Financieel LIET WAGTMANS UITRAZEN GODEFROOT EN SLOEG IN SPRINT ZIJN SLAG DE Karstens raakte Rentmeester en Vianen uit de Tour Hij blijft gewoon, ook nu hij aan de top gekomen is OP DE CIJFERTOUR Joop Zoetemelk uitstekende baas •voor knechten Schutz en Tabak zijn groene trui kwijt klassement w fed U Vierde plaats voor Ham igsi u -f h EM 1 R’ïiW De Vlaeminck: „Ik gooi gips eraf” Winst Okker F 1 19 I r 1 F ,v, WOENSDAG 7 JULI 1971 11e RIT 134 km Bang 77 77 Pretenties s I co CO I ORCIÈRES- MERLETTE i Ni r Gemiddelde -- Mar# 4> w Griepaanval I I I I 1O I GRENOBLE 1 \r - - 8-7-71 zijn etappe-overwinning in het groene tricot. Het betekende een dubbele triomf NOYER 500- LxJ hAAAAAAA«WyVVVSAA/VVVVVVVMVV>AAAA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVV AAA/VVVVVVVVVVVVVWVVVWWMWM^WVWlA^WMIAfWMMtfWWVW A w- Zoetemelk had wel gedacht dat er rap per gereden zou worden, maar kennelijk zat de zware slag op de Puy de Dóme de meesten nog in de benen. Men behoeft maar naar de Goudsmit-Hoff-ploeg te kij ken. Van de oranjemannen zaten slechts ,La Mure •WjCorps froot met die mannen op me neerstreek, was het logisch dat hij zou gaan winnen.” ciaal in dienst van de Nederlandse Tour- favoriet. Het drietal vormt eigenlijk een ploegje binnen de Mars-FIandria-equipe. De drie renners trekken ook veel met elkaar op, vooral buiten de grote wed strijden. hadden. Van Katwijk: „Ik was bang dat we met hen te laat binnen zouden ko men.” Prinsen („ik had een verkeerde ver snelling”), Krekels („ik kwam alleen bij het peloton terug, na een lekke band”) en Van der Vleuten konden in de hoofd macht arriveren met Karstens, die sprintte voor zijn groene trui. Hij verloor echter die sprint van Motta. Eddy Schutz knikt bevestigend. „Maar het geeft natuurlijk wel grote voldoening als het dan goed marcheert in de ploeg KJ en er flink geld wordt verdiend”. Schutz is ervan overtuigd dat het na de inzin king van gisteren toch wel weer beter zal gaan. Bij Mars-Flandria, waar men het nu vooral van Zoetemelk moet hebben, nu Roger de Vlaeminck zwaar gehandicapt is door zijn valpartij en met de linker pols in het gips moest rijden Verder moet het dan ook nog komen van Erik Leman, als het massasprints betreft. In zo n ploeg is het natuurlijk niet zo slecht om knecht te zijn. 1500- LAFFREY 1000-1-_ LesTerrasses -,z 3.1 - Jp Eddy Schutz heeft wel plezierige herin neringen aan de tijd, dat hij voor Gianni Motta reed: „Hij is een vriendelijke, goede baas, met wie je niet gauw overhoop ligt.” Maar als de naam Dancielli valt verdwijnt de glimlach van Schutz’ gezicht: „Dan- celli was een hele slechte, met die man was geen land te bezeilen. Vooral toen hij vorig jaar Milaan-San Remo had ge wonnen. Zo’n baas hoop ik nooit meer te krijgen.” De 30-jarige Luxemburger, ste vig eigenlijk geen figuur voor een klimmer, omdat hij aan de zware kant is vertrouwt erop Joop Zoetemelk in de bergen en dan met name in het midden- gebergte goed van dienst te kunnen zijn ook al ging het gisteren dan niet helemaal naar wens. Hij staat met Tino Tabak spe- Wagtmans, bijzonder actief, dook achter de Belg aan en kon zich mooi naar de kopgroep laten rijden. Wagtmans begreep dat hij meteen moest handelen om een kans op de zege te hebben. In de afdaling zijn specialiteit tenslotte liet hij de anderen achter zich. Hij startte met een machtige solo. Danguillaume werd er ner veus van. Godefroot toomde de Fransman in: „Kalm blijven. Ik ken Wagtmans, laat De grote mannen daar achter spanden zich niet al te veel in. Het gemiddelde van de etappe lag op nog geen 38 kilometer, hetgeen dan de redding van veel renners betekende. Anders zouden er aanmerke lijk meer uitvallers zijn geweest. De mees te Nederlandse coureurs kwamen in grote moeilijkheden. De Koning had „zijn kwaaiste dag tot nu toe” en had het lastig tussen de wagens in de afdalingen. Ger Harings en Jan van Katwijk hadden ook de grootste moeite om in koers te blijven. Harings: „Ik kwam bij elke col in moei lijkheden”. Van Katwijk en Harings be sloten niet langer bij het groepje Leman te blijven, waar ze zich bij aangesloten Ook nu Joop Zoetemelk de vedette is laat hij zich nog graag door zijn knechten adviseren. Godefroot is wel even bang geweest dat de rit naar St.-Etienne voor hem dezelfde teleurstelling zou gaan opleveren als de etappe naar Marche, waarin hij ook achter ontsnapte renners aan was gegaan, maar zonder ze te kunnen terugpakken. Nu luk te het beter. Toen op de derde col een drietal renners was weggelopen: Dan guillaume, Lopez-Carril en Spruyt leek het er eerst op dat het alleen maar om het bergklassement ging. Maar het drietal ging door en kreeg Schutz, als afschutter van de positie van Zoetemelk, achter zich aan (de Luxemburger deed dat te snel, forceerde zich en viel terug). Genty, Ge net, Francioni en Aimar lukt het wel om aansluiting bij de weglopers te krijgen (een groepje met Van der Vleuten en Wagtmans, de Molteni-terrier, niet). Gode froot zag wel wat in die lange ontsnapping en demareerde op de Col. De la Croix de l’Homme Mort een voorspellende naam voor Vianen, Reybroeck en de twee Ita lianen Anni en Farisato, die de col vanuit de bezemwagen bekeken. i Plaud Martini De Muer Uitslag negende etappe: 1. Godefroot (Bel Plaud) 4.02.18 (met bon. 4.01.58), 2. Francioni (It.-Martini) 4.02.18 (met bon. 4.02.08), 3. Spruyt (Bel-Driessens) 4.02.18 (met bon. 4.02.13), 4. Danguillaume (Fr-Plaud) 4.02.18, 5. Wagtmans (Ned-Driessens) zt, 6. Genet (Fr-Caput) 4.02.50, 7. Lopez-Carril (Sp-Langarica). 8. Genty (Fr- De Muer), 9. Aimar (Fr-Stablinski) allen zt. 10. Motta (It-Adorni) 4.08.26, 11. Karstens (Ned- Pellenaars) zt, 12. Van den Berghe (Bel- Adorni) zt, 13. Krekels (Ned-Pellenaars) zt. 14 Merckx (Bel-Driessens) 4.08.27, 15. Martos (sp-Momene) zt, 16. Martinez (Fr-Gemlniani) zt, 17. Vari Vlierberghe (Bel-Martini) zt, 18. Tamames (Sp-Momene) 4.08.27, 19. Prinsen (Ned-Pellenaars), 20. Eric de Vlaeminck (Bel- Schotte). 25. Zoetemelk (Ned-Schotte), 55. Van der Vleuten (Ned-Pellenaars) allen 4.08.27, 89. Tabak (Ned-Schotte) 4.11.33, 94 Benjamins (Ned-Pellenaars) 4.12 02, 97. De Koning (Ned- Pellenaars) zt. 114. Van Katwijk (Ned-Pelle naars) 4.20.15, 116. Harings (Ned-Pellenaars) 4.20.16. Rentmeester (Ned-Pellenaars) kwam na de sluiting van de finish-controle in Saint ST. ETIENNE Na de etappe van dinsdag ziet het financiële klassement van de Tour de France er als volgt uit: Mars-Flandria 15.950 gulden, Molteni 13.900, Goudsmit-Hoff 7.320, Fagor-Mercier 6.825, Salvarani 6.185, Peugeot 4 550, Sonolor-Lejeune 4.130, Ferretti 3.945, BIC 3.650, Werner 2.215, Hoover 1.915, SCIC 1.407 en KAS 815 gulden. ST. ETIENNE Hoewel de etappe van Clermont Ferrand naar St. Etienne niet zo moeilijk leek er zaten wel vier klimmen in, maar niet van de zwaarste soort is er toch een grote ravage aangericht in het ren- nersveld van de Tour. Vooral de zwakke broeders hebben de grootste moei lijkheden gehad en er verdwenen dan ook vier coureurs in de bezemwagen (onder wie de door pijn gekwelde Gerard Vianen). Kees Rentmeester kwam te laat binnen en moet dus terugkeren naar Zeeland. In de voorste linies had men het consigne „rust” gedecreteerd. Een betrekkelijk begrip natuur lijk, gezien de grote achterstand die veel coureurs (bij wie vier man van de Mars/Flandria-equipe) opliepen. Het speelde wel een groepje van moedigen in de kaart, van wie Godefroot uiteindelijk de sprint won en de durver Wagtmans, die een solo van zo’n 35 kilometer maakte, de vijfde plaats ver overde. Wagtmans speelde alles of niets in zijn poging de etappewinst te grijpen. Toen hij namelijk door Godefroot naar de eerste groep gebracht was uiteraard tegen de zin van de Belg wist hij in de sprint kansloos te zijn. Hij ontsnapte, maar kon niet wegblijven. Toch konden Wagtmans, die oprukte naar de 15de plaats, en Spruyt, zijn ploegmaat, tevreden terug kijken. Want Merckx die zich wilde sparen zo meldde Wagtmans had geen onnodige inspanningen hoeven doen. Dat gold dan ook voor de andere rivalen. Zo zei Joop Zoetemelk: „Deze dag zijn we heel doorgekomen, mor gen zien we wel weer verder”. Eddy Schutz heeft geen grote preten ties: „Ik beschouw het wielrennen als mijn vak en een onderdeel van het vak is in dienst te staan van de ploeg. Daar zet ik me helemaal voor in. Ik weet dat ik niet de kwaliteiten heb en nooit gehad heb om tot de top te kunnen doordringen. Maar ik ben tevreden met mijn bestaan zo en wil er nog wel een jaartie bij tekenen.” Waarom is Schutz niet bij Mol teni gebleven en koos hij Mars-Flandria? „Omdat het zeer onzeker was vorig jaar of Molteni door zou gaan. Alleen toen men Merckx kon krijgen besloot men in de wielrennerij te blijven. Toen was ik al weg naar Mars-Flandria.” De Luxemburger, een vriendelijke be hulpzame figuur met een karakter dat een waterdrager uitstekend van dienst komt is al zes jaar kampioen van Luxemburg. ..Dat is natuurliik niet zo’n prestatie want we hebben praktisch geen profs. Er is een opleving geweest na de periode-Gaul ik heb nog een jaar met hem gereden maar op het ogenblik zit het wielrennen bij ons in het slop. Er zijn geen jongeren, die beroepsrenner willen worden.” In die zes jaar dat Schutz nu voor zijn professie fietst hij is eigenlijk metaaldraaier van beroep reed hij ook zes keer de Tour de France. Hij heeft dan ook een enorme ervaring, ook al maakt hij qua prestaties weinig klaar (hii won in 1966 een etaone en eindigde in 1969 als 15e in het eind klassement). Die ervaring komt Zoetemelk goed van pas. Hij kan de Nederlander on der meer adviseren over de versnelling, die hij op bepaalde bergen moet gebrui ken. zoals de Puy de Dome: „Zoetemelk accepteert graag advies. Hij is een goede baas”! Merkwaardig natuurliik voor een buitenstaander een ervaren man als Schutz van 30 jaar zo te horen praten over een jonge prof als Zoetemelk (2^ jaar) toch is Maar zo ligt dat nu eenmaal bij het fietsen waar de prestaties uiter aard van doorslaggevende betekenis ziin vier man in het peloton: Karstens, Kre kels, die de sprint voor Karstens aantrok, Prinsen en Van der Vleuten. Gerben Karstens verspeelde zijn groene trui aan Godefroot. „Ik wist dat er dertig punten te verdienen vielen vandaag. Ik dacht dat ik de groene trui nog had.” Karstens treurde er niet al te erg om. Het vreemde was dat Walter Godefroot bij aankomst niet wist dat hij de groene trui kon aan trekken. „De groene trui is wel aardig, maar ik ben blijer met de overwinning. Ik heb het de eerste dagen erg moeilijk gehad. Ik kwam snelheid en macht tekort .maar nu ben ik zo langzamerhand weer op het oude peil terug.” Opmerkelijk was vooral het feit dat de Belgische sprinter zo goed op de cols uit de voeten kon. Voor hemzelf was dat niet zo vreemd. „In Spanje heb ik gemerkt dat ik beter kan klimmen. Ik won er zelfs een bergrit.” nloegenklassement Driessens 148.20.18, Schotte 148.29.00, 5. 148.29.46, 13. Pellenaars 149.10.31. ST. ETIENNE Joop Zoetemelk is met zijn 24 jaar en pas anderhalf jaar prof een uitstekende baas voor zjjn „knechten”. Zijn twee toegewijde helpers, Tino Tabak en Eddy Schutz, de kampioen van Luxemburg, hebben niets anders dan lof voor de manier waarop Zoetemelk, nu toch wel een vedette, een van de groten uit de wielerwereld van dit moment, met hen omgaat. Eddy Schutz kan over wielerbazen meepraten, want hij fietst nu al zes jaar, sinds 1966 als domestic, als waterdrager mee en hij heeft verscheidene kopmannen mee gemaakt. Motta en Dancielli, zijn de mannen waarmee hij van doen heeft gehad toen hij voor Molteni reed. Hij startte bij Romeo-Smith, ging na twee jaar over naar Molteni. Vergelijkend zegt de Luxemburger: „Joop Zoete melk is een geweldige vent. Hij blijft gewoon, ook nu hij aan de top ge komen is. Joop houdt er niet van om de grote vedette te spelen. Hij blijft met beide benen op de grond staan. Dat is ons ook het plezierigst”. De Belg Walter Godefroot hijst zich na aangezien de Belg zich bij aankomst niet eens realiseerde dat hij ook in het puntenklassement een sprong had gemaakt en de eerste plaats bezette. De andere knecht van Zoetemelk. Tin< Tabak, die weer aardig hersteld is van zijn griepaanval („ik ben Gerard Vianen erg dankbaar dat hij me zo opgepept heeft om door te gaan”), heeft ook niet anders dan goede woorden over voor zijn kop man Zoetemelk. „Joop is een goede baas voor ons. Hij zal wat hij alleen kan op knappen ook alleen doen. Dan vraagt hij dat niet aan ons. Hij heeft net zoveel respect voor ons als wij voor hem. Dat is een goede wisselwerking. Voor ons is dat allemaal ook leuker, als hij een vriende lijke baas is. Zo ligt het in de burger maatschappij toch ook. Als je een goede patroon hebt dan doe je ook automatisch meer voor hem.” En Tabak trekt een ver gelijking met de ploeg van Merckx. „Als je ziet wat die mannen allemaal voor Lucien Aimar was wel een tevreden mens. „Ik had toch gezegd dat ik zou proberen om een etappe te winnen. Een niet al te zware bergrit met een stevige afdaling op het einde. Goed, het lukte niet. Ik ben ook de jongste niet meer. Maar ik maakte wel 5’A> minuut goed. De 20ste plaats die ik me voorgesteld heb voor Parijs zit er nu wel in. ST. ETIENNE Voor de Neder landse renners Gerard Vianen en Cees Rentmeester is de Tour afgelopen. Dat was niet zo verrassend natuurlijk. Via nen was maandag al in grote moeilijk heden gekomen toen hij Tino Tabak op weg naar de Puy de Dóme nog kon aansporen om door te gaan. Vianen leed veel pijn aan de rug. Hij raakte bij de eerste beklimming van de vier al achterop. Hij kwam in het gezelschap van Reybroeck, twee Ferretti-coureurs: Anni en Farisato en Cees Rentmeester. Vianen zette nog door toen hij een lek ke band kreeg, hij pikte weer bij zijn collega’s in de narigheid aan maar toen hij hoorde dat de achterstand al een half uur was gaf hij de bezemwagen het sein dat hij wilde instappen. Rey broeck, Anni en Farisato volgden zijn voorbeeld. Rentmeester ging alleen ver der. Vianen: „Ik heb mijn best ge daan, maar het ging niet verder door de pijn. Normaal een Tour de France uitrijden is al een zwaar karwei laat staan, als je zo geblesseerd bent”. De moedige Cees Rentmeester, die van het begin af aan al tobde met een blessure aan een dijbeen, trok alleen verder door het lastige landschap. Hij maakte een solo van een dikke 100 km. maar het mocht niet baten. Hij kwam over de tijdslimiet binnen. Rentmees ter: „Ik had geen macht. Ik had het moeilijk, toen die andere vier bij me er mee stopten, maar ik wilde perse niet opgeven. Je weet het tenslotte nooit. Ik heb alles gegeven om nog op tijd binnen te komen”. En de vermoei de Rentmeester verzuchtte: „Vorig jaar had ik ook een paar slechte dagen maar toen kwam ik er overheen en reed de Tour uit. Als ik nu mocht ver trekken zou ik het doen, maar ik zie niet in waarom ze me nog zouden la ten starten. Ik ben te laat”. Rentmees ter had gelijk, hij werd uit de strijd genomen. Voor de MarsFlandria-équipe waren het ook zeer spannende slotminuten. Roger de Vlaeminck reed met de pols in het gips. „Ik gooi dat gips eraf. Ik kon vandaag niet sturen, wenden of remmen. Ik had wel macht genoeg” De Vlaeminck kwam nog net op tijd binnen in gezelschap van sprinter Erik Leman, Lievens en Nassens. Hun ploeg leider Brik Schotte bleef er nuchter on der: „Dat is nou eenmaal de Tour” Joop Zoetemelk, die weer soepel reed, maakte zich er niet al te druk over. .Morgen zien we wel weer en dan zijn de anderen misschien wel op kracht gekomen. Tino Tabak was in ieder ge val niet bij de laatsten. Hij had weer praats en voelde zich al een heel stuk beter. Henk Benjamins kwam nog ach ter hem binnen. De Drent had met ver lovende injecties gereden voor zijn hand en zijn knie. Etienne aan. Vianen (Ned-Caput) heeft de strijd gestaakt. Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel- Driessens) 49.05.06, 2. zoetemelk (Ned-Schotte) op 36 sec., 3. Ocana (Sp-De Muer) op 37, 4. Gosta Petterson (Zwe-Martlni) op 1.16, 5. The- venet (Fr-Plaud) op 1.58, 6. Motta (It-Ador- ni) op 2.01, 7. Paolini (It-Glganti) op 2.24, 8. Thomas Petterson (Zwe-Martini) op 2.48, 9 Van Impe (Bel-Stablinski) op 2.51, 10. Mor tensen (Den-De Muer) op 3.12, 11. Delisle (Fr- Plaud) op 3.34„ 12. Van Springel (Bel-Dries sens) op 4.50, 13. Genty (Fr-De Muer) op 4.54. 14. Raymond (Fr-Plaud) op 6.29, 15. Wagtmans Ned-Driessens) op 7.11, 16. Aimar (Fr-Sta blinski) op 7.13, 17. Genet (Fr-Caput) op 7.21 18. Vanneste (Bel-Schotte) op 8.51, 19. Lopez- Carril (Sp-Langarica) op 9.49, 20. ex aequo: Godefroot (Bel-Plaud) en Spruyt (Bel-Dries sens) op 10.19, 38. Prinsen Ned-Pellenaars) op 15.04, 64. Van der Vleuten (Ned-Pellenaars) op 17.12, 72. Krekels (Ned-Pellenaars) op 18.16, 87. De Koning (Ned-Pellenaars) op 23.37, 94. hem maar uitrazen. We pakken hem wel. Hij krijgt toch nooit meer dan 200 meter.” Godefroot, die zich moest rehabiliteren voor zijn matige optreden tot nu toe kreeg gelijk. Wagtmans: „Ik heb me eigenlijk wat verkeken op die afdaling. Ik had het routeschema met het hoogteverschil bij me. De afdaling zag er geknipt voor me uit, maar in werkelijkheid was hij te ge makkelijk, zodat ik niet genoeg winst kon maken.” Was Wagtmans niet bang om te veel krachten te verspelen met zo’n dolle solo? „Welnee, ik ken mijn kracht en ik ben tenslotte geen krabber. Bovendien wilde ik de voorsprong in het ploegen- klassement pakken, ook nog met de boni ficatie. Ik kende de aankomst in St. Etienne want ik heb die een keer in Parijs-Nice gereden. Maar ja, toen Gode- - Merckx moeten doen, dat is niet te gelo ven.” En Tabak maakt duidelijk dat je het als knecht minstens net zo zwaar en wellicht nog zwaarder hebt in zo’n Tour. Je hebt nu eenmaal minder klasse dan een kopman en je moet meer werk verzetten, dus is het allemaal wat moei- lijker. 'Y MUL GSTAAD. Tom Okker heeft in de tweede ronde van de open internationale tenniskampioenschappen van Zwitserland, die in Gstaad worden gehouden, met 6-2 6-0 gewonnen van de Amerikaan John Segal. Marijke Schaar bereikte de tweede ronde van het damesenkelspel door met 6-1, 6-2 de Nieuwzeelandse Marilyn Pryde te verslaan. WENEN. In de kwartfinales van het toernooi om de wereldkampioenschappen is de Nederlandse sabelschermer Eddy Ham uitgeschakeld. Hij behaalde in vier par tijen drie overwinningen, hetgeen hem een vierde plaats in poule C opleverde. Algemeen 148.17.18, 2. 148.28.58, 4. Tabak (Ned-Schotte) op 26.37, 104. Van Kat wijk (Ned-Pellenaars) op 33.46, 105. Benja mins (Ned-Pellenaars) op 34.17. 117. Harings (Ned-Pellenaars) op 41.07. Bergklassement: 1. Zoetemelk (Ned-Schot te) 94 pnt, 2. Van Impe (Bel-Stabllnski) 74, 3. ex aequo Merckx (Bel-Driessens). Motta (It Stablinskl) 28 pnt. Puntenklassement: 1. Godefroot 96 pnt, 2 Karstens 94, 3. Roger de Vlaeminck 87, 4 Guimard 86, 5. Leman 72, 6. Wagtmans 58. Dagploegenklassement: 1. Driessens (Spruyt Wagtmans, Merckx) 12.13.03 - 22 plaatsen, 2 Plaud zt 32 plaatsen, 3. Martini 12.19.12, 4. De Muer 12.19.44 - 56 plaatsen, 5. Stablinskl zt 6? olaatsen, 8. Pellenaars 12.25.19. LAFFREY& les Terrasses A NOYER I 1582m ’-y-- Poligny .i. ,z f

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19