NIKITRIN IS NIET na In de Britse EEC-witboek ri| voor Vaticaan gaat vriendelijker formuleren Tegenstellingen in Spaanse regime debat over dienstweigeraars GEVLUCHTE FEDOSSEJEV Oeganda geeft Brits ministerie spreekt berichten tegen: Andere karakters de top aan Bomaanslagen in Athene Gaulistische Kamerleden lopen over Nieuw •vademecum voor rooms-katholieke jonggehuwden Eiffeltoren door roest bedreigd aan 1 anzama Geen nachtverkeer Generaal Alegria loopt onder protest zaal uit Beethovens ode op vliegveld van Hamburg „An die Freude” voor gesteld als Europese hymne BERLIJN. (DPA) De vaste commissie Ir 2 I VRIJDAG 9 JULI 1971 3 (Van onze redacteur in Londen) SALT-overleg WILT U (Van onze redacteur in Rome) DE MOOY „Straffe Gods” DISCO HOME VOORUITVERKOOP ROME Paus Paulus heeft bevolen dat een paar veranderingen zullen worden aangebracht in het zogenaamde vademecum dat aan jonggehuwden wordt uitgereikt, die bij hem op audiëntie komen. De gave van het boek werk gaat gepaard met de schenking van een rozenkrans en een medaille. .*1 (Van onze redacteur in Parijs) ADVERTENTIE van 49. KENNEMERLAND Gisteren kon men voor het eerst in Engeland het EEG-witboek kopen. In Londen vormde zich een lange rij wachtende mensen om het boek te kopen, liet witboek geejt het stand punt weer van de Britse regering in zake toetreding tot de EEG. Voorts zijn er de beschouwingen van het kabinet in opgenomen. sende internationale problemen tegemoet dient te treden en men kan zich nauwe lijks voorstellen dat hij premier zou heb ben willen zijn van een kabinet, waarin de buitenlandse politiek als een eenmans zaak door een moeilijk te beïnvloeden fi guur zou worden uitgedokterd. Dat door de recente kabinetsformatie eigenlijk niets veranderd is, kan dan ook moeilijk worden volgehouden. De politiek en haar gevolgen hangen toch altijd nauw met de karakters van mensen samen, al worden die dóór partijen geleverd. In vlammen omgekomen. Twee jongetjes, zes en drie jaar, zijn omgekomen bij een brand in een krotwoning in Paramaribo, vermoedelijk ontstaan door het omval len van een petroleumlamp. ALLE TURNABOUT L.P.’s KLASSIEK NU ƒ5.— 6 beroemde orkesten o.l.v. Karajan - Klemperer - Münch enz. 5 stereo-L.P.’s - Duitse H.M.V. Normale prijs 98.nu 29.50 Compl. Opera „De Kroning van Popea" C. Monterverdi (versie Raymond Leppard) nu 14.90 Nikitrin, alias Fedossejev, zou volgens „Der Spiegel” het hoofd zijn van het mi nisterie van Elektronica en Cybernetica, onder de „vader van de Spoetniks” de 64- jarige Leonid Sedov. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verzekert echter dat Fedossejev een vooraanstaand elektronisch ingenieur is, die niets te maken heeft gehad met de Spoetniks en andere ruimtevaartuigen. juiste is. Hij bevindt zich ergens in de pro vincie en niet in de Verenigde Staten. Men kan slechts gissen naar de redenen waarom de genoemde bladen het nieuwe verhaal hebben gelanceerd, aldus de woord voerder van het Britse ministerie. Al eer der had Londen bekend gemaakt dat Fe- dossejevs vrouw, zoon en dochter op 23 juni een bezoek hebben gebracht aan de Britse ambassade in Moskou en daar een brief hebben overhandigd geadresseerd aan koningin Elizabeth. In geval van Russen die uitwijken ge beurt dit wel meer. De brief was in wer kelijkheid voor Fedossejev bestemd aan wie de inhoud werd doorgegeven. „Wee dcgeen die zich tegen de godde lijke wil durft te keren. De straffe Gods daalt over het gezin waarin het huwelijk wordt geprofaneerd door vreselijke ge bruiken. En wie zich aan de wereldlijke straffen zal weten te onttrekken die moet er van overtuigd zijn dat hij niet zal ont snappen aan de eeuwige straffen. echtelieden voor de liefdevolle eerbied voor de eigen echtgenoot”. Ip dè nieuwe editie van het vademe cum zouden een aantal formuleringen wat vriendelijker worden gesteld. In het hoofd stuk van de vruchtbaarheid zal worden uitgegaan van het concept van het „ver antwoordelijk vaderschap”. Dit concept werd geïntroduceerd op het Tweede Va ticaanse Concilie. Ook zouden uitspraken worden gedaan over de verhoudingen bin nen het gezin, vooral met betrekking tot „de dialoog tussen ouders en kinderen in de moderne samenleving”. Voorts zou worden gesproken over de gelijkheid en de gelijke verantwoordelijk heid van de beide seksen. Wanneer de nieuwe druk zal verschijnen is nog niet bekend. Het Tweede Vaticaanse Concilie werd in september 1965 beëindigd, dat is zes jaar geleden. Cholera. Spanje heeft zijn grensposten met Marokko gesloten om te voorkomen dat de cholera, die in Marokko is gesigna leerd naar Spanje wordt overgebracht. UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN ZIJLWEG 138 Tel 32 77 77 heer t le- stof- nder de- KRUISWEG 64 - 66 Telefoon 32 07 35 HAARLEM Privé 26 7700 39- ge- ir in ge- oken had LONDEN Volgens het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is de in mei via de Parijse luchtvaart- tentoonstelling naar het Westen uit geweken Russische geleerde, die zich nu in Engeland bevindt, wel degelijk Anatoli Fedossejev. Het Westduitse weekblad „Der Spiegel” en de Inter nationale editie van de New York Herald Tribune beweren, dat de 61- jarige Ignati Alexandrovitsj Nikitrin de naam van een minder belangrijke collega Fedossejev als pseudo niem had gebruikt om niet op te val len in Parijs. Hoe vreselijk de hand van God af te snijden, het werk van God ongehoorzaam te zijn als het gaat om de schepping van een ziel!” Even vreselijke dingen staan in het va demecum te lezen over de echtelieden die het in hun hoofd zouden halen uit elkaar te gaan. Het voorbeeld van het christe lijke gezin ligt in Nazareth, aldus het geschenkboek, waar men gehoorzaamde aan de heilige Jozef, het hoofd van het gezin en waar de maagd „het schitterend ste voorbeeld geeft aan alle christelijke HAMBURG (DPA). Als eerste West duitse stad zal Hamburg voor zijn vlieg veld een verbod uitvaardigen om in de nachtelijke uren op te stijgen of te landen. Het verbod gaat in november in. Slechts in geval van nood zal ervan worden afgewe ken. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Nauwelijks zijn de slopers gereed om in Parijs de fatale hand te slaan de Markthallen of het voortbestaan van een ander en nog beroemder toeristen magneet de Eiffeltoren schijnt ook al weer twijfelachtig te zijn. De laatste druk van het vademecum is van januari van het vorig jaar. Hierin komen uiteenzettingen voor als de volgen de, die over de vruchtbaarheid handelt. De vruchtbaarheid is volgens het boek het belangrijkste motief van het christelijke huwelijk en de tekst luidt dan verder: „De vruchtbaarheid is het algemene goed van de natie. Een veeltallig volk vindt hierin zijn grootste rijkdom. En als het land in gevaar is bevindt het zich niet in de noodzaak bij andere volken om ver nederende allianties te gaan bedelen ten einde de eigen grenzen te verdedigen. De vruchtbaarheid is van algemeen belang omdat ook de emigratie naar andere lan den de naam van het vaderland uitdraagt. De vruchtbaarheid is ook van belang voor de kerk, omdat uit de kinderrijke gezin nen de priesters, de missionarissen en de maagden voortkomen”. MADRID De afloop van de debatten in de presentiecommissie van het Spaanse „parlement” over het wetsvoorstel over dienstweigeraars, heeft duidelijk de scheu ringen in generaal Franco’s regime aangetoond. Wat nog nooit was gebeurd, deed zich ditmaal voor: een van Spanjes belangrijkste generaals, zowel vanwege zijn staats functie als vanwege zijn prestige, stond op om te verklaren dat het „parlement” een veel te conservatief en „onaanvaardbaar” wetsvoorstel had uitgedokterd. Hij ver zekerde dat hij er tegen zou stemmen, en verliet onder protest de zaal. „Der Spiegel” schrijft verder dat Niki trin vroeger enige tijd in Cambridge zou hebben gestudeerd. De „Herald Tribune” voegt daaraan toe dat Nikitrin bijna even belangrijk is als Werner von Braun in de Verenigde Staten. De Herald Tribune sug gereerde dat het overlopen van „Nikitrin” van invloed zou kunnen zijn op de SALT- onderhandelingen en daarbij een bepaald voordeel voor de VS zouden kunnen ople- veyen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft echter geen enkele reden te twijfelen aan de identiteit van Fedossejev en houdt staande dat de oorspronkelijke officiële Britse lezing over hem de enige Het schijnt dat het energieke optreden van generaal Diez Alegria de verdere le den van de defensiecommissie tot naden ken stemde, want de debatten verliepen plotseling veel sneller en inderaad werd er een paragraaf aangenomen waarin de veroordeling van dienstweigeraars tot één eenmalige gevangenisstraf van drie jaar werd beperkt. Dit betekent dat ook het merendeel van de tweehonderd deinstwei- geraars, die momenteel gevangen zitten, velen al vijf jaar of langer, binnenkort op vrije voeten zal komen. Dit is het enige positieve punt in het hele wetsvoorstel, dat in de eerstvolgende voltallige vergadering van de „Cortes”, het „parlement”, aangenomen moet worden. De rest van het wetsvoorstel, is voorna melijk negatief en beperkend. De dienst- Generaal Manuel Diez Alegria, hoofd van de generale staf en parlementariër door persoonlijke benoeming van generaal Franco, vertegenwoordigde met zijn pro test een groot deel van de Spaanse open bare mening, zoals verscheidene hoofdar tikelen in de kranten aantonen. Desondanks blijkt dat de aartsconserva tieven, nog steeds in de meerderheid aan de top van het regime, er niet voor terug deinzen om een wetsvoorstel, dat inge diend was door de regering waarvan ge neraal Franco zelf voorzitter is, geheel te ontkrachten na een voorgaande versie naar de prullebak te hebben verwezen. Generaal Diez Alegria verzekerde: „De regering stelde voor een speciale oplos sing te zoeken voor de dienstweigeraars, en wat men in deze commissie na twee dagen besprekingen heeft geproduceerd, is een normale wapendienst met enkele kleine aanpassingen. Het enige wat we nog nog kunnen doen, is die ontoelaatbare wantoestand van de veroordelingen in se rie af te schaffen. Maar het is de moeite niet waard om alleen daarvoor een spe ciale wet op te stellen.” Zoals bekend worden dienstweigeraars tot nu toe in Spanje door krijgsraden als „muiters” veroordeeld, zolang zij de dienstplichtige leeftijd hebben en weige ren onder de wapenen te gaan. Dat wil eeggen dat zij steeds opnieuw wegens het zelfde „misdrijf” veroordeeld worden. PARIJS. Twee leden van de veeltal- lige gaullistische kamerfractie Louis Val- lon en David Rousset hebben dezer dagen in Parijs door laten schemeren, dat ze binnenkort de rijen van de linkse opposi tie zullen versterken. Het is vooral de persoon van Francois Mitterrand, die sedert kort als de nieuwe leider van de Socialistische Partij alle linkse krachten rond zich poogt te verza melen, die de beide kamerleden tot het besluit heeft gebracht. Vallon, die tot de oudste compagnons van wijlen generaal De Gaulle behoort en volgens wie Pompi dou nu een veel te rechtse koers vaart, was trouwens vorige week persoonlijk op de eerste persconferentie van Mitterrand aanwezig. Rousset, die vroeger deel uit maakte van de kring rond de filosoof Jean-Paul Sartre heeft in de Gaullistische Partij eveneens altijd op de linkervleugel gestaan. De numerieke krachtsverhoudingen in het parlement zullen intussen door deze dubbele desertie nauwelijks worden aan getast, want de regeringsmeerderheid kan zonder gevaar voor haar voortbestaan best een paar stemmen missen. Niettemin zou het vertrek van deze twee parlementariërs toch ook wel eens een niet geheel onschul dig symptoom voor een intem proces kun nen vormen. i ATHENE, (Reuter en AFP). In het centrum van Athene zijn vanochtend vroeg drie tijdbommen ontploft, die scha de aanrichtten maar geen slachtoffers maakten. De explosies zijn de meest recente in een reeks bomaanslagen door Griekse ver zetsstrijders. Het zal wel toeval zijn, maar het lijkt alsof koningin Juliana voor haar eerste staatsbezoek in gezelschap van de gloed nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Schmelzer een heel klein mogendheidje heeft uitgezocht, om de nieuwe minister aan de bijkomstigheden van zijn functie te doen wennen. Het bezoek aan Luxemburg, dat door ziekte van de prins der Nederlanden ge heel voor rekening van de koningin komt, geeft de heer Schmelzer de gelegenheid de inhoud en het nut van dergelijke staats bezoeken aan den lijve te ondervinden. Hij werkt in het gevolg van koningin Ju liana een zwaar programma af, dat door de hoge temperatuur nog aanmerkelijk vermoeiender wordt. Diplomatiek gezien is Luxemburg voor zo’n bezoek een ge makkelijk land. Het is allemaal koek en ei tussen het hertogdom en het koninkrijk, de Benelux-banden zijn stevig en worden nooit overbelast. Een echt leger heeft Luxemburg niet, al zijn wel een aantal Luxemburgers permanent in mooie uni formen gestoken. Dat laatste komt bij een staatsbezoek aardig van pas, want hoe zou men een buitenlands staatshoofd waar dig kunnen ontvangen als het militaire element niet voor de versiering zou zor gen? Maar defensieve problemen zijn er tussen Nederland en Luxemburg niet en wat dat betreft komt de kersverse minis ter niet voor netelige besprekingen te staan. Wat heeft zo’n staatsbezoek dan eigen lijk voor nut? Volgens vroegere uitspra ken van prins Bernhard hebben zij eigen lijk heel weinig nut, omdat men slechts toekomst aan vriendelijke toespraakjes over en weer, handenschudden op recep ties en veel eten. Misschien ontdekt de heer Schmelzer dat nu ook, al maakte hij manier waarop een kleine natie de heer- al voordien niet de indruk dat hij er erg wild op was. Hoe pril het nieuwe kabinet ook is en hoe weinig praktische aanwijzingen er ook voor zijn, toch valt al een indruk te construeren van het verschil tussen func tionarissen in het kabinet. Het verschil tussen de heer P. de Jong en de heer B. Biesheuvel wordt natuurlijk sterk geac centueerd door hun uiteenlopende politie ke afkomst, maar bij de heren Schmelzer en Luns speelt dat geen rol. Toch valt te verwachten dat de heer Schmelzer het VVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVWVVVVV\nAnA/VVVVVVVVWVVWWVVVWVVVVV>^^ volkomen anders zal gaan doen dan de heer Luns. De nieuwe minister heeft al gezegd dat hij veel minder zal reizen, waaruit te concluderen valt dat hij reizen niët zo noodzakelijk vindt. Misschien is het inderdaad zo dat de heer Luns reizen heel plezierig vond, wat aardig zou passen in het karakteristieke beeld van deze be windsman. Hij vond namelijk een massa dingen veel aardiger dan in de ministers- zetel van het parlement de volksvertegen woordiging gedegen inlichten over de details van zijn politieke lijn. De heer Schmelzer lijkt een figuur die daar juist wel sterk voor zal zijn. Het afleggen van verantwoording bij iedere gelegenheid, om steeds gedekt te zijn bij zijn beslissingen op het punt van de buitenlandse koersbe paling, zal de heer Schmelzer heel wat beter liggen dan zijn voorganger. Het is ook welhaast zeker dat premier Biesheu vel binnen de kabinetskamer minder ge makkelijk of volgzaam zal zijn ten op zichte van zijn ministers en speciaal die van buitenlandse zaken, dan ex-premier De Jong. Het was voor niemand een ge heim dat de heer De Jong zich door de welbespraakte en in de diplomatie door knede Luns liet leiden en zelf betrekke lijk weinig inbreng wenste te leveren als het om buitenlandse aangelegenheden ging. Hoezeer de heer Luns zijn persoon lijke inzichten heeft laten meespelen in het buitenlandse beleid valt moeilijk te gissen, maar te oordelen naar wat hij na zijn benoeming tot secretaris-generaal van de NAVO ten beste heeft gegeven, moet het zelfs voor zijn partijgenoot en bewon deraar Schmelzer moeilijk zijn, eenzelfde rol te spelen. Trouwens, de heer Biesheu vel heeft meermalen blijk gegeven van een nuchtere, vooruitstrevende kijk op de weigeraars blijven onder de normale krijgstucht, zij verliezen een groot deel van hun politieke burgerrechten, ook na een driejarige dienst in een speciale le gereenheid en er is praktisch geen hoger beroep mogelijk tegen de beslissingen over hun aanvragen of protesten. En dan te bedenken dat de meest con- I servatieve leden van de commissie hun gevoelens dat het voorstel „te zacht moedig was”, niet onder stoelen of banken staken. Eén van hen was generaal Garcia Re- bull, tijdens het beruchte proces voor de krijgsraad van Burgos, kapitein-generaal van dat militaire district, waaraan hij zijn eerder politieke dan militaire promotie tot kapitein-generaal van Madrid te dan ken had. Het debat over dit wetsvoorstel met zijn scherpe tegenstellingen tussen mannen als de generaals Garcia Rebull en Diez Ale gria zal generaal Franco zeker tot naden ken stemmen over de levensvatbaarheid van de tweeslachtige politieke erfenis die hij op dit moment heeft klaarliggen voor prins Juan Carlos als toekomstig koning van Spanje. Geen wonder dat in politieke kringen in Madrid opnieuw het gerucht is opgedoken van een verlate kabinetscrisis ten gevolge van de affaire-Burgos. Welke tekst daarvoor gekozen zal wor den zal nog later worden vastgesteld. In de symfonie zijn de woorden van Friedrich Schiller „Freude, schoner Götterfunke” gebruikt. Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in Haarlem en omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties Neem eens geheel vrijblijvend kontakt op met ons kantoor voor een informs tief gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED „Bericht aan de levenden”, Henkemans 5e Symphony Beethoven in luxe album van 18.50nu 7.50 Grondwet. De presidenten van Egypte, Syrië en Libië komen deze maand bij een om de ontwerp-grondwet van de voorgesitelde Federatie van Arabische Republieken te bekrachtigen. Roemeens bezoek. Georghe Macovescu, eerste onderminister van Buitenlandse Zaken van Roemenië, zal volgende week een bezoek brengen aan Israel. Voorgesteld is de hymne voortaan bij alle Europese gebeurtenissen, al of niet samen met één of meer volksliederen te spelen. Niet dat de staat nu ook dit monument dat een goudmijn is voor de maatschap pij die het exploiteert, ter dood zou heb ben veroordeeld. Nee, het is nu weer de tijd die zijn tanden heeft gezet in deze hoogste toren van Europa, die nog iedere dag door duizenden toeristen te voet of per lift bestegen wordt. De experts van de Franse hoofdstad heb ben in een rapport het noodsein gegeven, omdat de voortdurende activiteiten van een bataljon schilders nog niet voorkomen hebben, dat de roest, na ruim tachtig ja- ren, nu steeds meer vat krijgt op de ton nen ijzer waaruit ir. Eiffel de toren eind vorige eeuw had opgetrokken. Ter geruststelling van landgenoten, die eventueel ook deze originele trip weer op hun zomerprogramma hebben geschreven de Eiffeltoren staat intussen nog niet di rect op instorten, maar wel zullen de ko mende jaren, zo hebben de Parijse stads architecten gewaarschuwd, geheel nieuwe procédés voor zijn bestendiging moeten worden beproefd, nu het duidelijk is, dat de periodieke kwastjes verf alleen voor dat doel tekort blijken te schieten. van de Europese Raad heeft op een bijeen komst in West-Berlijn aan alle zeventien leden van de Europese Raad voorgesteld de ode „An die Freude” uit de negende symfonie van Ludwig van Beethoven te kiezen als Europese hymne. In het vademecum vindt men verder apocalyptische formuleringen over het ge bruik van anti-conceptionele middelen: U kunt ook telef. reserveren i.v.m. voorraad. KAMPALA, (Reuter). President Idi Amin heeft de luchtmacht van Oeganda opdracht gegeven elk vliegtuig neer te ha len dat Oeganda’s gesloten grenzen met Tanzania en Rwanda probeert te schen den. In een als laatste waarschuwing aan Tanzania gerichte verklaring zegt Amin dat luchtafweerraketten zullen worden ge bruikt tegen elk vliegtuig dat de betrokken grenzen schendt. „De Oegandese gewapen de strijdkrachten zouden niet aarzelen als vergelding diep op Tanzaniaans grondge bied door te dringen als de situatie dat vereist”, aldus Amin. Ook in POPULAIR vele aanbiedingen, b.v. Cor Steyn 8.90 J. Woodhouse 8.90 Beatles 9.90 enz., enz. De bekende Piano Sonaten v. Beethoven Wilhelm Backhaus nu 5.— Al deze aanbiedingen zijn ALLEEN te koop bij O US'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3