HEEMSTEEDS ARCHITECT BOUWT „ALTERNATIEVE WOONHEUVELS” IN DRENTE BEN VAN TONGEREN HEEFT GENOEG VAN Oh, die communeflats „HET WONEN IN EEN STUK STOKBROOD” r 99 99 A^c ff t I Utrechts experiment in goede nabuur- schap is nog nauwelijks van de grond Niet forceren Geen commune 19 Pioniersgroep ZATERDAG 10 JULI 1971 Erbij 11 9 9 (Van een onzer verslaggevers) - De mens heeft in.de verschillende fasen van zijn bestaan steeds wisselende behoeften en wensen. Zo varieert ook de ruimte die ieder nodig heeft, al naar gelang de situatie waarin hij leeft. Die variatie staat in tegenstelling tot de gefixeerde woonruimte die in grote hoeveelheden worden „aangemaakt”. De totale oppervlakte van een woning ligt vast, is sta tisch. Niet statisch is de gebruiksoppervlakte die de verschillende deelnemers van de samenleving zich wensen: het kind, de tiener, de vrijgezel, het jonge „buren weer buren worden”, zoals dat altijd is geweest. Het is een experiment in het afzweren van de lang als heilig doel nagestreefde isolatie. Dat experiment begint nu op gang te komen. Er zijn nu bewoners die gezellig als buren in een boerendorp met elkaar omgaan. Maar hun aantal is klein. gezin, het grote gezin, echtpaar met de kinderen uit huis, het bejaarde echtpaar en de alleenstaande. Ook speciale wensen hebben de student, het kinderloze echtpaar, de commune. Deze groepen wonen nu ge scheiden. Oma woont elders, in een bejaardentehuis, de student kan niet thuis wonen en tegelijkertijd een eigen leven leiden met een eigen entree voor zijn vrienden. De verpleegster en de lerares wonen in een vrijgezellenflat. T*1 EN JAAR GELEDEN waren ze zo ongeveer klaar. L Maar het heeft tot januari geduurd eer de eerste j bewoners er in trokken. Plaats van handeling: Utrecht, de nieuwe stadswijk Overvecht. Concreter ge zegd: de nieuwe flatblokken, die op iedere etage een gemeenschappelijke ruimte hebben in de hoop dat Experimentele buren onder elkaar p j I» I J Br ik - BSr PETER HEEMSKERK. DE BEWONERS van de experimen tele flats hebben destijds allemaal een enquêteformulier ingevuld. Op die vra genlijst stond de buurman centraal. Die buurman moet zo vond het meren deel van de invullers vooral hulp vaardig zijn. Zijn eventuele godsdienst, politieke richting en milieu doen nau welijks terzake. Wel van belang daaren tegen zijn z’n kinderen. Het bleek dat in deze eeuw-van-het-kind nogal wat kandidaat-bewoners huiverig staan te genover het oudere kind. Het komt er in het populariteitsonderzoek maar be kaaid af. Van de gegadigden voor een experi mentele flat was een derde deel onder de vijf jaar en een derde deel boven de dertig. De jongste kandidaten heb- ven van het experiment de hoogste ver wachtingen. Zelfs is het mogelijk één kubus ge- zamelijk te huren voor gemeenschap pelijk gebruik. Deze ruimte zou te gebruiken zijn als crèche of peuter klas overdag en als huiswerklokaal of hobbyruimte ’s avonds. Eventueel om samen feest te vieren, een recep tie te houden of samen te koken. In dit verband gaan de gedachten vanzelf sprekend uit naar de ideeën omtrent Centraal Wonen, enige tijd geleden in Erbij beschreven. Het ministerie noemde in het besluit tot toekenning van de experimenten subsidie karakteristiek voor het plan- DE 183 FLATS zijn sinds februari blokje voor blokje opgeleverd. De selec- tie-commissie heeft eind mei de laat- kan de eis worden gesteld dat de auto’s niet meer op de openbare weg worden neergezet. Als men geen auto heeft kan men deze ruimte naar eigen inzicht inrichten, bijvoorbeeld als hob byruimte, logeerkamer en eventueel als bedrijfsruimte (boetiek, kantoor tje, melkwinkeltje). Dit kan het straat beeld verleyendigen en elke woning een eigen gezicht geven. Voor „Baggelhuizen” ontwierp Ben van Tongeren 244 woningen verdeeld over negen „centra”. Dat wil zeggen Per huis is een tuin gereserveerd van zes bij zes meter of groter. De op pervlakte is zo beperkt mogelijk ge houden om zoveel mogelijk ruimte ten goede te laten komen aan het open-, baar groen. Een van de aspecten van EIGENLIJK komt het erop neer, dat alle kandidaten wel een zogeheten „in- IN FEITE hebben dus alleen de groe pen van vier gezinnen die gezamenlijk een etage hebben gekregen hun buren kunnen kiezen. Bij hen heeft het expe riment een heel andere inhoud dan bij de rest. De grote vraag is nu of de se lectiecommissie haar werk zo goed ge daan heeft dat je straks (over een, twee jaar) haast niet meer kunt zien wie zegd wordt. Alleen in de grote flats is een kamer met „echte muren”. Ontwerper Janssen heeft die kamer Architect Ben van Tongeren uit Heemstede heeft zich afgevraagd of de geschetste situatie eigen wil of nood zaak is. Om daar achter te komen, zo heeft hij geconcludeerd, zal men alter natieven moeten creëren, moeten ex perimenteren. In zijn studio „Proto Design” is hij daar zelf mee bezig geweest. En het lukte zo goed, dat een project op het punt staat te wor den uitgevoerd, dat geheel vanuit een „alternatieve visie” is gecreëerd. Het gaat om de woonwijk „Baggelhuizen” aan de rand van Assen. Voor dit plan heeft het rijk een „experimentensub sidie verleend van 3000 per woning. hun schroom. Ze nodigen op het kam peerterrein „zomaar” hun buurman uit voor een kopje koffie, of duiken samen met him mede-hotelgasten het nachtle ven in. Hoeveel gaan deze experimentele huizen straks kosten? Van Tongeren: „Naar het prijspeil van enkele maan den terug circa f 245 voor een norma le woning (twee eenheden).” Voor die prijs krijgt men volgens hem meer Woon-waar voor zijn geld dan in rechttoe-rechtaan wijken waar om elke straathoek hetzelfde beeld op doemt. het plan is namelijk ook dat er zo wei nig mogelijk verkeer door de wijk gaat. Er wordt naar gestreefd dat bijvoorbeeld schoolkinderen de school kunnen bereiken wandelend door het park dat zich rond de woonheuvels slingert, zonder drukke wegen over te hoeven steken. In dat openbare groen kunnen de bewoners zoveel mo gelijk hun gang gaan: ze zouden er by voorbeeld samen een schommel, künnen laten neerzetten, en zo nu en dan een barbecue voor de hele buurt kunnen organiseren. HET EXPERIMENT van de experi mentele flats is eigenlijk een proefne ming „in achterwaartse richting”. Dat wil zeggen: er wordt nauwelijks iets nieuws geprobeerd, maar voornamelijk gekeken of een oude situatie kan wor den hersteld. Zit een gezin nu werke lijk zo graag dag in, dag uit in zijn dooie eentje in een flat of wil het net als vroeger eigenlijk liever ge zellig optrekken in een wat groter ver band? Is een mens nog alleen geïnte resseerd in signalen van apparaten (auto, tv, stereo-installatie, enz) of heeft hij ook nog belangstelling voor de „sig nalen”, in casu levenstekenen van zijn eigen buurman-medemens? DE GROEP gelooft dat de publiciteit over de flats niet altijd even positief heeft gewerkt. Er zijn in sommige kran ten nogal nadrukkelijk over „commu- ne-flats” gesproken. In de buurt wor den de experimentele flatbewoners dui delijk beschouwd als „communards” en dat is volgens een hardnekkig mis verstand iemand die in ieder geval sten toegewezen. Over die commissie is niet iedereen tevreden. Er wordt haar verweten dat er geen poging is gedaan condities te scheppen voor een goede communicatie, zowel horizontaal (op een verdieping) als vertikaal (tussen de bewoners van de verschillende eta ges). Er is niet voldaan aan het ver langen, alle geselecteerden voor één blokje in een vroeg stadium met elkaar te confronteren en onderling te laten uitmaken, op welke verdieping zij zou den willen wonen. Elke woning aan de straatzijde heeft een open ruimte, nodig om het trappehuis te bereiken, maar ook nut tig te maken als carport. Hierdoor dat negen pleintjes gaan ontstaan met eromheen telkens enkele woon- heuvels. De bestemming van dat plein zouden de bewoners zelf moeten kun nen bèpalen: hetzij openbaar groen, hetzij speeltuin voor de kinderen of gewoon bestraat plein waar de „plein- bevolking” elkaar kan ontmoeten. spraak-enquête-formulier” hebben moe ten invullen, maar dat van die inspraak niet zo veel terechtgekomen is. Maar het valt natuurlijk ook niet mee, die veelzeggend de „stiltekamer” genoemd, inspraak te realiseren. Je hebt bij de verdeling van woningwetwoningen nu eenmaal te maken met allerlei belan gen die zo zorgvuldig mogelijk tegen elkaar afgewogen moeten worden. eenheden. Dit om de verbindingen tus sen de eenheden zo kort mogelijk te houden. Een nevenverschijnsel van het ontwerp is, dat de nok niet even wijdig loopt met de gevellijn, waar door het idee van een woonheuvel wordt geschapen. Bovendien versterkt dit het totaalbeeld als eenheid. Ben van Tongeren: „Het is niet meer het gebruikelijke afgehakte stuk stok brood.” Als een wooneenheid even als ku bus van zes bij zes wordt voorgesteld, krijgt men door twee kubussen te com bineren een normale woning met twee ingangèii (één extra voor bij- voorbeeld opgroeiende kinderen of praktijk aan huis). Met drie kubus sen creëert men, een grote woning. Eén kubus is goed voor een kleine woning, maisonnette, bejaardenwoning. Een van de pleintjes in „Baggel huizen” met enkele woonheuvels. Met A, B, C en D z\jn wooneen heden gemerkt, die onderling ver bonden kunnen worden via het met een ster aangegeven trappen huis. A is een halve woning, goed voor bejaarde of alleenstaande, A B een normale woning, A B-f-C een grote woning. Door de dwarsligging van de nok ont staat een heuveleffect. Er ontstaat zo een variatie in het aantal woonlagen per wooneenheid, die de differentiatie ten goede komt. Van Tongeren de plattegrondsop- bouw, de schakeling en de daarmee bereikte mogelijkheid om binnen één bouwlichaam en onder één kap wonin gen te formeren die uiteenlopen in grootte, niet slechts wat het aantal vertrekken betreft, maar ook wat het aantal woonlagen aangaat. Het project *s namelijk voorzien van een „splitlevelopstelling” hetgeen erop neerkomt dat de vloer van de ene wooneenheid ligt halverwege de vloeren van de naastgelegen woon- DE ONTWERPER van de flats, bouw en woningdienstdirecteur Janssen, had eigenlijk ook niet anders verwacht. Hij zou vreemd hebben gekeken als die mensen de eerste dag de beste al druk aan het communiceren waren geslagen. Alles heeft zijn tijd nodig. Het is lo gisch dat je eerst je aandacht richt op je huis en dan zoetjesaan contact gaat zoeken met je buren. Forceren moet je zoiets niet. Dan wordt het later louter puinruimen. De heer Janssen neemt aan, dat het na de zomer op vrij grote schaal gaat gebeuren. Eerst moet iedereen met va kantie om ideeën op te doen en de fan tasie een kans te geven. Er moet gedul dig gewacht worden tot de verbeelding haar werk begint te doen. En dit expe riment kan niet zonder die verbeelding, niet zonder een beetje durf ook. In de vakantie overwinnen de mensen vaak DE BUREN, daar draait het om. Daarmee staat of valt het hele experi ment. „Toegang” is er nu wel. Dat is zo bedoeld. Want als een goede buur werkelijk beter is dan een verre vriend, dan moet je het die buur ook niet al te moeilijk maken, om zo maar eens even binnen te wippen. Sommige etages zijn betrokken door gezinnen die samen hebben ingeschreven. Zij kenden elkaar al en wisten (tot op zekere hoogte) wat zij aan elkaar hadden. Vanzelfsprekend is het experiment op verdiepingen waar oude vrienden, al een stuk verder dan op de etages van de „wilvreemden” die elkaar voor de verhuizing naar Overvecht nog nooit gezien hadden. Het experiment moet op sommige eta ges zelfs nog helemaal beginnen. De ge meenschappelijke ruimten zijn er kaal en leeg, de deuren gesloten. Als uitgangspunt koos hij een sa menstel van halve woningen, elk met een oppervlakte van zes bij zes me ter, die hij zo rangschikte, dat door combinatie een grote variëteit van mogelijkheden ontstaat. Door een cen traal trappehuis te projecteren mid den tussen vier van deze halve woon eenheden, kan de bewoners de moge lijkheid worden gelaten te kiezen hoeveel ruimte zij wensen. De woon eenheden kunnen namelijk via het trappehuis aan elkaar gekoppeld worden. Zelfs is er een geval bekend van een leraar die toen bekend werd dat hij belangstelling had voor een experimen tele flat van zijn rector de dringende vermaning kreeg, zich in de klas te onthouden van propaganda voor groeps- sex! Het was nog nooit bij de leraar opgekomen, met zijn pupillen over dat onderwerp te spreken DE „GROEP-De Witte” is een vrier denclub en bepaald geen communf Ieder voert zijn eigen huishouding, leid zijn eigen leven. De groep prijst de royale plattegrond van de flats, evenals de door de schuif wanden bereikte flexibiliteit. Een na deel van die schuifwanden is de geho- righeid. Achter een gesloten wand kun je zonder inspanning woordelijk ver staan wat er aan de andere kant ge- ken. Hoe het ook zij: als je bijvoorbeeld in een winkel je adres opgeeft dan hoor je: „Oh, die communeflats!” En je voelt duidelijk dat je er dan staat als een getekende. DE „GROEP-De Witte” vindt het erg jammer dat er nog zo weinig contact is met de overige bewoners van het blok en wijt dat voor een deel aan een te kortschietende selectiemethode. Nog vervelender vindt de groep het, dat er in de experimentele flats mensen schijnen te wonen die helemaal niet van plan zijn, ooit contact met hun buren te zoeken. Zij hebben zich kennelijk alleen om een huis te krijgen „an ders voorgedaan dan zij zijn”. Maar mis schien veranderen ze wel. Het experi ment verkeert nog maar in een begin- Tadum. Wie weet, sleept het iedereen .vel mee. EEN VAN DIE groepjes bestaat uit de (kleine) gezinnen. De Witte, Zegers, Suurmond en Van Nieuwenhuijzen. Ze bewonen de bovense etage van een blokje aan de Pemambucodreef. Hun hal maakt al een bewoonde indruk. Hun flats zijn ingericht zoals dat van jonge progressieve mensen kan worden ver wacht. Zij hebben de ruimte de ruim te gelaten, dat wil zeggen hun hui zen niet zo volgepropt met meubels dat je er nog nauwelijks lopen, dansen of springen kunt. Eenmaal in gebruik, lijken de drie kamerflats qua indeling plezieriger dan hun grote vier-kamer broers. Misschien is de bar-keuken (in de vierkamerflats toch een te modieus ding. VRAAG ONTWERPER ansser ten slotte wat hij het belam-rijkste vindt van deze experimentele woningen en hij antwoordt: „Dat ze gebouwd zijn”. Zo is het. .y ‘A’

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19