MENSAPEN TE KIJK Ziekenfondsen vragen Nieuwe regeerders bijeen ZIEKTEVERZUIM BIJ NS IN ONDERZOEK Twee doden bij botsing Overleg over J Circustheater mislukt Homofiel vermoord; officier SEIZOEN OPRUIMING GRETHA DE BRUIJN SPORT N V vrijstelling militaire dienst voor artsen I L eist tegen tweetal 18 jaar I p >p* Eerste auto’ over Eerste jaaroverzicht NS-personeel: Onderzoek naar sociaal gedrag Tonnen frisdrank verloren B. en W. Utrecht Verdachten waren ontsnapt uit inrichting Voor gebieden waar groot te kort doktoren is Kamervragen over 'circulaire van Galecopperbrug L van mensapen Zakkenroller op Schiphol gepakt BW 2 2 GEVLUCHT DINSDAG 6 JULI 1971 Dir Centrum in Arnhem JULI DONDERDAG 15 HAARLEM Twijnderslaan 7-9 Verdachte van handel in hasjiesj in arrest UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen is begonnen met een onderzoek naar het stijgend ziekte verzuim. De spoorwegen heeft hier mee een begin gemaakt met de uit voering van de voorstellen van de commissie „sfeer beïnvloedende voor zieningen”. Het ziekteverzuimcijfer neemt sinds 1967 jaarlijks met on geveer een half percent toe. Het be droeg vorig jaar 6,9 percent. De com missie „afwezigheid, oorzaak en be geleiding” is begonnen met een cijfer matige inventarisatie van dit pro bleem. Een ergonomische werkgroep (arts, psycholoog, arbeidsdeskundige en technicus) verricht in seinhuizen onderzoeken naar de lichamelijke zo wel als mentale arbeidsbelasting. 1 ...Mi 1 U- ADVERTENTIE 3* De uitspraak is 14 juli. vuwuuuvvwvwuvvwwwuvuvvvwvvwwvuvvvvvvvvvvvvvvvvuvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv- X c r I I De apen in Arnhem beschikken over 1 ha. bos met een binnen verblijf van 30 bij 50 meter. De hokken hebben een automa tische watervoorziening, een speciaal ver- warmingssysteem en een speciale vergren deling. Het buitenverblijf is omgeven door een brede diepe sloot. Apen kunnen niet zwemmen. Aan de rand van het park is een observatiepost met voorzieningen voor film- en TV-opnamen ingericht, vanwaar- uit de dieren doorlopend geobserveerd kunnen worden. Om „auto’' van ƒ40. Een 18-jarige Delftse jongen is door een Schiedamse auto handelaar mishandeld. De jongen had voor 40 een auto gekocht. Zijn vader gelastte hem het wrak terug te brengen, maar de autohandelaar werd woedend toen hij de koop ongedaan wilde maken. Hij gaf de jongen een pak slaag en reed hem na, toen deze naar huis wilde rijden en duwde de ,auto” van de weg af. De jonge Delftenaar moest met een hersen schudding in een ziekenhuis worden op genomen. He Biest volk; preci de r Biest niern baas< gen kend rijk rege: Dat dat vaar 1972 w uw UTRECHT. De Galecopperbrug In rijksweg 12 bij Utrecht is zonder proble men in gebruik gesteld. Gisteravond om half elf gingen de eerste auto’s over de nieuwe brug. Mi bezu V.V. stre< bezt part ken. nigi: uitg kinj ters- (wei lei spoi naa Dre Bra feui sta; wae de exti die teit als nie’ ker kar con nis 900 kal pai bui str gin bei Da mi< VOi de he Uc be op he is r ii z d t t x d n al z< SI op departementaal niveau al in studie is. De fondsen menen, dat met een dergelij ke vrijstelling onder duidelijk omschre ven voorwaarden een belangrijk on derdeel van de volksgezondheid gediend zou zijn. Het GOZ heeft de minister van Volksgezondheid een afschrift van zijn brief gestuurd. LINSCHOTEN. De 27-jarige H. J. M. ten Bokum uit Bilthoven en de 30-jarige H. P. Visser uit Baarn zijn de afgelopen nacht omgekomen toen hun auto’s bij Linschoten frontaal op elkaar botsten. Het ongeluk gebeurde doordat de tweede bestuurder op de verkeerde rijbaan van de autoweg Den Haag-Utrecht tegen het verkeer in reed. Eerste oogst. De Rijksdienst vooi de IJssel- meerpolders, de grootste landbouwer van Nederland, zal dit jaar voor het eerst gaan oogsten in Zuidelijk Flevoland. Op 1.520 ha zal koolzaad, gerst en tarwe worden geoogst In Oostelijk Flevoland wordt geoogst op 12.250 ha. Het is de veertiende oogst in dat gebied. TILBURG. —De Tilburgse politie heeft een 30-jarige inwoner aangehouden, ver dacht van handel in verdovende midde len. Tien dagen geleden vond de politie in een geparkeerde auto tien kilo hasjies, die bij verkoop circa 30.000 zou hebben onfiebracht. Dr. Van Hooff, verbonden aan het labo ratorium van vergelijkende fysiologie van de Utrechtse universiteit, gaat in het die renpark met groepen biologie-studenten uit Utrecht, verkennend onderzoek ver richten naar het sociale gedrag van de mensapen. Meeuwis bleek echter afwezig. Beiden overnachtten in een kraakpand. Die nacht zwierven ze eerst wat door de hoofdstad en pleegden twee inbraken. De volgende dag belde de Nieuwguinees het toekom stige slachtoffer op om een afspraak te maken. Zij bleven die avond bij hem lo geren. Maandag ging Meeuwis naar zijn werk. De jongelui bleven uitslapen. Zij doorzochten daarna het huis en namen uiteindelijk, omdat ze geen geld konden vinden, een transistorradio en een platen speler mee. De eerste poging deze spullen te verkopen mislukte. In Haarlem slaag den zij echter bij een op het station wer kende Turk, ’s Avonds wachtten zij hun slachtoffer, die de diefstal zou ontdekken, in zijn woning op. Toen werd hij ver moord. een met eau de cologne besprenkeld laken in de slaapkamer lag, een uitgebreide nasi goreng-maaltijd. De volgende dag gingen zij naar Leiden om bij de stiefmoeder en pleegvader van de Nieuwguinees wat geld los te krijgen. Zij brachten de nachten in het huis van de vermoorde door. Woensdagmorgen 20 januari vond de politie, gealarmeerd door een buurman die Meeuwis lange tijd niet had gezien, het lijk. Dankzij tientallen vingerafdruk ken wist de politie spoedig wie de daders waren. De verdachten hadden de dag na de moord een krant gekocht. De feiten klop ten volgens hen echter niet. Zij belden vanuit een cel bij het Centraal Station de krant op. Bij deze telefooncel werden ze door de politie aangehouden. Het motief van hun daad was onduide lijk. „We weten niet waarom we deze man om het leven hebben gebracht”, antwoord den ze op de desbetreffende vraag van de president. Deze suggereerde dat de Am sterdammer jaloers zou zijn, omdat de Nieuwguinees een verhouding had gehad met Meeuwis en omdat deze laatste een diefstal zou ontdekken en tegen hen kon getuigen. De Amsterdammer bad, zo was uit het onderzoek gebleken, tijdens de eer ste ontsnapping getracht een homofiel in Friesland te vergiftigen. Een kelner in Amsterdam had hij toen reeds bestolen en gepoogd diens huis in brand te steken. In zijn requisitoir sprak de officier van Justitie van een „kilheid” van beide ver dachten ten opzichte van hun daad. Zij deden, volgens hem geen enkele poging om achtergelaten sporen te verwijderen. De Nieuwguinees had de officier in een brief geschreven, dat de moord onder in vloed van LSD was gepleegd. De officier hechtte aan deze verklaring geen waarde, in tegenstelling tot zijn raadsman. Deze De jongelui waren zaterdag 16 januari van dit jaar samen met twee anderen voor de tweede maal uit de Utrechtse Dr. Van der Hoevenkliniek ontsnapt waar zij werden verpleegd. Zij waren veroordeeld tot ter beschikking stelling van de rege ring. Bij hun eerste vluchtpoging, in ok tober 1970, had de Nieuwguinees contacten gelegd met Meeuwis, met wie hij een ver houding aanging. De verdachten die naar Amsterdam liftten, besloten deze man weer op te gaan zoeken. Zij hadden geld en eten nodig. Het verkeer van Oudenrijn in de richting Arnhem wordt nu over de nieuwe brug, die uiteindelijk zes rijstroken krijgt, geleid. Het verkeer uit de richting Arnhem blijft nog even aangewezen op de oude brug. Maar op die brug zijn nu geen tegenliggers meer. In de tweede helft van augustus wordt de nieuwe brug in beide richtingen in gebruik genomen. Dan wordt de oude I Iirmicf rfaol z-vzxr>+ /la nlnnfc vror» /"lö an/ln DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Roethof (P.v.d.A.) vindt het strijdig met de Grondwet en de Europese Conventie van de rechten van de mens dat de ge meenteambtenaren in Utrecht niet mogen deelnemen aan discussie van politieke par tijen, actiegroepen en wijkverenigingen over gemeentelijke zaken zonder dit eerst aan hun directies te hebben voorgelegd. Het Tweede-Kamerlid heeft hierbij het oog op het recht van vereniging en ver gadering. ARNHEM. Burgers’ Dierenpark in Arnhem heeft een nieuwe afdeling: een kolonie van 22 chimpansees, die in bijna natuurlijke omstandigheden leven. Dit mensapencentrum, is vrijwel uniek in de wereld, alleen in New Mexico in de Ver enigde Staten bestaat een soortgelijk cen trum, waar mensapen worden bestudeerd op hun sociaal gedrag. Het centrum in Arnhem is het eerste ter wereld, w^ar ook het publiek de chimpansees in hun normale leefomstandigheden kan bekijken. De heer Roethof heeft de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of de cir culaire van deze strekking die B. en W. van Utrecht alle hoofden van gemeente lijke diensten en afdelingen hebben ge stuurd geen vernietiging behoeft. Met name bij het gemeentelijk energie- en ver voerbedrijf Utrecht zou de circulaire tot „ergernis en opwinding” onder het perso neel aanleiding hebben gegeven. De heer Roethof vraagt verder op welke bepaling van het Ambtenarenreglement de gang van zaken naar de mening van de bewindsman kan worden gefundeerd en welke waarborgen zijn ingebouwd om strijd met de Grondwet en de Europese conventie te vermijden. VENLO. Op de rijksweg Venlo-Nijme- gen bij Heijen is maandag in alle vroegte een wagen met aanhanger uit Puth, Schin- nen, geladen met negentien ton frisdran ken, van de weg geraakt en gekanteld. Bijna de gehele lading ging hierbij verlo ren. De schade bedraagt ruim 100.000. De 19-jarige bestuurder kwam met de schrik vrij. i z; brug gesloopt. Op de plaats van de oude brug komt nóg een brug, eveneens van zes rijstroken. Het Amsterdam-Rijnkanaal wordt dan overspannen door een weg met twaalf rijstroken, verdeeld over twee af zonderlijke bruggen van opmerkelijke con structie: een brugdek hangend aan twee grote pylonen. De opening van het apencentrum werd ingeleid door de heer A. J. J. M. van Hooff, directeur van het dierenpark, door zijn broer dr. J. A. R. A. M. van Hooff en door Desmond Morris, schrijver van het boek „De Naakte Aap”. DEN HAAG. De onderhandelingen van B. en W. van Den Haag met de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen over de overdracht van het Circustheater en de exploitatie daarvan zijn mislukt. Dit heeft burgemeester Marijnen maandag in de gemeenteraad meegedeeld. De EMS heeft de voorstellen van B. en W. waar mee het college volgens mr. Marijnen tot de uiterste grens van de redelijkheid is gegaan, afgewezen. De Haagse gemeenteraad had zich en kele maanden geleden garant gesteld voor een bedrag van acht miljoen gul den, waarvoor een nog op te richten NV Het Circustheater van de EMS zou over nemen. De gemeente Den Haag zou in die n.v. deelnemen. TERNEUZEN. Op de provincialeweg Terneuzen-Zaamslag zijn maandagmid dag door onbekende oorzaak een Belgi sche en een Nederlandse personenauto frontaal met elkaar in botsing gekomen. De 19-jarige bestuurder van de Neder landse auto, F. Swartelé uit Terneuzen kwam daarbij om. De Belgische bestuur der werd vrij ernstig gewond. Zijn vrouw en dochtertje liepen lichte verwondingen op. Dit blijkt uit het voor het eerst voor het NS-personeel gepubliceerde jaaroverzicht dat de ruim 27.000 man spoorwegpersoneel van de directie heeft ontvangen. Na hun daad bereidden de jongelui in het huis van het slachtoffer, dat onder In het verslag wordt behalve aan de on derwerpen die ook in het onlangs gepu bliceerde jaarverslag 1970 staat, veel aan dacht besteed aan zaken als het perso neelsbeleid, de medezeggenschap en de arbeidsvoorwaarden. NS gaf vorig jaar per personeelslid gemiddeld 21.500 uit. Daarvan ontving het personeel 16.400 (cao-bezoldiging plus de verschillende ver goedingen en bijslagen), de resterende 5.100 werd besteed aan pensioenpremies, sociale verzekeringen, reis- en verblijfkos ten, dienstkleding en dergelijke. NS telde aan het eind van het jaar 106 gekozen overlegorganen voor de verschillende on derdelen van het bedrijf. Vorig jaar werd ook de ondernemingsraad ingesteld. In 1970 is een begin gemaakt met een soepeler toepassing van de taakwaarde- ringsresultaten. Het was mede daaraan te danken dat 39,5 percent van het personeel werd bevorderd en een stap hoger op de loonladder kwam. Het is de bedoeling op 1 januari 1972 te beginnen met een ge heel vernieuwd taakwaarderingssysteem, waarvan openheid één van de kenmerken zal zijn. Op het ogenblik wordt ook onderzocht, of het talenonderwijs binnen NS kan wor den uitgebreid bijvoorbeeld door een talenprakticum of dat in dit verband moet worden gezocht naar samenwerking met andere bedrijven. Verder zal bijzon dere aandacht worden besteed aan de in troductie, opleiding en vorming van jon geren in het bedrijf. In 1970 gebeurden er bij NS 1054 be drijfsongevallen, 85 minder dan in 1969. Per 100 werknemers betekende dit een teruggang van 4,4 naar 3,9. Daar stond tegenover, dat twaalf ongevallen een do delijke afloop hadden (waarvan vijf in de sector wegonderhoud), tegen zeven in 1969. Verder gebeurden er 41 ongelukken die ern stig letsel tot gevolg hadden. De bedrijfs ongevallen kostten aan verzuim in totaal bijna 22.000 dagen. Bij de dodelijke onge lukken was de factor lawaai in de meeste gevallen van grote invloed. De ongevallen- bestrijding zal in de werkvoorbereiding en het werkoverleg nog meer aandacht krij gen. Ook zal het dragen van beschermings middelen sterk worden bevorderd. In de ideeënbus werden vorig jaar voor AMSTERDAM Wegens het medeple- gen van moord op een homofiel uit Am sterdam, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam maandag achttien jaar gevangenisstraf geëist tegen een 19-jarige Amerdammer en zijn 25-ja- rige mededader, afkomstig uit Nieuw-Gui- nea. Zij bekenden op 18 januari van dit jaar de 56-jarige J. H. Meeuwis, die homo- fiel was, in zijn woning in het stadsdeel Watergraafsmeer te hebben doodgeslagen met een Engelse sleutel en daarna, voor de zekerheid te hebben gewurgd. UTRECHT. Het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties (GOZ) heeft de minister van Defensie dringend verzocht, huisartsen, die be reid zijn zich te vestigen in gebieden waar een nijpend tekort aan huisartsen bestaat, vrijstelling van militaire dienst te geven. De EMS heeft haar raadsman opdracht gegeven „de nu noodzakelijk gebleken rechtsmaatregelen” tegen het Haagse college van B. en W. te nemen. Dat zal waarschijnlijk betekenen dat er een kort geding komt, zo deelde de assistent van de heer Zwolsman mee. De EMS is het niet eens met de houding van de gemeen te inzake het Circustheater. De nieuwe ministers van het kabinet- Biesheuvel hebben gisteren in het ministerie van Justitie de consti tuerende vergadering gehouden. Hier de aankomst van premier Biesheuvel en minister van Financiën Nelissen (rechts). APELDOORN. In Apeldoorn heeft maandag de 12-jarige Mama Mulder uit Lunteren ’t leven verloren. Zij zat in een auto die onvoorzichtig een voorrangs- weg opreed. De auto werd in de flank aangereden door een trekker .met opleg ger. Zeven andere mensen in de auto werden gewond, van wie twee zeer ernstig. TWELLO. In Twello is maandagavond de 73-jarige R. Uulderiks uit Assen door een personenauto aangereden toen hij, na uit een auto te zijn gestapt, de weg overstak. De bejaarde man overleed een uur later aan zijn verwondingen. zei in zijn pleidooi, dat zijn dient hem verteld had dat er in de Dr. Van der Hoe venkliniek LSD gebruikt wordt en voor handen is. Volgens de rapporten zijn beide jongelui verminderd toerekenbaar. Het artsentekort doet zich vooral voelen in de randstad Holland. Het GOZ ver wacht, dat dit tekort zich steeds duidelij ker zal manifesteren omdat de bereid heid van huisartsen, om zich in deze ste den te vestigen, uiterst gering is, terwijl het aantal praktiserende artsen daar af neemt, onder meer doordat artsen een ambtelijke functie aanvaarden of in ver band met hun leeftijd hun praktijk neer leggen. De ziekenfondsen, die het tot hun taak rekenen, de ziekenfondsverzekerden huis artsenhulp te garanderen, zijn zeer be zorgd over deze ontwikkeling. Zij zien het verlenen van vrijstelling als een mogelijkheid om jonge huisartsen ertoe te bewegen, zich in gebieden met een dreigend huisartsentekort te vesti gen. In zijn brief zegt het GOZ, dat het heeft vernomen, dat deze mogelijkheid „Het gemeentebestuur van Den Haag zal niets meer ondernemen om tot een akkoord met de EMS te komen. Er zijn van ons ook geen concessies meer te ver wachten”, zo heeft burgemeester Marij nen maandagavond tijdens een persbij eenkomst gezegd. „Als de heer Zwols man na zijn afwijzende antwoord op onze eindofferte nog wil onderhandelen, moet hij maar hier komen”, aldus mr. Marij nen. Vier hoofdpunten hebben bij de onder handelingen steeds problemen gegeven sinds in novembei 1970 was afgesproken dat de gemeente Den Haag het Circus theater zou overnemen voor een bedrag van ongeveer 8 miljoen. Dat waren: een rentevergoeding over de koopsom vanaf november 1970 tot de opleverings- datum, de randbebouwing rond het Cir custheater, de overname van het perso neel, én de lopende verplichtingen om trent voorstellingen in het theater. het eerst meer dan 1000 „goede invallen” gedeponeerd. De meetbare besparing die er voor NS door wend bereikt bedroeg op jaarbasis 117.980. Aan beloningen werd ruim 19.000 uitbetaald. Uit een „cijferlijstje” achter in het per- soneelsverslag blijkt dat bij NS ruim 1400 buitenlanders, verdeeld over 22 nationali teiten in dienst zijn. SCHIPHOL. Mede dank zij de oplet tendheid van enkele El Al-employés is op Schiphol een internationale zakkenroller aangehouden, die van de vakantiedrukte in de vertrekhal misbruik poogde te ma ken om zijn slag te slaan. Hij is een 35-ja- rige Italiaan, tegen wie Interpol reeds had gewaarschuwd. Terwijl een Noorse passagier bij de rijkspolitie op Schiphol aangifte deed van het verlies van zijn portemonnaie met 300 Kronen, die hem uit de achterzak was ge rold, stonden de twee El Al-employés de passagiers te observeren, die met hun vliegtuig naar Israel zouden vertrekken. Nog altijd waakt El Al nauwgezet over de veiligheid van haar toestellen, die voor ka ping bovenaan staan op het verlanglijstje van El Fatah en andere verzetsorganisaties in het Midden-Oosten. Spits in het vast stellen van ietwat afwijkend gedrag ont waarden de beide employés de Italiaan, wiens nerveuze ronddrentelen hun de in druk gaf, dat zij mogelijk met een kaper te maken konden hebben. Uit voorzorg waarschuwden zij enkele rechercheurs in burger, die de Italiaan op heterdaad be trapten. Volgens de caissière van het wis selkantoor waren even tevoren 300 Kro nen omgewisseld. De Italiaan ontkende alle schuld, zodat de zaak moeilijk bewijs baar wordt geacht.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2