Alleen op gebied van Europese Monetaire FRANS-WESTDUITSE EENDRACHT OP DE RIJN Nieuwe versie van grondwet rooms-katholieke kerk voor Brief van minister Winzer aan VN-secretaris-generaal Toetreding DDR tot Europese sector Verenigde Naties wordt acuut van Oostenrijkers vervroegd naar de stembus In vijf dagen 226 doden op Franse wegen Unie „geen volledige eensgezindheid" „Kerk heeft recht uitspraken te doen” Britse onderzeeër gelicht Russische tolk krijgt wellicht politiek asiel in Zweden Senegal klaagt bij Veiligheidsraad koelmonteurs verwarmings- monteurs kwaliteits ei ra a iers/ kotteraars instrumenten monteurs elektro- monteurs pijpen- monteurs constructie- bankwerkers machine bankwerkers HOOGOVENS IJMUIDEN WOENSDAG 7 JULI 1971 Oerbesej WILT U Weinig enthousiasme Niet veel nieuws China Prikacties kennemerland K K Fw ifc e e et ADVERTENTIE ■asm n (Van onze redacteur in Rome) (meet- en regeltechniek) V >n :n in ROME Een nieuwe versie van een ontwerp-grondwet voor de rooms-katholieke kerk is dezer dagen aan de bisschoppen over de hele wereld toegezonden. De bis schoppen zullen over deze grondwet, die officieel de „Lex Fundamentalis” wordt ge noemd, op de synode van oktober hun mening mogen zeggen. Tot stemming over de wet zal het echter niet komen. toren al boven water. Daarna kon men met de eerste inspectie begin nen. De raad van onderzoek van de Britse marine gaat nauwkeurig na wat de oorzaak van het geheimzinnige geval geweest kan zijn. De „Artemis” is 25 jaar oud. in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar. in dagdienst, minimum salaris 12.314,- per jaar. Genoemde brutosalarissen gelden vanaf 23 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. Hoogovens TTmuiden heeft plaats voor: BONN Een brief van de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken Otto Winzer aan secretaris-generaal Oe Thant en geadresseerd aan het secretariaat van de Verenigde Naties in Genève, heeft de kwestie van de toetreding van de D.D.R. tot althans de Europese sector van de volken organisatie weer acuut gemaakt. De brief, demonstratief afgedrukt in het at et r i- T in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar; in 4-ploegendienst, minimum salaris 15.275,- per jaar, incl. ploegendienst toeslag. (koel- en lucht- behandelingsinstallaties) Met grote zelfverzekerdheid schrijft Win zer, dat het zo ontzettend vervelend zou zijn als het lidmaatschap van zijn land niet eerst eventjes snel werd geregeld, om dat anders zo’n groot deel van de verga dering weer met gezeur hierover zou moe ten heengaan, net als tijdens de april-zit- ting, toen de gedelegeerden ook nauwe lijks aan de eigenlijke agenda toekwamen. heid, past precies in Pompidous onveran derlijk gaullistisch gebleven conceptie van een Europa, dat gespeend moet blijven van elke vorm van werkelijke supra-na- tionaliteit. Brandt en Pompidou hebben elkaar gis teren en eergisteren ook gevonden in het oerbesef, het eigenlijk toch onmogelijk aan anderen te kunnen overlaten. stellingen bij de Franse wapenindustrie ter grootte van vijf miljard mark. Parijs meent intussen, dat de Frans Duitse topontmoeting aan en op de Rijn, een flop is geworden. Beide regeringen hebben nu alleen een nog wat duidelijker inzicht gekregen in de wijde en principiële kloof waardoor hun standpunten in het bijzonder op eco nomisch en monetair gebied nog steeds worden gescheiden. Niettemin mag men er van uitgaan, dat Bonn in Genève zich tegen het binnenla ten van de DDR ditmaal nog succesvol zal kunnen blijven verzetten, al brokkelt de steun voor dit onpraktisch isoleren van ZIJLWEG 138 Tel. 32 77 77 UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. De 34-jarige Russische tolk Michail Jakoetsjin, die maandag werd neergeslagen en bjjna ontvoerd vlak voor het bureau van de vreemdelingenpolitie in Stockholm, krfjgt waarschijnlijk politiek asiel. Diplomatieke verwikkelingen zijn evenwel ontstaan toen bleek, dat personeel van de Russische ambassade (negen man volgs de politie) in deze mishandelings- en ontvoeringskwestie een rol heeft gespeeld. ven en onverwacht moment zal afkondi gen zonder verder de raad van zijn advi seurs over de hele wereld te hebben afge wacht. rust. Binnen die structuur wordt ook de relatie van de gelovigen tot de kerkelijke hiërarchie geregeld. Zo staat in de lex te lezen, dat over de beslissingen van de paus niemand kan oordelen. Ook behoudt de kerk zich volgens het ontwerp het recht voor door eenvoudige mededelingen richt lijnen vast te stellen over de morele prin cipes binnen de sociale orde. Elders in het ontwerp wordt weliswaar gezegd dat kerk en politiek gescheiden grootheden zijn, ieder op zijn gebied auto noom en onafhankelijk blijven. Maar te gelijkertijd komt in het ontwerp de zin snede voor dat de kerk het recht heeft uitspraken te doen en voorschriften te ge ven wanneer bepaalde politieke situaties gevaarlijk worden voor de „grondrechten van de menselijke persoon of voor de red ding van de ziel.” In vrachtauto. Een 31-jarige Roemeen is via Tsjecho-Slowakije naar West-Duits- land gevlucht door zich een week lang in een vrachtauto verborgen te houden. Gesprek op Malta. Smirnowsky. de Rus sische ambassadeur in Londen, die even- in 2-ploegendienst, minimum salaris 14.631,- per jaar, incl. ploegendiensttoe^ag. el n Is n Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 871 te richten aan: Hoogovens Umuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. HAARLEM Privé 26 77 00 ia- Ig- de ta- ei- lat id- in an la- we :h- alï n- >or iet ;é- an id- ke en :e- in- is- ot. yl ie ie in r- ce dt r- i- 1- de an ds :te im en n- en de ;er 11- x- P- tie, dat het automatische lidmaatschap zou inhouden voor elk land dat het Hand vest onderschrijft. Winzer verstoort ook nog even de illusies als zouden er ooit „bijzondere betrekkingen” tussen de DDR en de Bondsrepubliek kunnen komen. De relaties tussen deze twee landen, zo on derwijst hij Oe Thant, kunnen Slechts die zijn tussen twee normale buitenlanden op basis van het algemene volkenrecht. Men mag er van uitgaan, dat tenminste een van Oost-Duitslands bondgenoten, die al lid zijn, de zaak op de agenda zullen laten plaatsen. nationale Rode Kruis en het deelnemen aan een Praags symposium van de Verenigde Naties over milieuhygiëne. om zulke essentiële zaken als de dieren bescherming en het componeren van één Europees volkslied. Om eens wat terug te protesteren dien den de drie westelijke stadscommandan ten tegelijkertijd gisteren e en bezwaar schrift in tegen het deelnemen van Oost duitse militaire eenheden aan het pas ge houden congres van de Oostduitse Com munistische Eenheidspartij. Voor iedere te levisiekijker duidelijk zichtbaar waren de ze eenheden, die dagelijks de muur be waken, de Oostberlijnse Werner-Seelen- binder-halle binnengmarcheerd. Gisteren is men in de Engelse haven Gosport begonnen met het lichten van de onderzeeboot „Artemis”, die verleden week met drie man aan boord plotseling in de diepte ver dween. Na een kwartier kwam de Om het niveau van de wederzijdse prik acties tenslotte nog even te illustreren: met heilige verontwaardiging hebben de Westduitse posterijen gereageerd op het besluit van hun Oostduitse collega’s, om het tarief voor telefoongesprekken tussen Oost- en West-Berlijn, die enkele maan den geleden met mondjesmaat weer wer den toegestaan, plotseling acht-voudige te Oostduitse pariijorgaan „Neues Deutschland”, dreigt namelijk het werk van de sociale en economische commissie waarbij Oost-Berlijn in eerste aanleg wil toetreden, te blokkeren. Van het algemene streven, de laatste witte vlekken op de kaart der volkenorga nisatie op te vullen wil ook Oost-Berlijn profiteren. Op het ogenblik is geen van de beide Duitslanden lid en nog onlangs wei gerde de Westduitse minister van Buiten landse Zaken Walter Scheel een invitatie van secretaris generaal Oe Thant te aan vaarden tezamen met Winzer bij hem in Genève de thee te komen gebruiken. Harerzijds heeft de DDR gisteren weer eens geprotesteerd tegen de eerste bij een - Ook behoudt de kerk zich het volledige recht voor van het geven van onderwijs in instituten die zij naar eigen believen opricht en inricht. In deze instellingen dient de opleiding plaats te vinden van „de jeugd die door het geloof is verlicht”. Ook wil de kerk de jeugd op andere ter reinen „begeleiden” om haar ..geheel te ontplooien volgens Gods plan.” Niet veel nieuws dus in het ontwerp- wet en beslist geen vooruitgang in het licht van het Tweede Vaticaanse Concilie. Op het ogenblik is het enthousiasme zelfs binnen het Vaticaan voor de wet al niet erg groot. Van de 74 kardinalen die zitting hebben in de commissie voor de hervorming van het kerkelijk recht, heb ben er niet meer dan 32 zonder meer posi tief gereageerd op het ontwerp en van de 30 leden van de internationale theologi sche commissie hebben er achttien aange drongen op veranderingen. Vijf waren er vierkant tegen en acht spraken er zich niet over uit. Tweehonderd theologen over de gehele wereld hebben zich bovendien tegen het plan van een kerkelijke grond wet gekeerd. In negentig artikelen wordt in de „Lex Fundamentalis” de opbouw van de kerk geregeld en de grondprincipes omschre ven waarop de structuur van de kerk be- De herhaling van bekende structuren die voor velen hopeloos verouderd zijn, dreigt nu echter te worden vereeuwigd in een document waartegen het voor de voor- uitstrevenden nog moeilijker zal worden te vechten als het tegen de toestand van nu al was. In oktober zal men op de synode zeker van bepaalde zijden proberen zijn stem tegen de wet te verheffen en van bepaalde Vaticaanse zijde zal alles worden gedaan om deze stem in de kiem te smo ren. Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in Haarlem en omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties. Neem eens geheel vrijblijvend kontakt op met ons kantoor voor een informa tief gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED NEW YORK (AFP). Senegal heeft gisteravond om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties ge vraagd in verband met agressieve daden waarvan het Portugal beschuldigt. Volgens de Afrikaanse staat heeft Portu gal vorige maand mijnen op Senegalees gebied laten leggen. De minister van Buitenlandse Zaken v; n Senegal zal naar New York gaan om de behandeling van de klacht bij te wo nen. Men verwacht dat deze begin volgen de week zal plaatsvinden. Het nieuwe Oostduitse offensief in de richting der Verenigde Naties begint keu rig getimed om een hoogtepunt te kun nen bereiken tegen de tijd, dat de Alge mene Vergadering in de komende herfst over met name China zal moeten beslis sen. PARIJS (AFP). De drukte veroorzaakt door de vakantie op de Franse wegen heeft veel levens geëist. In de periode van 30 juni tot en met 4 juli verloren 226 men sen bij verkeersongelukken het leven. Er werden zevenduizend gewonden geteld. Ook in de Verenigde Staten eiste het verkeer veel slachtoffers. In drie dagen kwamen daar 638 mensen om op de wegen. Volgens verkeersinstanties is dit een record. Het hoogste aantal verkeersdoden tijdens de onafhankelijkheidsviering werd in 1969 met 611 slachtoffers geregistreerd. (Van onze redacteuren in Bonn en Parijs) BONN/PARIJS „De eerste Frans-Duitse kabinetszitting” noemde bondskanselier Willy Brandt gister avond de plenaire vergadering van een half dozijn Westduitse en een half dozijn Franse ministers, waarmee het wonderbaarlijke sprookje van het tweedaags overleg in Bonn werd be sloten. Voor de 31ste maal sinds het dertien jaar geleden met de beroem de schouderkus tussen Adenauer en De Gaulle beklonken Frans-Duitse vriendschapsverdrag had men elkaar op het hoogste niveau „geconsul teerd”. WENEN (DPA). Kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk, die aan het hoofd van een socialistische minderheidsregering staat, heeft de voortijdige ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen aangekondigd. Gisteren zei dr. Kreisky dat het Oosten rijkse volk in oktober naar de stembus zal moeten om te beslissen hoe het ge regeerd wil worden. Na de parlementsverkiezingen in maart 1970 kreeg Oostenrijk voor het eerst sinds de oorlog een socialistische regeringsleider. In de vier jaren daarvoor regeerde de Conservatieve Oostenrijkse Volkspartij (OEVP) onder kanselier Josef Klaus alleen. Kreisky beschikt in het parlement over 81 zetels. De OEVP heeft er 78. De zes af gevaardigden van de Oostenrijkse Vrij heidspartij (FPOE) kwamen daardoor in een belangrijke positie. Voor het eerst echter zo duidelijk zicht baar lag er een wereld van verschil tus sen dit hedendaags ontnuchterend gebeu ren en de romantische verbroederingsge- dachte van weleer. Wat het uitsterven van de oorspronkelijke acteurs op zichzelf niet had kunnen bewerkstelligen, geschied de ook pas dankzij het overboord zetten van obstakels, die lange tijd als uitgangs punten hadden gegolden. Het idee alleen al, dat de kerk een grondwet nodig zou hebben, is al op veel kritiek gestuit. Nog nimmer in de ruim ne gentien eeuwen van zijn geschiedenis had de kerk een dergelijke basiswet. Juist in een periode waarin zo veel waarden aan een grondig onderzoek toe zijn, kan een soort „Magna Charta” voor de kerk alleen maar frustrerend werken, zo zeggen de critici. Velen zien in het document ook een poging van de conservatieve kerkleiders in Rome om de verworvenheden van het Tweede Vaticaans Concilie, voor zover ze al niet onder de tafel werden geschoven, voorgoed ongedaan te maken. Twee tegenovergestelde meningen wor den intussen gehoord over de toekomst van de wet. De officiële, zoals die op een recente persconferentie in het Vaticaan kon worden gehoord, is, dat paus Paulus wellicht bereid zou zijn het ontwerp in te trekken als de oppositie te groot zou blij ken. In sommige Italiaanse kranten is ech ter al te lezen dat in bepaalde kringen de vrees voor een soort staatsgreep binnen het Vaticaan bestaat, in zoverre dat de paus de „Lex Fundamentalis” op een gege- Het gemeenschappelijk slotcommuniqué bevat tussen passages als „voortaan nog intensiever wederzijds contact” en „naad loze overeenstemming inzake de positie van Berlijn”. Slechts één schoonheidsfout je. Op het gebied van de Europese Mone taire Unie „kon nog geen volledige eens gezindheid” worden bereikt. Dit zou, zo kort na het steekspel van Brussel vorige week, ook wat al te verwonderlijk zijn ge weest. Uitgegaan mag echter worden van de timing, die de ministers Schiller en Gis- card d’Estaing onderling hebben opge steld, dat ook deze schijnbaar zo dieplig gende twist nog dit jaar zal zijn opgelost. Dit moet eenvoudigweg, omdat het Pa rijs er om te doen is al dit soort interne zaken van de Gemeenschap te hebben ge reglementeerd voordat de Britten werke lijk mee aan tafel komen te zitten en om dat Bonn geen aanleiding aanwezig acht Parijs er wantrouwig alsnog van te ver denken de monetaire afwikkeling als ach terdeurtje te gebruiken om Engeland even tueel naar buiten te duwen. Daar precies tegenover staande suggesties, als zou Pom pidou het conservatieve Groot-Brittannië zo snel mogelijk willen binnenhalen ter compensatie van de Westduitse economi sche grootmacht heeft Brandt eveneens vlot kunnen neutraliseren. Tegenover de gevreesde „entante cordiale” van Londen en Parijs stelde hij tezamen met Pompi dou de „entante elementaire” tussen Bonn en Parijs vast. Voor Pompidou blijft het een gelijk aan het ander, zolang in beide denkmodellen Parijs maar centraal staat. Bevredigend voor de president, die be laden onder verjaarsgeschenken (hij werd juist tijdens deze drukke dagen zestig jaar, wat op een hem door Brandt aange boden Rijntochtje gevierd is) naar huis ging was ook, dat de elf culturele, auto nome regionale ministers van de West duitse deelstaten besloten, het Frans als eerste taal voortaan naast het Engels op de middelbare scholen te pusseren. En om dat de schoorsteen tegelijkertijd moet blij ven roken registreerde men met evenveel voldoening naast de gemeenschappelijke verklaring, dat „de stem van Europa” in het ontwapeningsgesprek duidelijk dien de te worden gehoord”, Westduitse be- De Franse president Pompidou en bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland tijdens hun gesprek op de Rijn aan boord van het schip „Lorelei”. Dit topgesprek tussen Brandt en Pom pidou stond geheel in het teken van Frank rijks aanvaarden van Groot-Brittanniës EEG-lidmaatschap en West Duitslands aanvaarden van de Franse theorie van het „Europa der Vaderlanden”. Sommigen menen intussen, dat met het Rijnwater ook het Europese kind is weg- gegooid. Veel principieels is er inderdaad niet overgebleven. Brandt’s suggestie voor een Europese „Bondsraad”, bestaande uit ministers met nationale verantwoordelijk- Een woordvoerder van de Zweedse vreemdelingenpolitie verklaarde tijdens een persconferentie gisteren, dat men de resultaten van het onderzoek rond deze zaak aan het ministerie van buitenlandse Zaken heeft doorgegeven. Men verwacht een protestnota over deze gang van zaken die uniek is in de Zweedse diplomatieke analen. Gebleken is, dat de poging de tolk te ontvoeren uitermate goed was voorbereid. Hij werd op het moment dat hij het poli tiebureau wilde binnenstappen neergesla gen en mishandeld door het ambassade personeel dat hem op die wijze probeerde te overtuigen dat het beter was terug te keren naar de Sovjet-Unie. Zelf heeft de tolk verklaard het leven daar moe te zijn en in een vrijer land te willen wonen. Oost-Duitsland beroept zich op het uni versaliteitsbeginsel van de volkenorganisa- landen ook af. De Bondsrepubliek heeft wel de status van „geassocieerd lid” van de Sociale en Economische Raad. De DDR is nooit verder gekomen dan het Inter- Straatsburg hield en wel omdat deze een serie commissie-vergaderingen begon in de Westberlijnse Kongreshalle. Vier dagen lang zal het overigens hoofdzakelijk gaan Valletta op Malta aangekomen, waar hij gedurende twee dagen overleg zal plegen met de nieuwe socialistische regering van Malta. per drie minuten. Demonstratief laten de Westberlijnse posterijen gesprekken naar het oostelijk standsdeel nog onder het ou de lokale tarief vallen: 21 pfennig.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3