Stichtingskosten bijna vier miljoen MINISTER DREES OPENDE KOSTBAAR AVIODOME NOG EEN WEEK SMULLEN Aardbeienseizoen 1971 behoort spoedig tot het verleden GESLOTEN Autobedrijven Zentveld en van Breemen Burgerij blij met uitspraak i In supermarkt aan Bankenlaan werd het vrijdag weer druk 10 juli t/m 24 juli 1971 Showrooms en binnenverkoop blijven deze dagen geopend van ambtenaren voor mr. Luns Bloemenhandel s n.v. Goed produkt werd prima beloond Tentoonstelling maandag open voor publiek in Beverwijk I 4^ - '533 IJMUIDER COURANT ZATERDAG 10 JULI 1971 A mphitheater Isolatiekoepel Wegens vakantie zijn al onze werkplaatsen van En één in IJmuiden, Kennemerlaan 224. Direktie en personeel BEVERWIJK: Jan de Windstraat 2 IJMUIDEN: Kennemerlaan 224 IJMUIDEN: Wijk aan Zeeërweg 194 BEVERWIJK: Spoorsingel 8 (schade-afdeling) U een prettige vakantie toewensend, gaan wij dan nu onze vakantie in. Voor noodreparaties blijft er één mon teur ter beschikking in Beverwijk, Jan de Windstraat 2. IS .iMI a' i t 1v WW (Van een onzer verslaggevers) dat (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een medewerker) druk bezig waren de vakken en stellingen te vullen. lang niet alle belangrijke vliegtoestellen uit de historie een plaats krjjgen. De ex positie gaat terug tot de eerste pogingen van de mens om zich van de aarde te verheffen. De ontwikkelingsgang gaat verder via de beroemde Fokker Spin naar de Fokker F5, het toestel, dat onmiddellijk vooraf ging aan de komst van de straalmotoren. Van de meest recente ontwikkelingen, de DC9 en de Boeing 747, staan segmenten uit de romp geëxposeerd. BEVERWIJK. Aan de veiling „Ken- nemerland” waren vrijdag de aardbeien, wat men in veilingkringen noemde „brand duur”. De aanvoer van 6.500 kistjes ging tegen sterk oplopende prijzen van de hand. De verwachting is, dat er volgende week nog enige aanvoer zal zijn van deze sap pige rode vruchten, die heden ten dage nauwelijks op een tafel ontbreken. Doch daarna is het aardbeienseizoen 1971 weer afgelopen. Slechts een enkel kistje met hageplukte aarbeien zal dan nog in het marktbeeld voorkomen, doch dan niet meer opvallen tussen de massa andere artikelen. Over het algemeen is het aardbeientijdperk van dit jaar zeer goed verlopen. Er werden tot op de dag van gisteren voortreffelijke aardbeien aangevoerd, tegen voor de kwe kers zeer aantrekkelijke prijzen. Zeker de objecten. Uitgebreide informatie over de veiligheid van de luchtvaart wordt in de toekomst gegeven in het amphitheater, midden in de Aviodome. Dit theater is momenteel nog in gebruik als algemene expositieruimte, maar het is de bedoeling dat het over een jaar aan zijn vooropge zette doel gaat beantwoorden. Boven het amphitheater bevindt zich een plateau met een summiere samenvatting van de ruimtevaartgeschiedenis. Uit Rus land kwam hiervoor een copie van een Spoetnik naar Aviodome en de Ameri kaanse NASA stelde een authentiek ruim teschip eeuwigdurend ter beschikking. Tussen stapels kisten met allerlei verfrissende inhoud moesten de klan~ ten zich een weg banen. Vooral fris dranken vlogen als het ware de deur uit. I De Aviodome gaat maandag 12 juli voor het publiek open. De openingstijden zijn inlichtingen krijgen over de tentoongestel- 1 dagelijks van 10 tot 17 uur. eens de laatste tijd. Nu ben ik de ge lukkigste mens, die u zich maar kunt in denken. Eerst gaan wij hier de zaak goed regelen en volgende week zullen wij ons eens buigen over de officiële uitspraak. Wij hebben namelijk door die gedwongen slui- tin heel wat schade geleden, zodat wij toch wel ernstig denken aan een eis tot scha devergoeding. Ja wij krijgen nu weer een normale gang van zaken. Geen postende politiemannen meer in en voor de zaak. Ofschoon wij over het algemeen het uit stekend konden vinden met de politie, die hier menig kopje koffie aangeboden heeft gekregen. Uit waardering wilde ik daar voor gisteren een bepaald bedrag in een of ander ontspanningspotje van depolitie doen, maar dat mocht niet.” Commentaar van de zijde van het ge meentebestuur konnden wij vrijdag niet krijgen B. en W. waren in vergadering. alleen wat bloemetjes of plantjes zo als het in de laatste weken alleen maar mocht, maar met alles wat „der De zeer hoge stichtingskosten zijn er de oorzaak van geweest, dat de Aviodome na het gereedkomen van het koepelgebouw in oktober 1969 niet direct kon worden in gericht. Bovendien bleek na de oplevering van het gebouw het dak te moeten worden voorzien van een isolatiekoepel. In septem ber 1970 konden directeur L. A. de Lange en ontwerpers Rudolf en Robbert Das met de aankleding van de tentoonstellingsruim te beginnen. In de Aviodome krijgt de bezoeker in grote Itfnen een beeld van de ontwikkeling van de luchtvaart. Dat beeld is niet com pleet, want in de grote koepel konden vrijdag toen men voor de eerste kwaliteit van 510 tot 780 cent per kistje neertelde. De tweede kwaliteit ging van de hand voor prijzen, die varieerden van 440 tot 600 cent per kistje. Het is dankzij het warme weer, dat de kwaliteit zo goed blijft. De keerzijde van de medaille is voor de tuinder, dat het hem wel enige inspan ning kost alles op tijd te plukken. Wat de groenten betreft maakte het al gehele beeld aan de veiling „Kennemer- land” qua aanvier niet veel verschil uit mét het beeld van de vorige week. Doch door de hitte kwam de veiling wel onder druk te staan. Verschillende produkten la gen belangrijk lager in prijs of konden niet verkocht worden. Hiertoe behoorde ook de spinazie, die thans „als gras” groeit en daardoor overvloedig aan de markt komt, zodat menig kistje door draaide. De prijs bleef beneden 20 cent per kilo. Andijvie had ook moeite zich staande te houden. De prijzen hiervan bewogen zich tussen 10 en 26 cent per kilo. Ook de bloemkoolprijs zakte belangrijk. Men be taalde vrijdag ten hoogste 70 cent per stuk. Bospeen blijft duur, de gehele week lag de prijs rond een gulden per bos, was peen liep iets terug tot 65 cent per kilo. Nu de aanvoer van bonen ruimer wordt SCHIPHOL. De nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, dr Drees jr., heeft vanmorgen op de luchthaven Schiphol de luchtvaartexpositie van de Stichting voor het Nationaal Luchtvaart Museum ge opend. De expositie is ondergebracht in de Aviodome, een koepelvormig gebouw met een diameter van zestig meter. De permanente tentoonstelling is een vervan ging en tevens uitbreiding van het Lucht vaartmuseum op de oude luchthaven Schiphol. De Aviodome heeft met zijn inrichting een investering van bijna vier miljoen gulden gevergd. De op Schiphol gevestig de bedrijven hebben door geldelijke steun in belangrijke mate meegewerkt aan de realisering van het gebouw. Voor de in richting werd een schenking van 110.000 ontvangen uit het Prins Bernhard Fonds. Deze bijdrage is voornamelijk aangewend om de speciale afdeling voor de ruimte vaart af te ronden. BEVERWIJK. Direkt nadat het Am sterdamse Gerechtshof inzake het geding tussen de gemeente Beverwijk en Zwanen- burgs zelfbedieningszaak arrest had gewe zen en zoals wij donderdag publiceer den de gemeente Beverwijk in het on gelijk had gesteld, met daarbij de bepa ling, dat de postende politiemannen terug getrokken moesten worden, heeft de direc tie van de supermarkt de handen uit de mouwen gestoken en is men aan de Ban kenlaan begonnen met het installeren van levensmiddelen. Vrijdag al kwamen de klanten van alle richtingen naar het vroe gere tuincentrum om er hun boodschap pen te doen, terwijl personeelsleden nog Middels dia-projectie, filmbeelden en ge- luidscommentaar kunnen de bezoekers Een bekend beeld in deze supermarkt keerde terug: rijen klanten bij de kassa. Niet meer een enkeling met huisvrouwen”' gading was. Met n^me de huisvrouwen waren opge togen over de beslissing van de rechter lijke macht, waardoor zij weer dichter bij huis terecht kunnen. Verscheidene van de winkelende dames, die wij er spraken had den het maar niets gevonden, al die we ken naar elders te moeten om hun in kopen te doen. „Hier hebben wij een flin ke parkeerruimte en alles staat hier in de zaak ook veel ruimer opgesteld”- vertelden zij, ondertussen hun boodschappen wagen tjes laverend tussen stapels kisten met frisdrank en bier, t wee a rtikelen, die kratsgewijs de deur uitgingen. Af en toe moest men nog hier en daar een omweg maken omdat stapels goederen, die nog in de stellingen geplaatst moesten worden sommige paden versperden. Doch mocht op dat moment niet deren. De heer C. Zwanenburg, de jonge direc teur van deze supermarkt, lachte stralend temidden van de voor een leek zo op het oog chaotische toestand. „Ik heb altijd ge zegd, dat wij het recht aan onze kant zou den hebben, maar eerlijk ik kneep hem wel (Van een medewerker) BEVERWIJK. De bloemenhandel heeft een slechte week achter de rug. Het warme zomerse weer en de grote uittocht van vakantiegangers waren er de oorzaak van, dat ook op de bloemenveiling ,,’t Centrum” een zomers beeld heerste: met weinig kopers en nagenoeg geen vraag. Er was een enorme aanvoer van anjers, die grotendeels verkocht werden van 3 tot 8 cent per stuk. Een enkele soort kwam boven een kwartje uit. De tweede kwali teit, de zogenoemde „plakkers” bleef on verkocht, doch hiervan waren er niet zo veel. De rozen stonden evenmin hoog geno teerd. Enkele partijen haalden nog 50 cent per stuk, maar er gingen er heel wat weg voor een stuiver per stuk. Ook met de lelies wilde het niet. Voor de Rubrum komt de prijs niet boven een gul den per stuk uit. De rode lelies stonden zeer laag genoteerd. Er komen ook grote partijen gladiolen die tot 80 cent per bos noteerden. De jaar-rond chrysanten lieten het ook al afweten en kwamen van 100 tot 135 cent per stuk in andere handen. De gehele bloemenhandel was matig, ter wijl de handel al evenmin in de rij stond voor de potplanten. De prijzen waren vrij dag: allium 11-35 per bos, anjers 3-24, tros anjers 30-140, anthurium 35-120, calla 10- 30, chrysanten 100-135, convillie 35-106, eremures 6-18, fresia 30-75, gerbera 8-20, gladiool 18-78, lely 40-70, liatrus 70-85, roos 12-30, per tak 8-14, babyroos 3-8, statice 50 en world supreme 21-38. daalt de prijs ervan. Sla daarentegen was duui’ en ging tot 65 cent per krop, doch viel later terug naar 18 tot 45 cent. To maten werden duurder en gingen tot 100 cent per kilo. Komkommers zijn ook een veel gevraagd produkt. De prei hield zich lang staande op een prijs royaal boven een gulden per kilo, doch daalde op een gegeven moment toch naar een niveau dat schommelde tussen 25 en 65 cent. Behalve de al genoemde aardbeien is er thans ook een behoorlijk aanbod van aalbessen, die vlot verkocht worden met prijzen tussen 100 en 125 cent per kilo. Vrijdag waren de prijzen aan de groen teveiling: aardbeien 220-380 per kilo, aal bessen 100-185; andijvie 10-26; bloemkool 16-65; bospeen 52-98; bosbiet 5-17; doppers 80-155, komkommers 15-48; postelein 02-25 prei 26-65; snijbonen 70-150; sperziebonen 150-255, spitskool 10-42, spinazie 6-18; sla 18-43; rabarber 28-54; tuinbonen 20-42; to maten 50-100; waspeen 26-65 en peulen 40- 150. DEN HAAG. Minister Luns heeft van zijn ambtenaren een kostbaar af scheidsgeschenk gekregen: drieëntwintig zorgvuldig bijeengezochte gouden en zil veren munten uit het Napoleontische tijd perk. De ex-bewindsman was er erg ver guld mee. „Had ik vroeger een beschei den collectie”, zei hij, „thans kan ik mij rekenen tot de grootste muntenverzame- laars van het land”. In zijn dankwoord zei mr. Luns o.a. dat de taak van zijn opvolger, de door hem om zijn kennis en toewijding geprezen drs. Schmelzer, er dan ook niet gemakke lijker op geworden is „omdat ik van nu af aan de buitenlandse politiek alleen maar behoef te bekritiseren”. Hij stelde met voldoening vast dat de band met het ministerie, dankzij zijn nieuwe functie als secretaris-generaal van de NAVO, niet helemaal doorgesneden wordt. Ook vrijdag was er weer een flinke aanvoer van aardbeien aan de vei ling „Kennemerland”. Nog één week en het seizoen 1971 is weer ten einde. In elk geval een seizoen, waarop men tot dusver met tevredenheid aan ADVERTENTIE 1 Puzzeltocht. Kinderen tot vijftien jaar kunnen in de vakantietijd puzzel tochten maken door het centraal museum in Utrecht. Ze krijgen een formulier met vragen, voor de beantwoording waar van ze een bepaalde route door het mu seum moeten maken. Als orijzen zijn er boeken en materialen om zelf wat te maken. ■Jt '2 F Jf F 1 - - - - sJayJ A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7