Resultaten KLM vallen tegen door sterk gestegen kosten Te veel vet en... insecticiden LE VER TRAAN IN DE BAN SPEUREN NAAR HET VOORGESLACHT: FASCINERENDE HOBBY 1.16 ct. nu m A a 0 jT' Drink’swat ongewonere! OPTIMISME OVER VERDERE GROEI voor blinden Informatiecentrum Meer waarborgen voor bewaren Kamerlid vraagt om initiatieven Hondje gered uit snikhete auto medisch geheim bij ziekenfonds voor drugs in Brussel opgericht Beschuit met aardbeien I lekker met lekker. „de bokkedoorns" WOENSDAG 7 JULT 1971 (Van onze redactie economie) Resultaten Financiën 191) romantisch natuurschoon in de N.G.V. Ook niet-leden Adviezen Erfenisjagers temidden van in het Wet houder van Gelukpark op de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. Zeer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! Een keuze uit vele Specialiteiten! Gelegenheid voor besloten Party’s. Tafelreservering gewenst. AMSTELVEEN Het tegenvallen de KLM-resultaat over het afgelopen boekjaar, dat op 31 maart 1971 ein digde, is voor een groot deel veroor zaakt door de sterk gestegen kosten. De inkomsten stegen met 14 percent en de onkosten met 16 percent. Die sterk gestegen onkosten werden in de eerste plaats veroorzaakt door de ge stegen loonsom. Alleen de „400 gul den” kostte de KLM ruim 4 miljoen gulden. De assurantiepremies vorm den ook een aanzienlijke onkosten post. Na de vliegtuigkapingen en in het bijzonder na het opblazen van een Boeing 747 in het Midden-Oosten hebben de assuradeurs hun premies drastisch herzien. Zó drastisch dat de premie op dit moment het viervou dige bedraagt van wat voor de ka pingen werd berekend. Het komt de KLM op een extra onkostenpost van ook ruim 4 miljoen gulden te staan. Twee ton schade bij brand Amateur-genealogen kwart eeuw samen Stap uit de Z or genwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bi] Gastronomerie ADVERTENTIE Fruit-taartje. Van onze correspondent) ADVERTENTIE Wat zijn het voor mensen, amateurge- (Van onze medische medewerker) HAARLEM. „Geen traan om lever traan”. Dit aardige motto vormt de kop van het commentaar, waarin het minis- terwijl slechts tij- zan vee ien ien lei- rij- self Wat wel achter blijft, is de vracht. Dat is voor het eerst sedert een lange periode. Het is overigens een verschijnsel dat zich internationaal voordoet en dat niet alleen de KLM treft. Die recessie in het vracht vervoer wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door het achterblijven van de economie in de Verenigde Staten. De nieuwe jumbo’s van de KLM hebben een bijzonder grote vrachtcapaciteit en die wordt nu niet benut. De jumbo’s waren in de eerste maanden van het boekjaar voor De Nederlandse vereniging heeft een inlichtingendienst met talloze adressen in binnen- en buitenland, die van belang kunnen zijn voor een familie-onderzoek. Deze dienst geeft ook adviezen waar en hoe gezocht moet worden. De biografische documentatiedienst in Naarden omvat on- op een (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Bij de eerstvolgende wijziging van de Ziekenfondswet zal over wogen worden of een bepaling moet wor den opgenomen waarbij een uitdrukkelijke verplichting tot geheimhouding wordt op gelegd aan iedereen die bij de uitvoering van de wet betrokken is. >r- it- P- ai- ive on :rd en ie. ele ni- aar aa- na en. vol ran de de ige len der ni- •en la- sen de :he ’er ter 10- aar op ier ris, er- K. ran de FLES ZONDER KLACHTEN VRUMOHk DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Voogd (P.v.d.A.) heeft de ministers van CRM en van Sociale Zaken gevraagd ini tiatieven voor een laboratorium ten behoe ve van blinden en van een leesmachine te steunen. Die contactdienst met een kartotheek, waarin meer dan 75.000 families staan ge noteerd, stelt de amateur-genealogen in staat op snelle wijze van andere leden die gegevens te verkrijgen die van belang kunnen zijn voor het eigen onderzoek. mensen van allerlei slag. Tenslotte blijkt vaak dat we allemaal familie van elkaar zijn. Er zijn ook erfenisjagers bij, men sen die loeren op een erfenis. Een voor beeld is het geval-Neeltje Pater, een rijke dame uit Broek in Waterland, die lang geleden heeft geleefd. Nazaten kwamen bij ons de zaak uitpluizen. Er is echter niets van terechtgekomen. Trouwens, er fenissen uit vervlogen tijden zijn aan de staat vervallen. Het onderzoek is voor ons een hobby, zegt de heer Niekerk. Het is voor de mensen na ons prettig als de bronnen voorgesorteerd zijn. Het is bijvoorbeeld al fascinerend na te gaan welke beroepen terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid via het geneesmiddelenbulletin alle huisartsen in ons land inlicht over de (te) grote hoeveelheid DDT in levertraan. De organische chloorverbindingen die als in sectenbestrijders worden gebruikt, zoals DDT, lindaan en aldrin, blijken door een te kwistige toepassing ernstige nadelen te hebben. Deze stoffen zijn chemisch stabiel en worden ook in het dierlijk or ganisme niet verder afgebroken, hun uitscheiding uit het lichaam langzaam plaatsvindt. In het verloop van de keten BRUSSEL (ANP). In Brussel is een Franstalig, (er zijn ook plannen voor een Nederlandstalig) informatiecentrum voor drugs in het leven geroepen. Een aantal artsen,* psychiaters en advocaten heeft daartoe „gezien het stagend gebruik van verdovende middelen in België, vooral onder jongeren” het initiatief genomen. „Infor Drogues”, zoals het instituut bij afkorting wordt genoemd, beschikt over een apart telefoonnummer voor zeer drin gende gevallen en over een andere lijn voor meer algemene informatie. De initiatiefnemers hebben het plan ook de aanpassing van de huidige Belgische wetgeving op het stuk van druggebruik te bevorderen. Ze willen mettertijd het insti tuut uitbreiden met lokalen waar jeugdige druggebruikers kunnen worden opgevan gen. Het instituut, dat zich ook zal gaan toe leggen op ontwenning, is opgericht naar analogie van soortgelijke instituten in Am sterdam en Rome. Om een indruk te geven van het huidige druggebruik in België: sommigen schatten dat alleen al in de agglomeratie Luik op het ogenblik 5000 jongeren „hennep” heb ben gerookt. Voor Brussel bestaan geen betrouwbare schattingen, maar ook daar, zo is de in- ongeveer 50 percent bezet. Zij vervoerden gemiddeld 150 passagiers en 7,5 ton vracht, daarmee ver achter blijvend bij de maxi mum vracht- en passagierscapaciteit (350 man). Over het algemeen ziet men de toe komst bij de KLM niet ongunstig, al wordt er rekening gehouden met een moeilijk jaar, ook al door de capaciteits uitbreiding. De maand juli is voor de KLM in ieder geval gunstig begonnen. Op vrij dag 2 juli werden er op Schiphol 21.000 passagiers via de KLM afgehandeld en de volgende dag was het nog drukker. Het vervallen van het SST-project in de Verenigde Staten heeft de KLM voor lopig 8,1 miljoen gulden gekost. Dat be drag moet nog terugkomen. Nu het SST- project is vervallen, betekent dat niet dat de KLM zich onmiddellijk tot de Concor- de-bouwer heeft gewend. Er zal eerst ter dege moeten worden gestudeerd op de mo gelijkheden van een supersonisch vlieg tuig. Voorlopig is het de vraag of een der gelijk vliegtuig wel te verzekeren zal zijn. Daarbij komen dan nog de milieu-hygië- nische aspecten. En tenslotte: wie is er bereid tegen een veel hoger tarief een paar uur vlugger in Amerika te komen. (49,5 percent) dat in particuliere handen is voor ongeveer 80 tot 90 percent in de Verenigde Staten. De ministers hebben in het wetsontwerp verder nog voorgesteld hen te machtigen om voor zover dat nodig is nieuwe leningen aan de KLM te garan deren tot een bedrag van 200 miljoen gulden. Het verslag wijdt verder nog een alinea aan de tweede luchthaven die volgens de directie van de KLM zeker op korte ter mijn nodig zal zijn. De bouw van de twee de luchthaven zal echter toch nog zoveel tijd vergen dat voor Schiphol uitbreiding met een vijfde baan noodzakelijk zal zijn, wil het zijn taak als wereldluchthaven kunnen blijven vervullen. Een vijfde baan zal tevens leiden tot een betere spreiding van starts en landingen, waardoor ondanks een belangrijke uitbreiding van het lucht verkeer toch een aanzienlijke verminde ring van de geluidsoverlast kan worden bereikt. Rijksarchieven, registers van de Bur gerlijke Stand, gemeente-archieven, bi bliotheken, onder andere van universi- teiten, familie-archieven, doop-, trouw en begraafboeken, notariële, rechterlijke, belasting- en gaarderarchieven en vooral ook advertenties uit kranten vormen de bronnen waaruit de vereniging put om de documentatie aan te vullen en te verbe teren. Verder is er contact met ondei meer het Centraal Bureau voor Genealo gie te Den Haag, die beheerder is van het rijksbezit van genealogische waarden, een instelling waar men tegen betaling naai zijn voorgeslacht kan laten speuren. ging aparte Duitse en Zeeuwse werkgroe pen en er is een werkgroep die zich spe ciaal in middeleeuwse vorstenkwartieren verdiept.” Meestal, zo leren de ervaringen, gaan de stambomen terug tot 1650, 1600. Nog ver der teruggaan in de tijd wordt echter duister. Willen genealogen tot in de mid deleeuwen doordringen dan geschiedt dat via de bestaande adellijke kwartieren. ALKMAAR. Omstanders hebben het Alkmaarse Waagplein gered, hondje uit een snikhete auto, die geheel gesloten was. De temperatuur in de wa gen was meer dan 50 graden. Het hondje was door zijn bazin, een da me uit Oud-Karspel, twee uur lang ach tergelaten in de auto. Omstanders merk ten dat het dier bewusteloos raakte. De politie heeft proces verbaal opge maakt tegen de eigenares wegens dieren kwelling. Haar commentaar was: „ik was hem helemaal vergeten.” De heren Roolvink en Kruisinga hebben dat prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, lid van de Eerste Kamer voor de A.R.P. geantwoord op diens vragen over geheim houding binnen de ziekenfondsverzeke ring van zaken, die binnen het medisch ambtsgeheim vallen. Het was de vragende hoogleraar name lijk uit een artikel in Medisch Contact gebleken, dat een ziekenfondspatiënt on langs heeft moeten ervaren, dat haar ziektegeval niet alleen bij het hele perso neel van haar ziekenfonds bekend was, maar dat door een administratieve ver gissing ook haar buurvrouw en via deze de hele straat waar zij woonde was inge licht. De bewindsleden bevestigden de gang van zaken die zij betreurden, maar tegelijkertijd verklaren zij dat de kwestie niet typerend is voor de manier waarop de ziekenfondsen met medische gegevens omgaan. Het is nu eenmaal niet te ver mijden dat bij een uitvoering van een wet ook anderen dan medici van persoon lijke gegevens van patiënten kennis ne men. Hoewel de bewindslieden van me ning zijn dat er in dit geval meer be reikt kan worden met overleg dan met het veranderen van regelingen komen zij toch met de, in het begin genoemde aan kondiging. sw Lemon Dry/ OrangeDry De gemiddelde opbrengst per passagier is teruggelopen. In feite komt het erop neer dat een passagier het afgelopen boek jaar 5 percent meer kilometers kon afleg gen voor 2,5 percent minder geld. Het ver voer van passagiers is in de eerste twee maanden van het nieuwe boekjaar geste gen met 8 percent. In juni bedroeg die stijging al 14 percent en men is bij de KLM optimistisch wat de verdere groei betreft. (Van onze correspondent) NAARDEN De Nederlandse Genealogische Vereniging bestaat vijfentwintig jaar. Haar leden zijn amateur-genealogen, die er veel tijd en geld voor over hebben om er ach ter te komen wie en wat hun voor ouders waren en waar en wanneer zij leefden. Een sprong terug in de tijd dus via minutieus speurwerk in archieven, boeken, documentatiema teriaal, advertenties, historische wer ken, doopregisters en tal van andere bronnen. Het is vaak monnikenwerk, want niet zelden loopt de genealoog vast en raakt hij het spoor van het voorgeslacht bijster. De vereniging brengt zoekers en be langstellenden, beginners en gevorderden samen. Er zijn nu meer dan 2600 leden uit alle delen van ons land en de NGV telt onder haar aanhang zelfs buitenlan ders, meestal mensen die werkzaam zijn bij ambassades. De leden geven elkaar adviezen en inlichtingen. De NGV geeft het maandblad „Gens Nostra” uit, heeft elf afdelingen in Nederland en beschikt over een omvangrijke bibliotheek- en do cumentatiedienst, gevestigd in het voor malige Burgerweeshuis in Naarden. Ver der heeft de vereniging een contactdienst en een heraldisch archief in Bussum. De financiële resultaten van de KLM in het boekjaar 1970-’71 waren al eerder be kend gemaakt. Er werd een winst ge maakt van 46,7 miljoen vergeleken met 73,4 miljoen in het vorige boekjaar. Daar zat wel een boekwinst in van ruim 24 mil joen, voortvloeiend uit de verkoop van het hoofdkantoor in Den Haag. Maar daar staat weer tegenover dat in het afgelopen boekjaar ruim 15 miljoen winst gemaakt werd op verkoop van vliegend materieel, tegenover 2,2 miljoen in het boekjaar 1969-’7O. De bedrijfsinkomsten stegen met 14 percent van 1121,3 miljoen tot 1275 miljoen, maar de kosten liepen op met 16 percent van 1053,6 miljoen tot 1222,7 miljoen. Daardoor daalde het bedrijfsre sultaat van 67,70 miljoen tot 52,3 miljoen gulden. De winst per aandeel daalde van 24,93 gulden tot 15,3 gulden, waarbij moet worden opgemerkt dat het gemiddeld aan tal aandelen toenam van 2,9 miljoen tot 3,1 miljoen. Het dividend wordt met 1 per cent verlaagd en komt op 7 percent. Tijdens een toelichtende persconferentie is gisteren verder nog meegedeeld dat uit breiding van het aandelenkapitaal dit jaar niet nodig zal zijn. Wanneer zich een gun stige gelegenheid voordoet, is die uitbrei ding niet onmogelijk. Dit jaar zullen hooguit een of twee vliegtuigen worden verkocht. Er zijn nog vijf jumbo’s in bestelling en zes Douglas DC 10-30-toestellen. vangrijke collectie familieadvertenties en naar schatting meer dan 50.000 bidprent jes en een half miljoen kaarten met fa- miliegegevens. Kortom, honderdduizenden berichten, foto’s, genealogische en heral dische verzamelingen. Archivalia die voortdurend toenemen. En dan is er nog de contactdienst, die wel het paradepaard van de vereniging mag worden genoemd „De vereniging activeert het zelfonder zoek bij haar leden”, zegt de heer W. Nie kerk uit Amsterdam, propagandist en le denadministrateur Hij heeft de leiding van de biografische documentatiedienst en is vrijwel elke week in het Naardense burgerweeshuis. Al 24 jaar is de heer Niekerk verbonden aan de vereniging. „Er is nog een enorme drempelvrees on der de mensen, maar iedereen, ook niet- leden, kunnen bij ons binnenstappen” zegt hij. Vrijwel elke familie heeft wei buitenlandse kwartieren, want Nederland is in de loop der eeuwen verinternationa- liseerd. Denk alleen maar eens aan de invasie van de Franse Hugenoten en aan de tijd van de Spaanse inquisitie. Nu zijn er al die buitenlandse gastarbeiders. Wij hebben ook veel contacten met particu lieren in het buitenland, bijvoorbeeld in Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. L Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet. Zo’n brosse beschuit met frisse aardbeien is een lekkere zomergewoontel MOOK. In Middelaar bij Mook is dinsdagmiddag het bedrijfsgedeelte van het landbouwbedrijf van de heer C. Groe nen door een brand verwoest. De brand ontstond in een hooiberg bij de boerderij. Vele tonnen hooi, een melkinsfallatie en diverse landbouwwerktuigen gingen verlo ren. De schade bedraagt naar schatting ten minste 200.000 gulden. waarin voedsel via planten en dieren tenslotte door de mens wordt gebruikt, wordt de concentratie van de insecticiden in de daarbij betrokken organismen steeds gro ter. Daardoor neemt de mens tenslotte relatief grote hoeveelheden van deze stof fen op en slaat ze op in zijn lichaamsvet. Hoewel niet bewezen is dat de uitwer king die insecticiden op dieren heeft, ook bij de mens optreedt, wordt de opstape ling van dergelijke potentieel giftige stof fen in het menselijk lichaam dermate bedenkelijk geacht, dat wettelijke voor schriften zijn uitgevaardigd die tot doel hebben de toepassing van insecticiden drastisch te beperken. In ons land acht de gezondheidsraad een dagelijkse opname van de door haar precies aangegeven zeer kleine hoeveel heid van DDT en de andere twee stoffen per kilogram lichaamsgewicht een (voor lopig) aanvaardbaar maximum. Er werd intussen op uitgebreide schaal onderzocht hoeveel van deze bestrijdingsmiddelen in voedsel achterblijven, maar over deze hoe veelheid in de geneesmiddelen die uit na tuurlijke produkten worden bereid, is nog maar weinig bekend. Hoé belangrijk dit is bleek uit een onderzoek van een achttal monsters levertraan, die gemiddeld veel meer DDT en dieldrin bleken te bevatten dan het aangegeven maximum. Ook in Engeland werden (in 1967) bij vijftien monsters overeenkomstige te hoge hoe veelheden giftige produkten gevonden. Wanneer een kind dat 20 kilogram weegt elke dag één dessertlepel levertraan ge bruikt, neemt het daarbij ongeveer twin tigmaal de hoeveelheid DDT (en dieldrin en aldrin) op die door de gezondheidsraad als voorlopig maximum werd toegestaan. Wat het DDT betreft komen hierbij bo vendien nog de hoeveelheden die in melk, zuivelprodukten en fruit zitten. Omdat na tuurlijke levertraan bovendien een hoe veelheid (overbodig) vet bevat, vraagt het bulletin zich af of voor de behandeling en het voorkomen van een tekort aan vitami ne a en d niet de voorkeur moet wor den gegeven aan de synthetische stoffen met deze vitaminewerking, zoals retinol en calciferol. Zo dreigt het aloude geneesmiddel lever traan te moeten verdwijnen, niet omdat het zelf een gevaar kan opleveren, maar als gevolg van het gebruik van andere stof fen die de mens de laatste tientallen ja- ren heeft toegepast. Soms blijkt een goed geneesmiddel dat al vele jaren gebruikt werd, ongewenste bijwerkingen te hebben, dan weer zijn het moderne geneesmidde len die deze blijken te veroorzaken. Er gaat eigenlijk geen week voorbij zonder dat zulke ongewenste nevenwerkingen, waarvan sommige zelfs gevaarlijk zijn, in de medische wereld gesignaleerd worden. De communicatiemogelijkheden voor blinden zullen door laboratoriumonderzoek en de leesmachine sterk verbeterd wor den, zegt de heer Voogd. Hij stelt de vra gen naar aanleiding van de resultaten van een studie-reis naar de Verenigde Staten van de directeur van de Nederlandse Blin den Bibliotheek. ADVERTENTIE Uit het jaarverslag blijkt verder, dat de groei van de KLM nieuwe eisen zal stel len aan de financiering, voor zover de cashflow niet toereikend is, zal het nodig zijn om nieuwe financieringsmogelijkhe- den aan te trekken. Overleg met de mi nisters heeft geleid tot het wetsontwerp van 20 maart waarin de staat a pari ver werft 2 miljoen 5 percent preferente niet- winstdelende aandelen van 100 gulden nominaal. Deze aandelen zijn niet verhandelbaar op de beurs maar zullen onder bepaalde voorwaarden in de periode tot 1992 wel converteerbaar zijn in gewone aandelen. Door die emissie zal het aandeel van de staat in de KLM tot ongeveer 50,5 percent stijgen tot circa 70 percent. De ministers hebben wel gezegd dat er gestreefd zal worden naar terugkeer tot het e erste percentage. Op dit moment is van het kapitaal

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15