IN NOORD-FRANKRIJK STAAN 55 GODSHUIZEN TE KOOP TOESPRAKEN IN AMSTERDAM INVLOED VAN VERWARMING OP KERKORGELS „Een-tand” wordt blind Zomerweken in vormingscentra Zuid-Afrika Conferentie in Soesterberg Afrika als brandpunt Pauselijke audiëntiezaal Lutherse delegatie Werkweek voor kerkmuziek naar Eigendom van mijnmaatschappijen Vrij Evangelischen niet in Raad Kerken van 14 ZATERDAG 10 JULI 1971 ZAr Erbij (Van onze correspondent) Gedeelde kosten PARIJS De bordjes te koop zijn nog wel niet definitief opgehangen, maar niettemin moeten alle on roerende bezittingen van de rooms-katholieke kerk in de Noordfranse steden Rijsel (Lille), Cambrai en Atrecht (Arras) nu van de hand worden gedaan. De volledige inventaris van deze uitverkoop omvat vijfen vijftig kerken en kapellen, eenennegentig pastorieën, Afvalligheid zestig parochiehuizen en nog flink wat lappen grond. Al die bezittingen behoren intussen officieel niet de kerk, maar de (genationaliseerde) mijnmaatschappij toe. De kerk betaalt de mijnen een symbolisch bedrag van één frank per jaar en per gebouw. Maar omdat het die Noordfranse mijnindustrie ook al lang niet meer zo erg naar den vleze gaat, zou de directie zich nu eigen lijk maar het liefst van al die godshuizen zo gauw mo gelijk willen ontdoen. Ontkerstening Vroegtijdig samenwerken I' ruw wuvtsAAiwvwwvwrr t/WUWWVWtAAAA/WVWWVWWWlA/WWVWVWWW PROF. DR. CARL WISLOFF DS. CHARLES GUILLOT A/WWWWWWWWWWWWWkA/WWVWWWVLAs ^AA#VVWVWWVVVWVVVVVWVVVVVVVVUWWVtAAAAAA/IAAAAA«VIAAAAAA/VWWVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVlAAA4V, UWWWWVVVWUWWWUVWVVUtfUUWUVUWI/MVWIIWWWVI/WVM Leven is dodelijk 1724 juli; Gods- Bergmann, Duitsland. Die tegenprestaties werden door de kerk, als gratis huurder, zonder morren ook geleverd. In de kerkelijke archie ven zijn de bewijzen even veelvuldig als verpletterend. praktisch gratis onderdak te blijven verlenen, want tenslotte ligt de schei ding tussen kerk en staat sinds 1901 in de grondwet verankerd. Ziedaar dus het probleem, waarvoor alle tot dusver gesuggereerde oplossin gen weer op nieuwe problemen blijken te stuiten. Na de geestelijkheid zouden de gemeentebesturen misschien als kan- didaatkopers kunnen worden benaderd. Maar alle Franse steden en vooral dor pen beklagen zich nu al over gebrek aan financiële middelen en hoe dus al die kerken te onderhouden en vaak te restaureren die steeds minder gelovl- Weken voor echtparen en alleenstaan den 27 augustus en 1621 augustus Centrum De Drieklank, Hoofdweg 264, Paterswolde (Dr.), tel. 059072700. volledige" gezinnen, werkende jeugd en werkende ouderen, 65+’ers. De kosten van zo’n zomerweek zijn niet hoog. Zij variëren van ongeveer 85 tot omstreeks 100 per persoon. Bij gezinsweken is er uiteraard reductie voor meekomende kinderen. Derde wereld-week 31 juli7 augus tus; Geloven in de Kerk 714 augustus. Centrum Kerk en Wereld, De Horst 1, Driebergen, tel. 034382241. Filmweek 714 augustus. Centrum Oud-Poelgeest, Oegstgeest, tel. 01710— 5.3662. Evangelie met handen en voeten 19— 24 juli; Met het gezin er op uit 2631 juli; Kosmoweek 26 augustus; Evan gelie met handen en voeten 27 augus tus; 65+ week 914 augustus. Centrum Vinea Domini, Arumerweg 5774, Wit- marsum (Fr.), tel. 05175444. De lutherse wereldfederatie, LWF, is van plan een delegatie naar Zuid-Afri ka te sturen ter bespreking met de le- den-kerken van de LWF daar van pro blemen betreffende de mensenrechten. Datum en plaats van samenkomst zijn nog niet vastgesteld. commissie, met proeven in zijn labora torium begonnen. Aan de hand van de uitkomsten van deze proeven kon in 1967 een voorlopig rapport worden op gesteld. Nadien werden de door de com missie aanbevolen maatregelen in 1969 en in 1970 langdurig in de praktijk be proefd op het koororgel van de her vormde Westerkerk te Amsterdam. De Lutherse werkgroep voor kerk muziek houdt haar 21e Werkweek van 24 juli tot 30 juli op Kasteel Well te Well (Noord-Limburg). Tijdens deze week wordt een pro gramma van kerkmuziek ingestudeerd o.l.v. dr. Willem Mudde en Meti Smit Duyzentkunst, dat aan het slot in de r.k. kerk te Well en in de hervormde kerk te Wageningen tijdens een concert zal worden uitgevoerd. Ook zal aan huismuziek, koorstemvorming en ont spanning de nodige aandacht worden besteed. Theaterweek 1216 juli; Week voor ouderen 1923 juli. Centrum Crabbe- hoff, Talmaweg 10, Dordrecht, telefoo- 01850—37988. Het uitvoerend comité van de Oecu menische jeugdraad in Europa, EYCE, besloot inmiddels een staflid aan te stellen, dat zich voor de helft van zijn werktijd zal gaan inzetten voor bevor dering en uitvoering van werkprojecten van de raad. De aan deze praktijkproeven verbon den kosten 13.000) werden gedragen door leden van de vereniging van her vormde kerkvoogdijen 4.000), door een bijdrage van de hervormde gene rale financiële raad uit de actie „Ant woord ’64” 5.000), een bescheiden subsidie van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen, en voorts uit bijdragen van de centrale verwarmings- industrie, protestantse orgelbouwers, de gereformeerde kerken en een vijftal kleinere kerkgenootschappen. Al eer der in het verleden werd vastgesteld dat perioden van langdurige lage voch tigheid, welke optreedt bij aanhouden de strenge vorst schadelijk zijn voor het orgel. De mate waarin het verschijnsel zich in de vorstperiode van 1962-1963 voordeed was echter onrustbarend. Al spoedig werd duidelijk, dat het grote aantal kerkverwarmingsinstallaties, dat in de jaren na de tweede wereldoorlog werd aangebracht, daarbij een rol speel de. Bijzondere historische of kunstzinni ge waarde hebben ze niet. Maar alleen al als „ruimte” vertegenwoordigen al die onroerende goederen toch een be drag dat de clerus onmogelijk op zou kunnen brengen. Ze is desnoods bereid een wat hogere huur te betalen voor de kerk- en andere gebouwen die wer kelijk worden gebruikt. Voor de rest, ongeveer tweederde van het bezit, heeft zelfs de clerus geen belangstelling, want ook onder het Noord-Franse kerkvolk is de afvalligheid groot. In die afvalligheid moet natuurlijk ook juist de verklaring worden gezocht van de weinig gangbare transacties die nu te wachten staan. In de goede oude tijd toen de maatschappelijke or de nog stevig op haar benen stond had den de mijnmaatschappijen, die in die dagen nog helemaal in particuliere han den waren, die kerken en andere reli- se gebouwen op eigen kosten opgezet, om ze vervolgens aan de rooms-katho lieke geestelijkheid ter beschikking te stellen. Huur in klinkende munt be hoefde (vrijwel) niet betaald te worden maar wel stelden de mijneigenaars een ruime dosis begrip voor hun belangen subsidiair de handhaving der bestaande orde op redelijke prijs. Deze commissie, waarin kerkvoogden orgeladviseurs, orgelbouwers en de ver- warmingsindustrie zijn vertegenwoor digd, werd in de 2e helft van 1964 sa mengesteld. Reeds najaar 1964 gaf de commissie een voorlopig advies. Inmid dels was prof. dr. ir. C. W. Kosten, hoogleraar in de theoretische en toege paste natuurkunde (akoestiek en bouw fysica) aan de Technische Hogeschool te Delft, eveneens lid van de studie- Het aantal verzoeken en klachten, dat bij het bureau van de vereniging bin nen kwam en de vele omstandigheden die in het geding waren leidden er toe, dat het hoofdbestuur voorjaar 1964 be sloot wetenschappelijk onderzoek ervan te bevorderen. Er werd een studie commissie ingesteld, die het gehele vraagstuk van de invloed van de kerk- verwarming op de kerkorgels in studie zou nemen. Gastenweken met aparte program ma’s voor kinderen tot 16 jaar: 1724 juli Aktualiteit; 2431 juli Heer-schap- pij?; 31 juli7 augustus Vrije tijd, bron van recreatie? Centrum Hedenesse, Cadzand (W.Zws.Vl.), tel. 01179654. Naar verluidt willen de lutheranen intercommunie tussen christenen van alle rassen en hoe zich te verzetten te gen de principes en de praktijk van rassendiscriminatie en rassenscheiding bespreken. De vorig jaar juli gehouden vijfde assemblee van de LWF had aan bevolen afvaardigingen te sturen naar kerken met rassenproblemen en hen aan te sporen hun aanpak op het ge bied van de rassen zo snel mogelijk in overeenstemming te brengen met de grondbeginselen van christelijke broe derschap. De beslissing van de leiding van de LWF was al genomen voordat de Wereldraad van kerken zich begin dezer maand genoodzaakt zag af te zien van een bezoek aan Zuid-Afrika. De kosten bedragen f 110,-, 120,- en 145,-. Informatie bij ds. A. J. Allan, secretaris van de Lutherse werkgroep voor kerkmuziek, Meezenbroekerweg 78, Heerlen. Ter conferentie zal met name aan dacht worden besteed aan het speciale programma van de Wereldraad van ker ken ter bestrijding van racisme. Er zal op aan worden gedrongen de informatie over dit programma door te geven aan jongeren-organisaties in het eigen land van de deelnemers aan de assemblee. Op het Evangelisatiecongres in Amsterdam (28 augustus- 4 september) zullen de volgende hoofdtoespraken worden ge houden „De kerk, haar natuur en missie” door prof. dr. Carl Wisloff, Noorwegen. „De heilige geest en evangelisatie” door ds. John Stott, Engeland „Jeugd in opstand” door prof. dr. H. Rookmaaker Nederland en ds. Charles Guillot, Frankrijk. „Strategie voor de zeventiger jaren”, door ds. Gilbert W. Kirby, Engeland. „Sociale consequenties van het evangelie” door prof. Paavo Kortekangas, Finland. „Beletsels voor het evangelie” door José Grav, Spanje. „Het bijbels mandaat om te evangeliseren”, door dr. Billy Graham (USA). „Het communiceren van het evangelie door de plaatselijke kerk”, door J. van Capelleveen, Nederland. „De verloren status van de mens” door ds. Henri Blocher, Frankrijk. „De openbaring van het evangelie vandaag” door dr. Gerhard In een vormingscentrum wordt ieder een verwacht en kómt ook iedereen. Ouderen en jongeren van zestien jaar af, gezinnen en alleenstaanden, „on- De Vereniging van kerkvoogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk heeft een rapport over „Kerkverwarming en kerkorgels” gepubliceerd. In dit rapport worden gefundeerde aanwijzingen gegeven voor het tegengaan van nadelige invloeden op kerkorgels door het toepassen van moderne verwarmingssystemen in kerkruimten. Ook wordt een overzicht van mogelijke methoden van verwarming gegeven, in het bijzonder met het oog op hun invloed op de toestand van het kerkorgel. Het onder zoek, dat resulteerde in het nu ter beschikking gekomen rapport, is bevorderd door de ongewoon strenge winter van 1962-1963, die zeer veel klachten over ernstige ont stemming en aanmerkelijke beschadiging van kerkorgels met zich meebracht. Het hoofdbestuur van de vereniging van kerkvoogdijen adviseerde de leden zich met hun moeilijkheden te wenden tot de verwarmingsadviseur van de vereniging. Het kerkorgel bestaat voor het grootste deel uit hout, dat snelle temperatuurswisse lingen maar ook belangrijke veranderingen in de relatieve vochtigheidsgraad niet verdraagt. Er bleek niet alleen sprake van te hard of ondoelmatig stoken; veel klachten betroffen ook kerkgebouwen, waar die winter juist minder hard of zelfs in het geheel niet was gestookt. Kunst met de K van IK 2431 juli, creativiteit. Centrum De Klencke, Klenckerweg 13, Oosterhesselen (Dr.), tel. 05248—229. „Een zomerweek in een vormingscen trum heeft iets weg van een tweede vakantie,” zo schrijft ons de Federatie van Vormingscentra. „Er zijn 22 centra die samen komende zomer enkele tien tallen weken organiseren. De centra liggen bijna allemaal in pure recreatie gebieden: bos, hei en strand zijn dicht bij. Alleen daarom is zo’n week al een verademing. Maar er is meer: de da gen worden niet gevuld met puur „lui- zijn”. Het zijn vormingsweken. Dat wil zeggen: een stuk van zo’n week wordt aan vorming besteed. Het programma omvat daarom informatie, gesprek daarover met elkaar en degenen die in formatie geven, je hoort eens de mening van een ander. Daarnaast is er plaats voor een stuk creativiteit, je gebruikt je handen anders dan anders voor expres sie. Een cursus omvat ook film, sport en spel, excursies. Een vormingsweek is informatie en ontspanning, ontwik keling en creativiteit. In Rome is de nieuwe audiëntiezaal van paus Paulus VI in gebruik ge nomen, bestemd voor de massale „ont vangst” van gelovigen en toeristen, die tot nu toe in de zeer grote St. Pieter plaats vond. De nabijgelegen speciaal gebouwde nieuwe zaal biedt 8.000 zit- en 7.000 staanplaatsen. De toeloop van mensen die de paus willen (hebben ge)zien is soms echter zo groot, dat volgens som migen dit ontwerp van Nervi nu al te klein is; de zaal zou ook aanvankelijk 23.000 plaatsen omvatten. De bouw van de zaal heeft zes jaar geduurd, maar was al door de huidige paus ontworpen toen hij nog „staatssecretaris” was bij Pius XII, in de vijftiger jaren. Kosten van de zaal: naar schatting 40 miljoen gulden. Van 24 juli tot en met 3 augustus 1971 wordt in het centrum Kontakt der kontinenten te Soesterberg de 8ste Liga internationale bijeenkomst van oud- katholieke en anglikaanse jongeren ge houden. Doel is de vriendschapsband tussen leden van verschillende kerken te versterken. Het thema van de con ferentie, „Mini-Maxi-Mundi”, slaat op een behandeling van de vraag wat een individu (mini), staande in een groter geheel (n.l. kerk of maatschappij maxi zinvol kan doen voor anderen in de wereld (mundi). Hierbij zal in het bijzonder informatie worden gege ven over de welvaartsverdeling. De or ganisatie van de „Liga 1971” is in han den van de stichting voor oud-katholiek jeugdwerk in Nederland. De maximale kerktemperatuur moet met het oog op het orgel niet hoger zijn dan 15° C bij - 10° C (of -12° C) buitentemperatuur, vooral als het his torische, grote kerkruimten met een waardevol orgel betreft. Dan dient ook het opwarmen van de kerkruimte lang zaam plaats te vinden. Nu wordt deze taak nog voor de EYCE waargenomen door de afdeling oecumenisch jongerenkandidaat van de wereldraad. Ook zal worden ge streefd naar een eigen actieve inbreng in bestaande verwante projecten zoals bijvoorbeeld het internationale christe lijke jeugduitwisselingsprogramma. Eén-tand is een oude Papoea in een dorp in Australisch Nieuw-Guinea. Hij wordt al jaren zo genoemd, omdat die ene tand in de bovenkaak alles is wat van zijn sterke gebit is overgebleven. Hij verdient de kost door hout te hak ken voor een klein zendingsziekenhuis- je. Omdat hij pas heeft leren lezen, is hij vaak te vinden in de keuken van het ziekenhuis, gebogen over zijn bijbel. Of hij leest gezeten op het gras in de schaduw onder een boom patiënten voor die een beetje mochten rondlopen. Zelf staat hij ook onder behandeling. Beide ogen zijn ontstoken. Het moment kwam dat de arts hem moest vertel- ken: „Eén-tand, ik heb slecht nieuws voor je.” „Moet ik een bril dragen?” vroeg de man angstig. De dokter schud de zijn hoofd. „Dat zal je misschien een poosje goed doen, maar niet lang. Je zult op den duur blind worden en- ik kan je niet helpen.’' De volgende morgen was de oude houthakker spoorloos. Een jonge kerel kwam zijn werk overnemen. Hij ver- vertelde dat ik spoedig helemaal blind zonden. Waar de oude man heen was, wist hij niet. Na dagen zoeken werd Eén-tand ein delijk gevonden. Hij zat verscholen op de begraafplaats van zijn stam. Een jon gen bracht hem iedere dag wat te eten. De dokter ging hem opzoeken en vroeg: „Waarom heb je je hier verstopt? Waar om ben je niet in het ziekenhuis ge bleven waar ik je kon helpen?” Eén-tand antwoordde: „Toen u me ve-telde dat ik spoedig helemaal blind zal worden, heb ik me hier terugge trokken om Gods Woord uit mijn hoofd te leren; zoveel mogelijk gedeelten als ik maar kan onthouden. Ik heb de Berg rede al geleerd en de verhalen over de kruisiging en de opstanding en ook de gelijkenissen. De jongen die me iedere dag mijr. voedsel brengt overhoort me. Ik kom echt spoedig weer in het zie kenhuis terug. Dan kan ik geen hout meer hakken, maar ik kan de patiën ten wel vertellen wat er in de bijbel staat. Toen u mij vertelde dat ik blind zou worden, dacht ik dat ik een on bruikbaar mens zou zijn. Maar nu kan ik toch nog iets doen voor de patiën ten.” Aldus een ware geschiedenis, ons toegezonden door het Nederlands Bij— belGenootschap. Aanbevelenswaardig is een (continu te gebruiken) vloer- of voetverwar- ming in combinatie met een aanvul lende verwarming, zoals een indirecte luchtverwarming. Indien binnen het orgel grote tem peratuursverschillen tussen lippijpen ontstaan dan 1° C, dan treedt ontoe laatbare ontstemming op. Ontstem ming en schade kan worden voorko men door het orgel klimatologische scheiden van de kerkruimte, bijvoor beeld door een scherm van fijn gaas of plastic folie en door binnen de orgel- ruimte de lucht in beweging te bren gen door ventilatoren of een compleet recirculatiesysteem, waarbij het or gel met lucht wordt „doorgespoeld” waardoor te grote temperatuurver schillen in het bijzonder tussen de lip pijpen, worden tegengegaan. Tot zover enkele notities uit het een voudig gehouden en geschreven rap port „Kerkverwarming en kerkor gels”, waarin ook wordt ingegaan op luchtbevochtiging en airconditioning Dat wederzijdse dienstbetoon strekte zich ook in de dagelijkse praktijken uit. Met een persoonlijke aanbeveling van meneer pastoor was een jongen vanaf zijn twaalfde jaar of nog iets jonger ervan verzekerd werk in de mijnschac ten te vinden, terwijl anderzijds ietwat nonchalant kerkbezoek en dito vervul ling der andere religieuse plichten een onoverkoombaar obstakel vormden voor iedere „sociale promotie”. Toen in 1944 na de bevrijding de Franse regering ook deze mijnen na tionaliseerde, werden gelijktijdig de fundamenten van deze stilzwijgende sa menwerking als garantie der heersende orde bedreigd. Het kerkbezoek nam ge staag en zienderogen af en een paro- chiekoor in een mijnstadje zag binnen enkele weken zijn om vang tot de helft gereduceerd De toekomst van de mijnen is vandaag nog wel allerminst zeker gesteld, ter wijl de ontkerstening in Noord-Frank- rijk voorlopig al evenmin tot stil stand schijnt te komen. En in dit dubbele perspectief is het begrijpelijk dat de Noordfranse geestelijkheid zich met zware investeringen voor kerk gebouwen die in ieder geval al veel te groot voor de bescheiden toeloop zijn geworden, niet vast wil leggen. Aan de andere kant zijn de genatio naliseerde mijnen van oordeel dat het niet op hun weg ligt de geestelijkheid Een compleet zomerprogramma is verkrijgbaar bij de Federatie van vor mingscentra, postbus 36, Driebergen. Men kan in de volgende centra nog te recht voor een week met de volgende onderwerpen: De weerbare mens 17 24 juli (gezinsweek)Beeld van onze tijd 31 juli7 augustus; Ontmoeting met vandaag 714 augustus. Centrum Den Alerdinck, Alerdinckweg 6, Laag-Zu- them (0.), tel. 05290—284. Elke mijn had zijn eigen kapel of kerk, waarvoor de directieleden of eigenaars als diakenen fungeerden. En bij iedere inwijding van een nieuw godshuis werd het patronaat uit naam van de „zielen der mijnarbeiders” van af de kansel bedankt voor deze „wel daad die groter is dan welke materiële schat ter aarde”. De Bond van vrije evangelische ge meenten heeft midden vorige week in Lage Vuursche zijn tweedaagse bonds vergadering gehouden. Vooral de oecu menische contacten en de eigen ver houding tot verwante andere gemeen ten en kerken vormden onderwerp van bespreking. Besloten werd de gemeen ten plaatselijk vrij te laten al of niet tot georganiseerde samenwerking over te gaan. De bond is lid geweest van de We reldraad van kerken en van de Oecu menische raad van kerken in ons land maar trok zich daaruit indertijd terug. De ontwikkelingen sindsdien hebben herhaaldelijk de discussie weer op gang gebracht over hernieuwde aansluiting in enigerlei vorm. Voor bespreking in eigen kring had een studiecommissie van de bond een genuanceerd rapport opgesteld. Genoemd werden de moge lijkheid van een nieuw volledig lid maatschap als bond, van gastlidmaat- schap van beide raden, van correspon deren over toetreding onder bepaalde voorwaarden en van niet toetreden, maar gemeenten en personen in de bond, die wel contacten met andere kerken wensen en zich bijvoorbeeld aan sluiten bij een plaatselijke raad, wat uiteraard geen directe consequenties voor de landelijke overkoepelende bond inhoudt daarin vrij te laten. Tot dit laatste passend bij de plaatselijke zelfstandigheid, is tenslotte besloten met 85 stemmen voor 25 tegen en 3 blanco, blanco. Eeuwen lang werden kerken niet verwarmd, enerzijds omdat de nodige technische middelen ontbraken, an- gen trekken? Ze dan maar opblazen, met de grond gelijk maken, nu de Fran se monumentenzorg evenmin belang stelling voor deze cultuurgoederen heeft? Pas op, want zo ver heeft het onge loof in de Franse geesten nu ook weer niet doorgevreten. Een, zelfs bouwval lige, lekke, verveloze en lelijke kerk blijft niettemin altijd dan toch maar het huis van God waaraan de tand des tijds mogen knagen maar waarvan mensenhanden af moeten blijven. Allemaal dus niet zo eenvoudig. Iede re makelaar zou zijn vingers natuurlijk wel af willen likken en de aartsbis schop van Atrecht onmiddellijk advise ren te profiteren van het „begrip” der mijndirectie, de hele inboedel voor een zacht prijsje over te nemen en vervol gens te verzilveren. Maar de aartsbis schop wil het morele aanzien van de kerk niet (nogmaals) te grabbel gooien. Wij zijn geen businessmen, zo heeft hij daarbij laten weten, en bovendien moet de kerk niet alleen arm zijn, maar vooral ook lijken. Zodat de liqui datie van het verleden ook in Noord- Frankrijk zo wel haar eigen complica ties afwerpt... derzijds omdat men er nauwelijks be hoefte aan had. Daarin is verandering gekomen door de technische ontwik keling in deze eeuw en het wonen in verwarmde huizen, gebruik maken van verwarmde verkeersmiddelen, werken in verwarmde ruimten en het zich dienovereenkomstig kleden. On der deze omstandigheden konden ook de kerken niet onverwarmd blijven. Het rapport met de technische be vindingen van de studiecommissie ter zake is nu verschenen als bijvoegsel bij het maandblad „De Kerkvoogdij”; het is voorts verkrijgbaar via het bu reau van de Vereniging van kerkvoog dijen in de hervormde kerk (secreta riaat: Postbus 176 (singel 119), Do- drecht; tel. 01850-41167. In het rapport wordt onder meer gesteld dat bij restauratie of nieuw bouw van een kerkgebouw zeer vroeg tijdige samenwerking tussen de archi tect, de verwarmingsadviseur en de orgeladviseur een gebiedende eis is. Kerkorgels dienen zodanig te worden gerestaureerd of gebouwd, dat ze tech nisch zo goed mogelijk bestand zijn te gen de gevolgen van temperatuursver schillen, die bij kerkverwarming op treden. dienstopvoeding 19—24 juli. Centrum De Haaf, Natte-weg 9, Bergen N.H., telef. 02208—4141. De algemene vergadering van de Oecumenische jeugdraad in Europa, die in oktober in Londen gehouden zal worden, heeft „Brandpunt Afrika” tot thema. 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14