Erg in trek, maar VROUW bijzonder schaars RESTAURATIE HEEMSTEEDSE BAVO-ORGEL (vervolg van de vorige pagina) een eigentijds, boeiend beroep I-- Vrouwelijkheden Mannen hebben drempelvrees Intiem karakter ii® 0 Braille 1 1 ZATERDAG 10 JULI 1971 Erbij (Van een medewerkster) I Poppen met stenen koppen en toverlantaarns. Nelly Rovers in haar Haagse antiekkeldertje. 0 Aap-noot-Mies Omschakeling Barokke stoommachine en stereokijkers uit oma’s tijd. Dieet-consument Niet in de keuken (Van een medewerkster) „DIËTISTEN HEBBEN een beroep dat helemaal van deze tijd is. Een zekere geëngageerdheid met de pro blemen van de welvaart en enige sociale bewogenheid zijn onmisbaar in dit werk”. Dat is de mening van de heer A. G. H. M. Severijnen, hoofd voedingsdienst van het Canisius Ziekenhuis in Nijmegen. Hij is voorzitter zo zz e- is- lls ek »g lie >t- lit n- el- en in van de Nederlandse Vereniging van Diëtisten die dit jaar dertig jaar bestaat. Bij dat jubileum vallen hem twee dingen op: de belangstelling voor de opleiding tot diëtist(e) is goed („zeer goed zelfs”), maar die belang stelling komt nog steeds van de kant der vrouwen. De mannen van Nederland kijken voorlopig bij dit vak de kat uit de boom. ELKE MIDDAG omstreeks één uur gaat Nelly Rovers in Den Haag op ietwat ongebruikelijke wijze haar werk- en hobbyruimte voor de middag uren binnen. Ze stapt door een kelderraam van een meter in het vierkant, op straathoogte, aan de Haagse Maliestraat (zijstraat van de Dennenweg, bekend terrein voor antiekjagers). Wie haar voor beeld met enige moeite volgt komt via een klein stenen trapje in een kelderruimte vol intrigerende hoeken en nissen terecht. 0 Cadeautje m |m - EK SPEELGOED moeten NAAR ZIJN MENING kan de mo- Trompet 8’ Prestant 4’ KE. ïrg aal DAAROM IS Nelly Rovers menig weekend op speurtocht buiten de Nederlandse grenzen. Samen met biroer Ben van Tart wijk (etaleur van professie, maar ook al tamelijk bezeten van deze hobby) zoekt ze de rommelmark ten van Parijs en het platteland van Frankrijk en België af. Daar IN ZO’N GEVAL zegt de voorzitter van de Vereniging van Diëtisten: ga liever even terug naar de diëtist. Die kan dan bekijken hoe het dieet dusda nig kan worden gewijzigd dat de dieet- patiënt op zo’n hoogtijdag zo normaal mogelijk mee kan doen. „We moeten trouwens toch veel meer streven naar inpassing van het dieet in dagelijks le ven en werkomgeving. Dieetpatiënten mogen vooral niet langer op een dieet blijven dan strikt noodzakelijk is, zo dat ze zo snel mogelijk weer normaal kunnen meedraaien in gezin en maat schappij.’ In haar keldertje (een voor malige opslagplaats voor wijn vaten) staat wel een zeer oud toverlantaarntje waarmee naar schatting zo’n honderd jaar ge leden kindertjes zoet werden ge houden. Af en toe leveren haar speurtochten ook mooie kinder- OP HET OGENBLIK zijn er in Ne derland ongeveer duizend afgestudeer de diëtisten, een aantal dat bij de hui dige snelle ontwikkeling van de voe- dingswetenschap gerust ontoereikend mag worden genoemd. Om aan de to tale geschatte behoefte te voldoen, zou den er nog een drieduizend diëtisten bij mogen komen. „Maar we zijn een realistische vereniging en weten dat zo iets voorlopig economisch niet haalbaar is”, zegt de heer Severijnen er meteen bij. „Als bijvoorbeeld een ziekenhuis zijn diëtistenteam zou willen verdubbe- STAANDE VOOR een klein oud schipperskacheltje dat (met ei- in und ma- er- mgs ?rne lor- ling dat ijke )Og- een met met met en, ;en /as ar- iat len aar el len af >ok en ae- dat jwe de al- tste eeft aart eci- eeft "ge- jazz Wie üng be- >en- rste izz- ief- srry H. ex- •Hij :ent ;en- Een en uud ink, aak, tal- hij tad, ge- >md 'ijgt de rug. de lan en bij lob in ren m- jna lub een ja- -in- aar, Chi zeat ’op- uwe ele- tele zelf van loor loet. zal wel Hen eeft 1OU- los- rin- art en- de) JC, ige er •lo- het eek :fte so- on- >et- em. de ere ure he- >te- ok- de 1. IN DIE VERENIGING waar onge veer zeventig percent van de afgestu deerde diëtisten van Nederland elkaar vinden, zijn de namen dan ook nog zeer ver in de minderheid: ze zijn met zijn vieren. Die drempelvrees voor een jong en eigentijds beroep heeft volgens de voorzitter wellicht te maken met het feit dat het begrip „dieetkundige” in Nederland nog te veel zit vastgebakken aan het beeld van de huishoudscholen. Ook de buitenwereld denkt bij het werk van de dieetkundige meestal aan een vrouw: de diëtiste. keur te hebben gehad van de orgel maker Matthias J. A. van den Brink die in 1833, na de dood van zijn vader, Leonard, diens orgelma- kerij voortzette. Een orgel in Nieuw koop uit 1799 en in Noordwijk uit 1859 markeren ongeveei de periode dat Leonard en Matthias als orgel makers werkzaam waren. Beiden werden in Amsterdam geboren: Leo nard in 1761 en Matthias in 1809 Hun bouwstijl zou men laat-rococo kunnen noemen met een enigszins zuidelijke inslag; het klankbeeld var. hun orgels heeft vaak een intiem karakter en is nooit slap of grof iets dat bij hun tijdgenoten nog al eens voorkomt. Tertsregisters zoals de cornet of sesquialter treft men op bijna al hun orgels aan. terwijl het „OP DEN DUUR zou ik graag helemaal op antiek speelgoed overgaan”, zegt de 26-jarige Nelly die in de ochtenduren als secretaresse werkt. Of die totale omschakeling gerealiseerd kan worden is nog de vraag, want de markt van het antieke speelgoed Is al behoorlijk uitgedund. Zeker in Nederland, waar het oude zui nig beheerd wordt in enkele speelgoedmusea en in een aantal particuliere verzamelingen. „BIJ DE OPRICHTING in 1941 zat men met de problemen van ondervoe ding. Nu zitten we met die van de overvoeding”, zegt de heer Severijnen. Parallel aan de snelle ontwikkeling in en vooral na de jaren van de Tweede Wereldoorlog worden de eisen duide lijk zwaarder. Met ingang van septem ber 1972 zal de 4-jarige opleiding tot diëtist tot het hoger beroepsonderwijs worden gerekend, met als vereiste vooropleiding havo, waarschijnlijk met scheikunde. IN 1879 brengt de fa. Adema uit Amsterdam het orgel over naar de huidige kerk waarbij wederom de koorzangers in de beurs getast heb ben. Vermoedelijk betrof dat de uit breiding met een Trompet 8’ van hef tot dat tijdstip incomplete Hoofd werk. Sindsdien is het instrument re delijk gaaf bewaard, zij het dat de tand des tijds er wel stevig aan heeft geknaagd. De enige offers die aan de gewijzigde toenmalige smaak werden gebracht betroffen de ver- HET VERVAARDIGEN van vrij staande speeltafels schijnt de voor- IN DEZE HELE ontwikkeling van de dieetkunde vindt de heer Severijnen de benadering van de mens die (al dan niet tijdelijk) met een dieet door het dagelijks leven moet, erg belangrijk. „Dieetpatiënten zijn geen kneusjes”, vindt hij: „Ze moeten zichzelf niet als zodanig beschouwen en hun omgeving zou dat ook niet moeten doen. Rondom het dieet hangt, geheel onnodig, vaak een sfeer van valse schaamte.” len, zou dat toch weer ergens in de prijzen moeten worden verdiskon- teerd.” serviesjes op, maar ook hier doet de tand des tijds zich gel den: ze zijn vaak incompleet of beschadigd. tal verpleegden. In Canisius betekent het dat (voor ongeveer driehonderd- vijftig dieetpatiënten) elk dag meer dan vijftig verschillende menu’s moeten worden gemaakt, waarbij het lichtver- teerbare dieet (met het zoutarme al ja renlang behorend tot de bekendste en vaak voorkomende diëten) het meest voorkomt. In die grote dieetgroepen komt steeds meer differentiatie en va riatie. Severijnen op, „schept voor getrouwde vrouwen bovendien de mogelijkheid om na een paar jaar huwelijk weer terug te komen. Want dit is een beroep dat uitstekend geschikt is voor parttime- werk.” HET AANTAL dieetpatiënten in en buiten de ziekenhuizen stijgt, als lo gisch uitvloeisel van de steeds groter wordende medische kennis. De heer Severijnen vertelt dat in Cani sius (één van de grotere ziekenhuizen van het land) ongeveer de helft van het patïëntental een dieet heeft. Andere ziekenhuizen spreken al van zestig per cent dieetpatiënten op het totale aan- AA/VVVVVWWVWVVVMWVWVVVVVWVVVVVVWVWÏAAAAAA SCHRIJFSTER Agatha Christie, tach tig jaar jong, actief en altijd bereid tot lachen, is naar Parijs gevlogen om zich ervan te overtuigen dat de toneelgroep die daar haar beroemde „Muizenval” speelt, de regels van het spel wel in acht neemt bij de opvoering. Na af loop zei ze dat het „volmaakt” was, omhelsde alle spelers en deelde aan iedereen handtekeningen uit. Ze was in gezelschap van haar 33-jarige kleinzoon die volgens Elle bijzonder geïnteres seerd is in de successen van het overal ter wereld opgevoerde stuk: op zijn der tiende jaar heeft hij namelijk van oma de auteursrechten van de muizenval ge kregen. HET AMERIKAANSE maandblad La dies’ Home Journal is waarschijnlijk het enige vrouwenblad ter wereld met een speciale uitgave voor blinde leze ressen. Elke maand worden ruim dui zend exemplaren van het blad in brail le gedrukt. Ze worden onder meer ver spreid via meer dan veertig regionale bibliotheken voor blinden in de Ver enigde Staten. ER ZIJN vier opleidingen: in Am sterdam, Den Haag, Nijmegen en Heer len. Bovendien worden jaarlijks bij- scholingscursussen gehouden en de „education permanente” is ook hier het ideaal. „Die bijscholing”, merkt de heer DAT KELDERTJE is gevuld met wonderlijke, speelse en vooral oude zaken. Glazen stolp jes en oude strijkijzers, antieke prenten en ouderwetse leren citybags. Ergens staat een sier lijk paar houten „zondagsklomp- jes” uit Bretagne. En verder staat en ligt overal antiek speel goed. Want dat is de grote hobby van Nelly Rovers. derne dieetkundige daar veel aan doen door de patiënt als volwassen consu ment te beschouwen, hem waar moge lijk het „waarom” van een dieet te ver klaren, hem inzicht te geven in het ziektebeeld dat een dieet noodzakelijk maakt. Zijn ervaring is dat, mede door een gebrek aan begeleiding, slechts weinig mensen kans zien om zich aan een dieet te houden. Men laat zich bij voorbeeld snel ompraten om bij de feestelijke gelegenheden de voorschrif ten maar een dagje te vergeten. OM NU EERST EVEN een levens groot misverstand uit de weg te rui men: diëtisten staan (althans beroeps halve) zelden in keukens en evenmin koken zij. Achter de schermen van die keukens zijn zij de voedingsdeskundi gen die op aanwijzing van de arts dieetvoorschriften voor patiënten sa menstellen, dan wel een adviserende functie op voedingsgebied vervullen. In de dertig jaar van het bestaan van hun vereniging heeft hun werk zich wel tussen twee uitersten bewogen. Dat geldt ook voor allerlei gla zen stolpjes die oorspronkelijk waarschijnlijk als beschutting dienden voor heiligenbeeldjes, maar nu vaak gevuld worden met droogboeketjes. „Oud keu kengerei is ook heel erg popu lair”, zegt Nelly. „Dat wordt vaak als decoratie in moderne keukens gehangen”. moderner brandstof dan weleer) op kille dagen deze bizarre ex positieruimte moet verwarmen, vertelt ze over haar passie voor antiek speelgoed en in het bij zonder voor oude poppen. Ze bezit onder meer een exemplaar uit omstreeks 1830 en dat is dan wel iets bijzonders. Want er is niet zoveel speelgoed dat de kans krijgt om, betrekkelijk gaaf, meer dan een mensenleef tijd mee te gaan. bestaande speeltafel vervangen door de huidige „vrijstaande” speeltafel, een toenmalige nouveauté, wellicht de eerste die in ons land gebouwd werd. Evenals bij het clavecimbel en de piano zit de bespeler van het orgel meestal met het gezicht naar het instrument gewend. Bij een vrij staande speeltafel is dat niet het ge val en bij dit Van den Brink orgel zijn klaviatuur en lessenaar pre cies een halve slag gedraaid waar door de organist over zijn lessenaar heen het zicht heeft op het liturgisch gebeuren. Deze verandering brengt echter een zeer ingrijpende wijziging in de tractuur van manualen pedaal en registers met zich mer en vereist daardoor eer kundig r gelbouwer. tweede manuaal meestal als „onder werk” (echowerk) geplaatst wordt. Behalve het Heemsteedse orgel be staat er nog werk van hen in de Engelse Kerk in Amsterdam, in Bleiswijk, Hilversum (St. Vitus) en Warmond (St. Matthias) terwijl het orgel van de Haarlemse Josefkerk nog enkele registers van Van den Brink bevat. is, zo lang het duurt, nog wel antiek kinderspeelgoed te vin den. Ook in Londen is nog vrij veel te koop maar tegen zeer pittige prijzen: blijkbaar jagen de Britten zelf verwoed op speelgoed uit vroeger jaren. DIËTISTEN WERKEN in Nederland bij ziekenhuizen, bejaardentehui zen, verpleeghuizen. Men ontmoet ze bij de gezondheidsdienst van bedrijven en bij de afdelingen research en voor lichting van de voedingsmiddelenin dustrie. Ze werken in de maatschappe lijke gezondheidszorg (kruisverenigin gen, GGD’s) en bij wetenschappelijke instituten die zich met voedingsonder zoek bezighouden. In opkomst is de zelfstandig gevestigde dieet-kundige naar wie de huisarts zijn patiënten zal kunnen verwijzen. Volgens de heer Se verijnen „een duidelijk toekomstbeeld”. DIEETKUNDIGE; NELLY LAAT ouderwetse, met plakplaatjes versierde grif- feldozen zien en vertelt dat ze op haar speurtochten nog wel veel antieke leermiddelen te genkomt. „Soms loop je opeens tegen stapels leesplankjes aan, of tegen oude ganzebordspellen. Oude kinderboeken zijn, jam mer genoeg, moeiijk te vinden”. andering van de Prestant 4’ van hel Onderwerk tot een Voix Céleste waardoor twaalf originele pijpen verloren gingen; het tertskoor werd uit de Sesquialter verwijderd en de toonhoogte werd verhoogd door slor dig aangebracht stemkrullen. HET IS de bedoeling dat aan het einde van dit jaar het orgel zal prijken tegen de rechterwand van het dwarsschip, met de volgende uit 1854 daterende dispositie: Hoofdwerk Bourdon 16’ (bas en discant), Pres tant 8’, Holpijp 8’, Octaaf 4’, Fluit 4’, Quintfluit 3’ Octaaf 2’, Mixtuur 1-3 st., Cornet 4 st., (bas en discant). Onderwerk: Bourdon 8’ Gamba 8’ Fluit 4’, Gemshoorn 2’ Sesquialte, 2 st., Manuaalkoppel (bas en discant). Aangehangen pedaal. WIM HUSSLAGE De aloude stoommachine Is een typisch „mannen-speel- goedje” waar verzamelaars op het ogenblik en bloc voor door de knieën blijken te gaan. En om even van het antieke speel goed af te stappen: Nelly Rovers heeft ontdekt dat bij de curiosa in haar keldertje vooral de oude leren citybags „in” zijn. Ze worden door veel jonge vrouwen als modetas beschouwd en vlie gen weg, evenals andere gekke oude leren tassen en riemen. ER STAAT EEN pracht van een vliegende Hollander die waarschijnlijk wel een halve eeuw oud is. Er liggen oude blokkendozen en griffeldoosjes. Door de spijlen van ijzeren en houten poppeledikanten staren de wonderlijk-gaaf gebleven koppen van oude poppen met grote ronde ogen het keldertje in. Poppen zoals ze allang niet meer worden gemaakt: met por seleinen hoofdjes en echt haar. „Met poppen ben ik eigenlijk be gonnen”, zegt Nelly Rovers. AW"

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17