STAATSGREEP VAN MILITAIREN IN MAROKKO MISLUKT SHOP JERSEY Radiostation en paleis korte tijd bezet Hassan II tien jaar Marokkaans vorst Dayan verwacht spoedig hervatting van strijd Tot 40% korting op de kollektie van dit seizoen! i MMWB..,. Zeker 176 doden na hevige gevechten in Rabat Wat het zwaarst is Luchtaanval op Noord-Vietnam 1 r MlV Moeder 12 dagen gedragen io Interesse voor snelle auto’s h Ballonvaarster Paus tegen lawaai Kampen in India voor 2,5 miljoen Oostpakistaanse vluchtelingen omgekomen „In tweede helft van dit jaar" J& M fl o U weet: onze zaak is niet zo groot. En we moeten weer ruimte maken voor de najaarskollektie. Daarom starten we op 15 juli met een grandioze uitverkoop. Met kortingen tot 40% op topkwaliteiten jersey en tricot. Op moderne kreaties van bekende huizen als Hufenbach, Bruestle, Maris Maressa, Lucia, Luisa Spagnoli, Erica Rössler, Kio, etc. etc. Kom nü voordelig kiezen! Rj MAANDAG 12 JULI 1971 3 Ben Barka-affaire Verslag Playboy Vuurwerk Generaal Medboeh Handkus i I - Bart^ort980raat27/ Haarlem/Telefoon (023) 320618 I 4 PW. WO In touw omhoog I 1 ft “‘BI BS 'i II'fc' l ADVERTENTIE 9 I I ,w «1 i Nog steeds komen i ■O r l 5 t WW\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/V\AAAAA/V\AAA/V\/VVVV\AAA/VVVVWVVWVV\AAAAAAAAAAAAAMA/WW'4 Hassans conflict met de oppositie trad vooral in 1965 naar buiten, toen de linksgerichte Ben Barka in Parijs ver dween en werd vermoord. De koning kreeg een verdachte naam omdat hij zjjn minister van Binnenlandse Zaken steun de die met de moord op Ben Barka in verband werd gebracht. De bewuste mi nister was Mohammed Oefkir, degene die nu tjjdens de mislukte coup alle burgerlijke en militaire bevoegdheden kreeg. t 1 VATICAANSTAD (AFP/Reuter) In zijn wekelijkse toespraak tot gelovigen op het plein van de Sint Pieter heeft paus Paulus gisteren aangeraden naar de stem ▼an de natuur, van God en van het ge weten te luisteren in plaats van naar het lawaai van de massamedia. Chadilkar zei dat op 17 juli ongeveer 6.763.000 Oostpakistani’s naar India waren „De regering is niet van plan er burgers van India van te maken. Het zijn buiten landers en zij worden slechts overgebracht om de druk op de grensprovincies te ver lichten”, aldus Chadilkar. RABAT (DPA) Sinds koning Has san II in maart 1961 na de dood van zijn vader de troon in Marokko besteeg, heeft hij voortdurend gepoogd vooruit gang en traditie met elkaar in overeen stemming te brengen. Tot tweemaal toe heeft hjj een nieuwe grondwet opgesteld om het volk meer medezeggenschap te geven en via landhervormingen de so ciale positie van de brede massa te ver beteren. In de vijftiger jaren heeft Moelay Hassan II niet zelden de voorpagina's „de oorlog in de tweede helft van dit jaar zal worden hervat”. Explosie. Drie mijnwerkers zijn om het le ven gekomen bij een ontploffing in een kolenmijn in Sotillos, ongeveer 60 km ten noorden van de Spaanse plaats Leon. Botsing. In Iran zijn zeventien mensen omgekomen en 25 gewond bij een bot sing tussen een bus en een vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde tussen Teheran en Zanjan, ten westen van de hoofdstad. van de kranten gehaald. Zijn voorliefde voor snelle auto’s en voor andere kanten van het mondaine leven bezorgden hem snel de naam van een playboy te zijn. t l I l ^4, vluchtelingen uit Oost-Pakistan in India aan, zoals deze man die zijn moeder op hun trieste ,.y' Het is goed daar in de vakantie eens mee te beginnen, aldus de paus. In het gewone dagelijkse leven zijn die stemmen door allerlei harde geluiden, drukte en fri vool gedoe nauwelijks meer waar te nemen. (Vervolg van pagina 1) RABAT (AFP, Reuter en DPA) Koning Hassan II van Marokko is zaterdagavond ternauwernood ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Een tiental muitende legerofficieren onder leiding van generaal Medboen liet onder valse voorwendsels zo’n 1.500 militairen een aanval uitvoeren op het zomerpaleis van de koning en het station van de Marokkaanse radio. De urenlange gevechten die zich daarbij tussen militaire voor- en tegenstanders van de koning voordeden hebben van zeker 186 personen het leven geëist. Onder ben bevinden zich een zestal de koning goedgezinde kolonels en generaals, zijn privé-arts en de Belgische ambassadeur in Marokko. Er zijn 659 opstandelingen gevangen genomen. TEL AVIV (Reuter) Minister van De fensie Mosje Dayan heeft zaterdag in een vraaggesprek voor de Israëlische radio ge zegd, dat Egyptische uitlatingen in de af gelopen tijd duiden op de mogelijkheid, dat gevlucht. Het overbrengen naar de kam pen zal ongeveer twee maanden duren. De regering van India verwacht echter nog steeds dat de vluchtelingen naar Oost- Pakistan zullen terugkeren. Van de kam pen worden er 30 in West-Bengalen dicht bij de grens met Oost-Pakistan ingericht. CALCUTTA (Reuter) India heeft besloten ongeveer 2,5 miljoen Oostpaki staanse vluchtelingen onder te brengen in 46 kampen, elk voor 50.000 mensen, in verschillende gebieden, zo heeft minister Chadilkar gisteren meergedeeld. Er zijn al enkele kampen gebouwd. Koning Hassan sprak zelf kort na mid dernacht via de radio het land toe. Hij deed uitvoerig verslag van de aanval op zijn zomerpaleis en riep de Marokkanen op rustig en trouw te blijven. AUXERRE (AFP) De 25-jarige Franse vrouw Sylvie Allione is gisteren in Saint Florentin van een ballon op 200 meter hoogte gevallen en omgekomen. Zij zou op een luchtfeest haar vader vervangen als ballonvaarder. Doordat de ballon veel sneller vertrok dan zij dacht kon zij niet meer in het schuitje komen en greep zij een van de touwen vast. Op 200 meter hoogte kon zij het touw niet langer vasthouden. Zijn vader had hem grondig op zijn toekomstige taak laten voorbereiden. In zijn gebooortestad Rabat kreeg Hassan onderricht van privé-leraren. Dater stu deerde hij aan Arabische en Franse uni- versiteiten. Van 1953 tot 1955 deelde hij de bal lingschap van zijn vader, die door de Franse regering van de troon werd ver dreven en naar Madagaskar was ver bannen. Met de triomfale terugkeer van Mohammed naar Rabat en met de on afhankelijkheid van Marokko in maart 1956 groeide de rol van Hassan bijna tot die van mede-regent. In 1957 greep hij hardhandig in toen tijdens een buiten landse reis van de koning enkele Ber berstammen in opstand kwamen. Als opperbevelhebber van de strijdkrach ten schiep hij toen het huidige Marok kaanse leger, dat later in 1963 bij het grensconflict met Algerijen zijn eerste grote proef goed doorstond. De krachtige oppositie in het land, voornamelijk geleid door linksgerichte radicale sociale hervormers en vak bondsleden, heeft dit tot nu toe steeds veel te weinig gevonden. De scherpe kritiek richt zich vooral tegen de grote machtige families die vele privileges kenen. Als argumentan- tie wordt bijvoorbeeld aangevoerd, dat het inkomen per hoofd van de bevolking slechts 700 gulden per jaar bedraagt, dat naar schatting tachtig percent van de Marokkanen analfabeet zijn en dat de gemiddelde levensduur in het land niet hoger komt dan 47 jaar. Koning Hassan kon verscheidene ma len slechts ternauwernood aan een aan slag ontsnappen. In zijn tienjarige rege ringsperiode zijn er twee massaproces sen tegen politieke tegenstanders ge voerd die beschuldigd werden van ondermijning van de staat. Het laatste proces is nauwelijks vier weken geleden in Marrakesj begonnen. De op 9 juli 42 jaar geworden heerser uit het geslacht van de Alaoeiten (dit geslacht regeerde het land meer dan 300 jaer) kon de binnenlandse politieke pro blemen niet goed de baas worden. Het eerste gedetailleerde verslag van wat er nu precies in en om het zomer paleis van koning Hassan, gelegen in Skhirat in de buitenwijken van Rabat, gebeurd was kwam pas rond middernacht, hoewel de aanval al zaterdagmiddag was uitgevoerd. Tegen middernacht viel deze „revolu tionaire zender” uit nadat de koningsge zinde troepen erin waren geslaagd met steun van tanks de uit meer dan honderd man bestaande bezettingsmacht van het radiostation te arresteren. Ook hierbij zijn doden en gewonden gevallen. Koning Hassan maakte later in zijn radiorede bekend dat de mislukte staats greep onder leiding heeft gestaan van generaal Medboeh, chef van het militaire huis van de koning en hoofd van de mili taire academie in Ahermoemoe. SAIGON. (Reuter) Twee Amerikaan se Phantom-jachtbommenwerpers hebben luchtdoelbatteri.jen in Noord-Vietnatn aan gevallen en daarbij vier kanonnen vernie tigd en drie beschadigd. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon deelde mee dat de aanval, een zogenoem de „beschermingsreactie”, was gelanceerd nadat Noordvietnamees geschut een ande re Phantom had beschoten die een bom- baradementsvlucht naar Laos maakte. De bewuste batterijen bevonden zich in de buurt van de Moe Gia-pas, 110 kilometer ten noorden van de gedemilitariseerde zone. „Maar het Israëlische leger heeft een goed gebruik gemaakt van het jaar waarin het vuren is gestaakt. Het leger heeft geen tijd verspild en geen moeite gespaard om zijn stellingen te consolideren en te ver sterken. Egypte zal de toestand niet met geweld kunnen veranderen”, aldus Dayan. In antwoord op een vraag of de Israëli sche strijdkrachten in geval van nieuwe strijd het Sueikanaal zouden moeten over steken zai hij„Als wij voor het alternatief worden geplaatst een gevecht op de wes telijke oever (de Egyptische kant) te win nen of op de oostelijke oever te verliezen, zou ik er de voorkeur aan geven op de westelijke te winnen”. Dayan beschouwde Egypte ondanks zijn toenemende afhankelijkheid van de Sovjet unie niet als een satelliet van dit land. De Russische aanwezigheid in het Middelland- se-Zeegebied is op het ogenblik een bron van zorg voor de NAVO-landen en de wes telijke wereld en niet alleen voor Israel, aldus Dayan. De minister zei dat de Verenigde Staten in de vier jaren na de zesdaagse oorlog niet hadden getracht Israel een oplossing voor het conflict met de Arabische landen op te leggen maar hij beschouwde het ont houden van Amerikaanse vliegtuigen aan Israel, onder Egyptische druk, als een be lemmering op de weg naar een overeen komst met Egypte, dat zich gesterkt weet door de steun van de Sovjet-Unie en de Russische wapenleveranties. 1U er een bij die mij herkende en mij vroeg hem te volgen. Hij had de vinger aan de trekker. Op het moment dat wij alleen waren sprong hij in de houding en kuste mij de hand. Ik was zeer verwonderd en merkte op dat hij enerzijds getuigde van gehoorzaamheid en toewijding maar dat hij anderzijds deelnam aan een misdadige onderneming. De militair antwoordde: „Wij zijn de cadetten van de militaire school van Aher moemoe. Gisteren kondigden onze meer deren aan dat wij op deze 10de juli mili taire oefeningen zouden hebben. Toen wij vanmiddag ter hoogte van het paleis aan kwamen vertelde men ons dat er een com plot was beraamd tegen de koning, dat het paleis was omsingeld en dat bijgevolg uw leven in gevaar was. Opdat u niet in de handen van de vijand zou vallen en om u de noodzakelijke steun te geven hebben wij het paleis aangevallen.” Intussen was ook in het centrum van Rabat het station van de Marokkaanse staatsradio bezet. Het eerste communiqué dat de oproerlingen voorlazen luidde: „De koning is dood, leve de republiek”. In de loop van de middag en avond volgden vele andere boodschappen waaronder deze: „Het leger is tot de revolutie over gegaan voor het welzijn van het Marok kaanse volk. Het koninklijk bewind is ge vallen. Wij zullen de verraders niet meer de eer van dit volk laten vertrappen. Het leger heeft de macht genomen in alle provincies van het land. Ze zullen voort aan onder militaire bevelen vallen. Weest waakzaam. Deze proclamatie gaat uit van het Volksleger en de Raad van het Revo- lutieleger”. Het is best mogelijk dat het rijk er niet uitkomt met de bezuinigingen van 900 mil joen alleen, zoals het lijstje-Nelissen die aangeeft. Dat er tenminste twijfel over be staat, heeft dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank de bezuinigers als Kroonlid van de Sociaal-Economische Raad duidelijk gemaakt bij de behande ling van het halfjaarlijks rapport. De SER had in het concept een meerderheids- en een minderheidsstandpunt naar buiten ge bracht over de maatregelen, die aanbevo len werden om het overheidstekort te dek ken. De ene groep, de werkgevers en de meerderheid van de Kroonleden (onafhan kelijke deskundigen), sprak zich uit tegen belastingverhogingen, tegen stijgende uit gaven voor collectieve voorzieningen, maar vóór een BTW-verhoging. De min derheidsgroep (vakbeweging en twee Kroonleden) koos voor 350 miljoen belas- tingverzwaring in de sfeer van de loon- en inkomstenbelasting, de successierech ten en de vermogensbelasting, ter financie ring van de gemeenschapsvoorzieningen. Dr. Zijlstra vond dat een merkwaardige gang van zaken. Hij noemde het rapport een „schimmig geheel” omdat er naar zijn mening met verouderde cijfers was ge werkt. In dat geval zou de SER zich vast leggen op uitspraken die al bij voorbaat zinloos zouden zijn, omdat ze straks zou den moeten worden herroepen. Wat daarna gebeurde vertelde koning Hassan later in zijn radiotoespraak als volgt: „Wij kwamen dit kritieke moment op waarlijk onverwachte wijze door. Zo dra zij ons uit de zaal hadden geleid waar we meer dan tweeëneenhalf uur hadden vastgezeten, brachten zij ons naar alle persoonlijkheden die nog in leven waren. Toen die jonge militairen ons zo zagen met de handen boven het hoofd was Wanneer een man als Zijlstra argwaan te kennen geeft over de manier waarop cijfers gehanteerd en geïnterpreteerd wor den, dan heeft hij daar meestal een goede reden voor. Zijn houding zou erop kunnen wijzen, dat de toestand in werkelijkheid somberder is, dan het nieuwe kabinet op dit moment bereid is aan te nemen. Niettemin heeft premier Biesheuvel, als eerste reactie op Zijlstra’s waarschuwende woorden, geantwoord dat hij er niet over denkt om dit jaar de BTW te verhogen, omdat dit in strijd zou zijn met het regeer akkoord. Betekent dit dan dat het juist in de belastingsfeer niet in helderheid uit blinkende akkoord zo heilig is, dat zelfs de meest onverwachte wending in de con junctuur vooraf gemaakte afspraken on aantastbaar maakt? Als dat zou gebeuren, kunnen politieke beloften gemakkelijk verkeren in een gebrek aan werkelijk heidszin. En het is toch niet aan te nemen dat dit de koers moet worden, die Neder land van zijn interne inflatieproblemen verlost. Tegen de achtergrond van een anti- prijspsychose is de opmerking van premier Biesheuvel op dit moment begrijpelijk. Haar dat zij als algemeen adagium zou kunnen gelden voor een beleid, dat zijn basis nog moet vinden in de ontwikkelin gen van de komende maanden, lijkt even voorbarig als ongewenst. Een kabinet dat vindt dat de loon- en prijsmaatregelen moeten worden afgeschaft, zal ervoor moe ten zorgen dat het zelf zo min mogelijk inflatie aanwakkert. En in dat opzicht is iedere belastingverhoging, direct of indi rect, als afwentelbare lastenverzwaring een impuls voor de prijsontwikkeling. Maar wanneer men er met bezuinigingen in de overheidssfeer alleen niet komt, zo als Zijlstra klaarblijkelijk verwacht, ter wijl de Nederlandse samenleving schreeuwt om voorzieningen die toch op de een of andere manier zullen moeten wor den betaald, zal men er niet aan ontkomen van de kwade mogelijkheden de beste te moeten kiezen. Dat is een kwestie van afwegen en van overleg met alle betrokken sectoren van het bedrijfsleven. Daarvan zal het afhan gen of politieke afspraken kunnen worden gehandhaafd of, onder de dwang der om standigheden, moeten worden prijsgege ven. Daarom, aldus dr. Zijlstra, kan beter het najaar worden afgewacht. Dan zijn er meer gegevens over de concrete economi sche situatie. En dan zou wel eens kun nen blijken, dat de beide standpunten in de raad niet eikaars alternatief kunnen zijn, maar dat het ene het andere noodza kelijkerwijs moet aanvullen. Dr. Zijlstra typeerde het aldus: of/of kan op korte termijn en/en worden. De president van de Nederlandsche Bank gaf dit standpunt vlak voor de stem ming over beide groepsvisies in de SER, die in het voordeel van de werkgevers uit viel. Hij deed dat op grond van eigen grove becijferingen, die duidelijk moesten maken dat het berekende tekort niet al leen bestaat uit de 900 miljoen van Nelis- sen en de 180 miljoen die dan nog op de een of andere wijze moeten worden ge dekt, maar dat het in feite om een totaal van anderhalf miljard gaat. VVVVVVVVWVWVVVWVXA/VVVVnAAA/VVVV%AAA/VVtAnnA#WWVVVVVVlA^ tocht van twaalf dagen in zijn armen meedroeg. In Boyra in een vluchte lingenkamp konden zij nergens onderdak vinden. De koning zat met enkele honderden ge nodigden aan een diner ter ere van zijn 42ste verjaardag. Op dat moment kwamen dertig militaire voertuigen bij het paleis aan met soldaten, cadetten en enkele offi cieren in gevechtspak. Gewapend met geweren, machinegewe ren, granaten en mortieren drongen zij het paleis binnen. Paleiswachten probeer den hun de toegang te beletten. Daarbij werd geschoten. De honderden gasten in het paleis dachten eerst dat er vuurwerk werd afgeschoten ter viering van de ver jaardag van de koning. Toen ook mortier vuur volgde raakten zij in paniek en wier pen zich op de grond terwijl de kogels bo ven hun hoofden floten. Enkelen die pro beerden via de hoofdingang weg te vluch ten werden zonder pardon neergeschoten. Korte tijd later drongen de officieren en soldaten het paleis binnen en dwongen alle gasten, inclusief ministers en diplo maten, naar buiten te gaan. Zij moesten allen naast een muur van het paleis op de grond gaan liggen en met hun armen op de rug. De koning en verscheidene mi nisters bevonden zich in de laatste groep die het paleis moesten verlaten. f i. r i Het eerste teken dat de koning veilig was en nog steeds heerser over het Noord- afrikaanse koninkrijk kwam pas zaterdag avond laat van het Marokaanse persbu reau „Maghreb Arabe Presse” na een dag vol wilde geruchten dat Hassan zou zijn afgezet, doodgeschoten of gevangengeno men. Tot in de vroege zondagochtend kon overal in Rabat geweervuur worden ge hoord van loyale troepen die met steun van tanks vochten voor ze de controle herkregen over het station van de Ma rokkaanse staatsradio. Gisterochtend tegen zes uur hielden zich in het centrum van Rabat nog steeds enkele groepjes oproer lingen verschanst vlak bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Ze hadden ver scheidene burgers als gijzelaars bij zich. iW --» ia W:

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3