju nioren, nieuwelingen en aspiranten (van 13 tot 18 jaar). Eindhoven: „Voor ons is dat erg ongunstig omdat wij nog maar één deelnemer, Ruud van der Doe, bij de senioren hebben. De achterstand in die afdeling moeten wij weer inlopen met de successen van onze aspiranten en junio ren”. Ondanks het aanzienlijke punten verlies bij de senioren is het zeer goed mogelijk dat Trekvogels dit jaar voor de eerste maal clubkampioen van Neder land wordt. Dat zou een flinke rugge steun zijn voor het volgende seizoen, waarin een aantal van de Haarlemse kanspaardjes in zwaardere categorieën terecht komen. Dick van Eindhoven heeft goede hoop dat hij zijn ploeg ook in de komende ja- ren bijeen zal kunnen houden. „Het ver loop bij de kanoverenigingen is niet zo groot. Het is zeer waarschijnlijk dat wij met de meeste van deze succesvolle as piranten in de komende jaren doorstoten naar de seniorentop”, aldus de jonge oe fenmeester. Dat de kanosport geen be zigheid is voor „eendagsvliegen” kan voor een niet gering gedeelte toegeschre ven worden aan de gepeperde prijzen van het materiaal. Als een jongen of een meisje zich bij een kanovereniging meldt, dan wordt er verwacht dat het nieuwe lid binnen niet al te lange tijd een een persoonskano aanschaft. In iedere vere niging hebben de leden hun eigen boot, en dat betekent een investering van zo’n 14 a 1500 gulden, om dan nog niet te spre ken van de speciale modellen. Gerard Koel, voorzitter van Trekvo gels, vult aan: „Dat is zeker een rem op de ontwikkeling van de kanosport. In lan den als West-Duitsland is het de gewoon te dat de clubs al het materiaal aanschaf fen. Hier is dat echter geen haalbare kaart, omdat bij de verenigingen het geld daarvoor ontbreekt”. Tweepersoons en vierpersoons boten zijn wèl eigendom van de clubs. Maar hoewel Trekvogels een beloftevol kwartet in de gelederen heeft, ligt er in het clubhuis geen vier persoons boot, omdat daarvoor geen fi- nancieën zijn. De laatste jaren is het voor de beginners wat gemakkelijker gewor den om aan een boot te komen, nu er een polyesterkano van nog geen 400 op de markt is. Voor de echte topwedstrijden is dit model echter niet opgewassen te gen de uitgebalanceerde houten vaartui gen. Het bestuur van Trekvogels hoopt dat door de komst van de polyesterboten ook in Haarlem de plannen voor het „school- kano” van de grond zullen komen. In na volging van Amsterdam en Den Haag, waar de schooljeugd in de vakanties voor een zacht prijsje een boot van de ge meente kan huren om onder deskundige leiding te oefenen, wil men ook in Haar lem de jongeren op bredere schaal kennis laten maken met de kanosport. F. why BV’

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13