Wethouder P. L Schipperus sloot bezoek af m en MEDISCHE VERZORGING MET HET WEEKEINDE Kunstobject over enige tijd wellicht weer afgebroken „GEEN STOK VINDEN OM ZAAK TE SLUITEN” Gemeente legt abortuskliniek geen strobreed in de weg wacht reactie justitie af s „Observatorium" ingewijd PROJECT VAN ROGER MORRIS NOG NIET VOLTOOID Havenberichten ERSSCHRIJ Monument kost ERS „veelvonderi’ van oorspronkelijke begroting ►Wl| GOED DRUKWERK VAN ZO’N DRUKKER RIXEL, KW f - a r 5l 1 SM VRIJDAG 9 JULI 1971 <7 1 Wonen in Zeewijk, Verbanning ja gezellig k MODIEUS Bond tegen het vloeken ZOMERKOLBERT in moderne v.a. Misleiding r Werksfeer J. VERNHOUT, Haarlem. Kleuterschoolgeld Marktplein/hk Lange Nieuwstraat IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS Terwijl het „Obser vatorium” van de Amerikaanse kun stenaar Roger Morris nog lang niet klaar was, en over de betekenis waar- van wij reeds schreven, verzamelden zich donderdagmiddag aan de Duin en Kruidbergerweg te Driehuis in de ring van het kunstobject tientallen belangstellenden om het monument officieel in te wijden. De bulldozers die, zoals bekend, afgelopen week het grondwerk verrichtten, stopten hun geraas. De werklieden hielden op met het leggen van graszoden, waarmee zij nog niet klaar waren. Alleen een jongeman boven op een van de ber gen zand ging door met het natmaken O Bb B GROOT OFFSET BOEKDRUK KLEIN OFFSET tinten 44,75 Bijpassende ZOMER PANTALONS 29,50 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De vier weken geleden geopende abortuskliniek in het voormalige gebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Romerkerkweg zal door de gemeente geen strobreed in de weg worden gelegd. „Beverwijk houdt de zaak in de gaten en daar is alles mee gezegd”, zo verklaarde wethouder P. J. Schipperus donderdagmiddag op een in het Stadskantoor belegde pers conferentie over het onderzoek, dat de wethouder van maatschappelijke zorg heeft ingesteld naar de oprichting van de abortuskliniek aan de Romer kerkweg. V- Veelvoud "-N van het pas gelegde gras, tot groot vermaak van de aanwezigen midden in het warme „Observatorium”, die af en toe een druppeltje opvingen. Uk *1 Mevr. M. M. HARREN-GLAS, Haarlem. HANS MAARSEN, Haarlem. HERENMODE W. J. JONG, Heemstede. Consultatie- ADVERTENT1ES IJmuiden unie Later vertelde Van Golberdinge tijdens de opening van een speciale fototentoon stelling over het werk van Morris in het noordelijk koetshuis, dat stichting „Feli- son” erg blij was met het werk van Ro ger Morris. „Het is hier en daar wat geïmproviseerd, maar het belangrijkste is toch de werksfeer geweest”. De expositie op de zolder van „Felison” Het lukt jullie nooit! Het geld zal er ook wel komen. bestaat uit tientallen uitstekende foto’s van Peter Schuit, die met zijn camera de ge hele ontwikkeling van het project heeft ge volgd. Oosterduinweg 29 Telefoon 0 2550 - 1 47 68 '4'4 Het is ook de bedoeling dat bezoekers van de tentoonstelling een diavoorstelling kunnen zien over „Sonsbeek buiten de perken”. De dia’s zullen elke dag worden vertoond om elf uur ’s morgens en drie uur ’s middags. Over enige maanden is de manifestatie „Sonsbeek buiten de perken” beëindigd. Het ligt in de bedoeling het monument „Observatorium” van Roger Morris dan af te breken. Daarmee zou niet alleen het werk, dat door veel mensen en instanties voor dit kunstobject is verricht, voor niets zijn geweest, maar ook een aantal „veel vouden” van elf duizend gulden de oor spronkelijke begroting in het water zijn gegooid. En deze investring is over zo’n korte termijn moeilijk waar te maken. Ho pelijk zal zeer spoedig het overleg 'tussen de al eerder genoemde instanties tot stand komen om dit monument te behouden. Het is misschien de moeite waard het object van Roger Morris, dat gebaseerd is op het eeuwenoude Engelse Stonehenge, op de Ijjst van Monumentenzorg te plaatsen. Volgens de geldende regeling betaalt een gezin met een inkomen tegen de zieken fondsgrens voor een kleuter méér school geld, ondanks de verregaande onderbeta- ling van de kleuterleidsters! dan voor een zoon of dochter op de veel duurdere pedagogische, academie, hts of het lyceum. Maar bij een inkomen dat nog duidelijk onder dat van ieder van de nieuwe minis ters in hun voormalige functie ligt, kost zo’n zoon of dochter al 200 gulden per jaar (bij ca. 40.000 gulden). En dan blijft het 200 ook al verdubbelt het inkomen, hoewel ieder ander door zijn salarisstijging meer belasting en dus ook meer schoolgeld be taalt! Tijdens de inwijding van het „Obser vatorium” zaten veel aanwezigen op het gras van de binnenring. Voor zitter H. Schaafsma van de Culturele Als er dan ook meer geld moet binnen komen: dan in de eerste plaats voor kleu terscholen dezelfde schoolgeldregeling als voor het voortgezet onderwijs én vóór alles het maximumschoolgeld, dat uit 1955 da teert, omhoogbrengen in overeenstemming met het gestegen prijspeil. Als er dan nog te kort is kan men het tarief verhogen: maar dan drukt de verhoging tenminste niet in de eerste plaats op de lagere en middelbare inkomens. Het zou wel heel veel hoger moeten worden als het kleuter schoolgeld meer zou worden dan wat de betrokkene aan voordeel heeft uit de be lastingaftrek. Mogen mij een paar opmerkingen van het hart over het artikel onder de rubriek „De Kleine Wereld”? Vooreerst siert het naar mijn mening niemand en zeker geen kranteman, als hij probeert de lachers op zijn hand te krijgen door te spotten met wat een ander heilig is. Verder past voor zichtigheid als men praat over dingen, waarvan men geen of weinig weet heeft. Blijkbaar weet de schrijver niet, dat naar christelijke overtuiging een mens wél ken nis kan hebben van Gods wil en bedoeling, omdat God zich door Zijn profeten en ten slotte in Jezus Christus heeft geopenbaard. Tenslotte: het betoog gaat uit van de veronderstelling, dat toorn hetzelfde is als verdraaid nijdig worden. Ik dacht, dat men bepaald geen taalgeleerde behoeft te zijn om in te zien, dat het hier om twee totaal verschillende begrippen gaat. Of de Bond tegen het vloeken de juiste weg inslaat, is een andere zaak. Daarover valt te dis cussiëren, maar wel mag worden vastge steld, dat het uit gewoonte vloeken niet bepaald een bewijs van innerlijke bescha ving is. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Meteoor, Bremerhaven; Hoogvliet, Goole; Amstelstroom, Hull; Anja, Isle of Weight; Zaanstroom, Felix- towe; Stella Maris, Noordzee; Wunner, Londen; Albert V, Felixtowe, Buitenhuizen; Gretina Hol- werda. Cont. plat, IJmuiden; North Shore, Cont. plat, IJmuiden; Trident Rotterdam, Anwerpen; Aranus B, Silby; Granheim, Sicilië; Rolf Behr- mann, Londen; Arundel, Swansea, IJmuiden; Blenheim, Kristlansand; Barbara J, Par, Velsen; Hunna, Flixborough; Taucher O Wulff, Lubeck, IJmuiden; Lizard, Lelxoes, Zaandam; Spaarne- borg, Delfzijl, IJmuiden; Vedette, Londen, IJmui den; Lady Sandra, Par; Adrastus, Le Havre; Locator, Rotterdam; Arne Marina, Goole; Trans- oceanica Francesca, Contrecoeur, IJmuiden; Cy cloop, Londen, IJmuiden; Vanguard, Londen, IJmuiden; Antarctica, Rotterdam; Treuholz, Bre men; Aspera, Londen; Brinda, Duinkerken, IJmuiden; Germania, Hamina. Donderdag verrokken van IJmuiden: George Semberlcos, Davant; Martha Friesecke, Londen, IJmuiden; Reze, L’Orient, IJmuiden; Sociality, Londen; Gregham, Norwich; Stella Maris, Noordzee; Aardenburgh, Rotterdam; Doni, Har wich; M. I. Transporter, Noordzee; Ostecfpper, Newcastle; Amstelstroom, Hull; Temse, Lower Bucanan; IJmuiden; Taucher O Wulff, Noord zee, IJmuiden; Aeolos, Canada f/o; Vlistborg, Stade: Memel, Dagenham; Lapponia, Helsinki Capella, Delfzijl; Blenheim, Kristlansand; Zaan stroom, Felixtowe; Meteoor, Bilbao, Barendsz, Duinkerken; IJmuiden; Topaz, Portland, IJmui den; Tanny, Antwerpen; Anja, Poole; Zaan land, Bremen; Nusakan, Duinkerken, IJmuiden; Adele Hagenah, Gent. Vrijdag aangekomen In IJmuiden: Allurity, Hull; Baltique, Oslofjord; Louis Delmas, Rot terdam; Chusan, Vgo; Solingen, Antwerpen; Hollo, Thamahavn, IJmuiden; Ethel Everhard, Belfast; Main Ore, Mocamedes. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Locator, Wells; Angeline Lauro, Londen; Alchimist Ber lin, Bremen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan) Pater Krekelberg is overgeplaatst naar Nijmegen, De oorzaak kennen we. Hij is verbannen wegens zijn moraalopvatting. Men kan er lang en kort over praten, maar deze zogenoemde strafmaatregel doet mij denken aan de inquisitietijd, plus de gesta- potijd. Wie niet blind is moet toch zien dat goede priesters door moderne leiders wor den weggewerkt. Daar kan ik alleen maar op zeggen: pater Krekelberg blijf waar u zit en laat u niet intimideren. Zou zijne eminentie kardiaanl Alfrink de komende synode ook voor de vrijheid van déze priesters pleiten? Zwangerschapsonderbreking echter ook een pluim. „Samen met dr. C. Mets, in specteur van de Volksgezondheid in Noord-Holland heb ik de kliniek deze week bezocht. Alles zag er keurig uit”. „Er moet niet beslist een stok worden gevonden om de hond te slaan. Ik doe verder niets. De bevolking van Beverwijk verwachtte van mij, dat ik hen zou inlichten over de kliniek, die formeel in strijd is met de wet. Ik heb tijdens mijn onderzoek naar de hele gang van zaken wel de indruk gekregen, dat Tweede-Kamerleden vragen zullen gaan stellen over de kliniek in Beverwijk”. zoek paste ook een telefoontje aan het staatstoezicht op de Volksgezondheid. Ook die ministeriële afdeling wist van niets”. De taak van de gemeente is niet vrese- lujk groot, aldus de heer Schipperus. „De kliniek past in het kader van het bestem mingsplan van dat gebied. De algemene taak van de gemeente is het gadeslaan van alles hetgeen er binnen de gebieds- grenzen zich afspeelt. Dus een onderzoek van mij was wel gewenst. In dat onder zoek paste ook een telefoontje aan het staatstoezicht op de volksgezondheid. Ook die ministeriële afdeling wist van niets”. Overleg met zijn collega’s in de steden Arnhem en Rotterdam leerde de heer Schipperus, dat de situatie in Beverwijk in het geheel niet kon worden vergeleken met de wijze, waarop klinieken in die ste den van de grond zijn gekomen. „Bever wijk is uniek in Nederland wat de feite lijke situatie betreft. Er is geen financië le garantie aan de gemeente gevraagd en de eisen of beter gezegd, het regeerak koord over de abortus, konden we ook niet toepassen, omdat het nog niet in een wet is opgenomen. En Arnhem wachtte, al vorens garant te staan voor een geldlening van de kliniek, op nadere mededelingen over een nieuwe abortuswetgeving” Volgens wethouder Schipperus zit men bij het ministerie van Justitie en wel na melijk op de afdeling staats- en strafrecht een beetje met de handen in het haar. „Het Openbaar Ministerie en de Inspectie van de Volksgezondheid moeten als we de let ter van de wet hanteren, onmiddellijk in grijpen. Niemand doet echter iets” Hij voorzag ook, dat de klok niet meer kan worden teruggedraaid, en wel voor namelijk vanwege het feit, dat het sluiten van de klinieken in strijd zou zijn met de algemeen gangbare maatschappelijke op vattingen, en wat belangrijker is, met het geldend recht. Wethouder Schipperus: „De Stichting, zo staat in de oprichtingsakte te lezen, blijft zich binnen de grenzen van het geldend recht bewegen. Mede heeft men zich tot doel gesteld voorlichting en adviezen te verstrekken over hoe ongewenste zwan gerschappen te voorkomen. Wat is gel dend recht? Het is dermate in beweging, dat niemenad die grenzen kan aangeven. Ook de justitie niet. Het wachten is op een nieuwe wetgeving inzake abortus”. De wethouder kwam met cijfers op ta fel, die op de keper beschouwd niets met deze zaak te maken hebben, maar als randverschijnsel wel bijzonder interessant mogen worden genoemd. „In Zweden is door een soepele abortuswetgeving en de uitvoering daarvan het aantal kinder moorden sterk gedaald, komen de illega le aborteurs nauwelijks meer in actie, vin den er minder huwelijken plaats en be weegt het geboortenniveau zich op dat uit 1930, hetgeen een verlaging betekent van het aantal geborenen. Hij haalde deze cij fers uit een recentelijk verschenen me disch tijdschrift. Bij het artikel op de voorpagina van uw krant van 2 juli over de bezuinigingsplan nen staat een foto van de juichende heer Den Uyl. Deze foto is echter van de ver kiezingsuitslag van 28 april, toen drs. Den Uyl een overwinning behaalde. Door de foto bij het bezuinigingsverslag wordt nu door u gesuggereerd alsof Den Uyl zeer verheugd was over de precaire situatie waarin het nieuwe kabinet nu al verkeert. Ik kan me indenken dat u oude foto’s ge bruikt van politici en bijvoorbeeld gemeen- Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor zaterdag-, zondagavond en -nachtdienst in de periode van vrij dag 9 juli 17.30 uur tot vrijdag 16 juli: apotheek de Heemskerkse, Kerkeweg 11, Heemskerk. Telefoon 02510-33550. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk bureau voor Alcoholisme. Spreekuur iedere vrijdag van de 'maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moensplein 8 te Bever wijk. Stichting Samenwerkende Groene Kruis verenigingen. Weekenddienst: zuster Stolberg, Berkelaan 18, tel. 23936. HEEMSKERK Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. M. Hazenberg, G. van Assendelftstraat 25b, tel. 32476. Van zondagmorgen 9 uur tot zondag avond 24 uur: J. C. A. Bakker, Bach- straat 1, tel. 32484. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster Poeze, Kleine Houtweg 26a tel. 32745. teraadsleden, omdat het onmogelijk is bij elke vergadering opnieuw foto's te maken. Alleen moeten deze foto’s dan wel aan de eis voldoen dat ze alleen de peisoon in kwestie afbeelden, waarbij hij geen bij zondere handelingen verricht waardoor ’t publiek een verkeerd beeld zou kunnen krijgen. Naast de foto is een kop ge plaatst, die luidt: Den Uyl: „Dubbel spel gespeeld”. Ook dit is onjuist omdat Den Uyl dit heeft gezegd ónder de belangrijke restrictie: „Als het juist is wat De Volks krant beweert”. Ik moet direct toegeven dat H.D. niet de enige krant is die zich schuldig maakt aan het gebruik van een deel van de tekst als kop. Bij interviews gebruiken journalisten graag als kop een uitspraak die een persoon heeft gedaan in een bepaald verband. Later lees je in het artikel deze uitshpraak en dan blijkt dat ze heel anders bedoeld is. Ik heb altijd al bezwaar gehad tegen deze manier van opmaken. Kop en foto waar het hier om gaat geven een zeer misleidend beeld, vooral voor de mensen die de foto niet herkenden. Raad Noord-Holland droeg het kunstobject van Roger Morris offi cieel over aan de gemeente Velsen. Wethouder Schipperus verklaarde zijn gegevens uit het onderzoek naar de stich ting en de werking van de abortuskliniek niet in een nota te ordenen. „De raad zal, als er vragen over worden gesteld, niets meer te weten kunnen komen, dan het geen ik u vertel”, aldus de wethouder, die zich donderdagmiddag omringde door het wetboek van strafrecht, de politieverorde ning, de oprichtingsakte van de Stichting, allerlei papperassen, uitgegeven door de Stichting Zwangerschapsonderbreking Noord-Holland en kranteknipsels. „De gemeente Beverwijk zal niets gaan ondernemen om de kliniek te laten slui ten. Als wij dat doen maken wij ons be lachelijk. Zal de gemeente iets moeten doen omdat het Openbaar Ministerie en het Staatstoezicht op de Volksgezondheid niets ondernemen?” Wel sprak wethouder Schipperus zijn vrees uit, dat medisch gezien de kliniek in de Romerkerkweg minder zwaar is ge bouwd, dan de reeds vijf maanden draaien de abortuskliniek te Arnhem, waar een me dische staf van zes huisartsen het abor teren begeleidt en uitvoert. „De artsen van de Beverwijkse kliniek hebben een spoedopleiding bij dokter Wong in Amster dam gevolgd. Ik weet niet wat deze oplei ding impliceert. Ik ben er niet gerust op, dat minderjarigen in de kliniek wor den geholpen. Zijn de ouders van de in greep op de hoogte gesteld, hebben zij er hun goedkeuring aangegeven, op welke wijze geschiedt de nazorg. Een enorm be langrijk ding, want wat zijn de consequen ties voor het lichaam als een vrucht plot seling uit het lichaam, dat zich helemaal op de draging van de vrucht heeft inge richt, wordt weggehaald. Is de geestelijke nazorg in Beverwijk optimaal?” Wethouder Schipperus geeft de Stichting IJMUIDEN Artsen: P. Brouwer, Koningin Wilhel- minakade 79, tel. 14507; J. van Nieüw- kerk, Röntgenstraal 1, tel. 14953; H. Bel, Venusstraat 5, tel. 15675. De weekend diensten zijn van zaterdagmorgen tien uur tot zondag 24 uur. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten weg 52, tel. 15348. Verloskundige: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskun dige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te vernemen wie de dienst waarneemt. Wijkverpleegster Het Wit Gele Kruis: Voor dienst in het weekeinde bellen 02550-15645. Wijkverpleging Het Groene Kruis: zus ter C. Gomes, Leeuweriklaan 39, IJmui den, tel. 11915; zuster C. van Ee, Bone- kampstraat 8, IJmuiden, tel. 16748. Tandarts: Voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk, W. van Ipenburg, Velser- hooftstraat 1, Santpoort-Noord, tel. 023- 378656. Dierenarts: De dienst voor zieke huis dieren wordt waargenomen door de die renarts P. A. Omloo, Graaf Willem II- laan 36, Heemskerk, tel. 02510-30045. SANTPOORT Arts: A. E. Hirschfeld, W. Daniëlslaan 14, tel. 023-378410. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 149, Santpoort-Zuid, tel. 023-378249. Voor tandarts, verloskundige, wijkver pleging en dierenarts: zie onder IJmui den. BEVERWIJK Artsen: Voor de groep arts Fierstra, Lange, Plantinga, Redingius, De Ruiter, Roling, Versélewel de Witt Hamer, Vis ser en Vreeling wordt de dienst waar genomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door M. A. de Ruiter, dr. Schuytstraat 44, telefoon 02510-23553. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zon dagavond 24 uur door K. K. Visser, Zee straat 96, telefoon 02510-23450. Voor de groep artsen Guldemond-Swaab, Ten Karmensen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt zaterdag en zondag waargenomen door G. J. Vos, Arendsweg 124, telefoon 02510-23586. - |||I Hij begon met iets te vertellen over de voorgeschiedenis van het project in het kader „Sonsbeek buiten de perken”. Langzamerhand begonnen een aantal ideeën zich te ontwikkelen, waarna defi nitief voor het „Observatorium” van Ro-' ger Morris werd gekozen. Ook zijn we toen besprekingen begonnen met Velsen, de provincie, Hoogovens en de Culturele Raad, die allemaal subsidies verstrekten. Dat wil niet zeggen dat al onze uitgaven zijn gedekt!” De heer Schaafsma sprak de hoop uit dat de gemeente Velsen zich na de vol- tooing met het onderhoud van het monu ment zou belasten. De heer Schaafsma droeg daarna het monument over aan de gemeente Velsen, in de persoon van wethouder De Boer. De ze toonde zich enthousiast over het kunst object en zag een duidelijke recreatieve functie van het observatorium, vooral in het kader van de „Toer in Noord-Hol land”. Na de toespraak van wethouder De Boer namen veel aanwezigen de gelegenheid te baat het monument te bekijken. Velen schroomden niet door de tientallen vier kante meters mulle zand te ploeteren om boven op de geweldige stenen, die Rijks waterstaat aanbood teneinde de zogenaam de zomer- en winterpunten te markeren, over het kunstwerk heen te kijken. Of om vanuit het midden van de ring door de middelste sleuf in de arena het oosten te observeren precies door twee stalen pla ten van Hoogovens. Ondertussen beantwoordde Roger Mor ris vragen en ging de heer Schaafsma wat verder in op de financiële kant van dit project. Onze uitgangsbegroting was ongeveer elfduizend gulden, maar voordat We officieel hadden besloten dit werk te leten verrichten, waren de werkzaamhe den al begonnen. „Hoeveel geld op het ogenblik gemoeid is met het „Observato rium” kon voorzitter Schaafsma niet zeg gen. Wel dat het enkele „veelvouden” van de oorspronkelijke begroting betrof. De voorzitter van de stichting „Felison” D. van Golberdinge, ontlokte deze uitla ting de volgende reactie. „We hebben bij de opzet en realisering al zo veel moeilijk heden ondervonden en iedereen zei altijd: Onze „vroede vaderen” laten ons regel matig weten dat het wonen in Zeewijk gezellig is met een goed leefbaar milieu enz. enz. Regel hierbij is dat de bewoners er zelf wat van maken. De vooruitziende blik van onze H.H. Regeerders helpt ons hierbij. Alleen begin ik zo langzamerhand een beetje te twijfelen. Enkele jaren geleden bevond zich tegen over de Bellatrixstraat nog een stuk duin- terrein in ongerepte staat, een Dorado voor de kinderen om te spelen maar dat mocht niet. Ondanks protesten van de be woners werd dat stuk grond omgeven door typisch hollands prikkeldraad want dit hoorde allemaal bij het leefmilieu, het moest mooi blijven in Zeewijk. Tot de niet geringe verbazing van de omwonenden reden, na niet al te lange tijd, de bulldo zers het terrein op en nu staan er huizen. De kinderen verlegden hun speelterrein naar het gazon maar dat mocht ook niet. De „vroede vaderen” besloten dat dit gazon opgenomen moest worden in het bestem mingsplan „leefmilieu Zeewijk” en spoten er regelmatig zwarte blubber op. Het lukte hun nota bene ook nog er een aardig groen grasveldje op te kweken en er werd weer een beroep gedaan op de omwonenden mee te helpen dit in goede staat te houden. Tot vorige week werden de kinderen er afge jaagd door politie en de Dienst Plantsoe nen. Tot onze stomme verbazing werd deze week een begin gemaakt met het plaatsen van een zandbak en klimhekken op ditzelfde gazon waardoor het in de kortste keren naar de knoppen wordt ge holpen. Voor de zoveelste keer is er een bestemmingsplan gewijzigd. Wij als ge wone burgers kunnen dit natuurlijk niet volgen, wie zijn wij dat we kritiek zouden kunnen hebben op het „flexibele” beleid van onze overheid? In onze onbenulligheid wijzen wij op de andere kant van de Bella- strixstraat waar een stuk grond braak ligt en waar wij nu wel eens een andere be stemming voor will hebben dan de bestem ming die de honden en katten eraan heb ben gegeven. G. DE NIJS, IJmuiden Zijn onderzoek is nu afgesloten. Resul taat? Wethouder Schipperus: „Er is een lacune in de wetgeving omtrent abortus. Het artikel in het wetboek van strafrecht, waarin wordt gesproken over opzettelijke vruchtafdrijving wordt al geruime tijd lan delijk aangevochten. Het regeerakkoord van de vijf regeringspartijen vermeldt, dat abortus mag worden toegestaan, als het plaats vindt in een erkende ziekeninrich- tibg, wordt ondersteund door een multi disciplinair team (huisarts, psycholoog en vrouwenarts) en iedere behandeling ge meld wordt aan de inspecteur van Volks gezondheid. Moet die melding nu na óf voor de behandeling worden gedaan, zo vraag ik me af. De justitie treedt niet op tegen abortusklinieken. In Arnhem en Be verwijk draaien ze nu al en in Rotterdam gaat men over enkele maanden van start. Voor de gemeente Beverwijk is er dus in dezen geen taak weggelegd”. Wethouder Schipperus is bij zijn on derzoek drastisch te werk gegaan. Zelfs bezocht hij instituten waar hij literatuur over abirtus kon naslaan. Volgens hem kreeg de inspecteur van de Volksgezond heid dr. Mets en hij een telefoontje over de reeds in werking zijnde kliniek. „Het Rode Kruis Ziekenhuis wist nergens van”. De taak van de gemeente is niet vrese lijk groot, aldus de heer Schipperus. „De kliniek past in het kader van het bestem mingsplan van dat gebied De algemene taak van de gemeente is het gadeslaan van alles hetgeen er binnen de gebieds- grenzen zich afspeelt. Dus een onderzoek van mij was wel gewenst. In dat onder- De voorzitter van de Culturele Raad Noord-Holland, H. Schaafsma, verwelkom de onder anderen Roger Morris, de Vel- sense Wethouder H. A. de Boer, de voor zitter van de stichting „Felison” D. van Golberdinge, representanten van Hoog ovens en verder veel kunstenaars uit de IJmond.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7