T abakscultuur in van Mosselhandel Vishal blijft gratis open Pauze in herbestrating W ijker straat weg kan doorgaan Van de Kolk bij selectie waterpoloteam Santpoort-^ deze zomer naar top-produktie Jn hippe brir öag-» I H 71 INDEUMOND voor bromfietsen opticiërTKOSTER m -II in Zuid-Europa race-baan en in COR OLY o IJmuiden Heetnskerk Stuifmeel-export naar tabakslanden Mooie rijbaan in wording niet bedoeld als Beverwijk Drees jr. opent Aviodome Popgroepen „DREAM” „TORTILLA" PEN -jeugdcentrum Anjer-collecte bracht in Velsen bijna 4 mille op Kreidler automatisch voor 525,- 5 DONDERDAG 8 JULI 1971 4 IJMUIDER COURANT Gered Vrouwehanden Directeur RIVO: Niet om het blad Hervatting City t. alle topmerken Stadsschouwburg EXTRA AANBIEDING: vind je bij Luxor Theater BREESTRAAT 108 - BEVERWIJF Cinema Marquette Kennemer Theater SPECIAAL OPTIEK '■jt in In Santpoort gaat het niet om het blad ADVERTENTIE ADVERTENTIE vrijdag van 659,— Zondagmiddag draait in de matinee spe- Vergeleken bij de 150.000 hectaren in Deli en Langkat op Sumatra, die deze oudste Indische cultuurmaatschappij voor de tweede wereldoorlog in concessie had, zijn deze twee velden niet meer dan een kindertuintje; op beide gronden samen staan ongeveer twintigduizend tabaksplan ten. Toch is deze Santpoortse tabaksonder neming voor de tabakscultuur in Europa van zeer groot belang. Zij heeft tien jaar geleden de tabakscultuur in Europa gered uit een dreigende totale ondergang. ciaal voor de kinderen „De Avonturen van Prins Valiant.” in de en weer al is het dan ook weer tijdelijk opnieuw in gebruik zullen worden geno men omdat zij, zoals het de afgelopen we ken het geval was, nu een extra lange wandeling dienen te maken om bij de verplaatste bushalten te komen. Na de vakantie rest dus nog een behoor lijk stuk werk, waarbij in het brede trot toir voor de tuin van de r.k. pastorie nog een langparkeerhaven zal worden aange legd. Met het thans herbestrate en geheel ver nieuwde deel van de Wijkerstraatweg is aansluitend aan de ongeveer vier jaar be staande verbetering wegens het verwijde ren van de „kinderhoofdjes” opnieuw een mooi stuk weg ontstaan. Alleen is het beangstigend te bedenken, dat de fraaie klinkerbestrating nu gele genheid geeft om zowel voor automobilis ten als voor bromfietsers deze als een raceweg te gaan gebruiken. sje in- ikt en at- ïr- de iet sl ier ,re- ie- St. le an ir- PLEIN 1945 NR 5 TEL 02550-10062 IJMUIDEN(O PLANFTENWEG 14 IJMUIDEN (ZW TEL 02550 1674 Misschien is het ook aardig te vermel den dat technici meer als zes maanden bezig geweest zijn aan het ontwerpen van heel speciale wagens, waarmee de „Race” ondernomen kon worden. De Leslie Special is een lange witte glanzende auto met veel kunstig bewerkt koper. In een handomdraai kan van de zit tingen een comfortabel bed worden ge maakt, waarvan Tony Curtis en Natalie Wood dankbaar gebruik maken in de be kende sneeuwstorm. De sinistere zwarte Hannibal 8 heeft veel accessoires, ondermeer een kanon, rook gordijnen, een soort hydraulische lift, die de inzittenden twee-eneenhalve meter bo ven de grond kan tillen. Het verhaal is bekend. Professor Fate (Jack Lemmon) gaat een weddenschap aan met de Grote Leslie (Tony Curtis) voor een race naar Parijs. De reis voert door vele landen. Onder andere komen de reizigers in Potsdorf, de hoofdstad van Carpania, waar de helden een geweldig avontuur beleven met Prins Hapnick, die veel op professor Fate lijkt. Deze week dus „The Great Race” in Ci ty, waar alleen donderdag de aanbidders van Ryan O’Neal (Peyton Place en Lo ve Story) dit idool kunnen gaan zien in de film „Tussen sex en zonde”. Ryan be- (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD» De werkzaamheden aan de herbestrating van de Wijkerstraat weg in Velsen-Noord, die op 24 mei zijn begonnen, zijn woensdagmiddag tydelyk stilgelegd wegens de aanstaande vakantie periode voor de bouwvakarbeiders. Over ongeveer drie weken, in het mid den van de laatste week van augustus, zul len de werkzaamheden aan de herbestra ting worden hervat. De afsluiting van de Wijkerstraatweg voor het verkeer is ingegaan op maandag 18 juni, waardoor behalve het zware ver keer naar en van het industrieterrein aan de Wijkermeerweg en ook dat van de pa pierfabriek werd omgeleid. Hiertoe waren de verbodsborden voor vrachtauto’s langer dan zes meter aan het Stratingsplantsoen ook tijdelijk buiten werking gesteld, zodat van deze toevoerweg naar de Wijkerstraat weg gebruik kon worden gemaakt. Woens dagmiddag zijn de bedekkingen van deze verbodsborden weer verwijderd, zodat het zware verkeer nu weer is aangewezen op de gebruikelijke wegen voor de meer dan zes meter lange vrachtauto’s. Echter bleek gisteravond, dat de bordjes bij de tijdelijk opgeheven bushalten van de NZH nog niet waren verwijderd en de bus nog over het Stratingsplantsoen reed. De bewoners van de omgeving Corvers- laan verwachten echter, dat de tijdelijk opgeheven bushalten toch in de enkele we ken, die de bouwvakvakantie zal duren, De werkzaamheden aan de Wijkerstraat weg hebben zeer goede vorderingen ge maakt. Behalve de aanleg van verscheide ne parkeerhavens langs deze weg, die de straat flink breder hebben gemaakt, zijn de straatmakers van het Stratingplant- soen af gevoederd tot juist voor de uitlo per van de oude Smidt van Gelderstraat en hiermee is ongeveer voor een derde ge deelte het herbestratingswerk aan de weg gereed. Deli Maatschappij heeft in Santpoort twee tabaksarealen: een op het landgoed Duin en Kruidberg en een aan de Hagelinger- weg, aan de spoorwegzjjde. Van vrijdag tot en met woensdag draait in City weer eens „The Great Race” een adembenemend stukje lachwerk van bij zondere klasse. Regisseur Blake Edwards en Martin Ju- row, producer, hebben werkelijk kosten noch moeite gespaard deze film tot een groot succes te maken. Alleen al de taar- tenscene in de meeste films altijd erg flauw kostte zo’n vijfhonderdduizend gulden, hetgeen natuurlijk geen garantie is voor „niet bijkomen van het lachen”. Niettemin is deze vijf minuten durende scene zo kostelijk dat het de vijf dagen opnametijd zeker waard is geweest. In de matinee wordt zondagmiddag in City „Murieta, de Zwarte Wreker” ver toond. In het begin van de jaren zestig werden de tabaksplanten in Europa aangetast door een dodelijke ziekte: de zo genoemde pe- ronospora, blauwschimmel, in dit wereld deel toen nog onbekend, maar wel voor komend in Australië, was op mysterieuze wijze hierheen overgekomen en richtte zware verwoestingen aan op de tabaksvel den in het Middellandse Zee-gebied, waar- vooral de tabakscultuur in Italië snel de dood tegemoet leek te gaan. Alle mogelijke bestrijdingsmiddelen wer den toegepast, echter zonder hoopvol re sultaat. Waar de schimmel eenmaal was overgewaaid, werd een tabaksplant bin nen twee weken weggevaagd. Op Duin en Kruidberg landgoed van de Cremers, familienaam die onafscheide lijk is verbonden aan Deli Mij werd het reddingsmiddel gerealiseerd: een resisten te tabaksplant, een plant die de ziekte kan weerstaan. De „know how” van voormalige Deliplanters is daarbij wel zeer van pas gekomen. Het zaad van deze sterke plant uit Sant poort heeft nieuw leven gebracht in de tot ondergang gedoemde tabakscultuur in het zuiden van Europa, waar de Deli Mij grote belangen had en nog heeft. films drijft de liefde met zijn vriendinnetje Nan cy Barker op velerlei manieren en hij schroomt niet daarvoor een grafsteen op een kerkhof te gebruiken. IJMUIDEN. De mosselhandel kan ge woon doorgaan. Prof. dr. P. Korringa, di recteur van het Rijksinstituut voor Visse rij onderzoek (RIVO) in IJmuiden, ziet geen aanleiding, stillegging te adviseren. Deze week heeft Luxor „Ben Hur” weer eens van stal gehaald. Een spektakelstuk dat zich aan het begin van de jaartelling rond de Judese prins Judah Ben Hur (Charles Heston) afspeelt. Deze wordt als galeislaaf naar Rome gevoerd, waar hjj grote triomfen als wagenmenner viert. On danks zijn successen trekt hij terug naar Judea, waar zijn moeder en zuster nog moeten leven. Daar aangekomen merkt hij dat zijn familieleden melaats zijn gewor den, maar op het moment dat Christus aan het kruis sterft, worden de twee vrou wen genezen. HAARLEM. Na de sluitingsdatum van de expositie „Werken in Textiel” op 11 juli a.s. gaan de hallen op de grote markt niet, zoals gebruikelijk, in de zomer voor één of twee weken dicht. De Vishal blijft opeen om het publiek op de hoogte te hou den van de evenementen rond „Sonsbeek buiten de perken,” waarover we reeds schreven. Tot de informatie behoort het dia- en tekstprogramma van Cor Blok. De Vishal blijft gratis toegankelijk tot en met 25 juli. Zonder toegangsprijs kan men dan ook op 24 en 25 juli kennis maken met de collectie moderne kunst van het Frans Halsmuseum, die vanaf die data zal worden geëxposeerd. De stuifmeelwinning wordt toevertrouwd aan vlugge zachte vrouwehanden. Tiental len middelbare scholieren verdienen er een goed vakantiegeld aan. Maar oo khier heeft de voortschrijdende techniek geleid tot besparing van arbeids krachten. Werd tot voor kort het stuifmeel met een penseeltje uit de bloem geveegd, nu gebeurt dit met een simpel apparaat je, voorzien van een batterijtje. Zo gaat het sneller en het verlies is vrijwel nihil. Na in Santpoort steeds meer ervaring te van de tabaksplant. In de eerste jaren na 1960 was zaad- winning uit de resistente tabaksplant waar alles op gezet werd. Dit zaad werd geëx porteerd naar de Zuideuropese landen, Het apparaatje waarmee stuifmeel uit de tabaksbloem wordt gewonnen. Nadat van Zeeland uit verschillende eters van zelfgeplukte mosselen zich ziek hadden gemeld, nadat vervolgens het ver moeden was gerezen dat, net als tien jaar geleden, het giftige plankton procentrum micans daaraan debet was, zijn medewer kers van het RIVO dinsdag in Zeeland mossel- en watermonsters gaan nemen. Daarbij, vertelde prof. Korringa woensdag zijn wel verdachte organismen gevonden, maar niet zo veel. Van een „wolk van giftig plankton”, waarmee men tien jaar geleden wel te maken had, lijkt nu geen sprake te zijn. Op donderdag vrijdag en zaterdag Heemskerk „De Mantel’’ een film uit tijd van Christus. Zondag, maandag dinsdag een herhaling van „West Side Story.” De film „Mickey Mouse jubileert” wordt geprolongeerd en is elke middag van donderdag tot en met woensdag te zien. Wel is er waarschijnlijk iets niet in or de geweest met mosselen afkomstig uit het meest westelijke deel van de Oosterschel- de. De ziekgeworden „zelfplukkers” heb ben vermoedelijk met deze mosselen te doen gehad. Ook zijn er, omdat de mos sel hier het snelst vet kan worden, in dit deel van de Oosterschelde kweekpercelen aangelegd. Mosselen, afkomstig van die percelen, zijn beland in enige restaurants rond het Veerse Meer, waar ze de gas ten ook niet goed zijn bekomen. Zelfs in de mosselenstad lerseke heeft een aantal mensen last gekregen na het eten van goed gekookte mosselen, die uit de zelfde buurt afkomstig moeten zijn geweest. Het on derzoek bij het RIVO is nog gaande. Het open tabaksareaal van de Deli Maatschappij op Duin en Kruidberg in Santpoort-Noord, met hoofdadmi nistrateur Van Roosendaal op de achtergrond. Hier zijn de jonge planten uitgezet. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Vrijdagavond 16 juli aan staande treedt in het IJmuidense PEN- jeugdcentrum de popgroep „DREAM” op. Deze Texelse groep, voortgekomen uit „Mothers Love” kreeg grote bekendheid door haar popmusical „PAW EN DE RAT”, die door de VARA en de VPRO voor de televisie werden bewerkt. Ze maakten vier singles en hun tweede langspeelplaat is op het ogenblik klaar. De vijf leden van „Dream” zijn: Floris Kolvenbach (zang en gitaar), Rinie Wik- kerink (solo), John van Buro (bas), Ed Swanenburg (orgel, piano), Karei Zwart (drums). Hun optreden begint om acht uur. Bezoekers van het PEN-ieugdcentrum kunnen zaterdagavond 17 juli aanstaande op muziek van „TORTILLA” dansen. De musici van deze formatie zijn: Emile den Tex (zang), Willem Sohoone (basgitaar), Jan Piet den Tex (solo), Gerard Groothuis (drums) en Henk Haanraads (gitaar). Aan vang eveneens acht uur. UTRECHT. Het Nederlandse water polo zevental, dat op 16 (Veenendaal), 17 (Uden) en 18 juli (Gouda) tegen Hongarije speelt, is als volgt samengesteld: Evert Kroon (HZC-De Robben), Gerrit Worm- goor (UZSC), Gerrit Jansen (Neptunus Arn), Rudi Seibeck (DZV), Mart Bras (Neptunus AF) Wim Hermsen (HZC-De Robben), Hans Parrel (ZIAN), Andre Hermsen (HZC-De Robben), Rudi v. d. Hoofdakker (Neptunus AF) en Loek Brug- gink (DJK). In Veenendaal zal Gerard van de Kolk (VZC, Ve) de plaats van Bruggink innemen. In verband met vakanties waren Wouda, Drenth, Smith, Veer, Van de Schil de en Hoogveld niet beschikbaar. „Frankenstein leeft” is de titel van een film die vrijdag tot en met zondag in de Stadsschouwburg draait. De jonge Victor Frankenstein erft bij de plotselinge dood van zijn vader diens titel en kasteel. Vic tor begint aan een aantal ingewikkelde experimenten, waarbij hjj toevalligerwijs een dode schildpad tot leven brengt. Daardoor aangegrepen krijgt hij het idee een menselijk wezen te creëren, maar om dit mogelijk te maken heeft hij menselijke lichamen nodig. Hij verzekert zich van de hulp van een bevriende graf- schenner. Wanneer zich boven het kasteel een groot onweer ontwikkelt, wekt hij met de vrijkomende elektrische kracht een wraakzuchtig monster op, dat op de vlucht slaat en in een bos verdwijnt. De oplossing wordt tenslotte gebracht door een lief on schuldig klein meisje. SCHIPHOL. Dr. W. Drees jr. treedt zaterdagochtend voor het eerst publieke lijk op als kersverse minister van Ver keer en Waterstaat .Hij opent die ochtend om 11 uur op Schiphol de na een jaar moeizame inrichting gereedgekomen Avio dome, voortzetting van het voormalige Na tionaal Luchtvaartmuseum in het atoom- gebouw van Schiphol-Oost. Donderdag tot en met zaterdag vertoont Kennemertheater „De Verliezers” en van zondag tot en met woensdag „De liefdes orgiën van Hendrik de Achtste.” Voor de nachtvoorstelling van belooft de filmtitel „De toren der Lusten” heel wat, terwijl de liefhebbers van grie zelfilms zaterdag in de nachtvoorstelling en zondagmiddag om half vijf „Het Mon ster van Frankenstein” kunnen gaan zien. In de matinee van zondagmiddag half drie een reprise van „Kolder op Zolder” van Stan Laurel en Olivier Hardy. VELSEN. De anjercollecte ten be hoeve van culturele instellingen, die van 21 juni tot en met 4 juli in Velsen is ge houden, heeft in totaal 3.866,12 opge bracht. Hieraan hebben 150 collectanten en collectrices meegewerkt. De opbrengst per gemeentedeel was: IJmuiden 1.573,12; Driehuis 334,67; Velsen-Zuid 247,64; Santpoort-Zuid 300 Santpoort-Noord 616,18; Velsen-Noord en pontcollecte 794,51. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De tabakscultuur Santpoort staat er goed voor. De warme dagen, die tropisch aandoen, helpen een handje mee. Over twee of drie weken zal de produktie haar hoogtepunt bereiken. De naar Italië en Griekenland, maar ook wel naar de overzijde van de Middellandse Zee. Het bracht daar nieuw, fris en sterk bloed. Met de tabakscultuur daar gaat het nu heel goed: de tabaksboeren hebben alweer jaren goede oogsten gehad en de Deli Mij trekt daar een goed profijt van. „Hoofdadministratieur” van de Sant poortse tabaksarealen is de heer H. van Roozendaal, opzichter van het landgoed Duin en Kruidberg. Supervisor is land bouwingenieur J. B. C. van der Vis uit Rotterdam, afgestudeerd in Wageningen, die over een rijke ervaring in Deli, op Java en in Zuid-Amerika opgedaan be schikt. Op Duin en Kruidberg heeft de Deli Mij een kweekkas, een open areaal waar de jonge plantjes worden uitgezet, onver warmde en verwarmde kassen, waarin de planten volwassen worden. Aan de Hage- lingerweg staat een drietal grote kassen. Ging het aanvankelijk om zaadwinning, sedert kort is de produktie beperkt tot het winnen van stuifmeel, dat na een zorg vuldige behandeling in koel gehouden re ageerbuisjes naar de afnemers wordt ge ëxporteerd. Jongedames winnen stuifmeel in een van de kassen met volwassen bloem dragende tabaksplanten. hebben opgedaan, is men hier gekomen tot een steeds grotere produktie. Tot een produktie aan de lopende band heeft de Deli Mij het daar nog niet gebracht, maar tot de onmogelijkheden lijkt zo iets toch ook weer niet. Wat doet men met het blad van de dui zenden tabaksplanten in Santpoort? Er zouden miljoenen „virginiasigaretten” van gemaakt kunnen worden, maar dit gebeurt beslist niet. Als de plant te oud is geworden om goede bloemen met goed stuifmeel te produceren, wordt zij vernie tigd, zoals trouwens ook met het afval- blad. Daar wordt zeer scherp op toegezien.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5