Joop Zoetemelk loert op een stunt.. MERCKX TE VEEL VOOR MOLTENI’S PELLENAARS OP DE CIJFERTOUR Ploegmaten „vergaten pechvogel Van Katwijk ENIG IN DE GESCHIEDENIS” „DEZE TOUR IS 11 Anquetil: „Zoals het nu gaat is het goed” Ti I ra I Dank zij gratie nog in de Ronde Joop Zoetemelk: strafseconden Zij sp ancr o s s titel voor Lubbers 7 "I i luchon I Spectacllair 99 LxJ Dramatisch oo (73 Merckx beschuldigde Ocana van stayeren MAANDAG 12 JULI 1971 F rnim 19,6 km 15eRIT SUPER-. bagnères i 1 een de 123; i Dat de aanval van Merckx op de positie van Ocana niet voldoende rendement op leverde was mede te wijten aan een blunder van Albani, de Italiaanse assistent-ploeg- leider van Molteni. Toen Bruyère een lekke band kreeg, riep hij vier man naar ach teren om Bruyère weer bij het peloton te brengen. De BIC-ploeg met gele-truidrager ALBI Eddy Merckx mag dan (nog) niet de ouderwetse vorm hebben, waarmee hjj alles en iedereen kon verpletteren en zijn wil opleggen, hij is toch een groot kam pioen. Nadat hij aanvankelijk de strijd leek te hebben opgegeven in de Tour, organi seerde hij zaterdag „een dag der bijna waanzinnigen” om met één forse uithaal Ocana voor een heel eind op de knieën te krijgen en gisteren won hij de tijdrit van 16 kilo meter in Albi, waarmee hij elf seconden winst veroverde, niet veel maar voor het moraal toch gouden seconden. WINTERSWIJK. Rinus Lubbers uit Lochem (met gelegenheidsbakkenist Bart Notten) is zondagmiddag op het circuit het Rommelgebergte in Winterswijk kam pioen 1971 motorcross in de zijspanklasse geworden. Op zijn Norton Wasp wist Lub bers beide manches te winnen. De eerste manche won hij met slechts 1.7 sec. voor sprong op de titelverdedigers Jan en Theo ten Thije uit St. Isidorushoeve, die in de tweede manche in twee positie anderhal ve ronde voor de finish uitvielen. sterke Tourwinnaar is, maar niet een win naar die van het begin af zo sterk is, dat het hele veld niet tegen hem op kan.” Fred Debruyne, tv-oommentator van de BRT, zes maal als wielrenner in de Tour, Luis Ocana zag zich plotseling van een flink aantal remmende elementen verlost. Bovendien lag men in volle jacht op het groepje-Merckx, waarin behalve de weer met zjjn krachten smijtende Rini Wagtmans en Huysmans ook o.a. Van der Vleuten, de „oude” Aimar en de dit jaar op de voorgrond tredende Italiaan Paolini zaten. Dagploegenklassement. 1. De Muei 1.10.08; 2. Plaud 1.11.15. 3. Driessens 1.11.37; 4. Mar tini 1.11.49; 5. Stablinski 1.12.29; 6. Giganti 1.12.40; 7. Pellenaars 1.12.41. Van Katwijk was ook kwaad op de me caniciens. „Die pion had allang verwis seld moeten worden. Ik rijd daar al de hele Tour op. Bergen of geen bergen”. Nu is dat laatste argument natuurlijk niet het sterkste want coureurs moeten ook zelf zorgen dat hun werkmateriaal in orde is. Ze moeten er tenslotte hun geld mee ver dienen. Jan van Katwijk, die al snel terecht kwam bij de KAS-ploeg die in zijn geheel in de bagage verzeild geraakt was, moest praktisch alleen 250 kilometer alles doen want bij de Spanjaarden was de fut er uit. „De laatste dertig kilometer heb ik alleen op kop gereden omdat ik al bang was dat we te laat zouden arriveren”. Van Katwijk en de Spanjaarden kwamen in derdaad te laat over de streep. Het was wel erg ongelukkig want terwijl het hoog ste schema van de Tourorganisatie op 38 Wagtmans heeft zaterdag weer een ge weldige prestatie geleverd: hij was de gangmaker van de grote ontsnappingspo ging van Merckx. Hij was ook met Huys mans en Merckx het meest aan kop te vinden. Hjj had onderweg nog pech ook. Hjj reed tegelijk met Merckx in een kuil. Beiden hielden er een ontzette trapper aan over. Maar er was geen tijd om dat te verhelpen. Wagtmans’ fiets spoorde niet meer. Het wiel was door de klap iets scheef komen te staan. Er was zaterdag een duidelijk plan de campagne opgezet. Rini Wagtmans zou on- middellijk na de start naar beneden suizen in de afdaling het komt niet veel voor dat een etappe op de rand van een afdaling begint en Merckx zou zich aan zijn wiel vastklampen in een alles-of-niets expeditie. Het gebeurde ook zo. Wagtmans had al enkele kleinere coureurs gewaarschuwd dat ze de parachutes maar moesten aandoen, want dat er iets spectaculairs zou gaan gebeuren. Het werd een onvergete lijke tourdag alweer één dit jaar waarin gedurende de volle 251 kilometer van Orcieres naar Marseille zo’n enorme klopjacht op de smeltende Franse wegen viel te zien de thermometer wees bijna 40 graden aan dat het tempo opgedreven werd tot een gemiddelde van 45 kilometer en 351 meter, op zo’n afstand en in zo’n hitte. Het was ongelooflijk. Al die verschrikkelijke inspanningen leverden Merckx ten slotte een winst van 2 minuten en 10 seconden op, te weinig om van een geslaagde tegencoupe te kunnen spreken. De naar de tweede plaats opgerukte Belg was dan ook niet tevreden zaterdag in tegenstelling tot gisteren: „Ik heb onderweg toen de voorsprong niet verder wilde oplopen wel een paar minuten er nog aan gedacht om de poging maar op te geven, maar voor mijn hardwerkende mannen Huysmans en Wagtmans vond ik dat toch wel triest. Ik ben teleurgesteld omdat de winst maar twee minuten is. Te weinig, want in de Pyreneeën kan ik het met mijn huidige, vorm toch niet opnemen tegen Ocana. Ik ben tenslotte de oude Merckx nog niet”. kilmoters gemiddeld was gesteld, werd het groepje van Van Katwijk aanvankelijk uitgeschakeld hoewel men een gemiddelde van 42 kilometer had gereden. De groep van dertien man kreeg tenslotte toch gra tie omdat men zo hard gefietst had. Jan van Katwijk die in het begin van zijn profcarrière toch al enig perspectief toonde om mee te kunnen draaien in de beroepsrangen, voelt er aan het eind van het jaar veel voor te stoppen. „Pellenaars heeft gezegd dat de meesten van ons geen contract meer bij hem krijgen. Nou, dan is het wel gebeurd met mij. Trouwens, ik wil deze winter trouwen en dan had ik toch een hoger salaris moeten hebben want van wat ik nu ontvang kan ik toch geen gezin redelijk onderhouden”. Van Katwijk had begin van dit jaar al willen stoppen, toen het allemaal tegenzat, maar zijn ver loofde Carry Hexpoor spoorde hem aan het nog een jaar te proberen. Er ontstond nu de voor Merckx beangstigende en ook zeer vreemde situatie Merckx noch zijn ploegleider Lomme Driessens wist er tijdens de koers van dat de maestro zelf vijf eigen renners bezig was te elimineren door zijn waanzinnige tempo de eerste drie uur werden afgelegd met een gemiddelde van 49 kilometer per uur. De vijf Molteni’s konden maar ternauwernood binnen de tijdslimiet binnenkomen. Ze waren allemaal, met Merckx aan het hoofd, woedend op Albani. Huysmans: „Als hij niet zo’n stommiteit begaan had, zouden we een kwartier winst gepakt hebben, want dan hadden onze mannen toch het tempo in het peloton gebroken”. Van Springel, die gedaan had wat hij kon in de grote groep, hield het tijdverlies door de blunder van Albani op zes minuten. Daarbij kwam dat Merckx ook niet de volle seconden winst (tien) van het puntenklassement had kunnen veroveren omdat Van der Vleuten daar tweemaal vóór Merckx beslag op legde. De sprint om de etappe- overwinning was tenslotte kenmerkend: Merckx verloor terwijl hij dacht gewonnen te hebben, van de Italiaan Armani. Ook dat was een zware tegenvaller voor de Belg en ook daaruit bleek dat de sterke Merckx er nog niet was. Joop Zoetemelk draaide niet al te best zaterdag. Hij had tjjdens de tijdrit pech dat hij een lekke band opliep. Hij had zich zaterdag bijna laten verrassen. Hjj was in de afdaling bjj de start als één van de laatsten beneden en kon maar met moeite bjj het peloton aantikken. „Stom gereden” riep dan ook zjjn ploegleider Brik Schotte kwaad uit. Zoetemelk deed geen kopwerk in het peloton, waar hjj slechts steun had van De Vlaeminck en Schutz omdat bjj Mars-Flandria dezelfde fout gemaakt was als bjj Mol teni. Vier man moesten wachten op sprinter Leman. Zij kwamen niet meer bjj het peloton en finishten samen met de Molteni-achterbljjvers. Joop Zoetemelk wil zich nog niet bij de gang van zaken neerleggen. Hjj broeit op iets. „Als ik een dag goed rjjd in de Pyreneeën, ga ik een stunt uithalen. Ik moet toch iets doen om niet weg te zakken”. En Zoetemelk keek Merckx na, die zijn witte trui (van het gecombineerde klassement) weer op hem veroverd had. ALBI De Tour de France 1971 heeft zijn volgers van de ene ver bazing in de andere doen vallen. Niet op de eerste plaats het succes van de winnaar, maar waarschynlyk veel meer het falen van de verliezer zal van deze Tour een historische maken. In Parijs zal, hoe dan ook, de mythe van Merckxs onoverwinnelijkheid worden uitgewist. Zelfs al zou de Belg toch nog in het geel in Parijs arriveren. Want dat is misschien even sensationeel als zijn nederlagen en een bewijs van zijn bijzondere klasse: de man die in deze Tour de meeste harde klappen heeft moeten verduren werkte zich in twee dagen tijd weer op tot één van de grote favorieten ondanks alles voor de eindzege. ALBI. Voor de 25-jarige Jan van Kat- wjjk was de Tour zaterdag bijna afgelopen. Een kilometer na het vertrek, zaterdag, toen Merckx en zjjn vrienden zich als ka- mikaze-piloten van de Col d’Orcieres lieten vallen, kreeg Van Katwjjk een doorslaan de pion. De Brabander moest wachten tot Pellenaars kwam die ongelukkigerwijze de laatste wagen had. Niemand wachtte op Van Katwjjk, hetgeen hjj zjjn ploegmaten zeer kwalijk nam en terecht. „Ik heb de anderen tot nu toe altjjd geholpen, maar nu was er niemand voor mjj”. Was Wagtmans het eerste beneden in die afdeling aan het begin, Ger Harings was nummer twee. Hij zat dus in de kop groep maar werd daarin op een klein col let je losgereden. („Kon ik maar een klein beetje klimmen”). De laatste man in de afdaling was Gerben Karstens: „Theo Koomen had me vlak voor de start ge ïnterviewd. De anderen waren al ver trokken. Mooie zaak was dat”. Jean Stablinski, ploegleider van Sono- ior-Lejeune, vier maal kampioen van Frankrjjk, zevenmaal deel uitmakend van een ploeg die de tourwinnaar in zijn mid den had: vijfmaal Anquetil, een maal Pin- geon en eenmaal Aimar. „Wat kan men nog meer in deze Tour wensen: Merckx die tot het uiterste gaat en een Ocana die hetzelfde doet. Elke dag op nieuw. Elke etappe is een klassieker. De Tour is spectaculairder dan ooit. In de tijd van Anquetil werd er nu eenmaal berekender gereden. Deze gang van zaken is ook uitstekend voor de wielersport. Anquetil domineerde weliswaar ook met zijn ploeg, maar niet zoals Merckx alles lamlegde de afgelopen jaren.” Twaalfde etappe: Armani (It-Giganti) 5.25.28, 2. Eddy Merckx (Bel-Driessens) zt, 3. Lucien Aimar (Fr-Stablinski) zt, 4. Van der Vleuten (Ned- Pellenaars) zt, 5. Paolini (It-Giganti) zt, 6. Le- tort (Fr-De Muer) zt, 7. Bouloux (Fr-Plaud) zt, 8. Wagtmans (Ned-Driessens) 5.25.30, 9. Huysmans (Bel-Driessens) zt, 10. Almair (Fr- Caput) 5.27.25, 11. Harings (Ned-Pellenaars) zt, 12. Van den Barghe (Bel-Adorni) zt, 13. Kre kels (Ned-Pellenaars) zt, 14. Eric de Vlae minck (Bel-Schotte) zt, 15. Teurllnck (Bel- Stablinski) zt, 16. Riotte (Fr-Stablinski) zt, 17. Van Vlierberghe (Bel-Martini) zt, 18. Tama- nes (Sp-Momene) zt, 19 Martinez (Fr-Geml- nani), 20. Benjamins (Ned-Pellenaars), 21. Crepaldi (It-Adornl), 22. Catieu (Fr-Stablins ki), 23. Horban (G.B.-Stablinski), 24. Rub (Zw-Gemlnlanl), 25. Van Schil (Bel-Driessens) allen 5.27.24, 30. De Koning (Ned-Pellenaars) 5.27.24, 35. Zoetemelk (Ned-Schotte) zt, 40. Ocana (Sp-De Muer) zt, 45. Agostinho (Por- Bemlnlani) zt, 75. Karstens (Ned-Pellenaars) 5.47.25, 89. Prinsen (Ned-Pellenaars) zt. Dagploegenklassement: 1. Driessens 16.16.28 2. Giganti 16.18.20, 3. Pellenaars 16.20.16, 10 Schotte. Dertiende etappe: 1. Merckx (Bel-Dries sens) de 16.3 km n 22.57.5 2. Ocana (Spa- De Muer) 23.08.7 3. Grosskost (Fra-De Muer) 23.08.9; 4. Guimard (Fra-Caput) 23.26.6; 5. Jacques Anquetil, vijfvoudig Tour-win- naar: „Misschien was alleen de Tour van 1967, toen Pingeon won, even enerverend en open als deze. Het is een Tour met ongelofelijk veel suspense. Vijf dagen ge leden dacht iedereen dat Merckx won, twee dagen geleden dat Ocana hem in de zak had en nu weet niemand het meer. Zo moet het ook. Het is goed dat er een bliek en het publiek in België is de be trouwbaarste graadmeter zo geprikkeld is geweest als nu. Een favoriet, die on- klopbaar lijkt en het dat toch wordt Het Belgische volk was verzadigd van klin kende uitslagen. De laatste 15 jaren is er geen Tour te vinden die zo enerverend is als deze. In de tijd van Anquetil waren er geen verrassingen en geen belangstel ling. Gimondi was een verrassing, maar hij sprak en spreekt de massa niet aan. Aimar en Pingeon waren alleen in Frank rijk populair. Alleen de eerste Tour van Merckx was enigszins te vergelijken met de sensaties van dit jaar. Wij als journa listen en wielerliefhebbers hebben onze lie ve heer vaak gebeden dat hij Merckx op zijn platte rug zou laten vallen, zodat hij een tien minuten zou moeten goed ma ken.” „Nu, in vier dagen, is het regime- Merckx ten val gekomen. Dat komt nooit meer terug. Het is een enorme stimulans voor de wielersport. Toch kan Merckx de Tour nog winnen, want het is alleen de klimmer-Merckx, die een klap gehad heeft. Voor de rest is hij even sterk als ooit. Op het vlakke terrein reed hij toch een Ocana in topvorm op twee minuten. Maar Merckx is nooit een klimmer bij uitstek geweest. Hij is een motor met een enorm surplus aan macht. Als anderen met 18 kilometer een berg oprijden, doet hij het met 19 kilometer, maar hij kan niet zoals de specialisten plotseling tot 25 kilometer per uur versnellen.” perkt hield. Van een televisieauto, die de Spanjaard geholpen zou hebben, was op dit moment niets te bespeuren. tien maal als journalist: „Een etappe zo als die naar Marseille, heb ik nog nooit meegemaakt in al die tijd dat ik mij met wielrennen bezighoud. De ritten tussen de Alpen en de Pyreneeën zijn voor de klei nen. De groten houden zich rustig, maar in deze Tour staat alles op zijn kop. Ieder een kwam met een vooropgezette mening naar deze Tour. Zoals men indertijd van Anquetil en Merckx nu eenmaal vrij ze ker een winnaar kon voorspellen. Mis schien kan men alleen die van Walkowiak als enig verrassend beschouwen, maar men moet eigenlijk naar de tijd van Coppi en Bartali teruggaan om zo’n Tour te vin den. De acteurs zijn verschillend, maar het spektakel is evenveel waard.” Brik Schotte, ploegleider van Mars- Flandria, de ploeg van Zoetemelk: „Deze Tour kan grote gevolgen hebben. Merckx heeft tot nu toe geheerst dank zij zijn klasse en de angst van zijn concurrenten. Nu het geloof in zijn onoverwinnelijkheid verdwenen is, zou hij het weleens moei- lijker dan ooit kunnen krijgen. Gelukkig voor de Tour is zowel Ocana als Merckx formidabel.” Algemeen klassement: 1. Ocana (Spa-De Muer) 64.23.32; 2. Merckx (Bel-Driessens) op 7.23; 3. Zoetemelk (Ned-Schotte) op 9.44; 4. Van Impe (Bel-Stablinski) op 10.14; 5. G. Petterson (Zwe-Martini) op 10,30; 6. Thevenet Bracke (Bel-Plaud) 23.23.9; 6. Simonetti (Ita- Martini) 23.38.1; 7. Thevenet (Fra-Plaud) 23.39.8; 8. Augostino (Por-Geminiani) 23.47; 9. Letort (Fra-De Muer) 23.52; 10. Labour- dette (Fra-De Muer) 23.53.1; 11. Karstens (Ned-Pellenaers) 23.57.7; 12-13. T. Petterson (Zwe-Martini) en Zoetemelk (Ned.-Schotte) 23.59.5; 14. Bruyere (Bel-Driessens) 23.59.8; 16. Van Impe (Bel-Stablinski) 24.02.4; 16. Boifava (Ita-Giganti) 24.04.8; 17. Pella (Ita-Giganti) 24.10.8; 18. G. Petterson (Zwe-Martini) 24.12,6; 19. Amar (Fra-Stablinski) 24.12.8; 20. Danguillaume (Fra-Plaud) 24.13.7; 21. Hoban (GB-Stablinski) 24.15.7; 22. Mortensen (Den.- De Muer) 24.17.3; 23. Santamarina (Spa-Mo- mene) 24.19.2; 24. Lopez Carril (Spa-Langa- rica) 24.20.9; 25. Krekels (Ned-Pellenaars) 24.22.3); 26. Van der Vleuten (Ned.-Pelle- naars (24.22.7); 61. Prinsen 25.27.3 71. De Ko ning 25.45.2 73. Harings 25.45.7; 76. Van Kat wijk 25.49 87. Wagtmans 26.06.8 88. Benja mins 26.06.9. (Fra-Plaud) op 10.39; 7. Mortensen (Den-De Muer) op 14.31; 8. T. Petterson (Zwe-Marti ni) op 16.21; 9. Agostinho (Por-Geminiani) op 21.10; 10. Guimard (Fra-Caput) op 21.50; 11. Labourdette (Fr-De Muer) op 26.10; 12. Paolini (It-Giganti) op 26.14; 13. Aimar (Fr- Stablinski) op 27.04; 14. Galdos (Spa-Langa- rica) op 29.12; 15. Lopez-Carril (Sp-Langa- rica) op 29.33; 16. Tamames (Sp-Momene) op 30.21; 17. Mori (It-Adomi) op 37.10; 18. Si monetti (It-Martini) op 38.04; 19. Martos (Sp- Momene) op 40.13; 20. Crepaldi (It-Adorni) op 40.19; 21. Dumont (Fr-Plaud) op 41.57; 22. Van Springel (Bel-Driessens) op 42.12; 23. Wagtmans (Ned-Driessens) op 43.46 24. Le tort (Fr-De Muer) op 43.55; 36. Van der Vleuten op 58.56; 58. Krekels op 1.07.49; 63. Prinsen op 1.13.54; 65. De Koning op 1.14.48; 76. Karstens op 1.23.28; 79. Benjamins op 1.25.34; 91. Harings op 1.37.10; 104. Van Kat wijk op 1.57.36 (allen Ned-Pellenaars). Algemeen ploegenklassement: 1. De Muer 194.45.07 2. Plaud 194.56.59; 3. Martini 195.00.55; 4. Driessens 195.33.55; 5. Stablinski 195.40.45; 13. Pellenaars 197.15.31. Puntenklassement: 1. Guimard 1(23; Merckx 117; 3. Karstens 98; 4. Lemans 72; Wagtmans 66; 6. Ocana 62; 7. Zoetemelk 56; 8. Genet 54; 9. Paolini 47; 10. Guerra 46. Bergklassement: 1. Van Impe en Zoetemelk beiden 136 punten; 3. Ocana 84; 4. Merckx 71. Hieronder volgen de meningen van een aantal oud-gedienden in de Tourcaravaan over deze misschien wel unieke 58ste Tour de France: Willem van Wijnendale, jour nalist van het Belgische dagblad De Stan daard, wielerkenner bij uitstek, bezig aan zijn 34ste Tour de France: „Het is jaren geleden dat de belangstelling van het pu- Eddy Merckx in heftige discussie met Tourdirecteur Lévitan (links met pet) over de hulp die Ocana volgens hem tijdens de tijdrit gehad zou hebben. I Luis Ocana tijdens de tijdrit, waarin hij de schade ten opzichte van Merckx be- ALBI. Het korte tijdritje van 16 kilo meter in Albi heeft toch nog voor op winding achteraf gezorgd. Merckx won, maar het verschil met Ocana was maar 11 seconden. De Belg zag, terwijl hij zelf over het circuit stoof, dat de Franse tv- wagen Ocana uit de wind zette. Hij wees er met zijn hand naar onder het rijden. Merckx en zijn ploegleider Driessens pro testeerden na de rit bij Tour-directeur Le vitan, maar het protest werd afgewezen. De Belgen zijn ervan overtuigd dat Ocana niet toevallig werd „gestayerd”. Ocana zelf haalde er zijn schouders over op. „Merckx moet zich, de Dauphine Li- beré maar herinneren. Daar gebeurde ook zoiets, maar dan met Merckx”, aldus de Spanjaard. Molteni is ook verbolgen over het feit dat de KAS-ploeg die zaterdag op één na in zijn geheel over tijd binnenkwam, gis teren toch weer mocht starten. Merckx vreest dat alle Spanjaarden Ocana in de Pyreneeën zullen helpen. Voor Joop Zoetemelk was er niets dan narigheid weggelegd in de tijdrit. Hij ver speelde kostbare tijd door een lekke ach terband na zes kilometer. Hij werd inge lopen door Eddy Merckx. Hij volgde de Belg maar deed dat dicht bij hem in de buurt. Zoetemelk kreeg daar tien strafse conden voor plus 25 frank boete. r „In deze Tour is er iets mis met de klimmer-Merckx. Zijn ongeluk is nu, dat de Tour in de bergen beslist wordt. Als hij als klimmer hersteld is, wint hij de Tour. De etappe met de vier Pyreneeën- cols wordt beslissend. Neemt hij daar vijf minuten, dan rekent hij in de tijdrit naar Parijs met Ocana af. Maar zelfs dan zal niets meer hetzelfde zijn als vrloeger. Het heeft mij het meest pijn gedaan dat de mythe-Merckx voorbij is. Alles is veran derd in vier dagen. Tot aan het einde van zijn carrière zal Merckx zich af vragen: spring ik wel goed, zal ik niet geklopt worden, ga ik niet te vroeg bij de anderen vandaan? Een week geleden nog sprong hij weg waar hij wou en het was altijd goed. Mij kan niets gebeuren, kon hij toen nog denken en hij had altijd gelijk. Dat komt nooit meer terug. Voorbij. Dat is het dramatische van deze Tour.” Kees Pellenaars, twaalfde Tour France als ploegleider: „Deze Tour is enig in de geschiedenis. Twee dagen geleden werd Merckx in alle toonaarden afge schreven en als Albani in de rit naar Marseille niet zo stom doet rijdt hij nu weer in het geel. Toch is Merckx niet meer de oude. Hij is normaal geworden. Hij kon zich meten met de anderen, maar hij steekt niet meer ver boven ze uit.” 1500- 1000- 500- 13-7-71 Ponts de Ravi| •1500 -1000 -500

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9