REEKS ONTHULLINGEN IN WEST-DUITSLAND voor Sisco nauwelijks welkom Israel vreest nieuw van VS initiatief Mariniers in VS na zware oefeningen in ziekenhuis Laatste aflevering „New York Times” onthullingen: van meet af aan Geneefse akkoorden Geen tijd gebed Der Spiegel”: „Stil akkoord tussen partijen over nazi-verleden voorbij” I Bezuinigingsbeleid „Regering-Eisenhower saboteerde Eii t Ai Goentoer Soekarno verhoord Emigratie-verzoek van 500 joden in Minsk Per vergissing toch Wagner in Israëlische Agnew in Koeweit uitzending r 3 DINSDAG 6 JULI 1971 99 Verwarring zaaien Ongelijke strijd Belofte L Bondsdagleden „Privé” I VVVIHAIWVVWVVVVINIAnNWWVWVVVVVWVWVVVVVVVIH i e en (Van onze redacteur in Washington) :iekenhuis nodig bleek. ADVERTENTIE 1 (Van onze redacteur in Israel) WASHINGTON Al in augustus 1954, enkele weken nadat in Genève een overeen komst werd bereikt over de toekomst van Vietnam, nam de Amerikaanse regering onder president Eisenhower maatregelen om naleving van het verdrag te saboteren. Dit werd gedaan door de toewijzing van militaire en economische hulp aan de toen malige regering van Ngo Dinh Diem in Saigon, en door clandestiene sabotage-acties in Noord-Vietnam. Deze onthullingen werden gedaan in de negende en laatste af levering van „The New York Times”, gebaseerd op de geheime Vietcong-studie van het Pentagon. ke de de en >m ?se id iet lie i s PARIS ISLAND (Reuter) Negenen dertig Amerikaanse mariniers liggen met nier- en spierklachten in een ziekenhuis als gevolg van „oefeningen’ ’die driemaal zo zwaar geweest zouden zijn als de voor schriften toelaten. Goentoer is actief geweest in de afgelo pen verkiezingscampagna voor de Nationa listische Partij (PNI), die 44 jaar geleden door zijn vader is opgericht. TEL AVIV, (AFP). Vijfhonderd joden In de Russische stad Minsk hebben geza menlijk bij de autoriteiten in Moskou een verzoek ingediend naar Israel te kunnen emigreren. Om zich van een positie in Noord-Viet nam te verzekeren voordat de splitsing tussen Noord- en Zuid-Vietnam plaats vond in oktober 1954, werden door Washington al een reeks maatregelen genomen voor dat de overeenkomst was getekend. (De Verenigde Staten zette geen handtekening onder het document, maar beloofde in een aparte verklaring de bepalingen ervan na allerlei ontheemde groeperingen, dan dat de partijen daar bij de krappe meerder- heidsverhoudingen van dit ogenblik risico’s durven te nemen. TEL AVIV. Israel maakt zich ernstig zorgen over de Amerikaanse initiatieven de onderhandelingen over de opening van het Suezkanaal uit de impasse te halen. Daarom is ook de onderminister van Bui tenlandse Zaken, Joseph Sisco die in de jetten, die in naam door de communis tische Vietminh waren ondertekend, maar die in werkelijkheid gedrukt en verspreid werden door handlangers van de Ameri kaanse geheime diensten. In deze biljetten werd bijvoorbeeld ge suggereerd dat iedere Vietnamees die zich aan de zijde van de Vietminh zou scharen, zich moest voorbereiden op werkzaamhe den in het koude China. Dit werd gedaan door de subtiele hint dat men er goed aan deed warme kleren mee te nemen. Op soortgelijke manieren werd verwarring ge zaaid over de financiële stabiliteit van het geld dat in het noorden in omloop was, en over het lot dat hun te wachten stond die in dienst zouden treden van het noor den. Niettemin is het opmerkelijk dat de CIA-buitenlandse Amerikaanse inlichtin gendienst, aldus het geheime rapport, vrij wel van het begin af aan waarschuwde tegen interventie op grote schaal omdat het volgens de inlichtingen een zeer on gelijke strijd zou worden tegen de guerril las van het noorden. loop van de maand Israel wil bezoeken nauwelijks welkom. SINGAPORE, (Reuter). Vice-president Spiro Agnew van de Verenigde Staten is uit Singapore naar Koeweit vertrokken, het derde land, dat hij tijdens zijn huidige wereldreis bezoekt. el- ran ■rst Op we nd de en rst fd. iet ;r- t s s 1 e e s 1 t an ir- W. ;e- ,fe- [et ït- tot ;o- tse to- tad Ier en, nd en. jed len De ;n- >p- Een officier van de marinebasis Paris Island, in de Amerikaanse staat Zuid-Ca- rolina, zei gisteren dat drie instructeurs in verband met deze zaak op non-actief zijn gesteld. De mariniers, pas enkele dagen onder de wapenen, moesten elk uur een kwar tier lichamelijke oefeningen verrichten, terwijl de voorschriften niet langer dan vijf minuten toelaten. De exercities begonnen vorige week don derdag. Zaterdag waren de 39 mariniers er lichamelijk zo slecht aan toe dat opne ming in een zi Naar verluidt is hun fysieke toestand nu goed. Ze hebben slechts rust nodig, aldus de officier. DJAKARTA (Reuter). Het Indonesi sche leger heeft Goentoer, de zoon van wijlen president Soekarno, aan een ver hoor van zes uur onderworpen, in verband met beschuldigingen omtrent het onderhoud den van betrekkingen met de communis tische beweging. Beide kanten probeerden, vaak met suc ces, hun agenten aan de andere kant van de grenslijn uit te zetten. De Amerikaans- geleide infiltratie-diensten maakten hierbij gebruik van speciaal opgeleide Zuidvietna- mezen, die geïnstrueerd werden in de psy chologische oorlogsvoering, het opblazen van belangrijke installaties, en in het aan werven van lokale manschappen. Een meer dan eens toegepaste techniek was het verwarring zaaien aan de zijde der Viet minh door middel van strooi- en handbil- Deze inlichtingen werden keer op keer genegeerd. Ook was de pressie op Frank rijk zo groot aan de vooravond van de Geneefse conferentie, dat de nationale vei ligheidsraad in Washington adviseerde Parijs te laten weten dat wanneer Frank rijk akkoord zou gaan met een oplossing waardoor Indo-China in handen zou vallen van „de communisten”, de Amerikaanse regering zich genoodzaakt zou zien om alle hulp aan Frankrijk in economisch opzicht stop te zetten, en dat zulks voor Frank rijk ten gevol ge zou hebben dat het zich niet meer tot de grote drie zou kunnen rekenen. te komen). Tot deze maatregelen behoor den een aantal bijna ongeloofwaardige ak- ties, zoals het vervuilen van een benzine- opslagplaats voor de stadsbussen in Hanoi, zodat het vervoer geleidelijk aan gestremd zou worden, en het saboteren van de spoorwegen met de hulp van een speciaal daartoe in het geheim overgebrachte ploeg van Amerikaanse specialisten van de bui tenlandse inlichtingendienst die in Tokio was gestationeerd. Uit het lezen van de door The New nog dan politiek spel opgevoerd, nam, was. Deze mening werd gevormd door het „verlies” van China met de overwinning van Mao Tse Toeng op generalissimo Tsjang-Kai-Sjek, en door het debacle van de Fransen in Dien Bien Phoe. Washing ton was toen van mening dat het „inter nationale communisme” in opmars was en ten koste van alles in Vietnam gestuit diende te worden. Het bezuinigingslijstje van het kabinet- Biesheuvel, waarvan nog geen enkele volksvertegenwoordiger weet hoe het er precies uitziet, is vrijwel bindend voor de nieuwe ministers. Dat heeft premier Biesheuvel inmiddels laten weten. Enkele nieuwe bewindslieden hebben er wat ver baasd op gereageerd. Hun „ja-woord” te gen de formateur bleek te hebben bete kend, dat hun de handen voor een belang rijk deel al gebonden zijn, nog voordat de regeringsverklaring in concept gereed is. Dat is een gevolg van het regeerakkoord, dat de vijf regeringsfracties hebben aan vaard en dat regelrechte bezuinigingen in 1972 wil tot een bedrag van 900 miljoen. Busongeluk. In de Mexicaanse gemeente Rosamorada zijn bij een botsing tussen twee autobussen 20 mensen om het leven gekomen Onafhankelijkheidsdag. Op onafhankelijk heidsdag en de daaraan voorafgegane vrije dagen zijn in de Verenigde Staten al 571 personen door verkeersongevallen om het leven gekomen. Busongeluk. Bij een ernstig busongeluk in Mexico zijn twintig mensen om het le ven gekomen en vijfenveertig gewond. Bomontploffing. In de afgelopen nacht is voor het kantoor van de Griekse rege ringswoordvoerder, Georgios Georga- las, een bom ontploft. Het gebouw werd beschadigd en de ruiten van omliggen de huizen sneuvelden. JERUZALEM, (Reuter). De Israë lische radio heeft in het afgelopen weekeinde per vergissing werken van de Duitse componisten Richard Wagner en Richard Strauss uitgezonden. De mu ziek van deze componisten is in Israel verboden met het oog op hun antisemi tische houding in het verleden. Volgens een woordvoerder van de ra- dio-omroep was het programma door „een buitenstaander” samengesteld. Dat de muziek van Wagner en Strauss toch door de Israëlische ether heeft geklon ken betekent geen wijziging in de tot dusver gevolgde gedragslijn, die berust op een overheidsbepaling, aldus de woordvoerder. De Israëliërs vrezen, dat ondanks alle ontkenningen, de suggesties van Bergus niet zo „privé” zijn als de Amerikaanse regering wil toegeven. „Wat valt er nu nog voor te stellen”, vragen de Israëliërs zich af, „De Egyptenaren heb ben nog niet eens geantwoord op onze voorstellen die we vorige maand aan mi nister Rogers hebben gedaan.” Die voor stellen hielden in, dat Israel bereid is zich een aantal kilometers terug te trekken bij opening van het Suezkanaal, en toe te staan dat een of andere symbolische Egyp tische eenheid het kanaal zal oversteken. De Amerikaanse vertegenwoordiger in Cairo, Donald Bergus, is samen met het hoofd van de afdeling voor het Midden oosten van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Michael Sterner gisteren in Cairo aangekomen, om zoals een woordvoerder van het State Depart ment zei: „Aan de Egyptische regering de laatste gedachten over te brengen hoe de VS de onmiddellijke toekomst zien.” Vol gens berichten uit Beiroet houden de nieu we voorstellen van de VS aan Egypte in, dat Washington Egypte belooft Israel te „overreden” de Amerikaanse voorstel len aan te nemen. De Israëliërs vinden het vreemd dat de man die „privé” verregaande Israëlische concessies heeft voorgesteld, waarvan la ter herhaaldelijk en met nadruk is ont kend dat die het Amerikaanse standpunt weergeven, een paar dagen na die ontken ning op een officiële missie naar Cairo wordt gestuurd. „Als Bergus inderdaad op privé initiatief handelde”, zo vragen de Israëliërs zich af, dan is dat een vreemde gang van zaken”. Zoals bekend heeft Ber gus vorige week gesuggereerd, dat Israel in het kader van een tussenregeling de helft van de Sinaï zou moeten ontruimen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Wanneer een nieuwe golf van onthullingen over oude nazi- verledens de Bondsrepubliek overspoelt, dan berust dit niet op ontdek kingen in tot dusver geheime dossiers van grote oorlogsmisdadigers. Even min kan het worden herleid op het komkommertijdperk, maar althans volgens een aanwijzing in het weekblad Der Spiegel op het kennelijk aflopen van een stil akkoord tussen de beide grote partijen, de CDU en de SPD. ER ZIJN vooral afgevaardigden van de Bondsdag in het geding. Toen een hunner, de stramme wehrmachtmajoor Herbert Schneider, van buiten het parlement en notabene uit de kringen van de nieuwe Bundeswehr er onlangs van werd beticht nog in het laatst van de oorlog kameraden wegens sceptische uitlatingen over de af loop van het avontuur bij de Gestapo te hebben aangegeven, namen collega’s van de SPD het benarde lid van de CDU in bescherming: het was, zeiden zij „Schwei- nerei”, zulke zaken nu nog ter sprake te brengen. Nu echter de socialistische volksverte genwoordiger Hans Batz de moed heeft opgebracht de commissie voor de verzoek schriften te verlaten zolang het verleden van het conservatieve medelid Otto Frei herr von Fircks niet is opgehelderd, is het ongeluk onherroepelijk binnenshuis ge komen. Een rechter in Burgdorf heeft na melijk van baron Von Fircks in een von nis officieel verklaard, dat hij heeft deel genomen aan „nazistische wandaden”. Af- gevaardgde Batz bleek echter bij zijn parlementaire zuiveringspogingen prak tisch alleen te staan. Als je er wat aan wilt doen, dan is dat jouw zaak, was de uiterste welwillendheid waartoe fractielei der Herbert Wehner zich wist op te werken. De linkse solidariteit moest wijken voor het zwijgpact met rechts, dat inderdaad mocht het op dit ogenblik worden door broken ook in de huidige generatie van afgevaardigden der sociaal democraten, wel enig boemerang-effect zou kunnen hebben. Het markante is, dat de inzet van het geheel geenszins een alsnog volledige drang is de gewetens te zuiveren, maar ligt in de uitvoering van de nieuwe Oost- politiek”. De oude „Ost-politiek” wordt namelijk belichaamd in figuren als baron Von Fircks, woordvoerders voor de belan gen van de verloren gegane oostelijke gebieden, en in alle fracties zitten er te veel „voormaligen” als representant van Uit de dagen van de grote coalitie stamt de afspraak tussen Christen-Democraten en Sociaal-Democraten, elkanders verle den buiten beschouwing te laten. Een vergeetachtigheid, beiderzijds geïnspireerd door de wens even met elkaar te moeten regeren. En dat nog wel onder een kanselier als Kurt Georg Kiesinger, van wie de buiten wacht dan ook pas dankzij de buitenparle mentaire acties van Beate Klarsfeld en de haren zijn NSDAP-lidmaatschapsnum- mer 2633930 vernam. De oude lidmaat- schapsnummers van bewindslieden als des tijds Höcherl van de CSU en nu nog Schil ler van de SPD, bleven zelfs helemaal buiten de openbaarheid. Het zou zoveel perioden later misschien ook helemaal niet zo belangrijk zijn, als er niet het schandaal achter stak van wat men onder andere omstandigheden als een „gentleman’s-agreement” zou kunnen kwa lificeren. In Londen hebben enige honderden Krishna-pelgrims het derde inter nationale Krishna-festival gehouden. Het was de eerste keer dat dit in Europa gebeurde. Deze prent toont het moment dat het handgeklap, fluitspel en belletjes gerinkel werd onderbroken voor een moment van gebed. Het kleine Krishna-jongetje begreep het niet zo goed en bleef onverstoorbaar op zijn trommeltje doorspelen. ZODRA HET echter niet om parlemen taire stemmen gaat, is de huidige socia- listisch-liberale coalitie aanmerkelijk min der kleinzielig. Zo is er dan nu eindelijk een man in opsraak geraakt, die in feite al jaren het werk doet, dat men hem nu aanwrijft. De heer Gerd Jans, Winsohoter van ge- York Times gepubliceerde fragmenten van de studie, krijgt men de indruk van een koortsachtige activiteit aan zowel Ame rikaanse als Vietnamese zijde, ge durende de paar maanden die resteerden na de ondertekening van het Geneefse ver drag in juli 1954, tot oktober van dat jaar wanneer de splitsing tussen Noord en Zuid-Vietnam zou ingaan. kabinet in het beraad van vrijdag nu be slissen. Voor de kiezer, die zijn stem heeft ge geven aan een bepaald (gecombineerd) partijprogram, is het er allemaal niet dui delijker op geworden. Hij ervaart dat hij er opnieuw weer niet aan te pas komt en dat zelfs degenen Voor wier benoeming tot volksvertegenwoordiger hij mede-ver- antwoordelijk is, straks min of meer ge confronteerd worden met een rijksbegro- ting, waarvan vrijwel vastliggende bezui nigingen de kern zullen zijn. Van een par lementaire „goedkeuring” kan dan nauwelijks sprake zijn. Er wordt hoogstens een waarbij de vijf regeringspartijen de oppo- sitieboot met meerderheid van stemmen zullen kunnen afhouden, tot meerdere glorie van het kabinet-Biesheuvel. In dit stadium is het daarom uiterst merkwaardig bezuinigingskampioen Drees op het partijcongres van DS’70 te horen zeggen, dat alle nu al geuite protesten te*- gen voorgestelde bezuinigingen „onzinnig” zijn. Drees ging er daarbij van uit, dat die protesten uitsluitend de uitgelekte be- snoeiingsvoorstellen uit de streefcijfer- nota-Witteveen betroffen. Maar hij dient te weten, dat er ook uit het plan-Nelissen gegevens naar het publiek zijn gesijpeld, die met name op onderwijsgebied belang rijke ingrepen betekenen. Nu premier Biesheuvel bovendien nog eens heeft ge zegd, dat die bezuinigingen vrijwel vast staan, is er dus wel degelijk grond voor de geuite bezwaren. Ze komen voort uit die volksgroepen, die zich ondanks alle „democratische” leuzen van voor de ver kiezingen achteraf bedrogen voelen. Een van de eerste dingen die het kabi net-Biesheuvel, waarin de premier een groot voorstander is van oprechte infor matie aan het publiek, daarom moet doen, is: duidelijk uiteenzetten waar er bezui nigd gaat worden en waarom juist op be paalde posten. Intussen zou hij er goed aan doen de „kabinetsdiscipline” althans in die zin in te stellen, dat ministers op partijvergaderingen geen uitlatingen doen, die juist protesten uitlokken. Want wie een Drees daar de verdubbeling van het kleuterschoolgeld hoort verdedigen als een „beloning” voor degenen die hun kind thuishouden en het zelf verzorgen, ont komt niet aan ernstige twijfel over de maatschappelijke visie van deze bewinds man, die er blijkbaar geen notie van heeft wat een bedrag van 8 per maand extra voor de lagere inkomens betekent. Als dat optreden representatief moet wor den voor het bezuinigingsbeleid van het nieuwe kabinet, houden we ons hart vast. lWWVVVVVVVWVVVVWVWVVVVVVVV\nAAAA/VVVVV\AAAAAA/'WVVVV(A^ VVVVVVVVV\/XfVVVVV\AA/VVX/VVVVVVVVV\AZ\A/VVVVVV\An/VVVVVVVV\n^VVVVVVV\AZV\n/VVVVVVVVW\/VVVVVVVVVVVVVf boorte, tijdens de oorlog de adjudant van de Groninger ban-leider Maarsing, is im mers al sinds 1961 ingeschakeld bij de politieke Europese vormingscursussen, waarmee het restauratieve tijdperk Adenauer zo’n succes had. Hij is ook al jaren lang leider van het zogeheten In stituut voor Politieke Vorming in Bad Oeyenhausen. Pas nu de heer Jans ook nog is aan gesteld tot direkteur van het nieuwe Euro- pahuis in Bocholt en hij ’n duidelijk zicht baarder centrale figuur wordt in de Duits- Nederlandse culturele samenwerking, gaat men het een wat vreemde figuur vinden dat deze oud-NSB’er bij zulk subtiel werk zo’n rol speelt. Maar in werkelijkheid is de 52-jarige Nederlander in Duitse dienst hoofdzakelijk teveel geworden, omdat zijn opvattingen omtrent het intact houden van de oostelijke frontstellingen, die des tijds na de „hete” oorlog zo keurig bij de koude oorlog aansloten, niet helemaal meer passen in Brandt’s Ost-politieke verzoeningsconcept. r.. m pak ze... ze zijn er weer! Volgens deze gegevens waren zowel pre sident Eisenhower, als zijn minister van Buitenlandse Zaken Dulles het erover eens dat de overeenkomst van Genève, waarin werd voorzien in een splitsing tussen Noord- en Zuid-Vietnam totdat er in 1956 officiële verkiezingen gehouden zouden kunnen worden over de toekomst van Viet- niet minder dan een „catastrofe” Men kent de voorgeschiedenis van het bezuinigingslijstje. Indertijd maakte de V.V.D.’er dr. Witteveen de zogeheten streefcijfernota. Dat is een opstelling van bezuinigingsposten, ontstaan door per de partement het rode potlood te laten wer ken. Die nota wilde tot en met 1975 bezui nigingen van in totaal 3,5 miljard op rijks- uitgaven. Ze hadden voornamelijk betrek king op het onderwijs-, verkeers- en wa terstaatsaangelegenheden, sociale uitgaven (werkloosheids- en bijstandswet) en aller lei subsidieposten, waarbij de kunst en de sport niet werden gespaard. Een kolfje naar de hand van bezuinigingskampioen Drees van DS’70 en zijn partijgenoot De Brauw, die samen een ministersporte- feuille hebben aanvaard waarmee zij in staat zijn hun inzichten in de praktijk waar te maken. Dat zal dan gebeuren aan de hand van het lijstje-Nelissen, een extract van de streefcijfemota-Witteveen, die vorige week uitvoerig in de publici teit is geweest. Bewindsman Nelissen had als getipte minister van Financiën in het nieuwe kabinet zijn opdracht zoals be kend gekregen van informateur Steen kamp. Als voorzitter van de bezuinigings- commissie had de toen demissionaire mi nister maar enkele dagen nodig om de 900 miljoen te vinden, die het nieuwe kabinet in 1972 wil besparen. Het (nieuwe) parlement is daarbij tot heden helemaal buiten spel gebleven. Het weet dat er een streefcijfernota is en dat er een bezuini- gingsplan-Nelissen bestaat, maar geen van beide is ooit aan de Kamer toegezonden. Dat heeft oppositieleider Den Uyl er in middels toe gebracht enkele politici, die voor de formatie al wel van de inhoud van de streefcijfernota wisten en nu weer in het nieuwe kabinet zitten (Schmelzer, Udink, Biesheuvel en Nelissen) van „dub bel spel” te beschuldigen. Den Uyl drong op directe openbaarmaking van alle ge heime stukken aan en daarover zal het - -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3