Formidabele tegenstander waar Ajax Ervaren scheidsrechters sneuvelen door sanering de grootste moeite mee zal krijgen NACIONAL KARAKTERISTIEK VOOR KRACHT VAN URUGLESE VOETBAL Cruyff zorgt Contract van nog voor veel consternatie Fischer wereldkampioen te worden Friezen bijna zeker van „Ik voel dat het mijn roeping overwinning Harry Steevens onder het mes F Uh. Sl Geen grensrechters meer uit amateurs Kaagweek Issy ten Donkelaar naar Heracles 14 15 I 1 <S'-' I DINSDAG 13 JULI 1971 (Van onze sportredactie) Luidsprekers Formidabel 59 V oetbalgangsters IBM-toernooi s k ■F - 1 Tj T** IF mm J Staande v.l.n.r. Mujica, de Braziliaanse keeper Manga, Masnik, Blanco, Ancheta en Castillo. Knielend v.l.n.r. Prieto, Ma- (Van onze sportredactie) dat MARC SERNé (Van sportredactie) onze Professor Euwe deelde mede, dat het Het elftal van Nacional dat uit louter internationals bestaat en in staat is om iedere tegenstander efficiënt „kapot" te maken, niero, de spitsen Esparrago en Artime en Morales. Door een blessure ontbreekt de geslepen rechtsbuiten Cubilla op deze doelpunten voor Nacional fabriceert. Maar ook de rest van de import, de Chileense middenvelder Prieto en de Braziliaanse doelverdedlger Manga, is de moeite van het vermelden alleszins waard. Fischer is nog steeds verbitterd over de gang van zaken bij het kandidatentoernooi 1962 op Cura?ao, waar hij de Russen er van beschuldigde tegen elkaar „salon-re- mises” te schuiven om het hem zo moei lijk mogelijk te maken. Na dat toernooi besloot Fischer nooit meer aan de strijd om het wereldkampioenschap deel te ne men. Verleden jaar veranderde hij van ge dachten op aandrang van Ed Edmundson, de directeur van de Amerikaanse Schaak bond. Hij won het interzonale toernooi, wat het startpunt was voor de overwinningen reeks op Taimanov en Larsen. Van Praag echter: „Ik heb alleen enkele keren telefonisch contact met die mijnheer De Vries gehad. Het was de zoveelste fi guur die voor het behoud van Cruyff een in geen verhouding tot hetgeen ik ervoor behoorde te verdienen.” commissie van goede diensten in het leven wilde roepen. Ik heb toen gesteld, mijn heer: Ajax is zelf mans genoeg om zijn boontjes te doppen. Cruyff blijft gewoon bij ons. Hij heeft ook telefonisch contact met Coster gehad. Die heeft hem weer naar ons toe verwezen.” commissie geweest vooi’ zover ik weet.” Van Praag weer: „Zo is dat. Daarom wil ik in het bijzonder mijn dank uitspre ken aan onze penningmeester Timman die wat dit betreft echt wel een compliment verdient. Ik heb die De Vries alleen door de telefoon gesproken. Stel je eens voor hoe dat dan in zijn werk moet zijn ge gaan. Allerlei cijfertjes van een papiertje oplezen door de telefoon zeker. Belache lijk toch.” ARNHEM. Dat Kees Pellenaars, de ploegleider van Goudsmit-Hoff, het niet altijd ondanks zijn rigoureuze uitspraken bij het rechte eind heeft, heeft een uit spraak van de Eindhovense chirurg prof. Tielt bewezen. (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Het slotakkoord in de sanerings-symfonie van het betaalde voet bal moet nog klinken, maar in de sector van de scheidsrechterij is de beslissing gevallen. Via een simpel stenciltje heb ben de arbiters in de semi-prof-groep mo gen vernemen, dat met ingang van het komende seizoen een nieuwe regeling van kracht wordt. Zeven van de vaste kern zijn gedegradeerd naar een zogenaamde b-lijst. Het zijn de heren: Elsinga uit Gro ningen, Regtop uit Assen, Schuurman uit Schoonebeek, Bentvelzen uit Leidschen- dam, Godding uit Zwolle, Barmentlo uit Arnhem en Klaassens uit Venlo. IBM-toernooi dat met plusminus 300 deelnemers vrijwel het grootste ter we reld is geworden (naast de Hoogovens) gespeeld wordt volgens de waarderingsre gels van het zogenaamde ELO-systeem. Dit is een prestatiewaardering gegrond op de principes van de zogenaamde Merit-ra ting. Er wordt nogal gemengd geoordeeld over de intrede van deze toegepaste wis kunde met betrekking tot de waardebepa ling van schaakprestaties, doch professor Euwe dacht, dat een en ander effectiever zal werken, dan tot nog toe is vermoed. Gegeven zijn mededeling, dat in de groot- meestergroep 9 punten voldoende zullen zijn voor een zogenaamde grootmeesterre- sultaat lijkt het ELO-systeem inderdaad nogal soepel te zijn. Overigens geloven we, dat de ervaring van meerdere toernooien nodig zal zijn al vorens een definitief oordeel kan worden geveld. Onder leiding van de nieuwe toer nooidirecteur W. J. Wolthuis werd ver volgens de loting verricht. Coster zelf, absent bij de belangrijke ge beurtenis voor de familie Cruyff, kon dit niet bevestigen. Hij was onderweg naar het Ajax-stadion plotseling opgeëist om moeilijkheden in zijn eigen zaak op te los sen. In een telefoongesprek met Johan Cruyff vertelde Coster enkele ogenblikken later dat De Vries geen rol had gespeeld bij het afsluiten van het contract. Cruyff zelf: „En dat lijkt mij ook wel waarschijn lijk. AMSTERDAM Eigenlijk zonder iemand er erg in had liep de formaliteit, die het tekenen van het zevenjarig con tract van Cruyff voor Ajax tenslotte nog voorstelde, gistermiddag in de Ajax-be- stuurskamer behoorlijk uit de hand. Jaap van Praag, ernstig gepikeerd over een ar tikel in de Haagse Post waarin hij als een leugenaar werd afgeschilderd, haastte zich nogmaals te verklaren dat het con tract met Cruyff tot stand was gekomen zonder inmenging van derden. In het be treffende interview werd echter gesteld dat de zaak met Cruyff (de schoonvader en zaakwaarnemer van de Ajacied, de heer Coster, bevestigde dat in het stuk) alleen op zijn pootjes terecht was gekomen door de interventie van een Amsterdams za kenman, De Vries. Van Praag ontkende dit laatste categorisch. Enkele aanwezige journalisten trokken de woorden van de Ajax-praeses echter ernstig in twijfel. Er bestaat namelijk een bandopname, die voor radio Veronica is afgedraaid, waarin Coster vlak voor het afsluiten van het con tract van Cruyff opeens gewag maakte van een zekere mijnheer De Vries die schier moeiteloos de kloof, die wel dege lijk tussen Ajax en Coster bestaan heeft, had overbrugd en de partijen opeens erg dicht bij elkaar had gebracht. Fischer maakt zich nu zorgen over het geen de Russen zullen ondernemen, als hij metterdaad de wereldtitel grijpt. „Men zal zien,” aldus de Amerikaan, „dat ze dan ineens de titel elk jaar op het spel willen zetten, inplaats van eens in de drie jaar, zoals nu.” Fischer besloot zijn con fessies met: „Ik heb dikwijls er over na gedacht of ik niet met schaken zou stop pen. Het geld dat ik ervoor kreeg, stond Desalniettemin is Nacional een formida bele tegenstander die erop getraind is om de tegenstander, waarbij het doel alle middelen heiligt, compleet uit zijn ritme te halen om dan plotseling toe te slaan. Ook een elftal dat zich aan de moellijkste om standigheden uitstekend weet aan te pas sen. Hoewel de Uru's vooral zijn ingesteld op grote klimatologische verschillen lever de Nacional een uitzonderlijke prestatie door in de tweede ronde van de Latijns- Amerikaanse beker Chaco Petrolero uit te schakelen op een voetbalveld dat 3700 me ter boven de zeespiegel van de Stille Oceaan lag. Tegen Estudiantes werd na Ook de eigen voetballers met als expo nent de geslepen rechtsbuiten Cubilla hebben zulke individuele kwaliteiten dat iedere wedstrijd wel op één of meer kan sen mag worden gerekend. En dat is door gaans genoeg voor de hele of minstens halve winst, want erg veel treffers heeft Nacional niet nodig om zich overwinnaar te kunnen noemen. Het nationale elftal vertoonde vorig jaar in Mexico een iden tiek spelbeeld zoals men dat ook van Nacional mag verwachten. Strak defensief voetbal waarbij het Nacional geen barst interesseert dat er geen doelpunten wor den gescoord zolang er maar geen ballen langs keeper Manga vliegen. In Mexico werd van alle kanten veel kritiek uitge oefend op de manier waarop Uruguay en Italië (die ook nog in dezelfde groep za ten, dat het duel UruguayItalië 0^0 werd verbaasde eigenlijk niemand) met hun fantasieloze maar uiterst irritante en effi ciënte catenacciovoetbal de kwartfinales bereikten. (Italië met één doelpunt voor en nul tegen en Uruguay met twee tref fers voor en slechts één tegen.) Harry Steevens, de Limburgse profren- ner die onlangs tijdens de Tour de France de bezemwagen moest opzoeken omdat hij dermate veel pijn had aan zijn knie dat verder fietsen onmogelijk bleek, ondergaat vandaag in het Eindhovense Binnenzie- kenhuis een knie-operatie om een einde te maken aan de bovenmatige slijmafzetting in zijn knie. Hiermee worden de woorden van Kees Pellenaars als zou Steevens ge simuleerd hebben op ondubbelzinnige wij ze weerlegd. Pellenaars ging zelfs zo ver door te stellen dat wanneer Steevens inderdaad een blessure veinsde hij hem niet meer als lid van de Goudsmit-Hoff- ploeg zou dulden. Hoe het ook zij: Nacional is een klasse- tegenstander waar Ajax (dat het accent op de aanval legt, daardoor alleen al lig gen er interessante ontmoetingen in het verschiet) de handen vol aan zal krijgen. Zeker nu de Amsterdammers, met enkele nieuwe spelers (die moeten acclimatise ren), bovendien onder leiding van een andere oefenmeester, al zeer snel topvorm moeten demonstreren om een optimale prestatie te leveren. Daar komt bij dat een zo vroege piek in het nieuwe seizoen nadelig kan werken met betrekking tot continuering der successen in de Europa cup (financieel gezien een must voor Ajax). De terugslag die AC Milan en re center en welsprekender Feijenoord heb ben ondervonden na het veroveren van de wereldbeker zijn voorbeelden die wat dit betreft niet erg inspirerend werken. De sanering in het scheidsrechterswe- zen is vrij rigoureus. Arbiters met een lan ge staat van dienst aan de top zijn terug gewezen naar de tweede rang. Zoals de heer Godding uit Zwolle, die al 13 jaar in het betaalde voetbal fluit. Hij spreekt van een „onbegrijpelijke beslissing” te meer omdat hij het afgelopen seizoen nog goed genoeg werd geacht voor elf wed strijden in de eredivisie. „Ik doe geen stap terug”, zegt de heer Godding, „en ik ga in beroep bij het bondsbestuur”. Zo ver is de heer Elsinga (42) uit Groningen nog niet. Hij is zeer teleurgesteld en meent vooral dat het menselijk element zoek is. „Ik heb geen enkele waarschuwing gehad dat zoiets te gebeuren stond. De commis sie heeft op geen enkele manier van te voren contact gezocht. Ik had uit diverse uitlatingen juist het gevoel dat ik vrij goed draaide”. Op de b-lijst staan zeven nieuwelingen. Het zijn de heren Van Dijken uit Gronin gen, Gans uit Rotterdam, Van Eijk uit Zaandam, Van Gastel uit Breda, Jonker uit Den Haag, Ram uit Amsterdam en Vermeij uit Hilversum. Deze zijn na een of twee proefseizoenen op de zogeheten „overgangslijst” nu definitief aangewezen voor de overstap naar de betaalde sector. Hoewel de aanstelling op de b-lijst in te genstelling tot vroeger thans niet inhoudt Toen ik op vakantie op Mallorca zat heb ik dagelijks telefonisch contact met mijn schoonvader gehad. Toen is wel de naam van die De Vries gevallen. Op zich niets bijzonders omdat er in de afgelopen maanden zoveel van die mensen ziin ge weest die een bemiddelende rol hebben proberen te spelen. Het lijkt mij echter sterk dat De Vries in korte tijd bereikt heeft wat mijn schoonvader en Ajax in drie maanden niet hebben kunnen berei ken. Die man moet dan een genie zijn Er is namelijk niet zoveel aan de voor waarden veranderd. Die zijn nagenoeg het zelfde gebleven. Alleen belasting-technisch zijn er dingen gewijzigd die het opeens mogelijk maakten voor mij om toch te tekenen. Dat is het werk van de financiële ENSCHEDE. Issy ten Donkelaar, de populaire 29-jarige all-rounder, die van FC Twente een vrije transfer kreeg, gaat de finitief naar Heracles. Vanmiddag tekende de Enschedeër een 2-jarige verbintenis met de Almelose club. Ten Donkelaar heeft van het Heracles-bestuur toestemming ge kregen de c-trainerscursus in Zeist te gaan volgen. SC Cambuur trok Koos van Elles- wijk, keeper van Holland Sport, aan. Resteert een nog steeds Kwade Jack de Vries die vindt dat hij stank voor dank heeft gekregen. Hij is Ajax-supporter en wilde dat Cruyff voor Ajax behouden zou blijven. Hij vindt het prettig dat de zaak door zijn bemiddelen zo geregeld is en was daarom erg tevreden geweest als hij een bedankje had gekregen, dat hem vol gens Van Praag niet toekomt. Het is een zaak van zwart tegen wit. De vraag dringt zich alleen op waarom De Vries zulke din gen beweerd zou hebben. Ook daar had Van Praag wel een antwoord op „Die mijnheer De Vries is uit geweest op iets waar jullie (de journalisten, red.) my altijd zo graag van beschuldigen: publiciteit.” Vandaag zullen de wedstrijdleiders Or- baan en Bakker de klokken aanzetten in de eerste ronde van het 11de IBM-schaak- toernooi., dat tot en met 31 juli in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. Gistermiddag hadden de opening en de loting plaats. De belangstelling voor de luchtige plechtigheden was dusdanig groot, dat bijna van een reunie in de internatio nale schaakwereld zou kunnen worden ge sproken. De hoofdrol was toebedeeld aan professor dr. Max Euwe, de president van de wereldschaakbond, die het genoegen had zowel twee wethouders toe te spre ken, 10 grootmeesters alsmede diverse meesters, bestuurderen, enzovoort. In Uruguay stelt men met slechts licht overdreven ironie dat elk kind bij zijn geboorte twee bijna religieuze bestemmin gen mee krijgt. Het behoort tot één van de beide grote traditionele partijen „Colo- rados” (roodhuiden) of „Blancos” (blan ken) en tot één van de beide grote voet balverenigingen van het land, Penerol of Nacional, die sedert jaar en dag het Ajax en Feijenoord van Uruguay vormen. De religie waartot de voetbalsport met name in een land als Uruguay is verheven neemt voor Europese begrippen extravagante vormen aan. DENVER. Fischer, die in geen jaren een interview heeft toegestaan, verklaar de na zijn laatste winstpartij op Larsen dat hij zich als de komende wereldkam pioen beschouwt .„Ik voel dat het mijn roeping is om wereldkampioen te worden” aldus Fischer, „Het doet er niet toe te gen wie ik in de finale moet uitkomen Kortsnoj of Petrosjan. Ik zal ze beiden verslaan evenals wereldkampioen Boris Spasski zelf.” Hij vervolgde: „Ik heb nog een oude rekening met de Russen te vereffenen. Ze hebben me genoeg beledigd. Tien jaar lang was ik waarschijnlijk de sterkste speler ter wereld. Maar de Russen spanden te gen mij samen. Ze schoven mij terzijde.” HAARLEM-MONTEVIDEO Dat de Zuidamerikaanse Voetbalfederatie (CSF) ten koste van alles wil vast houden aan Montevideo als de plaats waar de return tussen Ajax en Nacio nal met als inzet de wereldbeker dient plaats te vinden is een volkomen verklaarbare zaak. De manier waar op voetbalwedstrijden in Latijns Amerika zowel in het veld als op de tribunes regelmatig ontaarden in nietsontziende slachtpartijen vormt al een indicatie dat voetbal in de meeste Zuidamerikaanse staten een (nog) belangrijker onderdeel van het maatschappelijk bestel vormt dan bij ons. Het valt namelijk moeilijk tegen over de frenetieke Nacional-aanhang te verkopen dat Nacional zijn thuis wedstrijd bijvoorbeeld in Londen zou moeten spelen. Het zou nog veel gro tere consequenties hebben dan wan neer Ajax „voor eigen publiek” in Moskou zou voetballen. WARMOND. De Friese Regenboogzei- lers gaan in de teamstrijd tegen Holland in de 51ste Kaagweek voor het eerst sinds tientallen jaren op een bijna zekere over winning af. Ook voor het eerst kwam het in de derde race tot goed teamvaren, waar bij de Friezen hun klasse toonden. Nadat de Hollanders aanvankelijk de leiding in handen hadden kwamen de Friezen nu met veel machtvertoon naar voren. De winst voor de noorderlingen werd nog vergroot door het protestcomité, dat twee Hollan ders van de lijst schrapte. Met een ver schil van 13,5 punten zijn de vijf Friese regenbogen nu praktisch onverslaanbaar. Dat Nacional in kwaliteit nauwelijks onder, ja zelfs hoger dient te worden aan geslagen dan de voetbalgangsters van Estudiantes de La Plata (de club waar Feijenoord 2-2, 1-0 vorig seizoen mee af rekende) lijdt nauwelijks twijfel. Het elf tal bestaat op iedere positie uit gelouter de internationals. Van het elftal van Uru guay dat vorig jaar tijdens de wereld kampioenschappen in Mexico na de „ver- liezersfinale” tegen West-Duitsland op de vierde plaats eindigde, leverde Nacional acht spelers. Maar ook op de overgeble ven plaatsen bestaat het elftal uit spelers die regelmatig het nationale tricot al is dat niet het Uruguase aantrekken. De meest vermaarde vedette is de Argen tijn Luis Artime, een soort Kindvall die echter niet geplaagd wordt door regelma tige inzinkingen en met zijn verschrikke lijk harde schoten aan de lopende band Door een stevige bries, die later op de dag flink aanwakkerde, kreeg ook de open Regenboogwedstrijd een extra interessant aspect. Van de 22 regenbogen was het in de derde race Jan Metzelaar, die zich na een korte schermutseling al gauw van de eer ste plaats verzekerde. John Hofland, die nog altijd in het klassement de leiding heeft al loopt Metzelaar (4-7-1) gevaarlijk op hem in, kon zich op de tweede plaats niet handhaven en zakte over de lange baan af naar de vijfde positie. Hein de Goederen, ook een zware concurrent voor Hofland, finishte als vierde. Jager bezet te de zesde plaats, maar zijn kansen op de hoofdprijs zijn danig verminderd. Gedurende een belangrijke voetbalwed strijd galmen de luidsprekers het verslag uit'vele huizen. Zelfs in het als een mie rennest krioelende openbaar vervoer zet ten buschauffeurs en tramconducteurs, dit in strijd met de voorschriften, hun transis- torapparaatjes aan en iedereen in bus of tram discussieert over het verloop van de •wedstrijd. Men kan zich af vragen waarom Nacional met een dergelijk vooral emo tioneel meelevend thuisfront beide con frontaties op vreemd terrein wil spelen. De reden vormen de financiën. Nacional verwacht aan een thuiswedstrijd tegen Ajax in het Wembley-stadion veel meer over te houden dan aan een wedstrijd in Montevideo. Aangezien het „sterrenteam” niets minder dan aan de rand van een bankroet staat is dit louter financiële ar gument wel erg zwaar gaan wegen, ja zelfs doorslaggevend voor het wel of niet doorgaan van het titanengevecht. De lei ding van Nacional stelt daarom: „Natuur lijk vinden wij het vervelend om niet voor eigen publiek te kunnen spelen. Onze landgenoten zullen echter water bij de wijn moeten doen. Als wij wat in Lon den mogelijk is niet binnenkort een erg lucratieve wedstrijd kunnen spelen, dan zullen wij één of meer spelers moeten verkopen om het financieel allemaal te kunnen bolwerken. Dat zal het publiek toch ook niet leuk vinden”. Het is inmiddels wel duidelijk dat Ajax bijzonder geporteerd is met het plan om in Londen zijn uitwedstrijd te voetballen. Daarom heeft de Amsterdamse club de Europese Voetbal Bond (UEFA) al aan gezocht om als trait-d’union te fungeren om de CSF te overreden om toch in Lon den te mogen voetballen. De kansen van Ajax op succes worden daardoor aanzien lijk vergroot. Het mes zou voor de Am sterdammers aan twee kanten snijden. Ten eerste zou het eigen publiek (dat maar matig waardering kan opbrengen voor de huivering van de club om aan het bizarre Zuidamerikaanse voetbalavontuur te be ginnen) tevreden zijn gesteld en ten twee de zou Ajax de nadelen, tijdverschil tem peratuurverschil, een vreemde omgeving waarin de hysterie hoog kan oplaaien en een nog grotere slijtage- en wellicht blessureslag dan in Europa, van een con frontatie in Montevideo handig omzeilen. De kans om de prestatie van Feijenoord te evenaren zou daarom zeker stijgen. Hoe wel Ajax het bijzonder moeilijk zal krij gen. Nacional is een formidabele tegen stander die bereid zal zijn om tot het uiterste te gaan om het succes van het winnen van de Zuidamerikaanse voetbal- beker te prolongeren in de vorm van een JLÜJ VJF AA A AA VA wereldkampioenschap. De a-lijst bestaat nu uit twintig arbiters die de ere- en eerste divisie gaan leiden. Zij houden ook het vaste honorarium van 150 gulden per duel. De b-scheidsrechters moeten nog maar afwachten wat hun be loning wordt. Dat is in het stencilwerkje niet genoemd. Er wordt gemompeld dat de beloning voor hen wordt teruggebracht van 150 gulden per wedstrijd naar een bedrag van 90 100 gulden, maar daar van konden we nog geen vaste bevesti ging krijgen. De a-lijst ziet er als volgt uit: Aalbrecht, Beek, Berrevoets, Boogaerts, Boosten, Brouwer, Corver, Keizer, Klopper, Van der Kroft, Pijper, Van Ravens, Vervoort, Weerink en Wellinga, Derks, Dorpmans, Van Gemert, Geurens en Hoppenbrouwer. foto, gemaakt na het behalen van de Latijns-Amerikaanse voetbalbeker. een bikkelharde slijtageslag met 2-0 ten slotte de cup veroverd. De doelpunten van Nacional dat vooral op het middenveld in staat is om ieder gweenst spelpatroon te ontvouwen werden in die finale ge scoord door Artime en Esparrago, de twee de spits die vorig jaar Uruguay in Mexico tegen Rusland naar de halve finale schoot. dat ze regelmatig de standaard-elftallen gaan fluiten. Nu Lau van Ravens is gehandhaafd als scheidsrechter, is er geen wijziging in de internationale lijst. Van Ravens mag blij ven fluiten ondanks het feit dat hij al 48 jaar is. Hij heeft voor het tweede ach tereenvolgende seizoen dispensatie gekre gen. In volgorde van kwaliteit heeft de scheidsrechterscommissie de internationa le lijst aldus samengesteld: 1. Van Ra vens, 2. Dorpmans, 3. Boogaerts, 4. Boos ten, 5. Van Gemert, 6. Brouwer en 7. Van der Kroft. Het handhaven van Lau van Ra vens volgens besluit van het bondsbe stuur heeft overigens als opmerkelijke consequentie dat er van de twintig a- scheidsrechters nog 1 terug zal moeten naar de b-lijst want men wil de a-markt op 19 man fixeren. Voor de grensrechters is overigens ook een nieuwe regeling vastgesteld. Zij worden niet meer aangewezen uit de top van de amateurscheidsrechters. Het betaalde voet bal gaat ook in dit opzicht zelfstandig wer ken met „vaste grensrechters”. Zij krij gen een vergoeding van 50 gulden per wedstrijd en worden op uitnodiging aange wezen uit de niet meer actieve amateur arbiters en uit diegenen die daarvoor spe ciaal zelf in aanmerking wensen te ko men. Het is de bedoeling dat deze scheids rechters zelf niet meer gaan fluiten in de amateursector. Daarnaast worden de top- duels in de eredivisie gevlagd door de prof-scheidsrechters van de in aanvang gememoreerde b-lijst.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15