India bezorgd over Franse wapens voor Louis „Satchmo” Armstrong Pakistan koning van de jazz is dood SHOP JERSEY Nederland versleet sinds 1945 96 ministers Tot 40% korting op de kollektie van dit seizoen! Verzamel echte schelpen hZJ lank bij Shell. t LAATSTE GROTE MUSICUS UIT DE NEW ORLEANS-PERIODE Meesten kwamen uit Randstad Holland ft Per kabinet dienden zich gemiddeld acht nieuwe bewindslieden aan Guerrilla’s zagen hoogspanningsmast bij Dacca door wc 14 O1 WOENSDAG 7 JULI 1971 Jong ontdekt Barteljorisstraat 27 Haarlem Telefoon (023) 320618 Onbetwistbare meester Ook „meezingers” Gouden tournees 11 1 a: de I boel digc zaal De en ster eers steg den: gulc den posf het Boe heb dra: prei digc pin; KL ook 1 o 9 «oi/f U weet: onze zaak is niet zo groot.. En we moeten weer ruimte maken voor de najaarskollektie. Daarom starten we op 15 juli met een grandioze uitverkoop. Met kortingen tot 40% op topkwaliteiten jersey en tricot. Op moderne kreaties van bekende huizen als Hufenbach, Bruestle, Maris Maressa, Lucia, Luisa Spagnoli, Erica Rössler, Kio, etc. etc. Kom nü voordelig kiezen! (Van een medewerker) DEN HAAG Over de Nederlandse minister is statistisch weinig be kend. Het enige wetenschappelijke materiaal over hen ligt ongepubliceerd bij de afdeling politieke wetenschap van de Leidse universiteit. Het daar liggende materiaal, dat werd verzameld door prof. dr. H. Daalder wacht nog op bewerking en publikatie. Een aantal opvallende cijfers daaruit zijn hier echter wel te geven. of 2 liter Shellina Premix krijgt u er één. Bovendien heeft Shell een fraai uitgevoerd schelpenboekje voor u. Samen met een handige verzameldoos voor uw schelpen voor slechts 75 cent. Nooit eerder kon u zo gemakkelijk een bijzondere verzameling schelpen aanleggen als nu. Shell zocht ze voor u op uit tropische en subtropische zeeën. En geeft ze u gratis. Bij 20 liter benzine - ADVERTENTIE l ADVERTENTIE NEW DELHI (Reuter). India heeft in Parijs ernstige bezorgdheid uitgesproken over berichten dat Frankrijk wapens le vert aan Pakistan. Dit heeft de Indiase minister van Buitenlandse Zaken Swaran Singh gisteren in het parlement bekend gemaakt. 1 Di is t neei jaar gen voei mas gen stijj KLl beti V is v Het inte de ver ver ecoi C een woi de 1 j D wi W( de ve ge va dc lie ge h( ri ai lii g! la zi m rr gi di li g te n d o n v li n n r v t k O./l/f Het blijkt dan, dat Nederland sinds het kabinet van de heren Drees en Schermer horn in de zomer van 1945 aantrad, 96 ministers heeft versleten. Per nieuw kabi net kwamen zich gemiddeld acht nieuwe ministers aandienen. In dat opzicht is het nieuwe kabinet van de heer Biesheuvel opvallend nieuw van samenstelling: het telt maar liefst twaalf nieuwe ministers. Er moet dan wel bij gezegd worden dat van die twaalf er minstens drie al depar tementale ervaring hadden opgedaan als staatssecretaris. Bovendien is de heer Drees jr. in het Haagse geen onbekende. Tot voor kort was hij immers thesauriër- generaal op het ministerie van Financiën. Van deze 96 ministers waren er 34 af komstig van de K.V.P., 20 van de P.v.d.A., 13 van de V.V.D., 12 van de A.R.P. en de C.H.U. elk en 5 waren partijloos. Vooral in de kabinetten van kort na de oorlog werden nog wel eens mensen aangetrok ken, die niet tot enigerlei partij behoor den. De laatste was, bij ons weten, de heer Beyen die van 1952 tot 1955 heeft gefungeerd als minister van Buitenlandse Zaken, tezamen met mr. Joseph Luns. Verreweg het grootste deel van de mi nisters was afkomstig uit de randstad Hol land (53), terwijl met name de K.V.P. vrij veel ministers leverde die afkomstig waren uit de twee zuidelijke provincies (18). De K.V.P. leverde ook de enige Zeeuw, die tot het ministerschap door drong, de huidige minister van Financiën Nelissen, die afkomstig is uit het Zeeuws- Vlaamse Hoofdplaat. P.v.d.A. en A.R.P. leverden de meeste noorderlingen: van de Geen wonder dus dat de drie enige mi nister die bij hun beëdiging jonger waren dan 35 jaar, alle drie op Economische Za ken terechtkwamen: de heren Andriessen (C.H.U.), Van den Brink (K.V.P.) en de huidige president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra. Van de vijf die jonger waren dan veertig jaar, toen ze minister werden, waren er opnieuw twee „econo men”: De Pous en Nelissen, die vorig jaar de afgetreden mr. L. de Block verving op Economische Zaken. Ook de oud-premier Cals en de huidige Europees commissaris, Sicco Mansholt waren al vóór hun veer tigste minister, respectievelijk van O. K. en W. en Landbouw. Ruim tweederde van de ministers waren bij hun beëdiging de 45 gepasseerd. Vaak komt het voor, vooral door de vele kabinetscrises van na de oorlog, dat mi nisters het lang niet de volle vier jaar uithouden als bewindsman. Van de 96 na oorlogse ministers moesten er 27 al na minder dan twee jaar het veld ruimen. Vier ministers hielden het zelfs geen vol jaar uit. Onder hen twee (’s Jacob en Van Oven) die enkel de bedoeling hadden de ministerraad compleet te maken tot de eerstvolgende verkiezingen; de overige twee heren, mr. Sassen en Sidney van den Bergh werd om andere redenen het verder ministerschap onmogelijk gemaakt. In totaal dertien ministers moesten „tij dens de rit” worden vervangen. Drie van hen overleden tijdens hun bewind, twee moesten hun taak om gezondheidsreden staken. Dan zijn er de bekende gevallen van Sidney van den Bergh (echtschei- dingskwestie) en Smallenbroek (aanrij ding onder invloed van alcohol), die zelf ontslag namen. Gezamenlijk. De rooms-katholieke pers bureaus van Nederland (KNP), West- Duitsland (KNA), Oostenrijk (Kathpress) en Zwitserland (KIPA) zullen in de herfst in Rome een „arbeidsgemeenschap van de katholieke persbureaus van Mid- den-Europa” en een gemeenschappelijke redactie oprichten. Singh wees erop dat de Franse regering ons had verteld geen nieuwe contracten over wapenleveranties aan Pakistan te zijn aangegaan na de militaire actie in Bangla Desj. Tegen het eind van vorige maand had Parijs ons de verzekering gegeven ook geen wapens meer te zullen leveren op grond van oude contracten. Wij hebben de Franse ambassadeur echter onze diepe be zorgdheid overgebracht omtrent de berich ten dat Pakistan toch van Franse wapens wordt voorzien.” De Indiase ambassadeur in Parijs heeft volgens Singh opdracht ge kregen de zaak met de Franse regering op te nemen. universitaire studie, die kans geeft op een departement is blijkbaar de economie. Veertien ministers waren econoom. Over economen gesproken: sinds de oor log is er steeds nogal wat voorkeur zicht baar gebleken om zeer jonge en zeer knap pe economen aan te trekken voor het mi nisterie van Economische Zaken. Nieuwe kennis in dit nogal dynamische vak kon dan zo snel mogelijk worden geïntegreerd in het beleid. Officiële kringen in de Franse hoofdstad hebben later de Indiase berichten tegen gesproken. Sinds het uitbreken van de Oostpakistaanse crisis waren er geen grote hoeveelheden wapens meer verscheept naar Pakistan. Berichten van deze strek king waren volkomen ongegrond, aldus ge noemde kringen. RAWALPINDI (AP). Oostpakistaanse guerrillastrijders hebben in het afgelopen weekeinde de elektriciteitsvoorziening van een groot gedeelte van de provinciale hoofdstad Dacca afgesneden. De opstandelingen zouden een hoogspan ningsmast hebben doorgezaagd, waarlangs de leiding naar Dacca liep. De Pakistaanse autoriteiten hebben officieel verklaard, dat de storing te wijten was aan de zware regenval in het weekeinde. Satchmo zelf heeft bij zijn roem nooit stilgestaan. Hij heeft zich nooit gedragen als de onaantastbare kunstenaar die zich voor het middelmatige publiek te goed voelt. Integendeel. Naast de authentieke jazz uit de jaren van de „Hot Five” en „Hot Seven” volgens insiders de schit- terperiode van Louis waarin hij artistiek veruit het meest presteerde schrok hij in een later stadium niet terug voor „ver- jazzte” versies van meezinger als „La vie en rose”, „C’est si bon” en andere oude bekende en moderne hits. Met talloze be roemde Amerikaanse en buitenlandse sterren trad hij op in films, televisie-uit- zendingen en musicals. Armstrong kon zich dat allemaal per mitteren. Hij bezat de gave om van een middelmatig tot slecht stuk muziek een bruisende golfstroom jazz vol humor te maken. Hij begaf zich naar het oordeel van puriteinen ver over de rand van de afgrond en schonk zichzelf voor veel geld aan een smakeloos publiek en ordinaire deunen. Maar deze puriteinen zien over het hoofd dat Satchmo zelfs de meest voor de hand liggende muziek hoogst waarschijnlijk met groot plezier en op rechte inspanning heeft gespeeld en ge zongen. Zijn trompetklank bleef onder bijna alle omstandigheden glashelder. Zijn hese stem vol „swing” en negroïde kracht. Dat is alleen mogelijk als een ar tiest in zijn vak gelooft. Dat Satchmo in jazz geloofde, is onnodig te zeggen. Zoals het onmogelijk is over jazz te spreken zonder de naam Louis Armstrong te noe men, ook na zijn dood. i j bezoek aan Nederland. In 1952 is hij er met „grootheden” als Jack Teagarden en Cozy Cole. Als bijna 65-jarigestaat hij bijvoorbeeld nog op het geïmproviseerde toneel van de groenteveiling in Blokker (Noord-Holland). Hoewel het langzamer hand te merken is dat de jaren een woordje gaan meespreken, blijft Louis Armstrong, „The Great” de eenling, de onnavolgbare jazzartiest, de trompettist aan wiens invloed geen enkele ontwikke ling in de jazz voorbij is en zal kunnen gaan. in totaal twaalf waren maar liefst acht ministers afkomstig uit Friesland. De eni ge Drentenaar in het gezelschap was de heer Smallenbroek, die zijn ministeriële loopbaan echter voortijdig moest beëindi gen. Overijssel en Gelderland leverden sa men negen ministers. Hoewel het ministerschap geen eenvou dige baan is, valt het toch op hoe weinig mensen zonder academische opleiding tot het ambt kunnen doordringen. Als hen dat al lukt, dan is dat in veel gevallen via de vakorganisaties, waarin ze groot geworden zijn. In totaal zijn er slechts zeven minis ters na de oorlog geweest, die geen hogere opleiding hebben gehad. Behalve de heer Drees, waren dat onder meer de heren A. C. de Bruyn (K.V.P.), B. Roolvink (A.R.P.) en L. Suurhoff (P.v.d.A.). Daar naast hadden vijf ministers een hoge mi litaire opleiding achter de rug. Onder hen oud-premier De Jong. De militaire oplei ding bracht de man uiteraard vrijwel uit sluitend in het ministerie van Defensie. Verreweg het grootste deel van de na oorlogse ministers (50) had een juridische vooropleiding achter de rug. Of dat op zichzélf de beste opleiding is, laten we in het midden, het is totnutoe wel de meest aangewezene geweest. De enige andere Satchmo klimt weer op zijn gouden troon en maakt met zijn „All Stars” ver re tournees. De roem die hem nu ten deel valt, is nauwelijks te beschrijven. Met name zijn reizen naar Europa zijn een onophoudelijk succes. Kassarecords worden gebroken. In Stockholm vormt zich de grootste mensenmenigte uit de ge schiedenis van de stad. In Rome wordt hij door de paus ontvangen. Fans vragen het mondstuk van Louis’ trompet te mo gen bekijken: het is toch onmogelijk dat een man zonder technische trucs zulke hoge tonen weet voort te brengen. Dui zenden mensen uiten ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag hun bewonde ring voor de jazzkoning. Zelfs personen, bij wie nooit interesse voor jazzmuziek was vermoed, brengen hun felicitaties over. Het Amerikaanse State Department schrijft hem een brief met gelukwensen en in een bijna wetenschappelijke ana lyse schrijft Henry Miller: „Hier is einde lijk iemand, die grote kunst maakt en toch begrijpelijk blijft.” Hij brengt ook een aantal malen een Omdat overmoed in die jaren al een opvallende karaktereigenschap van hem is, lost hij op een carnavaleske oude jaarsnacht een schot met een revolver. Het schot brengt hem in een opvoedings gesticht. Het gesticht brengt hem de trompet. Al snel is duidelijk geworden dat de instelling een zeer muzikaal ventje herbergt. Eerst krijgt Louis de leiding van het gestichtskoor. Later mag hij op een geleende kornet blazen. Hij maakt in snel tempo op dit instrument zulke grote vorderingen, dat het niet lang duurt of Daniel Louis steekt met kop en schouders boven zijn vriendjes uit. Het glorieuze pad van muzikale triom fen ligt klaar om met forse schreden be wandeld te worden. Het dagelijkse werk van loopjongen wordt ’s avonds aange vuld met spelen in kroegen en bordelen in de stad aan de Mississippi. King Oli ver, tot dan toe de allergrootste in de muziek, die „jazz” wordt genoemd, nodigt de jonge Louis uit. Hij mag in dienst komen als tweede trompettist. Voor de eerste maal komt Louis in contact met het grote publiek en overvleugelt zijn „baas” dadelijk. Een ander bekend orkest, waarin kleine Louis speelt, is dat van trombonist Kid Ory. Sedert die beginjaren in New Orleans is Armstrong de onbetwistbare meester van de jazz en van zijn instrument, de trompet. Hij speelt samen met alle andere fenomenen uit die dagen. Met combinaties als de „Hot Five” en „Hot Seven” beleeft hij sprankelende tijden. Hij is als jazz musicus op het toppunt van zijn roem. I (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Louis Armstrong is dood. De wereld zal eraan moeten wen nen. Hartgrondig getreurd zal er niet worden. De weg naar het eind was al te duidelijk in zicht gekomen om nog van „plotseling” te kunnen spreken. Boven dien is er met 70 jaar geen speciale reden tot klagen. De enige verandering door Armstrongs overlijden ontstaan, is een onontkoombaar gevoel van gemis. Een gemis dat voor liefhebbers van zijn gave trompetspel en stralende humor niet te compenseren valt met films, oude televi- sie-uitzendingen of zelfs met een uitge breide collectie grammofoonplaten. De man zélf is er niet meer. De jazz heeft zijn koning verloren. Op 4 juli 1900 De Amerikaanse na tionale feestdag wordt hij in de luidruchtige Creoolse wijk van New Or leans geboren. Zijn vader is fabrieksar beider, zijn moeder werkster. Als hij vijf jaar is gaan zijn ouders uit elkaar en komt hij mét zijn moeder bij zijn groot moeder, die nog als slavin op plantages had gewerkt, terecht. Hij wordt als klein jongetje met uiteenlopende taken belast. ■4, Later zal hij enigszins gaan schipperen met begeleiders. Musici van zijn hoge niveau zijn nauwelijks te vinden. Men zoekt zijn toevlucht tot combinaties, die louter als achtergrondmuziek voor het ongelofelijk improvisatievermogen van Satchmo Louis’ bijnaam naar aanlei ding van een grammofoonplaat „Satchel- mouth Baby” (baby met een grote mond) dienen. Het evenwicht tussen Louis en zijn medespelers is vaak hoorbaar zoek, met alle gevolgen, niet voor Arm strongs blije trompetspel, maar voor het algemene resultaat. Eén moment lijkt het rond het begin van de Tweede Wereldoorlog bergaf waarts met Armstrong te gaan. Hij neemt nog maar betrekkelijk weinig grammo foonplaten op en zijn naam raakt een beetje in het vergeetboek. Als Hitlers „sprookje” uit is, ontstaat er echter een plotselinge „revival” van de New Or- leans-muziek. Er is weer een geweldige vraag naar de jazz van voorheen. Gratis echte schelpen uit de wereldzeeën

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14