Van Es blijft op Defensie Met IT-chartervluchten Kabinet benoemt twee geen enkel risico staatssecretarissen igen ■kas door Na treinramp bij Duivendrecht s in z r Palingvisser: We zitten aan dood water Ijsselmeer bedekt met stinkende spiering Nog zes gewonden ziekenhuizen Er komen er totaal 13 Twee soorten keukenzout: mèt en zonder NS-Vakantie- dagtochten f44.- 8Dagen kris- Nederland I Verkoop verse mosselen nu geheel verboden R H I RIJKSLUCHTVAARTDIENST: Ruim 1 ton voor echter strenge maatstaven Vrees voor verlies van de Veluwe als natuurgebied Plotseling meer ziektegevallen eerste kwartaal Voorzitter van W addeneilanden vol Kapitein omgekomen bij Voor groeps- charters bestaan wegwerpen van gevallen granaat bovenleiding mee PZEM blijft Rijtuigwrak ligt nog naast spoorbaan Criminaliteit in Overvaller berooft wijnhandel van het kasgeld Verdronken jongen geïdentificeerd gestegen Eerste stap naar gewesten in provincie Utrecht Trein sleurde stuk „Aktie betaald antwoord” LC ZATERDAG 10 JULI 1971 2 Z7 Bestrijding racisme Is Defensie onderministers voor land macht, luchtmacht en marine. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet-Bies- heuvel heeft gisteren ingestemd met de benoeming van twee staatssecreta rissen op het departement van Finan ciën en één op dat van Defensie. Mi nister Nelissen krijgt op Financiën het Tweede-Kamerlid mr. W. Schol ten (CHU) naast zich voor fiscale zaken en de huidige KVP-voorzitter mr. A. P. J. M. van der Stee voor zaken betreffende het verzekerings- en kredietwezen, het kadaster en de domeinen, en de gemeentefinanciën. Op Defensie houdt minister De Kos ter de huidige staatssecretaris voor marine, de heer A. van Es, aan als onderminister. Er komen geen andere staatssecretarissen op dit departe ment. Het kabinet-De Jong had op voordelig uit met NS In juni, juli en augustus: extra plus, half geld op de interlocale bus. N S-identiteitsbewij s of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS r EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK KvanVEELEN Oplossing voor fluorprobleem? Moedige daad om anderen te redden I (Van onze correspondent) DEN HAAG Vakantiereizigers die hebben ingeschreven voor een ge heel verzorgde reis per chartervlieg- tuig behoeven zich niet ongerust te maken over berichten als zou men voor een charterreis lid moeten zijn van een vereniging, zo bericht de Rijksluchtvaartdienst. De bekende „inclusive-tours” van de tour-opera- tors staan helemaal los van de char- terreizen voor verenigingen, waar over de laatste tijd zoveel te doen is geweest. ADVERTENTIE MR. W. SCHOLTEN MR. A. P J. M. M. VAN DER STEE ADVERTENTIE Het RIVO heeft, zoals gemeld is, reeds ADVERTENTIE (Van onze correspondent) IVUDDgNHAVENSTRAAT 27 UMWDCN WS’SO-WM k (Van onze correspondent) ENKHUIZEN. Sommige vissersboten van de Enkhuizer vloot varen ondanks het ook voor de visserij ideale weer, niet meer uit. „Zestien uur varen en met een driekoppige bemanning voor slechts dertig pondjes paling tegen een prijs van rond ƒ2,70 per pond, is werken en geld toege ven”, zeggen de vissers. „Het gehele sei zoen is het al slecht en nu wordt het met de dag nog minder. We zitten aan dood water”. Over de oorzaak van de sterk verminder de aanvoer zijn er theorieën te beluisteren, maar bewijzen zijn niet aan te voeren. De jongen is het laatst gezien in de nacht van zondag op maandag, toen hij een bar in Reuver had verlaten en stond te liften. Hij was de bar omstreeks middernacht binnengekomen en had volgens de bar- houdster nog tot na enen gezellig zitten praten voordat hij wegging. Om ongeveer half twee had de eigenares van de bar hem nog buiten op een lift zien wachten. Sindsdien was hij spoorloos totdat zijn lijk donderdag uit het water werd opgehaald. Hij had toen een steen van 27 kilo aan zijn nek. Zijn handen waren achter zijn rug vastgebonden. De stoffelijke resten zijn gisteren be graven. Een dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-eilanden- tocht), naar Gaasterland. of Amsterdam, naar Rotterdam of naar het Evoluon in Eindhoven. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag- tochten op de stations. VLISSINGEN. Het Produktschap voor Vis- en Viseprodukten in Den Haag heeft de verkoop van verse mosselen verboden. Tot nader order is de handel in mosselen uit alle Nederlandse wateren, dus ook de verzending naar het buitenland, stopgezet. Aanleiding tot dit besluit zijn de resulta ten van een toxicologisch onderzoek ver richt door het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO). Gebleken is dat een aantal mosselen organismen hebben opge nomen, die vermoedelijk afkomstig zijn van de giftige planktonsoort Procentrum Micans. (waarschijnlijk twee), Justitie, Verkeer en Waterstaat en mogelijk ook nog op Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening en op Onderwijs en Wetenschappen. Er komen waarschijnlijk totaal 13 staatssecretarissen. Mr. W. Scholten is oud-inspecteur van ’s Rijks Belastingen. Hij heeft al eerder op het departement van Financiën gewerkt bij de Directie Directe Belastingen. Hij is sinds 1963 Kamerlid. Mr. Van d< van de Eersi studeerde fiscaal recht in Nijmegen en is sinds 1956 werkzaam als belastingadviseur in die stad. Hij heeft drie jaar lang de KVP geleid. Stee is nog maar kort lid Kamer voor de KVP. Hij UTRECHT. Het treinverkeer tussen Rotterdam en Dordrecht is van vrijdag middag twaalf uur tot kwart over zes in de war geweest doordat bjj het station van Barendrecht een electrische trein een flink stuk van de bovenleiding, die door onbe kende oorzaak was losgeraakt, meesleurde. Slechts één spoor kon nog worden be reden. In beide richtingen moesten op dit zeer drukke traject de helft van het aantal trei nen uitvallen. UTRECHT. De „Aktie betaald ant woord” heeft tot 30 juni ruim honderddui zend gulden bijeengebracht tei ondersteu ning van het special fund van het pro gramma tot bestrijding van het racisme, dat in het leven is geroepen door de We reldraad van Kerken. DEN HAAG. Naar de ANWB mee deelt zijn de waddeneilanden Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schiermonnikoog voor kampeerders nagenoeg of geheel vol. Kampeerders die toch dit weekend nog naar een van deze eilanden willen gaan, doen er verstandig aan eerst telefonisch contact op te nemen met het desbetref fende terrein. Op het eiland Texel was gisteren nog ruimte, hoewel de kampeer terreinen zeer goed bezet zijn. DEN HAAG. Nu de fluoridering van drinkwater in ons land op fel verzet stuit, heeft de AKZO Zout Chemie gewezen op een andere mogelijkheid om caries te be strijden: de fluoridering van keukenzout. Deze methode, die de persoonlijke vrijheid van iedereen onaangetast laat, is effectief in de strijd tegen tandbederf. Ervaringen in Zwitserland, waar men al jaren fluor aan keukenzout toevoegt, hebben dit aan getoond. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. i Cai het j vici och ves Die 0 de var 1st; litii b v 1 z r r R uit sind Op de j poli den hee H hek mei D Sad van mo; Ism hee Ria Sac toe ke ker h s1 d SI t< h e S€ fe v: Si N di D le k MARKIEZEN/ZONNESCWERMEN RDILUIKENAUXAPLEX JALOUZ1ÉEN Uit het voorlopig onderzoek kan de con clusie worden getrokken dat kapitein Pet ter ten koste van zijn eigen leven dat van anderen heeft gered. Kapitein Petter was pas enkele weken gehuwd. In binnen- en buitenland behaal de hij op sportgebied talrijke kampioen schappen. Hij was een bekend sabreur en ruiter. Hij woonde in Overlangbroek. MIDDELBURG De voorzitter van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM), de heer A. J. Kaland, mag blij ven. Hij blijft ook gedeputeerde van de provincie Zeeland. Dat hebben de aandeel houders van de PZEM vrijdag beslist. Het dagelijks bestuur van de PZEM kwam in opspraak, toen het op 8 juni ver klaarde geen disciplinaire maatregelen te zullen nemen tegen de directeur, ir. Th. Bogerd. Deze hal, zoals bleek uit een rap port van de Rekenkamer, voor veertigdui zend gulden „verschrijvingen” gepleegd. De directeur heeft inmiddels ontslag aan gevraagd. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Na de treinbotsing bij Duivendrecht op Eerste Pinksterdag liggen nu zes weken later nog drie Nederlanders, twee Amerikanen en een Marokkaan in de Amsterdamse ziekenhuizen. En langs de spoorbaan waar het ongeluk gebeurde, lig gen nog steeds de resten van het laatste rijtuig van de internationale trein. In het Onze Lieve Vrouwegasthuis in Amsterdam, het ziekenhuis waarheen de meeste gewonden zijn overgebracht, ligt Charles Shell uit Minneapolis in het Ame rikaanse Minnesota. Maandag gaat hij naar huis. Hij was een van de ernstigst gewonden. Zijn rechterenkel en -voet zit ten nog in het gips. De vingers van zijn rechterhand kan hij nauwelijks strekken. De artsen veronderstellen dat het over een half jaar wel genezen zal zijn. Hij kan lopen, zij het gebrekkig. Van het ongeluk herinnert hij zich niets. Een vriend van hem, die nog in het Wilhelmina Gasthuis ligt, heeft hem ver teld wat er gebeurd is toen hij 'voor een paar uur bij hem op bezoek is geweest. Zijn ouders zijn direct overgekomen. Zijn vader is hier bijna een week geweest. Zijn moeder drie weken. In het ziekenhuis heeft hij zijn achttiende verjaardag gevierd. De verpleegsters hadden zijn bed versierd. Het rijtuigwrak ligt er nog. De justitie heeft er direct na het ongeluk beslag op gelegd, aldus de Nederlandse Spoorwegen. Overdag komen er zo’n 200 personentrei nen voorbij de met groene zeilen afgedekte wrakstukken. Het beslag is donderdag op geheven, maar nu begint juist de bouw- vakvakantie. Op 26 juli willen NS gaan op ruimen. ZEIST. In een wijnhandel in Zeist is vrijdagmiddag een overval gepleegd. Een ongeveer 35-jarige man is met een paar honderd gulden ontkomen. Onder het voorwendsel een tientje te wil len wisselen liet hij de winkeljuffrouw de kassa openen. Daarna eiste hij al het aan wezige geld op. Hij dreigde te zullen schie ten als hij zijn zin niet kreeg. Maar hij hield zijn rechterhand in zijn zak. zodat niet duidelijk was of hij wel gewapend was. De winkeljuffrouw weigerde het geld te geven. De overvaller greep toen zelf het geld uit de kassa en verdween. Naar schatting ruim 200 gulden. ROERMOND. De politie heeft gisteren het in een kanaal bij Roermond gevonden lichaam geïdentificeerd als dat van de 18- jarige Thjjs Probst uit Tegelen. De politie houdt er rekening mee, dat er sprake is van een misdrijf. DEN HAAG. Blijkens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in het eerste kwartaal van dit jaar ruim 69.000 misdrijven ter kennis van de poli tie gekomen tegen 58.000 in de overeen komstige periode van vorig jaar. Dit is een toeneming van 19 pet. Voor de vermogensmisdrijven was de stijging 22 pet. en voor de verkeersmis- drijven 10 pct. Van de misdrijven werd 39 pet. opgehelderd tegen vorig jaar 44 pet. Het aantal bekend geworden verdachten was rond 28.000, tegen 25.400 in 1970. Er werden door de politie 488.000 processen verbaal wegens overtredingen opgemaakt 6 pet. meer dan in het eerste kwartaal 1970. hl UTRECHT. Gedeputeerde Staten van Utrecht delen de bezorgdheid van de Gooi- se Natuurwacht over het behoud van na tuurgebieden in het Gooi, op de Utrechtse Heuvelrug, in de Gelderse Vallei en op de Veluwe. In het jaarverslag van de Gooise Natuurwacht staat o.m. dat de Na tuurwacht vorig jaar in 2299 gevallen moest optreden tegen aanslagen op het natuurschoon. Voorts wordt gesteld, dat het Gooi en de Utrechtse Heuvelrug een bufferzone vormen die, door een enorme opvang van mensen uit de radstad, de Veluwe beschermt. UTRECHT. Het provinciaal bestuur van Utrecht heeft in het kader van de gewestvorming een onderzoek ingesteld naar de maatschappelijke en bestuurlijke samenhang tussen de gemeenten in de pro vincie. Uit dit onderzoek blijkt dat vier gemeenten als centrum fungeren: Amers foort, Utrecht, Veenendaal en Zeist. van zaken zouden deze vangsten dus een compensatie kunnen betekenen voor het verlies dat de palingvisserij de laatste tijd oplevert. Maar het kuilverbod is nog altijd volledig van kracht. Zodra er dan ook spiering wordt aangevoerd, wordt de con trole daarop verscherpt. Enkele leden van de algemene Inspectiedienst komen dan ijlings naar de aanvoerplaatsn met als gevolg dat de grendel nu weer stevig op de deur gaat. Intussen wordt nog steeds bij een enkele streek voor eigen aasvoorraad spiering duizenden ponden opgevist. Daar de spiering maar een kort leven beschoren is, betekent het overboord zetten, dat het De actie betaald antwoord is eind de cember 1970 gestart. Zij verkreeg onder andere bekendheid door een gift van ko ningin Juliana, die evenals de actie zelf tot een uitgebreide discussie aan leiding gaf. Uit andere bron, met name rechtstreeks van de kerken of de hulpver lenende organen van de kerken, is even eens honderdduizend gulden in het Special Fund gestort. Nog dagelijks komen grote en kleinere giften bij de Aktie betaald antwoord bin nen. De gelden zullen voor 1 september aanstaande worden overgemaakt, zodat het uitvoerend comité (dagelijks bestuur) van de Wereldraad begin september, op zijn bijeenkomst in Bulgarije weet, welke gel den ter verdere verdeling beschikbaar zijn. De „aktie betaald antwoord” is niet op 30 juni afgesloten, zoals eerst de bedoe ling was. In overleg met het interkerke lijk Vredesberaad, dat de actie heeft op genomen in het pakket van activiteiten van de vredesweek (tweede helft septem ber) is besloten de actie tot 30 september te laten doorlopen. Evenals de 200.000 dollar uit de eigen fondsen van de Wereldraad zullen de bij het Special Fund binnengekomen gelden gebruikt worden voor steunverlening aan groepen en bewegingen van gekleurde volken die strijden tegen het blanke ra cisme. Er komen nog staatssecretarissen op Binnenlandse Zaken, Buitenlandse Zaken, Sociale Zaken, Economische Zaken, C.R.M. enkele dagen geleden de vakantiegangers gewaarschuwd voor het eten van „wilde” mosselen. Een aantal mensen aan de kust, voornamelijk op campings, kreeg last van maag- en darmstoomissen. Daarna zijn plotseling nog veel meer ziektegevallen be kend geworden. Het produktschap kan nu geen zuiverheidsverklaring meer afgeven bij de mosselen en zonder een dergelijke verklaring kunnen de mosselen niet meer verhandeld worden. De mosselhandelaren in lerseke, die van daag het officiële bericht over het verbod ontvangen, waren uiteraard teleurgesteld. Het mosselseizoen kwam juist op gang. Tot nu toe zijn sinds het begin van het seizoen op 28 juni ongeveer zesduizend ton mosselen uit Zeeland verzonden. Verwacht wordt dat de maatregelen niet van lange duur behoeden te zijn. ROOSENDAAL. De 31-jarige kapitein 3. W. Petter van het Korps Commando troepen is gisteren tijdens oefeningen op de Rucphense Heide nabij Roosendaal om het leven gekomen. Op de schietbaan pak te hij een op scherp gestelde handgra naat, die een andere militair uit de hand was gevallen op, om het projectiel alsnog uit de met betonnen muren omheinde werpkuil te gooien. Op dat moment ex plodeerde de granaat. De kapitein was op slag dood. Twee andere militairen werden licht gewond. In Zürich heeft men onderzocht, welke resultaten de fluoridering van keukenzout opleverde. De conclusie van het onder zoek, dat werd uitgevoerd bij kinleren van 8 en 9 jaar die ruim vier jaar gefluori deerd zout hadden gebruikt, is, dat het aantal gevallen van tandbederf met 22 pet. was verminderd. In Zwitserland wordt per kilo zout 90 milligram fluor verwerkt. Rekening hou dend met het zoutverbruik betekent dat een gemiddeld fluorverbruik van 0,39 mil ligram per dag. Zwitserse deskundigen plei ten voor een verhoging van de dosis fluor tot 200 a 500 milligram per kilo zout. Babies krijgen geen fluor, omdat zij nau welijks zout gebruiken. In Zwitserland wordt daarom gepleit voor verstrekking van fluortabletten voor babies totdat ze on geveer achttien maanden oud zijn. Behal ve het voordeel dat het veel goedkoper is, kan door twee soorten zout, mèt en zonder fluor, aan de bezwaren van een grote groep mensen tegemoet worden ge komen. Iedereen kan dan zelf beslissen of hij wel of geen extra fluor wil gebruiken. ders van de reisbureaus. Er is geen enkel probleem mee, aldus de RLD. Er zijn echter ook de groeps-charter vluchten. Daarvoor geldt als maatstaf, dat de reizigers met elkaar een bepaalde groep of vereniging moeten vormen, bijvoor beeld ouders van emigranten. De groep of vereniging moet minstens twee jaar be staan eti wie mee wil moet er minstens zes maanden lid van zijn. De waarschuwing die vorige week is uit gegeven heeft betrekking op deze laatste categorie. Maar al te vaak blijkt, dat men niet weet dat men minstens zes maanden lid moet zijn en dat de vereniging twee jaar moet bestaan. Gevallen als die van de Duitse groep die vorige week op Schip hol vastliep omdat daar nog gauw lidmaat schapskaarten werden uitgereikt aan nieuwbakken leden, behoren duidelijk tot een vervoer dat door de IATA en de RLD als niet toegelaten wordt beschouwd. In dergelijke gevallen wordt dan ook voor de reis een stokje gestoken. Er bestaan, zo zegt de Rijksluchtvaart dienst, naast de normale lijndiensten twee soorten charterreizen, die men strikt van elkaar moet scheiden. Ten eerste zijn er de „inclusive-tours” (IT) voor de tour operators en reisbureaus, waarbij vervoer plus verblijf voor een zekere prijs wordt aangeboden. Daarmee wordt openlijk ge adverteerd, en men vindt ze in de fol- visjes, die met een oostelijke wind tegen de kust drijven en een stinkende massa vormen, waar de mensen die aan de kust recreatie bedrijven niet over te spreken zijn. Het IJsselmeer zit stikvol spiering, ver tellen enkele vissers. De paling heeft de kost voor het kauwen en hoeft niet in een kistje met wat spiering te kruipen voor het verkrijgen van voedsel. Dat is een van de theorieën. Maar hoe zouden dan weer de slechte resultaten van bijvoorbeeld de fuikaalvisserij te verklaren zijn? Daar we ten ook de vissers geen antwoord op. Maar intussen wordt het IJsselmeer een verzamelplaats van dode stinkende spiering. Toen vorig jaar de kuilvisserij op het IJs selmeer werd verboden, werden met de „kistjesmethode” redelijke resultaten be reikt. Die kistjes werden en worden ge vuld met spiering, een aas waar de paling in grote hoeveelheden op afkwam. Om aan die spiering te komen mag men één trekje met de kuil doen. Wat méér gevangen wordt dan voor de kistvisserij nodig is, moet overboord worden gezet. Maar nu doet het feit zich voor, dat met één enkele trek duizenden ponden spiering worden gevangen. Voor die spiering heeft de handel wel afzetgebied. Twintig cent per pond wordt er voor betaald. Bij een normale gang IJsselmeer bedekt wordt met velden dode Als zij deze functie niet meer kunnen vervullen en volgens de Gooise Natuur wacht zal dat al binnen vijftien jaar het geval zijn als de achteruitgang van de flora en fauna in het huidige tempo voort gaat zal de Veluwe als natuurgebied verloren gaan. Dit geldt ook omgekeerd. Gedeputeerde Staten zijn ook van oor deel dat het behoud van deze natuurge bieden onlosmakelijk samenhangt. Bij de voorbereiding van de strekplannen wordt reeds voortdurend overleg gepleegd met provincies Noord-Holland en Gelderland. Voor de Gelderse Vallei en de Veluwe wordt gewerkt aan een basisplan voor de recrea tie. Uitgangspunt daarvan is de concen tratie van de recreatie op bepaalde pun ten om de landschappelijke en natuurwe tenschappelijke waarde van andere gebie den te kunnen behouden. Ook bij de voorbereidingen voor een re- creatie-basisplan voor de randmeren heeft de reservering van stiltezones en terrei nen voor vogelbroedplaatsen bijzondere aandacht. In het streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug wordt eveneens ge streefd naar het behoud van stiltezones en ongerepte natuurgebieden. Verboden walkie-talkies. In Rotterdam hebben PTT-opsporingsambtenaren bij een chauffeur en een elektricien walkie- talkies (kleine draagbare zendontvan- gers) in beslaggenomen. Voor het ge bruik ervan is een officiële zendvergun ning nodig, zonder welke de apparaatjes als clandestiene radiozenders worden beschouwd. Overleden. In Den Haag is op 84-jarige leeftijd overleden H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, die in 1940 chef van de generale staf was en van 1949 tot 1961 lid van de Raad van State. Na de oorlog was baron Van Voorst tot Voorst ook lid van de Eerste Kamer. Ned. Dagbladunie. Wegens zijn benoeming tot minister van Wetenschapsbeleid is jhr. mr. M. L. de Brauw afgetreden als commissaris van Nederlandse Dagblad unie n.v. Lichtplatform. Wind en weder dieende zal tussen 19 en 29 juli op de plaats van het lichtschip „Goeree” een lichtplat form worden geplaatst, dat de taak van het lichtschip overneemt. Het is onbe mand en werkt geheel automatisch, waardoor het alleen aan personeelskos ten 400.000 per jaar bespaart. Het licht, 2V2 miljoen kaars zal op 20 km af stand nog te zien zijn. Het platform zendt voorts bij mist geluidssignalen uit en verder radiobakensignalen en een ra- darantwoordteken, alsmede (in code) gegevens over het weer tei plaatse. Koningin terug. Koningin Juliana is vrij dagmorgen omstreeks half elf van het staasbezoek aan Luxemburg op de vlieg basis Soesterberg teruggekeerd. Er is speciaal gezocht naar de oriënta tie op het gebied van de volksgezondheid (ziekenhuizen), het voortgezet onderwijs en het woon- en werkverkeer, waaronder het openbaar vervoer. Ook de bestuurlijke samenhang is onder zocht. Er is een inventarisatie gemaakt van de gemeenschappelijke regelingen zo als schooltandartsendienst, brandweer, muziekscholen enz. Over enige maanden hoopt het provin ciaal bestuur een ontwerp-structuurschets voor de provincie als discussiestuk aan de gemeenten en samenwerkingsorganen aan te bieden. k

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2