Wetenschappelijk rapport adviseert: NW MOET CATEGORALE VAKBONDEN TOELATEN Taakverdeling dan noodzaak Drukke en warme dag Vier doden koningin Juliana voor bij twee botsingen Noordzee Oorsprong nog niet vastgesteld Moeder liet kind achter 1 Oranje schuim velden drijven in I Portugezen land uit, maar zij mogen legaal terug Duizenden vierkante kilometers PROBLEEM OMSLACHTIG OPGELOST In Luxemburg: Nederlandse toeristen in de meerderheid RUIMTE GRENZEN LIBANEES VAN E VERSPLINTERD UITWEGEN JAN van den BROEK VROUWENHANDEL VERDACHT T (JU™ X 6e//6feew 023-320 791 D( 2 DONDERDAG 8 JULI 1971 r Vaco BANDENSPECIALIST i JOHN BINDELS. (Van onze correspondent) W: ADVERTENTIE AMSTERDAM HAARLEM PURMEREND AMSTERDAM. De Amsterdamse ze denpolitie vermoedt dat zij met de arresta tie van de 37-jarige Libanees één van de hoofdfiguren van een internationale han del in vrouwen te pakken heeft. De man is al op 29 juni aan de officier van Justitie in Amsterdam voorgeleid. Portugezen na terugkeer in hun land als zij dat willen en daarvoor in aanmerking komen bij voorrang langs de officiële weg in Nederland kunnen worden tewerk gesteld. Het onderzoek is nog in ville gang en strekt zich ook tot het buitenland uit in samenwerking met het bureau Interpol. Gezien de stand van zaken kon er nog niets worden meegedeeld, zei woensdag avond de plaatsvervangend chef van de Amsterdamse zedenpolitie, hoofdinspec teur J. Peetsma. Aanleiding tot de aanhouding was de aangifte van een 24-jarig meisje uit Am sterdam. De jonge vrouw was door de Li banees onder bepaalde voorwendsels naar de Libanon „gestuurd,” aldus hoofdinspec teur Peetsma. Onderweg kreeg ze berouw en ze keerde per vliegtuig terug met voor de Arabier belastende papieren. Op vrouwenhandel staat in Nederland een maximale straf van vijf jaar. Woensdagavond is de 20-jarige dienstplich tige soldaat P. A. van den Elsout uit Loon op Zand omgekomen, toen hij op rijksweg 1 bij Laren door een personen auto werd aangereden. Inplaats van ge bruik te maken van het viaduct bij kamp Crailo, stak de militair met vijf vrienden de drukbereden rijksweg over. De soldaat werd door een auto aange reden en enkele tientallen meters mee gesleurd. De 62-jarige A. Jansen uit Beilen (Dr.) is om het leven gekomen toen hij met zijn auto op een kruising tegen een an dere auto botste. AT W is au vr ui m St re sp hc nc st k C op VOO en voo Vie Eui acu nas E gin Ind dat lin; ber in feil we gel I toe in doe mü om lan teg Pa: uit vai bli ev< Pa ter do me gei en bit lm be vl< bii b v d d k ti 8 c i s 1 1 1 d r v r I Antieke kanonnen. Twee antieke scheepa- kanonnen uit 1614 hebben op een ver koping in Middelburg tien mille opge bracht. De kanonnen waren in april door een visserschip opgevist. Het groot ste kanon var. 1200 kilo werd voor f 7000 gekocht door een antiquair Het kanon nencomité Breskens legde voor 3200 beslag op het kleinere exemplaar. LEEUWARDEN. Ongeveer tachtig kilometer uit de kust behoorden de Wad denzee drijven over een oppervlakte van duizenden vierkante kilometers uitgestrek te velden oranjekleurige massa in de Noordzee. Vliegers van de basis Leeuwar den hebben dat geconstateerd. Aanvanke lijk zagen zij kilometers lange strepen in het water, die oost-west verliepen. Om de paar honderd meter, soms na enkele ki lometers, waren de strepen even onder broken. Het leek op laag op het water drijvend schuim. Het was geen lozing van een of ander schip, want dan zou de opper vlakte van de vlekken niet zo groot kun nen zijn. der warm, bijna 30 graden. De ambtena ren, die vrijaf hadden gekregen om de ont vangst bij te wonen, hadden dan ook koelere oorden opgezocht. Nederlandse toe risten waren daardoor sterk in de meer derheid toen de koningin door de stad reed. De Luxemburgse kranten wijdden veel aandacht aan het staatsbezoek. De Ne derlanders worden in lovende artikelen tot voorbeeld gesteld. „We spotten graag met de NL’s op de Nederlandse auto’s: „Nichts los” of „Nur Limonade”. Maar we kunnen nog iets van die energieke initiatiefrijke, tolerante Hollanders leren” schrijft het Duits- en Franstalige „Tage- blatt.” Inbrekers maakten lawaai. Twee inbre kers zijn gearresteerd toen zij bezig wa ren de muur door te hakken naar een diamantslijperij op het Singel in Am sterdam. Op 14 april van dit jaar werd reeds voor f 176.642 aan kostbaarheden ontvreemd uit deze zaak. Het tweetal kon worden gearresteerd na een tele foontje van een buurman die wakker werd van het lawaai dat de twee inbre kers maakten bij hun hakwerk. De Nederlandse vakbeweging biedt een versplinterd beeld, aldus het rapport. Maar die versplintering vindt het alleen een na deel als er tussen die splinters geen en kel verband bestaat. Een eenvormige orga nisatievorm, zegt het rapport, heeft het nadeel dat allerlei belangenpakketten on der de tafel raken. Die pakketten komen dan niet binnen behartigingsbereik, wat als een boemerang kan werken op de doelmatigheid van ’t gevestigde belangen- behartigingspatroon. Veelvormige organi satievorm kan dit nadeel opvangen, door dat zij elk belangenpakket de kans geeft organisatorisch „uitgekristalliseerd” te ra ken. Daardoor wijkt het gevaar, dat men belangen behartigt zonder te weten of die behartiging wel belangrijk is in de ogen van de leden. Een veelvormig organisatiepatroon ver ruimt de mogelijkheden van het vakbonds lid om zich in die organisatie thuis te voe len, zo stelt het rapport vast. Itn een gro te organisatie voelt het individuele lid zich zo verloren, dat hij zich niet gedwon gen zal voelen erg veel belangstelling voor de zaak op te brengen, gesteld al dat hij lid blijft. Een individu kan in een kleine groep veel beter tot zijn recht komen, vooral als hij het gevoel kan hebben dat hij in die kleine groep een invloed kan uitoefenen bij de behartiging van althans een deel van zijn belangenpakket. Zeventien van de groep hebben woens dag de trein naar hun land genomen, de achttiende zal zaterdag Nederland verla ten. De ministers hebben inmiddels maat regelen genomen om te bevorderen dat de DEN HAAG. De moeder van een 2- jarig meisje dat dinsdag alleen in het Zui- derpark in Den Haag werd aangetroffen is opgespoord. De vrouw, een 24-jarige ongehuwde moeder uit Den Haag, werd in de loop van woensdag na enkele tips door de politie aangehouden. Tegenover de po litie verklaarde zij dat maatschappelijke zorgen haar ertoe hadden gebracht haar kind aan haar lot over te laten. Zij ver telde geen woning te hebben en geen geld. Zij zou ook van geen enkele instantie gel- delijk^ steun ontvangen. De vrouw werd aangehouden in een on derkomen, dat volgens de politie voor een moeder met kind nauwelijks als woonruim te aangemerkt kan worden. Vandaag zal beslist worden wat er met de vrouw zal gebeuren. Kolonel G. R. Bosch van de vliegbasis Leeuwarden heeft zijn waarnemingen ver geleken met die van majoor J. Linzel van de vliegbais Vlieland, die half mei reeds melding maakte van een vieze, lichtbrui ne schuimachtige substantie op de Wad denzee. In mei heeft de heer Linzel mon sters genomen van het schuim en van het water dat een roodbruine kleur had. Deskundigen, die de monsters onder zochten, stelden vast dat het vuil niet af komstig was van de smeerpijp die op het Groninger wad loost, maar dat het van natuurlijke oorsprong was en samenhing met afbraakprocessen van allerlei micro- organismen binnen het leefmilieu van de Waddenzee, waarbij grote hoeveelheden eiwit vrijkomen. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor het Visserij-onderzoek te IJmuiden, had in mei een verklaring voor het rode water. Het zou veroorzaakt (Van onze correspondent) LUXEMBURG. Koningin Juliane heeft gisteren op de Place de la Constitution een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen. Dit monument werd in de tweede wereldoorlog door de Duitsers verwoest, maar de Luxemburgse bevol king zag kans de overblijfselen uit han den van de bezetter te houden. Na de oor log kwamen alle brokstukken weer tevoor schijn en kon het beeld, de „Gouden Vrouw” in zijn oude luister worden her steld. De ere- en vaandelwacht bij het monu ment werd gevormd door oud-strijders uit de eerste en de tweede wereldoorlog, met wie de vorstin zich geruime tijd onder hield. In het groothertogelijk paleis werden de in Luxemburg zetelende diplomaten aan de koningin voorgesteld en later, in de hal van de nieuwe schouwburg, driehon derd in Luxemburg wonende Nederlanders. Daarna werd de koningin verwelkomd in het stadhuis van Luxemburg door de bur gemeester, mevrouw Colette Flesch. Daar schreef de koningin haar naam in het gou den boek van de stad en bezocht zij de tentoonstelling over het graafschap en de graven van Vianen en Nassau-Vianden. Het groothertogelijk gezin en ook onze koninklijke familie stammen uit het huis Nassau, dat zich in 1255 had gesplitst in twee takken, de Walramtak, die nu over Luxemburg regeert, en de Ottonische tak, die in Nederland aan het bewind is. Na de dood van Willem III ging het groother togdom over van de Otto- naar de Wal ramtak. Burgemeester Colette Flesch bood de koningin namens de stad een bronzen beeld aan van de kunstenaar Michel Heinz. Van groothertog Jan kreeg zij een antie ke haardplaat met het wapen van de prins van Oranje, Willem van Nassau. De tafelredevoeringen, des avonds aan het officiële diner, waren pleidooien voor de verdere uitbouw van de Europese een wording. De belangstelling van de Luxemburgers voor het bezoek viel volgens Nederlandse begrippen tegen, maar het was ook bijzon- Het sociaal-psychologische klimaat bin nen de vakbeweging zou in haar voordeel veranderen, als ze resistent zou kunnen zijn tegen de gevolgen van de veelvor migheid. Verkeer in de war. Door een storing in de verkeerslichtencomputer op het hoofdbureau van politie in Utrecht is gisteren op bijna vijftig met stoplichten beveiligde kruispunten en rotondes het verkeer volkomen in de war geraakt. Er ontstonden enorme opstoppingen. Niet naar Luxemburg. Prins Bernhard is niet met koningin Juliana mee gegaan naar Luxemburg. De prins, die nog niet voldoende hersteld is van een zware verkoudheid, heeft op advies van zijn artsen moeten besluiten het staats bezoek aan Luxemburg niet mee te ma ken. zijn door de Zeevonk (noctulica), die in dikke lagen een roodbruine kleur veroor zaakt. In kleinere hoeveelheden lijkt het roze. De Zeevonk is ook verantwoordelijk voor het bekende lichten van de zee. Of er nu sprake is van hetzelfde ver schijnsel kan niet direct worden uitge maakt. Mogelijk is er sprake van de „rode pest”, veroorzaakt door een flagellaat, die gevaarlijk is voor de consument van mos selen. Tegen het gebruik van „wilde” mos selen is dezer dagen dan ook gewaar schuwd. Majoor Linzel, die indertijd ook staats secretaris dr. Kruisinga van Volksgezond heid had ingelicht en hem een monster zeewater van de Waddenzee had gezon den, zal het ministerie van Sociale Zaken nu weer inlichten. Misschien dat vissers of andere zeelui monsters kunnen nemen. Of men nu te maken heeft met de veroor zaker van de „rode pest”, de prorocentrum micrans, moet worden afgewacht. Voor de Engelse kust is het verschijnsel ook al enkele malen waargenomen. Inbouwen van het categoralisme in de bestaande structuur houdt in, dat binnen de tamelijk strakke bedrijfstaksgewijze of verticale opbouw van het NW ruimte wordt geschapen voor beroepsgewijze of horizontale verbanden. Daardoor wordt het zogenaamde pilarensysteem van de centrale omgezet in een ruitjesstructuur met de mogelijkheid van dubbellidmaat- schappen. Tussen verticale en horizonta le organisaties wordt in die zin een taak verdeling wenselijk geacht, dat de materi ele belangenbehartiging aan de verticale organisatie blijft voorbehouden (salarissen sociale verzekeringen, pensioenen) terwijl de niet-materiële belangenbehartiging (werkomstandigheden, vakopleiding, be roepscode) bij de horizontale organisatie blijft, onder beding van wederzijdse raad pleging. en fattens ateóesfa HrffonJ&esenfce de invloed van de groep zal zijn. Zal de grote organisatie veel invloed hebben op het primaire vlak, de kleine groep zal haar invloed kunnen laten gelden op het „tertiaire vlak”. Het lid zal daar recht streeks kunnen mee- of zelf doen en de prijs daarvoor is, dat hij op het primaire vlak alleen indirect door middel van zijn vertegenwoordigers zal kunnen deelne men. Het rapport komt tot de conclusie, dat de geldende maatstaven voor erkenning of representatief verklaring van organi saties onvoldoende duidelijk zijn. De in terne structuur van het NW en een rechtsorde van de arbeid gaan uit van de opvatting, dat binnen de grenzen van de redelijkheid, het systeem van sociaal-eco- nomische besturing zich zoveel mogelijk kan aanpassen aan de wijze waarop de werknemers zich wensen te groeperen. Het rapport komt tot de slotsom dat de overwegend bedrijfstaksgewijze en in het algemeen verticale opzet van de centrale vakbeweging en de hele sociaal-economi- sche besturing in zoverre te matigen zijn, dat onder behoud van die verticale opzet ETTEN-LEUR. Bij twee verkeersongeluk ken gisteren zijn vier personen omgeko men. In Etten-Leur werden twee perso nen gedood en twee ernstig gewond. De bestuurder van een uit de richting Breda komende personenauto minderde vaart bij de overgang van driebaans- naar tweebaansweg, waardoor een ach terop komende vrachtauto eveneens moest remmen. De remmen van deze wagen raakten echter geblokkeerd en de vrachtauto kwam dwars over de weg te staan. Een uit de richting Roosendaal komende personenauto schoot onder de jachtwagen en werd totaal vernield. Van de vier personen, die in de auto zaten en die uit Leiden afkomstig waren, waren een man en een meisje van tien jaar op slag dood. Ee vrouw en een ander kind werden ernstig gewond. In Voorst botste een personenauto met twee inzittenden frontaal op een vracht auto. De inzittenden van de personen auto, de 36-jarige C. Jansen uit Voort huizen en de 44-jarige J. M. J. Katten belt uit Deventer, waren op slag dood. Het ongeluk gebeurde tijdens een in haalmanoeuvre van de personenwagen. Op een druk kruispunt in Breda is de 17- jarige Cornelia de Kok uit Breda op haar bromfiets onder de achterwielen van een vrachtauto terechtgekomen. Het meisje was op slag dood. Woensdagavond is onder Waardenburg de 50-jarige galvaniseur M. M. Zeelig uit Eindhoven omgekomen. Hij raakte met zijn auto van de weg en kantelde, waar bij hij uit het voertuig werd geslingerd. De 82-jarige G. H. Veugen uit Haelen (L.) is, toen hij met de fiets een weg in Wes- sem overstak, door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. De 73-jarige heer B. Jebbink uit Steende ren (Gld) verloor het leven toen hij viel en onder een tankauto kwam. AMSTERDAM Categorale vereni gingen zouden in de structuur van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen moeten worden ingebouwd. Tot deze conclusie komt het wetenschap pelijk instituut van het NW (dat nu is opgegaan in een wetenschappelijk samen werkingsverband van de drie vakcentra les) in een studie naar het categoralisme, getiteld „werknemer en vakbeweging”. Wat verstaat het NW onder een ca tegorale bond? Een vakvereniging die niet bij een van de drie grote vakcen trales (NW, NKV en CNV) is aange sloten. Het NW is van mening dat categoraal niets te maken heeft met „niet bonafide”, een begrip dat vroeger wel werd gehanteerd. Er zijn op dit moment in Nederland naar schatting 292.000 categoraal georganiseerde werk nemers. Zij vertegenwoordigen 8 per cent van de beroepsbevolking en 20 per cent van alle georganiseerden. De to tale organisatiegroep in ons land is 40 percent. De categoraal georganiseerden zijn verdeeld over een kleine 260 vakvereni gingen. Daarvan hebben er ruim 90 maar 100 tot 500 leden, 44 bonden heb ben 1000 tot 5000 leden en 4 vakvereni gingen 10.000 tot 50.000. De karakteris tiek die het wetenschappelijk NVV-bu- reau in het rapport „Werknemer en Vakbeweging” van de categorale orga nisatie geeft: De leden bestaan in meer derheid uit employees uit de diensten sector, die niet confessioneel zijn. De categorale bonden zijn horizontaal ge organiseerd. De horizontale organisaties zullen op hun terrein een eigen onderhandelingspo sitie naar buiten moeten hebben. Het ge heel moet dan worden gebaseerd op een statutair vastgesteld recht op groepsvor ming binnen het NW. Reglementair dient te worden bepaald dat en hoe tussen de organisaties overeenstemming wordt be reikt over de onderlinge grenzen van hun werkterrein. Wenselijk daarbij is een arbitragemogelijkheid. De horizontale or ganisaties zullen op landelijk niveau een federatief bestuur en een raad van voor zitters naast het bestaande verbondsbe- ituur hebben, zo beveelt het rapport aan. Wat voor de interne ordening van het NW wordt bepleit, wordt ook aanbevolen voor de opzet van het Nederlandse sy steem van sociaal-economische besturing. Ook daarin moet dan op allerlei niveaus (nationale bedrijfstak, onderneming be drijfsonderdeel) de deelneming van zelf standige (deel) organisaties mogelijk zijn. De taakverdeling, die voor organisaties binnen het NW is voorgesteld over ma teriële en niet-materiële belangen, moet ook gelden voor de organisaties die op verschillende niveaus opereren. Het we tenschappelijk bureau geeft het NW in overweging een studie te maken van de mogelijkheden van een rechtsorde van de arbeid, die op deze leest is geschoeid. Dat iemand het gevoel heeft ergens een beslissende invloed op te kunnen uitoefe nen, is vaak al zo bevredigend, dat de vraag waarop hij dan invloed uitoefent in betekenis afneemt. Als iemand kan mee beslissen over de draagtijd van een uni form of de opzet van een dienstregeling zal hij minder gemotiveerd zijn, om dan ook nog mee te praten over zijn meer pri maire arbeidsvoorwaarden. Hij kan al thans minder snel gefrustreerd raken als hij aan bepaalde voorwaarden moet vol doen om aan het primaire overleg deel te nemen. Deze opvatting biedt de mogelijkheid, aldus het rapport, om uitwegen te vinden uit het dilemma hoe groter de groep of organisatie is, hoe meer invloed zij heeft. Maar: hoe minder het lid zal kunnen meedoen in de organisatie. En omge keerd, hoe kleiner de groep is, hoe meer meedoen mogelijk is, maar hoe geringer DEN HAAG. De achttien illegaal in ons land werkende Portugezen die vorige week in Rotterdam werden aangehouden en waarover wij hebben bericht zijn woensdag uitgewezen. Maar zij mogen te rugkomen, wanneer zij in Portugal een voorlopige machtiging tot verblijf in ons land hebben gekregen. Het is één van de eerste beleidsdaden van de nieuwe minis ter van Justitie en Sociale Zaken, mr. A. A. M. van Agt en drs. J. Boersma. De Portugezen werden eind vorige maand door de Rotterdamse politie aan gehouden, toen zij op hét bureau kwamen om over een verblijfsvergunning te pra ten. Zij waren illegaal in onsl and en werk ten. Zij waren illegaal in ons land en werk- dit bedrijf half juni besloot alle koppel bazen te gaan weren, kwamen de Portu gezen zonder werk te zitten. Verolme was tevreden over hun werk, en probeerde de Portugezen alsnog aan een verblijfs- en werkvergunning te hel pen. De achttien waren bereid de verplich te medische keuring te ondergaan, en het gewestelijk arbeidsbureau was bereid een arbeidsvergunning te verstrekken .Op 29 juni kwamen de Portugezen samen met een lid van de ondernemingsraad van Ver olme naar het politiebureau. Tot hun ver rassing werden de Portugezen daar inge sloten. Twee van hen werden later met een meldingsplicht op vrije voeten ge steld. Hun geval maakt deel uit van een veel omvangrijker probleem. Door de strijd te gen de koppelbazen hebben zeer veel an dere illegaal in ons land wonende buiten landers hun werk verloren. Alleen al in het het horizontale element tot zijn recht kan komen. De maatstaven voor de erkenning of wel representatief verklaring van vakve renigingen kunnen worden teruggebracht tot het vaststellen van een minimum or ganisatiegraad als uitdrukking van de verhouding tussen de omvang van het le denbestand en het recruteringsgebied, al dus het rapport. Waterweggebied werken volgens vak bondskringen twee en half tot drie dui zend buitenlanders zonder vergunning. Het aantal illegaal werkende buitenlan ders in heel Nederland werd onlangs ge schat op ongeveer twintig duizend. Maandag gaat een vertegenwoordiger van Verolme naar Lissabon om de Por tugezen opnieuw te werven. De metaal- bedrijfsbond van het NW zal van deze zaak voorlopig geen werk maken. „Voor dit geval is het een oplossing,” zei dis- trictsbestuurder P. Burgerjon van de NW- bond, „maar niet voor de vele andere il legale werknemers.” „Het is te hopen dat het ministerie voor de andere gevallen een minder omslach tige manier zal vinden,” aldus de dis- trictsbestuurder. „Verolme kan zich deze vrij kostbare procedure permitteren, maar voor vele kleinere bedrijven is dat onmo gelijk.” De ministers, zo blijkt uit hun antwoord aan de Tweede-Kamerleden mej. Baren- dregt en Wierenga (beiden P.v.d.A.) zien geen argumenten om de Portugezen an ders te behandelen dan uit het algemene beleid voortvloeit. Dat beleid berust op de eind vorig jaar verschenen nota buiten landse werknemers. Buitenlandse arbei ders kunnen alleen via hun eigen land wor den aangeworven voor werk in Nederland. Zij moeten eerst een voorlopige machti ging tot verblijf hebben voordat zij in ons land worden toegelaten. die zowel de grote collectiviteit als de kleine groep de ruimte geeft. Het dilem ma van de wervingsmogelijkheden vindt in de veelvormigheid van die structuur een oplossing. Geen werknemer hoeft te denken, dat er voor hem, zonder verlies van zijn eigen bijzondere werknemers- identiteit, geen plaats is in de vakbewe ging. Het dilemma over het karakter van de belangenbehartiging vindt een uitweg in het principe van de taakverdeling en het onderscheid in primaire, secundaire en tertiaire belangenorganisaties. Aan het dilemma over het type organi satie kan worden tegemoet gekomen door de vakorganisatie te zien als een politie ke partij in een rechtsorde van de arbeid. Het dilemma van samenspel of tegenspel behoort strikt genomen niet tot het ter rein dat het rapport bestrijkt. Maar als aanwijzing van een bepaald sociaal-psy- chologisch klimaat kan dit dilemma om te beginnen worden overwonnen met de erkenning, dat ook binnen de vakbewe ging de onderlinge tegenspelverhoudin- gen reglementair een kans moeten krij gen, zo constateert het rapport. „De werknemerssaamhorigbeid is een groot goed, maar zij mag geen belem mering worden voor de ontplooiing van de eigen waarde van afzonderlijke werk- nemersgroepen en daarmee voor de ge voelens van eigen waarde van de werk nemer zelf”. Terwijl de thermometer bijna 30 gra den aanwees heeft koningin Juliana gistermiddag in de stad Luxemburg een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen. Zij sprak daar na met enkele oud-strijders uit de eerste en tweede wereldoorlog. Het dilemma van ledenbinding en machtseffect, zoals het rapport dat om schrijft, wordt opgelost in een structuur

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2