MARIHUANA IS SCHADELIJKER DAN U DACHT ZOLANG JE NIEMAND OVERLAST BEZORGT ALTERNATIEVE J. H SAMEN SLAPEN MAG, „STUFF” ROKEN OOK, i. Jll I fc DHERBERG NIET LANGER VEILIGE „KINDERSTALLING" -uider Courant I t STREEFNORMEN VOOR ■Ri MMS Jeugdcamping Feeling Ontmoeting Erotiek Vrijheid Conclusie van nieuw onderzoek in de V.S. I I - “TAFMEDEWERKER TH. PALSTRA ■I L I II I L. I i H 1 9 (Van een onzer verslaggevers) E NEDERLANDSE jeugdher bergen zijn ook al niet meer wat ze geweest zijn. Vroeger i JI I 9 - II 1 F (- Bil Ijl W :Si3 s -XX. ■ttWMywtfa... i toe Palstr: dat doen we ook niet. .innfWWVWWVWWWiHfWVV'lwi^Hrmnrh^v,r>rnr^^ VWVVVV*RRAHMfWVVVVVVVVVVVVVVlWVlWVVVV\HR#VVVWVVVVWWVVVVVVWVWVVVWVVVVVWVMVVWWVVVVVVVVVVVVWVVVVVWVVVWVV»* imrMnffnfWIIV¥Virv¥1^^ 'i HET VAKANTIESEIZOEN is begonnen en daarmee ook de grote trek der „rugzaktoeristen”: jongens en meisjes die de wereld willen zien en van hun vrijheid genieten. Buiten bereik van de ouderlijke „macht” (indien nog aanwezig) kunnen zij eigenlijk doen en laten wat zij willen; ook in eens zo „veilige” jeugdherbergen, naar uit het op deze pagina afgedrukte interview met een staflid van de N.J.H.C. blijkt. -W i Th. Palstra: Ik ril van her bergvaders en -moeders. Palstra: Ik betwijfel of de jeugd bij het kamperen in Nederland veel vrij- letten en douches. De NJHC heeft ge zegd: dat is interessant, maar we we ten nog niet of de grote groep van de leden dit wil. Een van de dingen die de jeugd in de vakantie schijnt te zoeken is het erotisch avontuur. „Differentieert" u op dat punt ook? Uw „vaders" en „moe- Dertien meisjes tussen de 13 en 22 jaar sloegen seksueel „op hol” Zeven van hen werden zwanger, vier kregen Die doet dus? al kleinere slaapaccommodaties met 2, 4 of 6 bedden. Je kunt dan ’s nachts ook open blijven, want laatkomers sto ren geen hele zaal meer. U moet trou wens dit goed zien: de „interne con trole” van de jeugd zelf, die in de her berg slaapt is efficiënter dan die van een paternalistisch ingrijpende beheer der. Bedoelt u dat de jeugd zelf zich verzet tegen dat bijeenkruipen? Palstra: Bij de ene groep staat die in terne controle bijeenslapen toe, bij de zal die De gedachte dringt zich op dat de NJHC zo driftig bezig is haar imago te verbeteren omdat ze anders binnen kort niet meer zal kunnen bestaan. Of zit er toch wel degelijk een filosofie achter? zeker De mens Ik en I andere niet. Dat is iets van die eman cipatie tot volwassen gedrag die de jeugd, zoals u opmerkte, in de vakantie wil realiseren en waarbij ze geen vol wassen ingrijpen nodig heeft. Hangen er al condoomautomaten in de jeugdherbergen? Palstra: nog niet. Maar het is niet uitgesloten dat ze er zouden komen, hoewel je die dingen nu al overal kunt krijgen. Palstra: ja, die tolerantie is dezelfde. We zitten zelf in die sleep-inns. Natuur lijk worden daar, bijvoorbeeld, drugs gebruikt; overigens niet alleen in Am sterdam. We constateren dat gewoon, we legaliseren het niet. Onze richtlijn is dan: niet te veel poeha maken als an deren er niet door worden lastiggeval len. Alleen de handel in drugs en zo gaan we tegen. We hebben daarbij een goede verhouding met de politie. tot ongeremde seksuele uitspattingen. Een 16-jarig meisje dat twee jaar lang drie keer per week marihuana rookte, verloor alle belangstelling in haar academische studie. Zij werd de pressief en probeerde zich op te han gen. Nadat zij met het roken was ge stopt, verdween haar depressie gelei delijk. met het oog op een cao. We besteden veel aandacht aan de beheerders. Een paar keer per jaar halen we ze bijeen, juist om die feeling voor de jeugd te helpen aankweken. De animo voor dit vak is erg groot. Als we een adverten tie plaatsen worden we overladen met reflectanten. De beheerder moet nu een andere figuur zijn dan de „vader” en „moe der”. Kunt u hem omschrijven? Palstra: je mag verwachten dat hij feeling heeft voor wat er bij de jeugd leeft. Vaak zijn het mensen van een so ciale academie of onderwijzers, die eens een tijd wat anders- willen.. Totnu- toe gingen we uit van echtparen, maar daar stappen we van af. Het is ons ech ter nooit gelukt, de functie van de be heerder te omschrijven, bijvoorbeeld een gestoorde hersenwerking, herinne- ringsstoomissen, moeilijkheid om hun gedachten in woorden weer te geven en een gebrek aan concentratievermo gen tijdens het lezen De verschijnse len waren het ernstigst bij hen die psychologische problemen hadden. De jongere is bijzonder kwetsbaar, aldus dr. Kolansky. omdat zijn persoonlijk heid in dit stadium nog onevenwichtig en aan verandering onderhevig is „De jongere die marihuana rookt, is in wezen iemand die scheikundig „Rus sische roulette” speelt” IN HETZELFDE medische tijd schrift heeft de kinderpsychiater dr Arthur Kornhaber de uitwerking van het roken van marihuana bij 50 tie ners beschreven. Hij concludeert het zelfde als de beide andere auteurs: „Voor jonge mensen met psychologi sche problemen kan marihuana dyna miet zijn”. Maar volgens het boven vermelde onderzoek, dat in genoemd Amerikaans tijdschrift voor genees kunde werd gepubliceerd, treden ook bij volkomen normale mensen ernsti ge psychologische verschijnselen or tengevolge van marihuanagebruik. OOK IN ONS land bestaat een ten dens om marihuana als volkomen on gevaarlijk te beschouwen zeker in vergelijking met alcohol worstelt al vele eeuwen met het alco holprobleem, dat nog steeds niet is opgelost. Wat marihuana betreft, lijk! het van het allergrootste belang, alle feiten en ervaringen goed onder ogen te zien en de opgroeiende jeugd hier over ruim voor te lichten. kon je daar als ouder je zoon of dochter „stallen” en dan wist je dat die er „veilig” was. Op tijd naar bed en op tijd eruit, dat was het kader waarbinnen de dag zich af speelde. Jongens en meisjes mooi gescheiden, dat was het schema voor de nacht. Lui werd je kind er ook al niet, want bedden opmaken, aardappels jassen en schrobben hoorden bij de vakantiebesteding. En tenslotte waren daar de „vader” en de „moeder”, want zo heetten de jeugdherbergbeheerders, die een verlengstukje vormden van het ouderlijke gezag thuis. DAN HOOR JE NU, dat de jeugd zich in de vakanties juist wil gedragen als volwassenen, waarbij ze geen be voogding duldt, en dat de Nederlandse Jeugdherbergcentrale het daarmee eens is. Er wordt zelfs al over een „alternatieve jeugdherberg” gedacht, wat dat dan ook zijn mag. Maar wie weet wat zich tegenwoordig allemaal met „alternatief” siert, die weet ook dat je in zo’n herberg geen „veiligheid” meer mag verwachten. EEN GESPREK met een staflid van de Nederlandse Jeugdherberg centrale (NJHC) de heer Th. Pal stra is dus op zijn plaats. Als wij een bijdrage zouden kunnen le veren om ons van dat paternalis tische imago af te helpen, dan is de heer Palstra tot niets liever be reid. De jongere wil zich tijdens zijn va kantie emanciperen ten opzichte van thuis, werk en sex. Dat heeft binnen de NJHC toch nooit zo best gekund, want uit een onderzoek van 1969 bleek dat slechts 4 percent van de jeugd over nachtte in jeugdherbergen tegen 30 per cent in tenten. „De jeugdherberg (op de foto Ockenburg bij Den Haag) moet met zijn tijd meegaan of verdwijnen: een ander alternatief is er niet”. heid geniet. Daar wordt juist streng de hand gehouden aan allerlei regels: stil te, op tijd binnenzijn, jongens en meis jes gescheiden. Op dat punt zitten we in ons land wel wat in het slop. Er zouden echte jeugdcampings moeten ko men. Nu wordt veel jeugd zelfs van de campings geweerd. Financieel zijn die campings trouwens ook niet zo aantrek kelijk. Laat de tent dan ook niet die vrij heid bieden, die de jeugd zoekt, de Palstra: We hoeven helemaal niet bang te zijn dat we verdwijnen zullen! U moet bedenken dat de jeugdherber gen het hele jaar open zijn, ook voor vormingsweken, schooldagen enzo voorts. Onze andere kijk op de jeugd- vakantie komt beslist niet alleen maar uit zakelijke motieven voort. Wij willen jeugd en jongeren de gelegenheid ge ven, elkaar in vakantiesfeer te ontmoe ten. Dat „ontmoeten” weegt bij ons heel zwaar. Daarbij willen we service verlenen. Maar dat houdt in, dat je af gaat op wat de jeugd aan service wil en als een vader of moeder ons dan vraagt of we goed op hun dochter willen pas sen dan zeggen we: hoort u eens hier als ze hier vandaag een leuk vriendje ontmoet, dan mag ze van ons morgen met hem vertrekken. Palstra: Dat „alternatieve” komt van een hearing die we onlangs gehouden hebben, waarbij een kleine honderd le den voor een omzwaai in die richting pleitten. Ze wilden een jeugdherberg waar iedereen welkom zal zijn, geen leeftijdsgrenzen dus, waar veel samen gedaan wordt, de sfeer het commu nale benaderen zal, een oud gebouw, een boerderij of zo, wel met toi- TERWIJL VELEN beweren dat ma rihuana een onschuldige drug is (in ons land o.m. de psychiater dr. H. Musaph) hebben twee Amerikaanse psychiaters, Harold Kolansky en Wil liam T. Moore uit Philadelphia, kort geleden enige ernstige psychologische stoornissen beschreven die zij vonden bij (tevoren volkomen normale) jonge mensen die regelmatig uitslui tend marihuana hadden gerookt. Hun onderzoek werd gepubliceerd in het bekende Journal of the American Medical Association”. Het omvatte 38 jonge mensen van 13 en 24 jaar. Acht van hen kregen een duidelijke psycho se, vier trachtten zelfmoord te plegen. Bij de 30 anderen traden minder ern stige stoornissen op, variërend van pa ranoïde toestanden van „grandeur” ders" mogen dan wel een beetje an ders optreden dan voorheen. Palstra: We hebben geen „vaders” en „moeders” meer in onze jeugdherber gen, ik ril van dat woord! We hebben nu een „gastheer” en een „gastvrouw” en die geven alleen maar service. We willen de jeugd laten doen wat ze wil. Zo ontstaan er bij voorbeeld in accom modaties waar dat kan, beatkelders waarin de beheerder helemaal nooit komt. SS» gebonden aan bestaande Hoe ziet u die campings? Palstra: we hebben er geen geld voor, dat is punt één. Maar wé hebben CRM wel al herhaaldelijk om sub sidie gevraagd. We zouden terreinen willen hebben, los van de jeugdherber gen, want dat is een heel ander soort werk; niet te ver van de stad, met een behoorlijke kantine en goed sanitair. Dat zijn uiterlijke voorzieningen. Wat zou de inhoudelijke kant van die campings moeten zijn? Welk reglement zou u voorstaan? Palstra: Zoiets als op Terschelling; de mensen die komen richten hun karinp in zoals ze zelf willen en dat respectéer je. De een mag de ander geen overlast bezorgen; voor de rest mag alles. De plaatselijke politie zal wel an ders reageren. Palstra: Dat is best mogelijk, maar we zijn ook nog lang niet zover. We hebben nog niet eens één terrein. U bent ook niet zover, omdat daar over intern bij de NJHC eerst nog wel wat noten gekraakt zullen moeten wor den, neem ik aan. Erbij L, ,<.v. Palstra: Natuurlijk, dat kunt u ge rust publiceren. Je kunt zeggen dat onze nieuwe plannen, ook die van de alternatieve jeugdherberg niet van de tafel zijn geveegd, maar evenmin reeds geaccepteerd zijn. Maar als onze geleidelijke differentiëring, waar we dus al volop mee bezig zijn, zich door zet, zal die „alternatieve jeugdherberg” al niet zo hard meer nodig zijn. een geslachtsziekte. Al deze meisjes vertoonden symptomen van verward heid, apathie en depressie en kregen zelfmoordneigingen. De meesten van deze meisjes rookten drie of meerma len per week marihuana. DE TWEE onderzoekers schrijven in hun rapport dat hun bevindingen (in tegenstelling tot de wijd verbreide opvatting dat marihuana een relatieve, zwakke intoxicatie veroorzaakt, die slechts zelden psychologische af wijkingen ten gevolge heeft) reeds door vele andere psychiaters zijn bevestigd. Zij menen dat opgroeiende jongeren zeer gevoelig zijn voor de uitwerking van marihuana. Nadat zij het gebruik hadden gestaakt, bleven verscheidene jonge patiënten nog twee jaar lang verschijnselen vertonen van jeugdherberg in elk geval veel minder. Maar u bent bezig dat te veranderen. Er wordt al over een „alternatieve jeugdherberg" gesproken. Palstra: hij slaapt gewoon, niet beweren dat die jongens meisjes nooit bij elkaar kruipen. We be ginnen van die slaapzalen af te stap pen. Een aantal jeugdherbergen heeft Wat u in Amsterdam toestaat kunt u elders in het land niet verbieden. De NJHC, zei u, zou willen dat er speciale jeugdcampings kwamen Daar zou u van voren af aan kunnen begin nen. Bij jeugdherbergen bent u vaak aan bestaande gebouwen. Een 19-jarige jongen die met de hoogste cijfers op de universiteh kwam en prompt marihuana ging ro ken, werd apathisch, gedesoriënteerd en depressief. Ook hij verwaarloosde zijn studie. S U draait om de erotische avontuur tjes heen. Zijn er nog steeds geschei den slaapplaatsen voor jongens en meis jes? Palstra: in de regel wel; zo liggen de maatschappelijke normen toch nog. Maar het is niet zo dat de beheerder ’s nachts rondgaat om te controleren. gewoon een oogje Erg „alternatief” klinkt dat alle maal nog niet. Palstra: u moet die hearing in een groter verband zien. De NJHC is al enige tijd bezig met een differentiatie van haar 60 huizen. We zijn al af van dat uniforme. De beheerder mag ter plaatse het reilen en zeilen bepalen. Nemen we dan eens de jeugdher berg in Amsterdam, Is die, wat tole rantie betreft, te vergelijken met de „sleep-inns" die nu overal ingericht worden? jtWW♦frWWtr'ijnSr. fc,- s.,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13