OCANA’S GLORIEUZE TOUR EINDIGDE IN GREPPEL Huilende Eddy Merckx weigerde de gele trui OP DE CIJFERTOUR Fouten bij de dopingcontrole Fuente maakte reputatie als klimmer toch waar LJut 1 REMMEN ZONDER EFFECT SCHOENEN DOORGEREMD EEN DUBIEUZE INJECTIE Boetereg en voor Nederlanders 13 Lte DINSDAG 13 JULI 1971 ft Groots gevecht ft Grote paniek I 16e RIT 145km 72 km PAU •Lpruns‘O^*\Sjl4b*SPIN ,i6Sm LUCHON c ■r x. -Tv i ■■F Bhkte te ü-S 'VVVWVW'yVVWVVVVWVWVVVVVVWVVVVWVVWVWVWWWVVWWVWVWVWWVWVVWV^fVVVWVVVWVVVVVVWVWVVVWWWy fVVWVWWVVVVWVWWWWWWVVVIA/WVVVVWVVVVVVVVMWVVVWVVWVUVVWVVWVVVtA/VVVVVVVVVVVVVVVVlAA/VVVVVVt ■2000 70. 86. Wagtmans trok zyn schoenen uit die helemaal kapot waren. Het bovenleer was er voor een deel afgerukt en de ijzeren plaatjes waren eraf gescheurd. De zolen waren praktisch afgesleten. Wagtmans had drie minuten op de tweede ploegleiders wagen moeten wachten, omdat Driessens natuurlijk achter Merckx bleef rijden. Toen dan sloeg het noodlot, als in een daverende blikseminslag, in het toernooi- veld. De regen en hagel vielen zo hevig naar beneden dat het was alsof de cou reurs in een onbestemde ruimte rondtast ten. Ze zagen elkaar nauwelijks meer. Ze gingen, varend en hopend op het kompas LUCHON Naast Ocana was deze satanische tourdag ook de laatste voor een andere grote in de karavaan: Gösta Pettersson. Eerder dit jaar winnaar van de Ronde van Italië. Al voor het noodweer losbarstte was Pettersson ver dwenen. Bij de beklimming van de Col de Mente stapte hij af. Woedend. „Het is de schuld van de dokter van Ferretti. Van de hele medische begeleiding klopt niets. Gisteren, na de tijdrit, was ik nota bene stijf. Dat heb ik nog nooit meegemaakt''. De kleine Van Impe, leider in het berg- klassement voor Zoetemelk en nu de derde plaats in het algemeen klassement, be weerde zelfs: „Er zou eigenlijk niets aan, de hand zijn geweest, als ook Zoetemelk langs Ocana had kunnen komen. De Span jaard mankeerde de eerste keer eigenlijk niets. Maar hij werd vol geraakt door de Nederlander. Ik durfde toen zelf bijna niet meer te dalen. Ik ging met tien kilo meter per uur naar beneden. Ik moest een andere fiets hebben, omdat ik me ver beeldde, dat mijn remmen het niet goed deden”. toen Zoetemelk eraan kwam en tegen hem aanreed. Daar kon Zoetemelk natuurlijk ook niets aan doen.” Henk Benjamins stond te trillen op zjjn benen in Luchon. „Wat ik heb meegemaakt is niet te geloven. Ik kwam in een bocht en zag dat ik die niet zou halen. Ik schreeuwde in paniek naar de anderen in de groep: opzij, ik houd het niet meer. Ik zag al een diepe afgrond voor me. Het is me nog steeds een raadsel dat ik uiteindeltfk toch door die bocht heengekomen ben”. Benjamins had ook weer last van zjjn knie gekregen. Kortom, het was een grote lijdensweg voor de Nederlandse formatie. LUCHON Slechte remmen hebben de Goudsmit-Hoff-renners duizenden angsten doen uitstaan in die satanische overtocht over de Col de Mente. De Nederlandse ploeg heeft een contract met een fabriek van remmen, die volgens de coureurs bepaald de beste niet zjjn. „Vooral bij nat weer doen die remmen nauwelijks iets”, zei Jan Krekels nog natrillend van alle doorstane misère. „Normaal word ik in een afdaling niet gelost. Maar nu, met die regen, moest ik wel voorzichtig rijden en gingen de anderen bij me weg. Ik heb mijn voeten steeds op de grond moeten houden. Kijk maar naar mijn schoenen. De ijzeren plaatjes zjjn eraf”. Met de andere coureurs van Goudsinit-Hoff was het net zo. Zo had ook Ger Harings, ook een daler-stuntman, geen plaatjes meer onder de zolen. „Ik ben van het zadel afgegaan en heb op de stang gezeten met de voeten op de grond. In al die nattigheid en troep. Later, in de normale afdaling toen de weg en wielen weer droog waren naar Luchon toe, passeerde ik een man of 35. Maar die remmen, wat een ellende”. Het schijnt, dat alle strijd, alle tragiek en alle dramatiek, die zo lang ontbroken hebben aan de Ronde van Frankrijk in de laatste jaren, zich culmineren in deze Tour. Merckx was aan het terugkomen na zijn grote val, maar Ocana ving alle geweldige aanvals-raids van Merckx knap op in het Pyreneeën-gebied. Het was alle maal zo schitterend begonnen toen de gro te toppen in zicht kwamen. Weliswaar lag Fuente steeds aan de kop, maar dat was onbelangrijk. Belangrijk was het heroï sche gevecht tussen Ocana, Merckx, Zoete melk en Van Impe. Merckx demarreerde twee keer op weg naar het dak van de Portet-d’Aspet, maar Ocana sloef fel en verbeten terug. Op de curven van de Col de Mente demarreerde Merckx wel acht keer, maar steeds sloeg de gele truidrager als een fret, die zijn prooi niet loslaat, achter hem aan. Van Impe en Zoetemelk, die bepaald zijn sterkste dag niet had, bleven in de buurt van de twee grote matadoren. van het grote geluk, naar beneden, kleine onbetekenende figuurtjes in dat machtige bergland. Maar de góden waren niet met Luis Ocana, die schijnbaar geen gelukkige Tour mag en kan rijden. Zo werd hij in 1969 ook door een val uitgeschakeld. Ocana viel, Thevenet, die twee kilometer verder tegen de grond sloeg, Van Impe en Guimard konden voorbij de Spanjaard komen. Merckx: „Hij stond weer half op, Hij stond half op, toen Joop Zoetemelk aan kwam suizen door het regengordijn heen. Hij fietste recht op de gele- truidrager in, die in een greppel roerloos bleef liggen. Merckx was ook ten val gekomen, hoewel hij eerst Ocana had kunnen ontwijken. De Belg werd aan de zelfde knie gewond waar hij in de Midi Libre pijn aan had gehad. Voor Merckx heeft de zege van deze Tour zijn glans verloren. Levitan en Godet bezwoeren hem om niet naar huis te gaan en terwille van Ocana de dra matiek vierde hoogtij, daar in Luchon de Tour te winnen. Merckx haalde met sombere blik de schouders op. „Ik weet wel, het had mij ook kunnen overkomen, maar daar kan ik toch geen gebruik van maken.” LUCHON Winnaar van één van de meest dramatische etappes uit de Tour geschiedenis van Revel naar Luchon over de Portet-d’Aspet, de Col de Mente en de Col de Portillon, werd José Manuel Fuen te. Hij kwam met een besmeurde broek en trui over de finish, nog niets wetend van de tragiek van zijn landgenoot Ocana. Fuente, die zaterdag met zijn hele KAS- ploeg te Iaat was binnengekomen, maar evenals de anderen (onder anderen Van Katwijk) gratie had gekregen, maakte eindelijk zijn naam waar als klimmer. In het begin van de Tour was hij wel op jacht geweest naar de bergpunten, maar toen was Zoetemelk tè sterk gebleken en later had Fuente het af laten weten. LUCHON. Er heeft zich tijdens het vervoer van de urinemonsters voor het dopingonderzoek, zo wordt officieel door het staatssecretariaat van jeugd- en sport zaken in Frankrijk meegedeeld, iets on regelmatigs voorgedaan. De flesjes met urine hebben tè lang op het station in Parijs gestaan voordat ze naar het laboratorium zijn vervoerd. Daar door zijn de monsters waardeloos gewor den. Het gaat om de urineproeven na de zevende etappe, die gewonnen werd döor LUCHON Rini Wagtmans heeft iedereen weer naar het hoofd doen grjjpen van verbijstering bij zjjn escapades in de afdalingen. Merckx heeft met grote ogen van dichtbjj meegemaakt wat een verschrikkelijke stuntman Wagtmans wel is. „Het is niet te geloven wat die man allemaal riskeert. Hjj zat half op het achterwiel om zjjn fiets in bedwang te houden”. Fagor-ploegleider Caput had bij wijze van spreken de handen voor de ogen geslagen bij het zien van deze afschuwelijke afdalingen. „Ik had de verhalen over Wagtmans gehoord. Ik dacht dat het overdreven was, maar nu heb ik het zelf gezien”. Lomme Driessens, de baas van Wagtmans, riep aan de finish alleen maar. „Wagtmans is een soort god. Hij kan in de afdalingen doen wat hij wil zonder dat hem iets overkomt. Hij heeft geheime machten, waarmee hij de toestand beheerst”. Zelfs toen Wagtmans in zo’n duivelse afdaling, samen met Merckx lag hij aan kop, een lekke band kreeg, kwam hij er toch zonder verwondingen af. „Er kwam een bocht naar links. Ik kon de fiets niet meer in bedwang houden”, legde Wagtmans rustig uit. „Ik dacht: ik kom nooit stil te staan. Ik zag een landweggetje. Dat was mijn redding. Ik dook erin en remde met mijn schoenen af”. „Vanmorgen heb ik van de dokter een injectie gehad, maar misschien was nu het tijdstip of de dosis niet goed. Ik kon vandaag mijn benen niet meer rond krijgen. Toen ik bij de tweede beklimming gepasseerd werd door renners die ik anders in een bergetappe alleen maar tegenkom aan de finish, als ik al lang binnen ben, begreep ik dat het zinloos was om door te gaan”. Het is niet de enige ruzie die Gösta met zijn bazen van Ferretti achter de rug heeft dit seizoen en vooral gedurende deze Tour. Het begon er al mee dat hij de Tour na de Giro helemaal niet had willen rijden, maar door zijn bazen gedwongen werd. „Dat heeft met mijn opgeven niets te maken. Ik ben de Tour wel vermoeid begonnen, maar ik had hem, normaal gesproken, in ieder geval uitgereden”. Een andere fikse ruzie viel nadat Ferretti Gösta meedeelde, dat er van hem in Parijs een eerste of tweede plaats verwacht werd en dat hjj anders aan het einde van dit seizoen naar een andere werkgever kon uitzien. Eerder waren er al woorden gevallen over het feit dat Ferretti niet van plan was Gösta’s per soonlijke knecht Francioni het volgend seizoen een contract te geven. Maar nu, op weg naar zijn land de Tour passeerde net een klein hoekje Pyreneeën ging hij er tegenaan. Ook hij werd niet gespaard voor een valpartij. In het onweer ging hij in een bocht tegen de grond, in een greppel. De mecanicien die achter hem reed moest hem uit de greppel halen en op de fiets zetten. Fuente won in de Ronde van Italië het berg- klassement. lAZVWWVWVWWVVWVWVVVVVVWVWVVWVVVVVW Eddy Merckx heeft enkele uren na afloop van de etappe naar Luchon Ocana opge zocht in het ziekenhuis in Saint Gaudens. Merckx en Ocana waren alle twee onder de indruk van het gebeuren. Merckx heeft besloten, dat als hij start, hij vandaag geen gele trui zal dragen. zeer sterk reed en alle aanvallen van Merckx had afge slagen, moet het einde van zijn roemvolle tour hehben zien aankomen. Had hij ons niet enkele dagen geleden, toen de zon nog volop scheen, toevertrouwd, dat hij bang was op de fiets, altijd en had hij niet gezegd: „Ik ben als de dood, dat het gaat regenen in de Pyreneeën. Dan kan ik de Tour verliezen”. Het was allemaal erger. Ocana sloeg de wegen waren veranderd in woeste rivieren tegen het asfalt, toen hij een bocht te laat zag. Merckx, Van Impe, Thevenet en Guimard konden hem ontwijken. Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel- Driessens) 70 uur 49 min. 10 sec., 2. Zoete melk (Ned-Schotte) op 2,21, 3. Van Impe (Bl-Stablinski) op 2.51, 4. Thevenet (Fra- Plaud) op 4.46, 5. Mortensen (Den-De Muer) op 11.24. 6. Thomas Pettersson (Zwe-Martini) op 14.46, 7. Agostinho (Port-Geminlani) op 15.01, 8. Guimard (Fra-Caput) op 15.21, 9. Aimar (Fra-Stablinskl) op 19.41, 10. Labour- dette (Fra-De Muer) op 20.00, 11. Lopez Carrll (Spa-Langarica) op 22.10, 12. Galdos (Spa-Langarica) op 27 30, 13. Paolinl (Ita- Gigantl) op 28.33, 14. Mori (Ita-Adoml) op 31.05. 15. Tamames (Sna-Momene) op 31.07, (Ned-Pellenaars) op (Ned-Pellenaars) z.t. MMALET AUBISUUE^ L A S—1500 Veertiende etappe: 1. Fuente (Spa-Langa rica) 214,5 km in 6 uur 11 min. 54 sec., 2. Merckx (Bel-Driessens) op 6.21, 3. Van Impe (Bel-Stablinski) z.t., 4. Lopea Carrll (Spa- Langarica) z.t., 5. Aimar (Fra-Stablinskl) z.t., 6. Zoetemelk (Ned-Schotte) z.t., 7. Guimard (Fra-Caput) op 7.15, 8. Mantos (Spa-Momene) op 7.26, 9. Labourdette (Fra-De Meur) op 7.34, 10. Agosthinho (Port-Geminlani) op 7.35, 11. Mori (Ita-Adoml) op 7.39, 12. Theve net (Fra-Plaud) op 7.51, 13. Wagtmans (Ned- Driessens) op 10.36, 14. Van Springel (Bel- Driessens) z.t., 15. Martinez (Fra-Gemlniani) z.t., 16. Mortensens (Den-De Muer) op 10.37, 17. Swerts (Bel-Driessens) op 11.58, 18. Lopez Rodrlguez (Spa-Momene) op 12.01, 19. Wolfs- hohl IWD-Caputl z.t.. 20. Galdos (Soa-Lan- Wïm Prinsen, de beste klimmer van Goudsmit-Hoff, kwam als dertigste binnen met een achterstand van bijna 24 minuten op de winnaar Fuente. Hij was uitgeput. „Ik kon die tweede groep achter Merckx bijbenen tot aan de laatste col, De Por tillon. Toen knapte ik af.” Bovendien liep Prinsen nog vijftien straf seconden en 50 frank boete op wegens het zich laten du wen tijdens de klim. Ook Benjamins en Krekels (45 sec. en 55 frank), Van Kat wijk (30 sec. en 30 frank), De Koning (30 sec. en 40 frank) en Harings (50 frank) zorgden voor een dure dag voor Pellenaars, door de straffen die ze oplie- oen wegens het duwen van het publiek of het stayeren achter een volgerswagen. die onderweg kramp kreeg een oude blessure, opgelopen bij een auto-ongeluk, werkte weer won het puntenklassement op de weg. Daarvoor kreeg hij na de rit bloemen. Zoetemelk was ook ontdaan, hoewel minder zichtbaar dan bijvoorbeeld een Merckx, die de tranen in de ogen had. Hij had zijn evenwicht niet meer kunnen behouden omdat hij juist op het moment van de val van Ocana een lekke band kreeg. „Ik kon Ocana niet meer ontwij ken. Hij bewoog niet meer.” De paniek was groot. De geletruidrager riep steeds om zijn fiets en daarna: laat me, laat me alsjeblieft. De ambulance kwam na een minuut of acht. Toen hij wegreed, botste hij in de chaos nog tegen een andere wa gen. De Tour was voor Ocana afgelopen. De Tour had zjjn aantrekkelijke tweege vecht tussen Ocana en Merckx verloren. Lomme Driessens, ploegleider van Merckx, bleef er keihard en broodnuchter onder: „Ocana heeft pech gehad. Het had een ander zoals Merckx ook kunnen over komen. Ik herinner me dat Desmet in 1962 dertien minuten voorsprong had in de Ronde van Italië en ook viel, in de sneeuw. Hij verloor er de Giro door.” Maar niemand had zin om Desmet en Ocana met elkaar te vergelijken. Driessens zal trouwens stevig moeten praten met Merckx om hem weer voldoende gesterkt aan de start te krijgen. Jan van Katwijk fietste in Luchon weg met een bos bloemen. De Brabander had zich in het eerste vlakke deel van de etappe naar Luchon onderscheiden. Pel lenaars had hem gezegd dat hij nu maar eens iets moest laten zien. Dat gebeurde. Van Katwijk demarreerde. Kreeg eerst Vasseur mee en later nog een paar man. De ontsnapping leverde op een gegeven moment een tijdwinst op van 6*/2 minuut. „Als iedereen er voor gereden had, zou den we wel twaalf minuten hebben kun nen pakken en waren we de anderen mis schien nog voor gebleven.” Van Katwijk. VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWnniVWn/VVVVVWVMnJVV'nMHIVWVVtnnnMnWVVVVWVVVVWVVWVVVVVVVVWVVVVVVWVWWVWVVWH/VVVVVVVVVV^^ Puntenklassement: 1. Guimard (Fra) 132 pnt, 2. Merckx (Bel) 131 pnt, 3. Karstens (Ned) 95 pnt, 4. Leman (Bel) 72 pnt, 5. Wagtmans (Ned) 69 pnt. 7. Zoetemelk (Ned) 66 pnt. Dagploegenklassement: 1. Langarica 18 uui 54 min. 30 sec., 2. Driessens op 8.45, 3. Sta- blinski op 9.32, 4. De Muer op 11.50, 5. Caput op 12.45, 12. Pellenaars op 28.13. Merckx weigerde resoluut om de gele trui aan te trekken. Zijn sportieve gebaar werd door het publiek met een donderend applaus beloond. 1.13.27, 63. De Koning (Ned-Pellenaars) op op 1.26.36, 77. Benjamins (Ned-Pellenaars) op op 1.42.19, 93. Van Katwijk (Ned-Pellenaars) op 14-7-71 (SfEsquill Louvie-JuzonEc^ay Louvie-Jf^ yAllBISHUEUWm Juzonjf Argelès-Gazost rOUUMALET^PEYPEfOBPBT^SA lEYHtSOUHOr I ASPIN LUCHON Het inferno van de Tour kwam dan in die verschrikkelijke etappe midden in de Pyreneeën. Toen het grote gevecht tussen Merckx en Ocana was losgebarsten op de krachten aanvretende hairpins. Op weg naar de top van de Col de Mente, dreven plotseling inktzwarte wolken rond de top. Ineens werd het toch al sinistere bergdecor nog angstaanjagender. Bliksem schichten sloegen krakend in op de rotsmassa’s. Er stak een rollende wind op. Slagregens ontnamen elk uitzicht op de weg. Er was geen kromming meer te zien. Hagel- keien striemden de coureurs, die net naar beneden wil den suizen. En in dat infernale decor dan, had de on zichtbare dramaturg van de Tour het grootste wieler- drama van de laatste jaren gesitueerd. Luis Ocana, die Het werd een enorme chaos. Ocana gil de van de pijn: „Laisse-moi, laat me toch’.’ Na een minuut of acht kwam de ambu lance. Ocana werd terwijl hij bleef kermen in de wagen gedragen. Even later bracht de Tour-helikopter Ocana naar het ziekenhuis in St. Gaudens, waar vastgesteld werd, dat de schouder van de Spanjaard was geraakt, en dat Ocana een shock had opgelopen. Hij moet minstens een dag ter observatie in het ziekenhuis blijven. Er werd in Luchon geen gele trui uitge reikt. Eddy Merckx werd op het podium geroepen voor de „maillot jaune”, maar de Belg kwam niet. Hij wilde niet. De tranen stonden hem in de ogen, want Merckx heeft maar een klein hartje en is te veel sportman om gelukkig te kunnen zijn met het misfortuin van een ander. „Ik had Ocana op de fiets willen uitscha kelen voor de Tour-zege. Ik vind het ver schrikkelijk, wat er gebeurd is. Het is toch juist, dat ik nu die gele trui niet aantrek. Dat kan niemand me toch kwalijk nemen. En Merckx liet doorschemeren, dat hij wellicht niet meer zou starten in de Tour, zijn knieblessure, want 19.35, 71. Benjamins 1.20.39, 1.31.25, 2.00.39. Karstens (Ned-Pellenaars) Harings (Ned-Pellenaars) ff lip h' .ff fffff X - C om Bergklassement: 1. Van Impe (Bel) 152 pnt, 2. Zoetemelk (Ned) 146 pnt, 3. Merckx (Bel) 85 pnt, 4. Guimard (Fr) 66 pnt, 5. Fuente (Spa) 58 pnt. v Algemeen ploegenklassement: 1. De Muer 213 uur 51 min. 27 sec., 2 Martini op 23.03, 3. Plaud op 26.37, 4. Driessens op 35.43, 5. Stablinskl op 53.20, 13. Bellenaars op 2 uur 46 mln. 47 sec. 16. Martos (Spa-Momene) op 33.55, 17. Simo- netti (Ita-Martini) op 36 47, 18. Van Springel (Bel-Driessens) op 39.04, 19. Wagtmans (Ned- Driessens) op 40.38, 20. Letort (Fra-De Muer) op 44.00, 21. Martinez (Fra-Caput) op 44.05. 22. Dumont (Fra-Plaud) op 45.05, 23. Cre- paldi (Ita-Adorni) op 46.10, 24. Danguillaume (Fra-Plaud) op 51.41, 25. Perin (Fra-Caput) op 53.30, 33. Van der Vleuten (Ned-Pelle- naas) op 1.02.04, 48. Krekels (Ned-Pellenaars) op 1.10.57, 53. Prinsen (Ned-Pellenaars) op garica) op 12.02, 21. Perin (Fra-Caput) op 12.16, 22, Van Vlierberghe (Bel-Martini) z.t., 23. Mintjens (Bel-Driessens) z.t., 24. Schlek (Lux-De Muer) z.t., 25. Smonetti (Ita-Mar- tini) z.t., 30. Prinsen (Ned-Pellenaars) op 13.17, 33. Thomas Pettersson (Zwe-Martini) op 13.19, 51. Krekels (Ned-Pellenaars) op 16.52, 52. Karstens (Néd-Pellenaars) z.t., 57. Van der Vleuten (Ned-Pellenaars) z.t., 59. Van Katwijk (Ned-Pellenaars) z.t., 65. Harings (Ned-Pellenaars) op 18.53, 68. De Koning Met een van pijn vertrokken gezicht ligt Luis Ocana langs de weg. „Laat me met rust", was zijn laatste kreet voor hij buiten bewustzijn in de ambulance werd afgevoerd.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13