Al Veilig Verkeer zit krap bij kas Raad Den Haag Nieuwe premier tnr. Biesheuvel: akkoord met schaatscentrum ZIJN, GEEN STERKE MAN Drs. Schmelzer: Zelfde mr. Luns koers als Autobotsing: 2 doden Nederlander is Holle Bolle Gijs in de EEG Nederland heeft stichting samenleving nodig „IK WIL TEAMLEIDER niet isoleren” „Dictaturen Ui KEIP QDAGEN 0MONTFERLAND ONDANKS SUBSIDIE VAN 3,25 MILJOEN Britse krant Financial Times: Drs. Muller terug Dennendal” „Verschillen zullen gering zijn” Weg met het „Excellentie" op 2 DUBBEL m Optiek WOENSDAG 7 JULI 1971 WOI 99 Optimale voorlichting Drs. Den Uyl wil weten: Regeerakkoord gebaseerd op bezuinigingsplan- Witteveen? Ik ben mij er daarom van bewust, dat ik leider ben Van een coalitieteam. Van een premierschap in de Engelse of Duitse zin is volgens hem geen sprake, zo verklaarde hij gisteren in een persconferentie. zijn. „De grondslagen blijven hetzelf de”, verklaarde drs. Schmelzer gis teren tijdens zijn eerste persconferen tie als minister van Buitenlandse Zaken. X. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het verstevigen van de Europese Gemeenschappen, bij dragen leveren aan de vrede tussen Oost en West en ontwikkelingshulp bevorderen acht de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, de drie belangrijkste punten van zijn beleid voor de ko mende jaren. De verschillen tussen zijn beleid en dat van zijn voorgan ger, mr. Luns, zullen uiterst gering OK KEIP OPTIEK FABER gashaarden met qloeikolen slechts f 720.— HET WITTE HUIS Oranjeboomstraat 68, Haarlem, ver koopt alle merken haarden met vol ledige service, schriftelijke garantie en toch onvoorstelbaar goedkoop. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister-president mr. B. W. Biesheuvel, premier van het veertiende naoorlogse kabinet, wil niet de sterke ‘man gaan uit hangen. „Ik wil optreden als team leider. Er hebben maar een half mil joen kiezers mij hun vertrouwen ge geven. Ik kom voort uit een kleine partij en ben dus niet de eerst aange wezen man om een kabinet te leiden. Volledig verzorgde vakanties incl. excursies, reisleiding etc. De alles-inbegrepen-prijs geldt H van elk station in Nederland. Voor boekingen kunt u ons even bellen onder nr. 030-19441, dagelijks - ook op zaterdag en zondag - van 9.00 tot 22.00 uur. Tevens kunt u boeken aan alle stations of bij uw reisbureau, waar ook de brochure „Meerdaagse NS- vakantiereizen 1971” verkrijgbaar is. SZV: K'.'SW ADVERTENTIE ADVERTENTIE betaalt geen ADVERTENTIE Nederland a De verwachting in Nederland is, aldus het Britse blad, dat de economische vooruit zichten voor het komende jaar zo somber zullen zijn, dat zij de vakbonden en de industrie zullen schokken en daardoor zullen bewegen tot een of andere „new deal.” Van een hoge functionaris in Ne- grote die Wie dit zegt, ziet niet wat er werkelijk in Nederland, zoals in zo vele andere lan den in het westen, gaande is. De Ne derland vernam het blad dat men de hoop koestert, dat men weer in de rich ting van de inkomenspolitiek van vroe gere jaren zal gaan. De kabouterbeweging is niet verdwenen door de politiek van repressieve toleran tie, die men in Nederland tegenover de beweging voert, al heeft deze politiek de kabouters veel wind uit de zeilen genomen. Al deze verschijnselen moeten worden ge zien als de achtergrond van het pro bleem van lonen en prijzen in Neder land, want het blijkt, dat Nederland evenzeer wordt beïnvloed door de krach ten van onrust en sociale verandering als welk ander land dan ook in het wes ten. vriendelijker en daardoor effectiever ka bouters. Voc baar sen d ren dacht van niet l de o< van punt< ■<A' DEN HAAG. P.v.d.A.-fractieIeider drs. Den Uyl heeft minister-president Bies heuvel gevraagd om vóór het debat over de regeringsverklaring de zakelijke in houd van de bezuinigingsvoorstellen-Witte- veen van maart en het verslag van de werkgroep-Nelissen aan de Tweede Ka mer te doen toekomen. Het schaatscentrum krijgt een onover dekte kunstijsbaan met een sprintcirkel een unicum voor Nederland en een overdekte 60 bij 30 meter grote ijsbaan. De bouw zal in september beginnen en ongeveer een jaar duren. Het blad wijst voorts op de nieuwe vrij heid van publikatie, waarvan men over al op de straten en in de bioscopen ken nis kan nemen, een situatie waar van velen in de wereld denken, dat die alleen maar in Kopenhagen bestaat. Het blad herinnert aan wat er met de disci pline in de Nederlandse rooms-katholieke kerk is gebeurd, aan het verschijnsel van de provo’s en het optreden van de BO Frans bonds avon< een h doziji wond twee< slotei dertii de s< De vrier op 1 teert DEN HAAG. De Gemeenteraad van Den Haag heeft zich garant gesteld voor een bedrag van 6,1 miljoen voor de bouw van een schaatscentrum tussen Den Haag en Monster, dat ca f 7,4 miljoen zal kosten. De stichting die het centrum gaat aanleggen wil de rest van de kosten uit acties onder bedrijfsleven en burgerij bijeen brengen. „Het is eigenlijk te dol. Iedereen is het er over eens dat goede, effectieve ver- keersvoorlichting letterlijk een zaak van levensbelang is. Vorig jaar waren er in Nederland ongeveer 3400 doden op de weg te betreuren. Maar VVN, d e voorlich- De heer Schmelzer noemde zijn voor ganger „een grootmeester op het wereld toneel”. Hij beloofde minder te zullen rei zen dan mr. Luns. Hij wil trachten, meer dan in het verleden is gebeurd, organisa ties van werkgevers en werknemers en het parlement te betrekken bij de buitenland se politiek. Het grootste probleem voor de Europese Gemeenschap vindt de be windsman een goede democratische con trole op de uitvoerende organen. De NAVO acht hij een onmisbaar element voor de handhaving van vrede en veilig heid. Als politiek orgaan vervult de ver- dragsorganisatie een belangrijke rol bij het zoeken naar mogelijkheden om de be wapening te beperken en crises te voor komen. dat de NOS bereid is gratis een aantal malen tv-spots uit te zenden, anders was begeleiding van de actie via de tv ook niet mogelijk. „E n seconde STER-re- clame kost 275 tot 300 gulden en als je nu rekent dat alleen al 5000 affiches een hal ve ton kosten begrijpt u wel wat we met het beschikbare geld kunnen doen”, al dus mr. Polak. Van kritiek op de benoeming van mr. Van Veen op Onderwijs en de heer De Koster op Defensie (beiden zijn deze ter reinen onbekend) wilde mr. Biesheuvel niets weten. Er is volgens hem het Engel se systeem toegepast, waarbij bewindslie den, die het op bepaalde terreinen goed gedaan hebben, de kans krijgen het ook eens op een ander departement te doen. Van tussentijdse verschuivingen, zoals in Engeland gebeurt, bleek mr. Biesheuvel echter geen voorstander te zijn. Het interimbestuur van de Willem Arntszstichting heeft de schorsing van drs. Carel Muller als directeur van de Mr. Biesheuvel zei, dat het premierschap niet het felst door hem begeerde ambt is. Hij zou liever met drs. Schmelzer, die minister van Buitenlandse Zaken is ge worden, hebben geruild of eens in de om geving van Brussel hebben willen rond kijken als lid van de Europese Commissie. Dat hij voor het premierschap is uitver koren heeft hij, naar hij zei, te danken aan zowel de samenwerking tussen de drie confessionele partijen als aan de grote mate van vertrouwen, die V.V.D. en DS’70 in hem stellen. „Dat vertrouwen moet ik nu in teamwork met mijn vaak kritisch ingestelde collega’s waarmaken”, aldus de nieuwe premier. rijk met 46 en Duitsland met 36. Ook met het aantal ziekenhuisbedden dat we per 100.000 bewoners ter beschikking hebben, liggen we het laagst, namelijk op 723. België volgt met 824, dan komt Italië met 1006, vervolgens Duitsland met 1101 dan Frankrijk met 1169 en Luxemburg met 1277. Het EEG-gemiddelde is 1052. DEN HAAG. De Nederlanders hebben op het ogenblik geen stichting van de arbeid nodig, maar een „stichting van de samenleving,” aldus een hoofdartikel in de Financial Times, waarin dit blad de Britse regering de inkomenspolitiek in Nederland als een les voorhoudt. De Financial Times schreef dit, omdat de verwachting was, dat de Britse regering vandaag de een of andere vorm van in komenspolitiek zou overwegen. De nieuwe minister-president zei te wil len streven naar goede contacten met het parlement en naar een optimale voorlich ting over en presentatie van het beleid. Hij is bereid daarin heel ver te gaan. Over zijn formatiewerk zei hij, lering te hebben getrokken uit zijn mislukte poging Grote Houtstraat 137 (naast Luxor) Drs. Den Uyl zegt het vermoeden te heb ben dat het verslag van de werkgroep-Ne lissen, gesteld tijdens het overleg over de vorming van de nieuwe regering, in be langrijke mate overeenstemt met de voor stellen die minister Witteveen al in maart aan zijn collega’s heeft gedaan, de zoge noemde streefcijfemota. „Wil de minister-president zijn oordeel geven over de houding van de leden van het afgetreden kabinet-De Jong, die reeds in maart de bezuinigingsvoorstellen van de heer Witteveen kenden, daarover zwe gen vóór de verkiezingen, en nu optreden als lid van een kabinet, gevormd op ba sis van dezelfde bezuinigingsvoorstellen met slechts zeer beperkte mogelijkheden tot verschuivingen”, zo vraagt drs. Den Uyl. Het nalaten van het openbaar maken van de stukken zou volgens drs. Den Uyl in strijd zijn met een aanbeveling van de minister-president als voorzitter van de commissie-Biesheuvel. In het rapport van deze commissie staat o.m.: „Voor de for matie van belang zijnde stukken, die on der verantwoordelijkheid van het kabinet zijn opgesteld, worden door dit kabinet openbaar gemaakt”. Drs. Den Uyl zegt dat als de streefcijfer- nota en het rapport-Nelissen in belangrijke mate overeenstemmen, daarmee wordt aangetoond, dat de basis voor het regeer akkoord tussen de regeringspartijen in fei te is gelegd door de bezuinigingsvoorstel len van minister Witteveen. Natuurreservaat. Sinds de Grevelingen van de zee is afgesloten zijn enkele zandban ken drooggevallen. De rijksdienst voor de IJsselmeerpolders is thans bezig met het aanbrengen van schermen van ge vlochten rijshout die het verstuiven van het zand tegengaan. Deze nieuwe eiland jes zullen in de toekomst belangrijke natuurreservaten worden. Reeds hebben talrijke vogels er hun broedgebied ge vonden. De grootste voormalige zandban ken zijn de Hompelvoet en de Veermans- plaat, beide honderden hectaren groot. Van binnen envan buiten nat. Een 17-ja- rige Parijse student stond zich zondag morgen ten aanschouwe van verbaasde -voorbijgangers te verkleden in de eta lage van een herenmodezaak op de Hei- ligeweg in Amsterdam. Het bleek, dat de jeugdige Fransman teveel Holland se jenever had gedronken en daarna in het water was gevallen. De jongeman had toen maar een etalageruit ingesla gen en wilde zich in droge en nieuwe kleren steken. De politie stak daar ech ter een stokje voor. Dit pidot rijks EEG- aanv „Eur Soi Rijm gego- niet een mini Hoewel ook drs. Schmelzer niet instemt met de rechtse dictaturen in Griekenland en Portugal en hij ook linkse dictaturen principieel verafschuwt acht hij de bij drage van Griekenland en Portugal aan het Westerse defensiestelsel onmisbaar. Hij zei te geloven dat het mogelijk is in vloed uit te oefenen op de dictaturen van links en van rechts door de banden met die landen te versterken. De heer Schmelzer staat positief tegen over de toenaderingspolitiek tot de Oost- europese landen, die de Westduitse bonds kanselier Brandt voert. Maar Nederland zal niet overgaan tot erkenning van de DDR voordat de Duitse bondsrepubliek dat gedaan heeft. Minister Schmelzer denkt minstens een maand nodig te hebben om zijn departe ment te verkennen. Vaststaat dat hij minstens één staatssecretaris nodig zal hebben. Waarschijnlijk zal deze in het bij zonder belast worden met vraagstukken inzake de Europese integratie. APELDOORN. De 18-jarige L. Ros molen en de 17-jarige L. A. van Roon uit Puttershoek zijn dinsdagavond bij een autobotsing in Nieuw-Milligen (gemeen te Apeldoorn) om het leven gekomen. Vol gens de politie verleende de heer Rosmo len geen voorrang aan een truck met op legger die op een voorrangsweg reed. De jongemannen waren op slag dood. Mr. Biesheuvel verklaarde dat hij van plan is regelmatig contact met zijn kiezers te houden, zoals hij in de verkiezingscam pagne heeft beloofd. Hij wil echter ook contact met allerlei maatschappelijke groe peringen. Het zou hem voorts een lief ding waard zijn, als het „excellentie” als aanspreektitel van ministers en staatsse cretarissen zou kunnen worden afgeschaft. Hij heeft echter ontdekt, dat het hierbij om een gecompliceerde aangelegenheid gaat, waarbij de gehele titulatuur in het geding is. „Heel wat moeilijker dan het af schaffen van het jacquet bij een be ëdiging”, aldus de nieuwe premier. „Mi nister betekent dienaar, excellentie wil zeggen voortreffelijk. Dat past niet bij elkaar. Wij willen als gewone mensen ons werk doen. Ik hoop dat over vier jaar blijkt dat we voortreffelijke dienaren van de burgers zijn geweest.” derlandse werknemers zijn vele jaren bijzonder dociel geweest en stonden daar ook voor bekend. Die volgzaamheid is verminderd en er is ook verandering ge komen in het karakter van de Neder landse samenleving, die vele jaren uiterst conservatief en zorgvuldig ge structureerd is geweest. Voor de invoering van nieuwe verkeers regels kregen de Duitsers 13 miljoen ex tra en voor een alcoholactie in Engeland werd vier miljoen subsidie uitgetrokken. Maar VVN kreeg bij de invoering van het nieuwe reglement verkeersregels geen cent extra. BRUSSEL. Volgens het jongste exem plaar van de EEG-basisstatistieken is Ne derland met 384 inwoners per vierkante kilometer nog steeds het dichtstbevolkte land van de gemeenschap. Het inwonertal van Nederland wordt tegen 1975 geschat op 13.660.000, terwijl geraamd wordt dat- tegen 1980 de bevolking gestegen zal zijn tot 14.460.000 Luxemburg (250) en .bovendien beneden het EEG-gemiddelde van 202. In de gehele wereld waren er op dat moment 52 auto’s op 1000 inwoners. Nederland staat wél vol met televisie- ontvangers, namellijk 207 per 1000 inwo ners. Op Duitsland na (246 per 1000 inwo ners) zijn we de grootste tv-bezitters van de Euromarkt. Wat het aantal telefoon aansluitingen per 1000 inwoners betreft (226) worden we alleen geslagen door Luxemburg (290). Per 100.000 inwoners heeft Nederland slechts 8 apothekers, terwijl het gemid delde van de EEG op 47 ligt België loopt voorop met 68, dan volgt Italië met 66, vervolgens Luxemburg met 50, dan Frank- van vier jaar geleden. Daarom heeft hij het spel deze keer veel sterker in samen werking met de vijf fractieleiders gespeeld. Slechts bij de bezetting van het departe ment van Onderwijs, waarbij een keus moest worden gemaakt tussen de C.H.- staatssecretarissen Kruisinga en Van Veen hakte hijzelf de knoop door, eveals bij de vraag of dr. Drees Jr. op Volkshuis vesting moest of op Verkeer en Water staat moest komen. Door enkele bedankjes zijn hem ook deze keer teleurstellingen niet bespaard gebleven, maar de kritieke fase in zijn werk, die de vorige week dinsdag intrad, wist hij te boven te komen door toepassing van de „Brusselse me thode”: Doorpraten totdat je eruit bent. De bezetting van Economische Zaken vormde bij zijn formatiepoging het kar dinale probleem. Vondst. Op een bouwterrein tussen de Holysingel en de Louise de Colignylaan in Vlaardingen, waar vorig jaar reeds veel vondsten werden gedaan, ontdekte de 13-jarige Larry de Roo uit Schiedam in de in flunderingssleuven ontgraven aarde temidden van aardewerkfragmen- ten uit de Romeinse tijd, een benen priem en een zilveren munt. Hij stelde deze belangrijke vondsten spontaan ter beschikking van de Vlaardingse verza meling. De Romeinse munt is een zil veren denarius van keizer Severus Alex ander, geslagen in 230 na Christus. Op schrift Imp Sev Elex. 33 °/o korting, dus u I f 1076.maar Haarden worden geplaatst volgens voorschriften G.E.B. UTRECHT. Veilig Verkeer Neder land kan met het huidige budget onmo gelijk werkelijk effectieve verkeerscam- pagnes op touw zetten. „Als men van ons verwacht dat onze acties een nuttig ren dement hebben of dat het rendement kan worden gemeten, dan schieten de huidige middelen volkomen te kort. Voor een wer kelijk indringende actie is een goede fol- low-up nodig met veel krantenadverten ties en dergelijke. Met de huidige subsi die komen we alleen maar aan prikacties toe en zijn modelacties uitgesloten om maar eens vakbondstermen te gebrui ken”. Aldus de directeur van Veilig Ver keer Nederland (VVN), mr. M. Polak in een vraaggesprek. Volgens mr. Polak bedragen de kosten van een goede follow-up actie minstens het dubbele van de beginactie. VVN heeft bij het ministerie, één der belangrijkste opdrachtgevers van VVN, al herhaalde lijk aan de bel getrokken maar ook Ver keer en Waterstaat heeft zijn budgettaire beperkingen. Dat neemt niet weg dat VVN, vergeleken met andere met over heidssubsidie werkende buitenlandse zus terorganisaties maar schraal wordt be deeld. De Financial Times acht het onwaarschijn lijk, dat dit zal gebeuren. De oorzaak van de huidige verhoudingen op het loon- front in Nederland zijn namelijk niet zui ver economisch. In het OESO-rapport van april 1970 werd gezegd, dat het naar voren komen van het probleem van prij zen en lonen in Nederland is toe te schrijven aan de volledige werkgelegen heid in ons land. tingsinstantie op dit gebied, kan wegens de centen haar taak niet optimaal ver vullen”, voegt de heer F. Sj. van Paas- schen, chef voorlichting van VVN daar aan toe. Broodheer van VVN is het ministerie vjin Verkeer en Waterstaat, sinds dinsdag bemand door de heer Drees jr. Jaarlijks wordt de subsidie voor WN opnieuw vastgesteld. Dit jaar is een bedrag uitge trokken van 3,25 miljoen, waarvan meer dan de helft alleen al aan salarissen op gaat voor de bijna 100 man sterke staf. Na aftrek van andere kosten, bijvoor beeld de post onderricht op scholen, schiet er dan nog zo’n drie ton over voor acties en dat is volgens mr. Polak veel te weinig. De grote vakantieactie „Europa op weg”, die momenteel wordt gehouden kost bijvoorbeeld ongeveer één ton, zon der advertenties in de kranten, zonder wetenschappelijke begeleiding. Nu is VVN nog min of meer bevoorrecht door- zwakzinnigenafdeling „Dennendal” ongedaan gemaakt. Foto: Drs. Muller en zijn vrouw. Drs. Muller is vandaag weer aan het werk gegaan. Hij werd op 11 juni ge schorst door het inmiddels afgetreden college van regenten van de stichting. Het oude bestuur nam dit besluit op grond van het rapport van de commissie- Speijer, die in opdracht van staatssecre taris Kruisinga een onderzoek had inge steld naar de situatie op de Willem Arntszhoeve. Het interimbestuur is ervan uitgegaan, dat de toestand van vóór 11 juni in, af wachting van gevraagde adviezen moet worden gehandhaafd. Dat houdt onder meer in, dat ook de heer W. André, tegen wie met name door de staf van „Den nendal” grote bezwaren zijn geuit, als verpleegkundig directeur op zijn post blijft. De Nederlander is (uitgedrukt in calo rieën) nog steeds de meest forse eter van de Gemeenschap. Het gemiddelde calorie- gebruik per dag per inwoner ligt in de Gemeenschap op 3.040. In Nederland is het 3200, dan volgt Frankrijk met 3160. Vervolgens België en Luxemburg met 3150, dan Duitsland met 2990 en tenslotte Italië met 2940. Om toch haar taak zo goed mogelijk te vervullen, gaat VVN, zoals ook blijkt uit het jaarverslag, het aantal acties inkrim pen. Voorbeeld van de acties „nieuwe stijl” is de dit najaar te houden autogor- delactie, de eerste campagne die weten schappelijk wordt begeleid. Samen met de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) zal on der meer worden nagegaan op grond van welke motieven automobilisten, die wel een gordel in de auto hebben, er geen ge bruik van maken. „Minder acties, het is jammer, maar we kunnen de kwaliteit niet onder de kwantiteit laten lijden”, al dus mr. Polak. ff UTRECHT. Het interimbestuur van de Willem Arntszhoeve in Den Dolder heeft dinsdagmiddag besloten, de bui tendienststelling van de psycholoog drs. C. Muller als directeur van de zwakzin nigenafdeling „Dennendal” op te heffen. Met 179 auto’s op 1000 inwoners kwam vorig jaar boven Italië uit (166), maar bleef het beneden België (205), Duitsland (215), Frankrijk (231) en

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2