Structuurrapport ziet goede kansen SCHOENINDUSTRIE MOET ZICH TEGEN BUITENLANDSE CONCURRENTIE WEREN Nog geen standpunt: Wilson wenst meer EXTRA PAARDEKRACHT EEG-bijzonderheden KLM wil 8 miljoen terug van Streven naar volledige werkgelegenheid schept problemen Weer terug naar oude inkomenspolitiek? Biesheuvel wil geen hogere BTW SST-project Progil mag bij Antwerpen fabriek bouwen „Gerzon blijft zelfstandig...” b il I i Thailand trekt troepen terug 1 Sporthal afgebrand Wall Street TUSSEN DE BEDRIJVEN DOOR BI ZATERDAG 10 JULI 1971 ZA 10 7Z/Z vn W aarschuwing Vrouwenwerk Minder volgzaam t Difora heeft GBS-aandelen I Bedrijfssluiting >7 - 1 f 7*^ r 7 I >7 Bk JÉ— w* (Van onze redactie economie) steunverlening door eventuele bedrijfs- acties van overheid weg als men met vakantie gaat. Een reserve paardekracht is nooit (Van onze redactie economie) 4 Het blad, of liever de schrijver van het DEN HAAG. De positie van de Ne derlandse schoenindustrie is moeilijk, maar biedt mogelijkheden voor de toekomst, als tijdig maatregelen worden genomen. Dit wordt geconcludeerd in een interimrapport dat minister Langman van Economische zaken is aangeboden, nadat thans de eer ste fase van het structuuronderzoek in de schoenindustrie werd afgesloten. Het inte rimrapport werd opgesteld door Krekel, Van der Woerd, Wouterse ass. Gunstige aantallenverhouding direct/ indirect personeel. Afzet ook buiten Nederland. Beweeglijk management. Gebruik maken van toelevering door gespecialiseerde bedrijven. De Labour-leider besloot zijn toespraak met de waarschuwing, dat bij de keus die Engeland moet maken niet buiten beschou wing mogen blijven de kosten die het ge loven van premier Heaths beloften tot ge volg zal hebben. „Kosten, lasten en toe nemende ongelijkheid, die de natie verde len en verbitteren. Ik vraag: kan de heer Heath een land, verdeeld en verzwakt door zijn politiek, Europa binnen lelden? Ik heb vanavond getracht de fundamentele vraagstukken duidelijk te maken. Ik hoop dat het volk op grond van deze vraagstuk ken zijn keus zal doen”. Door overheid en bedrijfsleven samen moeten de structuurverbeterende maatre gelen in, door en tussen de individuele on dernemingen worden ondersteund door: Commandeur Jansen. Drs. Hub. L. Jansen is bij bevordering benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. Hij SAIGON (Reuter). Thailand zal van daag beginnen met de terugtrekking van troepen uit Vietnam. Dit heeft een Thai- landse legerwoordvoerder gisteren meege deeld. Voor het eind van juli zullen zesduizend militairen, de helft van de Thailandse troepenmacht in Vietnam, naar hun land zijn teruggekeerd. Tegen het eind van het jaar zal de andere helft worden terugge trokken. Begin 1972 zal er nog slechts een symbolische troepenmacht van twee a drie honderd Thailandse militairen in Vietnam zijn. DEN HAAG. De koper van het be lang in GBS-beheer van de heer C. de Rui ter is een Nederlandse Zwitser, de heer Schumacher, die in Genève onder de naam Difora AG zaken doet. Schumacher is han delaar in onroerend goed. strekte garanties voor afname van zijn voedselprodukten en wat zijn de gevolgen van toetreding voor het kapitaalverkeer in en buiten Engeland. Op geen van deze vragen is door de regering-Heath e enantwoord gegeven, be weerde Wilson. Nochtans wilde de oppositieleider kwijt, dat zijn partij „toetreding tot de EEG zal aanbevelen als de voorwaarden goed zijn”. Hij gaf niet exact aan wat hij onder goed verstaat. 1 l 1 s I r <3 I I et Vl O g' n zi ZI d e n E Am. Motor* Int. Harv. [nt. Nickel Int. T a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell OH Soc. Vacum Stand Br. Stand Oil N-i Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Wool worth Ford K.L.M. „Eventuele verschuivingen in het aande lenbezit van GBS Beheer en Schroder heb ben geen enkele invloed op de bestuurs- zelfstandigheid bij nv gebroeders Gerzon’s modemagazijnen. De reden: het bestuur van Gerzon heeft met de aandeelhoudster van die vennootschap, A. Schröder en Co nv, een bindende afspraak waardoor de be- stuurszelfstandigheid van Gerzon gewaar borgd is. Aandelentransacties van de he ren De Ruiten en/of Van den Oever kun nen hierop geen invloed hebben”. Directie en commissarissen van Gerzon zeggen dit in een verklaring in verband met recente publikaties. Aan het bestuur van Gerzon is thans for meel meegedeeld dat de Zwitserse vennoot schap en beleggingsmaatschappij Difora A.G., waarvan dr. M. Moser directeur is, het aandelenbezit van GBS beheer heeft verworden. Difora heeft duidelijk aan het bestuur van Gerzon toegezegd de gang van zaken bij Gerzon op de oude voet aan de directie en commissarissen van Gerzon te zullen overlaten, hetgeen bovendien ook door de met Schröder gemaakte afspraak afdoende verankerd is, aldus directie en commissarissen van Gerzon. AKZO-werktyden. Na een proefperiode van e?n half jaar waaraan een groep van 130 man personeel heeft deelgenomen is met ingang van 1 juli voor alle werk nemers van AKZO Engineering NV in Arnhem (500 man) het systeem van de glijdende werktijden ingevoerd. Bij dit systeem hebben de werknemers de vrijheid om te beginnen tussen 07.15 uur en 09.00 uur. Zij kunnen hun werk dag beëindigen tussen 1.600 en 17.45 uur. Iedereen is dus in ieder geval tussen 09.00 en 16.00 uur aanwezig. Verder is er een vaste lunchauze van 12.45 tot 13.40 uur en moet er elke dag 8 uur ge werkt worden. In het kader van de algemene bezinning op de hedendaagse problemen zijn de af gelopen week (opnieuw) een paar uitspra ken gedaan, waaraan men niet zonder meer voorbij kan gaan. Allereerst heeft de voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen, drs. S. C. Bakke nist, opnieuw gepleit voor het inschake len van meer vrouwen in het arbeidspro ces. De heer Bakkenist denkt daarbij dui delijk aan die vrouwen, van wie de kinde ren de deur uit zijn of in ieder geval zo groot zijn, dat er geen voorziening behoeft te worden getroffen. 28% 34% 64 y, 33V. 33% 24% 42% 89% 49% 58% 45 78% 61 35'/. 36'/. 8'1, 15 22% 31% 90% 51V. 64% 49 DEDEMSVAART. Vanmorgen vroeg is in Dedemsvaart de sporthal geheel door brand verwoest. Ook een bij de sport hal gebouwd restaurant ging in vlammen op. De schade wordt geschat op ongeveer een miljoen gulden. ciaal-economische Raad. Daarbij bleek, dat de president van de Nederlandsche Bank rekening houdt met de mogelijkheid dat in de komende tijd een sober uitga venbeleid alleen niet voldoende zal zijn om het regeerakkoord te realiseren. In dat geval zal ook een verhoging van de om zetbelasting naar zijn mening nodig zijn. „Ik neem van die opvatting nota”, aldus mr. Biesheuvel. De premier weigerde ver der op de uitspraken van dr. Zijlstra jn te gaan. „Ik ga nu niet filosoferen over het dekkingsplan dat de minister van Fi nanciën nog moet ontwerpen voor de ko mende begroting”. Mr. Biesheuvel beves tigde wel dat het kabinet zich wat dit be treft zal houden aan het afgesloten regeer akkoord tussen de vijf partijen. Dat ak koord laat echter ruimte voor belasting verhogingen „in de loop van de komende kabinetsperiode”. Het zijn veelal de ondernemingen! met een omzet van 2,5 tot 4,5 miljoen gulden waar deze kenmerken waarneembaar zijn. Om de zwakke kanten van deze onderne- mingsgrootte te compenseren zullen groep jes van 4 a 5 ondernemingen moeten ko men tot een aantal federatieve concerns. De ondernemingen zullen een grote zelf standigheid binnen het concern in het ope reren op de Nederlandse markt en het sa menstellen van de collectie moeten behou den. De kracht van een federatief concern schuilt in de mogelijkheid tot specialisatie (risicospreiding), exportmogelijkheden (buitenlands verkoopapparaat) en de fi nanciële structuur. De financiële structuur 28% 70% 35% 45 40% 33% 35% 54% 24'/. 46% 44% 18?i 22% 19% 26% 36% 25% 34% 142% 77% 61 79% 34 In het engere verband van de econo mie kan met vreugde worden geconsta teerd, dat de nieuwe regering wil komen tot een gesprek met werkgevers en werk nemers. Deze week werden in de eerste vergadering van het nieuwe kabinet de ge hate loonwet en de prijsmaatregel aange pakt. Dat schept vertrouwen bij de vak centrales, waarmee niet is gezegd dat al les nu koek en ei is. moet het concern in de toekomst in staat stellen deel te hebben in mogelijke tech nische ontwikkelingen. Deze gezamenlijke en bedrijfsleven vergen de instelling van een instituut (bijvoorbeeld stichting her- Bijstand in beoordeling van individue le plannen, voorbereiden van indivi duele financiële de overheid. Slotkoersen Eerste oertode heden vorige oeursdag 28% 70 35% 4% 41% 33% 35% 55% 24% 45% 45 18% 22% 19%/ 26% 36% 25% 33% 141 77% 61% 79% 33% vorige beursdag %9 28% 36% 62% 33% 34% 24% 42% 89% 49 57% 44% 78% 60% 35% 36% 8% 14% 22% 31% 89% 50% 63% 48% Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent Penns. Centr South. Pac. Union Pac. Allied Chem Am. Can A.C.F. Ind. Am. Smeltln. Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Stee) Boeing Chrysler City Bank Cons Edison □ougl. Alrcr. Dup.de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T, De omzet In Wall Street was 12.65 miljoen aandelen tegen 13.92 miljoen de beursdag er vóór. Dow Jonescijfers: indu strie 901.00 0.81), sporen 219.98 0.77), openbare nuts bedrijven 119.92 0.29). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag.) Akzo 89.70 89.80), Hoog ovens (77.00), Kon. Olie (46.20), Unilever 119.40 (119.50), KLM (162.00). 151—151.10 (100.40), Philips 46.20 artikel, oJe Rogaly, is beter te volgen, wanneer hij het probleem van prijzen en lonen in navolging van de OESO toeschrijft aan de (politiek van) volledige werkgele genheid. Hij constateert verder terecht, dat de volgzaamheid van de Nederlandse werknemers, die zijns inziens vele jaren bijzonder dociel zijn geweest en daar ook bekend om waren, is verminderd. En dat past dan inderdaad in het kader van de verandering die is opgetreden in ’t karak ter van de Nederlandse samenleving, die volgens Rogaly vele jaren uiterst con servatief en zorgvuldig geconstrueerd is geweest. De vraag is, of die veranderingen, waar van de eerder genoemde verschijnse len symptomen zijn, zijn toe te juichen of niet, of zijn ze economisch misschien lastig? Met de economie is echter niet al les gezegd. De dichter Potgieter hield ons in de eerste helft van de vorige eeuw al voor: „slechts vernieuwing kan behou den, achter raakt wie stil blijft staan.” Nochtans zijn er economisch gezien scha duwzijden. De ontwikkeling van lonen en LONDEN. De Britse Labeur opposi tieleider, ex-premier Harold Wilson, heeft voor de televisie van de regering geëist meer bijzonderheden te openbaren over het akkoord met de EEG. Wilson onthield zich zorgvuldig van het innemen van een standpunt pro of contra toetreding tot de EEG, maar de teneur was contra. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister-president mr. Biesheuvel ziet niet veel in een nieuwe verhoging van de BTW-tarieven. „Een dergelijke verhoging heeft een sterke op waartse druk op de prijzen tot gevolg. En dat past niet erg in onze strijd tegen de inflatie”. De premier zei dat vrijdagavond na af loop van de ministerraad in commentaar op uitlatingen van dr. Zijlstra in de So- Het structuuronderzoek staat onder lei ding van een beleidscommissie van de fe deratie van Nederlandse Schoenfabrikan ten. Dr. G. M. J. Veldkamp is voorzitter van deze commissie. Het onderzoek heeft zich gezien de moeilijkheden in de schoenindstrie ge richt op de korte termijn. De Nederlandse schoenenmarkt, aldus het interimrapport, wordt door collega’s in de andere EEG-landen steeds meer als hun thuismarkt beschouwd. Van het Neder landse schoenverbruik in 1969 werd 50 percent in Nederland vervaardigd en 35 percent in de andere EEG-landen. De voorkeur voor buitenlands schoeisel vooral in de lagere prijsklassen bleek gebaseerd op: interessante marge, relatief goede kwaliteit, exclusiviteit en geavan ceerde vormgeving. De import berust min der op prijsoverwegingen dan ten tijde van het vooronderzoek in 1968 is gecon stateerd. Uit het onderzoek is naar voren geko men, dat ondernemingen die relatief gun stige resultaten behaalden de volgende kenmerken hadden: Wilsons rede was de eerste officiële reactie van Labour op het regeringsrap port over de EEG, waarin werd verkon digd dat Engeland voor betrekkelijk lage prijs zijn juiste plaats in Europa kon krijgen. Wilson vreesde echter, dat de kosten wel eens te hoog zouden kunnen zijn, en alleen maar zouden kunnen bijdragen tot verdere verdeling en verzwakking van het land. De regering, zo stelde Wilson, diende op vier kernvragen te antwoorden die al in 1967 onder zijn bewind waren gefor muleerd en zijns inziens nog niets van hun waarde verloren hebben: wat zijn de kosten voor de Britse handel en betalingen, blijven de voordelen van de gemenebest- suikerovereenkomst gehandhaafd, wat blijft over van de aan Nieuw-Zeeland ver- De schoenfabrikanten moeten in staat worden gesteld zelf maatregelen te nemen ter verbetering van de structurele positie in richtingen zoals deze in het rapport worden aan^egeven. Het initiatief dient van de individuele onderneming uit te gaan. De overheid zal beter gerichte in formatie moeten verschaffen ten aanzien van de houding die zij tegenover de pro blematiek van de bedrijfstak inneemt. Dit met betrekking tot de ontwikkelingslan den (internationale arbeidsverdeling), staatshandelslanden (handelsovereenkom- sten) en ondersteuning van exportactivi- teiten. Daarnaast zal duidelijk moeten zijn in welke mate en met welke middelen de overheid bereid is mee te werken aan de oplossing van de financieringsproblemen die zich voordoen bij de realisering van de gewenste structuurverbeteringen. UTRECHT. Het bekende en gezag hebbende Britse economische dagblad „Financial Times” heeft de afgelopen week de rollen eens omgedraaid. In ons land wordt mer argus-ogen gezien naar de sociale en economische ontwikkeling in Engeland en telkens wordt gewaarschuwd tegen het overnemen van de toestanden daar. De „Financial Times” hield nu aan de Britse regering Nederland als een les voor. De Nederlanders hebben op het ogenblik geen Stichting van de Arbeid nodig, maar een stichting voor de samen leving, aldus de „Financial Times”. Ons land wordt volgens het blad evenzeer beïn vloed door de krachten van onrust en so ciale verandering als welk ander land in het westen dan ook. En dat is de ach tergrond van ons probleem van lonen en prijzen. v DEN HAAG. Een bedrag van 8,1 mil joen gulden, aan Boeing betaald als bij drage in de ontwikkelingskosten van het supersone verkeerstoestel (het SST-pro- jact), wenst de KLM terug te ontvangen van de Amerikaanse regering. Nu de Ame rikaanse regering dit project heeft beëin digd, rust naar mening van de KLM op haar de morele plicht ervoor te zorgen dit geld, dat het Boeing concern heeft ge bruikt voor het project en derhalve niet meer voor terugbetaling beschikbaar heeft, weer in de kas van de KLM terug vloeit. Het inschakelen van meer vrouwen wordt, niet alleen door de heer Bakkenist verdedigd met het argument dat het na- tionaal-economisch van belang is en ons aller welvaart vergroot. Het argument van de dames om te gaan werken zal meer in de particuliere sfeer liggen en te ma ken hebben met de welvaart van het ge zin, die zonder het werken van de moe der wellicht achterblijft. Het motief om te gaan werken heeft overigens de laatste ja ren meer en meer een niet-materieel ka rakter gekregen. In toenemende mate voelt zo duur, dat het uit het oogmerk van de financiering eenvoudiger is door te gaan tot het uiteraard helemaal te laat is. Een pleidooi dus voor een soortgelijke regeling als ook geldt voor de middenstand en de landbouw. Al met al een moeilijke zaak die ook in de ogen van de heer Batenburg samenhangt met de herstructurering van onze industrie. Het sluiten van een be drijf is vaak ook duur, omdat er via de cao voor de werknemers bepaalde afvloei ingsregelingen zijn. Het zal duidelijk zijn, dat de bepleite maatregelen niet ten koste kunnen gaan van die regeling, maar dat bepleit de heer Batenburg ook niet. Waar het om gaat is, dat geen arbeid en kapi taal verloren gaan met een zaak, die niet te redden valt. Die arbeid en dat kapitaal kunnen beter in een vroeger stadium an ders worden aangewend. De heer Batenburg wijst ook op de be zwaren van ’n groeiend aantal buitenland se arbeiders in ons land. Dat kan op den duur maatschappelijke problemen schep pen. Zoals men die in Engeland met de buitenlanders ook kent. Het is overigens nog lang zo ver niet. Dr. Batenburg noemt het niet, maar de buitenlanders zijn vaak juist werkzaam in de minder rendabele sectoren van het bedrijfsleven. Dat redt die bedrijfstakken voorlopig, maar remt ook de noodzakelijke sanering. Neemt men hierbij nog de regionale pro blemen, dan is er al met al voldoende stof om rond de tafel te gaan zitten in een „stichting van de samenleving”. De tijd dringt, geïsoleerd zijnde vraagstuk ken van vandaag zijn niet meer op te lossen. De EEG heeft ook deze week voor stellen gedaan om de oplossing van de re gionale probleemgebieden te coördineren. Een stap in de goede richting, want ook in onze, straks grotere Europese gemeen schap geldt, dat de grote vraagstukken zonder samenwerking tussen alle betrok kenen en over de grenzen heen niet meer gevonden kunnen worden. De staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, zo wordt in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld, heeft daar toe bij de Amerikaanse regering stappen ondernomen. Of het geld zal worden geres titueerd, is nog onzeker, aldus de door de toenmalige minister, de heer J. A. Bak ker, ondertekende nota. In de nota wordt verder onder andere medegedeeld, dat de KLM ten aanzien van nieuwe vliegtuigbestellingen de pas enigs zins heeft gemarkeerd: vijf DC-9 toestel len, die aanvankelijk in de planning wa ren voorzien, zijn voorshands geschrapt. De KLM zal daarvoor in de plaats meer DC-8 capaciteit in Europa gaan gebruiken. Voorts zijn plannen tot verdere bestel lingen voor Boeings 747 enigszins in de tijd opgeschoven. De regering, zo deelt de minister verder mee, is warm voorstandster van een ver gaande samenwerking van de KLM met andere liefst gelijkgeaarde luchtvaart maatschappijen. De voorgenomen rationa lisaties zullen een kleinere omvang van het personeel dan voorzien meebrengen, dóór afremming van geplande uitbreidingen en door afvloeiing op beperkte schaal. Per saldo zal de komende tijd het personeels bestand echter nóg groeien. De rationali saties zullen in het lopende en het volgen de boekjaar tot resultaat hebben, dat de kostenstijging met ongeveer 10 miljoen gul den per jaar wordt verminderd. Voorlichtingsactiviteiten (over struc tuurrapport, en over bestaande over- heidsfaciliteiten). Gespecialiseerd op een artikel, dat veelal een eigen karakter heeft. structurering schoenindustrie) bestuurd door een onafhankelijke commissie. Voort zetting van het structuuronderzoek zal de grondslagen waarop de te nemen maatre gelen berusten verstevigen. Het Britse blad haalt er de ontwikke ling in de Nederlandse rooms-katholieke kerk bij, de provo’s en de „vriendelijke, en daardoor effectieve” kabouters, welke beweging niet is verdwenen door onze hou ding van repressieve tolerantie, al heeft deze politiek de kabouters wel veel wind uit de zeilen genomen. Ook „de nieuwe vrijheid van publikatie, waarvan men over al op de straten en in de bioscopen ken nis kan nemen, een situatie, waarvan ve len in de wereld denken, dat die alleen maar in Kopenhagen bestaat” wordt ten tonele gevoerd als symptoon van onze maatschappelijke ontwikkeling die lonen en prijzen in de war stuurt. Slotkoersen Eerste oerlode heden de moderne vrouw zich met huishouding en kinderen alleen niet gelukkig. Wat dit betreft is het pleidooi van de voorzitter van de werkgevers niet erg ge lukkig. Waarom zouden alleen vrouwen, die niet met het probleem van de „oppas” worstelen de drang materieel of inma- terieel voelen om te gaan werken. Het is in feite een verspilling van kennis en opleiding om vrouwen met kinderen een groot aantal jaren niet de kans te geven in het arbeidsproces te worden opgeno men. Ruim baan dus voor iedere vrouw die wil gaan werken. Maar dat betekent het grootscheeps treffen van voorzieningen om de kinderen op te vangen. Concreter ge zegd: schep voor de kleinste kinderen crèches en voor de wat oudere opvang centra. Meteen rijst de vraag: wie moet dat be talen? De kosten zijn zo hoog, dat het met ons belastingstelsel voor de vrouwen wei nig zin heeft op deze basis te gaan werken. Er blijft haast niets van over. Het bedrijfs leven zou voor zijn werkneemsters voorzie ningen kunnen treffen, maar dat kost geld. En daarom gaat de voorkeur uit naar vrouwen zonder oppasproblemen. Rest de overheid, als instantie die voor de kosten kan opdraaien. Men kan deze zaak principieel benade ren of praktisch. Wanneer het van alge meen belang is, dat vrouwen werken en bovendien de welvaart en het welzijn van die vrouwen daarmee gediend zijn, is het voor de staat niet onvoordelig inderdaad die voorzieningen te treffen. Dr. B. M. S. v. Praag, lector aan de economische hoge school in Rotterdam, heeft dat eens uitge rekend in economische statistische berich ten van 27 mei 1970. Ervan uitgaande, dat eenderde van de moeders met kinderen onder de 13 jaar wil gaan werken, komt dr. Van Praag tot de behoefte van 10.000 crèches voor 300.000 babies en peuters en 20.000 dagverblijven of opvangcentra voor 700.000 oudere kin deren. Uitgaande van het gebruik van be staande accomodaties als schoollokalen, huishoudscholen, wijkcentra, enz. komt hij tot jaarlijkse kosten van 450 miljoen gul den. Het werken van 400.000 vrouwen zou echter de staat aan extra inkomensbelas ting 900 miljoen gulden opleveren. Een winst voor ’s rijks kas van 450 miljoen gulden. Onze nieuwe regering is begrijpelijk en ook wel terecht van mening, dat hij, die profiteert van een voorziening, betaalt. Maar ook blijkt, dat het allemaal wat genuanceerder ligt. Alles grijpt in elkaar. Een andere uitspraak, die deze week de aandacht trok, is die van de bankier dr. A. Batenburg (Algemene Bank Nederland). Kort gezegd bepleit hij maatregelen die het sluiten van bedrijven makkelijker ma ken. Het sluiten van een bedrijf is vaak heeft wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd vrijdagmiddag afscheid genomen van de Sociaal-Eco- nomische Raad, waarvan hij 21 jaar algemeen secretaris is geweest. De mi nister van Sociale Zaken drs. J. Boersma heeft als eerste publieke daad in dit ambt drs. Jansen de versierselen be horende bij deze onderscheiding uitge reikt tijdens een bijzondere vergadering van de raad. Cadeaustelsel. De Sociaal-Economische Raad (SER) heeft zich vrijdagmiddag, na stemmingen, uitgesproken voor het niet verbieden van welke cadeau-actie ook, maar de geschenkgever wel te verplich ten of het cadeau, of een geldbedrag, ten geschenke te geven en bovendien ieder een de gelegenheid te bieden het ge schenk te kopen. De raad volgde daar mee de suggestie van de toenmalige staats secretaris van Economische Zaken, drs. L. J. M. van Son, die haar in zijn advies aanvraag van 1969 aan de raad had gedaan. Brouwerijfusie. Watney Mann, een van de grootste bierbrouwerijen van Groot-Brit- tannië, heeft een bod van 40 miljoen pond sterling uitgebracht op Trumans Ales. Als dit bod slaagt zal de grootste brouwerij van Zuid-Engeland met ruim 9.000 café’s en drankzaken in het gehele land ontstaan. Het bod van Watney Mann gaat over het bod heen van 34 miljoen pond, dat Grand Metropolitan Hotels van de miljo nair Maxwell Joseph een week geleden op Trumans heeft uitgebracht. Supervisie over sluitingen ANTWERPEN (Belga). De n.v. Che mie Union Brussel, beter bekend aD „Pro- gril” heeft van de provinciale raad van Antwerpen een voorwaardelijke machti ging gekregen om in Kallo op 10 kilome ter van Antwerpen een zwavelkoolstoffa- briek te bouwen. Er zijn tegen de vestiging van Progil 4421 klachten ingediend. De Provinciale Raad van Antwerpen is van oordeel dat de vestiging van het be drijf „niet volledig zonder risico’s is, maar dat alle mogelijke voorzorgsmaatregelen getroffen worden om deze risico’s uit te schakelen.” De vergunning kan, aldus de Raad bezwaarlijk worden geweigerd, maar de mogelijkheid om bij eventuele dreiging van gevaar onmiddellijk op te tre den moet bestaan. Desnoods moet dan een onmiddellijke sluiting van het bedrijf be volen kunnen worden. Amsterdam weigerde destijds Progil een vestigingsvergunning te geven. prijzen (de inflatie) is de laatste jaren zeer onbevredigend verlopen. De wal kan het schip keren. De „Financial Times” vernam van een „hoge functionaris” in ons land, dat hier de hoop wordt gekoes terd, dat het weer zal kunnen gaan in de richting van een inkomenspolitiek van vroeger jaren. Dit omdat de economische vooruitzichten voor het komende jaar zo somber zullen zijn, dat zij de vakbonden en de industrie zullen schokken en daar door zullen bewegen tot de één of andere „new deal”. Volgens de „Financial Ti mes” komt daar dan niets van terecht vanwege onze maatschappelijke verwar ring. Het ligt, dachten wij, allemaal wat ge nuanceerder en gematigder. Niettemin is er alle reden ons te bezinnen en met elkaar de problemen van economie en sa menleving in één verband te bezien. Trou wens, men ziet ook pogingen daartoe. Wat dit betreft is het niet zo gek om de spie gel eens voorgehouden te krijgen door een „vriend.” Er zit in ieder geval een kern van waarheid in. Denken wij maar aan het Fré-Meis-effect. .5/7*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10