Nachtelijke vlucht NIEUWE ZUIVERINGEN IN EGYPTE VERWACHT Nieuwe golf van stakingen Minder toeristen gaan naar Italië Westduitse minister Rechtse guerrilla’s actief in Bolivia McCloskey kandidaat roept spionnen op zich te melden voor aardbeving „Nazi-verleden Achenbach is geen reden tot maatregelen” Haaretz: „Minister Riad wordt ontslagen” Saigon-regime verdedigt Ngo Dzoe Spoedig rapport over dood van kosmonauten Pentagon-rapport als boek blijkt bestseller 3 (Van onze redacteur in Jeruzalem) Voorwaarde Minister Scheel: Oplossing V akantie-onderbreking Niet sepctaculair WILT U I O L Vrijscharen” Rechts gevaar V olksvergadering (Van onze redacteur in Montevideo) MONTEVIDEO Nergens in Latijns Amerika loopt men als politicus zoveel risico als in Bolivia. Naast de politieke moord kent men in dit land ook het instituut van de gedwongen emigratie: politieke tegenstanders worden door de veiligheidspolitie op het vliegtuig gezet met de mede deling dat zij hun geluk elders moeten beproeven. Sommigen vinden dat geluk, anderen niet. En weer anderen zien kans langs illegale weg in Bolivia terug te keren. JAN van den BROEK Vaco BANDENSPECIALIST B Isoleren JIchilP (Van onze redacteur in Bonn) BONN Opnieuw heeft de West duitse minister van Binnenlandse Zaken Hans-Dietrich Genscher de communistische spionnen in de Bondsrepubliek opgeroepen, zich vrijwillig bij hem te melden. Zo een voudig gaat dat, ook in de termino logie. spionnen in opgeroepen, ZATERDAG 10 JULI 1971 !1 p s 1 I van PARAGUAY 0 ARGENTINIË KENNEMERLAND PURMEREND AMSTERDAM HAARLEM f l Pogingen in die richting zijn, al het ministeriële optimisme ten spijt, in het jongste verleden nog niet to spectaculair succesvol geweest. Slechts de hang naar publiciteit van een hunner was er de oorzaak van dat het akefietje sneller in de Westduitse kranten kwam dan, naar Bonn tenminste hoopt, in Oostduitse dossiers. Daardoor zullen of de voorwaarden van Cairo voor een vreedzame regeling van het conflict in het Midden-Oosten door Je- naamde pragmatische benadering totnog toe als een succes beoordeelt. Dit houdt ook in dat hij zal voortgaan met het poli tiek inschakelen van westerse machten om iets ten gunste van een terugtrekking van de Israëlische troepen van de in juni 1967 bezette gebieden te bereiken. Een benade ring die door diplomatieke vertegenwoor digingen van westerse landen in Cairo min of meer met leedvermaak het speuren op de andere kant van de kaart wordt ge noemd. Dit houdt echter geenszins in dat nieuwe principiële concessies van Egypte kunnen worden verwacht om de besprekingen met Israel weer op gang te brengen. De voor waarde tot het sluiten van een vredesver drag met Israel blijft zeer beslist dat de Israëlische militairen de gehele Sinaï- woestijn ontruimen. Milieuhygiëne. Het Nederlandse Tweede Kamer-lid dr. ir. A. P .Oele (P.v.d.A.) heeft de Europese commissie gevraagd te bepalen dat koelwater van elektrische centrales niet heter dan 30 graden Cel sius mag zijn, wanneer het in een ri vier wordt geloosd. Diplomatieke banden. Oost-Duitsland en de Afrikaanse republiek Tsjaad hebben besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Busongeluk. In Zuid-Afrika, 65 kilometer UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN ZIJLWEG 138 Tel 32 77 77 DE TEGENSTELLINGEN zijn ver scherpt doordat vele ondernémers zich door de bezetting of onteigening van hun bedrijven bedreigd voelen en tegenmaat regelen beramen. 1 t tl B t HAARLEM Privé 26 77 00 e n n e Onze redacteur in Beiroert meldt: Over de bedoelingen van de huidige regering van Egypte is nauwelijks twijfel mogelijk. Israel zal in het geheel van de wereldpo litiek verder moeten worden geïsoleerd. NIET ALLEEN Zamora, maar ook dr. Siles Zuazo, die in 1953 de staats greep van de Nationalistische Revolu tionaire Beweging (MNR) leidde en la ter tot president werd uitgeroepen, is in het land gesignaleerd. Zuazo, die de representant is van de rechtervleugel van de inmiddels versplinterde MNR. Minister Genscher is er niettemin geens zins gerust op. Hij heeft de leidende amb tenaren van hun binnenlandse veiligheids dienst allemaal van vakantie teruggeroe pen om te overleggen, of de ring van Westduitse agenten in Oost-Duitsland nu misschien moet worden gereorganiseerd. Genscher koestert het bange vermoeden, dat zijn Oostduitse collega een oproep aan in de DDR-levende agenten om zich te melden, helemaal niet nodig heeft om ze te identificeren. hun brieven niet krijgen, schone hand doeken zelf moeten halen en zelf hun bad moeten schoonmaken, als ze tenminste op glimmend sanitair zijn gesteld .Ook moe ten ze zelf hun bagage dragen en de lift bedienen. Veelal werken tijdens de staking ook de aan de hotels verbonden restau rants niet. (Van onze redacteur in Rome) ROME. De leiders van Italië’s toe ristenindustrie geven de schuld voor het teruglopen van het aantal bezoekers aan de hotelstakingen van de laatste tijd. Hoe wel het zeer de vraag is of het alleen de stakingen in het hotelwezen zijn, die de toeristen afschrikken, blijft het een feit dat Italië in de afgelopen mei-maand door tienduizend toeristen minder werd bezocht dan vorig jaar. VEEL BELANGRIJKER is dat hij akkoord is gegaan meö de oprichting van een „volksvergadering”die onder voorzitterschap staat van de invloedrij ke vakbondsleider en vroegere vice-mi nister president Juan Lechin. De ver gadering is samengesteld uit afgevaar- JERUZALEM De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken en vice-premier Mahmoed Riad zal volgens het gezaghebbende Israëlische ochtendblad „Haaretz” worden ontslagen. Deskundigen in Jeruzalem be vestigden dat al enige tijd over de vervanging van Riad wordt gesproken. Die zou dan plaats moeten vinden omstreeks 23 juli, de dag van de revolutie. Riads mogelijke vervanging maakt deel uit van een grote zuivering, de tweede sinds president Sadat aan de macht kwam. Op 23 juli vindt het congres plaats van de Arabische Socialistische Unie, de enige politieke partij in Egypte, waarvan presi dent Sadat een algehele herorganisatie heeft aangekondigd. Het is Sadats bedoeling bij die gelegen heid al diegenen weg te werken die hij in mei niet meteen aan de kant heeft gezet. De meningsverschillen tussen president Sadat en minister Riad zijn hoofdzakelijk van persoonlijke en taktische aard. Als mogelijk opvolger wordt genoemd Hafez Ismail, nu Riads plaatsvervanger. Ismail heeft geen wezenlijk andere ideeën dan Riad, maar past beter in de strategie van Sadat. President Sadat heeft Riad tot nu toe gehandhaafd om de toch al omvangrij ke herorganisatie niet nog groter te ma ken. Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in Haarlem en omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties Neem eens geheel vrijblijvend kontaki op met ons kantoor voor een informa tief gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED Bovendien was het wat beroerd voor de bewindsman, dat het lanceren van zijn meldposten gepaard ging met het lance ren door enkele dagbladen van de open hartigheid, waarmee in de gevangenis van Keulen met geheime dokumenten werd omgesprongen. Omdat de centrale van de Westduitse Binnenlandse Veiligheidsdienst eveneens in Keulen is gevestigd, leek het de lei ding van dit staatsorgaan wel praktisch en goedkoop verschillende karweitjes te laten verrichten bij de collega’s van de gevangenisdirectie. Zolang het om het plakken van enve- loppes ging, was niemand het ultra gehei me in deze opdracht opgevallen. Toen ech ter een hele parij dokumenten ter ver nietiging aan de gevangenis werd over handigd, ging er iets mis. Enkele gedeti neerden zagen er wel brood in. Zij be waarden gegevens over de organisatie van de Westduitse spionage en contra-spionage zelf en ze wisten de papieren na hun ont slag van rechtsvervolging ook keurig uit de gevangenis naar buiten mee te nemen. (Van onze redacteur in Bonn) TEL AVIV. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, heeft gisteren gereageerd op de beschul digingen die in Israel zijn geuit tegen zijn naaste medewerker en woordvoerder van de FPD, dr. Achenbach. Volgend dokumenten die de advokaat van Beate Klarsfeld, de Israëliër Samuel Tamir heeft gepubliceerd, was Achenbach in de oorlog op de Duitse ambassade in Parijs werkzaam en heeft hij daar tele grammen ondertekend, die opdracht ga ven tot de deportatie van joden. Scheel zei dat deze documenten niet nieuw zijn, dat de zaak is onderzocht en dat er geen re denen waren om maatregelen te nemen tegen Achenbach. Volgens Simon Wiesenthal heeft Scheel formeel gelijk, omdat de beschuldigingen die tegen Achenbach geuit zijn in Duits land niet meer vervolgbaar zijn. Alleen een kleine categorie oorlogsmisdaden, zo als moord en medeplichtigheid aan moord zijn nog vervolgbaar. De zaak waarvan Achenbach wordt beschuldigd valt hier niet onder. „Dat neemt niet weg”, zei Wiesenthal, „dat Achenbachs morele schuld vaststaat. Ook ik heb documenten die aan tonen dat Achenbach opdracht heeft gege ven tot deportatie van joden. Het verweer van Achenbach dat hij alleen bevelen op volgde pleit hem moreel niet vrij” Het was oorspronkelijk de bedoeling dat Achenbach Westduits vertegenwoordiger voor de EEG zou worden, maar dat is niet doorgegaan wegens bezwaren van Ne derland en België. Wiesenthal noemde het een schandaal dat Scheel heeft gemeend tijdens zijn bezoek aan Polen iemand als Achenbach mee te nemen naar Auschwitz. In de hoofdstad Santiago van Chili vluchtten de bewoners gisternacht de straat op toen een hevige aardbeving de huizen in hun voegen deed kraken. De aardbeving heeft tot dusver van 72 mensen het leven geëist, maar er zijn dorpen en steden in het Zuid- amerikaanse land waarmee de ver binding nog steeds is verbroken, zo dat het aantal slachtoffers mogelijk nog hoger zal worden. ruzalem worden aanvaard, of militaire ac ties minder schadelijk worden voor de po sitie van Egypte. Opmerkelijk is dat er in Cairo bij de gedachte aan de kansen op succes van een van beide mogelijkheden weinig sprake is van een gewone emotio nele benadering van de Arabische we reld. Ondanks stagnatie in de huidige on- derhandelingen met de Verenigde Staten en Israel voor de interimregeling voor de heropening van het Suezkanaal wordt voor eerst verwacht dat Sadat zijn zoeken naar een diplomatieke regeling zal voortzetten. De reden ervoor is dat hij zijn zoge- Het is verder ook waar dat van de 180.000 werknemers in het hotelbedrijf er de afgelopen negentig dagen voortdurend grotere of kleinere groepen in staking zijn geweest. Ze vragen een veertigurige in plaats van de huidige 51-urige werkweek, hogere lonen en de zekerheid dat ze er niet van de ene dag op de andere zullen uitvliegen. Na lange onderhandelingen tussen de Italiaanse hoteleigenaars en de ongeveer 180.000 personeelsleden is gisteren overi gens een overeenstemming bereikt waar van de bijzonderheden nog niet bekend zijn, maar waarvan de drie grote vakcen trales een verhoging van 25 percent van de kosten voor de hoteleigenaars verwach ten. De bonden hebben een voor volgende week aangekondigde staking afgelast. Voor de hotelgasten betekenen de sta kingen dat ze niet kunnen telefoneren, 112768 BRAZILIË Het is nog niet duidelijk welke rol is toebedeeld aan dit vertegenwoordigend lichaam, dat nu al een algemene sta king heeft afgekondigd voor het ge val de conservatieve krachten een greep naar de macht zouden willen doen. res was dat opnieuw een aanleiding om de uitzonderingstoestand af te kondigen. De oproep van het ultra-linkse „Na tionale Bevrijdingsleger” (ELN) tot grotere solidariteit onder het progres sieve legerkader lijkt onder deze om standigheden niet meer dan een slag in de lucht, want het gevaar van Torres komt in de eerste plaats van rechts. De president, die een groot bewonde raar is van de Peruaanse revolutionair Velasco Alvarado, zoekt moeizaam naar een middenweg. Hij houdt vol, dat Bolivia geen socia listisch land mag worden, maar zet tegelijkertijd het sein op groen voor die een groot bewonderaar is van de Pe ruaanse revolutionair Velasco Alvara do, zoekt moeizaam naar een midden weg. en/ee&ns cfe Acs/e itrtf/fnc/fyesertfoe X te//Meettë 023-320701 Wie echter naar Italië reist uit interesse voor het land en niet om er alleen maar in de zon te liggen wat overigens ern stig af te raden is vindt bijna altijd wel ergens een oplossing. Een Italiaanse staking is zo goed als nooit absoluut. Dit weekeinde staken de employés op het Romeinse „Stazione Termini”. De trei nen worden zoveel mogelijk naar buurt- stations omgeleid. In Rome willen de spoorwegstakers een 36-urige werk week en speciaal overwerkgeld voor de drukke vakantiemaanden. Wie in dit land heeft geleerd zich over niets op te winden wat niet wil zeggen dat hij niet geëngageerd zou moeten zijn is er rijp voor een lang en gelukkig verblijf. WASHINGTON. (AP) Vandaag was in Washington het nieuwe boek te koop dat was samengesteld aan de hand van de in de „New York Times” verschenen artikelen, die gebaseerd waren op de ge ruchtmakende geheime dokumenten van het ministerie van Defensie. Een functionaris van de uitgeverij Ban tam Books deelde mee dat de eerste 12.500 exemplaren zijn weggevlogen en dat voor al de Amerikaanse regering en de Centra le Inlichtingendienst (CIA) goede klanten waren door de eerste paar honderd stuks te bestellen. Er is al een bestelling gedaan bij de drukkerij voor nog 20.000 exemplaren, be stemd voor Washington en omgeving. Die worden tegen maandag al verwacht. ADVERTENTIE Een voorbeeld te noemen, het geval met Oscar Zamora, de vroegere leider van de op Peking georiënteerde com munistische partij die onlangs in Santa Cruz opdook om te verklaren dat hij een rechtstreekse oorlog zou beginnen tegen de regering en de door de Vere nigde Staten getrainde „Rangers.” MOSKOU. (AFP) De conclusies de Russische commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de dood van de drie Sojoez-kosmonauten, worden over enkele dagen bekendgemaakt. Dit heeft de voorzitter van de Russische Academie van Wetenschappen, prof. Kel- disj, gisteren meegedeeld. Het rapport over de oorzaak van het ongeluk met de Sojoez-11 had enige tijd op zich laten wachten omdat „de commissie geen veron derstellingen wilde uiten maar tot conclu sies wilde komen”, zo zei hij. Prof. Kel- disj wilde verder alleen nog kwijt dat „de kosmonauten zijn omgekomen in de aller- groeperingen die de socialistische staatsvorm nastreven. Zo heeft hij, af gezien van enkele andere anti-Ameri- kaanse speldeprikken, de leden van het „Vredeskorps” uit de Verenigde Staten het land uitgewezen. SAIGON. (Reuter) „Klinkklare non sens”, zo noemt het ministerie van De fensie in Zuid-Vietnam de beschuldiging van het Amerikaanse Congreslid Robert Steele, dat de Zuidvietnamese generaal Ngo Dzoe een van de sleutelfiguren is in de Zuidvietnamese handel in narcotica. Dzoe zou volgens Steele een organisatie leiden die heroïne verkoopt aan Ameri kaanse militairen. Het ministerie verklaarde gisteren dat het „opzettelijk zwart maken van de strijdkrachten van de republiek Vietnam door beschuldigingen van klinkklare non sens, die politiek opportuun zijn, niet ge tolereerd zal worden”. Niettemin hebben het ministerie en de generale staf gelast een onderzoek in te stellen. Steele heeft tijdens een hoorzitting van het Congres gezegd dat generaal Dzoe een van de vurigste aanhangers van president Ngoeyen van Thieu is. Volgens hem zijn zeker tien percent van de Amerikaanse militairen in Vietnam aan verdovende middelen verslaafd. Het is ook veelbetekenend dat voor het eerst in de toch roerige geschiede nis van Bolivia anti-communistische nis van Bolivia anti-communistische guerrilla’s zijn opgedoken die zich aan dienen als „patriottische Vrijscharen van het grote Christelijke Nationale Le ger”. Zij hebben de laatste weken niet alleen verscheidene bomaanslagen ge pleegd, maar ook anonieme brieven aan de dagbladen en omroepen gezon den, waarin de officieren worden opge roepen de zijde te kiezen van de patriot ten. De rechtse guerrilla’s keren zich zo wel tegen het regime-Torres als tegen het „nationale Bevrijdingsleger”. Zul len zij een nieuwe rechtse greep naai de macht doen? Niemand die het durft Een soortgelijk appèl, vorig jaar, heeft volgens Genscher heel bevredigende resul taten opgeleverd. Berouwvolle spionnen behoeven slechts het Keulse telefoonnum mer 4713 te draaien (hopelijk draaien ze niet verkeerd: het nummer 4711 van de in dezelfde stad gevestigde reukwaterfa- briek) en hun hart uit te storten. Ze moeten natuurlijk vooral namen noe men. Als beloning wordt gegarandeérd dat niet tot strafvervolging zal worden over gegaan, met als het even kan nog een financieel doceurtje. Minister Genscher weigerde op de pers conferentie, waar hij tot inkeer opriep, concrete cijfers te noemen, bijvoorbeeld, hoeveel communistische agenten zich dan wel in de Bondsrepubliek bevinden. Niet al te boute vermoedens gaan in de rich ting van alleen al 20.000 Oostduitse spion nen en spionnetjes. Genscher achtte het niet nodig het begrip „communistisch agent” wat nader te nuanceren bijvoor beeld, of een vertegenwoordiger van de Russische belangen hem evenveel waard is als een vertegenwoordiger van de Joego slavische interesses. Het is echter duide lijk, dat de Bondsregering met deze vorm van ingekapselde amnestie vooral het uit gebreide en perfect werkende DDR-net probeert te doorbreken. LOS ANGELES. (Reuter) Het Ame rikaanse Congreslid Paul McCloskey heeft gezegd dat hij zich kandidaat zal stellen voor de in 1972 beginnende verkiezing van een kandidaat van de Republikeinse Partij voor de presidentsverkiezingen. McCloskey, lid van de liberale vleugel in de Republikeinse Partij en fel tegen stander van de huidige regeringspolitiek, is de eerste Republikein die officieel be kendmaakt dat hij president Nixon op de komende conventie, waar de presidents kandidaat van de Republikeinen wordt ge kozen, zal bestrijden. McCloskey, een veteraan uit de Tweede Wereldoorlog die vele malen werd onder scheiden, zei op een persconferentie dat hij de oorlog in Vietnam wil beëindigen, maar alleen op voorwaarde dat alle Ame- laatste fase van hun vlucht, gedurende de rikaanse krijgsgevangenen veilig naar hun afdaling”. land terugkeren. ITrinidod 1 V 1 A’ LAPAZ Cochabombo' A \SonlaCru i k «Sucre' i f Polosi Torijo km 40C ■wwwwwwwww Hij houdt vol, dat Bolivia geen socia listisch land mag worden, maar zet te gelijkertijd het sein op groen voor die na La Paz de grootste stad van Bo livia steun hebben gevonden voor een nieuwe staatsgreep. Voor presdent Tor- de spoorwegen van een brug twaalf me ter omlaag in een rivier gestort. Negen tien inzittenden verloren het leven en 66 werden gewond. te voorspellen. Vast staat in ieder ge val wel dat Bolivia opnieuw spannen de weken tegemoet gaat. digden van de werknemers-, boeren en middenstandsorganisaties en zes linkse mini-partijtjes.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3