Links CULTURELE ZUIVERING IN ROEMENIE GESTART Zweedse vrouw wordt baas in eigen buik Bedrieglijke rust in verwoest Suez O Ceausescu roept op tot herstel discipline Dreigende Indian-Pakistan Muur van boze architecten Geismar weer veroordeeld Voor sociale verzekering apart staats secretariaat achtergrond Walter Scheel in Israel DUREX crisis h I Voorstel Zweedse studiecommissie: geelzuchtvirus VS willen grotere rol van Japan in militaire taken Zjivkov nu ook president van Bulgarije Poolse geleerden ontdekken 3 DONDERDAG 8 JULI 1971 Slechte smaak Straffen vallen samen Dr. Kildare U naniem 99 99 T egenstanders I Weinig invloed In kelder Stilte r I is ee- die een zan its- na- overal verkrijgbaar (Van een speciale verslaggever) CAIRO Na het verlaten van de levendige en overvolle stad Cairo in de richting van het Suezkanaal is het slechts grimmigheid, die het beeld van de Egyptische woestijn bepaalt. In de ruimtelijke zin is er bij de laatste flat van Cairo sprake van een kortsluiting, als het civiele leven plotseling verandert in dat van de militairen, na een smalle straat en laag prikkeldraad. Honderdendertig kilometer lang nu zijn het de militairen, die de anders verlaten en lege woestijn wat tot leven brengen. Het ma terieel is in kuilen geplaatst, gecamoufleerd met al sinds lang vuil ge worden tentzeil. Experiment in München Stadsbus op aardgas M f «P JF? I i ■V - <3 geen politik” en het herstel van de diplomatieke zo Staten in (Van onze redacteur in Stockholm) 'VVVVVXASVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVUVUWWUVVUVUVVVWVWVIARJVt^^ WILT U WWVVWWWVVVVWMAnWVWWVWWVWWW^ WWWWWWWW KENNEMERLAND k- o- o- beide in van deze WARSCHAU, (AFP). Poolse geleerden hebben het virus ontdekt dat geelzucht bij de mens veroorzaakt. Dit is door de Pool se televisie bekendgemaakt. Van de voormalige 250.000 inwoners van Suez zijn er nog ongeveer 10.000 achtergebleven, zo zegt de gouverneur van het district Suez, die in één van de kelders van het stadhuis zijn kantoor heeft ingericht. Zij hebben echter weinig invloed op de gebeurtenissen in het conflict met Israel. De beslissing over vechten of niet wordt ver weg genomen, in Cairo of Jeruzalem. Ook dit smeulende conflict maakt weer duidelijk, hoe belangrijk het zou zijn com munistisch China te betrekken in de V.N. om althans een podium te creëren waarop over de problematiek in het Verre Oosten kan worden gepraat, voordat er de brand ingaat. Daarbij moet ook nog rekening ge houden worden met een zich snel herbe wapenend Japan, dat zich de kans niet wil laten ontgaan om in het steeds troebe ler wordende water mee te vissen en dat nu langzamerhand als bondgenoot van de V.S. voldoende is opgepompt om een eigen nationaal oogmerk te gaan volgen. SOFIA (AFP en DPA). Todor Zjiv kov, oud-premier van Bugarije en eerste secretaris van de communistische partij, is woensdag gekozen tot president van het land. Stanko Todorov, die van zijn funktie als secretaris van het Centrale Comité werd ontheven, is nu benoemd tot nieuwe pre mier. Georgi Traikov blijft voorzitter van het parlement. „Kosmopolitisme” in het algemeen moet bestreden worden, maar de kunstenaars De ontdekking is gedaan door een groep onderzoekers van het Instituut voor Hema tologie en Immunologie in Warschau. telt van zijn drukke zaak, nu vier jaar geleden, en zijn scheepjes, die hij enke le dagen na de juni-oorlog van 1967 één voor één heeft zien zinken tijdens beschietingen. Als een duidelijk bewijs van het drukke en internationale ver leden van de stad Suez groet hij trots, maar ook weifelend met „dag meneer”. Tegelijk is dat dan de uiting van een vage hoop van de achtergebleven men sen in Suez op herstel van het glorieu ze verleden. De moeilijke en langdurige lijdensweg via psycholoog, vrouwenarts en alle socia- UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN ZIJLWEG 138 Tel. 32 77 77 •r.) net in de uit iet ir- rd. ie- 'iel HAARLEM Privé 26 7700 in het is ten het Er 17- op en Iet THE BEST THERE IS... ch- uit op en- ge- bij rijf zer. ge- ee- L.) es- ito iet it- n- rt- n- ?d. ri- en. ng de iS- h- ns ze de te ia! de ld. ito en en <- Speciale aandacht krijgen de jongeren, met name de „parasieten” zoals de jonge lui worden genoemd die op kosten van hun ouders leven. De partij moet hen aan moedigen in de bouwnijverheid en open bare nutsbedrijven te werken. De politie ke opvoeding op scholen en universiteiten zal versterkt worden. Bij de samenstelling van het onderwijsprogramma moeten de richtlijnen van het Centraal Comité wor den toegepast. Een derde van de zomer- scholing voor onderwijzers zal worden ge wijd aan politieke voorlichtingen en ideo logische debatten. De jeugd moet de we reld bekijken vanuit de visie van de wer kende klasse. PARIJS. (AFP) De voormalige lei der van „Proletarisch Links” in Frankrijk, Alain Geismar, is gisteren tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens het opnieuw oprichten van de ont bonden beweging. WENEN (Reuter De president en partijleider van Roemenië, Nicolae Ceausescu, heeft gisteren een oproep gedaan tot een nationale campagne voor het herstel van de communis tische zuiverheid en discipline op alle terreinen van de samenleving. Hij deed dat in een negen bladzijden be slaande instructie aan het dagelijks bestuur van het Centrale Partijcomité in Boekarest. De oproep wordt ge daan in termen die volgens waar nemers herinneren aan vroegere com munistische perioden. Het Politburo van de Roemeense Com munistische Partij heeft de voorstellen van Ceausescu unaniem aangenomen, zo meldt het Roemeense persbureau Ager- press. bolwerk tegen communistisch China, ter wijl Pakistan zich door zijn aperte anti- India-gevoelens heeft laten verleiden tot een relatie met China die wel eens het as pect van een bondgenootschappelijke af spraak heeft vertoond. De grotere onafhankelijkheid van India ten opzichte van zowel Amerika als China maakt dit land meer tot belangstellings- object van de Sovjet-Unie, maar al die sym- en antipathieën zijn sterk wisselend van karakter onder invloed van gebeurte nissen en verschijnselen die elders op de wereld plaatsgrijpen en de onderlinge poli tieke en militaire competitie der drie grote mogendheden bepalen. Een uitbarsting in Oost-Pakistan van de latente vijandigheid tussen India en Pakistan zou aan de diplo matie van de grote mogendheden sterke improvisatie-eisen stellen. Het is bijna zeker dat bij zo’n uitbarsting China daad werkelijke hulp aan Pakistan zou verlenen. In dat geval zou de brandhaard in dit deel van de wereld zoveel explosieven bevatten, dat een grotere oorlog niet ondenkbeeldig zou zijn. De Indiase grens met China is praktisch onverdedigbaar. Een Chinees- Russische botsing zou bijna niet kunnen uitblijven, waarbij India het grote gevaar zou lopen door de kat zowel als door de hond te worden gebeten, die tegenstelling met de gewoonte huisdieren communistisch zijn. De positie van de Verenigde een dergelijk conflict is welhaast ondefi nieerbaar moeilijk. Voorlopig probeert Washington de Pakistani’s nog zoet te houden met wapenleveranties en India te sussen met verzekeringen dat die wapen- zendingen zullen ophouden. Over het Suez-kanaal zelf hangt een angstige stilte. Het heen-en-weer-lopen van het gezelschap journalisten maakt de soldaten in hun stellingen onrustig Zij zijn wel nieuwsgierig, maar elke blik in een verboden richting roept een waarschuwing op. Aan de overkant van het water, op ongeveer tweehonderd meter afstand, begint weer de woestijn. Slechts een Israëlische vlag herinnert er nadrukkelijk aan, dat daar het ge- De Roemeense leider, pas teruggekeerd van een reis naar Azië die hem in staat stelde de resultaten van de culturele re volutie in China te bestuderen, sprak zich uit voor de bestrijding van „kosmopolitis me en bourgeois-invloeden”. Hij riep de bevolking op harder en meer plichtsge trouw te werken en de rol van de arbei der meer te respecteren. Hij drong voorts aan op krachtiger revolutionaire propa ganda in alle lagen van de maatschappij „speciaal op scholen en in de culturele en amusementswereld”. de triestheid bij het binnentreden van de stad Suez. Eerst zijn nog maar en kele flats beschadigd, maar hoe dich ter men de wapenstilstandslijn met Is rael nadert, hoe groter de destructie. De havenwijk van Suez is zelfs voor 95 percent puin. TOKIO (Reuter) De Verenigde Staten willen Japan een grotere rol laten spelen bij de militaire strategie in Azië, onder meer door dit land een gedeelte van de taak van de Amerikaanse vloot in de wa teren van Japan te laten overnemen. Dit is in Amerikaanse kringen in Tokio ver nomen. De Amerikaanse minister van Defensie, Melvin Laird, heeft bij zijn besprekingen met de Japanse leiders er de nadruk op gelegd dat de vrienden en bondgenoten van de V.S. in verband met politieke en economische belangen in de Verenigde Staten meer militaire verantwoordelijk heid zullen moeten aanvaarden. De Amerikaanse regering vindt het, al dus Amerikaanse kringen in Tokio, niet juist voor te schrijven welke taken Japan zou moeten o vernemen. Wel werd erop ge wezen dat de Verenigde Staten zeven per cent van hun bruto nationaal produkt aan defensie uitgeven en Japan „slechts één percent” „De partij moet de strijdbaarheid en de politieke waakzaamheid verhogen en vech ten tegen onverschilligheid, oppervlakkig heid, tegen misbruik van oneerlijkheid en „tegen alle anti-maatschappelijke uitin gen”, aldus de instructie. bied van de andere partij in het conflict van het Midden-Oosten begint. Kijkend door een verrekijker bemerken we ook aan de Israëlische zijde leven. Op een uitkijkpost slaan Israëlische militairen, ook met een verrekijker, mijn bewegingen en die van de colle ga’s gade. Als eensklaps een Egypti sche straaljager overraast, schuin in de richting van de Rode Zee, dan reali seert men zich dat nog steeds, op elk moment, de gevechten tussen Egypte en Israel kunnen uitbarsten. Het Franse Hof voor Staatsveiligheid, dat dit vonnis uitsprak, voegde er echter aan toe dat deze straf samenvalt met de achttien maanden die Geismar heeft ge kregen voor aanzetten tot geweldpleging. Geismar heeft daarvan al dertien maan den uitgezeten. Geismar verscheen voor de tweede maal voor het Hof nadat het Hof van Cassatie op 30 maart het vonnis van twee jaar om formele redenen had vernietigd. vooral worden nog eens gewaarschuwd tegen „lenen van de kapitalistische we reld”. „De duidelijke politieke oriëntatie van artistieke publikaties zal worden ge garandeerd”. De kunst moet het volk, het vaderland, en de socialistische maatschap pij dienen”. Spionage. Een rechtbank in West-Berlijn heeft een 31-jarige Brit tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens spio nage voor de DDR. Radio en televisie moeten meer aan dacht schenken aan hun opvoedende taak en films, toneelspelen, opera’s en balletten die worden geïnspireerd door de strijd van het Roemeense volk voor het socia- Het zijnT’vooral mensen in dienst van de openbare werken, die voor de elek triciteit en watervoorziening zorgen. Dat laatste is van essentieel belang voor de grote concentraties militairen in de omgeving. Anders dan in het ontspannen Cairo is in Suez sprake van verbetenheid. Een voormalige scheepsleverancier ver- Af en toe passeren we mijnenvelden en zijn enkele batterijen en kanonnen en luchtafweergeschut opgesteld. De zwaardere en meer verfijnde wapens zijn buiten het gezichtsbereik van de weg opgesteld. Opmerkelijk aan de veelheid van de militaire kampen in Egypte is, dat zij zo aan de buitenkant bezien tenminste minder rommelig zijn dan in de andere Arabische landen. Hier ook worden de 2 a 300.000 mili tairen beziggehouden met training en exercitie. Slechts een enkele soldaat ligt languit te luieren in een van de z.cer spaarzame schaduwrijke plekjes. Wat opnieuw in tegenstelling staat tot ervaringen in de andere Arabische lan den. De grimmigheid van de Egyptische woestijn ten oosten van Cairo veran dert, of wordt eigenlijk overstemd door BONN. Nog dit jaar willen de open bare vervoersbedrijven van München een van hun stadsbussen op aardgas laten rij den. Het gaat om een experiment met een door de firma Man uit Augsburg ontwik kelde aardgasmotor, die, zo heeft de direc tie van dit Beierse bedrijf aangekondigd, 80 tot 90 percent minder uitlaatgas produ ceert dan de huidige dieselmotoren doen. Ook op het zware goederenvervoer is de ontwikkeling van de nieuwe aardgas motor gericht. Het ombouwen van een vrachtauto op aardgas zou volgens Man niet meer dan 10 percent van de totaal prijs van het voertuig behoeven te kosten. Het al dit jaar beginnende experiment in München zou echter iets te optimisti sche gedachten over de ontwikkelingssnel- heid van de milieureddende nieuwe motor kunnen doen opkomen. Man denkt pas op zijn vroegst in 1974 overal proefauto’s te kunnen laten rijden. Gewond. Twee Ierse nationalisten zijn in de rooms-katholieke wijk Bogside van de Noordierse stad Londonderry door schoten van Britse militairen gewond geraakt. Vier militairen liepen lichte verwondingen op. SYDNEY (Reuter). Dieven die in New Castte in de Australische staat Nieuw-Zuidwales voor zo’n duizend gul den aan schoenen uit de auto van een vertegenwoordiger hebben gestolen, kregen bij nadere beschouwing van de buit een onaangename verrassing te verwerken. Het gestolen schoeisel be stond namelijk alleen uit linker schoenen. Aanval. De Republikeinse Partij voor de Onafhankelijkheid van Portugees Gui nee en de Kaapverdische Eilanden ps- er- ge- 3 ril et- 000 on- 200 STOCKHOLM. Een parlementaire studiecommissie heeft zes jaar lang aan een verandering van de Zweedse abortus wetgeving gewerkt. Het belangrijkste punt uit de voorstellen is dat de vraag of de zwangerschap al of niet onderbroken zal worden helemaal aan de vrouw in kwestie wordt overgelaten. Ofschoon de traditionele gevaarscrises op het toneel van de internationale situatie voortdurend in de volle aandacht blijven en worden gehouden dat geldt speciaal voor de kwestie van het Midden-Oosten, Vietnam en de Oost-Westverhouding in Europa begint het zwaartepunt van de acute bezorgdheid zich langzamerhand naar India-Pakistan te verplaatsen. Het is al geen geheim meer dat de drei ging van een verwoede botsing tussen India en Pakistan in de lucht hangt en dat de grote mogendheden die ontwikke ling met een bepaalde onzekerheid pro beren te stoppen. De onzekerheid wordt in de eerste plaats veroorzaakt door het feit, dat voor geen van de belangrijkste wereldnaties een partijkeuze in deze aan gelegenheid eenvoudig is. De directe aanleiding tot de gevaarlijke toestand is uiteraard de recente opstand in Oost-Pakistan geweest, die kennelijk door de Pakistaanse regering (waarin het militaire element zeer sterk is) is uitgebuit om het desbetreffende gebied in elk opzicht lam te slaan. Een verwoestende veldtocht tegen de opstandelingen heeft in Oost- Pakistan het autonome element volledig uitgeschakeld en de bevolking tot de rand van de bestaansmogelijkheid gebracht, blijkbaar als preventieve straf tegen een eventueel hernieuwde poging om Oost- Pakistan een wat onafhankelijker positie ten opzichte van het centrale bewind te doen verkrijgen. Dat de Oost-Pakistani’s meer op India dan op West-Pakistan zijn georiënteerd, voornamelijk uit geografische en culturele gronden, is wel duidelijk ge bleken door de miljoenen-uittocht naar India. Het was alsof de Oostpakistaanse bevolking terugvluchtte onder moeders vleugels, toen het Westpakistaanse leger binnentrok. De verhouding tussen India en Pakistan Is na de aftocht van de Britse koloniale autoriteit uit Brits-Indië nooit stabiel vreedzaam geweest. Tweemaal heeft een uitbarsting van politieke en religieuze haat miljoenen slachtoffers geëist. De Verenigde Staten hebben in Pakistan een grotere be reidheid tot politiek en economisch samen spel aangetroffen dan in India en de ver houding tussen India en de V.S. is zelfs nooit boven een zekere koele thermometer stand uitgekomen. Toch is India het grote w/VWVVVVVWVVVVVVVVVV\AAAnAAA/VWM/VVVVVVWVVVVVVVVVWVVWVVW\A^ vvv^nzvvvvvvVVVV\A/VVVVVVVVVVVVVVVVV\HA/VVVVVVVVVVVVVAAAA/VVVVV\AAA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV Als de huidige vredesondernandelin- gen mislukken, lijkt Egypte met de grimmigheid van de hele oostelijke woestijn, bereid tot vechten. Maar voorlopig houdt men in Cairo in alle gevoerde gesprekken nog vast aan de wens tot een vreedzame regeling. Al weet niemand nog hoè die te bereiken ook niet bij de weer geactiveerde on- derhandelingen in Cairo tussen de Egyptische regering en de Amerikaan se diplomaten. (PAIGC) heeft in Dakar bekendgemaakt dat guerrillastrijders vorige maand een aanval op Bissau, de hoofdstad van Portugees Guinee hebben gedaan. Na artilleriebeschieting trokken infanteris ten de hoofdstad binnen en brachten de Portugezen zware verliezen toe. Het voorstel van de studiecommissie zal ongetwijfeld het sedert zes jaar smeulende debat weer doen opvlammen. De tegen standers van de vrije abortus in Zweden hebben overal campagnes gevoerd en po litiek gezien is het wetsvoorstel van de commissie een uitermate gevoelige zaak. De studiecommissie motiveerde het voorstel onder meer door ernaar te ver wijzen dat zwangerschapsonderbreking uit de criminele sfeer moet worden gehaald. De begrippen legale en illegale abortus zullen dan verdwijnen, zo hoopt men. In 1970 werden 17.000 verzoeken om abortus op medische en sociale indicatie ingewil ligd. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, is gisteren voor een officieel bezoek in Israel aangekomen. Doel van het bezoek is Israel gerust te stellen dat de Westduitse „Ost- Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in Haarlem en omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties. Neem eens geheel vrijblijvend kontakt op met ons kantoor voor een informa tief gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED lisme dienen een grotere plaats in het re pertoire te krijgen. Voor voorstellingen met een smaak, die vanuit ideologisch Ceausescu’s instructie lijkt de inleiding tot een grootscheepse culturele zuivering, die onder andere een einde zal maken aan de vertoning van Westerse televisie programma’s en films in Roemenië. Voor de Roemeense jeugd die gefascineerd lijkt te zijn door veel aspecten van het leven in het Westen moet dit een klap zijn, zeggen waarnemers. Ambtenaren van twee belastingkan toren in Brussel ontdekten gisteren dat de toegang tot het gebouw ver sperd werd door pas gemetselde muurtjes. Dit hadden boze Belgische architecten gedaan „omdat de minis ter van Financiën de deur heeft dichtgedaan voor besprekingen over toepassing van de BTW”. Dat huizen ontwerpen iets anders is dan huizen bouwen bleek uit de muurtjes, die zonder veel moeite omgegooid wer den. De foto toont de resten van het nachtelijk werk der bouwkundigen. De presidentiële instructie, gepubliceerd door het officiële Roemeense persbureau bepleit verder een verbod van sterkedrank in jeugd etablissementen, het bestrijden van „parasitisme”, grotere toewijding aan de marxistische idealen en vervanging van bourgeois-amusement door Roemeense na tionale liederen, opera’s, dansen en satire. In dergelijke programma’s zouden vaker Roemeense bieren te zien moeten zijn, al dus de president. Al jaren zendt de Roemeense televisie programma’s uit het Westen uit zoals de series van dr. Kildare en „The Untoucha bles”. Er zijn ook talrijke films uit het Westen vertoond. In de Roemeense litte ratuur begon een vrijere stroming te ont staan maar daar zal nu volgens waarne mers ook een einde aan komen. le instanties is niet meer nodig. Zwanger schapsonderbreking zal niet meer proble men opleveren dan een gewone chirurgi sche ingreep en het leven van de moeder gaat altijd voor het kind. Betere geboorte- controlemethodes moeten in praktijk wor den gebracht. In principe zal de abortus derhalve niet meer op sociale en medische indicaties behoeven plaats te vinden, maar wordt de Zweedse vrouw nu definitief .baas in eigen buik” slechte oogpunt schadelijk of verwarrend zijn, is plaats. De bioscopen moeten het vertonen van misdaad- en avonturenfilms beperken en films waarin geweld en vulgariteit wordt verheerlijkt of de bourgeois manier van leven wordt geïdealiseerd, worden verboden. In de herfst zal het Roemeens Centraal Comité bijeen worden geroepen om de vorderingen bij de uitvoering van dit pro gramma te bespreken. betrekkingen met de Arabische landen voor Israël geen nadelige gevolgen zullen hebben. Verder maakt Israel zich grote zorgen dat Bonn zich door Frankrijk op sleep touw zal laten nemen om in het kader van de EEG een anti-Israelische politiek te voeren. Een aantal kranten schrijft dat Scheel veel meer als vertegenwoordiger van de EEG komt dan als Duits minister. Hoe de vork precies in de steel zit zal Scheel vandaag en morgen uit de doeke» doen tijdens gesprekken met de Israëli sche regering. i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3