Minder morsen bij Hoogovens Vloot klaar om uit te varen tv voor Speelplaats je HOE DE DUIVEN VLOGEN naast deur van Geen cent voor spots op eet meer vis hoge flat IIB pi 1 IT /JI VERENI^IKIGSNIEUWS UIT DE IJMOND Pieter Krab in Leiden overleden en in Driehuis uit IJmuiden Werf Visser in Havenberichten Santpoort heeft volop orders Beloning voor twee uitvinders gecremeerd Mozart-concert van NPhO goed ontvangen MM Ik ■K 1 IJMUIDER COURANT DINSDAG 6 JULI 1971 V elsen-IJmuiden 9? idt z in Kerkelijk nieuws Heemskerk Velsen-N oord Beverwijk Ondanks zomerwarmte andvoortse kerk Wijk aan Zee Gevonden voorwerpen ir i i. De .Snelle i i j i i i i Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Beverwijk M. Brandes te Hengelo. Geref. Kerken Beroepen te Oldekerk J. Knol, zieken huispredikant te Laren (N.H.). Aangeno men naar IJmuiden J. Bel te Hoek van Holland. De vloot van oud-loodscommissaris Visser. Links, achter elkaar: Mark W., Gracia en Erica. Rechts, achter el kaar: Stern, Triton en Zeezwaalje. IJMUIDEN In het afgelopen half jaar werd in IJmuiden 39 miljoen kilogram vis aangevoerd, die op de veiling 37.806.850 opbracht. In de eerste zes maanden van (Van een verslaggever) WOENSDAG 7 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 10-18 en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 en 19-21 uur. Amstelstraat 44: volwassenen 14.30-17 en 19-21 uur. Stumphiusstraat 46 en Parmentierstraat 2: jeugd 14.30-17 uur. WOENSDAG 7 JULI De Zandkraai, Handelstraat 13.30-18 u.: bejaardensoos. Duiningang, Rijksstraatweg. Vanaf 8.30 uur: sportinstuif dames. DINSDAG 6 JULI Openbare Bibliiotheek, filiaal Wijker- straatweg. Geopend 19-21.30 uur. DINSDAG 6 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 10-18 en 20.15-21.30 uur. WOENSDAG 7 JULI Openbare Bibliotheek, filiaal Wijker- straatweg. Geopend 15.30-17.30 uur. 1 3 1 t e k r e n e 3 r n (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.). De heren Kossen en Stam hadden het idee geopperd om de uitloopopeningen in de schudgoten van de wielgravers te ver nauwen door het aanbrengen van een paar stalen geleideschotten. Dankzij deze inmiddels met succes toegepaste technische „ingreep”, is het morsen naast de banden van de wielgravers sterk verminderd. De slijtage aan de rollen is belangrijk terug gebracht. Een lonende arbeidsbesparing is van een en ander het gevolg. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Oud-loodscommissaris E. J. Visser heeft er plezier in voor een ander iets te maken; die hoeft dan niet noodzakeljjk tot de omvangrijke Visser- clan uit Schiermonnikoog te behooren, maar moet het ding wel erg graag willen hebben en weten te waarderen. Overigens moet het te maken hebben met de zee en dan ligt de keuze tussen een schilderij of een schip; een goed schip op verkleinde schaal, niet zo maar een pronkstuk voor boven op de boekenkast, het moet kunnen varen en mag zeker geen achterblijver worden in een eerlijke wedstrijd. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Nassau- borb, Gaevle, Z; Luther, Rotterdam, Y; Botnia, Zwijndrecht; Ilias, Rotterdam; Bernardes, Ko- ping; Osteclipper, Londen; Lapponla Delfzijl; Barendsz. Duinkerken. IJmuiden IJMUIDEN. Maandagmiddag heeft in stilte op Driehuis-Westerveld de crema tie plaatsgehad van de vorige week vrij dag in het Academisch Ziekenhuis te Lei den overleden heer P. Krab, oud-voorzit- ter van de Nederlandse Zeevisgroothan del Vereniging in IJmuiden. De heer Krab was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Pieter Krab werd op 15 augustus 1902 als zoon van een Egmonder schipper ge boren. Tot zijn dood is hij in hart en nie ren IJmuidenaar gebleven. Zijn loopbaan in het visserijbedrijf be gon in 1916, toen hij voor een daalder in de week in dienst trad bij de toenmalige rijkscommissie van toezicht op de zeevis- handelverenigingen. In 1930 werd hij ad ministrateur van de IJmuider Vishandel- vereniging. In 1941 moest de vereniging liquideren op last van de bezetter, maar dit gebeurde niet: de IJVV bleef sluime ren. De heer Krab werd secretaris. Twee dagen na de bevrijding, toen een Deense kotter verscheen met brand-levende schol, begon een periode van steeds groter wor dende activiteit in de landelijke voorzie ning van vis vanuit IJmuiden, waarin de heer Krab, onder de moeilijkste omstan digheden de centrale figuur was. Toen, in centraal verband, de visexport weer lang zaam op gang kwam, werd de heer Krab secretaris van de Stichting Neder landse Visexport. De IJVV herrees in 1952 uit haar „slui mering”; zij was er, dankzij het feit dat er toch wel „iets” gedaan was niet zo erg slecht vanaf gekomen. Ondanks de enor me moeilijkheden, noemde de heer Krab de eerste na-oorlogse periode „de beste jaren” uit zijn carrière. In augustus 1954 werd de heer Krab be noemd tot voorzitter van de UW, die een naamsverandering onderging in Ne derlandse Zeevisgroothandel Vereniging. Tijdens een ontvangst in Velsens raad huis op 10 april 1958 deed de toenmalige burgemeester mr. M. M. Kwint, medede ling van de benoeming van de heer P. Krab tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, wegens de bijzondere verdiensten voor de vereniging waarvan hij voorzit ter was en het gehele visserijbedrijf. De heer Krab legde begin 1968 zijn func tie van voorzitter van de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging neer. Aan het verzoek van het bestuur om nog een jaar aan te blijven meende hij geen ge volg te moeten geven. Hij trad tevens af als voorzitter van het Bedrijfsschap groot handel in vis, als voorzitter van de Visfe- deratie, als voorzitter van de Federatie van Nationale organisaties van de groot handel in vis in de EEG-landen en als lid van het dagelijks bestuur van het Pro- duktschap voor vis en visprodukten en be dankte voorts voor nog vele andere func ties in bestuurscolleges in een aantal or ganisaties. Pieter Krab was een buitengewoon be kwaam bestuurder, die behalve in Neder land ook in andere zo genoemde visserij- landen zeer gewaardeerd werd. Hij heeft een belangrijk aandeel gehad in de be hartiging van de Nederlandse belangen en vorbereidingen met betrekking tot de zo genoemde EEG-visserij. De heer Krab is jarenlang bestuurslid geweest van IJmuidens Bloei, welke ver eniging later is omgezet in VW. Hij was voorzitter van het comité voor de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van IJmuiden en lid van de com missie Vlaggetjesdag. Onder het toeziend oog van ir. Van Hasselt tekent de heer Kossen het „ontvangstbewijs”links de heet Stam. Maandag aangekomen in IJmuiden: Electron, Dagenham; Helene Delmas, Bordeaux; Schelde- borg, Bollsta; Anders, Skoghall; Louise, Kris- tiansand; Lady Sarina, Londen; Rolwl, Bale Comeaux; Marlnella D’Amigo, Cryton; Hunnua, Flixborough; Vinnl, Norfolk; Marshlea, Londen; Klaus Ublnk, Knocke; Stella Maris, Noordzee: Vincent, Londen; Eloquence, Humber; Ooster- burg, Rotterdam; Welsman, Noordzee; Meteoor, Bilbao; Brinda, Duinkerken, Y; Hannes Luen- stedt, Gaevle; Lea, Rotterdam; Markbotg, Man- tyluoto Maandag vertrokken van IJmuiden: Nusakan, Duinkerken, Y; Vauban, Londen; Ciello Rosso, Napels; Navlgare Manchester; Ambience, Gains borough; Ardea, Holtenau; Nledersachsen, Ply mouth; Vechtborg, Delfzijl; H. M. v. Galen, Den Helder; Rljnborg Delfzijl; Emsland, Pals- man; Albert V. Noordzee; Westland Trader, Le Havre; Labotas, Antwerpen; Edelgard, IJstad; Dania, Rotterdam; Babt-t, Kotka; North Shore. Noordzee IJmuideh. WOENSDAG 7 JULI Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 uur. VELSEN. In het tijdvak van 26 juni tot en met 2 juli 1971 werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: paraplu, pantoffel, windjack, paar dames schoenen, tas met damesschoenen en sjaal, bankbiljet, muntbiljet, dameshandschoen, twee slaapzakken, etui met zeven sleutels, knipportemonnee met geld en sleutel, etui met zes sleutels, kabelslot, motor- handoschoenen, regenbroek, beursje met geld, badhanddoek en twee zwembroeken, dameshandschoen, rammelaar, portemon nee met inhoud, koffer met weekendtas erin, babymuts, poesje, paar kinderlaar- zen, valhelm, zes sleutels ean hanger, gym pak, etui met foto’s en bankrekening, jack, trainingsjack, bankbiljet, damespolshorlo- ge en broche. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau. De voorwerpen kunnen dinsdags en vrijdags afgehaald worden van 16.30 tot 17.30 uur. laatste prijsduif om 13.45.30 uur. De voorlopige uitslag was als volgt: Bruynes 1; P. de Bot 2, 3, 6, 10, 19, 20: J. V. d. Bos 4, 9, 12, 13; P. Verschuren 5, 14, 15, 17; J. Dekker 7; Hels 8, 11, 16, 16. Van de postdulvenhoudersvereniglng „Sl™-. Wieken” te Santpoort namen 100 duiven deel aan een wedvlucht van Complègne af over een af stand van 358 km. De lossing van de duiven ge schiedde om 8 uur. Een duif van C. v. Duin be reikte als eerste het hok om 13.16.47 uur; de laatste prijsduif om 13.56 uur. De uitslag was als volgt: C. v. Duin 1, 7, 11; C. Koks 2, 3, 8; J. de Jonge 4, 16, 19; Bevelander 5; Jo Kooten 6; Schenk 9; W. Tervoort 10, 15; K. Bouwer 12; G. Kops 13; Gorter 14, 17, 18; P. Rozemeyer 20. Van de p.v. „De Umonden" (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen 32 duiven deel aan een wedvlucht vanaf Chateauroux over een afstand van 663 km. De duiven werden vrijdagmorgen om 5.50 uur in vrijheid gesteld. Door het voch tige weer had de vlucht een traag verloop Vrijdagavond waren er 5 duivel thuis Van der Scheer klokte de eerste om 17.19 uur. De voorlopige uitslag luidt: Van der Scheer 1, 3 en 6; Verduln 2 en 4; Klinkenberg 5; De Vlugt 7; A. Ulehake 8. Met 150 jonge duiven werd deelgenomen aan een wedvlucht vanaf Duffel. In verband met mist werden deze duiven om 11 uur in vrijheid gesteld De vlucht had een snel verloop met weinig achterblijvers. Van der Scheer klokte ook van deze vlucht de eerste om 13.20 uur Laatste prijsduif om 13.38 uur. De voorlopige uitslag luidt: Van der Scheer 1, 2, 3, 9, 18, 24, 26 en 27; De Vlugt 4, 15 en 28; A Ulehake 5, 12 en 25; Strijker 6. 10, 13, 16, 19 en 30; Schoone 7. 8, 14 en 23; Verduin 18; Klin kenberg 17 en 29; Suurmond 20; Visser 21; De Weers 22. WOENSDAG 7 JULI Beeckestjjn, in het noordelijk koetshuis, Velsen-Zuid, 14.30 u. poppentejater van Henk en Francine Abbing voor kinderen van vier tot tien jaar. Om 20.15 u. pro gramma voor ouderen: „Variaties voor vier handen. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Santpoort-N., Spaarnberg, Wüste- laan 79, van 14.30 uur tot 17.30 uur; jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekw., 14.30- 17.30 en 19-21 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden: ontspanningsgymnastiek voor dames, be jaardensoos, kinderclubs. Openluchtbad Heerenduinen, Heeren- duinweg, IJmuiden-O., open van 6.30 uur tot 20 uur IJmuider Harmonie, 20 uur orkestrepe titie in Gem. Vergaderlokaal, Abeelenstr. Boksclub De Ring, 19.30 tot 20 uur in Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden trainen. Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Hijkersmilde H. van Gos- liga te Rijnsburg; te Bennekom C. W. Corts te Vianen. Aangenomen naar Zeg veld W. Arkeraats te Ouderkerk a.d. IJs- sel. Bedankt voor Nieuwerkerk a.d. IJssel en voor Zwolle A. van Brummelen te Kier den. Bij de hoge flat aan de Orionweg in IJmuiden is de laatste dagen hard ge werkt aan een speelplaatsje voor de peuters, pal naast de entreedeur. De peuters hoeven niet eens het trottoir op. Zij kunnen zó de zandbak in stap pen. Om het speelplaatsje, waarvoor veel spoorbiels werden verwerkt, is een tamelijk hoge afscheiding van palen gemaakt, opdat de kleinsten niet onverhoeds toch het trottoir en de straat op kunnen rennen. De aan leg ervan was al een feest voor de kinderen. Zij „hielpen” driftig als miertjes de „grote mannen van de gemeente”die de peuters welwillend maar een beetje lieten begaan. Zo’n speelplaatsje vlak naast de deur voor de allerkleinsten kan een succes zijn als de bewoners van de flat zelf een beetje meewerken en bijvoorbeeld hun hondjes uit de zandbak weren Af en toe een moeder die eens op het idee komt wat papierafval uit het speelplaatsje te verwijderen, kan er veel toe bijdragen om het speel plaatsje voor de kleintjes te hand haven. DINSDAG 6 JULI PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, ingang Spaarnestraat, 19 tot 20 uur: spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme. De vloot die momenteel klaar ligt om uit te zeilen bestaat uit zes eenheden. Num mer 7, een kanjer van 1,10 meter lang, staat op de werf in de schuur. Alle zeven hebben al een bestemming. De orderporte feuille zit vol. Vijfenzestig jaar geleden hakte papa Visser uit een brok populier de romp van de reus. Het casco weegt 44 pond. Er heb ben al vier verschillende tuigen op ge staan, maar het schip krijgt nu een defini tief super-tuig. Mark Willem, een achterneef, krijgt de kotter Mark. W. De kwaliteit van dit vaar tuig is prima. Zeker ook het hout waaruit het gesneden is, al is dit materiaal op het laatste moment gered uit een brandstapel. Gracia, een juweel van een boeier, is ontstaan uit een houten meubelstuk, dat omstreeks 1860 werd vervaardigd. Het schip is vernoemd naar ene Gracia Stach- ouwer, laatste particuliere eigenaresse van Schiermonnikoog en gehuwd met Tjeerd Visser. Het jacht Erica valt op door z’n grote kiel. De gelukkige eigenaar is een achter neef van de bouwer. Het vaartuig gaat naar Har in Groningen. Van de Stern werd de romp op het strand van Schiermonnikoog gevonden. De grootvader van de vinder oordeelde met een: „Gooi ’t maar in de kachel”, maar na een vakkundige survey werd het stuk brandhout meegenomen naar Santpoort, waar er een frisse kotter uit groeide. De ruwe romp van de driemasterbark Triton werd door wijlen oud-gezagvoerder Teensma een legendarische figuur op Schiermonnikoog gebeiteld toen hij al tachtig was. Oud-loodscommissaris Visser heeft er vijfhonderd werkuren aan be steed alvorens de Triton in z’n huidige ge daante verscheen. Ouder dan tachtig jaar is de romp van de kotter Zeezwaalje. Opgeknapt en voor zien van splinternieuw tuig is het een prachtig stuk geworden. Drie schepen van de „Werf-Visser” zijn eerder uitgegaan: de tweemaster Johanna, het jacht Flipper en de Noordzeekotter Poolster. Scheepsbouwer Visser zou wel weer eens aan een nieuw schilderij willen beginnen: „Als je ermee begonnen bent, moet je ’t meteen af maken ook; maar dan ligt het werk op de werf weer stil”. Die reclame op de beeldbuis is vooral bedoeld voor de kleinhandel. Maar die groep wordt steeds slechter van betalen. De inning van de bijdragen die de kleln- 1970 was de aanvoer 36 miljoen kilogram, j handelaren beloofd hebben te zullen le veren wordt dermate moeilijk, dat het geen zin heeft om volgend jaar door te gaan met reclame maken via de televisie. De zuinige resultaten van de haring visserij hebben al geleid tot een kleine paniektoestand, waarbij men niet goed lijkt te weten of men er wel mee door moet gaan of maar liever moet overscha kelen op verse vis. Bij de toenemende invoer van vis, wordt in feite reclame gemaakt voor geïmpor teerde vis en om deze reden en omdat het blijkbaar financieel niet haalbaar is, ziet de groothandel het nut niet langer in om die televisiereclame voort te zetten. Over de reclame via pers en radio wordt niet zo negatief gedacht: die zal vermoe delijk in 1972 wel doorgaan. Dinsdag vertrokken van iJmuiden Christa Koenke, Gr. Yarmouth; Wieland Hamburg, Z; Balong Kaapstad; Caernavonbrook, Londen.; Spica, Londen; Portsmouth, Liverpool; Spica, Londen; Zugdidi Zwarte Zee Viscount Lon den TJmuiden. IJMUIDEN. De heren M. C. Kossen en G. Stam, beiden werkzaam bij de af deling havens van Hoogovens en woon achtig in IJmuiden zagen maandagmiddag hun ingezonden idee met 800 beloond. Voor de beide inzenders was derhalve een bedrag van 400 weggelegd, dat hun werd overhandigd door ir. B. T. W. van Hasselt, hoofd van de hoofdafdeling transport. ZANDVOORT. Op een hete zomer avond in Zandvoort een concert geven is geen gemakkelijke opgave. Men moet dan ook respect hebben voor de prestatie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat onder auspiciën van de stich tingen Touring zandvoort en Culturele Kring ’t Helm in de Hervormde Kerk tot goede prestaties kwam. Vooral de vertolking van de symfonie 39 van Mozart na de pauze oogstte veel ap plaus. Terecht, want Arends en zijn mu sici hadden voor een warmbloedige ver tolking zorggedragen, met een zeer fraai andante, een sprankelend menuet en een dartele finale. In het eerste deel was een expressief adagio de inzet voor een wat te strak gehouden allegro, dat zodoende aan de zangerigheid iets te weinig kansen gaf. De geringe feilen, die in dergelijke om standigheden ook haast niet te vermijden zijn, betroffen voornamelijk niet geheel gelijke inzetten en een niet geheel bevre digende klankverdeling, hetgeen ook aan de akoestiek valt toe te schrijven. In een nogal open liggend werk als Mozarts Se- renata Nottuma deed dit lichtelijk af breuk aan de totaalindruk, die toch zeer goed kon worden genoemd, niet in het minst door het ingetogen spel van het concertino. Het geheel aan Mozart gewijde pro gramma, dat was geopend met een vro lijke Mars in C groot, bevatte tenslotte het indrukwekkende pianoconcert in c- klein. Soliste was Marianne Gouder de Beauregard, die zich zeer verdienstelijk van haar taak kweet. Haar toucher was niet zo parelend als men het zou wensen en ook was haar forte hier en daar wat aan de grove kant, maar dat kwam ook wel door de soms wat te forse begeleiding van het orkest. In het larghetto waren er aanvankelijk spanningen tussen soliste en dirigent in zake het tempo, maar nadat dit was op gelost kon men genieten van een uiterst muzikale vertoling. Dat de soliste techni sch al heel wat in haar mars heeft bleek duidelijk in de boekdelen. KEES MAAS. ter waarde van 36.720.769. De gemiddel de prijs per kg. lag in 1970 hoger dan tot dusver in 1971. Dit neemt echter niet weg, dat voor de totale Nederlandse visserij de resultaten dit jaar niet erg best zijn: met name de vangsten van haring, garnalen, aal en pa ling lopen sterk terug. De toestand in het Ijsselmeer baart zorgen: in het eerste half jaar 1971 was te totaalvangst 177.000 kilo aal en paling, te gen 2,2 miljoen kg. in 1969 en 1,1 miljoen kg. vorig jaar (toen het verbod op de kuil- visserij van kracht werd). De haringvangst blijft over het geheel genomen ver achter bij die van het vorige seizoen. In het eerste half jaar van 1971 was de produktie ongeveer 26.000 kantjes, of 8000 kantjes minder dan in de overeen komstige periode van 1970. Er wordt veel vis geïmporteerd omdat de eigen aanvoer onvoldoende is. In de jongste bestuursvergadering van het Bedrijfschap groothandel vis is uitvoe rig gedebatteerd over de in de aanvang zo enthousiast begroete televisiereclame Van de postdulvenhoudersvereniglng „Umul- den" te IJmuiden namen 82 duiven deel aan een wedvlucht van Complègne af over een afstand van 361 km. De lossing van de duiven geschied de om 8.00 uur. Een duif van F. Piers bereikte als eerste het hok om 13.28 uur; de laatste prijs duif om 13.48 uur. F. Piers draaide 10 van de 16 prijzen met 20 duiven mee, 8 bij de eerste 10. Eindstand van alle zondagvluchten: 1 F. Piers; 2 A. J. Koster; 3 A. J. Waal. De uitslag is als volgt; F. Piers 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 13 en 14. A. Voetman 4, 11 en 12. A. J. Waal 7 en 16. Hoekstra en Zn. 16. Van de postdulvenhoudersvereniglng „De Snelvlleger” te IJmuiden namen 202 duiven deel aan een wedvlucht van Complègne af over een afstand van 360 km. De lossing van de dui ven geschiedde om 8.00 uur. Een duif van S. Voet en Zn. bereikte als eerste het hok om 13.17.21 uur; de laatste prijsduif om 13.42.54 uur. Een bijzonder mooie vlucht, begunstigd door bijzonder goed vliegweer. Goede uitslagen van J. Koorn (6 mee) en S. Voet en Zn. De combi natie S. Voet en Zn. wist, hoewel er nog twee vluchten restten, het kampioenschap oude dui ven reeds te bemachtigen. De uitslag was als volgt: S. Voet en Zn 1, 3, 6, 12, 13, 19, 23, 24, 27, 30, 31, 36; J. Koorn 2, 5, 11; F. Booy 4, 37; H. J. Exalto 7; A. J. Ham 8, 9; P. Schotvanger 10, 14, 41; F. de Boer 13; W. Rol- vink 15; C. Koks Jr. 16, 38, 39; C. Zwanenburg en Zn. 17, 21, 29; J. Wijker 20, 22, 40; P. Mariens 25; W Remmers 26; Chr. Prins 28; E. Reker 32; F. Daalhulzen-Plug 33; K. Klepper 34 35. Kampioenschap Midfond (officieus)1 S. Voet en Zn. 2 J. Koorn. 3 P. Schotvanger. 4 J. Wijker. 5 F. Daalhuizen-Plug. 6 F. de Boer. Van de postdulvenhoudersvereniglng ,,De Bon te Duif" te IJmuiden namen 99 duiven deel aan een wedvlucht van Complègne af over een af stand van 360 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8 uur. Een duif van H. Bruynes bereikte als eerste het hok om 13.28.33 uur; de g IS

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5