Medisch team abortuskliniek Beverwijk ondergaat binnenkort uitbreiding stadsdeel Oase in warm J.H.v.d. Schoor ter aarde besteld op „Duinrust” „Schiphol heeft lokatie onzorgvuldig gekozen” ■H GS over proefdraaien Jumbo: GROEP ARTSEN WERKT OP VOLLE TOEREN OM ALLE GEVALLEN TE BEHANDELEN R. Folkerts was VARA-radio over abortuskliniek Marktberichten zilveren jubilaris in Velsen-Noord „Behoefte ongeveer 10 patiënten per huisarts per jaar” Aardbeien duur -JU 6 DOKTER J. A. WIEZE: G EXAMENS Rf Dll DINSDAG 6 JULI 1971 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) Onderzoek Bijstandswet Soldij Overbodig Chèques der ma hur troi nie qu< der ma om var VO( vai pai spc se en eei zir du (V R Ital „Bu tv-s heic hoo ra: Seh na enig stac grei ze tus; stet naa de BEVERWIJK De abortuskliniek in Beverwijk, die komende vrijdag precies vier weken draait, draagt een langdurig, tijdelijk karakter. De Stich ting Hulpverlening Zwangerschapsonderbreking Noord-Holland mikt op een periode van vier jaar, waarin de feitelijke situatie in de ziekenhuizen in Noord-Holland zodanig in gunstige zin zal zijn veranderd, dat de abortus kliniek eigenlijk overbodig is geworden. „Met andere woorden”, aldus dok- ter J. A. Wieze uit Alkmaar, één van de leden van het medisch team, „de stichting hoopt zich op te heffen als de ziekenhuizen de vrouwen, die ge aborteerd wensen te worden en daarvoor een sociale en/of medische indi catie bezitten, kunnen verwerken. Momenteel worden om een voorbeeld te noemen door de gyneacologen in de ziekenhuizen te Beverwijk en Heems kerk 5 a 6 ingrepen per week uitgevoerd. Voorzichtige informaties onzer zijds leerden, dat de behoefte veel en veel groter is. Men kan die behoefte ongeveer op tien patiënten per huisarts per jaar stellen”. 3® pr T 1 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Doctoraal geschiedenis G. 1 l LEIDEN. Geslaagd voor M.O.-examen A Nederlands: K. Amelink, Zandvoort; E. W. Biere, Haarlem; J. N. Hommes, Haarlem. Dokter Wieze is dienstplichtig militair bij een luchtmachtonderdeel in Den Hel- Geref. Kerken (vrijg. buiten verband) Aangenomen naar Ede C. P. Plooy te Heemstede. Het was een lange droeve stoet, welke daarna de baar volgde naar de laatste rustplaats van de overledene. i dt in to v; d< v; ie Z( o: d- h d Cl g b k v d g I h n a d s 4 Een 31-jarige schoonmaker, eens werk zaam op Schiphol, vond daar enkele tra veller-cheques in een prullebak. Hij stak ze in zijn zak, naar zijn eigen zeggen, niet meteen met de bedoeling ze te stelen. Eerst dacht hij er niet meer aan, later vond hij ze weer, en wisselde ze via een andere schoonmaker die daar ook weer zijn deel van kreeg in. Beiden moesten nu voor de politierechter verschijnen. Volgens de officier was in het ene geval niet van zuivere diefstal sprake, maar van verduistering, in het andere van heling. Hij eiste respectievelijk ƒ300, plus twee weken voorwaardelijk, en ƒ200 met twee weken voorwaardelijk. heerlijk kunnen laten ronddartelen. Anderen weer spelen op het gras om later weer even een pseudo-duik in het bad te maken, terwijl de moeders en een enkele vader het levendige spel gadeslaan. Wat de jeugd betreft mag het zo wel even voortduren. En niemand verlaat de kliniek in Bever wijk vóórdat de vrouw goed is voorgelicht over het gebruik van de pil. Vele huisart sen delen hun patiënten mede dat ze om het half jaar een paar maanden met de pil moeten stoppen. Deze methode is on nodig want nietmand heeft ooit de associa tie met kanker en pil aangetoond. Maar het belangrijkste komt nog: in vele geval len vergeet de huisarts een alternatieve vorm van anti-conceptie te geven. Dat dit funeste gevolge kan hebben is waarschijn lijk nog niet tot hen doorgedrongen. Ik maak deze gevolgen bijna dagelijks in de kliniek mee”. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Deze wagen is verkocht door de firma X. Er is nog geen 1000 km mee gereden. Ik durf hem niet meer aan een fatsoenlek mens te verkopen.” Met een bord in zjjn hand waarop deze woor den, kwam een 45-jarige garagehouder gisteren de Haarlemse rechtszaal binnen. BEVERWIJK. Allium 50, Amarylis p. st. 12, Anjers p. st. 7-18, Trosanjer 60-130, Anemoon 15, Anthurium 35-140, Galla 35- 52, Chrysant jaarrond 130-190, Eremures 25-52, Fresia 35-90, Gerbera 5-18, Gladiool 35-95, Eng. Iris 36-106, Ixia 20, Lely p. tak 12-35, Lely p. bos 80, Liatrus 70, Mar griet 30-65, Orchideën 100, Ranonkel 22, Roos p. st. 5-25, Roos p. tak 12-24, Baby- roos 4-12; Planten: Begonia grootbl. 25-90, Cyclamen 85-135, Fuchsia 35-80, Potchry- sant 18-30, St. Paulia 55-60; Groente: aard beien 220-350, Aalbessen 90-190, Andijvie 10-33, Bloemkool 20-85, Bospeen 68-113, Bosbiet 15-24, Komkommer 16-55, Peulen 520-620, Postelein 20-56, Prei 83-126, Snij bonen 15-240, Sperziebonen 250-330, Spits knol 15-18, Spinazie 6-35, Sla 14-46, Ra barber 38-59, Doperwten 105-205, Tuin bonen 38-58, Tomaten 52-65, Waspeen 68- 103. „De mensen staan er positief tegen over. Weet u wat ons ook heeft getrof fen? Dat de oprichting van de kliniek zo gladjes is verlopen’. Dokter Wieze voegt hier aan toe: „Kijk. In Rotterdam is de hele kwestie van de der. „Ik heb al mijn verlofdagen opgeno men om dit werk in de kliniek op gang te laten komen. In september kom ik uit militaire dienst”. Hij hoopt, dat de kliniek over een aantal jaren niet meer nodig zal zijn. „Men werkt hard aan het streven om de strafrechterlijke bepalingen, inzake de abortus af te schaffen. De regering wijst er op, dat de abortus slechts in de zie kenhuizen mogen plaats vinden. Maar de ziekenhuizen zijn er nog niet aan toe, on der meer door interne conflicten. In de toekomst zouden deze klinieken overbodig moeten zijn. Als de vrouw, die abortus wil laten toepassen weet, dat de huisarts te gen een dergelijke ingreep is kan zij al tijd naar een dr. Jan Rutgershuis stappen. Als die erkenning, de stap van huisarts naar een Rutgershuis, ingang vindt zijn we al een heel eind verder. Duidelijk opgewonden en boos omdat hij wegens belediging en mishandeling terecht moest staan en zijn tegenstander niet. Ter wijl deze met zjjn auto waarin het „aanstootgevende” bord had gelegen toch de oorzaak van alles was, volgens verdachte. Een getuige, de ex-vrouw van de klant kon de beledigingen bevestigen. Het slaan had ze niet gezien. Volgens verdachte had het allemaal zo’n vaart niet gelopen. „Ze kunnen wel zo veel zeggen, ze maken alles zwart.” Hij zou uit noodweer gehandeld hebben, maar de officier betwijfelde dat, hij vond het meer een soort van „ik zal je voor zijn”. Hij eiste 250 voor beide over tredingen. De politierechter achtte de be lediging wel, de klappen niet bewezen. Hij stelde de boete op 75. Mopperend liep verdachte de zaal uit. „Al met al staat die auto nou nog steeds bij mij” bromde hij, veilig op de gang beland. Valeriaan en een paar pilsjes dat had een 23-jarige student uit Zwanenburg der mate in de war gebracht dat hij op 17 april Overvolle stranden en zwembaden zijn het resultaat van een paar dagen ongekende zomerse warmte. De ijs- verkopers maken in deze dagen de omzetten van het jaar en de huis moeders vragen zich nu al vertwijfeld af waar dat heen moet met die hitte aan het begin van de vakantie. De be woners in de omgeving van het Wil lem Alexanderplantsoen profiteren in deze dagen van het zogenoemde „pierenbadje” in het grote grasgazon, waarin zij hun peuters zij het dan onder wakend toezicht van ouderen De nacontroie van de indicatie acht de heer Wieze bijzonder belangrijk: „Wij treden echt niet alleen op als uitvoerder van de ingreep. In een gesprek wordt be zien of de verwijzing van de arts of wie dan ook belangrijk genoeg is om tot de ingreep over te gaan”. Uit de kringen van de Beverwijkse huisartsen komen over het algemeen positieve reacties en van de zijde van de gyneacologen komt de mede werking bij mondjesmaat op gang. De di recties van de ziekenhuizen in de IJmond menen, dat de kliniek in Beverwijk onno dig is, omdat de Noord-Hollandse vrou wen goed worden geholpen (Dokter Wie ze: „Daar gaat het niet om. Belangrijk voor ons is, dat er vrouwen moeten wor den geholpen, die in de periode van acht weken nadat is gebleken dat de menstrua tie niet terug komt door de ziekenhuizen niet kunnen worden opgenomen en waar voor desondanks een duidelijke indicatie tot abortus is afgegeven. De voorgeschiedenis van de abortuskli niek is er een van veel denkwerk geweest. De heer Kauze: „Tot voor kort was ik secretaris van de NVSH, afdeling Bever wijk en werd ik telkenmale geconfron teerd met het schrijnende leed, dat onge wenste zwangerschap veroorzaakte. Er kwamen weinig verwijzingsmogelijkheden los, want de ziekenhuizen bezitten een ge ringe opname capaciteit. Ik hakte de knoop door. Ik vond het niet langer verantwoord om deze ellende zo door te laten gaan. Jaarlijks gaan er zo’n 20 tot 60.000 men sen naar illegale aborteurs. De NVSH heeft mij geholpen aan adressen van instellin gen, die mij konden steunen een abortus kliniek in Beverwijk te stichten. Dokter Wieze had reeds contacten met Release in Amsterdam. Een vertegenwoordiger van Release die in het Stimezo-bestuur te Rot- terdan zitting heeft schreef een brief naar dokter Wieze en zo is het balletje gaan rol len”. een black-out kreeg in zijn wagen en op de Kuiperlaan in de gemeente Haarlemmer meer tegen een links geparkeerde aan hangwagen opreed. Hij herinnerde er zich gisteren nog maar nauwelijks iets van. Twee keer zou hij in eén café zijn geweest, telkens een kwartier. Tegenover de politie had hij over één bezoek van een paar uur gesproken. Hij wist zich van het ongeluk alleen nog te herinneren dat hij plotseling een groot gevaarte voor zich had zien opdoemen en daarna was er niets meer. Dat zijn bezorgde broer hem nog naar huis had gebracht na het eerste cafébezoek was een onbekend gegeven voor hem. De officier van justitie meende dat de combinatie valeriaan - drank fout was ge weest en dat hij dat had kunnen weten. Hij eiste 14 dagen en een jaar ontzegging. De raadsman, mr. Korrel wees erop dat déze uitwerking van het huismiddeltje valeriaan bij de meeste mensen onbekend is. Op grond daarvan vroeg hij vrijspraak voor het rijden onder invloed. Aangaande het tweede, het in gevaar brengen van de verkeersveiligheid, vroeg mr. Korrel zich af, of dit de jongeman, die de valeriaan had ingenomen om zijn grote nervositeit te onderdrukken (zijn moeder was pas overleden) wel mocht worden aangerekend. Hij was immers op dat moment volledig van de kaart en daarom pleitte de raads man voor ontslag van rechtsvervolging. De politierechter achtte ook geen bewijs grond voor art. 26, rijden onder invloed, aanwezig. Wel het subsidiaire, het in gevaar brengen van de verkeersveiligheid, achtte hij een bewezen punt en daarvoor vroeg hij een boete van 200. abortuskliniek van Stimezo enorm ver traagd. Er moest een bouwvergunning ko men, de gemeente moest garant staan voor de geldlening, die de Stimezo opnam en het huis, waarin men de kliniek wil de vestigen viel buiten het bestemmings plan. In Beverwijk hebben we de rollen om gedraaid. De kliniek is gestart in een be staand pand, aangekocht door een Stich ting. De publiciteit is door ons niet ge zocht. Verscheidene van uw collega’s uit het noorden van de provincie wisten reeds vele maanden, dat er een kliniek ir> Beverwijk zou komen. Er is echter een lek ontstaan, waardoor de kliniek plotseling in het licht van de openbare schijnwerper is komen te staan. Als wij eerst de publiciteit hadden ge zocht, dan zou er mogelijk een zodanige, sterke tegenstroom zijn ontstaan, dat een zo verantwoord mogelijke start van de kliniek onmogelijk was geweest. Voorzich tig laverend tussen allerlei klippen door zijn wij dus gestart. En het gaat bijzon der fijn”. De Beverwijkse kliniek past de volgen de procedure toe: patiënten worden alleen in behandeling genomen met een schrifte lijke verwijzing van de huisarts of een an dere verwijzende instantie, zoals het dr. Jan Rutgershuis (NVSH), instellingen voor Ongehuwd Moederschap. In gecompliceerde gevallen zal het me disch team van de Beverwijkse kliniek overleg plegen met een andere arts, gy- neacoloog, psychiater, maatschappelijk werker of een erfelijkheidsdeskundige. Een ingreep geschiedt poliklinisch en kost ƒ400. Iedereen uit Noord-Holland kan in principe van de kliniek gebruik maken. Voor degenen, voor wie de 400 finan- (Van een medewerker) BEVERWIJK De aardbeienaanvoer was maandag weer groter dan de voor gaande marktdag. Er waren nu 8000 kist jes. De aardbeien waren duur. Voor de eer ste kwaliteit liepen de prijzen op tot 700 gulden per kistje. Ook de tweede kwali teit ging vlot weg. Hiervoor betaalde men van 440 tot 540 per kistje. Het merendeel ging voor de binnenlandse markit weg. cieel niet zijn te dragen heeft de Stich ting een regeling getroffen. De heer Kauze: „In die ƒ400 zit het vol gende: afschrijving gebouw en inventaris, salarissen en een minimale bijdrage voor een fonds, van waaruit de minder- draag- krachtigen worden geholpen. De heer Wieze: „Het bijzondere is, dat de mensen, die in de kliniek komen en wor den behandeld, geen misbruik van deze regeling maken. In Arnhem, waar een abortuskliniek nu al 5 maanden draait, zijn een paar honderd dames geholpen. In drie gevallen slechts bracht het fonds de gelden op voor de mensen, die het be drag niet konden opbrengen. Van die drie gevallen kon er één middels de bijstands wet worden geholpen”. In de abortuskliniek zijn tot nu toe 50 vrouwen behandeld. „De wachtlijst ver meldt 61 dames. Dit zijn vrouwen die naar de kliniek komen, nadat van een huisarts, een psychiater of een maat schappelijke instelling een sociale en/ of medische indicatie is ontvangen. Het me disch team gaat pas tot abortus over, wan neer uit een gesprek met de bewuste vrouw, blijkt dat de indicatie juist is”, al dus de heer Krauze. De gemeente Beverwijk, plotseling met de geboorte van de abortuskliniek gecon fronteerd, is momenteel bezig met een on derzoek naar de stichting van de kliniek in het voormalige pand van het Wit Gele Kruis aan de Romerkerkweg. Wethouder P. J. Schipperus deelde dit mede, nadat de activiteiten van de abortuskliniek in de openbaarheid kwamen. „Het onderzoek vinden wij zelfs zeer gunstig. Het zal eindelijk duidelijkheid brengen in het probleem van abortus. Op zijn werk bij Hoogovens is zijn initiatief tot oprichting van een abortuskliniek goed ontvangen. (Van onze correspondent) VELSEN-NOOD. De heer R. Folkerts, ploegbaas bjj de papiermachine 51 van de Crown van Gelder Papierfabrieken n.v. in Velsen vierde zjjn vijfentwintigjarig ju bileum „in het papier”. De jubilaris werd met echtgenote, kinderen en familieleden ontvangen door de directeur, de heer J. M. J. van Stiphout, in aanwezigheid van de heren J. Kieft, hoofd productie, zjjn directe chef, C. H. Warmenhoven, chef productie en Th. J. Bakker, algemeen be drijf sassistent. De heer Van Stiphout schetste bij deze ontvangst de loopbaan van de heer Fol kerts en sprak zijn grote tevredenheid uit. De jubilaris begon op 17 juni 1946 als pershulp bij de oudere machines en heeft alle functies doorlopen tot hij op 1 januari 1966 werd bevorderd tot ploegbaas. Als bewijs van erkentelijkheid voor de goede verdiensten voor het bedrijf over handigde de heer Van Stiphout de gebrui kelijke jubileumgratificatie en bood na mens de Raad van Bestuur van het con cern een schriftelijke gelukwens aan. Mevrouw Folkerts kreeg een handboe- ket en een ingelijste werkfoto van haar man. Reeds eerder had de directie van Crown van Gelder die dag feestelijk inge luid met een fleurige bloemenhulde thuis. Na het officiële gedeelte besloot een rondleiding in de fabriek en een gezellig samenzijn deze dag op het bedrijf. ’s Avonds was er een feestelijke bijeen komst in het Verenigingshuis Flipper. Keurig in Hare Majesteits wapenrok stond een 19-jarige jongen uit Santpoort voor de politierechter. Zijn wetsovertre dingen had hij gepleegd voor zijn dienst tijd: in februari-maart stal hij een toeren- teller en amperemeter bij het bedrijf waar hij in dienst was, in maart pakte hij bij datzelfde bedrijf een auto om er mee te gaan joyrijden. De politierechter vond het toch een mentaliteit waar hij mee moest uitkijken. En de officier, rekening houdend met de niet al te hoge soldij van de sol daten vroeg een boete van 200 en twee weken voorwaardelijk. De boete bleef gelijk in het vonnis, van de voorwaarde lijke straf ging een week af. In de aula van de begraafplaats heeft ds. C. Meijer een korte dienst geleid, welke echter door een groot aantal personen niet kon worden bijgewoond, daar de aula te klein was om allen te bevatten. I de Ro sta ser 'ter pa: bil rei WE idf en als Ie wi ba kc ns ge ge de m vs ge ox BEVERWIJK. Onder overweldigende belangstelling heeft maandagmiddag op de begraafplaats „Duinrust” de teraardebe stelling plaats gehad van de heer J. H. van der Schoor. Op zijn laatste gang over de dodenakker werd de overledene bege leid door enige honderden personen met wie de heer Van der Schoor op zeer uit eenlopend terrein heeft samengewerkt, dan wel in contact is geweest. Het college van B en W was vertegenwoordigd door bur gemeester J. G. S. Bruinsma en de wet houders A. J. Hermes en P. Schipperus. Verder waren er enige raadsleden en oud- wethouder W. Vessies, representanten van de A.R.-partij, vertegenwoordigers van schoolbesturen, organisaties en instanties waarmede de overledene betrokken is ge weest. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zyn van mening, dat de directie van de luchthaven Schiphol bij het kiezen van een lokatie voor het proefdraaien van de Jumbojet niet de nodige zorgvuldigheid heeft betracht „uit een oogpunt van het voorkomen, althans tot het een minimum beperken van geluidsoverlast”. Ze zeggen dit als antwoord op vragen van het Statenlid ir. J. IJff, die in het begin van de vorige maand de aandacht vestigde op de enorme overlast die bewoners van de Schipholdijk ondervinden van het proefdraaien van de Boeings 747B van de KLM. Eerder dit jaar namen de Staten al een motie aan ter verdere beperking van het lawaai tijdens proefdraaien. In feite kunnen echter aan de directie van luchthaven Schiphol ten aanzien van het proefdraaien pas recht streeks gesanctioneerde voorschriften worden opgelegd, als de wetswijziging van de luchtvaartwet tot stand is gekomen. Deze wijziging is thans bij de Tweede Kamer aanhangig. GS zijn van doordeel, „dat niet om deze formele reden langer kan, noch mag worden gewacht met het voorschrijven van noodzakelijke geluid dempende voorzieningen of maatregelen”. Het college heeft zich inmiddels tot KLM en Schipholdirectie gewend. Het medisch team van de Stichting Zwangerschapsonderbreking Noord-Hol land werkt momenteel op volle toeren. „Het was vandaag een topdag” vertelt dokter Wieze, maandagmiddag in de wo ning van de initiatiefnemer tot het oprich ten van de abortuskliniek de heer F. Kau ze uit Heemskerk, werkzaam als werk voorbereider bij Hoogovens. De abortuskliniek heeft een capaciteit van 20 ingrepen per dag via de zogenoem de zuig-curettage. Het medisch team be staat uit dokter Wieze, een 29-jarige Alk— maarse arts, een Castricumse huisarts en vier verplegers en verpleegsters. De artsen werken ieder anderhalve dag per week In de kliniek. Momenteel zijn er twee artsen in opleiding, terwijl twee andere artsen binnenkort met de werkzaamheden als lid van het medisch team gaan star ten. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. —De VARA-radio zendt woensdagmorgen tussen elf uur en half twaalf een gesprek uit met dokter J. A. Wieze, lid van het medisch team van de abortuskliniek te Beverwijk en de heer F. Kauze, voorzitter van de Stichting Zwan gerschapsonderbreking Noord-Holland. Radio-verslaggeefster Lineke van Schaardenburg vroeg tevens wethouder P. J. Schipperus van Beverwijk naar de motivatie van het gemeentebestuur om een diepgaand onderzoek in te stellen naar de stichting. De gesprekken worden ingepast in het programma voor de vrouw, dat tot twaalf uur duurt. De voorzichtige start van de Bever wijkse kliniek was nodig om paniek te voorkomen, aldus de heer Kauze, die van mening is, dat een ieder, die op de hoogte moest zijn van de start van de kliniek, vroegtijdig is geïnformeerd. De nogal losse contacten met het gemeentebestuur van Beverwijk noemt hij een communi catiestoornis, die is veroorzaakt, toen en kele maanden geleden wethouder P. J. Schipperus op de hoogte werd gesteld van de komst van de abortuskliniek en vol gens de Stichting was voldaan aan de eis om het bestuur ener gemeente in te lich ten. Wethouder P. J. Schipperus echter wachtte op een seintje, dat de kliniek de finitief werd geopend. „Dat is niet ge beurd”, aldus de heer Kauze. De werkzaamheden in de kliniek hoopt de Stichting voort te laten duren, ondanks het feit, dat dergelijke klinieken niet door de wet worden gedekt. „Arnhem draait al vijf maanden. In Beverwijk loopt alles op rolletjes. Waarom niet in andere ge meenten een dergelijke kliniek? In twee provinciale hoofdsteden wordt dan ook de stichting van een abortuskliniek voorbe reid”. Het gebouw aan de Romerkerkweg is door een onlangs opgerichte Stichting Huisvesting aangekocht en wordt door de Stichting Zwangerschapsonderbreking Noord-Holland van de eerstgenoemde Stichting gehuurd. „Juridisch staat de Stichting Zwangerschapsonderbreking sterker in het geval er moeilijkheden mochten verrijzen”, zo zegt de heer Kau ze. De politierechter, mr. Swanenburg, maande hem tot kalmte en verzocht hem dat bord in ieder geval even op de grond te zetten. Toen kon een rustige verhoring beginnen, meer een monoloog van ver dachte, afgewisseld met het voorlezen van een verklaring van de opponent. Inder daad: de auto was de schuldige. De garagehouder had er hooglopende ruzie over gekregen met zijn klant en de ge moederen waren zo verhit dat de ver dachte naar het huis van zijn tegenstander was gegaan. In de keuken schold hij hem uit voor „zuiperd” en nog enkele zaken die met drank verband houden, later op de trap zou hij zijn klant ook nog geslagen hebben. at-** 'i“ r - -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 6