Gezellige feestavond bij strand K. Smit 25 jaar WATER: DE TREKPLEISTER bij Van Gelder Dirigent Henri Arends: HAVENBERICHTEN Reconstructie kruispunt Driehuis Plantsoenendienst Velsen kan gras kunstwerk niet nathouden Strijd om de macht bij Orkest" Noordh. Philh w A 1 y K-f I V IN DE VISHAL Nachtvluchten tot uiterste Geen geld, mensen en materiaal voor ft! beperkt ,,Obsevvatorïum" TEL 15000 s I J Mil I 1 ZATERDAG 10 JULI 1971 5 IJMUIDER COURANT 'ff 7 ■Tf o Onduidelijk i I I I I I I PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING k. Dreigement Belast 'f - (Van onze medewerker) HAARLEM „Met gevaar voor het orkest lijkt het er op dat er bij het Noordhollands Philharmonisch Orkest een strijd om de macht gaande is”, aldus zegt de dirigent Henri Arends, die door het bestuur van de stichting N.Ph.O. van zijn functie is ontheven. Dit bericht heeft niet alleen in Haar lem doch in heel Noord-Holland veel beroering gewekt. Men is bijzonder verrast door de plotselinge uitbarsting van het conflict zo vlak voor de vakanties van de orkestleden, die zich nu moeilijk nog gezamenlijk over de zaak kunnen beraden. Li lil TAXI 3 0 0 0 TEL. 23000 4 X 1 -zz-.-x- A. W4 z ZWAANSWIJK ADVERTENTIE ADVERTENTIE >-■ 500 Tijdens een gesprek met de heer Arends zei de dirigent, dat hij het openbaar ma ken van de moeilijkheden, die zich vol gens twee vertegenwoordigers van het or kest en het stichtingsbestuur hebben voor gedaan en de artistieke communicatie en VELSEN-NOORD. De heer K. Smit, eerste walsenslijper bij Van Gelder Papier Velsen viert vandaag zijn vijfentwintigja rig arbeidsjubileum bij dit bedrijf, doch reeds vrijdag is hem met zijn echtgenote een hartelijke huldiging door de bedrijfs directie ten deel gevallen. Prinses Margriet bij Tito. De Joegoslavi sche president Tito en zijn vrouw hebben vrijdag op het eiland Brioni prinses Mar griet en haar man ontvangen. Daarbij waren ook de Nederlandse ambassadeur in Belgrado, mr. S. baron van Heemstra, en de Joegoslavische onderminister voor Buitenlandse Zaken. AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, tel. 14576, IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land. J. de er en; Th. m- irt, ier De ler, al ly en, E. 36; ui- ta- er- ?n- M. )en en, ns, i z, ,7 intermenselijke verhoudingen zouden be treffen, zeer betreurde. De voorzitter van het bestuur heeft de orkestleden op een morgen, dat Henri Arends afwezig was, op de hoogte gesteld. Bij de ontvangst door bedrijfsdirecteur ir. J. C. Coops waren mede aanwezig de heren T. C. H. Geelen, hoofd van de tech nische dienst en F. Bruinzeel, zijn ploeg baas. Hoewel de heer Smit niet tot de papiermakers behoort is hij toch zeer di rect bij de papierfabricage betrokken. Zijn dagelijkse taak bestaat namelijk uit het slijpen van de walsen van de papiermachi nes. De heer Smit is zijn huidige vak be gonnen twee jaar na zijn indiensttreding. Wegens de opgedane ervaring en derhalve aangemeten deskundigheid, is de jubilaris tot zijn functie van eerste walsenslijper opgeklommen, waarin hij bijzonder secuur is en tracht de hoogste graad van precisie te bereiken. Ir. Coops herinnerde nog aan de problemen die zich voordeden bij het in bedrijf stellen van de nieuwe en groot ste walzenslijpbank aan de fabriek. Met grote dank voor de goede verdiensten van de heer Smit werden hem namens de Raad van Bestuur van het Van Gelder-concern een geschenk onder couvert aangeboden, waarvoor een uitstekende bestemming is en schriftelijke gelukwensen. Mevrouw Smit ontving daarbij als herinnering naast een feleurig handboeket, een leuke werk- foto van haar man „aan de bank.” „Een zeker aantal nachtvluchten ten be hoeve van het vrachtvervoer is niet te vermijden, wil Nederland, en in het bij zonder Amsterdam, zijn sleutelpositie internationaal luchtvrachtcentrum blijven behouden.” In het vakantieseizoen is voorts een aan tal nachtvluchten voor vakantiegangers on vermijdelijk om te voldoen aan de recrea tieve behoeften van het publiek.” Dit staat in een nota over de KLM van de Tweede Kamer, uitgebracht naar aanleiding van vragen. Vrijdagmiddag waren werklieden van Openbare Werken van de gemeente Velsen nog druk bezig aan de werk zaamheden rond het kruispunt Wa- terloolaa,n-Van den Vondellaan-Drie- huizerkerkweg in Driehuis. Zoals be kend startte de gemeente eind mei met met een reconstructie voor dit voor vele automobilisten moeilijke „knooppunt” van wegen. Vooral als men van de Driehuizerkerkweg kwam, was het bijzonder ongemakkelijk linksaf de Waterloolaan op te draaien. De dirigent betwijfelt echter ten sterkste dat de orkestleden unaniem achter het standpunt van het bestuur en de twee af gevaardigden van het orkest zouden staan. Het bestuur was van mening dat een ver trouwensbasis niet meer aanwezig was, maar de logische gevolgtrekking „Arends moet maar verdwijnen” is niet direct aan het orkest voorgelegd. Wel heeft het stichtingsbestuur volgens hem duidelijk gesteld: als Arends wordt gehandhaafd, treden wij af. Hebben de orkestleden hierop gerea geerd? Arends: „Ik hoop het, maar kan dit gezien hun positie moeilijk veronder stellen. Ik ben er van overtuigd dat het bestuur zijn a-prioristisch standpunt reeds had bepaald voordat er met mij contact is opgenomen. De dirigent heeft hiervoor overtuigende bewijzen. Zelf heeft hij nooit gemerkt dat er een barrière aan het groeien was. Al- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij de Plantsoenendienst van Velsen informeerden wij vrijdagmid dag of deze gemeente-instelling de taak op zich zou kunnen nemen het gras van het „Observatorium” in Driehuis te bespreoien. Dit naar aanleiding van onze berichten dat na de voltooing van het monument nie mand de pasgelegde graszoden nat kan houden. SCHIPHOL. De KLM beperkt het aan- Schiphol tot het maar blijft wel z f tal nachtvluchten op uiterst noodzakelijke, ’s nachts vliegen Na de bouwvakantie zullen de werk lieden het tegel- en bestratingswerk afmaken. Ook zal er een oversteek plaats voor de Jan Campert kleuter school komen. In de nabije toekomst hoopt men het kruispunt nog van een laatste asfaltlaag te voorzien. Dit houdt men nog even in beraad, want er zijn ook plannen de Vondellaan te asfalteren. Er is bij het N.Ph.O. een orkestcom- missie, een artistieke adviescommissie, een driehoofdige artistieke leiding, een da- gelijkt en een algemeen bestuur, maar een duidelijke taakomschrijving is er voor deze „instituten” nooit gegeven. Met andere woorden: niemand weet hoever hij gaan kan, wat uiteraard nadelig is voor een goed beleid. Nadelig is het trouwens ook gebleken voor de wijze waarop de dirigentenkwes tie aan de orde is gesteld. Henri Arends is er een verbitterd man door geworden. Men kan verwachten dat ook voor hem de uitspraak zal gelden: „Cet animal est bien méchant, quand on l’attaque, il se défend” Of met andere woorden: dat hij zich niet zonder meer in een nederlaag zal schikken. In hoeverre hun overleg het verloop van deze affaire had kunnen beïnvloeden, blijft nog de vraag. Zeker is wel, dat een gunstige ontwikkeling voor de oplossing van dit „communicatieprobleem” een voorwaarde voor het voortbestaan van het orkest is geworden, juist in deze tijd waar in het orkestbeleid landelijk een discussie punt is. In snel tempo heeft de gemeente het kruispunt veranderd. De rijbanen zijn gescheiden door lange, brede ver- keerseilanden. Deze oplossing geeft voor weggebruikers veel minder Eveneens als men van de Waterland- weg links af de Vondellaan op wilde rijden. De rijbaan was vóór de recon structie dertien meter breed en spe ciaal in de spitsuren moest men vaak minuten lang wachten voor men door kon gaan. 'ZvZv./a/a Yarmouth; Gerda K, Malmo; Kattenturm, Cont. Plat, IJmuiden; Tower Venture, Great Yarmouth, IJmuiden; Hebe II, Oxelesund, IJmuiden; Char lotte Bastiaan, Flixborough; Lancing, Wilhelms haven; Thea K, Frederiksvark; Gisela, Par, IJmuiden; Tor Scandia, Gothenburg; Harnis, Flixborough; Wis, Hull; Rewi, Kurki; Horation, Rotterdam. Vertrokken schepen 9-7-1971: Probity, Rotter dam; Herman Helene, Aarhus; Brinda, Duin kerken, IJmuiden; Hummel, Cuxhaven; Hoog vliet, Basse Indres; Trident Rotterdam, Le Ha vre; Hollo, Rijn, IJmuiden; Gretina Holwerda, Cont. Plat, IJmuiden; North Shore, Cont. Plat, IJmuiden: Star Columbia, Rotterdam; Antarc tica, La Coruna; Tor Mercia, Gothenburg; Allu- rity, Gunness; Wolanda, Rotterdam; Aspera, Hull; Spaameborg, Belfast, IJmuiden; Tourma line, Port Talbot, IJmuiden. Vertrokken schepen 10-7-1971: Vinni, Rotter- dam; Granheim, Calais; Ethel Everhard, Evon- molth; Sabinehowaldt, Hamburg; Tor Scandia, Immingham; Treuholz, Flixborough; Saint Her- blain, Basse Indre, IJmuiden; Arundel, Port Talbot, IJmuiden; Lady Sandra, Immingham; Baltique, Oslo; Rolwi, Antwerpen; Dortmund. Durban; Jytte Skou, Hamburg; Aegr, Narvik; Norderelbe HI, Gent; Bernhard Schepers, Sol- vesborg. Aangekomen schepen 10-7-1971: Otto, Frede riksvark; Nicolay Podvoisky, Blexen; Roerdomp, Rotterdam; Artemis, Antwerpen; Amberley. Newport, IJmuiden; Zaanstroom, Felixtowe; Tegelerplate, Rouen; Oostkerk, Freetown; Am- stelstroom, Hull. IJMUIDEN Aan de vrijdagmarkt werden de volgende besommingen ge maakt: KW 32 f 4.390, KW 49 f 3.020, KW 125 f 10.100, KW 214 f 10.100, KW 177 f 270, KW 189 f 10.400, KW 210 f 6.800, IJM 8 f 3.020, IJM 9 f 40.500, IJM 37 f 2.300, IJM 53 f 3.200, IJM 154 f 11.000, VL 75 f 1.830, TX 35 f 9.500, TX 36 f 6.700, TX 37 f 5.500, TX 38 f 3.380, TX 2 f 11.800, TX 3 f 14.200, TX 17 f 6.400, TX 21 f 14.700, TX 34 f 11.500, TX 94 f 9.300, TX 99 f 9.800, TX 4 f 9.820, TX 8 f 7.990, TX 10 f 9.790, TX 16 f 4.900, TX 19 f 9.400, TX 24 f 2.010, TX 25 f 7.700, TX 39 f 5.200, TX 49 f 7.100, TX 56 f 4.600, UK 1 f 11.700, UK 18 f 1.030, UK 56 f 800, UK 73 f 7.800, UK 148 f 1.240, UK 152 f 7.100. UK 215 f 2.700, UK 245 f 1.250, UK 267 f 4.870, VD 6 f 1.100, VD 15 f 1.800, VD 19 f 1.500, VD 24 f 1.520, VD 44 f 940, VD 40 f 2.040, VD 75 f 1.180, VD 267 f 4.870. Spanvissers: UK 135 en UK 145 f 4.400, UK 196 en UK 234 f 4.760. Aan de vrijdagmarkt werd te IJmuiden aangevoerd: 275 stuks stijve kabeljauwen, 25.000 kilogram tong, 600 kisten en 620 premiekisten schelvis, 150 kisten en 210 premiekisten wijting, 1.400 kisten kabel jauw en gullen, 790 kisten koolvis, 175 kis ten haai, 35 kisten en 110 premiekisten ma kreel, 1.400 kisten schol, 485 kisten diver sen. In Scheveningen werd vrijdag aange voerd: 40 kisten wijting, 350 kisten gul, 500 kisten schol, 6.500 kilogram tong. hitte al bijzonder moeilijk. Ik kan me voorstellen dat de organisatoren van dit project erover inzitten, maar het is wel een eerste vereiste dat een kunstenaar het materiaal, waarmee hij gaat werken door en door kent en weet hoe hij het moet gebruiken. De Plantsoenendienst ziet geen moge lijkheid het onderhoud van het gras op zich te nemen. Allereerst zitten wij vast aan ons jaarlijkse budget en daarnaast trek ik het zwaar in twijfel of wij vol doende mensen en vooral genoeg mate riaal voor de besproeiing voorradig heb ben. Het is niet zo dat je in dit geval zo maar een slag op de waterleiding kunt aansluiten. Dan krijgen wij weer last met het waterleidingbedrijf. Voor het nat hou den zijn minstens een pomp, speciale bui zen en sproeiers nodig, ’t Is alleen jam mer dat dit gras ter waarde van duizen den guldens verloren gaat”. Hoe onder verschillende omstandigheden van zon en water wordt genoten tijdens warme dagen, tonen deze foto’s aan. Zo trekt de jeugd uit de stedelijke bebouwing, veelal in gezelschap van de moeders, naar stranden of naar parken, in elk geval naar die plaatsen, waar water is, om er heerlijk te spartelen. Daar van getuigt de foto van het kindje in deze spartelvijver in park Velserbeek. Langs de hayen van Beverwijk echter heeft een schippersvrouw zich geïnstal leerd op de walkant, naast een auto en voor haar peuter een plastic teil met water neergezet, waar de peuter zich voortreffelijk vermaakt, terwijl de moeder haar huishoudelijk werk in de buitenlucht kan doen. Aangek, schepen 9-7-1971: Gazelle, Londen, Zaandam; Duchess, Temeuzen; Saint Herblain, St. Malo, IJmuiden; Jytte Skou, Antwerpen; Nep tunes. Rotterdam; Benvannoch, Huil; Rijn stroom, Shoreham; Banana, Brazaville; Tor Mercia, Immingham; Tower Venture, Great Het dansfeestje vrijdagavond in het winkelstraatje naar het strand had een wat mystiek karakter. De muziek van „Delta Combo” was hard en ver over het strand te horen. Regelmatig overstemde het gezang van de feest gangers de instrumentale en vocale klanken. Vanuit zee kwam wat mist aandrijven. Soms klonk in de verte de misthoorn. De vuurtoren liet telkens haar lichtstraal over de feestmenigte glijden. Het was erg gezellig. Vooral de jeugd was in grote getalen ge komen. Niettemin ontbraken de ouderen niet. Veel bewoners van strandhuisjes kwamen in de-loop van de avond even kijken. De winkeliers in het straatje deden goede zaken. Er werd veel patates gegeten en aan ijsjes gelikt. Het bier vloeide in grote hoeveelheden en in het speelhalletje werd „gegokt” aan de trekautomaten. De drie agenten die af en toe eens kwamen kijken, konden hun handen op de rug houden. Om elf uur was het allemaal afgelopen en werd er nog wat nagedronken in de strand tentjes. De organisatoren kunnen met voldoening op het feestje terug kijken en zeker andere activiteiten op het IJmuidense strand ontwik kelen. leen na afloop van een concert in Zand- voort op 5 juli kreeg hij hiervan een vermoeden door de houding van enkele orkestleden. Kunt u enkele oorzaken aanvoeren, die tot deze eenzijdige vervreemding heb ben geleid? Arends: „Misschien is het de ontevre denheid over de programmakeuze, die om zuiver praktische reden niet zo kon uit vallen als sommige jongere orkestleden hadden gewenst. Zij wilden bijvoorbeeld per seizoen zes concerten van geavanceer de muziek. Maar voor deze muziek moet een eigen instrumentaal specialisme wor den ontwikkeld en hiervoor ontbreekt het het orkest de tijd.” Wordt het orkest zwaar belast? Arends: „Ja, naar mijn mening te zwaar en hierin ligt de oorzaak van veel moei lijkheden, die voorkomen hadden kunnen worden.” Het commentaar van de heer J. H. van den Burg, directeur van de Velsense Plant soenendienst: „Dit is bij voorbaat een trieste zaak. Wij zijn niet gevraagd over de aanleg een advies uit te brengen. Van heel dit geval hebben wij officieel geen weet. Het is natuurlijk bijzonder moeilijk midden in de zomer graszoden op droge grond te leggen en te blijven hopen dat het gras blijft groeien. Onze eigen grasvelden, die helemaal doorgeworteld zijn, hebben het met deze en Tel. 14864 Garage Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: Garage Breestraat 55. moeilijkheden de kruising over te steken.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5