Vandaag executies STAATSGREEP IN MAROKKO MISLUKT Nieuwe rellen in Ulster verwacht PRINSES MARGRIET BIJ TITO sS RES Bomaanslagen in Belfast Raadslid wil Chili naast zijn bodemschatten Twee doden proces tegen Schiphol Embolie was doodsoorzaak kosmonauten ARAL SUPER bij botsing F X* Benzine tussen uitverkocht Inwoners van New AGENDA Verder in de krant HET WEER Frankfurt en Nederland was York krijgen drekschepje Springruiter J. J. Gruppelaar overleden Duitse jongen in zand gestikt (Van een onzer verslaggevers) SLAGER F r r Het woord is aan... Luchtdruk weggevallen Oranje lelie pagina 6 Onderzoek geëist in Morgen meer wind „Weg met koningschap” Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Tunnel stortte op strand Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. 15 15 15 Zie bijlage siliml JAARGANG NUMMER 210 MAANDAG 12 JULI 1971 61e IJmuider Courant Cicero: (Van een onzer verslaggeefsters) (Zie verder pagina 3.) KONING HASSAN II 16 Luidsprekers ADVERTENTIE 3.28 1.98 AAN HET STRAND ADVERTENTIE WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Laten wij hopen op wat wij wensen, maar dragen wat wij krijgen. Een zwak front met tijdelijk be wolking en een buienkans passeerde vandaag. Morgen weer zonnig bij een noordoostenwind en een mid- dagtemperatuur van 20 graden. Zee water 18 graden. V ooruitzichten: Opnieuw zonnig tn iets koeler. VALAISE. Ritmeester b d. J. J. Grup pelaar, een zeer bekende springruiter, is vanmorgen overleden in zijn Franse woon plaats Valaise. De heer Gruppelaar was pas teruggekeerd van een bezoek aan Ne derland, waar hij een arts had geconsul teerd. nister van Binnenlandse Zaken van het Noordafrikaanse land kreeg gisteren vol ledige burgerlijke en militaire volmachten om de rust in het land te herstellen. dere Arabische leiders veroordeelden „de laffe en onredelijke avonturen die de be langen van het volk niet dienen”. Koning Feisal van Saoedi-Arabië betichtte „vreem de elementen” van het voorbereiden van de staatsgreep. Alleen uit Syrië en Irak kwam geen commentaar. Koning Hoessein van Jordanië is van daag uit Amman naar Marokko vertrok ken om „zijn broeder” koning Hassan II geluk te wensen en „zich ter plaatse van de toestand op de hoogte te stellen”. Hoes sein wordt vergezeld door zijn oom Sjerif Nasser Ben Jamil en zijn adviseur Salah Aboe Zeid. Tot de dertig a veertig mensen die bij de schietpartijen bij het paleis zijn omge komen, behoren de Belgische ambassadeur in Rabat, Marcel Dupret en drie Fransen, onder wie prof. Imbert, hoogleraar in de cardiologie, die op uitnodiging van de ko ning uit Parijs naar Rabat was gekomen. De Joegoslavische president Tito en zijn vrouw hebben gisteren prinses De botsing ontstond toen een personen auto met twee echtparen uit Woerden en Capelle aan de IJssel de provincialeweg overstak. De beide mannen van de echt paren waren op slag dood. De echtgenotes werden ernstig gewond. In de tweede auto zaten leden van een cineastenploeg uit Lei den. Zij werden allen licht gewond. (Zie verder pagina 2). wordt de Nederlandse prinses door het presidentiële echtpaar hartelijk ontvangen. Hij was vele jaren lang een vaste ver schijning op de nationale en internationa le concoursen hippique. In 1953 werd hij Nederlands kampioen springen. Enkele jaren geleden verhuisde hij naar Frankrijk, waar hij zich bezig hield met de import en export van springpaarden. De heer Gruppelaar is 59 jaar geworden. woordvoerder van het Britse leger ver klaarde dat op de jongens geschoten is omdat zij wapens droegen. De r.-k. bevol king van de wijk zegt dat het tweetal on gewapend was. Zaterdagavond werden in dezelfde wijk elf Britse soldaten gewond, toen zij bestookt werden met stenen en brandbommen In Belfast werd zaterdagavond een Brit se soldaat die op verlof was van zijn onder deel in West-Duitsland buiten een café doodgestoken. De politie verklaarde opge lucht te zijn dat de steekpartij ditmaal geen politieke achtergrond had. De bomaanslagen in Belfast toege schreven aan het verboden Ierse Repu blikeinse Leger kon de protestanten van Ulster niet weerhouden van een vroegtij dige en enthousiaste viering van „hun” feest. 2.38 1.25 De schepjes plus een zak, zullen worden gedistribueerd door „Houdt uw stad rein”- comités. Ze zijn de gemeente geschonken door een zakenman en dragen het opschrift: „Aangeboden door de burgemeester van de stad New York” Probeer kilometers besparing Libië bracht zaterdagavond zijn strijd krachten in staat van paraatheid om „het revolutionaire volk van Marokko bij te staan in geval van buitenlandse inmen ging”. Gisteravond kwam een reeks van tele grammen in de Marokkaanse hoofdstad Rabat aan om Hassan II te feliciteren. President Bourguiba van Tunesië en an- BEILEN. Bij een botsing tussen twee personenauto’s op het kruispunt Spier in de provincialeweg Assen-Hoogeveen zijn vanochtend twee personen omgekomen. Twee anderen raakten ernstig en enkele anderen licht gewond. BELFAST (Reuter en AP). Meer dan elfduizend Britse militairen in Noord- lerland zijn vandaag in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Vandaag wordt een protestants feest gevierd de herden king van de slag om de Boyne van 1690 waarbij ongeregeldheden worden ver wacht. In het centrum van de Noordierse hoofd stad Belfast ontploften vannacht al vier bommen. Drie daarvan voor het postkan toor, waarbij telefooncellen werden ver nield, maar geen slachtoffers vielen. De bommen zijn waarschijnlijk uit rijdende auto’s gegooid. De omgeving van het post kantoor werd door Britse troepen met pant serwagens afgezet. Door de explosies gin gen veel ruiten aan diggelen. In de wijk Finaghy, waar de protestant se „orangisten” zich vandaag na een mars vanaf het centrum verzamelden, ont plofte eerder een bom bij een transforma- torstation. Marokkaanse troepen in Rabat om singelen het radiostation dat bezet werd door militairen die in opstand waren gekomen tegen het regime van koning Hassan II. Deze foto werd zaterdagavond gemaakt nadat een deel van de bezetters van de radio studio’s zich had overgegeven. De greep naar de macht waarbij ze ker 186 mensen om het leven zijn geko men werd uitgevoerd door enkele gene raals en andere hoge officieren plus een groep kadetten van het Marokkaanse le ger. De bedoeling was Hassan te vermoor den. Generaal Mohammed Oufkir, de mi- Verwachting van het K.N.M.I. tot dins dagavond In de straten van Rabat renden zater dagavond toen nog onzeker was of de coup was gelukt, honderden demonstran ten, merendeels studenten en andere jon geren. Deze betogers haalden portretten van de koning weg en riepen „Het socia lisme is gekomen, weg met het koning schap”. De Amerikaanse vice-president Agnew heeft in Ethiopië verklaard dat de misluk te staatsgreep in Marokko geen wijziging zal brengen in zijn plannen om op 24, 25 en 26 juli een bezoek aan dat land te brengen. (Van onze correspondent) VETSCHAU. Bij de grensovergangen, die de vakantiegangers doorlaten naar de rest van Europa, heeft zich dit jaar voor het eerst de grensovergang Vetschau in de autoweg van Haarlen naar Aken ge voegd. Wie er de grens passeert hoeft tot Wenen en zelfs verder niet meer van de autobaan af. Reizigers uit Duitsland, die er gisteren passeerden, kregen het advies om vóór Frankfort te tanken omdat achter Frankfort alle tankstations langs de auto weg in de richting Nederland uitverkocht waren. HAARLEMMERMEER. De D’66’er J. A. Heemskerk uit de Haarlemmermeer - se gemeenteraad heeft B en W verzocht binnen de kortst mogelijke termijn een proces aan te spannen tegen de over heid, de luchtvaartmaatschappijen en de luchthaven Schiphol. De heer Heemskerk deed een dergelijk verzoek al eerder tijdens de januari van dit jaar gehouden begrotingsvergaderin- gen. Hij is van mening dat de uitspraken van de Amsterdamse advocaat mr. S. J. Timmega en de uitspraak van het Hof van Beroep in Parijs voldoende grond bieden dit proces met redelijke kans op succes te voeren. De Parijse rechtbank bepaalde op 8 juli dat de luchtvaartmaatschappijen aanspra kelijk zijn voor schade veroorzaakt door hun vliegtuigen nabij de luchthaven Orly. DINSDAG MAGERE PAARDEBIEFLAPPEN 500 gram van 3.78 voor. WOENSDAG 500 gram GEHAKT DONDERDAG biefstukdag 250 gram supermalse paardebiefstuk 100 gram haasbiefstuk Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, Weg en Wiel Wëerrapport Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsbercihten Beurs Sport 2 3 3 5 6 6 6 7 7 NEW YORK (Reuter) De Amerikaanse stad New York gaat gratis tienduizend dreksehepjes verstrekken aan de eigenaars van honden, zodat deze de uitwerpselen van hun dieren van de straat kunnen ver wijderen. Margriet en mr. Pieter van Vollen hoven in hun zomerresidentie op het eiland Brioni ontvangen. Op de foto In Belfast bleven de protestantse winkels de gehele nacht open voor de verkoop van bloemen, liefst de oranje lelie. Rond grote vreugdevuren werd feestgevierd en op de muren werden leuzen gekalkt als „Gedenk 1690-1690. Wil je het betwisten? en „Leve de koningin”. Dé grote oranjeparade die vandaag in Belfast werd gehouden kreeg een enigs zins gewijzigde route, om de katholieken niet al te zeer te prikkelen. Zes leden van de sociaal-democratische oppositie in het Noordierse parlement heb ben intussen gedreigd af te zullen treden wanneer niet een grondig, onpartijdig on derzoek wordt ingesteld naar de omstan digheden waaronder de afgelopen week in Londonderry twee burgers door militairen werden doodgeschoten. Roomskatholieke bewoners van London derry zijn op het ogenblik zeer verhit na zes dagen van ongeregeldheden. Een PLEIN 1945-53 IJmuiden In de verklaring die door ae regerings commissie van onderzoek is uitgegeven staat dat tot 30 minuten voor de landing de ruimtevaarders volgens hun program ma hadden gehandeld en dat de vlucht normaal verliep. Op dat tijdstip viel de druk snel weg, waardoor de dood onmid dellijk intrad. Eerder was al vernomen dat de mannen door embolie waren overleden in dit geval vorming van gasbellen in het bloed door wegvallen van de druk op het lichaam. De oorzaak van het wegvallen van de druk is nog niet vastgesteld. De luchtdich te afsluiting was verbroken maar de ca bine bleek na de zachte landing onbe schadigd te zijn. RABAT (Reuter, AP, AFP en DPA) De Marokkaanse officieren die verantwoordelijk zyn voor de mis lukte staatsgreep van zaterdag zullen voor vanavond ter dood worden ge bracht. Dit heeft koning Hassan II van Marokko gisteren op een pers conferentie gezegd. SANTIAGO. (Reuter) Het Chileense Congres heeft gisteren een grondwetswij ziging goedgekeurd die de marxistische president Sauvador Allende in staat stelt alle ondernemingen te nationaliseren die de bodemschatten van het land exploiteren. De reusachtige kopermijnen in Chili zijn bijvoorbeeld Amerikaans eigendom. Het Chileense Congres ratificeerde een eerder besluit en gaf de staat het „per manente en onvervreemdbare” recht van eigendom over Chili’s natuurlijke rijkdommen voornamelijk koper en sal peter. Ruim driekwart van de leden van Se naat en Kamer van Afgevaardigden (158 van de 200) woonde gisteravond de geza menlijke zitting bij. Het bewuste wetsont werp werd onder grote bijval vrijwel een stemmig aanvaard. De Zuidamerikaanse staat Chili is het vierde koperproducerende land ter we reld. Ongeveer tachtig percent van de de viezeninkomsten krijgt het uit dit mine raal. Dr. Allende moet de grondwetswij ziging nog bekrachtigen, maar dit wordt in Santiago als een uitgemaakte zaak be schouwd. De wet zal vooral de Ameri kaanse ondernemingen Anaconda, Ken- necott en Cerro treffen. Bij het graven van een verbindingstunnel tussen twee kuilen is de achtjarige Duitse jongen Stephan Schmitz door het instorten van deze gang onder het zand bedolven en gestikt. De jongen was met zijn vriendje aan het karwei bezig, toen di+ vriendje op een gegeven ogenblik alleen de benen van Stephan boven het zand zag uitsteken. Nadat de jongen was uitgegraven, werd mond- op mondbeademing toegepast, wat echter geen resultaat opleverde. Ook me dische hulp 'n de Mariastichting in Haar lem kwam te laat. De politie van Zandvoort wijst naar aanleiding van dit ongeval op het gevaar van instorten van kuilen en gangen De aanhoudende droogte heeft tot gevolg dat het zand korrelig is geworden en vooral ongeschikt is voor het graven van tunnels. MOSKOU. (Reuter) De drie Russi sche ruimtevaarders van de Sojoez-11 zijn bij hun terugkeer naar de aarde op slag gedood doordat de luchtdruk in hun cabi ne plotseling wegviel. Dit heeft radio-Mos- kou gisteravond bekendgemaakt. ZANDVOORT. Zonnig en vrijwel overal droog. Matige, maar morgenmiddag aan de kust vrij krachtige noordoos telijk wind. Minimumtempera tuur omstreeks 15, maxima van 21 tot 26 graden. s...' FT ':A- V X- Tel. 11016 Beverwijk - IJmuiden - Castricum

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1