California Stags langs HCAW Methoden worden met argwaan bekeken Nicols veel te sterk HVS-praeses Scholier Sembach Tigers voor zoekt naar versterking Deze week begint halve finale tegen Fischer PONTIAC I Rufay kent de waarde van uw tijd RUFAY Bent Larsen verspilt zelfs tijd aan televisieflauwekul Start van de Bundesliga verkeert in acuut gevaar WW, 1 WK schaatsen dames 1972 in Heerenveen A te sterk Dit jaar geen Europa-VS over de mijl Spanje laat geen buitenlandse voetballers toe te Kortsjnoi onbeslist tegen Petrosian Zwitserse dames KNVB legt degradatie en promotie vast Keino 3.54.4 Ik- I w tl llRELLJ 21 WOENSDAG 7 JULI 1971 (Van onze sportredactie) I PONTIAC PONTIAC PONTIAC uw bandenspecialist PONTIAC TIJD JUISTE TIJD Negen banden-vestigingen verspreid over heel Noord-Holland. Dus altijd een Rufay-station in de buurt. Alle gangbare bandenmaten en merken in voorraad. Zoals bv. Pirelli. En bij Rufay is een afspraak een afspraak. Dus geen onnodig wachten. Vlotte vakmensen en moderne apparatuur voor montage, balanceren, harmonisatie. Als uw banden niet goed zijn, - als u twijfelt - ga dan naar één van de Rufay-stations. Het gaat om uw veiligheid, uw tijd en uw portemonnee. Iedere Rufay-man zal u helpen om op alle drie dingen te passen. •W ft-— fijn om te dragen voor jaren en jaren.... «9 Clubliefde HV S-voorzitter Scholier (Van onze sportredactie) >VU'VWVVVVV\AA/\/VVVVUVVVVVVVW\/UWVWWUVVk/WVWVVWVVlAA/VUVVVV\/WVVVVVlUVV\/\A^ BENT LARSEN BORIS SPASSKY VICTOR KORTSJWOI VWVVVWW\A/1ZWV»A/V\A/VWV\/WVVVVV\A/WVVvnZUWVXAA/V/W\/WVWVX/WWVVVVWVV^ ADVERTENTIE v BOBBY FISCHER Dit zijn enkele modellen uit de zeer grote Pontiac-collectie die uw Pontiac-dealer u gaarne toont. Loop eens bij hem binnen Wat al wel helemaal rond is, is de toe stemming die HVS heeft gekregen om de thuiswedstrijden voortaan in de sporthal van de HTS te mogen spelen. Het af gelopen seizoen moest afwisselend in Zand- voort en IJmuiden worden gespeeld wat de ploeg en de publieke belangstelling ui teraard niet ten goede is gekomen. Vol gens Scholier komt ook een groot gedeel te van de Haarlemse hoofd- en overgangs- klasse-wedstrijden in deze hal en wel op zaterdagmiddag. WUPPERTAL. Dit jaar zal er geen atletiekwedstrijd worden gehouden tussen Europa en de Verenigde Staten. Dinsdag heeft ir. Ad Paulen (Nederland), voorzitter van de Europese Atletiekfederatie aan de Westduitse atletiekbond meegedeeld dat deze ontmoeting, die gepland was op 17 en 18 augustus in Bonn, onmogelijk is in ver band met organisatorische moeilijkheden. Ook het feit dat het de Amerikanen nogal moeite kost een ploeg samen te stellen met hun sterkste atleten, is, volgens Paulen, reden voor het niet doorgaan van dit at- letiekfestjjn. Of de wedstrijd in 1973 1972 is een Olympisch jaar zal worden gehouden is nog een open vraag. De Europese fede ratie moet zich hierover nog beraden. Pontiac Simpatica Modieus Pontiac dameshorloge met doublé band. Zgn. Breguet wijzerplaat en wijzers 179.- Amsterdam-N: 020-265913 Amsterdam-Z: 020-733884 Haarlem: 023-375658-375930 Amstelveen: 020-411565 Beverwijk: 02510 - 2 8169 Hoorn: 02290-4706 Zaandam: 02980-23104 Den Helder: 02230-12389 Alkmaar; 02200-163 90 -19126 HAARLEM In de Haarlemse volleybalwereld dreigt weer rumoer. Aanstichter daarvan is de heer Schol ier, die voorzitter is van de eredivisie- vereniging HVS én van het volleybal- district Haarlem-Amstelveen. Hij pro beert namelijk onder andere via der den spelers van de overgangsklasser Alliance te ronselen die het eerste van HVS zouden kunnen versterken. Enkele jaren geleden zorgde Scholier al voor moeilijkheden toen hij bij een andere vereniging een jonge speler weglokte naar „zijn” HVS. EINDHOVEN. De Zwitserse dames- ploeg heeft dinsdag in Eindhoven de ten nisinterland tegen Nederland met 9-8 ge wonnen. Na de eerste dag hadden de Zwitsers een voorsprong van 5-4. STOCKHOLM. De Keniaan Kipchoge Keino, Olympisch kampioen op de 1500 m., heeft dinsdagavond tijdens internationale atletiekwedstrijden in Stockholm de beste wereldseizoenprestatie op de mijl geleverd: 3.54.4. Hij versloeg onder anderen de Ame rikaan Jim Ryun, die met 4.17.3 op de tien de plaats eindigde. Deze teleurstellde tijd weet Jim Ryun aan zijn hooikoorts. Denver, Colorado. De andere halve eindstrijd, tussen de Russische grootmeesters Tigran Petrosian en Viktor Kortsjnoi, is zondag in Moskou begonnen. MADRID. De Spaanse Voetbalbond heeft opnieuw besloten geen buitenlandse voetballers toe te laten. Een enquete over de verenigingen die in de eerste en tweede divisie spelen heeft uitgewezen dat er nog steeds weinig animo voor een wijzi ging van het reeds bestaande verbod be staat. Het nieuwe besluit is in ieder geval van kracht tot 1974, daarna zal de situatie opnieuw worden bekeken. „Fischer zoekt altijd naar het beste, sluit nooit een compromis, maar stevent altijd met volle kracht vooruit en wil iedere partij winnen. Hij legt de oude systemen volmaakt ten uitvoer.” Een tegenovergestelde speelwijze is volgens Larsen die van wereldkam pioen Boris Spassky „een zeer prak tisch schaker” die tevreden is als een zet alleen maar goed is en niet „de beste” en die remise niet als een ramp beschouwt. TIGRAN PETROSIAN In 1973 zal in Deventer het wereld kampioenschap voor heren worden ge houden. Een jaar eerder wordt er op 8 en 9 januari gestreden om de nationale titels dames en heren. De B-kampioenschappen zijn toegewezen aan Eindhoven (1 en 2 januari) en de jeugdkampioenschappen aan Assen (15 en 16 januari). MOSKOU. De tweede partij van de tweekamp tussen Viktor Kortsjnoi en oud-wereldkampioen Tigran Petrosian, in de halve finales van het kandidatentoer nooi, is evenals de eerste in remise ge ëindigd. Na 37 zetten werd tot remise besloten. In de partij kwam een zeldzaam voorko mende variant op de Indische verdediging voor, waarin wit (Kortsjnoi) met de witte loper op de flank oprukte. De eerste partij, zaterdag gespeeld, ein digde na 36 zetten in remise. Evenals Fischer wist Larsen zich drie maal voor het kandidatentoernooi te plaatsen. In 1968 werd hij in de hal ve finale verslagen door Spassky en in de halve finale van dit jaar vindt hij Fischer tegenover zich, nadat hij in de kwartfinales de Oostduitser Wolfgang Uhlmann met ö’/s-S'/i uitschakelde. „Als schaker ben ik een neo-roman- ticus” zo verklaart Larsen „voor mij is schaken niet alleen analyse en sy steem, maar ook een gevecht, psy chologie en intuïtie. En in schaak be tekent psychologie voornamelijk het ele ment van verrassing,” aldus Larsen, „het kan een voorbereide verrassing zijn in de opening, maar later in het spel komt het dikwijls vanzelf.” Larsen werkt zijn verrassingen uit in de studeerkamer van zijn comfortabele drie-kamerflat in een buitenwijk van Kopenhagen. Hij gaat meestal pas om vier uur ’s nachts naar bed, na een uur of vier, vijf geconcentreerd te zijn be zig geweest met analyseren en stude ren. De grootmeester slaapt uit tot rond het middaguur, terwijl Lizzie, zijn vrouw, waakt over de rust van haar echtgenoot. In het begin van zijn car rière zag het er naar uit dat Larsen een beklagenswaardige schaak-verslaaf- de zou worden maar zijn huwelijk heeft daar verandering in gebracht. „Ik zit zelfs hele avonden naar de televisie te kijken en verspil zo mijn tijd met een hoop flauwe kul”, zo gaf Larsen toe. betaling van zijn maandsalaris (3000 mark per maand) werd met zijn mede weten een einde gemaakt. heeft de beste vijf innings bij Haarlem Nicols op de heuvel gestaan. Hij deed het knap en hield de Tigers van de thuisplaat. Rasmijn bezorgde Haarlem Nicols in de derde inning een 1-0 voorsprong door Ro bert Maat met een tweehonkslag thuis te slaan. Ook in de twee runs die de Nicols in de vijfde inning had, had Rasmijn een aan deel. De beslisisng viel in de zesde in ning, toen Rasmijn met volle honken een homerun sloeg (7-0). De Tigers scoor den tegen in de zevende inning (7-1). Een der Tigers-spelers blesseerde zijn enkel ernstig. Vanavond spelen Haarlem Nicols en de Sembach Tigers hun tweede en laatste wedstrijd. De California Stags zijn dinsdagavond al weer in actie geweest. In het kader van een actie om gelden bijeen te krijgen voor een ponycentrum voor het gehandi capte kind, speelden de Stags tegen HCAW. Het werd na een bijzonder snelle en spannende wedstrijd een 2-1 zege voor de Stags. De wedstrijd werd bij gewoond door 1500 toeschouwers die 2500 gulden bijeenbrachten. De wedstrijd werd een bijzonder snelle. Ade Fijth (2-1-3 in vier innings) en Rob Hoffman (3-0-2 in drie innings) hielden de Stags zeven innings van de thuisplaat. Don Black (6-0-0) en David Jones (4-0-0) zorgden voor zes perfecte Stags-innings. Paul Kargl die in de zevende inning op de heuvel kwam bij de Stags, stond de eerste honkloper toe: met een uit kreeg Rob Filipiah 4w, waarna hij kon scoren op een honkslag van Allan Harris (1-0). In de achtste inning moest Hoffman zwichten: met een uit sloeg Bill Havard een driehonkslag. Hij scoorde op een fout van Allan Harris, waarna Craig Golds berry kon scoren op een wilde worp (2-1). Adrian Witt stelde daarna de Stags-zege veilig door in de laatste inning driemaal 3slag te werpen. DEN HAAG. In de eredivisie degra deren aan het einde van het seizoen 1971-72 de nummers 17 en 18 van de ranglijst naar de eerste divisie. Van de eerste divisie promoveren de nummers 1 en 2 naar de eredivisie, terwijl de laatste op de rang lijst in aanmerking komt voor terugkeer naar het amateurvoetbal. Indien na afloop van het seizoen 1971- 1972 het aantal clubs door fusies of anders zins minder wordt, dan zal de stand op de ranglijst bepalend kunnen zijn voor plaatsing van een club in een hogere klas se. Bij de B-elftallen degraderen de num mers 14, 15, 16 en 17 van de 1ste klasse naar de 2e klasse, terwijl de nummers 1 van de 2e klasse A en B naar de 1ste klasse promoveren. Aangezien dë competitie in de eerste divisie betaald voetbal, waarin 21 clubs zijn ingedeeld, 42 wedstrijddagen vergt is besloten dat voor deze divisie op woens dag 18 en woensdag 25 augustus een volle dig programma zal worden vastgesteld. De eerste competitie wedstrijden worden op 15 augustus gespeeld. Larsen heeft eens zijn tegenstanders ontmoedigd door tussen de partijen op een belangrijk toernooi door tafelten nis te spelen en in een ander toernooi liet hij zijn tegenstander zwetend voor het bord zitten om rustig naar de bar te wandelen en een borrel met zijn vrouw te drinken. In het seizoen 1967- 68 deed hij de schaakwereld versteld staan door achtereenvolgens vijf grote toernooien te winnen, waarmee hij het record verbeterde dat in 1912 werd ge vestigd door grootmeester Rubinstein die drie grote toernooien achter elkaar won. Larsens record is nog steeds niet verbeterd. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Nicols speelde dinsdagavond een oefenwedstrijd tegen het Amerikaan se militaire team Sembach Tigers. De landskampioenen die met twee gastspe- lers uitkwamen (Beckers en Richardson) wonnen met 7-1. Dassy Rasmijn was aan vallend de grote man met zes binnenge slagen punten. In hun lange internationale carrière hebben Larsen en Fischer slechts zes maal tegen elkaar gespeeld. De Ame rikaan won van deze zes partijen er drie, de Deen twee en een partij ein digde in remise. In de halve finale over tien partijen moet nu blijken wie van de twee grootmeesters de sterkste is. „Er zijn tekenen die er op wijzen dat Fischer nu meer „schaak-honger” heeft dan in lange tijd het geval is geweest. Ik heb zelf ook naar deze match toe geleefd. Ik verwacht dan ook een ge weldig gevecht”, aldus Larsen voordat hij voor de eerste ronde tegen de Ame rikaan aantreedt. Larsen is een „door de strijd gehar de vechter”, zoals wereldkampioen Bo ris Spassky hem met een zeker ontzag noemt. Hij speelde zijn eerste schaak partij toen hij zeven jaar oud was, op 17-jarige leeftijd werd hij kampioen van Denemarken, op 21-jarige leeftijd ver wierf hij zich de titel van internationaal grootmeester en sindsdien heeft hij zich in de schaaktop weten te handhaven door een combinatie van prachtig scheekmeesterschap, sterke zenuwen, een goed ontwikkeld gevoel voor psy chologie en een grote vechtlust. Het eerste herenteam van de Haarlem se Volleybal Spelers speelde het afgelopen seizoen in de eredivisie en na een beslis singswedstrijd tegen DTS kon de ploeg van Otto Bloemenberg die plaats behouden. Van ondermeer ex-international Dinco van der Stoep is bekend dat hij er niet zo veel voor voelt om een volgende compe titie bij de Haarlemmers te spelen als er geen versterking komt. Voorzitter Scholier, ook nog lid van de bondsraad van de Ne derlandse Volleybal Bond, moet ’dus naar stig op zoek naar nieuwe spelers. De methode die hij daarbij volgt wordt in vol- leybalkringen met de nodige argwaan be keken. Het staat vast dat de HVS-voorzitter niet alleen zichzelf maar ook een derde inschakelt om André Vet en Mariano Roubal van Alliance los te weken. On danks het tipgeld dat Scholier biedt kan hij in Haarlem niet op veel medewerking rekenen. Scholier vertelde bovendien dat het eredivisie-schap van HVS te koop was en dat dit aan het bondsbestuur was door gegeven. Maar de voorzitter van dat NeVoBo-be- stuur, de heer Van Dorst, zegt niets te- weten van verkoop vafl het eredivisie- schap. „Wat dat ook precies mag beteke nen. Als de heer Scholier dat met andere bestuursleden had besproken zou ik het ze ker geweten hebben. Als bondsraadslid moet hij trouwens weten dat het aantrek ken van en betalen aan spelers en de spon- sor-kwestie op het ogenblik worden bestu deerd door een commissie-ad- hoe. Hoogst waarschijnlijk is alles al in september ge regeld. Ik ken Schöller overigens als een heel aimabele figuur, die bijzonder veel voor het volleybal doet.” Van Dorst zegt het zeer te betreuren als de HVS-voorzit- Pontiac Simpatico Het solide Pontiac uurwerk geeft U de juiste tijd en de datum. Prorectus 105.-. Doublé 110.- üfi"” Voorzitter bij de behandeling daarvan is rechter Werner Kirsch uit Koblenz. De controlecommissie van de DFB zet vrij dag haar onderzoek voort. Tot op dit mo ment zijn in totaal 38 personen gehoord. Een groot deel van de protocollen gaat naar de rechtbank van Keulen en Darm stadt. Bij de DFB bevindt zich nu ook een tweede beëdigde verklaring van ie mand uit Keulen, die daarin de verkla ringen van „bemiddelaar” Friesdorf (Rot-Weiss Oberhausen zou de overwin ningen tegen FC Köln en Werder Bremen gekocht hebben) grotendeels bevestigt. Eintracht Braunschweig heeft intussen verklaard, achter aanvoerder Lothar Ul- sass te staan, die ook in de omkoopzaak verwikkeld zou zijn. De voorzitter van FC Köln, Peter Maas, bevestigde, dat doelman Manfred Manglitz nooit meer voor zijn elyb zal uitkomen. Aan de uit- HEERENVEEN. De strijd om het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor dames wordt volgend jaar op 4 en 5 maart in Heerenveen gehouden. Aanvankelijk was Deventer aangewezen. De Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond vreest echter dat zo laat in het seizoen de baan in Deventer mogelijk in minder goede conditie zou kunnen zijn. Anders dan in Heerenveen, waar een be tonnen ondergrond is, liggen in Deventer de koelhuizen op de sintels, waardoor sterkere inwerking van de zon kan worden verwacht. ter op het scheiden van de markt (Van Dorst doelt op het werk van de commis sie-ad hoc red.) nog voor moeilijkheden zou zorgen. Hij meent dat mensen die lei ding geven hun ambities niet mogen la ten prevaleren. „Ik zou het erg dom van hem vinden als hij inderdaad op deze wij ze te werk ging. Zeker nu binnenkort de sponsor-contracten gelegaliseerd zullen worden,” aldus de NeVoBo-voorzitter. Scholier geeft toe zelf en via derden Alliance-spelers te hebben benaderd. „Maar het lukt toch niet, die spelers heb ben teveel clubliefde. En hier in Haarlem willen de clubs niet samenwerken. Je krijgt dan te horen dat je met jouw hele club bij die ander kunt komen en zijn naam moet aannemen. Men vergeet daar bij dat HVS een vereniging is die al twintig jaar bestaat.” Van verkoop van het ere- divisieschap zou sprake zijn als HVS bij een eventuele fusie geld eiste van de toe komstige partner. Maar Schöller ontkent dat ervan zoiets sprake is. „Ik heb niet gesteld dat wij onze plaats zouden ver kopen. Als het niet lukt om spelers te la ten komen daarover bestaat pas aan het eind van de maand zekerheid is het echter wél mogelijk dat wij het volgend seizoen een klasse lager gaan spelen. Ik ga niet overal heen trekken met een team dat niet representabel is en dat steeds op zijn kop krijgt.” De nood is dus groot bij HVS, ook al omdat verschillende spe lers uit het eerste zestal in het vervolg nog maar één maal per week willen of kunnen trainen. Voor een ploeg in de hoog ste afdeling is dat natuurlijk te weinig. Schöller gaat daarom nog deze week ach ter twee andere kandidaten voor zijn se lectie aan. Mogelijk komt er „een speler uit Rotterdam,” maar ook dat staat nog niet voor honderd percent vast. De eerste vijf aanklachten liggen sinds maandag op het bureau van de DFB. KOPENHAGEN In de Wes terse wereld zijn er slechts twee schakers, die in staat geacht wor den om de langdurige Russische schaakhegemonie te doorbreken. De ene is de 28-jarige Amerikaan se grootmeester Bobby Fischer. De andere is de 36-jarige Deense grootmeester Bent Larsen. Deze week beginnen deze twee schaak- reuzen aan de halve finale van het kandidatentoernooi waarvan de uiteindelijke winnaar het recht krijgt om de huidige wereldkam pioen, de Rus Boris Spassky, tot een tweekamp om de wereldtitel uit te dagen. De halve finale tussen Fischer en Larsen zal gespeeld worden in het Buill College te Larsen kent Fischer al vanaf het moment dat deze een 15-jarig schaak- wonderkind was en heeft de Ameri kaan reeds in een belangrijk interna tionaal toernooi gesecondeerd. „Dat be tekent niet dat ik Bobby’s geheimen ken. Ik vraag me zelfs af of er buiten hemzelf wel iemand is, die van zijn geheimen op de hoogte is” aldus Lar sen. De Deense grootmeester heeft grote bewondering voor de kwaliteiten van Fischer, maar vindt dat deze op het gebied van de psychologie nog te kort schiet. FRANKFURT. De start van het Bun- desliga-seizoen 1971-’72 is in acuut gevaar. De eerste rechtszitting van de Duitse Voetbalbond (DFB) ter behandeling van de scala van omkoopaffaires in de Duitse voetbalcompetitie, zal niet voor eind juli gehouden kunnen worden. Een proces voor het bondsgerechtshof, dat eventuele veroordelingen van clubs of spelers rechtsgeldigheid moet verschaffen, wordt daardoor niet voor het begin van de Bun- desliga-competitie (14 augustus) ver wacht. Fred Beckers, de Spartaspeler die in het Nederlands team derde honk speelt en na de Haarlemse honkbalweek weer als pitcher voor zijn ploeg moet optreden, 5

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21