Hitte van 50 graden Celsius KONINGIN BEZICHTIGDE STAALFABRIEK IN ESCH Mogelijk toch naaktstrand op Terschelling GBS-beheer van Rails verhit Bont- mode 71/72 Dick Bartels Voorkom te vroeg lozen chemisch afval Surinamer vindt eigen voedsel het fijnst BUk Nederlandse groet in Echternach OPKIKKERTJE Libanees zou ook Uitzendbureau in Arnhem voor Bestuurders in gehandicapten Kinderen stalen Vakbonden moeten Nieuwe ministers Dr. Norma Verwey-Burke in proefschrift: handel drijven in narcotica om aan drugs te komen Oost-Groningen onbekwaam De Ruiter (PvdA) stelt vragen over controlemiddelen op de Antillen Schilderijen uit auto gestolen inspraak hebben in W.A.-hoeve VRIJDAG 9 JULI 1971 VRI. (Van onze correspondent) Markt voor Nederland Ter waarde van ton Comité Noodklok: Wens ABVA: BEVOORRECHT Dankzij onze aircon ditioning past U bont bij wintertempera- tuur ZOMERPRIJZEN: 1795,- 1615,- LUXEMBURG Het was donder dag de warmste dag, die Luxemburg dit jaar beleefde. De thermometer wees er 35 graden. Desondanks nai<- de koningin ook de programmapunten van de door griep afwezige prins Bemhard4 voor haar rekening. In Esch-sur-Alzette bezichtigde zij de gigantische Arbed-staalfabrieken. On vermoeibaar ging de koningin trap op trap af, in een temperatuur, die dicht de 50 graden Celsius naderde, met name in de buurt van de walsen, die het gloeiende staal verwerken. Verdachte van handel in vrouwen (Vervolg van pagina 1) Wagenweg 146, Haarlem. Tel. 31 65 29 ZUIDLAREN. De rijkspolitie in Zuid- laren heeft 12 scholieren in de leeftijd van 14 tot 16 jaar, afkomstig uit Zuidlaren en omgeving, aangehouden. De jongens wor den er van verdacht de laatste paar jaar een groot aantal diefstallen en inbraken te hebben gepleegd in Zuidlaren, Gronin gen en in de omgeving. Van de opbrengst van de buit, die duizenden guldens moet hebben bedragen, werden verdovende mid delen gekocht, zowel hard als soft drugs. Na een verhoor dat enkele dagan in be slag heeft genomen, zijn de jongens weer onder de hoede van hun ouders gesteld. Enkele van de kinderen waren er ernstig aan toe, zodat ze medische begeleiding moesten hebben. Nederland zijn of waren dat aardappelen) zijn er belangrijke verschillen in groen tenbereiding. Fruit geldt in Nederland min of meer als een luxe-produkt, in Suriname is het buikvulling bij een krappe beurs. ZOALS HET op het ogenblik is kan vol gens mevrouw Verwey-Burke de Surina mer (en ook andere groepen, die zich in Nederland bevinden) ondanks het feit dat Amsterdam wat de markt van buitenland se produkten betreft bevoorrecht is ten opzichte van andere steden in Nederland, Arnhem en omgeving telt veel gehan dicapten onder meer in inrichtingen en „het Dorp”. Het arbeidsbureau is op het idee ge komen omdat plaatsing van gehandi capten vaak door bezwaren van werk gevers niet mogelijk is. W WM va kc lei dt sy ki WINSCHOTEN Het comité Noodklok Oost-Groningen heeft in een brief aan de minister-president gesteld dat de proble matiek in dit landsdeel wel eens het gevolg zou kunnen zjjn van teveel gemeenten met teveel onbekwame bestuurders. DE GESCHENKZENDINGEN die de Su rinamer in Amsterdam ontvangt bevatten in hoofdzaak het van vroeger vertrouwde voedsel. Wat de verschillen in waardering van populaire Nederlandse en Surinaamse groentensoorten betreft heeft vooral de creoolse groep nog steeds een grote voor keur voor de Surinaamse soorten L. naturel bisambuikmantel in topkwaliteit winterprijs zomerkorting He1 alsof staat; nieuv Schrr heeft aan te dc He ziekt heel geeft de in bezoi Hij liana de 1 verrr is L mak ei tu de E nooi Luxi LuX' forrr staa men dig elerr gen' tuss wat ter staa Vi lijk ken lijk toel ove ties hee al wil E hoe ook con tioi tus Bic eer ke en vei d( df Si g' al s; S] IN HAAR dissertatie stelt de promoven da zich de vraag hoe het de Surinamer vergaat wat zijn voeding betreft als hij naar Nederland migreert. De verschillen tussen voedsel- en drankgebruik in Neder land en Suriname zijn legio, zo blijkt uit het proefschrift. Behalve het verschil in hoofdvoedsel (in Suriname is dat rijst, in 180,- financieel niet zo aan zijn trekken komen (wat de eigen voedselprodukten betreft) als hij het wel zou wensen. De produkten zijn dermate prijzig dat men de nood eerst hoog moet laten stijgen voor men eraan toegeeft. Een van de vriendelijkste dingen die men voor buitenlanders kan doen is het scheppen van demogelijkheid om eigen vertrouwde produkten voor redelijke prijs verkrijgbaar te maken. De KLM en de scheepvaart zouden een bijdrage kunnen le veren in de verbetering van het Surinaam se produkt dat op de markt wordt ge bracht, aldus mevrouw Verwey-Burke. Tot slot schrijft zij: „Gezien de grote verschei denheid van voedsel die bijvoorbeeld in su permarkten voor de gemiddelde Nederlan der bereikbaar is, verdient het aanbeve ling om in dit opzicht met de aanwezig heid van 10.000 Surinamers in Amsterdam beter rekening te houden. Hier ligt het ac cent niet op lichamelijke maar wel op fa cetten van geestelijke gezondheid. De SER-fusiecommissie wil nu precies weten wat er aan de hand is. Vooral nu mr. D. A. I. van de Oever destijds al de compagnon van De Ruiter genoemd weer eens vanuit Frankrijk is opgedoken als tijdelijk zaakwaarnemer van de GBS- Beheer. Indertijd werkten Van de Oever en De Ruiter samen in de directie van de Centrumbank, een projectontwikkelings maatschappij waaruit later de GBS-Beheer is ontstaan. Het is niet duidelijk of Van de Oever, met wie De Ruiter eerder gebroken leek te hebben, na een conflict over de publiciteit rondom de Centrum bank nog steeds diens naaste medewerker is. Het is wel zo dat Van de Oever in de GBS-beheer commissaris is geworden van wege het aandeel dat hij in de Centrum bank had. TERSCHELLING B. en W. van Ter schelling ztfn terug gekomen op hun eerder aan de raad gedane voorstel om geen me dewerking te verlenen aan de Vereniging van Naturisten om een stuk strand voor ongeklede recreatie beschikbaar te stellen. Het college is nu bereid een strandgedeel- te aan te wijzen, waar het naakt baden wel beoefend mag worden, maar waar overi gens ook degenen, die wel behoefte hebben om een kledingstuk aan te trekken, wel kom zjjn. Bij wijze van proef wil men daarom de politieverordening wijzigen in die zin, dat het voor bepaalde strandge- deelten niet verboden is zonder kleren te lopen. B. en W. van Terschelling zijn tot wijzi ging van hun voorstel gekomen door een brief van de voorzitter van de Federatie van Naturistenverenigingen, ir. N. F. I. Schwarz. Deze stelt in zijn schrijven dat het helemaal niet de bedoeling is om een stuk strand alleen open te stellen voor le den. De vrijheidsrechten en de democratie zouden daar niet mee gediend zijn. De heer Schwarz stelt voor een proef te nemen tot oktober 1972. Het college van B. en W. wil nu graag de mening van de raadsleden, die op 13 juli bij elkaar komen, vernemen. Minister Schmelzer, die tijden het bezoek van de koningin als minister van Buiten landse Zaken debuteerde, hield donderdag avond een persconferentie in Luxemburg. Het bezoek aan Luxemburg noemde hij zinvol en vruchtbaar. Niettemin gaf hij toe dat dergelijke bezoeken beperkt dienen te blijven. Ze vragen veel inzet en zijn bo vendien een kostbare zaak. Uit een gesprek met de Luxemburgse minister van Eco nomische Zaken is minister Schmelzer duidelijk geworden dat de Nederlandse producenten op de Luxemburgse markt nog onvoldoende bekend zijn. Er zijn mo gelijkheden voor leveranties van techni sche apparatuur, en aan de textiel-, meu bel- en voedingsmiddelenindustrie en aan de bouwnijverheid. Er is nog geen beslissing gevallen over de aankoop van Fokker F 28 Fellowship vliegtuigen door de Luxemburgse lucht vaartmaatschappij Luxair. Waarschijnlijk zal pas in 1972 worden vastgesteld of voor de uitbreiding van de vloot van Luxair de F 28 zal worden aangekocht. HET FEIT DAT de Surinaamse produk ten momenteel nog drie tot vijf keer duur der zijn dan vergelijkbare Nederlandse produkten, drukt de frequentie van het kopen van deze produkten. De opmerking „als de produkten goedkoper waren zou ik ze vaker kopen”, werd veel gehoord, al dus de promovenda. Uit het proefschrift blijkt voorts het volgende: het kopen van Surinaamse produkten is niet aan tijdsduur van verblijf gebonden, de consumptie van rijst als hoofdvoedsel met betrekking tot de verblijfsduur in Nederland verminder de, doch de daling ervan vertoonde geen duidelijke regelmaat, aanpassing aan Ne derlandse voedselpatronen van Surinamers berust vooral op de aanpassing van in Ne- WILLEMSTAD. De waarnemend gou verneur van de Nederlandse Antillen, de heer Beaujon, heeft drie nieuwe ministers beëdigd. Zij zijn drs. R. F. McWilliam van de Nationale Volkspartij-Unie, die minister van Sociale Zaken en Arbeid wordt, en mevrouw L. da Costa Gomez-Mattheeuws, ook van de NVP-U, als minister van Volks gezondheid en Welzijnszorg. De heer R. Elhage van de Democratische Partij zal Onderwijs, Cultuur en Volksontwikkeling op zich nemen. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid De Ruiter (P.v.d.A.) heeft minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne ge vraagd welke controlemiddelen de over heid ten dienste staan om te voorkomen dat chemische afvalstoffen die in zee ge loosd moeten worden al tijdens het trans port per tanker naar zee worden „ge dumpt”. ARNHEM. Het Gewestelijk beidsbureau in Arnhem heeft het initia tief genomen tot een uitzendbureau voor gehandicapten. Dertig gehandicapten zijn bereid op uitzendbasis maar met een arbeidsovereenkomst aan de slag te gaan. Er wordt nu nog gewerkt aan de financiële opzet van het uitzendbu reau. Er zijn nieuwe absoluut krachtige be stuurders noodzakelijk. De gemeentelijke herindeling is urgent en moet op zeer korte termijn worden gerealiseerd. De on- bewaamheid van de bestuurders is fnui kend voor de goede verhouding met de regering, waarvan de Oostgroninger bevol king snelle en noodzakelijke steun kan en mag verwachten aldus de brief. Het comité Noodklok vraagt premier Bies heuvel om een persoonlijk onderhoud. Het wil met bewijzen de noodzaak van de brief onderstrepen in het belang van de bevol king. „Zo gaat het niet langer in Oost- Groningen”, aldus de brief. Het comité Noodklok Oost-Groningen is verbitterd dat er na een half jaar geen positieve resultaten zijn gekomen en wijt dit onder meer aan de onenigheid tussen de zeventien betrokken gemeenten. We hebben eerst, zoals dat in een goede democratie behoort, het initiatief in han den van de bestuurderen gelegd, maar nu luidt weer de noodklok, zo zei het comité donderdagavond op een persconferentie in Winschoten. „De bevolking wil eindelijk wel eens tastbare resultaten zien”. AMSTERDAM. „De in Nederland veel gehoorde mening dat men in Surina me papiamento spreekt is typerend voor de kennis, die men in Nederland van Suri name heeft”. Aldus luidt één van de stel lingen bij het proefschrift „Veranderingen in voedingsgewoonten van Surinaamse huishoudens in Amsterdam”, waarop de in Paramaribo geboren mevrouw Norma Gra ce Verwey-Burke donderdagmiddag aan de universiteit van Amsterdam is gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde,. Pro motor was prof. dr. H. A. P. C. Oomen, coreferent prof. dr. T. T. ten Have. De buit van inbraken en diefstallen be stond uit enige honderden grammofoonpla ten, transistorradio’s, cassetterecorders, muziekinstrumenten en bromfietsen. Het onderzoek duurt nog voort. ROTTERDAM. Donderdag zijn in Rot terdam uit een personenauto zes schilde rijen gestolen ter waarde van 100.000. De buit omvat een „Havengezicht” van Johan Bosboom, „Treurende vrouw” van Millet, „Calvarieberg” van H. van Mee geren, een „Riviergezicht” van A. .1. van Prooijen, „Hogepriester, edelman en ko- nigin” van Ducaja en „Herberg met fees tende boeren” van David Teniers. De auto stond geparkeerd in de parkeer garage aan het Kruisplein. De eigenaar van de schilderijen is een particulier, die onbekend wenst te blijven. Uit minnenyd. Minnenijd heeft een 39- jarige Amsterdamse modinette er toe ge bracht de auto van haar ex-minnaar in brand te steken. De wagen brandde ge heel uit. Zij was in woede ontstoken toen de man met wie zij enige tijd had samgeleefd bij haar zuster introk. Dodelijke stofzuiger. De 31-jarige heer R. Borgman in Haren (Gr.) is om het le ven gekomen toen hij thuis aan hei stof zuigen was. De stofzuiger stond onder spanning doordat de contrastekker de fect was. De heer De Ruiter wil van de bewinds man weten of de huidige controlemidde len toereikend en/of waterdicht zijn. Hij wijst daarbij op de noodzaak de steeds verder voortschrijdende verontreiniging der Nederlandse binnenwateren met alle mogelijke middelen te bestrijden. Toelich tend wijst het Tweede Kamerlid op be richten in de pers dat giftige afvalstoffen van Bayer (Antwerpen) door een tanker in de Westerschelde werden geloosd, hoe wel deze tanker volgens contract 40 mijl buiten de kust had moeten lozen. In dit verband wijst het Kamerlid erop dat ook Veel Nederlandse'bedfijvëij contracten slui ten met tankerbedrijven om hun chemi sche afvalprodukten in zee te laten lozen. tfWWWVWVWWWWVWWVWWWWWVVVVVWW „En nu een fris drankjezou de kersverse Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken drs. Schmelzer gisteren gedacht kunnen hebben, toen hij zich tijdens het staats bezoek aan Luxemburg bij een bezoek aan een, fabriek even van het gezel schap verwijderde. Het was dan ook „moordend” warm. Dit bevreemdde de buitenwereld enigs zins omdat Van de Oever eerder in een openbare verklaring had laten weten zich te zullen terugtrekken uit de onroerend- goed-zaken om zich geheel aan de advo catuur te gaan wijden. Niettemin liet hij zich op 15 februari van dit jaar uit het register van advocaten uitschrijven, ver kocht zijn dure villa in Wassenaar en ging in het Franse Thonon-les Bains wonen vlak bij de Zwitserse grens en niet ver van Genève. De vrees die bij de fusiecommissie van de SER en bij de vakbonden bestaat is nu dat Van de Oever vanuit Frankrijk voorbereidingen treft voor een overval van een buitenlandse groep (genoemd is Schu macher in Zürich) op GBS-Beheer. Overi gens is het bekend dat de B van GBS- Beheer niet gerechtvaardigd wordt ge bruikt omdat het Zaanse bedrijf Bischoff waarop die B betrekking heeft, nooit is gekocht. De Ruiter was tot heden directeur van Schroeder die als houdstermaatschappij voor Gerzon optreedt. Destijds vreesden de vakbonden van de transacties van De Ruiter al massale ontslagen, maar die zijn beperkt gebleven tot enkele honderden bij Gerzon. Mr. Heskes uit Leiden, de raadsman van C. de Ruiter, heeft eerder verklaard dat De Ruiter zijn gedrag in een communiqué nader zou verklaren. Zowel de SER-fusiecommissie als de vakbonden wachten die verklaring nog nog steeds af. De Ruiter heeft tot heden nog niet geantwoord op de schriftelijke vragen van de SER-fusiecommissie om opheldering in deze affaire. ’sAvonds bood koningin Juliana op de Nederlandse ambassade in Luxemburg haar gastheer, groothertog Jan en gast- vrouwe groothertogin Josephine-Charlotte, een diner aan. UTRECHT. De afdeling Utrecht van de by het N.V.V. aangesloten Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) heeft het maandag geïnstalleerde interimbestuur van de Willem Arntszhoeve in Den Dolder tele grafisch met klem verzocht de vakorgani saties optimale inspraak te geven in de besluitvorming van het bestuur. De ABVA stelt voor om spoedig het ge organiseerd overleg, waarin onder meer de bonden van overheidspersoneel zijn ver tegenwoordigd, bijeen te roepen om daarna het overleg te openen over de te treffen maatregelen. De organisatie van het werk op de hoeve en de eventuele inschakeling van een agogisch bureau zouden de be langrijkste punten van overleg moeten zijn, aldus de ABVA. Zoals gemeld is, is de afgelopen maanden in en om de W.A.-hoeve en met name rond de zwakzinnigenafdeling Dennendal veel herrie geweest. Na tal van conflicten tussen het inmiddels afgetreden „oude” bestuur van de W.A.-hoeve, de directie van de hoeve en de staf van Dennendal kwam eind vorige week het interimbestuur uit de bus, dat wordt gepresideerd door oud- minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dit interimbestuur zal de W.A.-hoeve uit de moeilijkheden moeten helpen. In het interimbestuur heeft ove rigens al een oud-vakbondsman zitting, namelijk de heer J. A. Middelhuis, vroeger voorzitter van het NKV. UTRECHT. Door de enorme hitte van de laatste dagen zijn de spoorrails tussen Barneveld en Lunteren zodanig uitgezet dat het treinverkeer op dit traject van gisteravond zeven uur af moest worden gestaakt. Tussen Lunteren en Barneveld wordt met bussen gereden. Volgens een woordvoerder van NS is dit verschijnsel „niet verontrustend”. Het komt wel vaker voor bij dergelijke hoge temperaturen dat rails kromtrekken”, zei hij. Minister beledigd. De redacteur van het maandblad „De Rode Surinamer” is ver oordeeld tot een boete van honderd gul den wegens belediging van minister van Onderwijs, dr. Nanan Panday. Het blad bevatte een artikel over een schandaal uit de Pengel-periode, toen op een af deling onder Panday’s beheer honderd duizend gulden waren verdwenen. Dit leidde tot het aftreden van de minister. In het zonovergoten Echternach maakte koningin Juliana gistermid dag een wandeling door de straten, vooral toegejuicht door de honderden Nederlandse vakantiegangers, die in de omgeving hun tenten hebben op geslagen. AMSTERDAM. De Amsterdamse ze denpolitie houdt bij haar onderzoek in de zaak tegen een 37-jarige Libanees, die ge arresteerd werd onder verdenking een der hoofdfiguren te zijn van een internationa le handel in vrouwen, waarover wij gis-- teren berichtten, nu zeer sterk rekening met de mogelijkheid dat de meisjes on bewust gebruikt zouden zijn als koerier ster voor het smokkelen van verdovende middelen. Mede op grond van inlichtingen van Interpol-Londen en de Engelse doua ne heeft de zedenpolitie deze overtuiging gekregen. De Engelsen hebben zeer veel belangstelling voor de Libanees. Deze ontkent tot nu toe hardnekkig bij de handel in vrouvten en verdovende mid delen betrokken te zijn. De zedenpolitie heeft een aantekeningenboekje van de Li banees gevonden. Op grond hiervan be staat het vermoeden, dat de bende friet al leen van onder andere Amsterdamse meis jes gebruik zou maken, maar ook in het buitenland op dezelfde wijze opereert. De meisjes zouden onder allerlei voorwend sels naar Libanon worden gelokt en dan als koeriersters met verdovende middelen naar Europa en vermoedelijk zelfs ook naar Amerika worden gezonden. Op wel ke wijze zij de verdovende middelen zou den smokkelen, wil de politie nog niet mededelen. Aanleiding tot de arrestatie van de Libanees in de hoofdstad was de aangifte, die een 24-jarig meisje uit Am- sterdan tegen hem deed bij de zedenpoli tie. derland gangbare voedingsmiddelen aan de eigen smaak. De koningin ging ook naar het door de staalfabrieken gestichte kleuterhuis „Kreuzberg” en vervolgens naar Echter nach, waar haar de meest hartelijke ont vangst van het gehele bezoek ten deel viel. Niet alleen de plaatselijke bevolking was uitgelopen, ook honderden Nederland se toeristen zorgden voor enthousiaste en tourage, met name toen de koningin zich te voet naar de kerk begaf waar Sint Willi- brord begraven ligt. In Grevenmacher toog de vorstin naar de beroemde Moezelwijnkelders. Met gro te belangstelling sloeg koningin Juliana hier de werkzaamheden gade. Het eind produkt werd haar geserveerd door de „Weinkönigin 1971”. De koningin kreeg 60 flessen van de beste wijn aangeboden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2